K. en O. ontvouwt programma voor komend seizoen Twentsche Bank krijgt nieuw pand aan de Breestraat iSECRETARESSE FOTOALBUMS van FOTO-CINÉ JAN WOLFSLAG Nieuwe huis van I.K.G. wordt morgen geopend NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 Meer dctn 10.000 leden Enquête wees te volgen weg voor filmstudiekring T>IJ DE HOGE WELVAART waarin ons volk zich thans bevindt, valt ii J_> vergelijking met de stijgende bevrediging van materiële behoeften geen evenredige stijging aan culturele behoeften te constateren. Toch is het verblijdend dat in Leiden de materiële behoeftebevrediging de vermeer dering van kennis en de verdieping van het inzicht niet kan verdringen. In de afgelopen jaren heeft de Leidse Volksuniversiteit K. en O. zich bij zonder goed ontwikkeld en dit feit is waard te worden gememoreerd, aldus verklaarde gisteren de algemeen voorzitter van K. O., de heer H. de Wilde, tijdens een persconferentie. Om enkele cijfers te noemen, die vergelijking trekken met het vorige zoen: In 1955-1956 bezochten ruim 15.000 leden de toneelvoorstellingen, tegen 13.000 in 1954-1955. Voor de kleinkunst- avonden luiden deze getallen 3400 en 2000. Het aantal concertbezoekers (1100) bleef gelijk, omdat de stadsgehoorzaal vrijwel was uitverkocht. Het cursis tenaantal steeg van 3800 tot ruim 4200. h«>t totaal aantal bezoekers van 38 400 to' 42.000 en het aantal leden van 9360 to 10.050. In vergelijking met andere steder steekt Leiden met deze cijfers gun stig af. Toneel K. O. opent het nieuwe seizoen met een voorstelling van „Een Huwelijk onder Lodcwijk XV", een blijspel van Alexandre Dumas, door de Nederlandse Comedie, met in de hoofdrollen Han Bentz van den Berg en Kitty Jansen, op 18 en 19 september De oude onderschei ding „groot toneel" en „populair toneel" ■vallen, mdat dej moeilijkheden opleverden. Men zich af wanneer een voorstelling v predikaat „groot" in aanmerking kwam. en of in de serie populair toneel alleen blijspelen dienden te worden gebracht. Bovendien, waarom zouden de laatstge noemde niet tot het „groot toneel" kun nen behoren? Voorts zagen velen In de naam „populair' een synoniem voor „minder de moeite waard". Daarom be sloot het bestuur andere aanduidingen te kiezen, nl. serie A en serie B. In de eerstgenoemde serie zal het bestuur niet terugdeinzen voor een zwaar tén- densstuk, terwijl in serie B stukken met een lichtere toets zullen worden geko zen. waarbij uiteraard wat meer aan dacht zal worden besteed aan blijspelen. In beide series treden op de Neder landse Comedie. de Haagse Comedie. het Rotterdams Toneel. de Toneelgroep „Theater" en het Nieuwe Nederlandse Toneelgezelschap, die de meest vooraan staande toneelkunstenaars van ons land in hun gelederen hebben opgenomen. De vier voorstellingen van de serie B. waar onder ook de bovengenoemde voorstel lingen op 18 en 19 september vallen, wor den gegeven op dinsdagavonden en woensdagavonden: die in de serie A op maandagavonden, dinsdagavonden en woensdagavonden. In totaal zijn er dus 5 toneelabonnementen. Losse kaarten zijn tc verkrijgen, maar: zolang de voorraad strekt Kleinkunst De Nederlandse cabaretwereld lijd» in het komend seizoen een zwaar verlies door het vertrek van Wim Sonneveld r.aar de V S. en door de reis van Wim Kan naar Zuid-Afrika. Alle Nederlandse kunstkringen staan voor de moeilijkheid l van vervanging van deze beiden zonder niveau-verlies. Het K. O -bestuur ver- heugt zich dan ook te kunnen meedelen t dat Wim Kan bereid is voor zijn K. O - t vrienden tóch nog een tweetal voorstel lingen te geven, vlak voor zijn vertrek