Drijvend vliegveld met nieuwe uitwijkmogel ijkheden Karei Doorman: marine-feniks clie uit roest herrijst... i(é H Ji Nederlander Frans Malm kampioen amateurs Duitser Rolf Mulka winnaar in Flying Dutchmanklasse MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 Schip van de eerste orde (Van onze speciale verslaggever) ALS EEN WAT ONHANDELBARE BAK ROEST, rood getekent door de menie, ligt het kantige vliegkampschip Karei Doorman verankerd aan een Schiedamse werf. Het ligt daar wat plompverloren, maar dat is slechts schijn. Zo'n kapitale zeebodem moet, als hij onder werfhanden komt wel alle eventueel aanwezige elegantie inboeten. Deze Karei Doorman, vier kant en recht-door-zee als zijn naamgever, heeft de wijde oceaan nodig om tot zijn recht te komen en aan zijn eigenlijke doel te beantwoorden. Alleen daar kan het schip uitgroeien tot een drijvend stuk Hollands glorie. De werf van Wilton-Fyenoord heeft zich al enige tijd over de Nederlandse carrier ontfermd om er, op marine-verzoek, enige belangrijke verande ringen op aan te brengen. Deze ingrijpende verbouwingen boven 11300 koppen, bü het t^deiyk opleggen al- de waterlijn slaan in de eerste plaats op tü'd nog een kernbemanning van ten min- het vliegdek, waar het centrale en ook I ste 250 koppen dient aan te houden. Er zou meest kwetsbare punt van een vliegkamp- trouwens toch ook onder alle omstandig- schip is gelegen. Op bijgaande afbeelding heden geoefend moeten worden met de be- van de Doorman zoals hij uit de werf- geleidende onderzeebootjagers, die ook slag tevoorschijn zal komen, eind 1957, is bij zo'n zgn. hunter-killer group zjjn in- het kenmerkendste wel de (zwartgeteken- gedeeld. Een zestal gloednieuwe jagers zal de) vliegbaan, welke nu onder een hoek de Doorman straks weer escorteren. Men met de vaarrichting komt te liggen. Het zou met het opleggen van deze kapitale is de zgn. schuine vliegbaan. marinebodem, goed beschouwd, ook alle< Dreigt een vliegtuiglanding nu, onder moeilijke omstandigheden, verkeerd uit te vallen, dan behoeft het toestel op de schuine vliegbaan niet meer tussen de op het dek staande toestellen te belanden, zoals bij het recht-aan, recht-uit vliegen wel voorkwam. De vlieger die voelt dat hij geen normale landing kan maken, heeft straks op de schuine vliegbaan altijd een uitwijkmogelijkheid naar zee. De man aan de stuurknuppel behoeft dan alleen „een dot gas" te geven voor een nieuwe aanloop. Zo worden kneusjes van man en machine voorkomen. Het mes gaat hier dus aan twee kanten snijden, want er wordt op deze manier ook nog een flink stuk parkeerruimte aan dek j gewonnen. Straaljagers De VLIEGTUIGEN zijn de ogen van dei vloot. Het gebruik van straaljagers kan I het aanzien van een vliegkampschip dus mede helpen verhogen. En ook deze straal- jagers zijn bij een vrije vliegbaan gebaat. Het is de bedoeling dat tenminste een j twaalftal HtRvker Seehawks, een eenper- soonsstraalvliegtuig van Engelse makelij, de plaats gaat innemen van de tot nu toe met succes gebruikte Seafuries, in zijn soort het snelste schroefvliegtuig. Op vliegkampschepen nemen deze snelle vliegtuigen de taak van de artillerie over. Ze zijn voornamelijk bestemd voor de zelf bescherming alsmede voor de bescherming van aan hun zorgen toevertrouwde kón- Een schuit als de Karei Doorman heeft