llicuttic gtïhsctfe (Courant Beklaagde Schmidt dient worden vrijgesproken te Nasser acht het plan-Dulles provocerend voor Egypte Getuigenverklaringen zitten vol dwaasheden en leugens Prinsjesdag lieeft toch in volle luister plaats Wat is verkeerd in 't verkeer? Kapitein wilde zijn hond uit brandend schip redden Egypte wil vreedzame oplossing MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekenmg 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0.18 per millimeter Directie. Redactie Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel 31441 Vierenveertigste jaargang No 12236 Directie: F. Ü1EMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRIST ELI J K-N AT ION A A L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlcfi H ghfblmen "myn btrt la Itjljtaspnl^ Sport en ivedstrijden ZIE PAGINA'S 4 EN 6 Mevrouw Bouman pleitte heden: VERDEDIGSTER van beklaagde H. C. J. G. Schmidt, mevrouw Bouman, heeft hedenmorgen voor het landgerecht te Djakarta vrij spraak geëist. Zij zette uiteen, dat het bestaan van de Nederlands- Indische Guerilla-Organisatie, waarvan beklaagde de leider zou zijn geweest, nooit bewezen is. Officier Suwondo had vijftien jaar gevange nisstraf onder aftrek van preventieve hechtenis geëist tegen beklaagde, die nu reeds sinds 18 december 1953 gevangen is. Verdedigster voerde aan, dat de ifficier bij de bepaling van zijn eis teliswaar gesproken had van ver- jachtende omstandigheden, doch lesniettemin de zwaarste op het ten feste gelegde feit gestelde straf had reëist. Hoewel dit vreemd moet lij- jen, wijst de verdedigster echter alle jerzachtende omstandigheden van de land. Uit niets was namelijk geble ken, dat beklaagde, zoals de officier lis verzachtende omstandigheid had Jenoemd, op last van een meerdere lad gehandeld en bovendien behoeft jen onschuldige geen verzachtende Imstandigheden te pleiten. Ondeugdelijke eis Terwijl de officier zijn eis gegrond had lp artikel 124 van het wetboek van straf- fccht, voerde mevrouw Bouman aan. dat jeroordeling niet kan volgen, aangezien je omschrijving van het delict niet met de ■houd van dit ratikel overeenkomt toorts zouden sommige ten laste gelegde (iten gepleegd zijn voor maart 1951, toen leklaagde als Nederlands militair nog on- Jerworpen was aan het Nederlandse mi- itaire strafrecht. Ook is in de tenlaste- fcgging verzuimd data van aanvallen op lepaalde legereenheden te noemen. Er lordt slechts verklaard: „In het jaar B52" en „In het jaar 1953", zodat het on- logelijk is een alibi aan te voeren. Vervolgens bestreed de verdedigster de ëtrouwbaarheid der getuigen a charge, ie verklaringen introkken en tegenstrü- ige of onwaarschijnlijke verhalen deden. Jjvoorbeeld van afwerpingen door een liegtuig van een vreemde mogendheid n een verhaal wemelend van dwaasheden rer een Nederlandse onderzeeboot, waar- It volgens getuige Harris vier motorbo- jn kwamen. Later werden dit weer op- nuwbare rubberbootjes. Voorts werd erteld van een Amerikaan, die uit de toot gekomen zou zijn. Later werd dit feer een Nederlander en daarna weer en Amerikaan. Vijftig procent gelogen [Getuige Manoch zeide zelf minstens jjftig procent gelogen te hebben en kon jêit zeggen wat dan wèl waar was, zodat fin verklaringen geen waarde hebben, fetuige Tomasoa kent beklaagde niet en (eet niets van hem af. In zijn verhalen ■alt hij mensen erbij, die onmogelijk op genoemde plaats kunnen zijn geweest, ouw Bouman herinnerde hierte- r aan verklaringen van werkge- l militaire dienststaten, voorts aan ^ëdigde verklaringen. Wat de verhalen r het gevecht bij Tjiremis aangaat, die telen zich nu eens af in 1950 dan weer 1 1952. Beklaagde heeft volgens getuigen telkens weer een ander pak aan. Volgens ne verhaal was hij in gezelschap van Bos, di esoms een baard droeg, volgens het andere niet. De confrontatie van ge tuigen deugde niet. Na het pleidooi, dat 75 bladzijden lang as, verlangde de rechter, dat beklaagde jn 30 bladzijden lange verklaring in het Indonesisch zou vertalen. Hij kreeg hier- •or een week de tijd. Oproer Toen de heer Schmidt na het vier uren durende