Enthousiast Oranjeteam Zwitsers (3-2) versloeg Geen damesestafetteploeg, wel wielrenners naar Melbourne NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 17 SEPTEMBER 1936 Abe Lenstra was in topvorm Antenen miste kort voor het einde een strafschop Wat eigenlijk niet mogelijk geacht kon worden, is zaterdagmiddag in Lausanne gebeurd. Voor het eerst in de laatste 22 jaar versloeg Nederland het Zwitserse nationale voetbalteam en nog wel op eigen terrein. De over winning was te danken aan de enorme geestdrift, die de Oranjespelers be zielde en waartegen de technisch sterk en geraffineerd spelende Zwitserse ploeg niet opgewassen bleek. Een actieve Abe Lenstra scoorde het eerste doelpunt en was de grondlegger van de twee volgende. Cor van der Gijp zorgde voor de gelijkmaker, nadat de Zwitsers met 21 de leiding hadden genomen. Vlak voor de rust leverde Bosselaar Nederland een voorsprong, een voorsprong die door hard werken en onder grote spanning behouden kon worden. De belangstelling: voor deze landen- wcdstryd viel sterk tegen en toen de belde ploegen precies op tQd het terrein van het Olympisch stadion opwandelden, hadden zeker niet meer dan 25.000 toe schouwers een plaats op de tribunes ge vonden. ..Het „Wien Neerlands bloed" en de Zwitserse hymne klonken helder In de zomerse atmosfeer en op de ere- van luchtige toi- an late vakantie- witte kruis ver tribune wemelde het letjes en strohoeden gangers aan het meer De ln rood shirt mi schenen Zwitsers mis der. de geroutineerde en Lp landenwed- strijden zeer ervaren Bailsman, die met 42 graden koorts in. bed lag met een stevige angina. Antenen was in zijn plaats tot captain van de ploeg benoemd en hij .was zo verstandig, toen hij de toss won, om zijn doel verdediger het eerst tegen de op dat ogenblik nog niet laag staande zon in. te laten spelen. Bal sprong terug Het begin was sensationeel. Nederland leidde een eerste aanval in via de lin kervleugel, die werd afgeslagen. Maar Notermans legde Abe Lenstra onmid dellijk daarna de bal voor de voeten. Een kogel volgde, maar doelman Per- Hef tweede doelpunt wordt ge maakt. Cor van der Gijp kopt de bal juist over keeper Pernumian heen in het doel. Op dat moment was de stand dus weer gelijk (2—2). numian stopte het keiharde schot, zon der evenwel controle over het leer te krijgen. De bal sprong terug in het veld. waar Lenstra klaar stond om met de buitenkant van de rechtervoet een ver raderlijk lobballetje te plaatsen, dat in de linkerbovenhoek verdween (01). Er waren nauwelijks twee minuten ge- Weer toog de Oranjevoorhoede ten aanval, maar Cor van der Gijp schoot naast in moeilijke positie en met Kernen op de hielen, uit een goed aangegeven pass van Koopal. «Het doelpunt van de Oranjeploeg had een felle reactie in de Zwitserse gelederen teweeg gebracht. Tussen midvoor Meier en Van der Hart ging het hard tegen hard. Weer kreeg Van der Gijp een moeilijke bal en zijn schot ging langs het doel uit. Antenen wilde zijn roem als goalgetter bewijzen en loste in de zevende minuut een ver schrikkelijk hard schot, dat De Munck wel kon stoppen, maar niet kon weg werken. Gelukkig vloog één van de ach terspelers onmiddellijk toe om het leer naar een veiliger oord te laten verhui- Gelijkmaker Charly Antenen, die reeds zijn 38e lan- denwedstrijd speelde, profiteerde keurig van een nonchalante fout van Noter mans. die koppend naar een bal. volko men misgreep: Eschmann plaatste toen handig naar zijn vlak voor doel vrij staande