naar Zuid-Afrika In plaats van Wim Sonneveld kon wor den gecontracteerd met het nieuw samen- gestelde Triangel-cabaret, waaraan o.a. l meewerken Sophie Steyn, Hetty Blok en zij ook in Leiden zal uitvoeren, en de be roemde mezzo-sopraan Eugenia Zareska Film Dank zij de medewerking van de direc- iur van het Casino-theater kunnen ook dit jaar weer films-speelfilms en docu mentaires met een verantwoord artis- en cultureel niveau in besloten voorstelling worden gegeven, meestal op donderdagavonden. Behalve deze filmavonden geeft de ilmstudiekring van K. O. nog zeven bijzondere voorstellingen, ook in het Casino-theater, van films die hier te iande niet zijn vertoond in openbare voor stellingen en die om artistieke, culturele of historische redenen waard zijn gezien te worden. De voorstellingen kunnen wor den gegeven door o.a. het gezamenlijk optreden van de Nederlandse filmliga's, Compl. 10 mnd. opleiding:, S TYPEN, STENO (4 talen), BOEKH., CORRESP.: Nedcrl., Engels, Spaans, j Frans, Duits. Mulo vóóropleiding is hiervoor reeds en_ Concerto grosso van Peter Hellen de daal (Hilversum 1 en 2 22.25 u) ge- Er zijn nog heel wat Nederlandse com- geweestdie onbekenden bij het oubliek zijn gebleven. Tot hen behoort ou"j ok Pieter Hellendaal. de 18e eeuwse ten;omponis^ uit Rotterdam. Dat «s eigen- dat'Ük heel wonderlijkwant Ilellendaal 'is ajs:en voortreffelijk componist geweest. Zo tlecht zijn we over de eigen componisten ave ;eïnformeerd dat we niet eens precies le geboortedatum en de sterfdatum van 'lellendaal weten. Hij is ongeveer 1721 of '.722 in Rotterdam geboren, studeerde bij Vartini in Padua, trad in 1752 in Londen eek >P els vioolvirtuoos, woonde in Cam- ridge en stierf vermoedelijk in Amster- lam. Hij componeerde viool- en cello sonates, psalmen en orkestwerken. Het lanavond te spelen Concerto grosso Op 'II no. 2 in d.kl.t. (geschreven in 1758 n Londenvertoont invloed van Handel, een naar is toch een oorspronkelijk werk, de [ris en levendigNa een knappe Ouver- iële ure vo^t een Allegro, dat een dubbel- 'uga is, speels en zangrijkHier gebruikt dan 'lellendaal een strijkkwartet als solo te- cln- ienover het orkest, alsmede aardige echo- vantffecten. Een zeer zangrijk deel is het olgende Affettuoso. bestaand uit twee- naai drie zinnen van elk vier maten. Een ren :ort Presto besluit dit deel en na enige tccoorden in gepuncteerd ritme komt lan een heerlijke Bourréetype van een het mdhollandse boerendans. In het nationaal nogramma van hedenavond wordt dit verk gespeeld door het Omroep-Kamer- rkest o.l.v. Maurits van den Berg. Het voord „concerto grosso" betekent een wmpositie voor een groep van solostem- ten cn symfonie'orkest. Wim lbo. Weer zal Georgette Hage- doorn met haar begeleider Pierre cionck optreden in een voor Leiden n programma. Er zullen ge^p vrije stellingen worden gegeven. De abonnemenlsseries. A en B bestaan uit 3 voorstellingen. Muziek De vier abonnementsconcerten uit de Meesterserie zullen gegeven worden dooi Het Residentie Orkest, o.l.v. Willem var Otterloo en Het Rotterdams Fhilharmo r.isoh Orkest, o.l.v. Eduard Flipse. He bestuur is met grote zorg te werk ge gaan omdat gemakkelijk doublures ont stonden in verband met de concerten van de Leidse Kunstkring voor Allen en van Toonkunst. De keuze is ten slotte geval len op de volgende solisten. De vermaar de violist Ricardo Odnoposeff, die het vioolconcert van Tsjaikowsky zal uit voeren; de begaafde jonge Amerikaanse pianist Abbey Simon, die het concert in f-mineur van Ohopin zal spelen: de Hongaarse pianiste Edith Farnady. die dit voorjaar in