bij de bescherming van de konvooiwegen op de grote oceaanroutes de onderzeeboot- bestrijding tot speciale taak. Dat is dan een voorname internationale taak, ons op de schouders gelegd door de Navo. Het is duidelijk dat een land met een zo voorna me rol spelende koopvaardij als het onze alle reden heeft om met een dergelijk ka pitaal schip een rol in internationaal ver band te vervullen. Zo kan de Doorman ook gezien worden als de „verzekering" die men afsluit op de grote kapitaals- waarde die onze koopvaardij toch verte genwoordigt. Daarom zijn er naast de in ternationale ook grote nationale belangen in het spel. De werkplaats van de Karei Doorman is de oceaan, gedachtig aan de algemeen aanvaarde krijgskundige opvatting, dat men.de vijand het best zo ver mogelijk van het eigen erf kan aangrijpen. Niet aan de kant JIJ DIE HET Nederlandse vlieg- kampschip bij de hand, d.w.z. dicht bij huis willen houden, schie ten dan ook aan het eigenlijke doel van de Doorman voorbij. Het smalle water van Het Kanaal en de Noord zee is niet de meest geëigende plaats voor dit schip. Het laat zich gemak kelijk verklaren. Met land zo dicht de nabijheid verliezen vliegoperaties van een vliegkampschip een drij vend vliegveld) uiteraard aan waar de. In vele gevallen zal men immers de vliegoperaties op deze naar ver houding smalle zeeën ook van de wal af kunnen dirigeren. Zo ligt de taakl van dit type middenklassig vlieg kampschip heel duidelijk op de wijde oceaanwateren. Als schild voor een in oorlogstijd bedreigde koopvaardij. De Karei Doorman is ook in zoverre self-supporting, dat het niet noodzakelij kerwijs aan onze kruisers ..gebonden" be hoeft te worden: een vaste binding is er dus niet. De kruisers hebben hun afzon derlijke taak in het geven van vuursteun We brengen het hier zo nadrukkelijk naar voren omdat er wel eens gezegd is. dat de Karei Doorman uit de tijd zou zijn, aan gezien het met zijn 25 mijlen niet snel ge noeg is om een slagvloot bij te houden. Waar de Doorman bij de gezamenlijke maritieme taak dus zijn eigen weg gaat, is dit bezwaar dus zoveel als een slag in de lucht. Degenen die deze marincbodem maar liever aan de kant willen sehnivn. zien maar al te vaak vnorbtf aan het feit dat het schip met zjjn bemanning van rond Zo zag het Nederlandse vlieg kampschip er uit voor het naar de Schiedamse werf ging voor de ingrijpende verbouwingen. Men lette op de opstijgende vliegtuigen. De Karei Doorman zal straks o.m. met straaljagers zee kiezen. marineluchtvaartdienst dateert var augustus 1917. Het vliegpark van de Karei Doorman wordt nu door ca. 35 toestellen gevormd. Ruim de helft hiervan bestaat uit Aven gers, die speciaal voor de onderzeeboot- bestrijding, de kern van de zaak, bij de hand worden gehouden. De Seahawk- straaljagers die nu de Seafuries komen vervangen, komen ook uit de Hawker-fa- briek. De vleugels van het nieuwe persoons straalvliegtuig kunnen omhoog worden geklapt, waardoor het minder plaatsruimte inneemt. De plaats va cockpit is bijna geheel vooraan in de van het spitse toestel, hetgeen bij het bin nenzweven tijdens een deklanding vo< piloot uiteraard zijn nut afwerpt. De Sea- hawk haakt met de staarthaak ln op de dwars over het dek gespannen kabels, waardoor de landingsuitloop aanzienlijk wordt ingekort Dit toestel kan een maxi