Jlieuiue £ditsrl)e WTourant Sow jetunie zendt met spoed (verouderde) wapens Menzies komt „spreken' en niet „onderhandelen'' Hoedjes worden haar vergeven maar arrestatiebevel blijft Trein stortte in ravijn Twee kinderen gingen er met auto tussenuit Na betogingen troepen en tanks in aetie Verwondering en bezorgdheid door Britse plannen MAANDAG 3 SEPTEMBER 1956 r BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week Postrekening 58836 ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0.18 per millimetet Directie. Redactie Abonnementen- eD Advertentie-afdeling- Tel 31441 U1EMER eur: Dr E. D1EMER B W J ENSERINK CHRISTELIJK -NATIONAAL DAGBLAD Foor Leiden er Omstreken Zevenendertigste jaargang No 10743 r~ _5tantuastlch 14 ahebleven "myn hert in tcqbcnspoet" Pieck Allee snijdt Duitsland in tweeën llh. fl'.IHA 5 J Elke dag een schip vol in Egypte TAE SOWJETUNIE voorziet Egypte op grote schaal van wapens. Elke -L' week arriveert zeker één communistisch schip geladen met tanks, vliegtuigen, geschut en onderdelen in een Egyptische haven. Reeds zijn tenminste tachtig straaljagers geleverd, twintig tweemotorige bommen werpers, 123 tanks en tientallen stukken artillerie. De Egyptische luchtmacht beschikt over ruim 400 vliegtuigen, waarvan de helft g vcchtstoestellen zijn. Verwacht wordt, dat de Egyptische hestellingi hij het communistische hlok tot een waarde van 300 miljoen dollar gaan. Dit alles is te Washington hekend gemaakt. Er wordt echter toegevoegd, dat het materiaal voor het merendeel dateert uit de tweede wereldoorlog en dus vrij verouderd is In Washington wordt in diplomatieke kringen aangenomen, dat president Nas- ger de levering wil bespoedigen ten ein paraat te zijn indien de besprekingen Kaïro mislukken. Hooggeplaatste Amerika: narissen, verontrust over maatregelen der Fransen ei ben op de ambassades va Nass ise functio- de militair: Britten heb- deze beide heeft op een persconferentie gezegd „Wij staan tegenover oorlogsdrei gingen Vah twee grote mogendheden. Wij zijn degenen, die bedreigd worden. Zij die ons bedreigen, dienen zich schuldig te voelen aan het feit, dat zij de wereld aan de rand van een oorlog slepen". De ontmoeting met de commissie- Menzies karakteriseerde Nasser als „be sprekingen"; niet als „onderhandelingen" Internationale controle van het kanaal zal Egypte nimmer aanvaarden, Nasser noemde dat „collectief kolonialisme". Premier Menzies van Australië, die vandaag president Nasser zou ontmoeten beeft zich aan geen enkele voorspelling gewaagd. Hjj zelde slechts het beste ervan te hopen. Nassers uitlating, dat door de jongste verklaring van president Eisenhower zjjn teleurstelling over het Zes weken oud Weer baby gestolen in Ver. Staten Weer is Amerika opgeschrikt door een geval van kidnapping. Ditmaal betreft hei een zes weken oude baby, Cynthia Ruo- tolo. te Hamden in Connecticut. Haar móéder was voor het eerst met haar bui ten en deed een boodschap in een winkel Ze ging even terug om naar haar kind te kijken en ontdekte tot haar ontzetting, dat de wagen leeg was. Onmiddellijk werd de federale politie gealarmeerd, die ieder huis. elke tuin, de vijvers en riolen afzocht, maar niets vond. Er is geen losprijs voor het kind ge vraagd. Wel werden de ouders des avonds opgebeld en zeide een verdraaide vrou wenstem: „De baby is veilig." Het gezin Ruotolo heeft reeds twee kinderen verloren, één door een ongeluk en één door ziekte. De