aanvoerder, die met een halve draai naar links een laag schot in de linkerhoek inzond, waar De Munck te vergeefs naar greep. De Zwitsers be heersten nu het spel en Riva probeerde twee minuten later, In de 12e minuut, zijn land de leiding te geven, maar zijn Met een listig boogballetje heeft Lenstra na twee minuten spelen Nederland de leiding gegeven. Volkomen verrast staan Pernu mian en Zurmuehle aan te zien, hoe de bal in het doel gaat. Koopal daarentegen juicht voor dat onverwachte succes. kogel belandde in het zijnet. Het geraf fineerde snelle samenspel van de rood- hemden scheurde de verdediging van het Oranjeteam open. waarbij Antenën de motor van de voorhoede bleek te zijn m spil Vonlanden stuwend bergen werk 'erzette en er steeds maar weer voor orgde, dat de bal op de Nederlandse helft bleef. was een kwartier gespeeld, toen na kort samenspel linksbuiten Riva icling in het midden opdook en van 10 meter afstand een effectvol schot los lat vla de binnenkant van de paal et Nederlandse doel verdween, on houdbaar voor De Munck (2—1). In het tweede kwartier van de strijd ■erdween de Zwitserse meerderheid en het spel golfde van doel tot doel. waarbij de duels op het middenveld tussen Von landen en Voges opvielen en waarin de Zwitser in de meeste gevallen overwin naar bleef, dank zij een snellere en voor al ook vinniger start. Uit één van de vele duels tussen Van der G\jp en Kernen resulteerde een vrjje schop, waar Abe Lenstra zich achter plaatste. Een handig hoog balletje werd door de man van Enschede in de doel- mond geplaatst. Van der Gjjp ontsnapte aan de bewaking van Kernen cn sprong tegelijk met keeper Pernumian naar de bal. De Fejjenoorde^ had beter getimed en via zijn borst en de arm van de Zwitser caramboleerde het leer hoog in bet net (2—2). Na een half uur spelen was de stand dus weer gelijk. Het initiatief in het laatste kwartier voor de rust belandde bij de Oranjehemden, maar schoten van Lenstra en Van der Gijp gingen over het doel. Keurige boogbal Vijf minuten voor de rust was Lenstra aar links geswitched, en loste een uit stekend geplaatste voorzet. Weber kon og net met het hoofd bij maar Bos selaar ving de bal aan de zijlijn weer op. „Ik zal maar schieten," dacht Bosselaar, die geen van zijn teamgenoten voor doel staan. Hij loste een keurige boogbal, Pernumian, waarschijnlijk gehin derd door de zon, tevergeefs naar greep. Geruisloos verdween de bal in de lin kerbovenhoek (23). Een minuut voor de rust kreeg Van der Gijp een schone gelegenheid de score op 42 te brengen, laar zijn kopbal uit een boogballetje an Abe belandde in de veilige handen an de Zwitserse doelverdediger. In het eerste kwartier van de tweede helft golfde het spel op en neer. De Zwitsers putten moed uit het feit. dat de Oranjehemden enkele kostelijke kan- >m te scoren, hadden gemist en zon- merkbare overgang ontstond er een groot veldoverwicht van de gast heren, waarbij de tactische Zurmuehle en de_ onvermoeide Vonlanden aanval trokken. Gedurende vijf werd toen een brok paniekvoetbal in d< Nederlandse achterhoede vertoond, maai verder dan enkele hoekschoppen brach ten de Zwitsers het niet. terwijl Schaap en De Munck de hoofden volkomen koel hielden. Geen enkele tegenaanval van de Oranjehemden had succes, want in de meeste gevallen wist Kernen de bui- tenspelval op handige wijze open te zet ten. Notermans veroorzaakte een vrije schop, maar de „muur" van oranje redde de ploeg. Vijf minuten voor tijd loste Meier, helemaal