pleidooi de zaal ver liet .wachtten hem tweehonderd le den van de communistische „Volks- jeugd" op, gooiden naar hem met stenen en spuwden. Met luide stem eisten zij de doodstraf. Sommigen Zaak-Doornik nog niet begonnen |Heden zou voor het landgerecht te Dja- de eerste zitting worden gehouden bn het proces tegen de Nederlander H loornik. Dit is echter nog niet geschied P het is niet bekend, wanneer de zitting jel zal doorgaan. De heer Doornik is nu i drie jaar gevangen. De correspon- van A.N.P. te Djakarta verneemt, een verdediger gevonden is, doch de n van de advocaat wordt niet ont- De burgemeester van Kootwijkerbroek heeft zaterdag de bijna een eeuw oude Puurveense Windmolen offi cieel in gebruik gesteld, nadat deze enige tijd geleden was gerestaureerd Na de ingebruikstelling begaf men zich aan de thee, die door in kleder dracht gestoken Veluwse uroutnen met smaak werd gedronken. De 53-jarige Nederlander H. C. J. G. Schmidt, tegen wie te Djakarta 15 jaar gevangenisstraf met aftrek is geëist. Hij is sinds 18 december 1953 gevangen. Mevrouw Bouman pleitte vrijspraak. schreeuwden „Dood aan mevrouw Bouman''. Een steen raakte een po litieagent. De opgewonden betogers trachtten de auto aan te houden en sommigen poogden vergeefs erin te klimmen. Nadat de heer Schmidt vertrokken was, besloten de betogers op mevrouw Bouman wachten. „Zfj moet rekenschap geven het gedrag van haar man", riepen zfj. Maar voordat mevrouw Bouman naar bui- kwam .waren politiemannen uit een voorbijrijdende politie-auto gesprongen, ranselden een betoger af en arresteerden en ander. De betogers gingen toen naar ht politiebureeau, waar zij werden opge wacht met knuppels en geweerkolven. Gedurende het opstootje glimlachte Schmidt. Hij glimlachte nog steeds toen de auto hem naar de gevangenis bracht, waar hij meer dan 30 maanden heeft ver toefd Missie van Menzies mislukt D' iE SITUATIE is zeer ernstig. De Suezcrisis is het ernstigste probleem waarvoor de wereld staat, heeft de Australische premier, Robert G. Menzies, gisteravond gezegd, nadat de commissie van de achttien landen, waarvan hij voorzitter is, voor de laatste keer de Egyptische president Nas ser had ontmoet. Deze laatste bespreking, die twintig minuten duurde, be tekende definitief het einde van de onderhandelingen met Egypte. Er wer den tijdens deze korte ontmoeting slechts documenten uitgewisseld. Uit deze documenten blijkt duidelijk, dat de missie-Menzies totaal mislukt is. „De besprekingen zijn gevoerd in een sfeer van hoffelijke openhartigheid en van verantwoordelijkheid, maar zij heb ben, naar ons oordeel, grote verschillen Ln benadering en uitgangspunt aan het licht gebracht, waaraan geen herhaling van bespreking iets kan doen". Dit schrijft premier Menzies in een brief aan En de Egyptische president verklaart in een nota. die eveneens in de documen ten is opgenomen, dat het moeilijk is iets te vinden, dat voor het Egyptische volk provocerender is, dan het plan van de achttien landen voor een internationaal beheer van het Suezkanaal. Nog een vriendelijke handdruk en ge zamenlijk poseren met gelegenheids- glimlachen en een belangrijke fase in de Suezkanaal-crisis was ten einde. Londen wordt nu weer het brandpunt van de di- Ook Prinses Beatrix aanwezig ER EEN nieuw kabinet is of niet, de feestelijke opening van de zitting der Staten-Generaal op Prinsjesdag gaat door. Koningin Juliana zal zioh weer in de befaamde Gouden Koets naar de Ridderzaal begeven en velen zullen die dag naar Den Haag komen om het feest mee te maken. nieuwe ministers zullen dan genoodzaakt :ijn hun beleid, dat zij denken te voeren, uiteen te zetten Zoals gebruikelijk is, rijdt prins Bern- hard mee in de Gouden Koets. Voor het echter zal ook prinses Beatrix de opening van de nieuwe zitting der beide Kamers meemaken. De Koningin zal weer de Troonrede uitspreken. Als er op de derde dinsdag in september nog geen kabinet is. zal deze rede weinig positieve punten bevatten. Vanmorgen heeft de informateur, prof. ,r. W. F. de Gaay Fortman, een bezoek gebracht aan de demissionaire minister oorlog, ir. C. Staf. Na