Ons drassig land is dichtst bebouwd het Schoolkinderen leverden goede zwemprestaties Haringvisserij povere kampt met zeer resultaten Wat de raad donderdag zal behandelen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 27 AUGUSTUS 1936 GRONDMECHANICA: DE FAAM VAN DELFT Spoorwegramp te Weesp gaf stoot tot bodembestudering (Van onze speciale verslaggever) "TVE GRONDMECHANICA is een nieuwe wetenschap, die de laatste -L' decennia een grote vlucht genomen heeft. Het behoeft geen ver wondering te wekken, dat ons land daarbij in de eerste gelederen staal. Nederland heeft op dit gebied in heel de wereld een goede naam en de Delftse ingenieurs zijn in de kennis van de problemen, die met bebou wing van een slappe, drassige bodem samenhangen ongemeen gespecia liseerd. Niet voor niets heeft de opening van het nieuwe laboratorium voor de grondmechanica van de Technische Hogeschool te Delft aller wegen grote aandacht getrokken. De directeur, ir. W. C. van Mierlo, werkt hier met een uitgebreide staf. Er is. zo vertelde ons de directeur, in de hele wereld «een deltagebied te vin den. dat minder geschikt is om te wor den bebouwd dan Nederland. En er be staat ook nergens een delta, die zo in tensief bebouwd wordt als juist ons land. Het enige gebied, dat er een beetje mee overeenkomt, is de uitdrogende bodem van bet meer, waarop de stad Mexico is gebouwd. Daar is de grond zo be weeglijk, dat men onmogelijk op omvrik- bare fundamenten kan bouwen. Daarom doet men bet op enorme holle caissons van beton, die als het ware op de slappe ondergrond blijven drijven. Zó erg is het in Nederland niet. Maar toch is ook hier de bodem zo ongelijk van aard. dat men haast nergens zeker van de onder- Men mag nooit zonder meer aannemen, dat de samenstelling van onze bodem tweehonderd meter van de plek waar men staat, gelijk is aan de grond, die men direct onder zijn voeten heeft. Van daar, dat het grondonderzoek in Neder land zulk een grote vlucht genomen heeft. Het risico, dat de bouwer loopt, is hier dermate groot, dat hij gaarne wat geld voor een wetenschappelijk onderzoek zal over hebben. Trouwens ae kosten daarvan zijn van ondergeschikte betekenis, daar op het laboratorium niet naar winst wordt gestreefd. RAMP TE WEESP Het laboratorium dankt zjjn ontstaan aan een ramp. die bijna veertig jaar geleden heeft plaatsgehad. Men herin nert zich wellicht nog het spoorwegon geluk bij Weesp, waar tengevolge van een djjkvcrzakking veertig mensen om 't leven kwamen en veertig ande'ren ern stig werden gewond. Hoc die djjkvcrzak king zo plotseling kon ontstaan was een raadsel. Er werd daarom in 1920 een bouwgrondcommissie in het leven geroe pen. Deze kreeg tot taak de eigenschappen van de bodem in verband met de aanleg van dijken te bestuderen. Maar dit bleek een heel wat lastiger opgave, dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. Van daar dat er ook nog een theoretische sub commissie kwam, onder leiding van prof. ir. Keveriing Buisman, een autoriteit op het gebied van de toegepaste mechanica. Hij begon met schuifpreevcn. stabiliteits onderzoek, proeven i.z. de doorlatcndheid e.d. Maar hoe verder hij zocht, hoe i wikkelder de problemen werden. E gingen er vijftien jaar voorbij, zonder dat men iets over resultaten hoorde. In 1925 was het boek van Karl von Terzaghl verschenen, dat op de grond mechanica zoveel nieuw licht zou wer pen. Maar dit nam niet weg, dat von Terzaghi allang tot hoogleraar aan het Harvard Institute (in Massachusetts) was benoemd, eer het rapport gereed was. Het verscheen nl. eerst in 1937! Kort daarop had de gemeente Rotter dam wetenschappelijke adviezen nodig voor het Maastunnel-project. En zo stond dan in Delft het Laboratorium Grondmechanica, dat thans een nieuw gebouw heeft gekregen. Eigenlijk dateert het van 1934. Het heeft sedertdien minder dan 8000 opdrachten ontvangen en uitgevoerd en werd één van die in stellingen, die Nederlands roem tot vei over de eigen grenzen uitdragen. In de laatste jaren komen er gemiddeld vijf nieuwe opdrachten per dag binnen eo het buitenland verbaast er zich over, dat wij hier met zo grote zekerheid iets oveir het gedrag