Oud-tuinder schrijft Westlands historie De Gele Rivier aan banden Lik-op-st uk-vraag leidde tot officiële opdracht Tevreden Reden? EOKA valt nu ook Fransen aan de Onze vloot heeft jonge mannen dringend nodig Naar alle zijden moeilijk MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 Meneer Einmens maakt een boek (Van onze speciale verslaggever) Meneer Emmens schrijft een boek, zeggen de Westlanders. Daar mag hij wel tien jaar over doen, voegen ze er dan bewonderend maar niet helemaal begrijpend aan toe. De ex-kamerlid-tuinder uit Naaldwijk die ze daarbij op het oog hebben, weet het zelf nog niet van het boek. Maar hij weet wel dat hij schrijft. Hij schrijft geschiedenis. De geschiedenis van het Westland, van de tuinbouw. En dat hij dan mag doen op kosten van de staat, heeft hij eigenlijk te danken aan een radioprogramma. Het gezelschapsspelletje Mastklimmen van de N.C.R.V. wierp hem langs een omweg een vette ham- prijs in de schoot. Daarvoor behoefde hij niet eens in de mast, alleen maar in de pen te klimmen. Met het gevolg dat de heer Emmens daar de eerst volgende jaren wel in zal moeten blijven zitten. Die vreemde geschiedenis heeft zich als volgt voorgedaan. Er was op een winterse donderdagavond weer eens een goed partijtje mastklimmen weggegeven. Met het gevolg dat de win naar van het spel de zg. lik-op-stuk-vraag mocht stellen aan een jurylid. Uit de bus kwam toen de vraag, waaraan het te dan ken is geweest dat de tuinbouw in het Westland zo'n hoge vlucht kon nemen. Het betreffende jurylid nu antwoordde- aan de gunstige aanwezigheid van geest gronden. De lik-op-stuk-vragensteller was het daarmee echter niet een6 en keurde dit antwoord af. Volgens hem was het goede antwoord: »an de vroegtijdige aan wezigheid van de kloosters in dit gebied. Voor spelleider Johan Bodegraven was daarmede de kous af. Voor de Westland- kenners bleef echter na deze gedenk waardige avond een groot vraagteken staan. Tot hen behoorde ook de heer Em- Het weekblad Groente en Fruit nam de lik-op-stuk-vraag over. De heer Emmen6 is toen achter zijn schrijfmachine gekro pen om te zeggen: de mastklimmer heeft ongelijk en het jurylid m.l. gelijk. En daarmee kwam de steen aan het rollen Op het matje ter D E HEER HONIG, directeur van de Tuinbouw van het departement van Landbouw, waar ook de heer Emmens werkzaam is. liet hem bij hem komen en zei hem het volgende: „Emmens, wat die meneer toen voor de microfoon heeft gezegd, heb ik destijds als leraar van de Chr. landbouwschool in Hardenberg altijd aan mijn leerlingen verteld. Maar hoe zit dat nu. Is het weinige wat we van het Westland weten nog zo aan vechtbaar?" De zaak werd een volgende keer noqeens doorgepraat en ten slotte zei men de heer Emmens: „Maak jij er nu eens een gedegen studie van." Dat was in februari van dit jaar. De voorzitter van het genootschap Oud- Westland. want dat is de heer Emmens, wilde niets liever. En zo kreeg hij dus zijn offioiële opdracht voor het schrijven van de geschiedenis van Westlands tuinbouw- geschiedenis in handen. Wie is deze man dan wel. Als Drent /"OVERIGENS wel merkwaardig, dat een geboren Drent -die geschiedenis moet schrijven. Er is echter meer dat hem aan het Westland en de tuinbouw bindt dan het wonen tegenover de Naaldwijkse vei ling aan de '6-Gravenzandseweg alléén. Zijn wieg mag dan in Drente hebben ge staan, zijn levensvulling vond hij in het Westland en inNaaldwijk in het bijzonder. „Als kind kon ik slecht tegen het Drent se klimaat en daarom zei de meester al gauw: die jongen moet je de zeekant op sturen, beste mensen". De jonge Emmens werd de zeekant opgestuurd en verdwaal de zo, tot zijn geluk zoals later bleek, in het Westland. Daar vond hij zijn