Jong en oud spelen elkaar het pluhnballetje toe Hoge vlucht van een oude sport met grote toekomst De vos, die de passie preekt Givenchyovermoedig Balen oiaffasmaakvol BADMINTON slaat in als een bom DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956 STAD EN LAND gaat zich te huiten aan pluimbal. Ma speelt het, pa speelt het en de kinderen niet minder. Zij allen spelen badminton. Wie op een mooie zomeravond door een straat in de Amsterdamse Jordaan komt, stuit op de pluimbal, of de pluimbal stuit op hem. Ook in de nieuwe wijken der grote steden, in de gemeenschappelijke tuinen bijvoorbeeld, lopen hele gezinnen achter de „shuttle" aan, het met veertjes omkranste kurkje, dat in perfecte vlucht van de racket af gelanceerd wordt. Het is een ware rage, maar dan een sportieve, één waaraan gezellige kanten zitten. Zal deze sport-van-het-jaar ook stand weten te houden? Ook de sport heeft zijn grillige modeverschijnselen. Badminton is overigens niet nieuw als we wel dachten. Uit chieven van het Engelse hof wordt het spel in de 12e eeuw al genoemd. Het zou echter pas in 1873 aan zijn naam geholpen worden door een groep brooddronken Engelse officie ren. Uit Tndia met verlof in het mne- Overigens maakt hij zich (nog) geen illu sies. Welk een voortreffelijk speler hij In ons land ook is, op de wereldranglijst hij, naar zijn bescheiden mening, op het ogenblik met de 153-ste plaats genoegen moeten nemen. Bokser uitgeteld derland teruggekeerd, sloegen zij na het ledigen van champagneflessen wat met de kurken in het rond. Naar het verhaal wil, ook met de flessen. In elk geval speelden zij dit spelletje te Badminton, het landgoed van de hertog De Beaufort, in het graafschap Gloucester. De naam is dus verklaard, het spel zijn snelle opgang nog niet. Om daaro wat aan de weet te komen, kwamen terecht bij hem. die de Nederlandse bad- mlntonwereld (de georganiseerde) kent als Bob Loo. Een naam als een pluimbal. Licht en veerkrachtig. Zo Is ook de man. Bad minton houdt stand, zegt deze boiids- coach van de Ned. Badminton Bond. Hij voorspelt zelfs, dat de pluimbal de be langstelling voor de gewone tennisbal zal evenaren en in de schaduw zal stellen. Zoals in Denemarken, zegt Loo. één ge- ]Vr i. schil het ogenblik echter schijnt er een nieuw stadium aan te breken van verhoogde activiteit op dit punt. Nu moet men daar de psychologische factoren wel in reke nen Wpst-Dultsland stuurt op de ver kiezingen aan en een succes in de onder handelingen over de hereniging zou voor de regering-Adenauer een niet te evena ren steun zijn. Maar juist op de punten, die kenmer kend zijn, is de Sovjetunie en ook Oost- Duitsland, dat slechts de Russische stem doet horèn, onverzoenlijk Het verbod der communistische partij In West-Duitsland, uitgesproken door het gerechtshof te Karlsruhe op basis van een grondwetsartikel, heeft de Sov jetunie nieuwe stof gegeven om de her eniging tot het land der illusies te ver wijzen. Von Brentano, de Westduitsc minister van bulten- 'I Verklaarde llee" nu het Idee geopperd Uitzicht t0t het bijeenroepen van een conferentie „der vrije volken" om over de hereniging te praten, dit naar analogie der Suezkanaal- conferentie van Londen. Binnen tien dagen zal aan de Grote Vier een nota ge zonden worden over de Duitse hereni ging en men vermoedt, dat dit voorste' er wellicht in vervat is. echter een opmerkeiyk ver- 1 schil tussen het Suezkannal en de Duitse hereniging. Het Suezkanaal is de sleutel, die de strategische en economi sche belangen van vrije en onvrije lan den achter slot kan zetten, terwijl de Duitse hereniging louter een politiek en strategisch belang Is. Strategisch echter heeft de Sovjetunie precies