naar de linker vleugel verhuisd, een goed gericht schot, vlak onder de lat, dat De Munck nog tot corner kon verwerken. Gemiste strafschop Toen kwam het meest sensationele moment van de gehele wedstrijd. De Munck beging de onvoorzichtigheid te ver en onnodig uit zijn doel te lopen en voordat hij zich had hersteld, zweefde het leder al gevaarlijk in de doelmond. Maar Notermans werd door drie Zwit sers gevloerd, hetgeen de Duitse arbiter Dusch kennelijk ontging. Maar wat hem niet ontging was het enkele tientallen seconden later volgende handsgeval van Kees Kuys, die een doelpunt trachtte te voorkomen door de bal uit het doel te Antenen plaatste zich achter de bal, nadat Van der Hart het leder op „keu rige" wjjze voor hem had neergelegd. Het keiharde schot ketste tegen de lat en de Zwitsers waren door deze tegen slag zo verbijsterd, dat zij geen moeite deden de teruggesprongen bal opnieuw in te schieten. De bal werd tot hoek schop verwerkt, de zesde na de rust, maar ook deze had geen resultaat. Het slot van de wedstrijd werd ge vormd door het ten val brengen van Van der Gijp, door de Zwitserse doel verdediger, die de Feijenoorder naar de benen in plaats van naar de bal greep. Protesten hielpen niet en weinig secon den later was het pleit beslecht: Neder land had zijn eerste landenwedstrijd in het i Huisman versloeg Bom aan dambord iu Wim Huisman en Jan Bom hun •ste match om een plaats in het wereld- «toernooi 1956 onbeslist (3—3) hebben ipeeld, heeft het organisatiecomité op korte termijn een nieuwe reeks van drie lartijen vastgesteld, waarvan de eerste :aterdag in „Hof van Holland" te Den Haag haar beslag kreeg. klassiek duel dat lange tijd had kunnen düren, als Bom niet een actie ijn linkervleugel had ontketend. wüar-.Dè 3—1 zege van" de Rotterdammi de keus' Puck van Duyne derde op 100 m in Glasgow In Glasgow (Engeland) zijn zaterdag avond inte-nationale atletiek wedstrijden gehouden, waaraan door de Nederlandse loopster Puck van Duyne-Brouwer en Stn'en Scharleman is deelgenomen Evenals tijdens de wedstrijden, die woensdag te Londen werden gehouden, moest Puck van Duyne-Brouwer in de Engelse atlete Ann Pashley op de 100 meter haar meerdere erkennen. De Engelse won de afctand in 11,2 sec. voor haar landgenote mej. J. Scrivens. die als twee over de eindstreep ging in dezelfde tijd. Puck eindjgde me! ?en tijd van 12.6 sec op de derde plaats. Op de 800 meter dames heeft Stien Scharle man een beter resultaat bereikt dan te Londen. Nu werd zij vijfde in plaats van tiende, maar een tijd werd niet voor haar afgedrukt. De E.igelse Diane Leather won het nummer in de goede tijd van 2 min 97 sec. Ursula Donath (Oost-Duitsland) bezette met een tijd van 2 min 9 8 sec. de tweede plaats. Maria Sander (West-Duits- lend) zegevierde op de 80 meter horden in 11.5 sec. en t'e 4 x 100 meter dames ein digde in een Engelse zege. Het team liet. 46,1 sec. afdrukken. Om de nationale titel vijfkamp voor dames Op de Sintelbaan aan de Kruislaan te Amsterdam heeft Dini Hobers. de kam pioene van verleden jaar. een goede voor sprong genomen op de overige mensjes bij de wedstrijden om het Nederlandse kam- oioenschap vijfkamp voor dames. Reeds bij het kogelstoten bleek, dat zij in een goede vorm stak want met een worp van 12.6' meter (slechts 1 cm onder het Nederlands record), nam zij 6poedig de leiding. Het nummer hoogspringen won de titelhoud- ster met 1.60 meter. Kogelstoten: 1. Dini Hobers (DOL) Nietiw Amsterdam 12.61 meter: 