bestem ming als tuinder. Hij tuinierde er van 1924 tot 1946, in Naaldwijk. Het mooiste vak wat je je maar denken kunt. zegt hij nu. Hij is van het 6lag tuinders dat wat neerkijkt op de generatie die zich nu hoofdzakelijk met de gemakkelijke to matenteelt ophoudt: meent dat het West land bezig is via de tomaat teveel alles op één kaart zet. De druiventeelt had zijn grote liefde. Maar goed, naast het tuinieren had hij een levendige belangstelling voor de •treek waarin hij werkte en leefde. Daar uit is het ook te verklaren, dat hij tot Tweede-Kamerlid gekozen werd (1946-'53! en nu nog lid van de Prov. Staten is Maar dat is de politiek en dus partijdig Als historicus hebben we allemaal wat aan hem en het Westland meer speciaal. Wat dat betreft heeft hij ook zijn uiter lijk mee, dat de bezoeker ietwat droog voorkomt. Daarachter gaat echter een levendige geest schuil, dié de geboren vorser verraadt: de gësohiedenisvorser „Ze zeggen wel dat ik een boek schrijf, maar daar weet ik nog niets van", zo zegt hij over zijn opdracht. Het kan ook in een andere vorm, maar hoe dan ook, de wordingsgeschiedenis van het Westland en de tuinbouw komt op papier te staan. Daar is hij en daar zijn wij zeker van. Monnikenwerk TJOE IS DIE TUINBOUW nu zo ir Westland gekomen? Het is een concrete vraag en het ligt voor de hand, dat er al vele antwoorden op geg< zijn in de loop der tijden. Naar de Advertentie Stram en Rheumatisch? Doe dan toch eens Al tientallen jaren was Kruschen de gehele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt omdat 't principe waarop Kruschen werkt, de oorzaak de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van c bloedzuiverende organen. Juist die kom< door Kruschens zes minerale zouten wei op gang. 't Bloed gaat weer sneller stro men en wordt gezuiverd van alles nu de piln verwekt. Probeer 't eens Kruschen I van de heer Emmens echter nog steeds niet het juiste. En zo is hij goed en wel begonnen met het zo ver woord mogelijk verzamelen van gege' Westlands verleden. Een monniken werk is het wel. Maar ja, het departement neer klaarheid hebbenr over de tuin bouw en hij is gehouden die in de ko mende jaren te verschaffen. Daarom zwerft hij nu van het en« archief naar het andere. Eerst moest hi; natuurlijk weten waar de belangrijkste bronnen zaten: Rijksarchief, dat van Delf land enz. Het uitkammen van de registers uit de oude klooster-archieven is ev monnikenwerk. Bij het oriënterende moet dit evenwel allemaal gedaan worden, hoe stoffig het werk soms ook Gevallenen A-divisie zaterdag herdacht De gevallenen van de A-divisie, die van 946 tot 1949 in Indonesië verbieef, zijn :aterdag in Amsterdam herdacht. Ruim duizend oud-leden van de divisie waren bij de herdenking, die bij het Nationale Monument op de Dam plaats had, aan wezig. Twee gewapende detachementen het Korps Mariniers en de Kon. Land macht vormden de erewacht en de Kon. Mil Kapel speelde gewijde muziek. De kolonel der cavelerie L. N. v. d. Minne vertegenwoordigde prins Bernhard, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden en generaal majoor der mariniers Romswinckel waren aanwezig na- de minister van oorlog en marine. De luitenant-generaals b.d. W. J. K. Baay, M. R. de Bruyne en C. Giebel legden een krans bij het monument. Christendemocraten in Berg en Dal bijeen Vandaag is in de volkshogeschool „Ons Erf' In Berg en- Dal een studiebijeenkomst 'an jongeren der Europese Christendemo- :ratische partij begonnen. Het thema van het congres luidt: „Christelijk geweten en nationaal bewustzijn". Mr. W. Dirksen, sitter van de Nederlandse groep van de Internat. Unie van Jonge Christelijke Democraten, sprak het welkomstwoord. Er was vanmiddag een ontvangst