Amsterdam met het Con certgebouw Orkest een zeer toegejuicht* vertolking gaf van het tweede pianocon cert in g van Saint Saëns, welke concert verenigd in de Nederlandse Federatie Filmkringen en door medewerking het Nederlandse Filmmuseum in i sterdam. Het eigenlijke karakter filmstudiekring zal, mede als gevolg een onder de leden van K. O. gehou den enquête, in het komend seizoen meer tot zijn recht komen. Dit is onder meer verzekerd door de medewerking van: mr D. Bijdendijk. voorzitter van de Cen trale Commissie voor de Filmkeuring, die zal spreken over de filmkeuring en cou> nures. toegelicht door filmfragmenten; W. de Vogel, verbonden aan 't Ned. Uni versitair Instituut voor wetenschappe lijke films, met het onderwerp: „Trucage ir. en experimenten met films", ever toegelicht door films. mr. J. M. Landré. directeur van de N.V. Polygoon, die zal spreken over een nog nader te bepali onderwerp. Opera Reeds nu is door het bestuur een datum besproken voor een opera-uitvoering door de Nederlandse Opera in het 1 iaar van 1957. nl. 20 mei. Het ligt, als het vorige seizoen in de bedoeling deze voorstelling te geven in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen 'r. Den Haag. Welke oDera dat zal zijn hangt af van de beschikbare solisten en het repertoire van de Nederlandse Opera Wat de balletkunsc betreft is het be stuur al verzekerd van het optreden van het Nederlands Ballet, o.l.v. Sonia Gaa- kell. Met het Ballet der Lage Landen en het Paki®taans Danstheater worden nog onderhandelingen gevoerd. Groene kaarten De personeelsleden van de aangeslo ten bedrijven en instellingen en dat rijn er in Leiden meer dan honderd worden, dank zij de financiële medewer king van de directies, door sterk geredu ceerde prijzen in de gelegenheid gesteld speciale avonden van K O. bij te wonen Er worden gegeven: 12 toneelvoorstel lingen. Geopend wordt met twee voorstel- Wim Kan kan toch nog. 3 „Van de brug lingen van „Een huwelijk onder Lodewjjk XV" van Alexandre Dumas en één voor stelling van Arthur Mille; af gezien". Voorts drie het Rotterdams Fhilharmonisch Concert cn Het Residentie Orkest, met meer populaire programma's. De reeds bekende solisten zijn Herman Krebbers of Theo Olof, viool, Salvatore Thomasso, viool, Samuel Brill, violoncel, Dick van der Ven. piano. Op de drie cabaret- en varié té-avonden treden op: 1. Het Triangel- cabaret van Wim lbo, 2. de revue „Puur Plezier" met Frans Vrolijk, 3. een varié té-voorstelling met het show-orkest „De Topliners". Na dit Kunst en Ontspanningsprogram-1 ma van K. O. voor het komend seizoen hopen wij maandag nog terug te komen op het programma van de Leidse Volks universiteit, dat het ontwikkelingswerk betreft. De 20.000ste in De Lakenhal De directeur van het stedelijk t „De Lakenhal" deelde on6 vanmorgen mee, dat in een groep Duitse toeristen zich de 20.000ste bezoeker aan de tentoon stelling „Remibrandt als leermeester" ba- M. J. Blangé 40 jaar bij A'damsche Bank Dinsdag 4 september viert de heer M. J. Blangé zijn 40-jarig jubileum als beambte van de Amsterdamsche Bank. In 1916 trad hij in dienst van de toenmalige bankiersfirma Lezwijn en Eigeman, die in 1918 werd overgenomen door de Am sterdamsche Bank; bij het kantoor Lei den van deze instelling is hij thans werk zaam ails chef van de afdeling buiten landse wissels. Uit dien hoofde Is de heer Blangé een bekende figuur voor de vele zakelijke en particuliere relaties van de bank, die in de moeilijke materie van de deviezen transacties zijn vakkundige voorlichting behoeven Volksliederen op de Leidse beiaard Op 5 september