Jlicuwe £eiftsri)c GTtmraiil Prof. De Gaay Fortman zou zelf Justitie beheren Volgens zijn schema verliezen KVP en CHU een zetel Sowjetploeg vertrekt na „gemene provocatie" Worden K.L.M. en S.A.S. door Duitse Lufthansa geboycot? Mej. mr. M. de Jong particulier secretaresse van Koningin Twee atoombommen in Sow jetunie ontploft Koudste augustusmaand sedert twee en een halve eeuw Pols van Empire State Building ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 r BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: J 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 68936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per mlllimetei Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden er Omstreken „StontoacUcfe l< gfcellwtii "myn bert io Icgljeaspoct Zevenendertigste jaargang No 10744 Poolse scheepvaart komt opzetten ZIE PAGINA 5 Twaalfde week is ingegaan (Van onze parlementaire redacteur) De poging van informateur De Gaay Fortman om een extra-parlementair kabinet te vormen, nadert haar hoogtepunt. Het wachten is nu op de kan didaat-minister-president, de gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg. Deze heeft zich alleen nog maar verbonden naar Nederland te komen. Als hij zich bereid verklaart het premierschap te aanvaarden dan zullen zich spoedig andere kandidaat-ministers worden aangezocht. Inmid dels zijn verschillende fracties zich reeds aan het beraden, zodat men kan verwachten dat de antwoorden (als de kandidaat-ministers zijn aange zocht) vlug binnen zullen zijn. verwachten dat hij maandagavond uiterlijk dinsdag de definitieve opstelling gereed heeft De liberale fractievoorzitter, prof. Oud. op het beslissende moment weer van jn ziekte hersteld. Ook hij zal ongetwij- ïld maandag het naadje van de kous 'eten. Erg optimistisch over het meedoen an de liberalen was men gisteren in litieke kringen niet. maar het verlangen de oppositionele houding te kunnen laten varen is in sommige liberale krin gen nog vrij groot De informateur heeft nl. aan de demis- sionaire-minister-president, dr. W. Drees. een uiteenzetting van de situatie gegeven. Men kan aannemen dat de heer Drees daarvan de topfiguren in de socialistische kamerfracties op de hoogte heeft gesteld. Gisteren is het K.V.P. Eerste-Kamerlid Pater Beaufort weer op het „Torentje" ontvangen. Hij is de verbindingsman met de K.V.P., die dus ook op de hoogte is. De demissionaire minister van Oorlog en Marine, Ir. C. Staf, kan de C.H. alles ver tellen en de demissionaire minister van economische zaken, prof dr. J. Zijlstra, kan voeling houden in A.R.-krlng. De re sultaten van dit interne beraad zullen duidelijk worden als het antwoord van de heer Van Tilburg binnen is. Het zal hem niet makkelijk vallen het gouverneur schap prijs te geven. Belangrijker voor de informateur is echter de vraag hoe de P.v.d.A.-fractie op program en zetelver deling zal reageren Zetelverdeling Gisteravond heeft de informateur ook nog een bezoek gebracht aan de minister van staat, mr. J. R. H. van Schaik. Hier uit kan men opmaken dat men in K.V.P.- kringen nog wel enige bedenkingen heeft tegen de zetelverdeling, zoals de heer De Gaay Fortman zich-die voorstelt Deze heeft dezelfde sleutelverdeling als de heer Drees aangenomen, nl. 5 P.v.d.A. 5 K.V.P., 2 A.R., 1 C.H. en 1 V.V.D. Vast staat dus dat de K.V.P. één zetel moet laten vallen. De informateur onderzoekt momentcel verschillende mogelijkheden. In politieke kringen nam men gisteren aan dat aan de K.V.P. zou worden aan n.