mumsnelheid van 1024 km bereiken. Het gaat er de Kon. Marine nu i de stookolie uitsparen. En ook bü de Kon. Marine is het zo, dat alleen on onderbroken oefening de nodige gevechts kunst baart. De Karei Doorman is, al wordt hij door grotere soortgenoten gemakkelijk over klast, een schip van de eerste orde. Vol gens de vlootverdragen van Washington is het dan ook ingedeeld bij de zgn. kapi tale schepen, waartoe ook slagschepen en slagkruisers behoren. Kruisers horen volgens deze verdragen weer bij de lichte eenheden. In 1948 besloot de regering tot an dit middenklassige vliegkan dat toen nog in Britse handen was schip, Het vliegpark "TEN MODERNE MARINE zonder vlieg- -*-1 tuigen is niet meer denkbaar. De twee de wereldoorlog heeft wel de grote stoot gegeven tot de vorming van marinelucht- •apens. In november 1910 steeg voor het °rst een vliegtuig van een oorlogsschip p en een maand later werd de eerste deklanding uitgevoerd. In Engeland was 1915 al bij met een Bristol J^VEN INGRIJPEND als de ombouw De Karei Doorman „nieuwe stijl". De goede opmerker zal het ver schil tussen het „oude" vliegkamp-. schip onmiddellijk opvallen. In de eerste plaats de nieuwe hier zwart getekende schuine vliegbaan, wel ke het landende vliegtuig zo nodig een uitwijkmogelijkheid naar zee biedt. Ook de opbouw, het com plex van commandotorens met de omvangrijke apparatuur, is nieuw. om, de Karei 1 ternationale verplichtingen (Navo) zijn niet voor niets aangegaan. Juist met het oog hierop is besloten het schip, dat al wat jaartjes meevaart, volgens de laatste tech nische mode op te tuigen. Nieuw commandokasteel ,Scout"-tweedekkei Nederlandse het vliegdek is die van de opbouw x Nederland—België tennis Karamoy verliest van Belg Mezzi De eerste d<ag van de tweedaagse tennis landenwedstrijd bussen Nederland en Bel- die voor de 36e maal te Velp wordt gehouden, is voor de Nederlanders succes- verïopen. Zij eindigden deze eerste met een 106 voorsprong ondanks het feit dat onze nationale kampioen, Karamoy in het herenenkelspel in twee van de Belg Mezzii verloor, terwij! Belgische topspeler Bridhant onza landgenoot Dehnert versloeg. Mej. Mercelis won in het dameeenkel- >el de enige partij voor België tegen ievr. Van der Storm-Hermsen, In het gemengd dubbelspel behaalden zowel Ne derland als België ieder twee overwinnin- uitslagen luiden: heren- enkelspel: Van Meegeren (Ned.) versi. Fromeni (België) 62, 108; Goris (Ned versl. Le Mal re (België) 8—6, 4—6, 6—4; (Ned.) venl. van Mezzi (België) 36, 36; Val Dalsum (Ned.) versl. Vailiez (BClgië) 6—0, 6—4; Dehnert (Ned.) verliest ran Brichan^ (België) 46, 06. Dames enkelspel: mevr. Van der Storm (Ned.) verliest van mej. Mercelis (België) 16, mevr. Roos (Ned.) versl. mevr. Goes. (België) 63, 63; Mej. Wienese (Ned.) verst, mej. Crowet (België) 63, 63; Mevr. Thunig (Ned.) versl. mevr. Boddaert (Beügië) 62. 