zal de Nederlandse Ver eniging voor de Volkszang haar 50-jarig bestaan herdenken. Ter gelegenheid van dit jubileum zullen op die dag op d» beiaard van het stadhuis van 12-13 uur olksliederen ten gehore worden gebracht- Deze curieuze fotomontage toont, hoe de architecten Jonk- n, Van Dorp en Snieder, zich de veranderingen in het beeld van de Breestraat hebben ge dacht. Verbouwing bleek onmogelijk AGENDA VOOR LEIOEN Vrijdag Gulden Vlies, 8—half 9: K.N.V.B., af deling Leiden, afscheidsreceptie H. Hoo- gervorst. Zaterdag Boerhaavezalen, 3 uur: opening ten toonstelling Miep de Leeuwe, Jos Mer- rns en Dick Loef. Antonius-clubhuis, 8 uur: „Ons Toneel" iet „De negerhut van oom Tom Oegstgeest, Fred. Hendriklaan 3. —5 uur: receptie wethouder dr. K. Simon Thomas (25 jaar raadslid). Voorschoten, Niéuw-Voordorp, 3 mr: receptie directeur O. R. I. Viveen 40-jarig jubileum en afscheid). Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Tentoonstellingen Lakenhal. 10—5 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8half 10): ..Rem brandt als leermeester" (tot 3 september) Rijksmuseum voor volkenkunde. 10l jr: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober) Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot 9 september). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 25 ar: „Tekeningen door Rembrandt" :.m. 15 september). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel- 20552, Haven-apotheek, Haven 18. telefoon 20085, en apotheek Oegstgeest, Wilhelmi- napark 8, tel. 26274. Victoria Regia bloeit weer Vanavond en morgenavond zal in de Hor deer de Victoria Regia in bloei staan, vanavond in het wit, morgenavond in het Beide avonden kan men de bloem 1-11 uur bezichtigen. Dat is voor dit jaar de laatste gelegenheid. Gevaarlijke pillen in Leiden verloren De maakt bekend, dat den door Timorstraat via een bouwterrein naar het Anna van Burenhof een aantal pillen ver loren is, verpakt in een flesje, waarop ïaam Goddijn voorkomt. Het gebruik deze pillen kan, speciaal voor kinde gevaarlijk zijn. De politie verzoekt na het vinden de pillen te deponeren op haar bureau aan de Zonneveldstnaat. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties AFSLUITING Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Diefsteeg, voorzover gelegen tussen de Breestraat en de Langebrug, met ingang an heden voor de duur der aldaar plaats indende werkzaamheden gesloten is ver- laard voor bespannen wagens in beide ichtinigen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Adriaan Jan, z. v. A. J. van der Weel en M. Smittenaar; Bernardus Johannes Maria, z. v. J. M. Sassen en C. J. F. Douwen; Enno Jurgen, z. v. W. F. Dreef en W. Ligtvoet; Jaeoba Carla Ma ria, d. v R. H. Schotanus en S. van Em- men; Hendrikus, z. v. P. F. H. de Roos en W. J. Bodrij. Gehuwd: A. C. van We6tbroek en M. v d. Waals. Overleden: W. Etienne, weduwnr. 82 Jaar; G. Dollen, dochter, 3 jaar Voor uw Vakantie-foto's Breestraat 123 Haarlemmerstraat 102 t.o. het Stadhuis naast Bata telefoon 21851 telefoon 32778 Prachtig verblijf aan Rijnsburger weg "ZATERDAGMIDDAG om 3 uur wordt het nieuwe pand van de commissi voor de opleiding tot gezinsverzorgster van de Stichting Interkerkc lijke Gezinszorg te Leiden, Rijnsburgerweg 86, door de voorzitter der com missie, ds. D. J. Vossers, geopend. Het pand aan het Rapenburg moest enige tijd geleden worden ontruimd om te worden verbouwd tot universitair centrum. Het oude huis op hoek Diefsteeg moet worden afgebroken L ENIGE TIJD voldoet het kantoorgebouw van de N.V. De Twentsche Bank aan de Breestraat