van ardüagon in een heel ander deel van de wereld kunnen vertellen. Men dopt dat aan de hand grondmonsters, die naar Delft worden opgezonden. SONDEERST A MG Veel komt men al te weten met be van de sondeerstang. Als ergens voc bouw van een fabriek, de aanleg een vliegveld, het plaatsen van een brug. -ens over de draagkracht van de bodem nodig zijn, verschijnen de men- •an Delft met een sondeerapparaat, dat gemonteerd is op een auto Zij ver- ikeren de auto aan de grond en drij- n de sondeerstang in de bodem, twintig, vijfentwintig meter diep. Dat is om de weerstand van de aardlagen te meten. Want op die weerstand komt het aan. Het slaan van heipalen mag nl. niet langer kansspel zijn, waarbij men slechts tastend voorwaarts gaat. Als de paal in de grond zit wil men de zekerheid heb ben, dat hij zoveel ton draagkracht heeft. Het is voor de bouwers van enorm be lang te weten, op welke diepte de dragen- aardlagen beginnen. Zit er op geringe diepte een aardlaag, die voldoende weer- itand heeft, dan kan de heipaal aanmer kelijk korter worden. Als een heier palen twintig meter kan slaan in plaats 25 meter, wordt dat een besparing, /at te betekenen heeft. En het zijn deze gegevens, die het Labo- rium voor Grondmechanica de bou- kan verschaffen. GRON'DMONST ERS Bovendien kan het nodig zijn te weten, hoe de aardlagen in de bodem zullen wer ken. Daarvoor moeten monsters worden Ria Steenvoorden, Jopie Scheelings, An- gestoken, „ongeroerde" monsters, d.w.z. neke van Dijk, Lida Smit, Joke Smit niet door aanraking .Greet van der Ploeg. Corry Groen, Marji zijn verstoord. Geroerde monsters geven Steenvoorden, Ria Augustini iard niet de werkelijke toestand van| stad in het westen op de slappe bodem wil bouwen, of als de provincie weg wil laten maken door het veen gebied, dan vraagt men aan het labora torium im Delft wat de beste uitvoering n verband met de eigenschappen van grondlagen en de waterspdnning in de bodem. Allerlei eigenschappen, zoals samendrukbaarheid. inwendige wrijving :n doorlatendheid zijn daarbij van be ekenis. Om deze eigenschappen vast te tellen zijn ongeroerde monsters nodig. Een boor is hiertoe ongeschikt, maar het laboratorium heeft zelf een apparatuur ontwikkeld, die wel bruikbare monsters Straaltijdperk KLM wordt ingeluid Op Schiphol wordt ln *©er snel tempo gewerkt aan de bouw van plaats, waar straal- en turblnemotoren gerevideerd zullen kunnen worden. De bouwkosten bedragen twintig miljoen gulden. De hallen worden tie hoog, daar de straalmotoren in verticale 6tand gedemonteerd moeten worden. De vloeroppervlakte wordt 12.000 vierkante meter. De nieuwe motorwerkplaats, di op een fundament van tien meter lange heipalen rus», is geheel afgestemd op het straaltijdperk. dat de K.L.M. hoopt te beginnen. Van een motorproef- bank wordt één tunnel geschikt gemaakt voor het proefdraaien van turbinemoto ren. In 1960 zal een nieuwe proefbank gereed zijn met twee tunnels voor straal motoren. Zingen voor Marclnclle. Johny .Tor- daan. de zanger van het Amsterdamse lied zong op twee avonden in Gent ruim 4000 gulden voor d? nagelaten betrekkingen van de omgekomen mijnwerkers van Mar- cinellc bijeen. Vrjj havengebied voor Indonesië wordt door Egypte verleend in Adabye op Afri kaanse oever van golf van Suez. 15 km van kanaalingaog. Het officieel bezoek dat de president van Liberia, d_> heer William Tubman zal brengen aan koningin Juliana en prins Bemuard, is vastgesteld 16 cn 17 c'-tober. Die monsters bereiken het laboratorium in een blikken bus. Zo worden dan aan allerlei bewerkingen onderworpen met behulp van samendrukkings- cn celappa- ralen ter bepaling van innerlijke wrij ving, weerstand, doorlatendheid e.d. Die apparatuur is enig in dc gehele wereld. Hel I(jkcn middeleeuwse martelwerktui gen. maar zU geven inzicht in de eigen schappen van de grond, waarop men wil Zo komt het dat grote en kleine aan nemers. gemeentebesturen, de rijks waterstaat, particulieren en provinciale diensten zich tot het laboratorium voor Grondmechanica wenden om advies. Er kan geen kanaal worden gegraven, geen autosnelweg worden aangelegd, geen sta tion worden neergezet, geen dijk worden gelegd en geen gashouder worden geplaatst, of aan Grondmechanica wordt goede raad gevraagd. En goede goede raad is zelden te duur. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Dirk Matthijs, zn. v. M. v d. Weyden en H. Duk: Willem Johan. zn v. H. J. Pasman en E. H. C. D. Boon; Jeanette Gerarda. dr. v. Th. G. J. Landré en C. M. Vriend: Adriana Louiza, dr. v C. v. d. Tiiyn en A. L. Chaudron. OVERLEDEN: H. M. v. d. Linde, huisvr. van Schponheim 44 jaar; G. M. Peverelll, wed. van Koopman 78 jaar; H. Andela. man. 54 jaar; J. C. Zuiderduin. wed. van Van Dongen. 80 jaar. Mejuffrouw mr. L. W. van Lindonk, lid van de Haagse gemeenteraad en lid van de prot. chr. werkgemeenschap in de PvdA, heeft bedankt als lidmate van de Ned. Hervormde Kerk en Is overgegaan naar de R.K. kerk. Deze overgang zal, zo is ons uit de kringen van de PvdA ver zekerd, geen politieke consequenties heb- LEIDERDORP Burgerlijke stand Geboren: Ernest Martin, zoon van A. H. Lugtenburg en C. KI. Werner, B. G Cortslaan 47. Ondertrouwd: J. F. Block 27 j. te Bruns- sum, Rembrandtstraat 8 en V. Wedding 21 j., Pinksterbloem 140. Overleden: M. M. van Schagen 61 jaar. ?ehtg. H. Dam, Zijldijk 23. Noordwijk Aartse. Erik Kruyt, Jan Vink, Dirk Bo- land. Bert van Vuurden. Leonard Ver- -cn, Arie Scheelings, Gerrit Jan Spaan, Evert Duindam, Wim Steenvoor- den, Leo Steen-voorden, Jaques Mathot. Ton Mathot. Voor het diploma B slaagden: Jan Huis kamp, Puck v. d. Zwan, Henny Meppe- link, Wim Desbouvrie, Jaap v. d. Niet, Arie Duindam. Ronald van Nierop, Gusta Boland, Nelly van Duin, Jannie Baai- bergen. R:a Steenvoorden. Tonia de H3as, Henneke de Groot. Joke Smit, Lida Smit, Aggie Verhoeven. Anneke van Dijk, Ma- Voor het diploma A slaagden: Carla !rir van Duin, Carla Hoogduin Hoogduin, Lida Wijnands, Gusta Boland, jSchoelingis. De jongste deelnemer was de 3-jarige "de dag da: Erik Knuyt. Carla Hoogduin kreeg een pluimpje voor de beste prestatie. De R.K. Meisjesschool kreeg een bijzonder compliment, daar deze niet minder dan 21 diploma'6 behaalde. Dc directie van de Maatschappij Zeehad organiseerde deze zomer in samenwerking met de Noordwjjkse Reddingsbrigade een zwemcursus voor schoolkinderen. Mevr. Van Tilburg—Van der Niet (rad op als instructrice. Ondanks het ongunstige weer in de afgelopen maanden wist zij bjj de examens van zaterdagmiddag in het Golf- bad een prachtig resultaat met haar leer lingen te behalen. Er waren nirl minder dan 99 kandidaten en daarvan behaalden 72 de zwemproef van het diploma A cn 20 slaagden voor het diploma B geoefend Visserijgolf Nelly Groen. Jan Huiskamp, Ar-e van Schie .Corry Eisenga, Trudy van Duin, Nelly Koemans, Ida Rijnbeek Ria N >er, Cobie Verhoeven, Connie v. d. Berg, Fransje Droog, Annie Hazmoot, Pauline Hoogweg, Anneke Houwaart, An nie Alkemade, Connie Wassenaar, Adrie Caspers, Paula Passchier, Nel Vermeulen, Elleke Duindam, Cobie Haasnoot, Nita Noppe, Nel Siemerink, Dorit Drost, Aggie Verhoeven, Adrie Varkevisser, Dokie Ver- wey, Marian Bouwhuis, Anneke Drost, Wil Schalkwijk, Tine Schalkwijk, Liesje Spaan, Anneke Abswoude, Jo6 Zandber gen, Anneke Zonneveld. Willy Varkevis ser, Gerda van Duiken, Mieneke Beste broer, Martien v. d. Berg. Leen van Duin. Leen v. d. Niet, Denis Marbus, Frlts de Witt, Chris de Witt, Ben Vink, Benno Helihoptervluchten na actie van Rheumafonds TTET NATIONAAL RHEUMAFONDS zou in de laatste week van juli een *--1 collecte houden, maar omdat het onmogelijk bleek voldoende collec tanten te vinden, besloot het bestuur bij wijze van proef een grabbelton- actie te organiseren. In verschillende plaatsen langs de kust, te Bergen, Egmond, Haarlem, Bloemendaal, Zandvoort, Noordwijk, Leiden, Wasse naar en Den Haag werden de grabbeltonnen in hotels, pensions en zieken huizen opgesteld. Bij goed weer kon men de tonnen op straat en zelfs op het strand aantreffen, gevuld met een grote verscheidenheid aan prijzen en zonder nieten, waaruit men al naar gelang van de inzet a f 0,25, f 0,50, f 1,00 of f 2,50 een greep kon doen. Deze originele actie bracht enorm veel werk mei zich. Verschillende fabrieken stelden prijzen beschikbaar, maar ook moesten