procureur-generaal van Connecticut heeft verklaard, dat vermoedelijk een vrouw, die een baby wilde hebben, het kind gestolen heeft. Amerikaanse standpunt is verdwenen houdt echter geen aanvaarding in vai het plan-Dulles, want Nasser voegdi „Good luck, Sir", riep men de Australische premier Menzies toe, toen hij in Londen in het vlieg tuig stapte naar Kairo. Met een, goedmoedige zwaai antwoordde hij. eraan toe. dat er „verschil kan zijn ovei de toepassing der inzichten". Frankrijk heeft thans 31 schepen vooi het vervoer van oorlogsmateriaal en troe pen gevorderd. Zij vertrekken naar Al giers en Cyprus. De gouverneur van Cy prus heeft een decreet ondertekend waardoor behalve aan Frankrijk aar landen van het Gcmenebst en aai Verenigde Staten toestemming wordt ge geven troepen op Cyprus te legeren. Australië heeft doen weten, dat een ledig uitgerust bataljon gereed is in ge val militaire hulp nodig zou -zijn. Zonodig zou zelfs een divisie van 17.000 man kun nen worden gemobiliseerd. In Amman heeft de Britse ambi de de Engelsen, die niet noodzakelijk in Jordanië moeten- zijn, aangeraden dit land zou spoedig mogelijk te verlaten. De eerste spruiten zijn er. Tuinder P. Nouwt uit Viaardingen bracht ze te Maas land aan de veiling en kreeg er 36 per kilo voor. NINA is nog zoek NINA PONOMEREVA blijft, met haar vijf hoedjes, zoek. De Russische ploeg atleten is met het vliegtuig, dat een Russische delegatie naar Farnborough bracht voor de luchtvaartshow, vertrokken naar Moskou, maar Nina was daar niet bij. In een vliegtuig van de BEA, dat zon dagmorgen van Londen naar Kopenhagen vertrok en daar aansluiting op Moskou heeft, zou een plaats voor haar gereser- Pas in Napels op uw portefeuille In 1955 hebben de Napolit liljoen gul- geld i kostbaarheden litenlanders. Dit heeft de Nederlandse consul-gene- raai. de heer M. Dozy, aan de hand van rapporten van alle buitenland se consuls in Napels berekend. De Fransen zijn de voornaamste slachtoffersdan volgen de Duit sers en NederlandersPer dag wer den gemiddeld acl tot tien dief stallen aangegeven door Fransen Duitsers en Nederlanders hielden het op tien per week. Merkwaardig genoeg zijn er maar weinig Ameri kanen die beroofd worden. De heer Dozy geeft de toeristen drie goede, raadgevingen voor hei geval zij Napels bezoeken. 1. Laat geen geld of voorwerpen van waarde achter in geparkeerde 2. Stop niet i donkere straat naar uw band ui»; en roept, dat deze lek is. 3. Stop uw portefeuille in e- volle bus niet in uw achterzak! ;erd zijn. De politie onderzocht het iestel nauwkeurig, maar in geen hoekje gaatje was een spoor van de beroemde scuswerpster te vinden. De Engelse bladen schrijven in alle ion:.,, den over het geval en sommige adviseerden: „stuur Nina naar huis met de hoedjes en een hele garderobe erbij In de communistische landen schrijven kranten woedende commentarer .schuldigen hun westelijke persbroeders -van „een nieuwe stinkbom in de koude oorlog geworpen te hebben." Intussen is de directeur van het rem. waartoe het bestolen warenhuis hehoort. naar Londen gevlogen ot iiochten de aanklacht tegen Nina te uttrekken. Hij zeide: „We kunnen dt hele wereld toch niet op zijn kop zetten •.oor vijftien gulden aan hoedjes!" Maar zelfs al gebeurt dat. dan blijft nog het arrestatiebevel van de Londense .echter, omdat Nina niet op de zi verschenen is. Op de Russische ambas sade te Londen, waar steeds twee agen ten i op -acht staan. Nina