-'-»den: het vice-premierschap, gecom bineerd met P.B.O. en Bezitsvorming, Binnenlandse Zaken, Buitenlandse Zaken (Luns), Onderwijs (Cals) en Maatschap pelijk Werk. De P.v.d.A.: minister-presi dent (Van Tilburg). Sociale Zaken (Suur- hoff), Financiën (Hofstra). Landbouw (ge noemd wordt o.a. prof. dr. E. de Vries) en Wederopbouw of Verkeer en Water staat. De A.R.: Economische Zaken (Zijl stra) en Justitie (De Gaay Fortman). D( CH.: Oorlog en Marine (Staf) en di V.V.D.Wederopbouw of Verkeer en Wa- Bij het bekijken van deze zetelverdeling is dus het meedoen van de V.V.D. lang. Zou de heer Oud zijn steun extra-parlementaire kabinet weigeren, dan zal het altijd nog mogelijk zijn dat de K.V.P. Wederopbouw behoudt. Ook schijnt de vraag nog niet ge heel opgelost te zijn aan welke por tefeuille het vice-premierschap ver honden zal worden. Als men een minister krijgt, voor de P B O. en de Bezitsvorming (tevens vice-pre sident) dan zal ook de oud-K.V.P. voorzitter, de heer Andriessen, mis schien een goede kans maken. Mocht het vice-premierschap gecombi neerd worden met Binnenlandse Zaken dan ligt het voor de hand dat er gedacht wordt aan iemand an ders, bijv. aan prof. v. d. Grinten, die enige tijd staatssecretaris voor de P.B.O. is geweest. Het departement van Overzeese Rijks delen zal dus worden opgeheven. Hel is een moeilijkheid waaronder de verschil lende delen van dit ministerie moeter worden ondergebracht. Daarover heeft de 1 m®1 J*- 15 aan m' informateur gisteravond een gesprek ge- j particulier secretare voerd met de gevolmachtigde ministers ningin, met ingang Vandaag is de kabinetsformatie haar twaalfde week ingegaan. De crisis duurt nu 78 dagen. En morgen viert het demissionaire kabinet Drees zijn vierjarig bestaan. Als de brede basispogingen van de heer De Gaay Fortman slagen (waarover dus nog geen zekerheid bestaat) kan de twaalfde week wel eens de laat ste zijn. t is de bedoeling, nader van de woordvoerder van de infor- ur. dat prof. De Gaay Fortman de heer Van Tilburg zondagavond persoonlijk op Schiphol zal verwelkomen. Vermoede lijk zal de secretaris-generaal van he ministerie van overzeese rijksdelen, de heer J. M. Kiveron, hem daarbij verge- :ellen. 12e week Gisteren is het rapport van staatssecre taris v. d. Berge over de bezitsvorming binnengekomen. De informateur had zijn program een definitieve passage de bezitsvorming kunnen toevoegen. Naar verluidt zou de K.V.P. niet ongene gen zijn dit program te aanvaarden, maar beslissend voor haar kan natuurlijk juist de bezitsvormingsparagraaf zijn, zij nog geen kennis heeft genomen. Ongelooflijke Russische klacht TN de Scandinavische landen wordt naar besprekingen tussen S.A.S. en Lufthansa. aanleiding van de luchtvaartonder- Het Deense blad Ekstrabladet schrijft handelingen tussen de S.A.S. en de Duitse hierover dat de directie van de S.A.S. Lufthansa de beschuldiging geuit, dat er I ervan overtuigd is. dat er een geheime bij de Amerikaanse. Engelse en Franse I Duits-Franse overeenkomst" bestaat, die luchtvaartmaatschappijen een actie gaan-1 erop gericht is de Scandinaviërs te dwars- de is de luchtvaartondernemingen van 1 bomen. Op het ogenblik is de situatie zó. kleinere landen, waaronder Nederland, te dat op de Zuidamerikaanse route de lan- boycotten. Zij zouden dit willen bewerk- j dingen van de S.A.S. in Frankfort van stelligen door het verlenen van steun aan: twee tot één per week worden vermin de Lufthansa. I derd, met een beperking van 40 