het tegen overgestelde belang als de westerse wereld en dus kan nauwlyks een overeen komst hierover verwacht worden. F.r Is bijna niets dat West-Duitslund kan aan bieden of het zou zijn, dat het zich los ser zal maken van het westen. Ren prijs, die niet. te betalen is. wil Duitsland als „vry land" blyven bestaan. Nu heeft, ook Oost-Duitsland zijn eisen laten horen, die even onlogisch zijn als onmogelijk om te aanvaarden. Om een voorbeeld te noemen: de com munistische partij moet weer toegestaan worden. Dit zou o i. te aanvaarden zijn Het verbod van een politieke partij is een gevaar en strijdt bovendien tegen de ware begrippen over vrijheid Maar Oost- Dultsland laat daar prompt op volgen: de militaristische en fascistische organi saties moeten verboden worden. En dat nadat er n b. door de Sowjet- unle plotseling zo hevig gereageerd is, dat door het verbod van een politieke partij de „democratische rechten" wer den aangetast. Het is de vos. die de passie preekt! Oost-Duitsland voegt er nog aan toe. dat aan de hereniging van Duitsland samenwerking der regeringen van oost en west moet voorafgaan. En dit terwijl West-Duitsland weigert enig contact te hebben me oost, daar dit contact immers automatisch erkenning van O-Duitsland als soevereine staat inhoudt. Het zijn maar enige punten, die we noemen, maar ze kunnen niet anders dan de sombere vooruitzichten oproepen omtrent een mogelijkheid tot hereniging. worden. Er is bijna geen Deen die geen badmin ton speelt. Alleen al in Kopenhagen spe len ruim zestigduizend mensen in georga niseerd verband in de 26 speciaal «pel gebouwde sporthallen. Want al spelen nu tienduizenden Nederlanders hun spel letje badminton buitenshuis, het Merkwaardig genoeg Is de hoge vlucht die de shuttle in Denemarken genomen heeft er zyn ruim 200.000 by de officiële bond aangeslotenen te danken activiteiten van een Nederlander. De heer A. C. van Vreedenburg van Vossen 1 daar nameiyk eens voor zaken hec aangezien lij] daar enige t;jd moest ven, besloot hy er de tyd stuk te met de pluimbal. Iiy wist de Denen te maken voor zün favoriete spoi daatoin liet hy en passant een serie I speelhallen met goede banen aanleggen. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de Denen nu niet meer te houden zijn elkaar op alle mogelijke en onmogelijke en lustig het balletje toespelen. Ook ministers het ledental van de Nederlandse bond in een jaar tijds ruim verdubbeld. En ma behoeft zich heus niet te generen v pa, die achter zo'n veren balletje a loopt, want oud-minister Stikker, de genwoordige ambassadeur te Londen, deed het al voor de oorlog en dan nog wel het officiële nationale team. Langs de straat, op het strand, overal stuit men dit jaar op badminton, heeft veel weg van tennis, zegt de tennis heeft veel weg van badminton, zegt de einder. Wie of wat er eerder wai kip of het el, tennis of badminton, het doet er niet zoveel toe, Het is er en het is niet meer weg te denken. Nederland heeft nog maar heel weinig topspelers, maar Bob Loo is een van hen. Hij is zelfs nationaal kampioen en hard op weg pro- 'ssional te worden. Dat kan ook al. Het buitenland heeft er al. die büna uitsluitend voor „fabrieken" spelen. Bob Loo gevoelt meer voor een baan als iocfenmeester, maar met grote eer bied spreekt hy de naam van 's werelds sterkste pluimbalspelcr uit. Het is die van de 37-jarige Wong Peng Soon, een waar latuurtalcnt, die er het grootste slag- epertoire op na houdt en büna niet ach- er het net van fyn gebruind touw is weg e slaan. Het is een man die zyn moor- aanvankelijk dacht, die Bob Loo partijtje zag wegslaan en hem toeriep, dat je daarvan nou echt niet moe wordt. Bob nodigde toen de