is. zegt r niet t Abdul Andi Azis vrijgelaten Abdul Andi Azis. de leider van het zet tegen de liquidatie van de deelstaat Oost-Indonesia, is vrijgelaten. Hij werd indertijd onder belofte van vrijgeleide naar Java gelokt en gearresteerd. In 1953 werd hij veroordeeld tot 14 jaar gevange nisstraf onder aftrek „Wij weten van niets Rood China zendt nota aan V.S. Communistisch China heeft de verant woordelijkheid voor het neerschieten van Amerikaans marinevliegtuig op 22 augustus afgewezen en de Amerikaanse s tot schadeloosstelling onaanvaardbaar ïrklaard. Via Engeland, daar de V.S. en commu nistisch China geen diplomatieke betrek kingen onderhouden, heeft Peking een aan Amerika gezonden, waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen de nanoeuvres van de Amerikaanse zevende 'loot op 23 en 24 augustus in de Chinese vateren. Dit zijn de pogingen der Ame rikanen geweest om de bemanningsleden van het vermiste vliegtuig op te sporen In deze nota wordt verklaard, dat een nationalistisch-Chinees vliegtuig is neer geschoten. Indien het werkelijk een Ame- ikaans vliegtuig betrof, betuigt commu- ïistisch-China „de grootste spijt over hel gebeurde". Kort na middernacht is zaterdagavond gestort op acht kilometer van Mahboob- ger in de staat Hyderabad in India. Er n 112 doden te betreuren. De trein reed er een veertig meter lange brug, toen n overspanning ineenzakte. De locomo- •f en twee passagiersrytuigen stortten in de stroom. De derde wagen bleef han- I, terwijl de postwagen, waarin sor teerders druk aan het werk waren, nog juist aan de kant bleef staan. Een boer, die acht kilometer door de dromende regen had gefietst, kwam de verschrikkelijke tijding melden. Vele passagiers moeten door de schok ïmiddellijk gedood zijn, anderen werden uit de rijtuigen geslingerd en kwamen in de snelstromende rivier terecht. Twintig passagiers wisten, hoewel gewond, zich uit de wagons te redden. De gehele nacht is men bezig geweest de slachtoffers op te sporen. Stroomaf waarts werden negentig lijken geborgen, sommige werden op twee kilometer van de plaats van de ramo gevonden. BUS IN RAVIJN Een autobus met Italiaanse toeristen is zaterdag bij de Campogrossopas in Italië in een ra-vijn van 300 meter gestort. Dertien passagiers vonden de dood. der tien werden gewond en slechte één bleef ongedeerd. De chauffeur was even u; wagen gestapt om de voorruit 6choon te maken, toen de wagen plotseling ging rijden. De chauffeur te spoorloos. Na genoeglijke dagen door de Franse politie aangehouden TV7AS het losbandigheid of was het de avontuurlijke geest, die onze voorvaderen er toe bracht vreemde zeeën te bevaren? Hoe het ook zij, zijn ver gekomen, de vijftienjarige Lambertus Jansen en zijn zestien jarige vriendinnetje Clara Brus uit Geldermalsen. Het stelletje heeft veel gedaan, dat ons wenkbrauwen doet fronsen en daarom komt de eerste veronderstelling los bandigheid met gevaarlijke bijverschijn- ons het meest waarschijnlijk voor Ziehier het verhaal. Lambertus en Clara verlieten vorige eek dinsdagavond hun ouderlijke wo ningen. Waarheen ze gingen, wist nie mand. Maar vermoedens had men wel. Lambertus houdt nl. van autorijden en had reeds tweemaal een auto ontvreemd •r een tochtje mee te maken. Toen dan ook de stukadoor K. woensdagmor- bij de politie kwam vertellen, dat zijn Ford 1943, die de nachten trouw voor zijn huis doorbrengt, nu van deze regel was afgeweken en was verdwenen, wist