pet van Reden hiervoor meent men gevonden j de opname van passagiers in Frankfort op te hebben in het stroeve verloop van de deze lijn en dat op de Noordamerikaanse I route de S.A.S. haar landingen in Ham- Bjj beschikking de Koningin van ouw N. Smit-Avis, van H.M. de Ko- 1 september op Lampe Zolang er nog verschillende verschui vingen mogelijk zijn is het natuurlijk uitermate moeilijk de stemming in de verschillende fracties te peilen. Het in terne beraad kan voor de informateur overigens zeer belangrijk zijn. Het valt Eoka-leicler derde maal ontsnapt Vier doden heeft de overval van de Enka op het ziekenhuis van Nicosia, waar van wij gisteren in een deel van onze editie reeds melding maakten, geëist. Het waren twee leden van de Eoka. een Britse sergeant, die de gevangene Polykarpos begeleidde en een apotheker, die in een kantoortje naast de hal stond. Polykarpos is met een Eokalid ont vlucht. Dit is de derde maal, dat hij de Britten weet te ontkomen. Hij wordt als een der belangrijkste leiders m de Eoka beschouwd. Op zijn hoofd aat een prijs van 5000 pond. De toegangswegen van Nicosia zijn door draadversperringen afgezet en de Britse soldaten zijn een grote jacht begonnen Polykarpos. Na vijf uur 's middags mag geen man boven de 27 jaar fietsen of motorrijden ln Nicosia, daar de la dagen voortdurend aanslagen werden ge pleegd door mannen op fietsen. Indonesië cn Suez. De gezant van Cey lon te Djakarta heeft tegengesproken, dat de Colombolanden een conferentie ov Suez-kanaal overwegen. Nasser heeft het •Indonesische volk gedankt voor zijn s eervolle wijze ontslag verleend functie met de betuiging van in dank voor de bewezen diensten. Met gang van dezelfde datum is benoemd in ïze functie mejuffrouw mr. M. de Jong. Mejuffrouw De Jong werd ln 1926 te Enkhuizen geboren. Zij bezocht in Hilver- het christelijk lyceum en begon in 1945 de studie in .de rechten te Utrecht. Van 1947 tot 1948 studeerde zij aan de Ziirich. In 1949 deed zij haar doctoraal examen rechten te Utrecht, veer ging studeren te Ztirich, Genève en Lausanne. Van 1951 tot 1953 zij werkzaam in de advocatuur to Hilversum. Mejuffrouw mr. De Jong werd na de stormramp van 1953 aangesteld als hoofd het planbureau voor de watersnood het Ned. Roode Kruis. Zij volgde te Genève een opleiding bij het internatio nale comité van het Rode Kruis en Liga van Rode-Kruisverenigingen. Tijdens haar werkzaamheden in rampgebied, waar zij een bekende per soonlijkheid was, ontmoette koningic Juliana haar. Thans is mejuffrouw De Jong woon achtig in Den Haag. Zoals bekend is mejuffrouw mr. M Meurs per 1 september benoemd als par ticulier secretaresse van prinses Beatrix. Tot dusverre werd deze functie waarge nomen door de particulier secretaress van H.M. de Koningin. Mr. de Jong woont op het ogenblik ii Den Haag in de flat Wapenveld aan d Ridderspoorweg, maar zal thans haar in trek nemen b(j haar ouders, die in Hil versum wonen. Zij begint maandag haar werkzaamheden op Soestdjjk. Mej. mr. M. de Jong toont hier als hoofd van het planbureau Ned. Rode Kruis in het rampgebied aan een der bewoonsters de snufjes van een nieuw huis. burg van twaalf tot twee per week mindert. Het blad schrijft verder dat men er reeds in geslaagd is de K.L.M. uil Frankfort en Hamburg te verdrijven en men zich nu „toelegt" op de S.A.S. later wellicht op België en Zwitser land. Van K.L.M.