op het Nij meegse gemeentehuis. Inleiders op het congres, dat tot vrij dag duurt, zijn de heren dr. E. Klepsch, zitter van de Junge Union uit Hessen, Jacques Mallet, secretaris van de Mouve- Républicain Populaire, dr. W. J. Schuyt, adjunct-secretaris-generaal van de Unie van Christendemocraten en dr. A. Veerman, voorzitter van de Anti revolutionaire Jongeren Studieclubs (Ar- jos) in Nederland. Sukarno ivil vloot gaan bouwen Sukarno heeft zaterdag zijn rondreis door de Sowjetunie voltooid te Stalingrad, na een tocht op de Zwarte Zee aan b van de Russische kruiser Michail Koetoe- zof. Hij sprak zijn bewondering uil de Russische vloot en verklaarde, dat In donesië ook een vloot bouwt ...Het is voor ons eilandenrijk belangrijk een goe de vloot te hebben", zeide hij. Op 12 dezer wordt Sukarno te Belgra do verwacht, waar hem een ere-doctoraat in de rechtswetenschap wordt aangebo den HIJ zal Kroatië en Bosnië-Herzego- wina bezoeken. mag lijken. Gelukkig kan deze streek-ge- schiedschrijver teruggrijpen op vele voor studies van zijn hand, hetgeen het oriën terende werk wat lichter maakt. Het wordt echter niet alleen een zwerftocht door Westlands verleden van achter zijn schrijfbureau. Daarvoor heeft hij ook bag gerlaarzen nodig. Als er in het Westland -een kuil gegraven wordt is de heer Em mens er als de kippen bij om de bodem gesteldheid te inspecteren. Immers voor de beantwoording van de vraag, wanneer en hoe zich de ontwikke ling van deze streek van weide- en akker bouwgebied tot tuinbouwgebied voltrok ken heeft, is de kwestie van de bodem gesteldheid van doorslaggevende beteke nis. Daarom ziet men de streekschrljver altijd bij bouwputten en rioleringswerken ronddolen. Een echt blubberkarwel, zoals hij het zelf noemt. Het is echter niet altijd tevergeefs blubberen. Zoals ln het geval Wateringen. Ontdekking straat, waar vanwege de Waterlngse uit breidingsplannen in de grond gedolven werd. By die rioleringswerken was ook de heer Emmens van de party* en deed by die gelegenheid zyn grootste ontdekking. De ontdekking van een oude strandwal. die moet dateren uit het laatste gedeelte van het stenentydperk. Aangenomen werd tot dusver dat deze zandrugformatie, die de eerste praktische bewoningsgelegen- heid na de ystyd opleverde, by Ryswyk eindigde. De heer Emmens vond nu by Wateringen een duideiyke aftekening er van in het bodemprofiel. Hy is toen prompt, maar met overleg, in de oude grondformatie (zand zonder kalksteen) gaan grasduinen en haalde o.m. stukken vuursteen voor de dag, die bewerkt wa ren en de eerste bewoners van dit gebied tot lucifers dienden. Al voortgaande en dieper vorsende vond hy* zelfs sporen van hutten. Zo'n vondst geeft weer een heel andere visie op de wordingsgeschiedenis van het gebied dat hij onder handen heeft „Dat is nu juist het grote avontuur van dit werk", zegt hij zelf, „dat je al vor sende en onderzoekende soms een heel andere visie op de zaak krijgt." Naast het geologisch onderzoek is er dat naar de waterhuishouding. Het West land. dat eertijds enkele keren in het water verdronken en weer drooggevallen is, is z.i. echter niet, zoals werd aan genomen, door middel van bedy- king op de zee gewonnen. Het binnen dringen van het Maaswater na de 3e eeuw voor Chr. is in dit verband zeei langrijk geweest. En zo is er nog zoveel meer. Hoe was b.v. de bezitsverhouding in het Westland rond 1500? Niet slechts wat zich .eeuwen geleden allemaal ii gebied heeft afgespeeld is voor de heer Emmens van belang, ook over wat zich nauwelijks een mensenleeftyd terug heeft afgespeeld, verkeert men niet altijd in het zekere. Hij vraagt zich dan af, wat nu precies de oorzaken zijn geweest van de grote landbouwcrisis rond 1880. Het