Jliettuic £ciJtscljc (fiimmnt Engelse generaal weerspreekt beschuldigingen Wilde menigte loopt storm op mevrouw Bonman NEDERLAND ZOEKT ZONDEBOK" „Mac Arthur weigerde troepen naar Indonesië te laten gaan" Scheepsramp voor Noorse kust waarschijnlijk 32 doden Geen informateur voor Prinsjesdag verwacht V.S.: half miljard voor olievoorziening Europa MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58835 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0.18 per millimeter Directie. Redactie Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: TeL 31441 Zevenendertigste jaargang No 10757 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantvastlcli li ohebltotn "mgn bert la Ujljtnspaet Nederland versloeg Zwitserland3-2 Zie pag. 4 ER WAREN geen Nederlandse troepen beschikbaar om op Java te landen, doch slechts acht compagnieën KNIL-troepen, die als ge volg van hun verblijf in krijgsgevangenschap volkomen ongediscipli neerd waren. Ze vuurden op koelies in de haven en daarom werden ze teruggetrokken voor ze nog meer moeilijkheden zouden veroorzaken". Dit heeft generaal Sir Philip Christison, indertijd opperbevelhebber der Britse troepen in Nederlands-Oost ïndië na de Japanse capitulatie verklaard volgens een bericht in de Sunday Times. De generaal heeft namelijk scherp geprotesteerd tegen de in het zaterdag gepubliceerde rapport der parlementaire enquêtecommissie geuite beschuldiging, dat de Engelsen de Nederlanders in de steek hadden gelaten. het rapport staat onder meer, dat generaal Christison in september 1945 bekend maakte, dat Britse troepen als gasten der Indonesiërs op Java zouden landen, zonder de wettige Nederlandse re gering hiervan in kennis te stellen. Een desbetreffende overeenkomst tussen de Britse en Nederlandse regering werd door de Britten genegeerd, daar zij hun troe- niet wensten te gebruiken om het Nederlandse gezag te herstellen. ,Wij bevonden ons in een moeilijke po- ie", aldus de generaal. „Zoals de Ne derlanders zeer wel weten, ledc-n wij in gevechten tegen Indonesiërs gevoelige verliezen. Er waren zeven volledig uit geruste Indonesische divisies, die van de Japanners hun wapens hadden ontvangen. Wij hadden order de Japanners te ont wapenen doch dit was reeds gebeurd. Het bevel orde en recht in de voornaamste steden te handhaven hebben we echter uitgevoerd. We zouden God gedankt heb ben als er Nederlandse troepen beschik baar waren geweest, maar er waren er niet", aldus de verklaring van de Engelse generaal. Voldongen feit reesde, dat hy deze onvoldoende onde Britse controle kon houden en dat zi zich overigens met geweld tegen de re publikeincn zouden keren, hetgeen ii elk geval moest worden vermeden". (Wij kunnen eraan toevoegen, dat e zes tot zevenduizend Nederlandse mili tairen waren te Manilla en vele duizen den in Bangkok. Bovendien waren e nog de Ambonese en Menadonese mili tairen op Java. Uit die troepenmacht was zeker in korte tijd een strijdmacht te vormen geweest, die de volkomen ongedisciplineerde republikeinen l kunnen beletten een leger te vorir en de wapens van de Japanners o: te nemen. Dan had men kunnen voi komen, dat er duizenden Engel: sneuvelden Red.). Scheepsvracht. Op 18/9 15 toeslag door Far Eastern Freight Conference. J: pan Outward Freight Conference en Phi lippines/Europe Conference, bovendii tariefverhoging van 25 shilling per> voor ijzer- en staalprodukten. De generaal geeft voorts de schuld aan de Amerikaanse generaal Mac Arthur, „die weigerde troepen van Singapore naar Indonesië te laten vertrekken voor hij in Tokio de overgave der Japanners had aanvaard. Hij maakte het de Ja panse commandant in Saigon mogelijk Su karno en zijn vice-president per vlieg tuig te ontbieden. Deze zeide de Indone siërs regelrecht terug te vliegen en een republiek te vormen. Wij kwamen aan zonder iets te weten en stonden voor een voldongen feit", aldus de verklaring van generaal Christison. Ook zegt Sir Philip, dat de Nederlan ders een zondebok hebben