64. Zwemmer onder hyp nose verbeterde records De Australische zwemmer John Ford, gehypnotiseerd door Australisch meest controversiële coach, Forbes Carlile. heeft Australische records verbeterd en wel het juniorenrecord op de 110 yards schoolslag, dat reeds op zijn naam stond het senior record op dit nummer. Hij noteerde 1 min 17 sec. Carlile is lector in de physiologie aan de universiteit te Het hypnotiseren Carlile noemt het „mentale conditietraining" is één de revolutionaire trainingsmethoden die hij gebruikt. De coach hypnotiseerde Win- ram voor de wedstrijd, door hem te zeg gen dat de zwemmer zich niet moe zoi voelen worden en dat hij, naarmate hij het einddoel naderde, sneller zou gaan zwemmen. Winram zegevierde in de snel ste tijd die ooit voor dit nummer is afge drukt. s s met melk meer mans S»™™™ 67 Wielrennen om de wereldtitels Het is de grootste dag van mijn leven. Ik heb werkelijk alles gedaan wat ik kon. Zo gaf zaterdag de Nederlandse renner Frans Mahn uiting van zijn vreugde, nadat hij de wereldtitel voor amateurs had ge wonnen op de eerste dag van de wereldkampioenschappen wielrennen in Kopenhagen. Grote vreugde heerste ook in het Nederlandse supporters kamp, dat Mahn de 194,4 kilometer zag afleggen in 4 uur, 47 mimiten en 54 seconden en dat de Nederlander Jan Buis in dezelfde tijd als derde door de finish zag gaan. Het was een fraai succes voor de Nederlandse amateurs, die zich uitstekend weerden op een overigens glibberig traject. Ongeveer 1500 toeschouwers woonden de wedstrijd bij, die Ln de stromende regen en bij een vrij sterke wind werden gehouden. De deelnemers moesten het traject op de BaiMerup-baan bij de Deense hoofdstad, dat 12,960 km lang was. vijftieD keer rijden. In de eerste ronde vond er een groot scheepse vaQpartij plaats, toen een renner in de eerste bocht tegen een verkeers- rotonde stootte en in zijn val vijftien an dere amateurs meesleurde. Met uitzonde ring van de twee Engelse deelnemers Booty en Britibain konden aüflen de strijd voortzetten. Echter niet tot het einde Dat de strijd op het vlakke terrein tegen rsgen en wind niet meeviel, bleek wei] uit het feit dat slechts 62 van de 112 ge- startte renners de wedstrijd beëindigden Tot de uitvallers behoorde ook Pieter de Jong. In de tweede ronde sloegen zes renners op de vlucht, onder wie de Nederland ei Wereldkampioensch oppen zeilen In het eindklassement van de zeilwed strijden om net kampioenschap ln d< Flying DUtchman-klasse heeft de Duitser Rolf Mulka zaterdag de eerste plaats be zet. Hü werd in de zevende race vüfdc. maar de titel kon hem niet meer omgaan De races werden gehouden op het Starn- bergermeer. In de laatste race, waarvan het tweede geaeeite gezeild werd bij stormachtige windvlagen, hebben de Nederlandse deel nemers zich uitstekend gehouden. Kremei (Vinkeveen) werd met „Tineke"' eerste ir ae uitstexende tijd van één uur 34 min. 17 sec. op ae ongeveer negen zeemijlen. Hij aaa een grote voorsprong op twee, de Duitser Berger die 1.55.4 ae. Derde werd Schooneveldt ln 1.39.23. elfde Blok (Den Haag), twaalfde Laagwa- •er en derbiende Stenhuis. Van de 44 ge starte boten gingen er slechts 24 reglemen tair door de finish. Veertien scheepjei sloegen om door de harde windstoten er zes moesten de strijd staken wegens mast- oreuk of andere averij. de commandotoren. Gelet op de afmetin gen zou hier nu zelfs van het commando kasteel gesproken kunnen worden. Aan de technische apparatuur wordt bijzondere aandacht besteed. Voornamelijk Neder landse vindingen hebben het ook voor d< Karei Doorman mogelijk gemaakt ultra moderne lange-afstand-radarapparatuur mee te voeren; de elektronische appara tuur wordt dan nog uitgebreid met die voor de vliegtuig- en luchtdoelgeleiding. Een belangrijke