2. Corrie van der Bosch (Taxandnia) Oisterwijk 12,37 m.. 3. Ine van der Werf (PSV) Eindhoven 11,79 m. Hoogspringen: 1. Dini Hobers (DOL) Nieuw Amsterdam 1.60 meter; 2. mej. Hey- gen (LDA) Den Haag 1.50 meter; 3. Henny Koopman (LDA) Den Haag 1 50 meter. Tweehonderd meter hardlopen: 1. Cor rie van der Bosch (Taxandria) Oisterwijk 27 sec.; 2 Janny Vos (GAC Hilversum) 27.8 sec.: 3. Elly Schagen (GAC) 28 sec. Full Speed ligt in de vir- giniaklasse steeds 'n ronde vóór! Geen wonder, want echte kwaliteit wint altijd! Voor ieder, die van 'n supe rieure virginia houdt, staat nu de keuze vast. Die keuze luidt voortaan: SPORT IIS HET KORT Wielrennen. In Zwitserland is zater dag een tijdrit voor amateurs van Bon- court naar Binningen over 88 km gehou den. De Zwitser Adriano de Gasperi deze wedstrijd in 2 uur 15 min. 24 met een gemiddelde van 39.450 km per uur. Onze landgenoten Coen Niesten Jan van Vliet bezetten de vijfde en zevende plaats. Voetbal. Voor 60.000 toeschouwers speelde zaterdag Zuid-Slavië te Belgrado tegen Hongarije. De gasten wonnen 31. nadat de rust met een 2—1 sprong was ingegaan. Voetbal. Het Engelse amateur-elftal, dat waarschijnlijk ook tijdens de Olym pische Spelen te Melbourne zal spelen, heeft zaterdag met 53 van de Ierse ama- teurploeg gewonnen. Bij de rust hadden de Engelsen met .20 de leiding. Spel van korf en bal WINST EN VERLIES VOOR DE LEIDSE HOOFDKLASSERS Voor de Leidse roodbroeken was er min der reden tot juichen. Ons Eiland trof kam pioen Vriendenschaar in goede vorm met grote schotvaardigheid. Bij rust keek Ons Eiland tegen een 1—8 achterstand aan, daarna ging het beter. De uitslag 513 is tegen dit Vriendenschaar geen reden tot ongerustheid bij Ons Eiland. Of R'dam zuid is zwakker dan vorig sei- óf Excelsior is sterker dan de uitslag vorige week deed vermoeden. Het werd in Delft een spannende strijd met m kleine 45 zege voor R'dam zuid. PKC stelde weer teleur, doch het zat de Papendrechters -ook niet mee tegen TOP mede hij meende Huismai kunnen stellen een stuk verlies te aan vaarden of doorbraak naar zijn damlijn laten. De Leidenaar had echter juist één zet verder gezien en dat was vol doende om Bom reeds bij de 33e zet tot ergave te dwingen. Huisman nam daar- ee met 2—0 de leiding. Tegelijkertijd speelden W. Terlouw en W. Roozenburg r de tweede maal om de zesde plaats het kampioenschap van Nederland Tevergeefs, want deze niet geheel vlekke loze partij eindigde evenals de vorige in puntenverdeling. 'eliiks verdiend. DES doet het als nieuwbakken hoofdklasser heel wat beter. Met dezelfde cijfers als vorige week werd nu van DIO gewonnen (2—0). De Delfte naren gaan door hun doelcijfers aan de R'dam zuid TOP Vriendenschaar VES Ons Eiland 1 1 0 0 2 3—1 1 1 0 0 2 13—5 2 10 12 13—13 2 0 0 2 0 7—11 Definitieve beslissingen N.O.C. Willemse moet eerst nog limiettijd maken Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft zich nader beraden over de samenstelling van de ploeg, die ons land op de Olympische spelen te Melbourne zal vertegen woordigen. Op enkele uitzonderingen na konden definitieve beslissingen worden genomen. De uitzending van hoogspringsters, een dames-estafette ploeg, kanovaarders en boksers, wees het N.O.C. af. Zwemmen: dames: 100 meter vrije slag- mnn In de laatste fase van de strijd werd er wegens een handsgeval van Notermans een strafschop aan Zwitserland toegekend. De bal kwam echter uiteraard tot grote vreugde van iedereen, be halve de Zwitsers tegen de onderkant