vele artikelen worden ingekocht daarna verpakt en verzonden naar de contactpersonen in de plaatsen waar de grabbeltonnen stonden opgesteld. Dat deze actie is ingeslagen en zulk een goed resultaat opleverde, is in de eerste plaats te danken aan de onvermoeide ijver van evrouw de wed. Gorter uit Leiden. De hoofdprijzen bestonden uit niet min» der dan tien helikoptervluohten boven Noordwijk en omgeving, die door een sigarettenfabriek in het zuiden des lands belangeloos ter beschikking werden ge steld. Deze vluchten werden over de reeds genoemde plaatsen verdeeld. Elk der prijswinnaars mocht zich door een per- doen vergezellen. Oorspronkelijk zouden de rondvluchten op 11, 12 en 19 augustus plaats hebben, maar zoals kon worden verwacht rezen bezwaren tegen de vliegtochten op zondag. Daarom wer- ?n zij later vastgesteld op 25 augustus 1 8 september. Zaterdagmiddag gingen de eerste prijs winnaars de lucht in en maakten ze op bijzondere wijze kennis met de badplaats Noordwijk en zijn prachtige omgeving was helder weer en op een hoogte ongeveer 100 meter kan men volop genieten van de mooie rondvlucht, diie de passagiers even het merkwaardige gevoel gaf In een glazen bol door de lucht te Deze middag werd de tocht gemaakt door mevr. A. Strolenburg-Stam uit Zwa nenburg bij Halfweg met haar zoon Wim. die de prijs gegrabbeld had in het Open luchttheater te Bloemendaal. door Jan en Kees Hastn'ch uit Amersfoort, die de prijs grabbelden te Wassenaar, waar zij bij een tante logeerden, de zoons Ter Meulen uil Gouda, die de prijs grabbelden in Huis ter Duin te Noordwijk en door twee patiënten uit ..Sole Mio" te Noordwijk, ie weten mevr. de wed. H. C. J. Gilst en de heer N. W. F. van der Hoeven. Deze reu mapatiënten konden de vlucht maken, doordat de directrice van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, zuster Wevers, de door haar gegrabbelde rondvlucht afstond ten behoeve van twee patiënten uit „Sole plaats vanuit de lucht kon bekijken nu mevrouw uit Hillegom, die de prijs trok in het Diaconessenihuis te Haarlem. was verschenen. Het stijgen en dalen van de helikopter trok grote belangstel ling. Al mogen er bij deze actie enkele ton en letterlijk in het water zijn gevallen niettemin is op deze middag de aandacht eens gevestigd op het mooie werk het Nationaal Reumafonds, dat aller steun dringend behoeft en donaties en giften gaarne tegemoet ziet op gironum- 324 te Den Haag. Mio". Een extra rondje werd gevlogen hoofdagent G. C. Timmers, chef va strandpoütie en enkele van zijn mannen, die voor een doeltreffende afzetting van het landingsterrein op het strand hadden gezorgd. Ook mr. H. S. Wildt Meyboom Hd van het bestuur, maakte een rond vlucht mee. alsmede de echtgenote van dr. J. van Nes alhier, die haar woon- DE OORZAAK van de geringe haringvangsten is een punt van soms diepgaande discussies rond de Nederlandse vissershavens niet al leen, maar ook daar, waar de wetenschap het bedrijf op de voet poogt te volgen of nog liever poogt voor te blijven. De zuidzijde van IJmuiden, praktijk-geschoold als zij is, wil de erbarmelijke resultaten tot nu toe toe schrijven aan de te zware sisalnetten, die de Nederlandse visserij blijft gebruiken en zij wijst daarbij op de opmerkelijk betere resultaten, die de Duitsers met hun nylonnetten boeken. 10.000. Als men zegt, dat de laatste trek in de markt wordt gedaan. kan de 211 daarvan meepraten Schol en tong zijn schaars gebleven tot met vrijdag en de hoge koersen wer den dus gecontinueerd. Zaterdag was ech- de scholprijs duidelijk te merken, dat het aan de overkant van de haring best was gegaan, want er kwam eindelijk een zak in de prijzen, die bijvoorbeeld terugliepen tot ƒ35, terwijl de tweeën haast niet meer port zijn gekocht. De lappen die de hele week boven de ƒ5 hebben ge daan, zakten zaterdag ook al weg bereikten een prijs van ongeveer ƒ4, terwijl de grootmiddeltongen even wegzakten en op een 3,25 terechtkwa men. Lichtere variëteiten handhaafden zich het beste en hielden een ƒ3.50 to f 2.70 vast. Visserijdag 5 oktober Vermoedelijk 5 oktober heeft in Enk huizen de Visserijdag plaats. Besproken worden de gevolgen van