men, hoe men moest zoeken. Speuren naar auto en inzittenden heeft echter niets opgeleverd, want Bertus en Clara bevonden zich op dat moment al in Frankrijk. Ze waren illegaal de grens over gegaan. Op 'n gegeven moment ech ter werd de toestand wel wat benard. Een auto heeft namelijk benzine nodig om te rijden en benzine kost geld. In Laon vond men-er wat op: gewoon benzine bestellen en als die in de tank zat, hard wegrijden. Dit is ten uitvoer gebracht en betekende tevens het einde het plezier. De pompbaas waarschuw de namelijk de Franse politie en die ging achteraan. Uren duurde dat. Intussen reed Bertus nog een auto uit Parijs aan. hij stopte niet en sloeg opnieuw op de vlucht. Honderden kilometers van Laon verwij derd, heeft men de kinderen gegrepen. Het avontuur was toen afgelopen. J. W. van Kempen (kath. v.) is be noemd tot burgemeester van Grubben- vorst (L.). Noodtoestand in Clinton TN DE AMERIKAANSE STAD CLINTON is de noodtoestand afgekon- A digd. Zondagmorgen ratelden tanks de stad binnen, gevolgd door twee bataljons van de Nationale Garde. Hierdoor wordt de woedende bevolking, die zich onbarmhartig richt tegen de weinige negerinwoners, in bedwang worden gehouden, nadat een week lang de blanken een terreur hebben gevoerd omdat op de middelbare school van Clinton twaalf neger leerlingen zich hebben doen inschrijven. Door de uitspraak van het federale ge- -echtshof te Washington-, waarbij de ras- lenscheiding op de scholen onwettig ver klaard is. is deze storm ontketend. Een week lang zijn de negers van Clin- trfn achtervolgd en gehoond, het verkeei in de stad werd onmogelijk doordat alle auto's werden aangehouden en de inzit tenden bedreigd. De plaatselijke politie stond machteb Toen zij de demonstranten uiteen w! drijven werd geroepen „Negervrindjes, neem bun de revolvers af en schie Het huis van de burgemeester werd singeid en zelfs werd gedreigd het met dynamiet in de lucht laten vliegen. De menigte was zaterdagavond opge zweept door Asa Garter, het hoofd de Raad der Blanken uit Noord Alabama, die opriep tot het stichten van een anti- integratieraad der blanken. De politie direef met traangasbommen en alarmscho. ten de menigte udteen. Pas na midder nacht toen de commissaris van politie telefonisch de gouverneur van de staat hulp had gevraagd en deze was toegezegd kon de menigte er toe bewogen worden naar huis te gaan. Drie betogers zijn gearresteerd. Zondag kreeg een neger-matroos v; Amerikaanse marine vijfhonderd blanken achter zich aan. Hij kon slechte ontzet Vandaag is H. K. H. prinses Beatrix inwoonster van de Sleutelstad geworden. Zoals men weet, zal zij in Leiden so ciologie gaan studeren. Hier is prinses Beatrix op weg naar haar huis, Rapenburg 45. (Zie verder pag. 3.) Joelend en scheldend trekt een me nigte ouders en kinderen achter een negerleerling van de middelbare school van Clinton aandie slechts beschermd door een politieagent het schoolplein kan oversteken. worden door vijf jeeps met leden van de militaire en de staatspolitie. Te Fort Worth in de 6taat Texas hebben honderden blanken gisteravond het huis van een neger belegerd en met 6tenen be kogeld. De horde joelde: .Neem die nik kers te grazen", terwijl een aaut.il blan ken met spandoeken rondliep, waarop stond: „Geen nikkers in deze buurt Toen de blanken al te gevaarlijk op drongen. schoot de neger met zijn geweer vóór hen in de grond. Even later kwam een opgeschoten Jongen