afgetrainde bokser eve: achter het net. De vuistenvechter be hoefde niet eens terug te slaan, alleen maar de hand op te heffen in de richting waarin de shuttle ging. Na zeven n kon de man geen pap meer zeggen hij al uitgeteld. Hij denkt in het vervolg met wat meer respect aan de badminton- spelers. Maar niet iedereen behoeft twee uur en een kwartier zyn uithoudingsver mogen op de proef te stellen; Loo had voor zijn finale maar 10 minuten nodig. Op zichzelf al een record. Het spel is, wat zijn beoefenaren be treft, vrijwel leeftydloos. Maar jong ge leerd is ook hier oud gedaan. Al zou men dat weer niet zeggen van de 76-jarige Haagse arts O- Koch, die pas op latere leeftijd begon en nu als een gevaarlijk speler bekend staat. Gevaarlijker nog is n vrouw, mevrouw A. Koch-Ernst, die aar liefst 16 maal Nederlands kampioene geweest. Maar dat krijg je, als man en ouw elkaar bijna dagelijks het pluim balletje toewerpen. Ook in de tennis- •ereld is mevrouw Koch een geziene figuur. Een verschijnsel, dat men meer opmerkt: badminton en tennis gaan name lijk heel goed samen. Waar pluimbal officieel van 1 oktober af tot 1 april ge speeld pleegt te worden, stelt het de ten- sspelers uitnemend in de gelegenheid hun periode van non-activiteit te over bruggen. Ook tennissers te wij- a beide ïporten pleiten. In het algemeen zijn het lenigheid, opstellen, concentratie, volhar ding. geduld, beoordeling, „baan-gevoel" de vaste wil om te winnen. Tennis vereist een langdurig weerstandsvermo gen, terwijl badminton een snel sprintver mogen vraagt. Belde eigenschappen kan Parijse mode Dit is het Zweedse opleidingsschip de Vliegende Klipper, waarvan gisteren gemeld werd, dat het door Russische torpedoboten naar een Oostzeehaven zou zijn opgebracht. De boot was door moeilijke weers omstandigheden dicht onder de Oostzeekust geraakt en door een Sowjet-patrouillevaartuig aangehouden. Nadat de telegrafist dit nog had kunnen melden, was de radioverbinding uitgevallen, zodat vele geruchten de ronde deden. Thans echter is gebleken, dat het jacht na onderzoek onmiddellijk werd vrijgegeven en op weg is naar de Zweedse haven Ostergarn op Gotland. n jC'EN MAAND, nadat de meeste l AJ Parijse couturiers hun coller- ties getoond hebben, geven nu de j laatste twee eindelijk hun geheimen J prijs. De briljante collectie van Hu- bert de Givenchy is doorspekt met een aantal „petites robes" mantel pakjes en mantels, die iedere vrouw met een jeugdige geest zal willen bezitten. Wal zyn de principes van de collectie van De Givenchy? In de eerste plaats is er van een taille geen sprake. Vlak onder de kleine buste gebruikt hy volledige ceintuurs. Draperieën en niet-ingestreken plooien zyn schering en inslag. Vaak zij-, de ruggen enorm ruim. samenkomend in een rimpeling en strikken ver onder de taille. Ook losse rugpanden hebben deze werking. Dan wordt men plotseling ge confronteerd met een mannequin, die een volkomen rechte mouwloze japon draag'. gordijn gehangen is. dat armen en schouders volkomen bedekt at van onderen bijeengenomen ls in strik. De Givenchy toom cocktail- japonnen. die onder een kort lijfje iet groot rugdécolleté een enorme ballon va i rok vertonen, die zo nauw ls van onderen, dat de draagsler zich praktisch niet kan voortbewegen. Er zijn een aantal japonnen met een tot een draperie opge- ok. Er zijn ei-vorm ige capes zonder armsgaten. Er zijn mantels capes met enorme huiven, die doen ver moeden dat De Givenohv met diepe lnto- resse de etsen van Goya's „Verschrikkm- oorlog" heef.' eokeken Heel anders1 Overstrominkje. Ten gevolge vai doohbraak van een kleine dijk zijn enkele landerijen van het watenschap VoWenhove overstroomd. De hulp van