de verdere in poldering van het IJsselmeer, de afslui ting van de Lauwerszee en uitvoeren van het Deltaplan voor de visserij. Organisa trice is de Stichting van de Nederlandse Visserij, het overkoepelend orgaan van di vissersorganisaties in ons land. Het is de bedoeling de vissers op groti schaal uit te nodigen tot deelneming, zo wel aan de vlootschouw als aan d' klederdrachtmanifestaties. De „Willem Horsman" (in Katwijk gebouwd) 7 september in dienst De door de Bataafse Petroleum Maat schappij, mede uit naam van alle andere in Nederland werkende maatschappijl van de Koninklijke Shell-groep, aan de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Redding Maatschappij geschonken motor- :trandredd-ng?boot zal 7 september oir te Schiermonnikoog in dienst wor- De Hollandse schepen, die met de veel lichtere hennepnetten in zee gaan, heb- zo gaat men met deze argumentatie voort, eveneens meer bult. Maar inmid dels zitten niet alleen de reders met de strop, maar ook de industrieën, die het deels van dit zomerseizoen moeten heb ben: de conservenfabrikanten hebben de afgelopen week met een droef gezicht tegen de 17 tot 18 voor een kist haring moeten opkijken en dan is er van winst al geen sprake meer. Voor deze weegt het geval misschien nog zwaarder dan de reders, want die trekken tenmin ste nog min of meer aan een langer eind door de hogere opbrengst van de vangst Met de schelvis ging het de afgelopen week uitgesprokèn vreemd. Bleef de aan- tot en met het midden van de week bijzonder schraal, van donderdag af kwam >r plotseling schelvis te over zoveel elfs dat vrijdag en zaterdag de mooie piepers geen kopers konden vinden. Ze gingen naar de fabriek. Nu waren dp vangsten van de kotters, die het in de zuidelijke regionen hadden gezocht, on getwijfeld fors en de kwaliteit was er prima, maar de handel kon deze hoorn des overvloeds blijkbaar niet aan en moest tot zijn spijt een hoop mooi goed lateD Het onbegrijpelijke van de visserij economie is wel eens, dat de goedkope vi: niet onmiddellijk wordt uitgebuit Eer sigaar, die driekwart cent opslaat, kar blijkbaar de wegen der publiciteit betei vinden.Het is nog altoos een vreemd verschijnsel, dat de Nederlander liever drie gulden voor een pond vlees neertelt, terwijl hij voor een gebakken wijting of schelvisje minder betaalt, ook als mer het gewicht omrekent, en zelfs véél min der wanneer men het eiwitgehalte erir calculeert. De kabeljauw heeft het woensdag weei eens gedaan met prijzen, die verrassende hoogten bereikten: van 150 tot 180 voor een grote regel en een 200 kist grote was wel een zwaar verschil i, die gehalveerde prij- liet zien. De Wiron-kotter IJM 221 zat met dit al op rozen en besomde aar de woensdagmnrkt het lieve bedrag var ƒ17.530 en broertje IJM 211 kon de vrij dag daarop niet hoger komen dan tot eer Katwijk Donderdagavond komt de gemeenteraadis. B. en W. stellen voor, de huur op- bijeen. Eersrt is een voorstel tot de koop van een paar preceeltj es grond ach ter enkele in aanbouw zijnde woningen in de Konigin-Emmastraat. Gaat diif door, dan zuilen de wondingen een achteruitgang krijgen. De perceeltjes zijn eigendom van de C.V. bouw. en exploitatiemaatschappij „Zeebad Katwijk". Aan de Sportlaan wil- enkele inwoners een perceel grond aankopen. Jac. van Duyvenbode, 842 m2 A. P. Dijksman, 712 m2 voor A. Dijksman, 505 m2 voor 5656. Ter herinnering aan de Jaren die nu wijlen de heer P. E. R. Trousselot in de gemeente Katwijk heeft doorgebraoht, heeft deze aan de gemeente 32 oud-Delftse borden gelegateerd. Aanvaarddng van dit geschenk wordt aanbevolen. Nu het bad- oen bijna weer achter de rug is, za. ■ijwielstailing aan de Boulevard tegen- r de Varkevisserstraat weer op non- aotief komen. Evenails vorig jaar verzoe ken de stramdexplodtanten J. Schipper, M. der Plas en J. Harteveld een gedeelte deze ruimte te mogen huren, om hun strandmateriaal te kunnen opbergen. Het overblijvende gedeelte zal door de ge- den gebruikt om seizoenmate riaal op te bergen. De terreinen, die Ouwehands stoomschelpenmaalderij N.V. van de gemeente in huur heeft bij de Varkevisserstraat, heeft de gemeente zelf nodig. De huur