-zUde werd ons echter mee gedeeld, dat er geen sprake is van een actie van de Lufthansa tegen de K.L.M. Inderdaad werd het de K.L.M. bij de on langs gehouden besprekingen verboden in Frankfort passagiers v» te nemen vooi Zuid-Araerika (de Lufthansa vliegt hier- elf), maar men vond dit begrijpelijk omdat herleving van de Luftham eenmaal beperkingen voor andere lucht- aartmaatschappijen met zich breng Hoewel de luchtvaartbesprekingen tuss« Nederland en de V.S. nog moeten begii nen heeft men verder by de K.L.M. ni het gevoel door de Amerikaanse maa schappijen te worden geboycot evenmin als door de Engelse en Franse luchtv: ondernemingen. (Over de Duitse Lufthansa leest men meer op pagi De leider van de Russische groep atleten, Konstantin Kroepin, heeft in Londen de verslagge vers duidelijk gemaakt, dat zijn groep solidair is met de hoedjes- stelende Nina en met spoed zal verdwijnen. De wedstrijden te gen de Britse atleten moesten worden afgelast. (Van onze correspondent) LONDEN, hedenmorgen. nE RUSSISCHE PLOEG, die gisteravond en vandaag zijn krachten zou meten met Britse atleten heeft geweigerd deel te nemen aan de atletiekwedstrijden in het White City stadion te Londen van wege de „gemene provocatie" die dc Rus sische atlete Nina Ponomareva ten deel is gevallen. Er waren reeds dertigduizend plaatsen verkocht, maar de organisatoren zagen zich gedwongen de teleurgestelde sportliefhebbers hun geld terug te be talen. De „zaak-Nina", die donderdag in Lon den reeds zulk een beroering veroor zaakt had, heeft gisteren een totaal on verwachte en sensationele wending ge kregen. Zoals wij reeds berichtten was de 27-jarige atlete, kampioene discuswer pen, voor het gerecht gedaagd, beschul digd van het stelen van vijf hoedjes uit het modemagazijn van C. A. Nina kwam evenwel niet opdagen waarna een bevel tot arrestatie tegen haar werd uitgevaar digd. Sindsdien is zij spoorloos, hoewel vermoed wordt dat zij „asiel" geniet op de Russische ambassade. Gistermiddag riep de leider van het Russische sportteam, Const an tine Kroe pin, een persconferentie bijeen en tol stomme verbazing der aanwezige jour nalisten lanceerde hjj een felle aanval op „zekere Britse kringen", die tegen Nina Ponomareva „olympisch kampioene" en verdienstelijk sporüneesteres der Sowjet- unie een gemene provocatie hadden uit gebracht. Deze provocatie beoogde de we reldberoemde atlete de Chanteren, zodat /~VP 24 EN 30 augustus heeft de Sowjet- unie een attfombom laten ontploffen. is thans officieel in Moskou bekend ge laakt. Via de radid is een officiële ver klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat aangezien het Sowjetrussische voor- om kern- en waterstofwapens te ver bieden door het westen is afgewezen en de Verenigde Staten en Engeland dit jaar kernproeven hebben genomen, de rege ring van de Sowjetunie zich genoodzaakt Vier slachtoffers bij mijnbrand Bohemen Vier mijnwerkers zijn gisteren omgeko men bij een brand in de Staiingrad-mijn in het bekken van Most in het noorden van Bohemen. Een aantal mijnwerkers had brandwonden opgelopen of was be dwelmd geraakt, Na enkele uren slaagde men erin de brand zodanig te beperken, dat de arbeid in het overige deel van de mijn kon worden voortgezet. voelt uit veiligheidsoverwegingen c aandacht te besteden aan proefne mingen met kernwapens. Er werd aan toegevoegd, dat de proe- ïn op grote hoogte worden genomen, waardoor het mogelijk is de verspreiding radio-actieve afvalstoffen aanzienlijk te verminderen. President Eisenhower heeft gisteren tijdens zijn pereconferentie medegedeeld, dat de laatste proef aanzienlijk zwaardei