is met al deze dingen uit een ver en meer dichtbij verleden zo geweest, dat men elkaar meestentijds maar wat na praatte. Voor de heer Emmens zit het aantrekkelijke van zijn geschiedschrijving hoofdzakelijk wel hierin, dat hij als zijn diepgaand onderzoek (zich over vele Ja ren uitstrekkend) daartoe aanleiding geeft corrigerend kan optreden. „Hij schrijft een boek", zeggen de Westlanders over hem. Hij zet in elk geval het nodige op papier. En we zouden Johan Bodegraven eigenlijk wel willen adviseren om deze man t.z.t. eens op te roepen voor zijn mastklimpartij. Om eens na te gaan of hij dan het antwoord al weet op de lik-op-stuk-vraag, die toch de direc te aanleiding van zijn geschiedschrij ving ts geweest. De „ham-prijs" heeft het departement van landbouw hem al gegeven, maar een worst voor het goede antwoord kan er nog altijd wel bij! Noodtoestand in Irak In Mosul, het noord-Iraakse oliegebied, j waar gestaakt wordt, is de noodtoestand i afgekondigd omdat de staking is begon- nen „door elementen, die erop uit zijn de regering omver te werpen". Dalende reserves stijgende prijzen in Indonesië Eoka-atryders hebber th*»n« Franse troepen die op Cvprus zijl legerd, tot doelwit van hun aanr.l gekozen. Op de weg van Famagusta H dek r -"'.ir- -r dp Indo- Nicosia werd een vrachtwagen nesische bankbiljettenomloop is vorige Franse solda'en met lichte wapens be- week mot 1.3 lot 19,6 gedaald, dus bene- schoten. zonder dat -'ach'.o'fers vielen, den het wettelijk minimum van 20% De|üe aanvallers wisten Gisteren s het zevende Franse troepen goud. en deviezenreserves bedroegn september rp. 2027 miljoen of 30'^ min minder dan 31 augustus. De injectie van het internationaal geldfonds kwam nadat het dekkingsper centage in juli was teruglopen tot 18. Op liet tijdstip van de kredietverlening door het geldfonds had de Indonesische raad voor het geld het dekkingspercentage reeds verlaagd tot 15. krachtens de in de bankwet opgenomen veiligheidsklep. De diviezencertificaten noteren thans 200zodat de waarde van de roepiah tot 281è per dollar of tot ƒ0.13 gedaald tesren een officiële koers van 11,4 rp of ƒ0,35 De nieuwe in- en uitvoerbepalingen hebben geleid tot een prijsverhoging van 10% voor textiel. Duits cultureel attaché te Djakarta, dr. Meyer, is bij het zwemmen op Bali ver dronken. Parlementaire missie van Indoni naar de Sowjetunie, Polen, Tsjechoslo* kije en Libanon, van 23 man, is heden uit Djakarta vertrokken. De reis zal 50 dagen duren. Zaterdag vertrok een parlemen taire missie van 23 man naar rood-China Rcgerlngsscbepen Inkomsten door vaarten op Australië en Nieuw-Zeeland en in toenemende mate op Indonesië ver oorzaakten aanzienlijk financiëel resul taat; daarom voorstel tot extra-afschrij ving over 1954 van 1.258.000 en over 195( van 1.650.000. transportschip op Cyprus eiland is gelegerd. dat c Van- troepentransportschip Pasteur met ve'e honderden soldat haven binnen Het laatste schip zal 12 september aankomen, waarna het Frans ..Suez-garrizoen" vijf- tot zevenduizen man zal bedragen. De Eoka. die het de Fransen lastig maakt door r'chtingwljzers uit de grord *e trekken of te verplaatsen, pleegde voorts een geslaagde overval op Fingels munitiemagazijn bij Kyr Aanvallers noch verdedigers leden Minister v. Romond (Antillen in ons land De minister van economische zaken van de Nederlandse Antillen, de heer E. J van Romond, is hedenmorgen kort na midder nacht op Schiphol aangekomen om een maand tot zes weken besprekingen t« Geheimzinnige brand in Den Helder Een geheimzinnige brand in Den Helder zet de politie voor vele raadsels. De kaashandelaar P. Dekker werd in de nacht van zaterdag op zondag wakker er ontdekte brand ln zijn huiskamer. Hy