gezocht. In het rapport der enquêtecommissie staat echter, dat men zelfs goed bewapen de troepen in Malakka liet zitten, omdai men bang was voor moeilijkheden. Admi raal Helfrich zegt bovendien in zijn Me mories: „Toen ik aandrong op het zoveel mogelijk gebruiken van Nederland- strijdkrachten, zei de generaal, dat hij Piloot uit brandend toestel geslingerd Ter gelegenheid van de vliegfeesten, die gisteren boven en op het vliegveld Wel schap bij Eindhoven werden gehouden, gaf adjudant Van Tol van de basis Gilze- Rijen met een Tiger-Moth een demonstra tie van „crazy-flying". Tijdens een d?r stunts op ongeveer twintig meter hoogte sloeg de motor plotseling af. Het toestel dook in de grpnd, brak in tweeën en stond na weinige seconden in brand. Hét is hoogstwaarschijnlijk het behoudt van de piloot geweest, dat hij za-ch tijdens de val wist lo6 te maken en naar buiten werd geslingerd. Hij werd naar het kenhuis van Eindhove vervoerd, bleek dat hij een lichte hersenschudding en enkele schaafwonden had opgelopen. Zijn vliegtuig werd volkomen vernield. Conservatieven winnen 8 zetels in Zweden De Zweedse verkiezingen voor de volks vertegenwoordiging heeft een belangrijke winst opgeleverd voor de conservatieve partij. Deze kwam van 31 op 39 zetels. De sociaal-democratische partij, die nu reeds 25 jaar aan het bewind is in Zweden (sinds 1951 in coalitie met de agrarische partij) heeft 108 zetels (45.1 procent der stemmen) behaald, waardoor twee zetels voor haar verloren zijn gegaan. Ook haar coalitiegenoot, de agrarische partij, had een belangrijk zetelverlies en kwam van 26 op 20 zetels. De liberalen bleven op 58 zetels, de communisten wonnen er één en kwamen op zes. Van het kiezerskorps Is 78.5 procent ter stembus gegaan. Oud-S.S.-ers blazen hoog van de toren Zesduizend oud-SS'ers. onder wie ook Nederlanders. Denen. Fransen, Zwitsers en de grootste groep buitenlanders, 400 Belgen, hebben zaterdag te Minden op een vergadering de vroegere SS-pantsergene- raal Meyer toegejuicht, toen deze gelijke rechten eiste als andere militairen genie ten. Hij zeide. dat de 400.000 SS'ers on gaarne dien6>t zullen nemen in het West- duitse leger, zolang hun „louter militaire formatie" van „haar eer blijft beroofd". Plannen van de A.N.W.B. OOK IN ONS LAND WEGWIJZERS MET GENUMMERDE ROUTES M. Boost dedelinf gedaan over plannen tot verbetering in de bewegwijzering. Wanneer twee wegen een toeristische route en een normale weg naar eenzelf de plaats voeren, zal de toeristische weg worden aangeduid met de plaatsnaam in groen en de andere in zwart. Het onderscheid tussen autosnelweg en gewone route zal worden gemaakt door DRIEËNDERTIG ZEELIEDEN zijn zaterdagavond waarschijnlijk met hun schip, de Amerikaanse vrachtboot Pelagia van 7200 ton, voor de Noorse kust ter hoogte van Narvik in de golven verdwenen. Het schip, dat met een lading erts op weg was van Narvik naar Baltimore, zond om half vijf zaterdag de eerste S.O.S.-seinen uit. Er heerste een orkaan, die meer schepen moeilijkheden opleverde. Tien schepen, waaronder het Neder landse schip Buitendijk, begaven zich naar de opgegeven plaats. Verder voeren reddingsboten uit en stegen vliegtuigen op om de schepelingen te hulp te snellen. Om zeven uur werd het laatste teken Het idee van de reconstructie krijgt toch nog een kans (Van onze parlementsredactie) NA HET MISLUKKEN van de vierde poging om Nederland, dat morgen zijn politieke hoogtijdag beleeft, aan een nieuw kabinet te helpen, is er een adempauze ingetreden aan het formatiefront. Zaterdag heeft de Koningin op Soestdijk de fractievoorzitters van de vijf grote partijen ont vangen. Dezen zouden haar waarschijnlijk in de loop van vandaag hun schriftelijk advies doen toekomen. De bestudering van deze adviezen zal waarschijnlijk wel enige tijd vergen, zo dat het niet te verwachten is dat op zeer korte termijn een informateur zal wor den benoemd. Prinsjesdag zal trouwens voor het grootste gedeelte een formatie- loze dag zijn. De