dit bezoek zei- de de woordvoerder van de informateur, dat de oriënterende fase van de informatie thans voorbij is. De woordvoerder zeide :s, dat prof De Gaay Fortman zich niet over heeft uitgelaten, of een spoedige ontwikkeling is te wachten. De tijd dringt overigens wel. Het nieuwe kabinet zal er ongetwijfeld niet in slagen, de verschillende begrotingshoofdstukken van actuele voorlichting te voorzien. Alfe begrotingen zijn momenteel door het demissionaire kabinet voorbereid. De Thor Heyerdalü vindt Franse navolgers In navolging van de expeditie van de Noor Thor Heyerdahl, in 1948 met de Kon-Tiki de Stille Oceaan ten dele over- vertrekken volgende maand vijf sen met een bamboe-vlot van Tahiti Chili. Zij willen bovendien ook met het vlot terugvaren. De leider van de peditie, Eric de Bisschop, wil aantonen dat de Polynesiërs vijfhonderd jaar vóór Christus eenzelfde reis naar Zuid-Amerjka hebben kunnen maken. Rebellen-activiteit in West-Algerije Voor de eerste maal sedert het uitbre ken van de opstand in Algerije, twee jaar geleden, zijn nationalisten actief geweest in West-Algerije. Bij Mostaganem werden drie auto's met Europeanen aangehouden. Twaalf personen, onder wie acht blanken, kwamen om het leven. Twee Europese kinderen worden vrijgelaten. Tevens werd in de stad een bomaanslag gepleegd. woord. plomatieke activiteiten. Vandaag nog zal Menzies in de Britse hoofdstad aankomen, waar hij onmiddellijk een bespreking zal hebben met premier Eden, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, premier Mollet van Frankrijk en de Franse minister van buitenlandse za ken, Pineau, die onmiddellijk naar Lon den zullen vliegen. In Washington wordt met nadruk tegen gesproken, dat Dulles het geschil aan d Verenigde Naties zou willen voorleggei Integendeel, hij zou vrezen dat het dan verloopt in een langdurig gekrakee de kans op een oplossing vertraagd wordt. Radio Kairo heeft het plan geopperd internationale conferentie door de Ver enigde Staten bijeen te doen roepen. Egypte zou dan bereid zijn waarborgen geven voor het vrije gebruik van t Suezkanaal. ISassers mening nemen nl. 1. Vrije vaart door het kanaal zonder be voorrechting of benadeling van landen. 2. Ontwikkeling van het kanaal om het geschikt te maken voor de scheep vaart van de toekomst. 3. Vaststelling van billijke tolgelden. 4. Technische doelmatigheid van het kanaal. Hij noemt echter ook vier punten op waardoor Engeland, Frankrijk en de Suez- kanaalmaatschappij volgens hem een crisis-sfeer hebben geschapen, nl. a. Verklaringen, die bedreigingen met geweld inhielden. b. Mobilisatie en bewegingen van troe pen door Frankrijk en Engeland. c. Aanzetting van employe's en loodsen In West-Duits m deze tijd. Reuter heeft gen, daar voor deze n n een aantal correspon- tuigen geen rijbewijs ■nten gevraagd, hoe het dig i de steden landen n, gesteld is. De antwoorden zijn ontstellend, maar leer zaam. Ontstellend om het hoge aantal doden; leer zaam omdat ook de pogin gen om deze aantallen te verminderen, genoemd worden. Zo tracht men in Wenen de hoffelijkheid der automobilisten te sti muleren door de politie agenten machtiging te geven een buitengewoon ieTUU- "ei waren beleefde autobestuurder te9en "3- tot „ridder van de wég" In Oslo echter te slaan. De laatste week de cijfers van augustus eiste Oostenrijk 44 doden 1400 gewonden tengevolge stuurde van 1500 verkeersonge- j> lukken. v sterven elke dag onen ten gevolge van een verkeersongeluk. Op zaterdag en zondag mogen grote vrachtauto's (die in Duitsland veetal i op- In Stockholm liep n de eerste acht maandei >an dit jaar het ierkeersongel ukken legger) niet meer op de grote wegen rijden. Ge leerden hebben op een medisch congres te Karls ruhe verklaard, dat het eens in het half jaar toe dienen van een sterke dosis vitamine-a aan per sonen, die lijden aan een gebrek aan concentratie- ntal het aantal i sterk werkt men op de gemoe- iid. „Geef s met een glimlach'', is daa het parool. Nu is de Deei een vriendelijk mens, du die glimlach kan er al I' gauw af. De automobilist lie2 in Kopenhagen