CHRISTELIJK Gen. Synode Chr. Geref. Kerken hedenmorgen geopend '1 Nieuw-Testamentici uit allerlei landen en kerken C.B.T.B.: strijd tegen de geest van vermaterialisering 2 KANTTEKENING Rede van ds. J. H. Velema Want Gij zijt onze lof Hedenmorgen is in de Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn de gewone driejaarlijkse generale synode van de Chr. Geref. Kerken aange vangen. Zij werd door ds. J. H. Velema namens de roepende kerk van Apeldoorn geopend, waarbij hij als motief nam het woord van Jeremia: Want Gij zijt onze lof. Spr. herinnerde er aan, dat van de afgevaardigden naar de vorige synode niemand door de dood wegge nomen is. Het is de kerk van Apeldoorn een eer niet alleen als gast vrouw te mogen optreden maar in tegenstelling met 1953 nu ook roepende kerk te mogen zijn. Spr. releveerde dat Apeldoorn in 1928 voor de eerste maal de generale synode ontving en dat nu voor de vijfde maal mag doenIn Apeldoorn klopt het hart der Chr. Geref. Kerken. Hier staat haar Theologische School, op het nauwst aan haar verbonden. Apeldoorn heeft veel zegen van de School der kerken ontvangen en niet minder dan drie van haar predikanten zijn tot hoogleraar aan deze School geroepen geworden. Spr. uitte de wens, dat de afgevaardigden zich in Apeldooim thuis zullen gevoelen en dat deze synode van God gezegend zal mogen worden. Het gaat aldus ging ds Velema ver- der om drie zaken: buigen voor de Koning der kerk, staan op de solide ba sis van de heerlijke Geref. confessie er ervaren zijn in het verstaan der tijden. De Geref. belijdenis is een rijpe vrucht van theologische gelovige worsteling als een rijke gave door God aan Zijn kerk in deze landen gegeven. Dit gouderts gaat in onze tijd verbleken en de kracht van de belijdenis wordt van binnenuit verzwakt. Het loswekingsproces van de Geref. be lijdenis is in eigen kring ook aan de gang en daarom pretenderen wij niet aldus spr.: wij zijn het en wij hebben het. maar willen wij elkaar er aan herinne ren, dat de papieren der kerk geen for maliteit zijn maar in haar leven in prediking en synodale arbeid hebben te functionneren. Gereformeerd zijn is geen intellectueeldogmatische levensin stelling maar een beslissing van het hart en daarom een gelovige, bevinde lijke. existentiële levenshouding. Het ligt niet op spr. weg om de reële situatie van het Chr. Geref. kerkelijk le ven te bespreken. Overtuigd van onze roeping en doordrongen van eigen be staansrecht moeten we aldus spr diep het hoofd buigen wegens het groter Boek VAN DE DAG De Koningsdochter, door Bruce Marshall. Zevende druk. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht/Antwerpen. De Schotten hebben bij ons nogal eens de naam. zuinig te zijn. Bruce Marshall is een Schots schrijver. Maar hij is niet zuinig met zijn humor, die hij met een milde weldadigheid heeft rondgestrooid in dit aardige en zelfs mooie boek. Het gaat over een r. k. priester en tekent deze man in zijn kinderlijk, oprecht ge loof, dat ondanks veel van geen wan kelen weet. Het is een boek geworden, getuigend van en voortgesproten uit een grote en warme mensenkennis. Waar om zouden ook protestanten er niets uit kunnen leren? De vertaling is van Jan Oyen. Wij hebben ons weer afgevraagd, waarom bij de vertaling van de titel zo ver is afgeweken van het oorspronkelijk (,,The world, the flesh, and father Smith"). worden van de kloof tussen ideaal werkelijkheid, het gaan ontbreken datgene wat we primair niet kunnen missen: de levende geloofsverbinding aan de Drieënige God in Christus, hetgeen gecamoufleerd wordt door oppervlakkig heid en zwaarwichtigheid, door valse oe- cumeniciteit en sectarische tendenzen, door de roep om iets anders en even zeer door een star traditionalisme. Daar om moge deze synode een echt gelovige, biddende, gereformeerde, katholieke sy node zijn. Na gewezen te hebben op de arbeid, die blijkens het agendum, de afgevaar digden wacht accentueerde spr. nog eens dat temidden van de arbeid de afgevaar digden moeten worden geleid door het: Gij zijt onze lof. God zegt van een zon dige. ellendige kerk: Hier wil ik wonen naar Mijn lust en hier ligt dan ook onze pleitgrond - Gaat het werklijk om Gods lof, dan zal Hij ons zegenen. God is eerst ons vertrouwen en dan onze lof zegt Haggai en die volgorde is juist. Zo vergadert deze synode coram Deo voor Gods aangezicht en zij is geplaatst op de weg van de wederkomende Chris tus. Dat moge haar samenzijn stempe len. Dan is zij synode van Christus' kerk in het heden, de band met verleden bewarend en het heimwee Christus' wederkomst versterkend. Hierna hield de praeses appèl-n naai en werden de credentiebrieven vastgesteld. Vervolgens stelde de voor zitter aan de orde de verkiezing van een moderamen, waarbij allereerst die van een voorzitter van de generale synode. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen: Te Ede, wijkgem. I (toez.), J. H. Cirkel te Woudenberg; te Middel burg (vak.-E. Sneller), toez., W. Dijck- meester te Etten. Aangenomen: Naar Roswinkel, W. A. Bos, vik. te Wieringerwerf, die be dankte voor IJzendijke; naar Benne- kom, C. Vos te Westbroek, die bedankte voor Zegveld en Polsbroek en Vlist. Bedankt: Voor Oosterwolde (Pr.), J. A. v.-d. Meiden te Paramaribo. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Sittard, Th. Rienks te Schoondijke. Bedankt: Voor Enschede (3e pred.pl.), J. F. Colenbrander te Apeldoorn. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Biezelinge, C. v. d. Weele te Leiden. Tweetal te 's-Gravenhage: O. C. Noor- dergraaf te 's-Gravendeel en H. v. d. Schaaf te De Krim. GEREF. KERKEN. ART. 31 K.O. Tweetal: te Heemse, J. Meilof te Niezijl i J. R. Wiskerke te Schouwerzijl. Beroepen: te IJsselmonde-Bolnes-Slik- kerveer, J. Meilof te Niezijl. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: te Rotterdam-Zuid, A. Ver- gunst te Corsica (U.S-A.) enChr. v. Dam te Barneveld. VRIJE EVANG. KERKEN Aangenomen: naar Meppel, kand. M. Nijkamp te Utrecht. Onderwij sbenoemmgen Bidstond Der traditie getrouw ging aan de sy node gisteravond een bidstond vooraf, waarin voorging de voorganger van de vorige generale synode, prof. W. Kre- mer, toen predikant te Apeldoorn, de hoogleraar bepaalde zijn gehoor bij het woord uit Haggai 1:14-2:1 en sprak over de ijver voor het huis des Heren die le opgewekt wordt door het Woord, 2e leert arbeiden naar het Woord en 3e de tijd doet verstaan bij het Woord. Na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 86:6 droeg de voorganger de belangen der sy node in den gebede aan God op. Na de bidstond vond in het Chr. Geref. jeugdhuis een begroetingssamenkomst plaats aangeboden door de kerkeraad de roepende kerk. Melodie en woord der Ethergolven WOENSDAG 12 SEPTEMBER 19» m. 8.50 V A I, 402 m: VARA: 7.00 Nw: 9.35 Wat VPRO: 10.00 Schoolradio, m. 11.05 Metropole- VARA: 12.00 Orgelspel en Icoperkwart. 12.30 Land en tuinb meded, 12 33 V h platteland. 12.38 Instr trio, 13.00 Nws, 13.13 Tentoonstelllngs- agenda. 13.18 Instr kwint. 13.45 De wereld werd ontdekt, lezing. 14.00 Gram, 14.45 V d jeugd. 16.15 V d zieken. 16.45 Gram, 17.00 Idem. 17 3o Hammondtrio. 17.50 Regerings- uitz: Rijksdelen overzee: Jeugduitz St. Eus- tatius. St. Maarten en Saba, door dr. J I S Zonneveld. 16.00 Nws en comm. 18.20 Act. 18.30 RVU: Elektrische verschijnselen dierenrijk i bij Derde lezing, 19.00 Pianospel, 19 10 De hoge feestdagen, klankb. VPRO: 19.30 V d Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 23.50—24.00 SÖc Puzzel mee KRUISWOORDRAADSEL waardebriefje, 18 laatstleden, 19 teder, 20 bevel, 21 binnen, 22 vissoort 25 in het jaar onzes Heren, 26 verfplankje, 28 vrucht. Vertikaal: 2 Niet deelbaar door twee, 3 handbont, 4 dikke pap, 5 te kernen ge- Italië. 27 Oplossing puzzel no. 12. Horizontaal: 1 Folder, GLO, 2 aversie, ei. 3 negen, beer; 4 fragiel, si; 5 antiek, sta; 6 ra, iets, ama; 7 eg. erjvt. tof; 8 kepi, Ee. Eos, 9 ala, kerrie. Vertikaal: 1 Fanfare, ka; 2 over. nagel; 3 legatie, pa, 4 dreg, Ier, ik; 5. es, niet, wee; 6 rib, ekster; 7 geel, sater; 8 leest, mooi; 9 oir, is, af, S.E. Hilversum n, 298 m: NCRV: 7.00 Nw en S.O.S.-ber. 7 10 Gewijde muz. 7.45 Eei woord voor de dag. 8.00 Nws en weerbei 8.15 Gram. 9.00 V d zieken. 9.30 V vrouw. 9.36 Lichte muz. 10.00 Gram. 10.3 Morgendienst. 1100 Gram. 11.20 Romantiek hoorsp. 11.50 Gram, 12.10 Hollandse lied- 12.30 Land- Beursber, 17 45 Orgelspel. 18.15 Gra i blokfluit. 