Ridderzaal zal voor de vijfde achtereenvolgende maal hetzelfde kabinet binnen zijn eeuwenoude muren zien. In de parlementaire geschiedenis, zeker in die van na de oorlog, is zoiets Het is zelfs mogelijk, dat deze vijfde maal niet de laatste zal zijn, want als de politieke hemel niet spoedig opklaart, krijgt het denkbeeld van reconstructie nog een serieuze kans. De N.R.C. van zaterdag jl. schreef hierover: „Reconstructie kan men zien als een blijk van politieke ar moede. Waarom zouden we die verdoe zelen als Nederland op het ogenblik niet Voorlopig echter beschouwen we re constructie en weigering van ontslag als weinig elegante, dubieuze oplossingen, waardoor de moeilijkheden niet uit de weg werden geruimd, maar hoogstens verschoven worden. Dit was ook met de reconstructie van vorig jaar. toen het huurvraagstuk het controversiële punt vormde, het geval. De oplossing van het huurprobleem kon uitgesteld worden, om dat de verkiezingen van 1956 en de daar op aansluitende kabinetsformatie in zicht waren. Een dergelijke gelukkige omstan digheid doet zich nu niet voor, zodat b.v. voor wat betreft de bezitsvorming een oplossing-in-deze-fase het meest voor de hand ligt, ja. onvermijdelijk schijnt. In een toespraak, die h(j zaterdagmiddag tot de verenigingsraad van de VARA richtte, heeft de fractievoorzitter van di P.v.d.A., mr. Burger, terloops de kabi netsformntle aangesneden. „Dat er nu nog geen kabinet is, hac niemand mogen verwachten," aldus mr Burger. „Intussen," zo vervolgde h(J, „biedt de gang van zaken ons althans de logelijkheid. dat w(j gehonoreerd krijgen at het kiezersgildc naar onze mening in ini heeft gewild. Wy zullen er in vol harden al die stromingen tegen te gaan. rachten onze lijstaanvoerder, dr. W. s, uit het politieke veld te manoeu- Ongerustheid rond incidenten Israël Syriërs ontvoerden een Amerikaan De grensincidenten tussen kraël e Jordanië hebben in de Arabische landen diplomatieke bedrijvigheid gewekt, ^premier van Irak heeft tijdens een ciale kabinetsvergadering dringende r regelen besproken om Jordanië te helpen tegen de bedreiging door Israël. Onmid dellijk na deze bijeenkomst brachten de ambassadeurs van de Verenigde Staten en Engeland hem een bezoek. Ook de minister-president van Syrië heeft geconfereerd met zijn mede-mi nisters en met de militad. bevelhebbers. Na afloop verklaarde de premier, dat Sy rië, Jordanië, Egypte en de Libanon zullen samenwerken om elke agressie met weid weerstand te bieden. Zaterdag hebben Syrische troepen noorden van het meer van Galilea Amerikaanse toerist en zijn Israëlische vriend in hun auto op Israëlisch gebied beschoten. De wagen vloog in brand, d« beide mannen werden overvallen en ont voerd. De neutrale voorzitter van de Sy- risch-Israêlische besbandscommi66ie deelde mede, dat beide mannen vandaag door de Syriërs zouden worden uitgeleverd. m de Pelagia opgevangen, waarbij eer positie gemeld werd, die dertig mijl zui delijker was dan de eerste.. Kort na middernacht signaleerde het Duitse vrachtschip Kelkheim een dingsboei en wrakhout. Zondagmorgen /roeg ontdekte een Catalina van de Noor- ;e reddingsdienst een reddingsboot, v n zes mannen waren, weer dertig mijl midelijker dan waar de Duitser de boei had waargenomen. De storm was inmiddels afgenomen, en Britse treiler pikte de sloep op. Vijf onnen bleken, de omstandigheden inmerking genomen, er vrij goed toe te zijn. Het waren drie Amerikanen Grieken. De zesde man. eer Amerikaan, was dood. Van de andere 3' opvarenden van de Pelagia is niets mee: Men vreest dat ze zijn omge- Tot hen behoort ook de Neder lander J. Buitendorp uit Suriname. de autosnelweg wegwijzers te ge bruiken met een zware dubbele rand. blauw met witte letters. Bepaalde Europese wegen die worden mummerd. krygen een groen bord met witte rand. het zgn. E-bord. Waarschyn- iyk zal deze in het buitenland gevolgde methode van nummering van wegen ook in Nederland voor binnenlands verkeer worden ingevoerd. Bepaalde wegen