wil de de brandweer opbellen, maar van eer van zijn twee toestellen was de hoorn af gerukt, van de ander de microfoon verwy- derd. Ook de zekeringen van de elektri citeit waren losgedraaid. Geld werd niet vermist en ook de sleu tels van de brandkast, die open en bloot voor het grüpen lagen, bleven onaange roerd. Andere dingen zyn ook niet gesto len. Via de buren kon de brandweer wor den gealarmeerd. Hazenberg-vereniging Tweehonderd dragers van de naam Ha zenberg besloten zaterdagmiddag in het Groningse plaatsje Leek tot het oprichten een familievereniging, voorlopig on der voorzitterschap van mr. dr. J. Hazen berg te Wassenaar. Tevens werd een familiewapen vastgesteld. Minister Algera pleit voor vakkennis Dat slechts zevenhonderd diploma's ■oor vakbekwaamheid konden worden uitgereikt in een groep van negenduizend transportbedryven is een feit. dat men niet kan roemen, zeide minister Algera zaterdag tydens de eerste lustrumverga dering van de Ned. Kath. Bond voor het •psgoederenvervoer op de weg „Slnt- Franciscus" te Maastricht. De minister legde daarom de nadruk op het belang n de ondernemers om hun vakkennis vergroten. Vooral is het nodig, dat de jongeren meer dan tot nu toe beslagen ten üs komen om het voortbestaa de groei van het beroepsvervoer te voeren over financiële en technische steun aan de Bovenwindse eilanden en Bonaire, daar er om de moeiiykheden van deze eilanden te boven te komen een grote ka pitaalsinvestering ineens nodig is. Voor bevordering van toerisme zyn wegen, terleiding en elektriciteit nodig. Deze zyn thans volkomen onvoldoende. Op'de Bo venwinden wordt slechts stroom geleverd van zes uur 's morgens tot 12 u. 's nachts, terwyi voor toerisme hotels nodig zyn, die 's nachts over stroom beschikken. De Bovenwinden hebben in het geheel geen waterleiding. Bonaire heeft slechts primitieve leiding met putwater. Voor ontwikkeling van landbouw en veeteelt zijn luchtkartering en cadestrering nood zakelijk. Op de Bovenwinden is een vrij- havenzone ingesteld en men hoopt, dat Nederlandse industrië daarvan gebruik zullen maken. Men wil er een distributie centrum vormen voor Midden- en Zuid- Amerlka. Vliegtuignamen naar luchtvaartpioniers De negen Vickers Viscount schroef-tur- bine-wliegtuiigen, die volgend jaar van april tot oktober aan de K.L.M.-vloot zul len worden toegevoegd, zullen worden genoemd naar een aantal luchtvaartpio niers. Het zijn de Amerikaanse gebroe ders Wright, de Fransman Louis Blériot, de Belg Jan Olieslagers, de Duitser Otto Lilienthal, de Australiër Kingsford Smith, de Engelsman Sir Sefton Brancker, de Deen J. C. Ellehammer, de Italiaan Leo nardo da Vinei en de Griekse mythologi sche figuur Daidalos. Oud-minister van onderwijs Dr. G. Bo'kestein (84) overleden In Den Haag is zaterdag op 84-ja leeftijd overleden dr. G. Bolkestein, i minister van onderwijs, kunsten en weten schappen. Gerrit Bolkestein werd 9 oktober te Amsterdam geboren. Hy bezocht de Kweekschool voor onderwijzers en were in 1890 tot onderwijzer te Nymegen be noemd Daarna werd hy hoofd van eer ULO-scho'l te Rhenen. In 1901 ging hi. al6 leraar in de Nederlandse t- en ge schiedenis naar Nijmegen terug, waar hi tn enige hogere burgerscholen werkzaam In 1917 werd hij benoemd tot inspec- ur van het middelbaar onderwijs, in de inspectie van *Toord-Hoi land en Utrecht. Tot 1934 is dr. Bolkstein inspecteur middelbaar onderwys geweest. Van tot 1937 was hij inspecteur der gym- i en van het middelbaar onderwys in de vierde inspectie. In 1939 en latere jaren trad hy op als minister van onderwys in de regering, welke zich in Londen vestigde. In 1945 1946 was hy persooniyk adviseur van minister van onderwijs, dr. Jos G'* Dr. Bolkestein