van de lat. Hettie Balkenende (ZAR), Cockie Gaste laars (SZC) en Geertje Wielema (HZC) 100 meter rugslag: Jopie van Alphen (RDZ), Joke de Korte (RDZ) en Lenie de Nijs (Robben); 100 meter vlinderslag: Atie Voorbij (Rpbben); 200 meter schoolslag: Ada den Haan (Gooi). Rita Kroon; 400 ter vrije slag. Hettie Balkenende (ZAR), Mary Kok (Robben), en Jans Koster (Gooi) 4 x 100 meter meter vrije slag estafette- Hettie Balkenende (ZAR), Cockie Gaste laars (SZC) en Geertje Wielema (HZC). Heren: Herman Willemse (Robben) zal op de 100 meter vrije slag eerst nog eer limiettijd moeten maken, die door hei NO.C. in overleg met de K.N.Z.B. is vast gesteld. Ditzelfde geldt voor Peter Swijg- huisen voor de 100 meter rugslag. Voor Wim de Vreng. die op eigen gelegenheid naar Australië is gegaan, voor de 100 me ter vrije slag en Gerrit Zevenboom, een jeugdige Nederlandse emigrant in Austra lië ,die voor de 1500 meter ln aanmerking komt. Waterpolo: De volgende elf spelers zul- n naar Melbourne gaan: Gerrit Bijlsma. Fred van Dorp, Max van Gelder, Ben Kniest, Harry Lamme, Nico Luchs, Win Mosterd, Hans Muller, Frits Smol, Cees an de Tooren en Wim Waalewijn. Wielrennen: Het N.O.C. gaat akkoord iet een wielerploeg van vijf man voor het kampioenschap op de weg en voor de ploeg achtervolging: Deze ploeg zou moe- bestaan uit Frans Mahn (Amsterdam.1, Jan Buis (Badhoevedorp), Jan Rol (Alk maar), Coen Niesten (Beverwijk) en Joop Capteyn (Amsterdam). Atletiek: Puck van Duyne-Brouwer en Eef Kamerbeek zijn aangewezen om ons land in de atletieknummers te vertegen woordigen op de sprintnummers voor dames en in de tienkamp voor heren. Ver dere beslissingen moeten nog genomen worden. Zeilen: drakenklasse: W. P. van Duyl (Bussum) stuurman, mr. E. Stutterheim (Laren) en J R. van der Berg (Weesp) met de „Trintel 2"; sharpies: Jacques Kraan, stuurman en Henk Kraan (Oude Wetering) met „Mustang"; finnjollenklas- se: Bob Markus (Aalsmeer) en reserve H. Sleewijk (Bussum). Hockey: De volgende 17 spelers zullen naar Melbourne gaan: doelverdediger* Mulder (Amsterdam) en Honftebier (BM HC), achterspelers: Terlingen (Be Fair). Drijver (Togo) en Keulen (Amersfoort), PKC 2 0 0 2 0 DIO 2 0 0 2 0 2—14 In 1 A marcheert de zaak niet bepaald vlot. Evenals vorige week slechts twi wedstrijden. Verrassend was de uitslag TonegoWarmond, die de thuisclub met maar liefst 11—4 won. na een 5—2 rust stand. Een prettige wedstrijd onder slappe leiding. Als enig twaalftal speelde Ijs vogels hier de tweede wedstrijd en de kampioenen wonnen van DES 2 rrtet tegen vallende cijfers (14). Het geven van de stand in deze afdeling heeft nog geen zin. Ijsvogels gaat met twee overwinningen aan de kop. FIKSVES 2 ging niet dooi Heel wat vlotter gaat het in 1 B. De mt spanning tcgemoetgeziene wedstrijd Per.- nix 2Vriendenschaar 2 was van goed ge halte. D? i^idse reserves speelden eer prima partijtje en wonnen geflatteerd me 93. Dal betekent de leiding van deze af deling. Ook Snel won en wel van Excel sior 2 met 74. maar de doelcijfers van Pernix 2 zijn aanzienlijk beter dan dit van het Dordtse Snel. Beide andere wed strijden (leverden de verliezende clubs var vorige week de zege op Or. Nassau ver loor n.l. van ODI met 0—2 en Elauw Wit streek de vlag tegen Or. Wit met 1—5". Pernix 2 2 2 0 0 4 19—6 Snel 2 2 0 0 4 12—8 Oranje Nassau 2 1 0 1 2 85 Or. Wit2 1 0 1 2 9—6 ODI 2 1 0 1 2 5—10 Vriendenschaar 2 1 0 0 1 0 Blauw Wit 10 0 1 0 Excelsior 2 2 0 0 2 0 7—15 De 2e klasse A wordt gekenmerkt