zullen slechts met ;n nummer worden aangeduid, gevolgd door een letter N., te beginnen met 85. Eeri dergelijk bord heeft witte letters op •n donkerbruine achtergrond. Desgevraagd werd medegedeeld, dat A.N.W.B. niet zal adviseren over te gaan tot het maken van toeristische rij wielpaden van drie meter breedte; dat de N.S. zich beraden over het transito- :an auto's en dat met de dienst Zuiderzeewerken nogmaals contact zal worden opgenomen over een hotel op de Afsluitdijk. Catalina loodste schip naar zieke zeeman Zaterdagmiddag heeft een Catalina- vliegboot van de Marineluchtvaartdienst, onder bevel van luitenant-ter-zee-vlieger tweede klasse H. Prinselaar, een vergeefse poging gedaan de zieke schipper van de kotter De Hoop I, W. Schuitemaker uit Katwijk aan Zee. van boord te halen. De man was ernstig ziek en had dringend medische hulp nodig. Door het ruwe weer kon het toestel echter niet landen. De vliegboot heeft toen het Amerikaanse passagierschip America (35.000 ton), dat zich ir buurt bevond en op weg was naar merhaven, naar de kotter geloodst. Schip per Schuitemaker heeft aan boord va America medische hulp ontvangen. Schatkistpapier. De agent van de schat kist heeft zaterdag de afgifte van pro messen gestaakt in verband met de beterde kaspositie van het Rijk. Een beetje oneerbiedig hingen zaterdagmiddag drie ministers uit het raam, toen de minister van justitie in het demissio naire kabinet, prof. mr. J. van Oven, in zijn functie van mi nister van binnénlandse zaken ad interim, namens de Konin gin de zitting van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal kwam sluiten. Links ziet men de ministers Cals, Van Thiel en Luns, rechts (in stem mig zwart) prof. Van Oven. De 22-jarige kustvaart-machinist var kustvaarder Pavenis G. Koopmans Boer 'Fr.) is in de omgeving van Deense plaatsje Kolding overreden door een voertuig van een tachtigjarige Deen. K. werd niet tijdig opgemerkt, toen hij gewond op de weg lag. Men neemt aan, dat hij na een eerste aanryding op de weg ijven liggen en dat de bestuurder van :erste voertuig is doorgereden. Zonder Suezkanaal Een HALF MILJARD harde dollars moeten Europa in staat stellen, zijn oliedorst aan de Amerikaanse en Venezolaanse bronnen te lessen. Naar verluidt wil de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, die vandaag naar de tweede Suezconferentie in Londen is vertrokken, in letterlijke zin olie op de golven van het omstreden kanaal werpen door bepaalde Europese landen Engeland, Frankrijk en misschien ook Italië door middel van een lening tot genoemd bedrag in staat te stellen, zoveel olie van het westelijke halfrond te importeren, dat het ont brekende kwantum gemakkelijk via de Kaap kan worden aangevoerd. Hierdoor zou de strategische betekenis van het Suezkanaal beduidend ver minderen met als logisch gevolg, dat de animo, zich schietend een weg door het Suezkanaal te banen, aanzienlijk daalt. Het zou de bedoeling zijn, dat deze lening pas dan wordt verstrekt, wanneer Egypte weigert, de konvooien van de in Londen op te richten „gebruikers-organi- TTEDENMORGEN werden In Djakarta biljetten aangeplakt, waarop de dood- raf tegen de heer Schmidt werd geëist, en commissie voor het houden van be dingen tegen de heer Schmidt, die vyf- en organisaties vertegenwoordigt, zou vandaag «en speciale byeenkomst beleg- iddels hield de beklaagde van morgen voor de landrechter te Djakarta ;n persoonlijk pleidooi. De zaal was zeer vol, toen rechter Rochjani half elf de zitting opende. Hon derd jongeren, die de plakkaten hadden igebracht, wachtten buiten, doch de politie was versterkt en bewaakte het erf n de zaal. Luidsprekers op verschillende tunten buiten brachten de pleitrede van de heer Schmidt over. Hij was na lang nadenken, waartoe hij ruimschoots de tijd had gehad, tot de conclusie gekomen, dat deze zaak was op gezet door enkele personen om hieruit goede munt te slaan, hetzij door hun meerderen een rad voor de ogen te draaien, hetzü politieke