behoorde in 1946 tot de oprichters van het Nederlands instituut het buitenland (NOIB) te Breukelen. ,wee maanden geleden was hy voor zitter van de Raad van Toezicht en voor zitter van de onderwyscommissie van het dagelijks bestuur dezer instelling. De Rutgers-Univerelty benoemde h°m 1944 tot eredoctor en de Amsterdamse Gemeente-Universiteit in 1950. In het buitenland staat de Koninklyke Marine hoog aangeschreven door het voorbeeldig gedrag van het personeel aa de wal en door de geleverde prestath van Hr. Ms. schepen tijdens de veelvuldi ge NAVO-oefeningen. Nog steeds i: - j wereldsituatie zodanig, dat de noodzaak aanwezig ls, de gereedheid van de tien maal meer elektriciteit zullen leveren dan China thans produceert. De gehele rivier zal bevaarbaar worden gemaakt, terwijl ook de zyrivieren in bedwang BOUW VAM 8000 KM D'Jk 8000 km dijk voor de veiligheid van 200 miljoen mensen CHINA IS HET LAND met enorme afmetingen, mogelij Wieden èn moei lijkheden. Een van de grootste problemen was duizenden jaren lang de vierduizend kilometer lange „Gele rivier". Deze ca. vier maal grotere rivier dan de Rijn is een dergelijke steeds durende bedreiging voor twee honderd miljoen mensen, dat de rivier in China de bijnaam heeft gekregen van „China's verdriet". Tot op heden heeft de Gele rivier reeds zeven maal zyn loop verlegd waarby ram pen plaats hadden die onze februartramp verre overtroffen. Reeds heeft China meer dan vijftienhonderd doorbraken geteld. De laatste maal dat de loop van de Gele r zich wijzigde, kort voor de oorlog, kwamen ln een paar dagen meer dan een half miljoen mensen om het leven. Voorts ls de rivier ook de grote „verkeersweg" duizend miljard ton vruchtbare aar de die jaariyks van de akkers wordt weg geblazen of weggespoeld. De naam van de rivier is dan ook ontleend aan de gele kleur van de door de rivier weggespoelde vruchtbare aarde naar de Gele Zee. Reeds eeuwen heeft men zich met deze riuier bezig gehouden, maar tot een definitieve „Inbmdinp" was het nooit gekomen. Het kon echter niet uitblij ven dat op den duur plannen moesten komen die de rivier geheel aan ban den zou leggen. Een dergelijk plan ls voor China eenvoudig een els tot zelf behoud. De plannen zyn er gekomen en worden thans uitgevoerd. Duizenden arbeiders zyn in de weer met het bedwingen van de worden gehouden door tientallen afdam- Gele rivier. Zy zal worden „gemuilkorfd" mingen. Zeventien moerassen zullen ver door totaal achthonderd kilometer dUk In anderen stuwmeren en meer dan dui- de middenloop komen 44 grote stuwen die zend landmeters zyn thans bezig juiste plaats te bepalen voor een stuw meer dat zo groot wordt als onze drie westelyke provincies. Om het wegstuiven van de vruchtbare aarde tegen te gaan zullen langs de rivier bosgordels worden aangelegd. Dat een dergeiyk groot plan niet in één keer kan worden uitgevperd is duideUjk. De werkzaamheden zullen ca. vyfentwin- tig jaar vragen, waarin het plan in ver schillende fasen wordt uitgevoerd. Thans werkt men nog aan de eerste fase, de bouw van de dijken en de dammen. Ook met de aanleg van bepaalde bosgordels is men bezig. Deze bosaanleg geschiedt tege- HJk met de aanleg van andere bossen in China. Volgens de deskundigen heeft China zestig procent bos nodig, terwyi het heden slechts vyf procent bezit. Na de uitvoering van alle bosplannen zal het percentage "gestegen zijn tot twintig. Het gehele plan vraagt een enorm aan tal arbeidskrachten, Op een bepaald mo ment zal het aantal arbeiders tydelyk ten minste twee miljoen bedragen. Aan mensen heeft China echter nooit gebrek gehad zodat dit laatste wel geen probleem zal opwerpen. nlnkltjke Marine op zo hoog mogelijk peil te houden. Indien binnenkort