19.30 Buitenl 3.15—24.00 Gra lilac blooms again, Lov< ball. Symphony, Amoureuse, rne Agness waltz; Belle of the ball; Speakeasy; Gipsy love waltz, The whis.in;; boy; Faith; Die Schönbrunner waltz. Czardas. II. Selectie t Grayson. Ava G ioat" Kathryn ird Keel. Mar- "arfield. )rkest Adolf Deutsch: Make believe Why haltei JM The yellow rose of Tc rel, Stars In my eyes. My one sin. Swin ging on a star IV. Joe Turner, en Pete Johnson S K. Blue! Watch that Jive. Johnson and Turner Blue- Anthony: On the Alamc EEN WOORD VOOR VAN DAAG Chr. Volksond. te Snel te Ommen; Ch broek, mej. C. A. (tijd.); Steven Stemerdingschool 1 dam-Zuid, mej. A. Ahles te Eben Haëzerschool te Ouderkerk stel. mej. T. v. d. Kloet te Sua\ J. Schreuder-school te Rotterdar laan: tot hoofd mej. B. Kamerlir onderwijzeres mej. E. Verburg en H. v. d. Berg. allen te Rotterdan Hij begrijpt ons „Dan moet je eens met je vader of met je leraar of met je domi nee praten", was de goedbedoelde raadgeving aan een jongmens, die helemaal in de knoop zat. Maar 't moedeloze antwoord was: „Och, die begrijpen me toch niet." Dit is heel erg als we ons met eens kunnen uitpraten, als we al léén door 't leven gaan zonder door iemand begrepen te worden. Voor dezulken is maar één goe- de raad: Ga naar Jezus! Onze gro- Hogepriester altijd thuis, houdt dag en nacht spreekuur en (dat is wel 't voornaamste) be grijpt al onze x moeilijkheden. In de Hebreeënbrief wordt 't zo ge zegd: Want wij hebben geen hoge priester, die niet kan medevoelen met onze zwakheden, maar een die in alle dingen op gelijke wijze als wij is verzocht geweest. (4:15). De Here Jezus is „vlees" ge worden. Dat wil zeggen, dat Hij ons menselijk bestaan met zijn zorgen en problemen, vragen en moeiten, twijfelingen en strijd heeft gedeeld. Hij is nu in de he mel, maar dat betekent niet, dat Hij ons Zijn geboden oplegt zon der te beseffen wat 't ons kost om op de moeilijke levensweg staande te blijven. Net als wij is ook Hij verzocht geweest. In Gethsémané werd Hij dodelijk beangst. Maar ook heeft Hij ons voorgeleefd hoe en waar wij die angst kunnen kwijtraken: Hij bad des te vuriger. (Lucas 2244). Confereenüe op Woudschouten: Elk isolement door het éne Boek doorbroken In de afgelopen week heeft de „Society of New Testament Studies" zijn jaarvergadering in ons land gehouden. Van 47 september kwam dit ge zelschap in Utrecht en op het bekende conferentieoord van de N.C.S.V. „Woudschoten" bij Zeist bijeen. Ongeveer 100 deelnemers, leden en gasten, waren aanwezig. De deelnemers waren uit allerlei landen afkomstig: een 30 Engelsen, 20 Duitsers, groepen van 15 uit de Scandinavische landen en Nederland, Zwitsers, Fransen, Belgen, enkele Amerikanen en een Tsjecho-Slowaak. Nog bonter dan het spectrum der nationaliteiten was dat de kerken. Het door liep alle kleuren van rooms-katholiek tot Quaker. Naast twee paters vai: de befaamde „Ecole Biblique" in Jeruzalem en rooms-katholieke geestelijken uit België, Frankrijk en Duitsland zag men de eerbiedwaardige gestalte van de Russische B.T.icus, bisschop Cassianus uit Parijs; er waren Angli canen, Methodisten, Presbyterianen, Lutheranen, Hervormden, Gereformeer den. Ze liepen allen dwars door elkaar, zaten in gemengd gezelschap te eten, waren met elkaar verdiept in dezelfde problemen rond hetzelfde boek en kwamen 's morgens in de kapel samen in gebed. De S.N.T.S. werd in principe reeds voor de Tweede Wereldoorlog opgericht, maar kon eerst in 1947 zijn werkzaam heden aanvangen. Het ontstaan is te danken aan een initiatief, dat onze land genoot prof. dr. J. de Zwaan (Leiden) in 1937 nam, toen hij op de Oecumenische Conferentie van Edinburgh de daar aan wezige N.T.ici samenriep en het plan voor een internationaal gezelschap van vakgenoten voorlegde. Toen de eerste bijeenkomst in 1939 gehouden zou wor den, was juist de oorlog uitgebroken. Eerst toen het weer mogelijk bleek het verbroken contact te herstellen, werd de zaak werkelijk goed aangepakt, v bij aanvankelijk de Engelse N.T.ici sterk overwogen. In de afgelopen jaren heeft een voorspoedige groei plaatsgevonden. In 1954 werd besloten de bijeenkomsten afwisselend het ene jaar in Engeland, het andere op het „Continent" te houden. Na Marburg (1954) was