in Leiden niet meer aan de eisen van een groeiend bankbedrijf. De kantoren zijn te klein en in de ruimten voor het publiek kan niet die service worden geboden, die de directie en het perso neel graag willen geVen. Omdat verbouwen in verband met de toestand van de gebouwen en in het bijzonder door de slechte toestand van de fun damenten bleek te zijn uitgesloten, besloot de directie, een geheel nieuw gebouw te laten oprichten. Reeds in 1949 werd het architecten bureau Jonkman en Van Dorp te Oegst geest opdracht gegeven, een plan te ma ken. Nu is het eindelijk zo ver gekomen, dat met de uitvoering door de N.V. In genieurs-Bureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest kan worden begonnen. De uitvoering van dit plan betekent een grote verandeling in het beeld van de Breestraat op deze hoogte. Het „pand Geijtenbeek" op de hoek van de Breestraat en de Diefsteeg waarvan eep deel nog uit de zeventiende eeuw da teert. verdwijnt. De ingenieurs Jonkman, Van Dorp en Snieder en de directeur van het kantoor Leiden hebben ons gisteren iets over de omvangrijke plannen verteld. t nieuwe gebouw zal worden be grensd door Breestraat, Korte Diefsteeg, Langebrug en het pand van de firma Van der Heijden. terrein, dat geheel bebouwd wordt, is dus aanmerkelijk groter dan het grond oppervlak van de bestaande bank. ar het bankbedrijf, dat voortdurend de beschikking over een kluis moet heb ben, gedurende de gehele bouw onge stoord zal moeten doorgaan en ook op de plaats van de bestaande gebouwen moet worden gebouwd, is de uitvoering in phasen gedacht, sloping van de bebouwing ter plaatse (wat inmiddels is geschied) volgt het bouwen van het eerste gedeelte van ieuwe bank langs de Langebrug en Korte Diefsteeg. In dit gedeelte bevin den zich o.a. de nieuwe kluis, een ingang cliëntèle aan de Langebrug en de centrale—verwarmingskeldier. Zodra dit klaar is, wordt het gehele bankbedrijf uit de bestaande gebouwen aan de Bree- itraat naar hier overgeplaatst. Het leeg gekomen bankgebouw en het hoekpand Het moet gezegd, dat I.K.G. er be paald niet op achteruit is gegaan Door een ingrijpende verbouwing is Rijnsbur gerweg 86, waar voorheen een tandarts woonde, in alle opzichten voor deze op leiding met internaat geschikt geworden. Mej. T. van der Schuijt zal de meisjes op 3 september met grote vreugde ontvan gen! Op de begane grond vindt men een ontspanningskamer, een les- en eetka mer, een leskeuken en een kantoor. De eerste verdieping bevat een kamer voor de directrice, een administratiekamer, een leidsterkamer, leerlingen-slaapka mers en een badkamer. De tweede ver dieping heeft drie leerlingenkamers, een leidsterkamer en heljemaal boven is de De vertrekken zien er alle keurig en vrolijk uit. Dat is ook nodig, want de meisjes krijgen hier niet alleen hun les- odedi&aup'&V C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 sen, maar ze moeten er ook hun nieuwe thuis vinden. Ze zijn er een half jaar intern en dan gaan ze voor een jaar de praktijk in. De gehele opleiding duurt dus anderhalf jaar. Op 3 september ko men er zeventien meisjes in het huis. MUZIKALE ACTIE VOOR GEBREKKIGE KINDEREN De Sint-Maartenkliniek te Nijmegen, een orthopedisch instituut voor lichame lijk gebrekkige kinderen van alle gezind ten in de geest van de Johannastich- ting te Arnihem gaat uitbreiden. Men heeft een miljoen gulden nodig vtfor de bouw van een internaat, dat plaats biedt aan 150 jeugdige patiënten. Om dit geld bijeen te krijgen, is een muzikale actie opgezet, op initiatief van de Kon. zangvereniging Nijmeegs Man nenkoor. In Nijmegen