de nieuwe ln aanbouw zynde vloot gereed zal ztyi is het te hopen, dat het Nederlandse volk genoeg jonge mannen zal opbrengen bereid zijn, op deze moderne vloot te die nen, aldus de dagorder, die vice-admlraal F. T. Burghard heeft uitgegeven bij zijn afscheid als bevelhebber der zcestrjjd- ichten. Ook de nieuw opgetreden bevelhebber der zeestrydkrachten, vice-generaal H. H. L. Propper, gaf een dagorder uit. Lange sleepreis naar Nieuw-Zeeland Nog nimmer heeft een Rotterdamse sleepboot met baggermaterieel zo'n lange reis gemaakt als de zeesleepboot Loire van L. Smit Co zaterdag met een zuiger uit Antwerpen gaat. ondernemen. De reis gaat namelijk naar Bluff ln Nieuw-Zee land. hetgeen tussen de 13.000 en 14.000 zeemijlen van hier ligt. In Bluff wordt de zuiger gebruikt voor de aanleg van een oliehaven. Nieuwe Amerikaanse vestiging in Nederland De Archer Danlels-Midlandcompany te Minneapolis ls voornemens over te gaan tot oprichting ener Nederlandse dochter onderneming, de A.D.M. Commodities N.V. met de heer S. F. Furstenberg, die vroeger in dienst van Unilever was leider. De A.D.M. houdt zich bezig handel in oliezaden en vetten. Het valt overigens niet te verwach ten dat een dergelijk enorm project in China van een leien dakje zal ver lopen; de hongersnoden, de epide mieën, het materiaal- en machine gebrek enz. China heeft het enorme werk echter aangepakt in het besef dat hvt een levensbelang is. Een be lang dat nog wordt onderstreept door het doel van China n.l. zich om te vormen van een landbouwstaat tot een industriestaat. Achtduizend ki- Van trap geva,,cn De 79-Jarige M. j. van D.-van S. viel lr. haar woning lonw», <i,.k .s een der basis waarop T„rns,raa, „otterdam van de trap dit stieven wordt gegrondvest. ia overleden. De oogst van groene erwten zal dit jaar waarschyniyk 73.000 ton zyn, tn- plaats van 78.000 ton, zoals eerder is ge schat, zo heeft de Peulvruchten Studie Combinatie geraamd. Verwacht wordt, dat de oogst van de 4468 ha landbouwstam- bonen, waarvan tachtig procent in Zee land. matig tot zeer matig zal zyn. Ver dere oogstramingen: schokker 11.600 ton. kapucijners 4500 ton. rozynenerwten 1100 liezen. Over het gehele eiland werden ten minste zes bomaanslagen gepleegd, waardoor drie Britse militairen werden gewond. De opvolger van bisschop Anthimos van KItlum. die door het Engelse gouverne ment tot beperkte bewegingsvrijheid werd veroordeeld, bisschop Yennadlos, heeft sis voorzitter van de etnarchiache taad op Cyprus kritiek geoefend op ds aanwez gheid der Franse troepen en medegedeeld, dat de breuk tussen Enge land en de Cypriotische bevolking gro- 'er wordt. Oost en West50 000 atoombommen Manfred von Ardenne, die werd onder scheiden met de Stalinprys voor zijn on derzoekingen op atoomgebied in de Sow jetunie na de oorlog, heeft In het partij- orgaan van de Oostduitse communistische party Ncues Dcutschland verklaard, dat Oost cn West thans samen beschikken over vijftigduizend atoombommen. Elke bom staat geiyk met een miljoen Dit aantal bommen zo alle grote steden en middelbare grootte ragen. voldoende zijn e meeste steden n de aarde weg te mogeiykheid van een bliksemoorlog wordt door von Ardenne verworpen. „Atoomwapens zyn diep in de ingewan den der aarde, volstrekt beschermd tegen atoombommen, opgeslagen. Dit geldt even zeer voor de bases, vanwaar raketten met atoomkoppen kunnen worden gelanceerd". „Een bliksemaanval zal dus niet kun nen verhinderen dat een tegenaanval wordt uitgevoerd. Integendeel, de aanval zou direct een tegenaanval uitlokken". Er bestaat praktisch geen verdediging tegen raketten voor grote afstanden, die een snelheid hebben van 6500 kilometer uur. Dergelyke raketten worden thans ontwikkeld. Von