thans Utrecht aan de beurt. Dinsdag werd de bijeenkomst geopend met een ontvangst in de Universiteit te Utrecht. Namens het college van cura toren sprak mr. des Tombe een harte lijk welkomstwoord. In zijn antwoord onderstreepte de president van de S.N.T.S. prof. Jeremias (Göttingen) hoe Inderdaad: Laten wij daarom met vrijmoedigheid toegaan tot de troon der genade! (Van c s sociale redacteur) TNDIEN de Prot. Christe- I Hjke boeren en tuinders van het begin af voldoende hadden meegewerkt, zouden we in ons land sinds 1896, een interconfessionele Ned. Christelijke Boerenbond hebben gehad. Nu is de or ganisatie van deze naam een aantal jaren terug om gedoopt in Kath. Ned Boe renbond. Toch zijn er vele jaren lang ook Prot.-Chris- teiijke Boeren lid van ge weest en traden op congres sen ook sprekers van hun richting op. In „Boaz" werd al spoe dig in 1894 een speciaal co mité voor de zaken van de landbouw gevormd, dat ook wel nuttig werk heeft ge daan, maar aan allerlei ver schijnselen kan men consta teren, dat men lange tijd niet wist, hoe men ten aan zien van de boerenorgani- satie moest handelen: blij ven in de landbouwcomité's, meegaan in de N.C.B., of een eigen organisatie stich ten. De practijk weet hier de weg en in 1914. dus vier jaar vóór de oprichting van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, ontstond in Groningen reeds een „eigen" organisatie. Toen in 1918 de C.B.T.B. werd opgericht, had deze direct de wind mee. Hij werd onmiddellijk volledig erkend. Hij had ook het gro te voordeel, dat hij van de drie patroonsorganisaties di rect het meest het karak ter van een vakorganisatie droeg. Er was een afgeba kend terrein van optreden. Het ledental liep vrij snel over de 3000. Toch was er een zekere aarzeling. Men durfde geen grootse aanpak aan. Het gewone verschijnsel in pa troonsorganisaties: de la ge contributies, r Christelijk Sociaal VI zelfs een lening aan de C.B.T.B. verstrekken! Een reorganisatie in 1928, waarbij aan de provincia le organisaties groter zelf standigheid werd gegeven, bracht uitkomst. Vijf jaar later liep het ledental al over de 10.000. Mei 1934 waagde men het de weg op te gaan van een eigen bu reau en een bezoldigd se cretaris! Nog vóór de oor log waren de 20.000 leden benaderd. Na de oorlog zet te deze groei zich verder door, zodat de 30.000 leden in zicht zijn. FEITELIJK is geen enkele boer lid van de Neder landse CBTB. Die telt slechts 9 leden, de provinciale organisaties, die weer afde lingen hebben, waarvan de boeren en tuinders lid zijn. Op één wijze is deze pro vinciale organisatie min of meer doorbroken. Ten slotte valt ook het boeren- en tuin- dersbedrijf uiteen in een aan tal „vakken"; akkerbouw, veehouderij, tuinbouw, sier teelt, fruitteelt, enz. Ook zijn er een aantal speciale belangen te behartigen: pachtzaken, coöperatieaan gelegenheden e.d. De C.B.T.B. heeft de oplossing voor de behartiging van die specifieke problemen gezocht in de instelling van vaste („vak"-) commissies, die regelmatig met de daarbij betrokkenen vergaderen. De vraag Is, of dit op de duur voldoende zal zijn. Op het gebied van de land- en tuinbouw werken een aan tal, wat men dan noemt .technische organisaties' speciaal vakbelangen behartigen. Juist bij de uit bouw tot bedrijfsorganisa tie, die op dit gebied ver t gevorderd is, zodat het piële verschillen duidelijk Landbouwschap het eerste bedrijfschap kon zijn, dat ai stevig gefundeerd is, is gebleken, dat er ten aan zien van de representativi teit een zekere tegenstèK ling is tassen wat men dan: belieft te noemen de „standsorganisaties" (waar mee dan de centrale boe- renorganisaties bedoeld worden) en de vakorganisa ties, die hier dan „techni sche organisaties" genoemd worden. De vraag rijst zo hier en daar, of de centra le organisaties niet meer moeten gaan in de richting van vakorganisatie. ER ZIT op dit punt nóg een moeilijkheid. Heeft het standpunt, dat in het begin van deze eeuw ten aanzien van de principiële organisatie voor de boeren werd ingenomen, reeds meegebracht, dat een aan tal Christen-boeren ver kleefd zit in de neutrale organisatie, dit geldt juist ook op het terrein van de „technische organisatie." Men heeft, als men daar lid