gemeente waterschap is ingeroepen om de schade zoveel mogelijk te beperken. Het pluimballetje, ofwel de shuttle. dende smashes dunr laat betalen. Zo wordt badminton óók gespeeld. Want het is, zoals velen op het eerste gezicht denken, lang geen kinderachtige sport. En vaart zit er ook in het spel. Het sneller dan gewoon tennis en vereist dan ook een buitengewoon groot reactie- ■ermogen. Bob Loo rekénde voor, dat de Shuttle die een gewicht van tenminste ,7 gram moet hebben en ten hoogste 5,5 gram mag wegen by een harde slag of „smash", een neerwaartse slag weltever staan. een snelheid van zo'n 120 myl per aur bereikt. Als familiespelletjc wetend dat pa met een sneltreinvaart kan slaan, als hij wil. En Bob Loo wil niets liever dan il de?e pa's en ma's, inclusief de kinderen, -an de straat of uit de tuin halen om ze n de grote \>ond over te planten. Daar kan het familiespelletje zich het best ont wikkelen tot een edele sport, meent hij. Loo maakt namelijk ook deel uit van het logenaamde badmintoncircus, dat nu al anderhalf jaar lang door stad en land trekt om de sport te propageren. "Resul- de sporthandelaren kunnen de vraag het benodigde materiaal niet meer ;n moeten „neen" verkopen. Volgend jaar hebben we gegarandeerd 810.000 leden, aldus Loo, die ons niet minder aan- ilaat dan de Denen. Wist u overigens, dat het langste partijtje badminton ooit in wedstrijdverband gespeeld (single), precies twee uur en een kwartier geduurd heeft. ook bij de „All England Championships". De „All England"-titel de pluimballers over de hele we- rels als wat Wimbledon voor de tennis- is. En dat is dus niet gering. Vele beroemde spelers uit Denemarken, Ma- lakka en de Ver. Staten zijn dol op deze All England"-titel. De heer Loo ook, bij beide sporten uitstekend gebrui ken. De verschillen in de twee takken van sport zijn dan ook meer gelegen in de ifmetingen van het speelveld, het gewicht an het racket en de vlucht van de bal of pluimbal. Badminton is met het oog op het ontwikkelen van snel voetenwerk, reactievermogen en opmerkingsgave van bijzondere waarde voor tennis. Dienten gevolge zyn dan ook vele tennisspelers goede badmintonspelers en omgekeerd. De enige grote moeilijkheid voor het georganiseerde badminton is hier het oude en in de sport wel algemene probleem: het zalenvraagstuk. Er zyn niet veel zalen beschikbaar. Er liggen prachtige bouw plannen gereed voor speciale badminton- hallen. Maar ja, de befaamde bouwstop. die dc verenigingen nu noodzaakt de ledenstop in te stellen. Toch hoopt Haar lem volgend jaar de eerste Nederlandse badmintonhal op stapel te kunnen zetten. Deze grootste afdeling (400 leden) van de Nederlandse Badmintonbond heeft in het Krelagehuis thans niet eens een slecht onderkomen. Houdt u de pluimbal in elk geval scherp in het oog. Daar zit, geloven we, nog ge noeg toekomstmuziek in. Binnenkort hoopt men ook in Nederland dergelijke speciale badmintonliallen te kunnen bou wen. In Haarlem liggen de bouw plannen al kant en klaar. Het pluimbal is een binnensport en dus hebben ook de badminton verenigingen te lijden onder het zalentekort. In Denemarken ziet men dergelijke fraaie hallen overal staan. Schooldiploma's overal in Europa geldig Nederland heeft de overeenkomst over de gelijkstelling der in de Europese lan den voor toelating tot universiteiten ver eiste diploma's bekrachtigd. Twaalf der zeetien statenleden van de Raad van Europa zijn nu zo ver. In deze landen kunnen zij, die in hun eigen land aan de vereisten voor hef volgen van een uni versitaire studie voldoen, zonder meer de universiteiten van de overige elf staten j bezoeken. beheerste scheppingsdrang, staat de col lectie van Balenciaga. Is