met zijn auto aan rijden en wees op een gat in de motorkap, dat hij waarschijnlijk zelf had aange bracht. „Kijk eens wat die nikker mei mijn auto heeft gedaan", riep hij uit De menigte verdrong zich daarop om de auto en begon toen verontwaardigd en woedend te brullen en nieuwe dreigemen ten aan het adres vau de neger te richten Twee politle-agenten keken toe zonder een hand uit te steken. De neger had zich in een wijk gevestigd, waar totdusver al leen blanken woonden. Poging tot ontvoering van Soesoehoenan Naar A.N.P. uit betrouwbare bron te Djakarta verneemt, zijn er pogingen ge daan om de Soesoehoenan van Soerakarta te ontvoeren. Procureur-generaal Suprap- to heeft de berichten over een ontvoe ringspoging van een hooggeplaatst per soon in Midden-Java bevestigd, doch hij was niet geneigd de naam te noemen. Hij zei, dat het parket maatregelen had ge nomen om de ontvoering te voorkomen. Gouverneur v. Tilburg 30 uur te laat De gouverneur van Suriname, kandi daat-minister-president J. van Tilburg, die gieteravond reeds op Schiphol werd verwacht, zal niet vóór één uur vannacht in ons land arriveren. Het vliegtuig dat hem naar Amsterdam brengt, kreeg even voor het vertrek uit Willemstad een tech nische storing. Deze hinderlijke vertra ging (die, naar verwacht wordt, niet min der dan dertig uur zal bedragen) heeft tot gevolg, dat de eigenlijke formatie werkzaamheden een dag worden opge schort. De informateur prof. mr. W. F. De Gaay Fortman wil namelijk eerst een bespre king hebben met zijn kandidaat-premier, alvorens hij met andere kandidaat-mi nisters gaat praten over het program en de samenstell^ig van het kabinet. Intussen zet de informateur zijn „oriën terende besprekingen" voort. Zo heeft hij gistermiddag een gesprek gehad met de commissaris van de Koningin in Drente, mr. J. Cramer, die voor de P.v.d.A. lid >s geweest van de Eerste Kamer. Heden morgen heeft de informateur weer een onderhoud gehad met de minister van staat. mr. J. R. H. van Schaik. Zeven doden in het verkeer Drie kleine kinderen zijn dit weckeindo ten gevolge van verkeersongelukken dm het leven gekomen. Sjoerd van der Meer (5)'uit H a r 1 i n- gen stak gistermiddag plotseling de weg over en werd dodelijk aangereden door Het driejarig meisje J. F. uit Breda Is zaterdag door een bestelwagen over reden. Zij overleed in het ziekenhuis. Op weg naar het ziekenhuis stierf het vierjarig meisje Nellie GerriU uit G r u b- benvor6t (Limburg) aan de verwon dingen, die zij bekwam, toen zij zaterdag bij plotseling oversteken door een auto werd aangereden Een auto met vier Ambonezen Is zater dag bij Apeldoorn tegen een boom gereden en bovendien nog aangereden door een vrachtauto. De 51-jarige J. A. Maitïmi kwam om het leven. Drie andere inzittenden werd zwaar gewond. De 33-jarige korporaal I, K. W. P. uit Utrecht, week zaterdagmiddag al fiet send plotseCóng naar links uit en werd aangereden door een vrachtauto. Hij viel en bleef dood liggen. De 55-jarige heer Grisel uit Tiel is zaterdag tussen Geldermalsen en Wadenoyen uit de trein gevallen en tbngevolge daarvan overleden. Een hardhorende dame, de 56-jarige mejuffrouw M. A. Kersthoto uit Gronin gen, hoorde noch zag, toen zij gister morgen bij een onbewaakte overweg te Boxtel liep te wandelen, de trein uit Tilburg aankomen. Toen zij op de over weg was greep de trein haar. Zij kwam om het leven. Grootse reünie Zeven- Decemberdivisie Het tienjarig bestaan van de Zeven- Decemberdivisie is zaterdagmiddag in de Rotterdamse Ahoyhal door ruim vierdui zend leden en oud-leden van de divisie herdjacht. De eerste commandant van de divisie, generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, heeft de gevallenen herdacht. In de Bondsrepubliek (Van onze correspondent) BONN, maandagmorgen. Verwondering en bezorgdheid hebben de berichten uit Londen in Boni^ gewekt. 