van is. niet altijd be hoefte om ook nog lid te zijn van een centrale orga nisatie. Daar komt bij, dat een aantal instellingen op landbouwgebied, in- en ver koopverenigingen, coöpera ties e.d. het lidmaatschap binden aan dat óf van. de neutrale organisatie, óf van een „technische organisa tie." Ook daardoor blijven een aantal Christen-boeren buiten de C.B.T.B. Er is één terrein, waarop de scheiding der geesten duidelijk -blijkt. Dat is het land- en tuinbouwonderwijs Daarin komen, in verband met onderwerpen als erfe lijkheidsleer e.d., de princi- aan de dag. Het is dan ook begrijpelijk, dat juist op dat gebied de arbeid van de C.B.T.B., vaak in samen werking met de Christelijke Landarbeidersbond. rui me ontplooiing vond. Toch staat men ook hier nog voor bepaalde leemten. Waarte genover weer staat, dat men sinds enkele jaren door de vestiging van een leerstoel aan de Landbouwhogeschool te Wageningen (samen met de N.C.L.B.) ook aan de stu denten daar principiële voor lichting biedt op weten schappelijk niveau. Trou wens ook de jongerenorga nisatie en die van platte landsvrouwen en -meisjes omvatten duizenden, die goede hoop geven voor een gezonde groei en principië le aanvat van het C.B.T.B.- werk in de toekomst. De C.B.T.B. i i le- lijkse toogdagen, Êrovinciale als de landelij- e. trekken altijd honder den leden. Toch leeft ook hier de klacht, dat dit slechts de kern is. Dat men plaatse lijk dc mensen alleen bij een krijgt, als er zakelijke problemen behandeld wor den. Door de opensluiting van het platteland door de verkeerswegen en door de industrialisering die op zichzelf toegejuicht moeten worden dreigt veel van het eigene, dat in het dorps leven zo lang bewaard Is, ook van het principieel-eige- ne, weg te zinken in een geest van vermaterialise- Daarvoor zijn leden, zo mogelijk de gehele boeren stand, te bewaren, is een taak, waarvoor men in de C.B.T.B, een open oog heeft. Daarin dient de C.B.T.B. de belangen van ons gehe le volk op het allerhoogste vlak. veel verschillende landen te leggen. Utrechts prachtige aula liet niet na in druk op de buitenlandse gasten te maken. Na afloop van de korte opening was er een receptie in de senaatszaal, waar ter stond de stemming van ontmoeting en kennismaking in volle gang was. Hierna ging het gezelschap naar „Woudschoten waar de eigenlijke werk zaamheden plaats vonden. Dit mooi- gelegen conferentie-oord bewees weer eens zijn geschiktheid voor zulke ge legenheden. Het was een voordeel, dat vrijwel alle deelnemers daar onder gebracht waren. Want het samenwoner verhinderde, dat men na afloop van de voordrachten uit elkaar stoof en leidde tot zeer geanimeerde gesprekken. Dank zij de goede huishoudelijke organisatie op „Woudschoten" verliep alles voor treffelijk en werd ondanks de regen buitjes geen wanklank gehoord. Geen centraal thema De vergaderingen van de S.N.T.S geen conferenties met een centraal thema of beraadslagingen om tot be paalde resultaten te komen. Verschillen de vakgenoten geven de resultaten van hun onderzoek, die na afloop in het or gaan van de vereniging de „Journal of N.T. Studies" gepubliceerd werden. Een overzicht van de inhoud der lezingen te geven is daarom onnodig. Als onder werpen kwamen aan de orde: de rede van de nieuwe voorzitter, dr. Selwyn (Winchester) over „het Gezag van Christus"; van prof. H. J. Cadbury (Harvard) over: Ik- en wij-stukken Hand.; Père Benoit (Jeruzalem) o' Lucas 1. Daarnaast refereerde prof. El- tester (Tübingen) over de Scheppings-i gedachte in het N.T.prof. Cross (Ox ford) over het Joodse en Chr. Pascha, prof. de Zwaan (Leiden) over Paulus en het huwelijk, en prof. Parvis (Chicagai over de N.T.-ische tekst in lectionaria. In korte mededelingen bespraken prof. Cassianus „de echtheid van Joh. 21" (Sr. Andrews) „aanhalingen uit _de| Evangeliën in het Evangelie van riaTwee grote ondernemingen op N.T.