liep reeds op 1 maart af. De terreinen zijn echter nog niet ont ruimd, omdat geen ander terrein, geschikt voor de opslag vam schelpen beschikbaar Verscheidene Nationaal Rheumafonds hebben boven Noordwijk en omgeving. nleüw te verlengen, nu tot 1 maart 1957. Het slopen van de fortificaties met bij behorende werken werd vorig jaar ge gund aan C. van der Helm te 's-Graven- hage. Er is nu nog een vordering van 1116,15 op deze aannemer. Aan de som matie om dit bedrag te betalen, werd geen gehoor gegeven, in verband waarmee B. en W. nu adviseren een rechtsvordering in te stellen. De heer R. Rijkeboer, Piet Heinlaan 76, heeft aan het gemeentebe stuur gevraagd, of zijn bij de woning be horend sohuurtje verbouwd kan worden tot garage, dit met het oog op breken van stafllingiruimte in Het Witte Hek. De kosten van deze verbouwing be dragen 2400. De huurprijs van de wo ning moet dan verhoogd worden. Voorge steld wordt, het krediet te voteren. Het krediet in rekening-courant voor 1956 werd in december vastgesteld op 570.000. Het aanbod op de geldmarkt is al geruime tijd uiterst gering. B. en W. stellen daar om voor, het lopende krediet voor de nog resterende maanden van dit jaar hogen tot f 700.000. Subsidies Een drietal woningen willen B. onbewoonbaar verklaren, namelijk de panden Louwestraat 16d en Zuidstraat 92a en 92b. In 1954 legde de maatschap pelijke werkster 319 bezoeken af, ten be hoeve van de diaconie der Hervormde gemeente te Katwijk aan Zee 449. Op het spreekuur werden 267 personen ontvan gen. Voor 1955 waren de cijfers respec tievelijk 81, 584 en 329. B. en W. stellen voor 50*/n ln de kosten te subsidiëren, wat voor 1954 neerkomt op een bedrag var 3126.33 en voor 1955 op 2485,03. Hel Wit-Gele Kruis vraagt om een gemeente lijke bijdrage in de kosten van exploitatie over 1955. Het exploitatietekort bedroeg 751.97. Geadviseerd wordt, een subsidie te verlenen van 567,21. Het college van B. en W. legt de raad opnieuw een pre-advies kwestie van het vervoer van kinderen naar de doofstommeninnichting Effatha Voorburg. Voor het vervoer van 4 Leidse kinderen en 4 Katwijkse zal het bestuur van Effatha een auto aankopen. De kosten per jaar per kind zijn becijferd op 675 Opnieuw adviseren B. en W., dit bedrag beschikbaar te stellen, Het bestuur van d; vereniging voor Gereformeerd schoolon derwijs heeft het gemeentebestuur ver zocht, medewerking te verlenen voor de aanschaffing van leerboeken voor kerk geschiedenis. vaderlandgeschiedenis en aardrijkskunde voor de klassen 5. 6 en 1 en leerboeken in kennis der natuur voor het 3e en 4de leerjaar. Voor de ULO- school wordt medewerking gevraagd voor de aanschaffing van een aantal leerboe ken, meuwe banken en meubilair. Burgerlijke stand Geboren: Neline Catharine, d. van P van Duijn en A. G. Vink; Egberta, d. van E. Rutters en A. de Vreugd; Jacobus, z van J. v. d. Plas en C. Meijvogel; Johan. z. van G. Klinkenberg en K. de Niet; Jo hannes, z. van J. Heemskerk en A. de Vries; Willem Adriaan, z. van T. C. Kuijt en A. de Jong; Lijdia Agatha, d. van J Korpelshoek en"L. Berkman; Arie, z. van T. Nijgh en I. van Duijvenvöorde; Gijs- b.ert Jan. z. van J. G. Guijt en M. Blans- jaar. Ondertrouwd: C. van der Niet en G. de Vreugd; M. J. Hoevenagel en A. Hazenoot. Getrouwd: A. den Hollander en E. Ra- vensbergen; A. Mouthaan en M. J. de Vreugd. Overleden: Jacob van Beelen 59 jaar echtgen. van A. van Duijn. Deze boot zal de naam ontvangen Willem Horsman, de op 11 november '42 in de strijd tegen twee Japanse hulpkrui- rers gesneuvelde gezagvoerder van Snell-tanker „Ondina". De „Willem Horsman", gebouwd op de werf van de firma Gëbrs. Taat te'Kat wijk aan Zee, is lang 10,3 m, breed 2. m, maximale diepgang 0,60 m, maximu snelheid 7.3 zeemijl p. u. (13.5 km p. u 60 p.k. Perkins 6 p.m. dieselmotor. De boot is van teakhout, de motorkap van alu minium. Zij weegt 4500 kg. KATWIJK AD. RIJN Overzicht groenteveiling De afgelopen week was voor de produ centen bevredigend. Behalve een enkele, waarvoor matige prijzen werd besteed, gingen de produkten voor goed lonende prijzen van de hand. De aanvoer, vooral 1 de hoofdprodükten, bloemkool, was- boepeen, wa6 