steun te verwer ven voor 'n groep, die de zaak als wapenen tegen Nederland en binnenlandse tegen standers wilde gebruiken. Schmidt rekende zich tot de groep biy- vers uit voorliefde, die een werkkring had gevonden in het land van eeuwige zonneschün zonder zich met politiek te bemoeien; Hy was dan ook volkomen verbijsterd toen hij op 18 december werd staande gehouden door inspecteur Endoeh, die een pistool op zijn borst richtte en hem arresteerde als de beruchte kapitein Smith. Twee dagen later vertelde hem commissaris Junus. dat hij aan het twij felen was gebracht toen alle Inlichtingen hem als een zeer goed mens schetsten Hij zou echter volgens de mening van Junus potentieel in staat zijn. verzet te Hy bleef gevangen, hoewel hU over tuigd was dat er geen spoor van bewijs tegen hem kon worden gevonden. In de Glodokgevangenis hoorde hü dat hy reeds de derde persoon was, die als Smith was opgesloten. Op 11 februari 1954 werd hy geconfronteerd met Manoch, Zwartjes. Reynst en Harris, die met strakke gezich- in de grootst mogeijke onzin uitbraakten. De levensbeschrijving, die hy op ver zoek in de gevangenis had gemaakt; is schromelijk misbruikt om fouten in de getuigenverklaringen weg te werken. Men sleepte da naam Westerling in deze zaak herhaaldelijk bij om de hartstochten te doen oplaaien. Ondanks het strenge isolement hoorde hij, de verschillende theorieën, die er bil de politie bestonden over ziin geval. Eerst beschouwde men hem als de beruchte kapitein Smit. daarna was hij supply- officier genoemd, weer later kassier van de bende en vervolgens hoofd van de af deling planning. Leugenachtige g etui een HU onderscheidde drie soorten getui gen- die de waarheid spraken, die te goe der trouw valse, verklaringen aflegden en getuigen die bewust liegen. De overgrote meerderheid behoort tot de derde groep Ter zitting bleek, dat zij voor hun ver schijning en na herroeping van hun door de politie afgelegde verklaringen door officier Sunario meestal Hy hem «huls Intensief werden verhoord, waarhu dezp hun bijbracht wat zijn visie on de waar heid was. Sunario zeide. dat dit alleen geschiedde om achter de *e ko men. Hij vraagt zich af waarom Sunario hem dan nooit persoonlijk heeft gehoord Zy moeten gelogen hebben uit wraak zucht. vrees of hoop op beloning. Het eerste komt niet in aanmerking, want van zün beschuldigers kende hy alleen Ham- zah. Wat de tweede reden betreft wüst hy op het feit. dat drie van de getuigen, die zich over mishandeling beklagen: Kolk, Wiersma en Bcnenanti, krankzinnig zy'n geworden. Zijn zaak zou 11 mei 1954 begonnen zijn. Men had toen de verklaringen van alle getuigen charge, behalve van de leden van de Daroel-Islam uit de dessa, Plotse ling werd de zaak uitgesteld tot septem ber, omdat een aantal getuigen onbruik baar bleek..Wat de derde reden betreft genoot Manoch. die volgens eigen verkla ringen in de gevangenis behoorde te i, grote vrijheid. Tomasoa. die uit de ngenis te Bogor is gehaald om als getuige op te treden, heeft hü met eigen ogen vrij zien rondlopen. Mannen van de zelfkant Hy heeft de politie uitgedaagd om in plaats van een stelletjes op ilin zachtst gezegd hoogst zonderlinge individuen van de zelfkant der samenleving nu eens te komen met een van zijn duizenden vroe gere ondergeschikten, die een fatsoenlijk 'even leiden. Als hij een verzetsorganlsa- tor was geweest, dan had hy dezen zeker wel medegesleept. Maandenlang heeft hy de politie uit gedaagd met een bewijsstuk te komen Pas in januari kwam men met een oud pistool, dat ee^ «"»ti'ige voor zyn arresta tie reeds bij de DOÜtie zou hebben in geleverd. terwijl Schmidt volgens de po litie honderden splinternieuwe wapens zei' hebben gehad. (Zie verder pag. 5) De beide Nederlandse loodsen Edward Kapel (links) en Henri Kessels (rechts) met een Zweedse collega, die zich hebben aange meld voor loodsdiensten in het Suezkanaal onder de Egyptische autoriteit, bestuderen de kaarten van de door hen te bevaren waterweg. satie" door