door een trage gang van zaken. Zaterdag kwam het aantal wedstrijden pas op vier, i een verrassende uitslag zit er al bij. Daar zorgde het Alphense Tempo voor in zijn tweede officiële wedstrijd. De Alphenarer wonnen nl. met 32 van Ons Eiland 2 er al hadden de roodbroeken enkele inval lers, de uitslag is moedgevend voor Tem po. Het verzwakte Pernix 4 zal het in dezt klasse wel niet bolwerken. Velocitas was veel sterker en won met 172. Het resul taat van Fiks 2VEO 2 bleef helaas on bekend. Voor de resultaten in de lagere klassen, waar weer diverse wedstrijden werden uitgesteld, verwijzen wij naar de uitslagen. Uitslagen Hoofdkl. West: PernixVes 107; Ons Eiland—Vr.schaar 5—13; DES—DIO 2—0; Excelsior—R'dam zuid 4—5; TOP—PKC 3—1. Ie kl. A: Tonego—Warmond 11-4; DES 2Ijsvogels 14; FiksVES 2 uitgesteld. Ie kl. B: Pernix 2Vr.schaar 93-r Snel —Excelsior 2 74; Or. Nassau—ODI 0—2 Blauw Wit—Oranje Wit 1—5. 2e kl. A: TempoOns Eiland 2 32: Velocitas—Pernix 4 17—2; Fiks 2—VEO 2 niet bekend. 3e kl. A: Fluks 2—TOP 2—4; 4e kl. A; TOP 2—TOP 3 4—1. Jun. A: SVOW—Ons Eiland a 0—15; Jun. B: Fluks bPernix b 10; Warmond —Fiks b 1—0. Voetbal. De voetballandenwedstrijd tussen de B-elftallen van Rusland en Duitsland, die zaterdag in het Lenin- sladion te Moskou werd gespeeld, is door de Russen met 31 gewonnen. Aartsbisschop Makarios, die in een zie kenhuis is opgenomen, krijgt tweemaal per dag injecties met dlstquine penicil line. De aard van zijn ziekte is niet be kend gemaakt. Hij wordt ook in het zie kenhuis bewaakt door een speciale politie functionaris. middenspelers: Wagener (Hilversum». Loggere (Laren), Van Dijck (Kampong) Marres (Laren) en Overdijkink (SCHC). voorwaartsenHooghiemstra (SCHC), Van Grimsbergen (EMHC), Van Erven Dorens (Laren). Bouwman (BMHC), Van Beau mont (Togo), Kristen (DKS) en Zwier (SCHC). Het vertrek van het grootste gedeelte an de Olympische ploeg is op 11 novem ber bepaald. Enkele leden van het Ne derlandse team zullen eerder, enkele an dere leden later naar Melbourne reizen De terugreis geschiedt niet gezamenlijk. Gelijk spel van B-teams ZWÏTSERSE RESERVES LIEPEN 2-0 ACHTERSTAND IN Op het Vitesse-terrein in Arnhem hebben de nationale reserveploegen van Neder land en Zwitserland een verdienstelijke partij voetbal gespeeld. De ontmoeting der beide B-teams eindigde in een gelijk spel. Voor de rust maakte Schouten, die met Moulijn een uitstekend duo vormde op de linkervleugel, een van de twee doelpun ten, uit een prachtig aanvalsspel. Tien minuten voor de rust dribbelde Schouten door de Zwitserse verdediging en gaf een pass aan Clavan, die vla de paal scoorde. Na de rast speeldefl de Zwitsers in hoog tempo en maakte rechtshalf JSger de gelijkmaker, nadat een minuut voor de rust rechtsbuiten Chiesa doelman Feyt reeds was gepasseerd. techniek der onzen menigmaal overtrof; Maar zes misten de gave, het element der verrassing in het spel te brengen op da wijze zoals onze voorhoede dat-vaak doel» treffend deed. Snelle Schouten Ontegenzeggelijk hebben alle elf Ne derlandse B-spelers een goed gemiddelde gehaald. Allen waren voldoende en Mou rn De Wit kwamen er in belde speel- helften ver boven uit. De atletische gebouwde Zwitsers schikten over een vaardigheid, die de Hockey tegen Den Haag Antwerpse dames technisch beter Op het sportcomplex van „Te Werve" ,n Rijswijk heeft het Haags dames hockey- elftal tevergeefs getracht de overwinnin genreeks (87 in totaal) van het dameselftal de Antwerpse hockeyclub, in het