De Givenchy de toverleerldng, die de geleerde kunsten w:l toepassen zonder ze nog tot in de puntjes te beheersen. Balenciaga is de meester, die zijn principes heel duidelijk voor ogen heeft en deze ook aan zijn publiek, d.w.z er met een goed ontwikkelde smaak, duidelijk wil demonstreren. Van daar, dat deze collectie haast wiskundig opgebouwd met herhalingen en varia- s, die de mogelijkheden duidelijk laten zien. Er blijft twijfel aan wat hij bedoel». Praktisch ieder stuk uit deze collectie ls meesterwerk, uitstekend draagbaar zonder compromissen passend in het sohema. Voor Balenciaga zijn de twintiger •en de inspiraties met flinke toevoegin- i van 1912 zonder in imitaties te ver- ilen. Hij geeft ons de absolute zeker heid, dat de tunieMijn, d.w.z. de rechte mantel, de rechte foudraal japon en het jasje over rechte rok of japon nog Heer in Holland Nederlandse man heeft liever een scooter dan een extra kostuum Een snufje is een regenjas aan twee zijden draagbaar, een zijde met een raglan mouwen en draalt men de jas om dan is er een ingezette mouw. De hoeden moe ten grijs zijn met lage bol, bij een bruin kostuum behoort een beige hoed, In Ame rika draagt men een breed lint om de bol, maar daar wil de Nederlandse man niets van weten en dus bewandelt de hoed de gulden middenweg. Of men kiest een pet, met een heel kleine klep en een smal modell ten zien. Blazers en sportcolberts treepjes, sporthemden in vrolijke Schot- e ruiten en keurige witte overhemden, vant de Nederlandse man draagt voor 60 procent een wit overhemd. Witte tanden - frisse adem met COLGATE! J Nieuwe heerlijk* Erg lekker ook Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorlovi Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld Torti is het zo VERGIF IN AARDAPPELEN onderzoek, dan ook 'T'IJDENS DE ELFDE Nederlandse he- A renmodebeurs, die van 10 tot 14 sep tember in het R.A.I.-gebouw te Amster- 'ordt gehouden, moet de Nederland- i „mode-bewust" worden. Dat is hij namelijk nog lang niet. De Nederlandse 1 te zuinig bij de samenstel- zijn garderobe, vindt de in dustrie en de handel, die daardoor niet profiteren van de verhoogde wel- •t. Uit de statistieken is gebleken, dat meer voor Ijskasten en scooters voelt voor modieuze jasjes en kleurige hemden. De beurs zal daarom veel fleurigs la- j jVBuflpi* ollC N.-GllilICcl Volgens de Petroleum Press Service is de oliewinning op Nieuw-Guinea gedaald van 550.000 ton in 1954. tot 264.000 in de eerste helft van 1955, 210.000 in de tweede en 185.000 in het eerste halfjaar van 1956. Tweede Kamer ontving Russische brief Rusland heeft aan de parlementen van alle landen een oproep tot ontwapening gericht. Ook de Tweede Kamer heeft zo'n schryven ontvangen. De brief werd door dt Russische ambassade aan het ministerie van buitenlandse zaken overhandigd, waarna de minister van buitenlandse za ken hem naar de voorzitter van de Twee de Kamer zond. Op het, ministerie is er een vertaling bij gemaakt. Nu liggen brief en vertaling „ter griffie, ter inzage van Inbraak bij secretaris ambassade in Frankrijk In de woning van de eefste secretaris van de Nederlandse ambasshde in Frank rijk. dr. Th. P. Bergsma, die woont te Vaucresson, enkele kilometers buiten Parijs, is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Dr. Bergsma was in Zwitserland met vakantie. Brandkast, kasten en bureaus werden opengebroken Hoeveel er precies is verdwenen, siaat geenszins heeft afgedaan, pas aan het be gin van zijn carrière staat. Steeds meer zien we de drie etages; kort jasje, 7A japon met losse strook van dezelfde stof of een vaste afstekende strook er onder uit. Capes worden toegepast in plaats van mantels, maar