was dan die van 24 augustus. Hoe zwaai moesten de Amerikaanse deskundigen nog berekenen. Eisenhower toonde zich zeer ontstemd over het Russische optreden, zeggend* dat de Russische leiders praten ove vrede, maar tegelijkertijd de atoomont- ploffingen voortzetten. Vliegramp, Gistermiddag is een i vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht op een zandbank van de Susitnarrivieri 80 kilometer van Anchorage, neergestort. Alle elf inzittenden zijn omgekomen. TN DE BILT is in de hele maand augustus geen enkele echte zomerse dag I opgewekt, de mogelijkheden te onder- geregistreerd. Dit had tot resultaat, dat men augustus 1956 de koudste augustusmaand sinds... 1714 kan noemen. De gemidd. temperatuur bedroeg oogst in hun levensonderhoud kunnen 14 graden, terwijl de normale waarde 16,7 graden is. Alleen in het zuiden I worden voorzien. Er wordt gesuggereerd van het land was het een of twee dagen werkelijk warm. De regenhoeveel- dat de gemeenten hen, die op een boer- J I derii niet cemlftt kunnen wnrr held was overal boven normaal, behalve in de zuidelijke provincies er» Twente. De indruk, die deze zomer achterlaatI maal. De regen: 197 uur tegen 88 nor- is dus maar pover. Want wanneer we del maal. Wat de zon betreft, dit jaar heeft tden juni, juli en augustus bek|jken,|de zomer ln somberheid het jaar 1954 dat de gemiddelde temperatuui twee graden lager (14,4) was dan nor- maai (16,4). Sinds 1907 was de zomer niet zo koud en somber. Van mei tot en met augustus zag De Bilt slechts drie zomerse dagen tegen 22 normaal. In Maastricht heeft men geboft. Daar telde men dertien wanne dagen. In Den Hel der en op de Waddeneilanden en Marken moest men het echter helemaal zonder doen. De zonneschijn: 428 uur tegen 615 nor- JJET HOOGSTE ge- tronische metingen, die gemaakt. Bij het Empire bouw ter wereld is het Empire State Buil ding in de wijk Man hattan van New York. Het telt 102 verdiepingen rgebracht i aar een reglstreer-ap- j araat dat op 16 kil ome- 2/3 er afstand stond opge- tteld, kon s 442 i gebouw nu is onlangs i stig de pols gevoeld. Men maakte zich namelijk on gerust dat de orkanen. hoog. Dit gesteld dat het gebouw 1 ngenie State Building uitslag nooit groter dan ddelpunt. Volgens de betrokken uurlijke trilling gebouw die i zijn 1 woeden, de polsslag te hoog zouden hzhben op gevoerd. Met andere woorden, dat de trillin gen welke het gebouw heeft te verduren een ab normale zwenking op de grondvesten ten gevolge zouden hebben. Maar nu zijn de bezorgde „dok- Empire ate Building zo gezond als een vis. Om dit te ontdekken werd door ingenieurs vande Minneapolis- Honeywell Company een uiterst nauwkeurige gy roscoop gerust. Het New Yorkse gebouwen, zaakte druk t het Empire State Building omt het maxi mum van de mogelijke stabiliteit zeer nabij. Een en ander is in belangrijke mate toe te schrijven aan het feit dat deze 365.000 ton zware wolkenkrabber een elastisch stalen skelet heeft, dat het gebouw in staat stelt toe te geven aan zware windstoten en tegelijkertijd de gevolgen de daardoor veroor. den onderzocht, was het aantal trillingen 50 of bruikte gyroscoop de per minuut. Ofschoon het bü doen van deze proef inde bedoeling lag vc midden stellen hoever het ge- geconstateerd Alepivo boutu bü deze trillingen maal langzarr. uitslaat, kon dit toch uit die van dn u n elek- de resultaten worden op- een horloge honderden malen het liger dan de gewone gy- iiet roscopen: er kunnen be- weginge ertroffen. Wat echter de reg< gaat. heeft 