en naaste omgeving werken al 23 zangkoren en 13 muziekkorp sen mee. Het Nijmeegs comité wil deze liefdadigheidsactie nu over het hele land uitbreiden Het gironummer van deze actie is 47814 van notaris H C. W. van Sohaik te Nijmegen. Droppings in Atjeh De Indonesische procureur-generaal heeft bekend gemaakt, dat de justitie een onderzoek instelt naar het afwerpen van ipenen door vliegtuigen boven Atjeh. Hij bevestigde, dat een vliegtuig in de nacht van 23 augustus twee kisten met ipens had afgeworpen in Asan Tjoenda n dorp in Oost-Atjeh. Politietroepen hebben de kisten, die twee brenguns en ammunitie bevatten, in beslag genomen. .■apens waren splinternieuw en droe gen het merk „Herstel Belgique". Het vliegtuig was zwart geverfd, zodat men de identiteit niet kon vaststellen, doch olgens Suprapto was het beslist een bui- nlands toestel. Scheveningse loggers iaar Britse westkust Twee Scheveningse loggere, de Sch. 54 de Sch. 121, zijn op het ogenblik onder- eg naar de Ierse Zee. vanwaar goede /angstbcrichtcn worden gemeld. Het is de bedoeling op deze visgronden haring te gaan trekken. Uit IJmuiden is de Sch. 171 vertrokken met dezelfde bestemming. Het ls nimmer voorgekomen dat in de zomer maanden Scheveningse vissers naar de Engelse westkust voeren. Het seizoen is daar januari en februari en dan vist men er alleen nog maar met drijfnetten. Niam waarschijnlijk aan het werk in Noord-Snmatra - De Indonesische minister van econo mische zaken heeft in beginsel ingestemd met een voorstel van de BPM, dat de Niam (de Ned.-Indonesische Aardoliemij.) de olieterreinen in Noord-Sumatra in exploi tatie zal nemen met aanzienlijke verlen ging der concessie. De Niam is voor de helft in handen van de BPM en voor de andere helft in die der Indonesische rege ring. De BPM stemt in met het Indo nesische voorstel, dat het hoofdkantoor van de Niam naar Indonesië gaat, terwijl het beheer in handen komt van een spe ciale staf en de Niam ondergebracht wordt in een speciale organisatie. Breestraat-Korte Diefsteeg kunnen dan gesloopt worden om plaats te maken voor de nieuwbouw op dit terrein. De werkzaamheden zullen in totaal zeker twee jaar in beslag nemen. Opzet Begane grond en souterrain, die zich belde uitstrekken over het gehele bouw terrein, zijn samengevat in een onder bouw, waarop langs de Breestraat twee verdiepingen en langs de Langebrug een verdieping worden gebouwd. De con structie bestaat uit een gewapend-beton- skelet, dus kolommen, vloeren en daken van gewapend beton. De buitenwanden van het souterrain zijn geheel van ge wapend beton. Vanzelfsprekend is aan de constructie van de kluis bijzondere aandacht besteed. Vloeren, wanden en dak zijn van beton, voorzien van een dermate zware wape ning, dat het praktisch onmogelijk is in de kluis door te dringen. De begane grond bevat een ingang voor de cliëntèle aan de Breestraat. een zeer ruime kashal, waarin een balie van ca. 12 m lengte, een effectenhal, de grote kantoorhal, drie spreekkamers, een boe- kenkluis en de afdeling mechanische boekhouding en expeditie. Even ver hoogd liggen langs de Langebrug de di rectiekamer en de ruimte voor de procu ratiehouders. die door het ontbreken van tralies niet meer het grimmige karakter heeft, dat lange tijd de sfeer van bankgebouwen heeft bepaald. Door de vorm van het dak van de begane grond (gedeeltelijk vlak, gedeeltelijk een z.g. vouwschaal) is het mogelijk, de zone vn het personeel van twee zijden te verlichten. Voor de akoestische behandeling van de begane grond heeft de Technisch Phy- sische Dienst T.N.O. en T.H. te Delft ad