laat de tip voetgangers rustig ove steken en men maakt wel eens het grapje, dat meer ongelukken door langzaam dan door hard rijden politie echter In N ede ueertip proct keersongelukken kan verminderen. Vol- gens hen wordt namelijk ongeveer zeventig procent dezer ongelukken veroor- jr dit jaar 188 zaakt door hen, die onvol- 59 kinderen) doende concentratiever mogen bezitten. Op 152 bestuurders ge nomen proeven hebben aangetoond dat na de do- alle 46 procent hunner de rij ver- vaardigheid twee maal tan- beter was dan tevoren. Een kuur kost siechts tien (onder tegen 175.' Elke autobe- n de vijf afleggen zijn rijbewijs. tal dodelijke ongelukken stijgt ieder jaar sinds 1952. mark. akrjjk nrkeersongeluk. Op pers t wel heel i werden 44.000 zondag stijgt dit tot der tig. Er zijn planne autobestuurders toi te medisch onderzoek t nen. De plichten voor zij ee bezorgd, bewijs ontvangen. gewond bij verl lukken. Dat is in geheel 1955 i werkzaam in het Suez-kanaal om plot seling hun werk te staken, door Frankrijk en Engeland en sommige autoriteiten van de voormalige Suez- kanaalmaatschappij. Vijandige economische maatregelen genomen tegen Egypte. In Kairo ging het gerucht rond, dat En geland in Israël troepen zou concentreren. In Londen is dit onzin genoemd. Ook Italiaanse spionage Intussen wordt het onderzoek naar de spionagezaak in Kairo voortgezet. Offi- is medegedeeld, dat ook enige Italia- gearresteerd zijn. De Britse consul- generaal heeft gisteren de gearresteerde Engelsman Stanley kunnen bezoeken en verklaarde, dat zijn toestand redelijk was. Verwacht wordt dat vandaag nog een datum voor de openbare behandeling van het proces zal worden vastgesteld. De meest grillige effecten heb ben de deelnemers aan het wa tercorso, dat zaterdagavond door Haarlems Spaarne trok, weten te bereiken. De bekoor lijkheid van dit festijn hield duizenden toeschouwers volko men in de ban. Op de foto ziet men hoe Prikkebeen en de wal vis het keerpunt nemen. Woningoverscliot bleek in feite fictief Vele brieven hebben het Centraal bureau voor de statistiek bereikt, toen de voorlopige uitslag van de woningtelling bekend gemaakt werd. Zoals men weet, hadden, volgens de opgave van het CBS, «2 gemeenten geen woningnood. Talrijke briefschrijvers wilden weten, welke die gemeenten zijn. Het is een teleurstelling voor hen ge worden. Want deze 42 gemeenten hebben eigenlijk geen woningen teveel. Wat als woningoverschot werd geregistreerd, was feitelijk een aantal leegstaande huizen, waarvoor al gegadigden zijn: nieuwe wo ningen, pastorieën, waarin binnenkort een nieuw beroepen predikant komt wonen, dienstwoningen, die wegens mutatie tijdelijk leegstaan, enz. Het CBS registreerde 477 van dergelijke woningen, K APITEIN Erik Oshman van het Zweedse schip Lona (4.625 ton) is ternauwernood gered, toen hij trachtte zijn hond te'redden van een scheepsbrand, die zo hevig was, dat de brandweer het schip tenslotte moest laten zinken. Enkele uren nadat het schip de haven van Huil, Engeland, was binnengelopen, brak de brand uit, die de 37 leden van de bemanning noodzaakte in allerijl het schip te verlaten zonder zelfs hun bezittingen te kunnen meenemen. Op de kade bemerkte men, dat de kapi tein ontbrak. Enkele brandweerlieden die zich aan boord waagden, vonden hem, door rook bewusteloos, in een gang. Zijn hond, een bulldog, waarvoor hij zich op het gloeiende schip had gewaagd, kwam in de vlammen om. Hij weigerde zich naar een ziekenhuis te laten brengen en was er twaalf uur later getuige van, hoe brandweerlieden met snijbranders gaten in de gloeiende romp sneden om het schip te laten zinken. De brandmeester verklaarde dat door de lading steenkool het schip wel dagen had kunnen branden. „Het u de gangboorden kookte letterlijk". Indien het schip was omgeslagen, STATENDAM KAN BEGIN 1957 VAREN Het zal waarschijnlijk begin 1957 zijn, dat het voor de Holland-Amerikalijn op werf Wilton Fijenoord in aanbouw zijnde stoomschip Statendam (23.000 brt) zijn eerste reis naar New York maakt. In aansluiting op die reis maakt de Staten dam vanuit New York plezierreizen