1954 zijn record weten te handhaven. Het regende in De Bilt toen ser dan dit jaar. Toch moet tvlakken, dat het deze zomer gemiddeld twee uur per dag geregend heeft Landbouw Het is te begrijpen, dat de landbouw in dit alles niet heeft geprofiteerd. Het departement van landbouw, visserij tdselvoorziening deelt mee, dat de ersomstandigheden voor de akker bouwgewassen zeer ongunstig waren. Tol 10 augustus heeft het departement de balans opgemaakt. Men constateerde, dat de afrijping der gewasen zeer traag liep. De oogstwerkzaamheden zijn traagd en kosten meer arbeid dan Iet de tarwe staat he tamelijk goed; met de rogge eveneens, al kan men deze pas ongewoon laat oogsten. Ook de op brengst van de gerst valt mee. Minder 1* met de haver. En de mals zal zich de schade door het ongunstige heelmaal niet kunnen herstellen. Veldbonen matig, groene erwten hard achteruit, klein en nogal verrot, stambo- nen geen hoge opbrengst. De stand de aardappelen is de laatste maand be langrijk achteruitgegaan. De aardappe len hebben van het water veel te lijden, waardoor ze vaak geheel of gedcelteliik verrot zijn. Voor de ontwikkeling van de meeste groentegewassen was het weer tot 25 augustus niet gunstig. Voor bonen en voüegrondtomaten was het te nat, te koud en te donker. De windschade snU- en stam bonen Is ernstig. Er is veel onkruid, dat door het slechte tekort aan arbeidskrachten vaak niet be streden kan worden. By de boonsoorten wordt thans ook veel vlekkenziekte derij niet gemist kunnen worden, Uitke ringen verstrekken en hen, die kunnen worden gemist, te werk stellen op werkobjecten van de cultuurtechni sche dienst. De LLTB meent, dat he verkeerd zou zijn, illusies t.a.v. bijzon dere tegemoetkomingen door de over heid te koesteren, dit gezien de bespre kingen, die tussen overheid en land bouwbedrijfsleven worden gevoerd. Hulp De Limburgse Land- on Tuinbouwbond heeft aan de besturen van zijn afdelin gen een schrijven gezonden, waarin wordt zij niet zou kunnen deelnemen aan de eiidschappeljke atletiekmatch tussen de Sowjetunie en Groot-Britannië. Uit solidariteitsgevoel had het Russische team besloten niet aan de match deel te ne- onvcrwijld naair de Sowjetunie terug te keren". Waar is Nina Zijn zorgvuldig voorbereide in het Rus sisch opgestelde verklaring werd door lieftallige vrouwelijke tolk in het En gels vertaald. Onder de journalisten ont- ;tond een geweldige deining. Opgewon- den.riepen zij Kroepin allerlei vragen toe. Slechts met moeite was hij tot een paar summiere antwoorden te bewegen. „Weet waar Nina is?" werd er geroepen. .Neen," zei Kroepin, „Wij weten niets 'an haar af." De verslaggevers hielden ïan: „Weet geen enkele Rus waar Nina s?" Geen antwoord. Maar na enig be- aad verklaarde de tolk: „Wat de heer Kroepin betreft, deze weet niéts af van de verblijfplaats van het meisje. Wij zijn echter zeker van dat zij onschuldig is." „Kan het u niets schelen." vroegen de allerminst uit het veld geslagen journa listen, „dat duizenden mensen die graag de Russische atleten in actie hadden ge zien, vreselijk werden teleurgesteld?" i toorn vertrokken gezicht gaf Kroepin ten antwoord: „Ik begrijp niet nensen bezield heeft, die onze eminente kampioene zo beledigden, haar tceerden en het prestige van ons land trachtten te schaden." En dat was dat. Dat is in Rusland anders! Het Russische staatspersbureau Tass maakte de zaak nog erger door een scherp gestelde verklaring wereldkun dig te maken. „Zekere kringen, die met alle hun