20 000 Britse militairen uit de Westduitse Bondsrepubliek zullen worden uggetrokken in geval van een verdere rscherping van de Suezkanaal-crisis. ze berichten verschenen zaterdag voor t eerst in de Westduitse pers in ver band met de N.A.V.O.-conferentie, woens dag in Parijs, waar volgens diplomatie ke kringen in Londen de Britse minis- buitenlandse zaken Sellwyn Lloyd hebben deze stap aan te kondigen en de onvermijdelijkheid er van uiteen te zetten. Het zou niet de Britse bedoeling zijn een afgeronde divisie uit West-Duitsland terug te trekken, doch troepenmacht ter sterkte van een divisie, die zou worden onttrokken aan ■itse divisies, welke op het ogen blik in de Bondsrepubliek zijn gestatio neerd. Het Britse ministerie van oorlog heeft deze berichten tot dusverre beves tigd noch. wat waarschijnlijk belangrij ker is, ontkend. Volgens plannen, die de Britse leger leiding tot op dit ogenblik heeft uitge- ■oerd, zijn in verband met de ontwikke- ingen in het Midden-oosten 5000 man Britse troepen uit West-Duitsland terug getrokken. Op instigatie van de regerinc in Bonn zal medio september de minis terraad van de Westeuropese Unie bijeerv komen om te spreken over de kwestie der troepensterkte in West-Europa. De ver plaatsing van Britse en op een later tijd stip waarschijnlijk ook nog Franse troe- de Bondsrepubliek naar Midden- oostelijke bases zal op die_ conferentie door de Bondsregering ter tafel worden gebracht Tegen die tijd zit de Bonds regering wanneer het parlementaire even na de zomervakantie is hewat elf ook midden in een discussie om de sterkte der toekomstige Westduitse strijd krachten en de duur der militaire oplei ding in de Bondsrepubliek. De oppositie partijen in de Bondsrepubliek hebben hun strijd tegen het op de been brengen van dienstplicht-leger van 500.000 man nog niet opgegeven Zij willen een be roepsleger van 200.000 man, bestaande uil vrijwilligers (zodat er geen dienstplichti gen onder de wapenen zouden behoeven te worden geroepen). De Bondsregering heeft haar aanvankelijke plan niet gewij zigd. Wel schijnt zij bereid te zijn een concessie te doen in de kwestie van de duur der eerste oefening, door invoering van een „dienstplicht-naar-keuze". waar bij de rekruut zal kunnen kiezen tussen een technische opleiding van 18 en een gewone eerste oefening van 12 maanden. HET WEER IN EUROPA e «1 1 -1 i i Stockholm licht bcw. WNW 4 NNO 1 O 9 10 0 20 0 21 0 Amsterdan licht bcw. OZO 3 ZW 6 18 1 17 1 Partj* -cnnble zw' bcw zw. bew. zw. bcw. OZO 3 ZZW 5 W 2 windstil ONO 5 ZZW 2 ZZO 2 ZW 2 Z 3 ZZO 1 WZW 6 10 0 18 II 60 27 24 25 0 24 0 24 1 1« 71 18 56 28 0 Mailorca onbe" windstil NNW 3 24 0.4 28 0 WEERBERICHT Plaatselijke opklaringen Tot morgcr.avo: Zwa lijk opklaringen t daar enkele buien. In de och-, tend verspreid voorkomenao yv'; mist. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tus sen zuid en west.. (Opge maakt te 11.15 uur). Zon 5.58—19 23: maan 5.36—18.44 uur. Op 4 september nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1