vies uitgebracht. Het souterrain bevat de kluis, die aan merkelijk groter is dan de bestaande, de kluishal, die in verbinding staat met de effectenhal, archieven en fietsenstalling, garderobe en toiletten voor het perso- Het souterrain heeft, door de sterke helling in het terrein aan de Langebrug een volledige verdiepinghoogte. Hier zijn geprojectperd een overdekte parkeerge legenheid en een Ingang voor het pu bliek, dat dan via een trapje van 7 tre den direct de effectenhal bereikt. Onder de parkeerplaats liggen langs de Lange brug de centrale verwarmingskelder en een gedeelte van de archieven. De twee verdiepingen langs de Bree straat bevatten verhuurbare kantoren en een kantine voor het personeel met keu ken. Via een aparte trap kan het perso neel vanuit de kantoorhal deze kantine bereiken. De verdieping langs de Lange brug bevat een dienstwoning met een eigen ingang. Exterieur Getracht is het gebouw op een bevre digende wijze in te passen in het stads beeld ter plaatse evenwel zonder het gebruik van vormen uit het verleden. Er zijn middelen, waardoor een gebouw van onze tijd in een betrekkelijk gave histo rische omgeving niet .uit de toon" valt, b.v. door een juiste gevelverdeling, het gevelaspect, gebruik van passende mate rialen en de kleur. Kenmerkend voor de oude panden aan de Breestraat zijn ge vels met eenvoudige goed-geproportio- neerde ramen, en een duidelijk accen tueren van de ingang en de bovenbeëin- diging van het gebouw. Voor de bewonderaars van „Oud-Leiden" is hier een plaatje, dat straks waarde krijgt. Want het gebouw van de Twentsche Bank en het gedeel telijk uit de zeventiende eeuw daterende „pand van Geijtenbeek" op de hoek van de Diefsteeg gaan geheel tegen de grond. De onderdelen van het hoekpand die werkelijk historische waarde hebben, zullen in De Lakenhal worden bewaard. De plattegrond ls zodanig, dat de we- m van publiek en personeel streng ge scheiden zijn en elkaar dus nergens kruisen. Hoewel afgezien is van het ge bruik van tralies, is het niet mogelijk van de publieke ruimten in het kantoorge deelte te komen; balies, spreekkamers en boekenkluis verdelen de begane grond, voor zover dit mogelijk is als één grote ruimte is opgevat, in een zone voor het publiek en een zone voor het perso neel. Hierdoor is een ruimte ontstaan, De fotomontage toont, duidelijker dan een toelichting, op welke wijze de archi- Egyptenaren legden drie mijnen in Israël Twee doden en twee zwaargewonden zijn het gevolg van een ontploffing van drie mijnen, waarover gisteren een Israë lische verkenningswagen reed in de ge demilitariseerde zone van El Auja. In Tel Aviv wordt gezegd, dat de mijnen op klaarlichte dag door een groep van tien personen, afkomstig van Egyptisch gebied, gelegd waren. tecten zich de gevel langs de Breestraat hebben gedacht. Opvallend is ook hier het omtbreken van de traditionele tralies. Rebellen onderhandelen in Zuid-Borneo De chef-staf van het Indonesische leger, Nasution, heeft een ontmoeting gehad met vertegenwoordigers van 5000 opstan delingen in Zuid-Borneo. die over een overgave onderhandelen. Verschillende opstandelingen zouden naar hun geboorïo- plaats teruggekeerd zün. Nijmegen eert de Romeinse keizer Tra janus, die de plaats in 105 als Romeinse stad erkende, met een 7 meter hoog stand beeld op het Keizer Lodewijkplein, dat voortaan Keizer Trajanusplein zal heten. Puzzel-Pr om inenten 1. A. C. Christiaanse. Bothastr. 2, Leiden; 2. G. Zandbergen. Burg. Hermansstraat 27, Rijnsburg; 3. W. Roozendaal Herenstraat 131, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3