vrij groot. De bloemkool s wel niet zo hoog in prijs als de vorige twee weken, maar ze was toch lonend. De besomming was: eerste soort van f 50 tot f 65, tweede soort f 3045. Bospeen bracht beste prijzen op. De kwaliteit dan ook prima. Waspeen deed van f 28 tot f 38 per 100 kg. De diverse bonen soorten 6tonden hoog genoteerd, wat we zal blijven. De aanvoer i6, evenals elders, wegens die zware storm- en regen- schade niet buitengewoon. De hoge prij- zijn dan ook geenszins waarborg lonende pluk. Prin6e6senbonen no van f 55—85 per 100 kg, stoksnijbonen eerste 60ort f 8095 en kassnijbonen gin gen tot f 120 per 100 kg. De winterpro- dukten groene en rode, kool, hoogstens tweede soort, gingen voor f 315 weg. An dijvie ging vrij goed, bracht f 20 tot f 24 op. Uien in diverse soorten noteerden f 1021. Tomaten hadden matige prij- f 40—45 in A- en B-kwaliteit. Ra barber heeft ook matige belangstelling ge had; de prijzen waren daarmee in over eenstemming: f 815 per 100 kg. Keuken groenten waren redelijk in prijs. De aard- appelen ten slotte bleven goedkoop, f 6- 10 per 100 kg. De Katwijkse damclub K.D.C. begint vanavond in De Kroon met haar" weke lijkse clubavonden. Er wordt gespeeld om de Dokter J. Bergman-beker en de H. A. van den Anker-beker. KATWIJK AAN ZEE Accordeonmuziek in U.N.I.-zaal. De accordeonvereniging Conforza-Mal- bergen uit Arnhem-Zuid zou zaterdag avond een openluchtconcert geven, maar het weer leende zich daartoe allerminst. Per geluidswagen werd bekend gemaakt, dat de uitvoering in de U.N.I.-zaal zou worden gehouden. De zaal liep helemaal en zo hebben toch nog velen van een mooie avond kunnen genieten. Deze ver eniging toonde uitstekend te kunnen spe len. Het was dan ook weer een goede greep van de deze zomer zo actieve V.V.V. deze Arnhemmers naar Katwijk te halen. Jammer, dart de Gelderse club zelf van mooi strandweer heeft kunnen genieten. Hoog en laag water Dinsdag 28 augustus: hoog water 7,09 en 134. laag water 2,58 en 16,1-1. Evangelisatiesamenkomst Dinsdagavond om half 8 is er op de Boulevard een evangelisatiesamenkomst, waarop zal spreken ds. J. Vermaas te Veenendaal, over het onderwerp ..Er is water genoeg". Spreekbeurt Donderdag 2 september om 8uur spreekt in de Kapel ds. C. van den Bosch te Bo degraven. Weer uitgesteld voor zaterdag opnieuw vastgestelde Zeeprestatietocht voor leden van de Kat wijkse Reddingsbrigade moést weer wor den afgelast in verband mei handigheden. De zee leverde zelfs goede zeezwemmers gevaar op. Een der bezoekers van de voetbal wedstrijd. Van L uit Katwijk aan den Rijn. had zaterdagmiddag het ongeluk. een der banken op de tribune uit te glijden. Hij liep een gekneusde rib op en werd per ambulance naar zijn woning rervoerd. Race op leven en dood voor Haagse zeeman De 25-jarige assistent-machinist B. Engel uit Den Haag heeft ln een ziekenhuis in Trondheim (Noorwegen) een geslaagde blindedarmoperatie ondergaan. Zijn schip, het weerschip „Cumulus", heeft hem te en in twintig uur ln een race op leven dood naar de haven van Trondheim gebracht. >man was plotseling ziek gewor- I boord van het weerschip, dat zich op zijn vaste station tussen west-Noorwe- IJsland bevond. De radiotelegra- de „Cumulus" zocht meteen con tact met een dokter op de vaste wal, die hem instructies gaf over de behandeling de patiënt. Het schip vertrok op volle kracht naar Trondheim, waar het don derdagavond aankwam. De patiënt werd onmiddellijk na aankomst naar het zie- kenhuis gebracht voor een spoedoperatie. Volgens mededelingen, die het zieken- j huis vrijdagavond verstrekte, maakt de patiënt het goed. Onthulling monument ter ere van Spinoza Maand-ag 3 september, 's middags om drie uur. zal bij de grafsteen van Baruch de Spinoza op het erf van de Nieuwe Kerk in Den Haag een monument worden ont huld. Dit is opgericht ter nagedachtenis van Spinoza. Bank Deutscher Lander wordt Bundesbank Het Westd-ultse kabinet heeft th-a-ns het ontwerp voor de zogenaamde Bun desbank wert goedgekeurd, dat als basis zal dienen voor de reorganisatie van het Westdultse stelsel van centrale banken. Volgens het ontwerp zal er in de plaats van de Bank