verbetering is verder de installatie van een rechtstreeks aangedre ven stoomkatapult, waarmee ook de nieu we straaljagers kunnen worden gelan ceerd. Op de afbeelding van het schip zo als het volgend jaar zal uitvaren, is de katapult als een lange zwarte lijn, ove hele voordek lopend, aangegeven. Zo wordt in Schiedam een groot schip In alle Opzichten passend gemaakt om zijr plaats ln te nemen ln een harmonisch op gebouwde vlooteenheid. Men verkijke zich dus niet teveel op die „wat onhandelbare bak roest" oj Schiedamse werf Schoner dan ooi deze marine-feniks uit de roest herrijzen! Toch is liel zo AAKD APPEL WAS ER EERDER billende onldekkinps- Het algemeen klassement, na de zevende en laatste wedstrijd luidt; 1. en wereld kampioen Rolf Mulka (Duitsl.) met „Mac- ky V" 8251 pnt, 2. Walter Berger (Duitsl.) met „Sadko" 7427 pnt en 3. Harald Dueh- ■ïnger (Duitsl.) met „Denkste" 6904 pnt. De Nederlandse deelnemers nemen in het eindklassement de volgende plaatsen in: 9. G. Schooneveldt (Amsterdam) met „Duysz ther Ghast", 10. R. Kremer (Vin- iceveen) met „Tineke 17. C T. Guelcher iNaarden) met „Frithjofna". 22. H. C. Blok (Den Haag) met „Brave Hendrik (3107 pnt) en 30. J. Steenhui6 (Aalsmeer), 33. F Laagwater (Amsterdam), 35. H. J. Schip per (Loosdrecht), 36. S. G. Rodenhuis (Am sterdam) en 47. R. Swagers (Amsterdam). Soesterberg Kolonel-vlieger-waarne mer A. L. Cox draagt morgen het com mando van de vliegbasis Soesterberg over aan kolonel-vlieger J. C. J. Vermeulen. De heer Cox wordt woensdag bevorderd tot comodore en zal een functie aan vaarden bij „Headquarters Second A.T - Jan Rol, diie tiende zou worden. Tot aan de elfde ronde wist deze kopgroep voi te houden, doch toen werden allen weer door het peloton opgeslokt. De laatste vier ronden moesten dus de beslissing brengen en daarem zochten veertig kanshebbers de gunstigste posities op. Eerst lag Jan Buis aan de kop van deze veertig ren ners, daarna nam de Italiaan Ronchom de leiding over. Pech achtervolgde hem echter, hij viel terug en kwam zelfs ge heel achter de kopgroep te liggen. D- Duitser Pommer probeerde het eveneens maar de strijd bleef open tot op de laatst. Half wiel Op deze laatste meters was het de 23- jarige nationale kampioen van Nederland, Frans Mahn, die naar voren sprong. Met slechts een half wiel verschil van de Belg Verdugstraete veroverde hü in een felle snrlnt de eerste plaats. Om het Ne derlandse succes nog te verhogen ging onmiddellijk na dc Belg ook Jan Buis over de eindstreep en verwierf hij dn derde plaats. Vlak achter deze eerste drie eirvcKgdea Jan Rol en Coen Niesten als tiende en elfde en met deze successen toonde Neder land nog steeds een hartig woordje te kunnen meespreken in de internationale wereld van het wielrennen der amateurs. De overwinningen van Mahn en Buis waren geheel het gevolg van een goede sprint, want de eerste 41 binnenkomende renners noteerden allen dezelfde tijd als de winnaar. Onder hen was ook de Ne derlander Kersten, die 29ste werd. De eerste twintig renners eindigden als volgt: 1. Frans Mahn (Ned.), 2. Norbert Verougstraete (België), 3. Jan Buis (Ned.). 4. Jensen (Denemarken), 5. Hermans (Be«- gnë), 6. Romagmold (Italië), 7. Dahlgaard (Denemarken), 8. Geyre (Frankrijk), 9 Paneek (Polen), 10. Jan Rol (Ned 11 Coen Niesten (Ned.), 12. Panbianco (Italië), 13. Jackson (G.B.), 14. Tsjerepovitsch (Rusland). 