-ische terrein vormden het onder werp van rapport door prof. Parvis (uit gave van een nieuwe critische tekst) en ondergetekende (Corpus Hellenisticum Belangrijker echter dan al deze voor drachten was het persoonlijk contact. Voor velen, die elkaar reeds van vorige vorige samenkomsten kenden, had deze conferentie iets van een familiereünie, waartoe de aanwezigheid van een aantal dames der leden zeer bijdroeg.'Voor anderen was er dc verrassing vai ontmoeting niet vakgenoten, wier men door boek en tijdschrift een beken de klank waren. Er werd druk gespro ken over onderzoekingen,waar men be zig was; plannen voor nieuwe werken werden besproken. De gezamenlijke arbeid voor de studie van het N.T. in allerlei landen en ken, aan universiteiten en hogescholen kreeg op deze wijze een zichtbare ge stalte. Meer en meer gaat een band van vriendschap over de landsgrenzen heen op deze manier de N.T.-ici verbinden. Een isolement van taal of kerkgenoot schap wordt hier door het éne Boek op gelukkige wijze doorbroken. Dat er allerlei opzicht grote verschillen zijn, duidelijk, maar dewil en begeerte met elkaar te studeren en van elkander te leren, wordt hierdoor sterk bevor derd. Een geslaagde excursie naar de „Hoge Veluwe" en zijn prachtig museum voor vele buitenlanders een grote rassing en sloot op waardige wijze deze geslaagde conferentie af. PROF. DR. W. C. VAN UNNIK Tweede Emeritaat ds. J. W. Weenink Ds. J. W. Weenink, baptisten predi kant te Haarlem, heeft afscheid geno men van zijn gemeente om met emeri taat te gaan. Ds. Weenink, die zijn the ologische opleiding ontving aan Spurgeon College te Londen, deed 1911 intrede in zijn eerste gemeente, Stadskanaal. Hij besteedde daar veel aandacht aan het jeqgdwerk, dat hij op een nieuwe wijze aanpakte, een wijze aanpak, die door vrijwel alle ge- Nederland is nagevolgd. secretaris geweest meenten Ds. Weenink van de Unie van baptisten gemeeriten Nederland en voorzitter van de Broe derschap van baptisten-voorgangers. Chloe, sundov Orkest Stan Keil Joe, Harlem Nocturne. Tenderly, Jump Televisieprogramma's: KRO: 17.00—17.30 V kind. AVRO- 20 00 Leer om leer, spel Engeland, BBC Hot 15.00 Hoe var progr; 17.00 V i 18 00 Nws. 18.15 Sport, 18.20 Volk BBC Light Programme, 1500 12.45 Pianospel. conc, 13.45 V d kind. 14.00 V d vrouw. 15.00 Nws. daarna: Gram. 15.05 Race-rep. 15.25 Mexicaanse mu ziek, 13.45 Lichte muz. 16.15 Mrs Dale's Dag boek. 16.30 Ork conc. 17.30 Dansmuz. 18.15 Gevar muz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. 19.25 Sport. 19.30 Gram. 20.15 Caus. 20.30 Atle- tlekrep, 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Brussel, 324 m: 11.45 Gram, 12.30 Weerber, 12.34 Gram. 13.00 Nws. 14.00, 15.00, 1S.5U en 16.02 Gram. 16.20 Ork conc. 17.00 Nws, 17.10 Gram. 17.50 Boekbespr, 18.00 Caus. 18.30 V d sold. 19.00 Nws. 19.40 Koorzang, 19 45 Viool en plano. 20 00 Hoorsp, 2120 Ork conc. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz, 22.55- 23.00 Nws. Brussel, 484 m: 12.00 Gram, 13.00 Nws. 13.15 Ork 119. Hij posteerde er zo'n 200 Spitfires omheen en zond ze het Kanaal over om een verder in het binnenland gelegen doel aan te vallen. Toen Ba der de zwerm jagers, die alle kanten uit scho ten, in de lucht zag, vond hij dat het precies een zwerm bijen was- Hij vertelde dat in een confe rentie van de Groep en sindsdien droeg deze formatie de naam „Bijenzwerm". Leigh-Mallory zond de zwerm naar Rijssel om dat voor de Duitsers belangrijke knooppunt van spoorwegen te vernietigen. Geheime agenten meldden dat de Fransen juichend door de stra ten hadden gerend en met handdoeken hadden gezwaaid, maar de zwerm was verder getrok ken om een fabriek te Albert te vernietigen, waar Messerschmitts werden gerepareerd. Deze methode leverde resultaten op! De Duit- DAN MAAR ZO! honderd Spitfires, die er beschermend omheen vlogen. Op 21 juni ging de Bijenzwerm op St. Omer af en de Tangmere wing vloog vooruit om de lucht te „ontluizen". Verscheidene 109's schar relden boven hen, wachtend op de kans om een aohterblijver aan te vallen. Bader hield hen aan- sers werden kwaad. Een Staffel 109's verraste de dachtig1 in de gaten- De Bijenzwerm bombardeer- Biggin wing en aan beide zijden gingen een paar toestellen verloren. Toen Bader een tijdje later van de conferentie der wingcommanders met de vliegbasiscommandant terugkwam, brieste hij woedend: „Malan heeft er vandaag twee neer gehaald en zijn jongens nóg een paar. 