af gelopen seizoen kampioen van. België te stoppen. De Antwerpse ploeg met 3 inter nationals in de gelederen, van wie de dames Ponty en'Maes bijzonder opvielen, speelden voor de rust beter en feller. Ook op technisch gebied overtroffen zij de Haagse combinatie, die in verband met de nog niet 'aangevangen competitie, te wei nig ingespeeld bleek. Reeds bij het ingaan van de rust hadden de Belgische speelsters een 2voor sprong. De achterspeelsters Cornelissen en Tilenlus Kruythoff waren bij Den Haag goed en voor rust viel het spel van doelverdedigster M. Ernst op. De Haagse combinatie maakte echter de fout de bal te veel in het middenveld te hou den, waardoor de vleugels te weinig het spel werden betrokken en de aan kracht inboette. In de tweede helft e het bij Den Haag beter. Het spel werd aantrekkelijker. Dat de partijen ni de rust beter tegen elkaar waren opge- en, bleek uit het feit, dat beide ploe gen nog één doelpunt scoorden. De eind stand werd 3—1 voor Antwerpen. Het Haagse doelpunt werd gemaakt door mej M. Vigeleyn (Kieviten). Schaken in Moskou Nederland vierde in zijn groep Na vijf ronden luidt de stand in de fi- nalegroep van het landensohaakti In Moskou: 1. Rusland (13% punt); 2. Hon garije (13); 3. Joegoslavië (12%); 4. Argen tinië (11); 5. Tsj. Slowakije (10); 6. West Duitsland (9%); 7. Zwitserland (9); 8. Bul garije (8%); 9. Roemenië (8%); 10. Dene marken (8); 11. Engeland (8); 12. Israël (3%). De 6tand ln de tweede finialegroep luidt: 1 Saar (12%); 2. Phildippijnen (12%); 3. Schotland (11%); 4. India (11%); 5. Puer to Rico (10); 6. Iran (10); 7. Mongolië (9%); 8. Griekenland (7); 9. Luxemburg (7); 10. Ierland (6%). Nederland heeft in.de vijfde ronde van de eerste kwalificatiegroep 3—1 gewonnen van Chili en staat ni deze groep met 11% punt op de vierde plaats, na IJsland 12% en een afgebroken partij, Zweden 12% (1) en België 12. Onder zich heeft Nederland Colombia 11 p.; Oos ten rijk 11, Oost-Duitsland 10. Finland 10, Frankrijk 10, Polen 8, Child 6% en Noor wegen 4%. Argentinië ontdekt Sowjetintriges Sinds maart van dit Jaar zijn driedui zend personen uit Buenos Aires naar Oedssa vertrokken in z.g. repatriërings- konovoien, georganiseerd door de Sow- jetrussische ambassadeur in de Argentijn se hoofdstad. Het hoofd van de politieke dienst van de Argentijnse staatspolitie heeft medegedeeld, dat ln de nacht van vrijdag op zaterdag in Buenos Aires ma teriaal in beslag is genomen, waaruit blijkt, dat verscheidene Argentijnen van hun Russische afkomst hebben gebruik gemaakt om in deze konvooien met valse identiteitspapieren naar Rusland te ver trekken. it een omvangrijke correspondentie gebleken zijn, dat de communistische mantelorganisaties in Argentinië nauw contact onderhouden met communistische propaganda-centra in de landen achter het IJzeren Gordijn. Prinsessen. De secretarlgatswerk- 'aamheden voor de jongste drie prinses sen, waarmede mejuffrouw mr. M. Meur*, particulier secretaresse van prinses Bea is belast, zullen op paleis Soestdijk worden verricht. In de zesde minuut werden onze aan^ vallers beloond. Van Melis zond de bal tusi sen de twee grendelspelers door na*Ë voren en de snelle Schouten kon toelopeif en doelman Schley van dichtbij passeren: 1—0. De Zwitsers hadden nog niet veel ge- legenheid gehad bewijzen te leveren van hun kunnen. Maar toen ze eenmaal de ca dans te pakken hadden, kwam onze ver-» dediging in niet geringe moeilijkheden. Want de Zwitsers, krachtens hun