15. Christian (Oostenrijk), 16. Graczyk (Frankrijk), 17. Pommer (West- Duitsland), 19. Funike (West-Duitsland). 20 Valdoies (Frankrijk). De gisteren verreden wereldkampioen schap op de weg voor beroeps renners is overwinning geworden voor de Belg van Steenbergen. Hij reed de 285.120 kilometer in 7 uur, 26 min. en 15 seconden met een gemiddelde snelheid van 38.765 km. De Nederlanders eindigden als volgt: 5dhulte derde, Gerrit Voorting zevende en Daan de Groot tiende. Australische breekt drie zwemrecords Het 17-ja:-:ee Australisch® zwemstertje '.orra'ne Cratm i* er te Townsvllle in ge laagd het werp'd'pcord 400 meter vrije Dag oo haar naam te brengen. Zij liet tijd i 50.8 5 Het >nd op naam van de Deense tagnhild Hveger. Ook de wereldrecords op de 200 meter en de 220 yards vrije slag sneuvelden. Lor- aine Crnpp Het voor deze nummers res- aectievelük de tijden van 2 min. 19,3 sec. •n 2 m n. 20.5 -•?<-. afdrukken. De oude we-e'drecords stonden op naam van Dawn Fro-er (Austr.) mei respectie- veHjk 2 min. 20 6 sec. en 2 min 21.2 sec. Het wereldrecord op de 440 yards vrije lag werd ook al door Lorraine verbeterd Zij liet voor deze afstand een tijd van 4 m'n. 52,4 se- noteren Het oude record stond met 5 min 5.9 sec op haar naam. Zij verbeterd" hel record dus maar even met met minder dan 13.5 sec. Tildens deze fde wedstrijden heeft het zwemstertje Dawn Fraser het wereld- -ecord op de 100 yards vrije slag. waar- Tody Alc'orson (VS.) met 58 1 houd- icht I 56.9 s Zeilen om het nationale titels op Snekermeer Zaterdag is op het Snekermeer een aan- p.; 9 J. M. Siujders. Den Haag 716 p. vang gemaakt met de zeilwedstrüden om J. Prins, Loosdrecht 649 p. het nationale kampioenschap in de Regen-1 16 m2 klasse: 1 Joop Helder, Patere- boogklasse, de 5 alkenklasse en de 16 m2,wolde 2059 p.; 2. A. W. Endstra, Amster- groot aantal dam 2059 pnt.; 3. S. van de Steeg. Leeu- ordt deelge- -warden 1184 p. Thans leidt de Hagenaar J. C. v d kandidaten In de Regenboogklasse namen de Sne- kers F. Oppenhuizen en J. Alberda beide met 1716 punten de leiding, gevolgd door J. C. van de Velde uit Den Haag met 1540. De favorieten In de Valken waren Fokke Jansma (Grouw), Kirkenier (Alkmaar) en Me telerkamp Cappenberg (Amstelveen), maar doordat Jansma tüdens de eerste wedstryd een verkeerde boei rondde en daarna de strijd staakte verspeelde hij de leiding. In de tweede race was hij welis- iar eenste, doch M. C. Breuning (Leeu- rden werd zaterdagmiddag met 1348 punten aanvoerder, zijn zwager R. Mul- (Langweer) tweede en Jansma en Wester (Grouw) derde en vierde met 1247. De strijd in de 16 M2 klasse speelde zich somamelijk af tussen de Groninger Joop Helder, de Fries Slep van de Steeg en Endstra (Amsterdam) Joop Helder en Endstra namen elk met 2059 punten de leiding. De gedetailleerde stand was za terdagavond: Regenboogklasse: 1. F. Op penhuizen. Sneek 1716 punten; 2. J. Alber da, Sneek 1716 punten; 3. J. C. van de Velde, Dén Haag 1540 punten; 4. C. van "'averen, Rotterdam 1290 pnt.; 5. C. J n de Bas, Den Haag, 1290 p.; 9. C. W, Kist, Den Haag 548 p. Valkenklasse: 1. M. C. Breuning, Leeu warden 1348 pnt.; 2. R, Mulder, Lang- 1318 pnt.; 3. F. Jansma, Grouw 1247 Velde met 3557 pnt in de Regenboogki, F. Jansma (Grouw) met 