't Wordt tijd, dat wij er ook 's een paar vinden. Leigh-Mallory's tactiek begon echter succes op te leveren, want Goering haalde jagersquadrons uit Rusland terug en deze verschenen nu in zwer men van dertig tot veertig toestellen boven Frankrijk. Oberstleutnant Galland, Duitsland's beroemdste jachtpilóot, was in St. Omer aange komen met een volledig Geschwader 109's. De R.A.F. berekende, dat de Britse vliegers ge middeld drie Duitse toestellen omlaag haalden voor een verlies van twee Spitfires, hetgeen gun stig mocht worden geacht. Zelden ging een Brit se bommenwerper verloren en dan nog uitslui tend door luchtdoelgeschut. Een bommenwerper, waarvan twee motoren in brand waren gescho ten, werd veilig naar Manston teruggebracht door de St. Omer en keerde naar huis terug. De Tang mere wing volgde de bommenwerpers boven de Franse kust, toen plotseling twee i09's van links uit de zon omlaag doken op Bader's sectie van vier. Hij riep: „Naar links" en de Spitfires be schreven een scherpe bocht De Duitsers waren bepaald beginnelingen, want zij verbraken hun formatie, en Bader, die sneller dan ieder ander kon draaien, zag plotse ling de buik van een 109 op nog geen vijftig meter afstand voor zich en vuurde. Stukken sprongen van de Messerschmitt en het toestel schoot plotseling als dronken omhoog, gleed af en stortte in een vrille omlaag. Toen hij weer op Tangmere was, zette hij vol daan een sterretje in zijn logboek en schreef voor het eerst sinds lange tijd een rapport over zijn „contact" met de vijand. Hij voegde er aan toe: ,,Ik vermeld dit toestel als vernietigd omdat (a) ik weet dat het vernietigd ;s. (b) luit. Mar- ples op hetzelfde tijdstip en on dezelfde plaats een 109 zag vallen, (c) luit. Matchack van 145 een 109 in zee zag storten en (d) ik er zeker van ben dat het de mijne was." Daarna werd het leven wat opwindender.-De volgende dag begeleidde hij met zijn wing de Bijenzwerm naar Hazebrouck, de dag daarop gingen zo s morgens en 's middags naar Béthu- ne, de vierde dag naar Commines. Hij werd ge troffen door de namen, die hij eerder was tegen gekomen in de boeken van McCudden, Bishop, Ball e.a. over de Eerste Wereldoorlog. Nu vloog hij zelf met zijn jagers boven plaatsen als Douai, Arras, Hazebrouck, Béthune.... De volgende dag gingen ze weer op 9000 ter hoogte naar Béthune en dit keer nam hij als z'n No. 2 een nieuwe sergeant-vlieger mee om hem wat wegwijs te maken (maar weinig commandanten deden dit; zij prefereerden er varen No.2's voor hun eigen veiligheid). Toen ze boven de Franse kust kwamen, scharrelden groepjes van vier of zes Messerschmitts als be delaars in het rond. Af en toe kwamen ze dich terbij, doch ze verdwenen zodra de Spitfires daar op reageerden; het enige wat ze probeerden was de buitenste toestellen van de Bijenzwerm aan te schieten. Geïrriteerd door dat gedoe liet Bader 161 Squadron op zes 109's onder hen neer duiken en toen ze uit elkaar stoven, kreeg hij een er van onder schot. Toen gaf de sergeant een lange vuurstoot. Bader joeg achter het toe stel aan en trof liet met het volgende salvo. Hij zag zijn kógels doel treffen, doch geen spoor van rook of beschadiging. Nochtans flapte plotseling een parachute open, want de vlieger was uit zijn toestel gesprongen en kwam op een kilometer óf zeven van Graveslines in zee terecht. Bader veronderstelde minachtend dat de kerel uit angst zijn toestel had verlaten. (WORDT VERVOLGDi yANDAAG is het de tweede dins dag van september. Volgens de meest simpele, maar tevens meest on vermijdelijke tijdrekening dus nog een week vóór het aanbreken van de derde dinsdag in september. De derde dinsdag van september is in ons politieke leven een soort ma gische datum. Dan heeft de opening plaats van de zitting der Staten- Generaal. Het is een datum, die in de Grondwet is vermeld, en de Grond wet voegt daar nog aan toe, dat ter stond na de opening van de zitting de rijksbegroting - bij de Tweede Kamer moet worden ingediend. Een redelijke datum. De zomer is -rrr dan voorbij. Het politieke leven kan weer op gang komen. En er is al l>] gaat dit in onze tüd steeds meer jjaa moeite kosten een behoorlijke kans ger om vóór het begin van het nieuwe kalenderjaar met de behandeling van j,ee de rijksbegroting gereed te komen. jjet heil DEZE REDELIJKHEID ten spijt bac] hebben wij