steeds hetzelfde prinoipe. Grote kappen vinden wij ook hier. vaak aan enorm wijde avondmantels. De avondjaponnen zijn dikwijls in rose of karmijn duchesse. met ei-vormige rok ken. die van voren zyn ingehaald. Naast donkergrijze en bruine wollen stoff?n wordt de hoofdtoon gevoerd door zwart» wol en zijde, veelal slappere materialen dan de laatste jaren werden gedragen. Zwart is hier evenals bij De Givenchv zeer belangrijk. Ook in velours. In welk materiaal naast zwart veel lichtgevende kleuren zijn gebruikt. Eurovisie zendt dijkdichting uit Van de dichting van het laatste gat in de dijk rond de polder oostelijk Flevoland zullen op donderdagavond 13 september van kwart over tien tot kwart voor elf televisiekijkers uit Nederland, België, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland ge tuige kunnen zijn. Deze Eurovisie-uitzen ding heeft een dag later plaats voor de Deense, Engelse en Italiaanse televisie. Inrlia kreeg gisteren een melkfabriek Minister Mansholt heeft gisteren in Amersfoort aan de zaakgelastigde van India, de heer Chowdhry, een installatie voor een melkfabriek overhandigd. Zij ls het geschenk van de Vereniging van Ne derlandse Fabrikanten van Zuivelwerk- tuigen. Minister Mansholt zeide in een korte toespraak, dat Nederland in vele opzichten zuivel-, agrarische en scheopsbouwindustrie India de helpen de hand kan bieden. Later zat ons land profijt kunnen trekken van India's op bouw. De heer Ohowdhry zeide: „Tussen onze landen bestaan geen problemen. In vele sectoren van he'. economisch leven is spraike van grote samenwerking'". ZAAK ANNEKE BEEKMAN IS SLEPEND De voormalige pleegmoeder van Anne ke Beetkmtm, mevrouw G. L.-v'an M„ zou vandaag hebben moeten verschijnen voor de Luikse kamer van inibeechuldigingstel ling. Deze kamer zo van België advisert van het verzoek on land. Het ministerie vai alle de regerir i over de geldigheid uitlevering aan ons Justitie heeft eahter tukken overgemaakt i België en dientengevolge wordt de zitting van de kamer van Inbeschuldigingstel ling tot onbepaalde datum verdaagd. Uiterlijk zal de zitting omstreeks 9 sep tember moeten plaatshebben, omdat het bevel tot inhechtenisneming tegen me vrouw L, eenentwintig dagen gelaig is en de arrestatie op 19 augustus plaatshad. Proces-Doornik begint 10 september Raden Dardo, die aangewezen ls als rechter in liet proces tegen de Neder lander A. H. Doornik te Djakarta, deelt mode, dat dit proces 10 september begin nen zal. Openbare aanklager Harahap zal hem ton laste leggen: Steun aan ben den van de Daroe-i-Islam door bemid deling van een door hem opgerichte orga nisatie van dorpshoofden, subsidiair ver zameling van wapens en munitie voor de D.I. De Indonesfsohe advocaat Suprapto, aaamgenoot van de procureur-generaal, beeft geweigerd hem to verdedigen. De boeg staat er Met behulp van een grote drijvende bok is gisteren op de kade van de Boompjes te Rotterdam het nationaal koopvaardijmonumont op zyn voetstuk gebracht. Het torent hoog uit boven het in de iiabyheid staande hoge Maastoren flat Waarschijnlijk zal de „boog" nog worden geflankeerd door een beelden groep. OGk hiervan is de ontwerper da Italiaan prof. Fred. Carasso. Dit is de geheel van plastic vervaardigde „slakkenhuis-wo ning", die gisteren in Scheve- ningen is aangekomen om van 28 september tot en met 9 okto ber op de Damesbeurs in Den Haag te worden gedemon streerd. Tot in de kleinste de tails is het huis van plastic, zelfs de meubelen. Het ronde dak loopt naar het midden af, zodat het regenwater door de daar aangebrachte afvoerpijp kan weglopen. De foto toont het huis, zoals het in Parijs stond opgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5