systeem, verschenen soms met zes, zeven spelers voor het Nederlandse doel. Met schieten talmden de Zwitsers echter te lang en meestal dank zij de hulp van de hardwer kende De Wit konden onze aanvallers ter stond de vrije ruimte kiezen. Moulijn gaf door handige schijnbewegingen perspec tief aan de aanvallen; Schley had 't druk ker dan Feyt. In de 35e minuut werd het 2—0 door een nogal vreemd doelpunt. Schouten kon niet met de bal wegkomen tussen enige Zwitsers en gaf na veel draaien door naar Clavan. Deze loste een tam „puntertje" naar de hoeTc. Daar lag Schley al. Hij had een steviger schot ver wacht. De bal stuitte dartel over de ge vallen doelman in het net: 20. Een offensief van de Zwitsers leverde in de laatste minuut voor rust een tegen- punt op. Chiesa schoot tijdens een doel- worsteling de bal onverwachts vla de paal langs de wijfelende Feyt ln. Felle tweede helft De strijd was in de tweede helft feller. De Zwitsers gingen energiek op de aanval spelen en toen na vijf minuten weer het grootste deel van de Zwitserse ploeg in de buurt van Feyt opdaagde, maakte rechts half Jëger met een vrij onverwacht schot gelijk: 2—2. Ons B-elftal werkte zich even los, maar bü eij Zwitserse tegenaanval liep Van Bun Scheller tegen de grond. Geen zware overtreding, maar de Belgische scheids rechter Alis Smidt, wees naar de witte stip. Robbiana lette meer op zuiverheid dan op kracht bij het schieten en Feyt kon dc bal onderscheppen. De Nederlanders zijn gedurende het laatste half uur meestentijds In de aanval geweest. In dc tweede helft hebben z(J acht hoekschoppen mogen nemen, tegen de Zwitsers twee. Maar hoe handig de voor hoedespelers vaak door de Zwitserse gren del heenbraken, hun schoten waren niet hard genoeg voor de moedige doelman Schley. Russisch voetbalteam versloeg Duitsland Negentigduizend toeschouwers hebben zich zaterdagmiddag in Hannover de kelen rauw geschreeuwd tijdens het enerveren de keiharde, voelbalduel Duitsland—Rus land. dat de Russische balvirtuozen met gering verschil (21) wonnen. Evenals in de wedstrijd ZwitserlandNederland, die tezelfder tijd werd gespeeld, vielen alle doelpunten dn de eerste helft. De wed strijd werd door vrijwel alle tv.-stations in Europa uitgezonden. De bij mooi weer gespeelde ontmoeting stond technisch op een voortreffelijk peil. De Russen hadden gedurende de eerste helft vooral tijdens het eerste half uur het beste van het spel door hun snelheid en geraffineerde wijze van opatellen. Maar ook de Duitse ploeg, waarin nog slechts drie spelers van het wereldkampioen schapselftal uitkwamen, toonde zich van zijn goede kant en maakte een veel betere indruk dan in de laatste interlands van het vorige seizoen. De Duitse verdediging diie voor de rust herhaaldelijk voor grote moeilijkheden kwam te staan door het verrassend hoge tempo van de tegenstan ders. herstelde zich later goed. De kleine nederlaag wordt ln Duitsland als een eervolle prestatie beschouwd en men verheugt zich vooral over de stijgen de lijn. die het spel van de nationale ploeg te zien geeft Russische schermsters wereldkampioen Rusland heeft het wereldkampioenschap schermen voor dames door in de beslis sende wedstrijd met 96 van Frankrijk te winnen. Het is de eerste maal, dat Rus land op deze titel beslag legt. lïongarije, kampioen van het vorig Jaar bezet in het eindklassement achter Frankrijk de derde laats door een overwinning op Italië (9— 4), dat vierde is geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4