Deutscher Lander een Bun desbank komen. De centrale banken in de landen zullen door regionale filialen van de Bundesbank vervangen worden, zodat e-r i-n West-Duitsland geen zelf standige centrale banken meer zullen zijn. Evenals tot nu toe de Bank Deutscher Lander zal ook de Bundesbank volkomen onafhankelijk zijn en niet gebonden zijn aan aanwijzingen van de Duitse regering. Het wetsontwerp verplicht de bank slechts binnen haar taak de Weetduitse rege- ringspolitiek te steunen. Geldomzet van winkels steeg in 1956 Zowel in het eerste halfjaar van 1955 als in dat van 1956 zijn de omzetten in geld van het midden- en kleinbedrijf hoger geweest dan een jaar tevoren, aldus blijkt uit een overzicht van het econo misch instituut voor de middenstand. Dit, betekent nauurlijk niet dat steeds de om zetten in hoeveelheid hoger waren en laat in conclusies toe ten aanzien van de rentabiliteit. De styglngspercentages bedroegen in het eerste halfjaar van 1956 (1955): slagcrsbe-t drijf 16 (6), melk en zuivel 15 (9), bakke rij 7 (7), kruideniersbedrijf 6 (6). aardap pelen, groenten, fruit 6 (12), schoeisel 17 (8). boeken 15 (6). meubelen 15 (10). kan toorboeken 11 (10). huishoudelijke artike len lu (10). banket 8 (4). dranken 7 (10), tabak 4 (5), kappersbedryf heren 7 (5), dames 11 (7), parfumerie 9 (16), drogisterij 7 (11). Ir. C. Staf ontvangt op Soesterberg In verband met het gereedkomen van de verlenging van de startbaan op het vliegveld Soesterberg en het voorzien van de daar gelegerde Amerikaanse vlie gers met Super-Sabres. geeft minister Staf donderdag 30 augustus een ontvangst, waarbij hoge militaire autoriteiten uit! binnen- en buitenland worden verwacht. In het kader van deze ontvangst zal een aantal Hawkerstraaljagers over het vlieg veld vliegen. GRANEN EN VEEVOEDERS (Overzicht van de firma A. Makkreel. makelaar in granen. Rotterdam) De lagere koersen van Noord-Amerlka oefenden deze week een terughoudendheid bij de binnenlandse kopers, en hier door was de stemming op df ider opgewekt. Ook bemei degé. dat spanning in de Internationale politieke meer ZQ groot hetgen uit- in rustiger aankooppolitiek toestand eindelijk ook ee ten gevolge had. Amerikaanse g geringe vraag. Het iaïs ontmoette slechts vraag. Het aanbod voor de spoedige, posities is echter practisoh nihil, zodat men er toe overgaat La Pl-a-tamaïs te vermalen. Br zijn wel enkele boten met Laolata maïs onderweg, doch dit betekende nog niet dat markt zo zeer drukte ln verband krappe positie der Amerikaanse gele. Deze werd op latere aflading iets mak kelijker aangeboden, en andere soorten van Noord-Amerika. zoals witte en mixed, werd eveneens lager aangeboden en afgedaan. Semi dent maïs van La Plata wordt ln een stomende boot aangeboden gerst viel_ deze week tegen. lagden Ook de Noord-Af rikar gerst op af lading 1 af. doch dit kon niet bewerken d hier belangstelling voor konden 1 zomergersl was bij grotere billijker te koop De kwaliteit lief doch over het algemeen was rijlge gerst, welike praktisch ger ondervond hiervan enige concun Het feit. tanker wordt nagenoeg alüe milo< ingers. welke reeds «eer breekt geheel. hierdoor soms hiaten o ?hte posities konden zie iwelijks handhaven goedkoper geoffi moeilijkheden Er var ook bij milo- hoi iber igenoeg i si ties Amertlkaai I zocht, en de eerste tild I: ring aanbod. De ladende hierdoor ook een goede dingsposltics augustus s ber veranderden de prijzen n Russische haver op aflading niet'"'1' dOCh dC be'anps,c,,in8 partijeD Is wei bekemT^Pdeze3 ha verder goed opkwam Amerikaanse rogge was eveneens lager koop. Dit betrof de gehele linie, zowel t— -x- idjng Vee, okto- srd~ geof- aangekom ileuwe inlandse rogg vindt de Import noj De prijzen ln de veekoekensector zijn wei nig afgeweken t o.v. de vorige week Alleen de Ujnprodukten noteerden hoger Dit w- s he* jeval voor de lijnschroot peüei aJ?llce' had een zoor goede be!-ng- steiling. Er werden transacties In afgesloten en de prijzen Hopen po-- ngsgewijs op. Zon- nepitschroot daarentegen was uit de tweede eerder Iets lager te koop Andere goede In tere veel. hier-

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4