naar Zuid-Amerika en West-Indië, om in de eerste week van januari 1958 uit New York te vertrekken voor een 110-daagse reis om de wereld. Verboden zone rondom Hongarije opgeheven Hongaren, die enkele jaren geleden hun woningen in de grensstreek moesten ver laten, mogen deze thans zonder enig voor behoud weer betrekken. toegang tot de haven zijn geblokkee Het rust nu met zijn kiel op de bodem zal vermoedelijk wel geborgen kunnen worden. Egypte heeft na een nota aan de Secretaris-generaal van de Ver. Na ties het voorstel gedaan tot oprich ting van een internationale onder handelingscommissie, die een vreed zame oplossing kan zoeken voor de crisis rond het Suezkanaal. De nota oppert de gedachte, dat dit comité de verschillende standpunten ten aan- van de crisis moet vertegen woordigen. Een diplomatieke verte genwoordiger van Egypte heeft vol gens een officieel bericht uit Kairo de nota aan Dag Hammarskjöld overhandigd. Voor alle zekerheid Willem Ruys vaart rond de Kaap De Willem Ruys zal rond Kaap de Goede Hoop naar Indonesië varen. De directie de Kon. Rotterdamse Lloyd heeft tot maatregel besloten uitsluitend om- in verband met de tegenwoordige on zekere toestand in de Suezkanaalzone geen enkel risico genomen kan worden. De reis Djakarta zal door deze maatregel «eek langer duren dan normaal. Don derdag jl. is de Willem Ruys met negen honderd passagiers uit Rotterdam ver- Rusland biedt Onbeperkt krediet voor Indonesië Een woordvoerder van de missie der Sowjet, die Indonesië bezoekt, heeft ver klaard, dat Rusland aan Indonesië een on beperkt krediet heeft aangeboden. et is aan on6 om het bedrag te noe- aldus de woordvoerder. De Rus- bieden kredieten op lange termijn - tegen 2M procent interest, enige kwestie die nog geregeld moet worden is de wijze van aflossing. Opnieuw A-bom in Rusland ontploft Vanochtend is in de Sowjétunie opnieuw een atoombom tot ontploffing gebracht, waarschijnlijk de vierde in de huidige reeks Russische atoombomproeven. Deze snelle bekendmaking geschiedt waarschijnlijk om te voorkomen, dat de Verenigde Staten eerder zijn met het wereldkundig maken der proeven. Presi dent Eisenhower verklaarde 31 augustus, dat de dag tevoren een Russische atoom- bomproef was genomen. Enkele uren later volgde de officiële Russische bekend making. In de Russische verklaring van van ochtend werd gezegd, dat op 2 septembe* eveneens een atoombom tot ontploffing is gebracht. Zes deelnemers aan het Internationaal gezinscongres, dat vorige week in Den Haag en Scheveningen is gehouden, werden zaterdagmiddag door koningin Juliana in het park van het paleis Soestdijk ontvangen. Vier doden iu verkeer Bü het Leeuwerikplein in Leeuwar den werd zaterdagmiddag een personen auto die geen voorrang verleende, door een vrachtwagen aangereden. Eén der inzittenden, de 59-jarige mevrouw M moest worden uitgezaagd. Kort na aan komst in het ziekenhuis is zij overleden. De 63-jarige mevrouw H. J. M. uit Maas tricht, die uit de wagen werd geslingerd, de 67-jarige bestuurder F. J. K. uit Doorn en zijn even oude echtgenote werden be wusteloos naar het ziekenhuis vervoerd. De vijfde Inzittende een zesjarig jon getje en de bestuurder van de vracht auto kwamen er goed af. Op de Valkenburgerweg in Heerlen botsten twee auto's tegen elkaar, als ge volg waarvan één auto, bestuurd door di 25-jarige Leerschool uit Meerssen, tegen een boom reed. L. Is aan een schedelba- sisfractuur overleden. Dicht bij de Belgische grena. ter hoogte van de ENCI te Maastricht reed de Belgische automobilist L. J. M. uit Memexhe in het water van het kanaal MaastrichtLuik. Zijn stoffelijk over schot werd op enige afstand van de auto in het water gevonden. Zaterdagavond ls de veertigjarige fa brieksarbeider M. G. van G, uit Door- werth op de Velperweg te Arnhem door een motorrijder overreden. Hij stierf in het ziekenhuis. HET WEER IN EUROPA zzo ozo windstil OZO WNW WNW ONO ONO Weinig wind Tot morgenavond verwacht De Bilt Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere. opgemaakt te 11.15 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1