ten dienste staande mid delen de verbetering en ontwikkeling der sportrelaties tussen de Sowjetunie en Groot-Britannië willen verhinde ren, hebben misbruik gemaakt van het feit dat Nina geen Engels sprak en niet op de hoogte was van de in En geland geldende aankoop-voorschrif ten. Volgens deze voorschriften moet men bij aankoop van goederen in Britse winkels een betalingsbewijs vragen. Nina kende dit gebruik niet en men bracht de ongelooflijke be schuldiging tegen haar uit. dat zij de goederen gestolen had. Maar met deze provocatie wilde men de naam van deze wereldberoemde atlete door het slijk sleuren om haar te verhinderen aan de match deel te nemen." Volgens Tass had de Russische ambas sade een krachtig protest ingediend bij het Foreign Office met het verzoek de tegen Nina aanhangige rechtszaak onge daan te maken. Doch het Foreign Office had het verzoek van de hand gewezen. Een woordvoerder van de Russische am bassade gaf als toelichting op 't Russische standpunt de verzekering, dat men in Rusland slechts voor de rechter kan wor den gedaagd, wanneer men schuld heeft bekend. „De politie moet bewijzen, dat iemand schuldig is en men verschijnt al leen maar voor de rechter om diens be slissing te vernemen." Onafhnakelijke rechter De Russen begrepen blijkbaar niet of wenden voor niet te begrijpen, dat in Engeland de regering geen zeggingschap over de rechterlijke macht en dus niet kan bevelen een aan de gang zijnde rechtsvervolging te staken. Scotland Yard handhaafde intussen het politiecordon, dat rond de Russische am bassade in Kensington Palace is gelegd om Nina te arresteren zo zij het gebouw mocht verlaten. Maar Nina vertoonde zich niet en zo is er nog steeds niets beslist, hoe deze door de Russen dood ernstig opgevatte maar voor het Britse begrip werkelijk operette-achtige affaire zich zal ontknopen. Tot slot een Ameri kaanse stem: De New York Daily Mirror ried gisteren de Britten aan: „De ge rechtigheid te verzachten met edelmoe digheid: Stuur Nina naar huis niet slechts met de door haar gestolen hoeden, maar met een hele garderobe." Evenwel de Britse rechter moge het opschrift op het Rotterdamse stadhuis niet gelezen heb ben. het is zeker in zijn gedachten ge weest: „Lex dura sed lex" „De wet is hard maar het is de wet". En het recht moet zijn loop hebben, zelfs als het een Russische atlete in staatsdienst, die be zwijkt voor een Engels hoedje, betreft. De temperatuur van het water be droeg 14 graden, de buitentemperatuur zakte, naarmate de avond vorderde, tot 10 graden. Dat waren de tempera turen waarin gisteravond de natio nale zwemkampioenschappen te Am sterdam begonnen. Logisch was het dus, dat er geen redelijke tijden ge maakt konden worden. De deelnemers stonden rillend bij de start en kwamen verstijfd van de kou weer uit het water. Sinds 1864 is er niet ln zulk koud water wedstrijd gezwommen. Dine KoopmanCorry Schimmel, Coly Basseliers, Jans Koster en Betty Zweers (van links naar rechtswach ten, gehuld in dekens, op het start sein in het Mirandabad WEINIG VERANDERING Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen, in hoofd zaak in het zuiden van het land en hier en daar opkla- ringen, voornamelijk in het 'vF noorden van het land. Weinig Nverandering in temperatuur. Matige tot krachtige noord oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag zon 5.55-19.27; maan 2.47-17.51. Maandag zon 5.57-17.25; maan 4.11-18.19, Op 4 september nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1