op dit ogenblik, op _E^ deze tweede dinsdag in september, l nog niet ons nieuwe kabinet. Men j0t c mag wel hopen, dat de informateur van zijn onmiskenbare ijver om een kabi- van net voor te bereiden alsnog bekroond Kj"1 mag zien. De kans daarop lijkt aan- wezig. En men mag bovendien hopen, fijne dat hij daarin alsnog tijdig genoeg °et s slagen mag om juist op de derde dinsdag zijn ministersgroep aan parle- poor ment en volk voor te stellen. grtis Intussen is dan meegedeeld, dat, ftali5 nieuw kabinet of geen nieuw kabinet, de opening van de Staten-Generaal ook ditmaal op de gebruikelijke wijze zal plaats hebben. Wü achten dit een verstandig en goed besluit, dat trou wens, naar wij menen, tamelijk voor de hand lag. Dit behoeven wij niet te vergetem i Nederland heeft ook nu een regering. Sommigen schijnen dat wel eens over j het hoofd te zien, wanneer ze name lijk vragen: wanneer krijgen we na weer een regering? Nederland hééft j een regering. Het wordt geregeerd i door onze geëerbiedigde vorstin. Wie naar een nieuwe regering vraagt, doet, stellig onbewust, tekort aan de eerbied, die hem of haar jegens de Koningin past. QOK HEBBEN WE nog altyd een kabinet. Het kabinet-Drees is de- mlssionnair, maar het is er nog. Het' houdt, als steeds, zijn kabinetszittin gen en de ministers gaan dagelijks naar hun departement. Dit alles heeft voortgang, zoals veel in ons politieke leven in feite nor-1 maal voortgang heeft- Daarom was er! ook geen aanleiding, om de vraag, of dc zitting van de Staten-Generaal op1 een eenvoudiger manier dan anders! diende te worden geopend, aan de orde te stellen. Daartoe was te minder aanleiding, omdat we als volk toch al üei zuinig moeten zijn op die staat-onj kundige vormen in ons staatkundig sie, bestel, die in staat zijn, ons volk toe te spreken. WhUril De opening van de Staten-Generaal meubi met het bekende, in de goede zinbakke traditionele ceremonieel, spreekt ons^1^ volk toe. Voor ons is dat bij meer dan^n één gelegenheid reden geweest te be pleiten, dat dan ook vooral het nodige zou worden gedaan, opdat het volk zich ook werkelijk toegesproken konrEKE gevoelen. n1' all iele yANDAAR DAT WIJ steeds hebbent/Kali geschreven: maak van de Troon-idem rede geen dor en droog stuk; maakjeu* 7 er geen notariële akte van (waarmee^"^; we natuurlijk niets ten kwade van dericht notarissen wilden zeggen); maak er'ü al< een stuk van, dat zich volop lezen?" .Et horen Iaat. We begrepen, daarmee,,"rmp een nauwelijks tc verwezenlijken eiskin en te stellen. Maar de zaak was en is het°P de waard. Christi Aan de Troonrede 'iijn we dit jaar""^ nog niet toe. Het is al een wonderlijk ^eh ding, dat nog volslagen onzeker is.L^f" onder welk kabinet zij moet wordenrelk(^ opgesteld, onder het demissionnaireeen b( of onder het nieuwe. Onder het de-vorm missionnaire moet wel met een uiterstr*1® 8 sober stuk worden volstaan. En onderjjjjj1^ het nieuwe zal ze nauwelijks meernieuwi kunnen zijn dan een algemene be-«ance, ginselverklaring. Maar naar de er-olaS6ic varing heeft geleerd, behoeft dltCJJf laatste niet uitsluitend verlies te zijn-doorkl Hoe het zij, er is voor de naderen- dat de dinsdag ook ditmaal geen reden, het gebruikelijke ceremonieel af te wijken. Onder degenen die te dezen aanzien een beslissing hadden nemen, is dit ingezien. Voor dit zicht zUn we dankbaar. Le Afscheid dr. K. Runia Naar ,ndle i Dr. K. Runia, die benoemd aa,r ?t „theological college", uitgaandfleiden van de ..Reformed Church of Austra-R*Jnsat na" te Geelong (vlak bij Melbourne),"staui heeft afscheid van zijn gemeente tegebracl Dokkum genomen met een preek overRUnsat j 13 8 .--Jezus is gisteren en he-ipannli den dezelfde in eeuwigheid". Spr. zei,togen! dat hij nu de derde Geref. predikant Dokkum is. die sedert 1947 naar! Vrijd het buitenland vertrekt. Dr. J. H. een be Kroeze ging als professor naar Zuid-De op< Afrika en ds Feenstra ging verleden; Zoali jaar als predikant naar Canada. weken Ds. Pellicaan, met ziekteverlof in Ne-vnrmH. derland, predikant te Melbourne en di- va h recteur en president-curator van de the- ologische school te Geelong, was bij 71 D: het afscheid aanwezig. dlt aai

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2