3139 punten de Valkenklasse en Joop Helder (Gronin gen) met 4419 punten in de 16 m2 klasse. Oplichter (f12.000) meldde zich Een 43-jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam zat zo in de moeilijkheden, dat hij zich bij de politie heeft gemeld. De man pleegde oplichting en verduiste ring tot een bedrag van twaalfduizend gulden, maar kon nu het ene gat niet het andere stoppen. Zijn prak- goederen in huurkoop te kopen :er verder te verkopen. Hij stel de ook zelf valse huurkoopcontracten od. Ball Hotel in Den Pasar is door de KPM enkooht aan het Indonesische toeristen bureau Nitoru. tisch gereden wed- zaterdag de Amsterdamse wielrenner Frans Mahn de wereld kampioenschappen op de weg voor amateurs in Kopenhagen. Met een halve wiellengte voor op de Belg Verougstraeten ging hij als eerste door de finish. Jan Buis volgt als derde op een lengte. Tweehonderd schakers komen uit in Moskou In het gebouw van het Rode leger te Moskou zal 1 september het twaalfde Dl D E. landentoernooi schaken beginnen, waarin ongeveer tweehonderd schakers uit meer dan dertig landen zullen uitko men. Onder de deelnemende landen is. zoals gemeld, ook Nederland. Tot de Russische ploeg behoren de we reldkampioen Bolwinnik, Smyslov, Keres en Bronstein, met Taimanov en Geiler als reserves. Aznvoerder is Kotov. Spelers van andere ploegen zijn GHgoric, Mata- novic en Ivkovn (allen Zuidslavië), Pach- man en Filip (Tsjecho Slowakije). Szabo eh Bartz (Hongarije), Stahlberg (Zweden), Bernstein (Frankrijk), S'.iva (Polen). Blau (Zwitserland). Oyanen (Finland) en Larse (Denemarken). De Nederlandse schakers zijn Prins, Kramer, Bouwmeester en Mühring, met als reserve ir. van Steenis. De landen zullen waarschyniijk in vier groepen worden verdeeld. De eerste drie van elke groep komen dan in de eind- poule. De overige landen zullen geplaatst worden in een classificatiegroep van tweo onderafdelingen. Westduitse roeister werd Europees kampioene Het Europees roeikampioenschap dames skiff Is gewonnen door de Westduitse In- grid Scholz. Een Oostenrijkse roeister werd tweede, een Hongaarse derde. De finale dubbele sculfl werd gewonnen door Tsjechoslowakije. tweede werd Rus land. derde Duitsland, vierde Frankrijk en vüfde Roemenië De finale achten werd gewonnen door Rusland, dat ook de finales vier-met- stuurman als eerste beëindigde. Op 2 september wordt de finale heren achten gehouden lil Brabant gaat men 5.000 huizen bouwen In Tilburg is zaterdag een woningbouw- eontract getekend voor de grootste bouw opdracht. die ooit in ons land is verleend Het gaat om vijfduizend woningen di« zullen verrüzen in Den Bosch. Breda Eindhoven en Tilburg. Over vijf jaar zullen de huizen gereed zijn. Alles kost bij elkaar zeventig miljoen gulden. Zijn de contracten rechtsgeldig, dan zullen er 58f^ handtekeningen onder moeten staan "lens deze büeenkomst roemde bur- ester Locff van 's-Hcrtogenbosch d- aanpak van de woningbouw in Duitslan'" gaat daar minder formeel te werl harder aan. werkt langer en Ier groter ve-an«woordelükheidsgevo' le dag. zeide hü- Kolossaal, wat een beest. Vol ontzag kijken deze twee jon getjes naar het lijk van de wal vis, die vorige week op Texel aanspoelde. De lengte van het dier: zeven meter. Het gewicht: acht ton

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5