het kanaal te laten v: Technisch is het inderdaad mogelijk, de Europese oliebehoefte geheel te dekken zonder gebruik te maken van het Suez kanaal. Vorig jaar passeerde 67 miljoen olie het kanaal. Hiervan ging ton naar Amerika, de rest naar Europa. De surpluscapaciteit van de Ver. Staten wordt geschat op 40 a 60 miljoen de Venezolaanse produktie kan in korte tijd belangrijk oplopen. De extra capaciteit van het westelijke halfrond zal vermoedelijk eerst worden gebruikt om de 9 miljoen ton te vervan gen, die Amerika vorig jaar nog via het Suezkanaal importeerde. Verder voor de 4 miljoen ton. die via de eindpunten van de pijpleidingen aan de Middellandse zee Amerika placht te gaan. Deze laatste hoeveelheid zou dan al direct aan Europa goede kunnen komen. Daarboven zou dan nog 35 miljoen ton per jaar uit Ame rika en Venezuela naar Europa moeten worden verscheept, want het is mogelijk, jaarlijks 19 miljoen ton via Kaap de Goede Hoop aan te voeren. Resumerend komt men dan aan de 58 miljoen tpn, die vorig jaar in Europa werd geïmporteerd. Een ander belangrijk aspect van dit plan is. dat hierdoor de inkomsten van de olii producerende Arabische landen een flink eind zullen dalen, waardoor de bereidheid van deze landen om Egypte te steune zou kunnen verminderen In verband met de komende Londem conferentie hebben de ministers van bui tenlandse zaken van Engeland en Fra ryk zaterdag in Parys al besprekingen voerd. Dc agenda zal drie hoofdpunten bevatten: het rapport van de vyflandcn- commissic en de vraag, wat dient te ge beuren nu de mlssie-Mcnzies mislukt Is, voorts het beschouwen van het memoran dum, dat de Egyptische regering na dc besprekingen te Kaïro beeft opgesteld en slotte de voorgestelde oprichting van de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal. Nasser westelijk banditisme Zaterdag heeft Nasser tijdens een lucht- show in Kairo, waarbij in Rusland ge bouwde bommenwerpers werden getoond, krasse bewoordingen gesproken over „westelijk banditisme", dat een nèder- laag zou hebben geleden omdat vrijdag record-aantal van 50 schepen door het Suezkanaal zou zijn gevaren. Het voorstel de westelijke grote drie om de ge bruikers van het Suezkanaal te verenigen, wees de Egyptische president als een „oorlogsverklaring" van de hand. De steun van Amerika aan dit plan noemde hij „hulp aan de Britten om het Egyptische volk tot een botsing met Engeland te pro- Door het Suezkanaal zijn zaterdag 42 en zondag 36 schepen gevaren. De overgeble ven loodsen zijn alle van Egyptische of Griekse nationaliteit. Verder hebben zich bij hen nu vijftien Russen gevoegd, die echter nog moeten worden opgeleid. Egyptische functionarissen hebben de oude kanaalmaatschappij beschuldigd, enorme bedragen te hebben geboden aan alle niet-Egyptische loodsen en technici opi het werk te staken. Verder werd Enge land verweten extra veel schepen naar het kanaal te stureri om de doorvaart nog meer te bemoeilijken. De meeste landen, die voor de Londense conferentie zijn uitgenodigd, zullen daar woensdag vertegenwoordigd zijn, zij het niet alle zonder bedenkingen tegen de voorstellen. In een verklaring van de Sowjetrege- ring wordt het nieuwe plan van de wes telijken beschouwd als een gevaarlijke uitdaging om incidenten uit te lokken. De verklaring bevatte verder de mededeling, dat de Sowjetunie zal deelnemen aan het door Egypte voorgestelde onderhande lingsorgaan voor regeling van de Suez- kwestie. Een artikel in de Prawda maakte melding van het Russische dreigement, ge bruik te maken van het vetorecht als de kwestie in de Ver. Naties wordt gebracht HET WEER IN EUROPA WNW NNW ONO half bew. NNW nevel W zw, bew. ONO Is WEERBERICHT Droog weer Tot morgenavond verwacht >e Bilt: Perioden met zonneschijn en droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordeiyke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon: 6.21—18.50; maan 17.46-4.35. Op 20 september volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1