Ardenne is thans werkzaam aan het Oostduitse atoomcentrum in Dresden. tie) LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoornrlngen en ge- t~)e misluk: in Kairo. t mislukking van de besprekingen hoewel verwacht, heeft een golf van schrik in de wereld gebracht. Ce oorlogsdreiging ziet men er door na deren. Toch kan men aannemen! dat op dit ogenblik het uitbarsten van een ge wapend conflict niet te verwachten is. Wel is de wereldvrede kwetsbaarder dan ooit geworden. Eén onberaden daad kan ae lont in het kruit doen ontvlammen. Het in Kairo verspreide gerucht al» zou Engeland in Israël troepen concen treren, is zulk een gevaar. Egypte be schouwt zlcfc immers in oorlog met Is raël. Militaire actie in Israël zou voor Egypte het excuus kunnen zyn tot de al. AnderzUds is het zeer de vraag of Egypte dit zou willen. Het blijkt dui delijk, dat Nasser uiterst zorgvuldig zyn spel van kat en muis speelt- Hoe langer T7 de kwestie gerekt wordt, I Verklaarde de, te meer kanse„ krUgt uitzicht hü voorlopig. Op den duur echter n\oet hem wel bly- ken', dat de last welke Egypte met de zorg voor het Suez-kanaal op zich heeft genomen de gedachte, dat uit de op- igst het Assoean-project betaald kan worden, volkomen illusoir maakt. TJET is aan de gebruikers van het Suez- kanaal, van wie 95 procent het plan Dulles steunde, dit aan Egypte ol beter an Nasser, die de alleenheerser en de llesbeslissende man is. duldeiyk te ma ken. De commissie-Menzie^ is het niet gelukt. Maar deze was voor Nasser dan ook verpersoonlyking van de eerste fel- •c reactie op zyn daad van naasting. Het nu de vraag hoe een verder overleg mogelyk zal zyn. Frankryk en Engeland zyn even onver zettelijk als Nasser. Echter moeten deze .nden op een geheel andere wijze dan Nasser rekening houden met hun volk. In Frankryk heeft de verontwaardiging Egyptes houding, waarin heel het timen, ligt tegen hen die de Alge rijnse opstandelingen steunen, de vader landsliefde aangewakkerd. Velen* die niet veel gevoelden voor de Algerynse oorlog, akker geschud voor het dreigen de gevaar van de Arabische wereld en i afbrokkeling van de Franse belangen. In Engeland echter is het eerste en thousiasme aanzieniyk geluwd. Men wenst een vreedzame oplossing boven een gevaarlijke stryd om het prestige, die het land aan de rand van de afgrond kan brengen. Dat Amerika onder geen beding op dit ogenblik een gewapend conflict ontbrand wil zien. is duideiyk. Met de presidentsverkiezing voor de ;ur is het onmogeiyk het Amerikaanse volk bereid te vinden voor de derde maal wederom voor het westen in de bres te springen. 1~IE leek zou zeggen, dat thans de Ver enigde Naties hun stem zouden kun- doen horen. Waar blijft ae aanhef het Handvest, waarin „W1j de uol- van de wereld ons nageslacht wil- bewaren voor de gesel van de oor- Foster Dullès heeft verklaard, dat de behandeling van het conflict door de renigde Naties zou kunnen uitlopen een „eindeloos krakeel". Dat is geen bemoedigende uitspraak. Helaas is de kans dat Dulles gelijk krijgt wel groot. F.n rekken van het conflict betekent de ontwikkeling van een nieuwe koude oor log, die economisch en politiek een du- ende dreiging betekent voor de wereld- De gedachte van Nasser de Verenigd» Naties een conferentie van de belangheb benden bijeen te doen roepen zal al even grote moeilijkheden geven, daar de com- istische landen dan en bloc ervoor ïllen nodig de weeteiyke wereld te kunnen overstemmen. Dan zou Egypte kans zien het pleit te winnen, maar tegeUjkertyd onherroepeiyk verkocht zyn aan de Sowjetunie. Een oplossing ls zoiets niet oemen! De komende dagen zullen le- welke richting we uit zullen moeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5