Voor meteorologische dienst Valkenburg nieuw procédé Reden? Directrice neemt „Voordorp" ontslag Eden C. van Royen veertig jaar bij cle Kon. Ned. Grofsmederij Wonen in een boot heeft voor velen grote bekoring Gevestigde en vertrokken personen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 Per kabel of radio i£ Facsimile-apparaat in staat hele kaarten over te seinen der- /"ONGETWIJFELD HEEFT u reeds vele malen in de krant foto's gezien toe- V-f van gebeurtenissen in andere landen of zelfs werelddelen, verbluf- fend snel nadat die gebeurtenissen hadden plaatsgevonden. In het onder- schrift vond u dan de mededeling, dat deze foto telegrafisch was overge- ge- bracht. Mindér bekend is dat het tegenwoordig mogelijk is, ook documen- ons ten van veel grotere omvang dan een foto over grote afstanden over te seinen en dat daarbij werkwijzen zijn uitgedacht, die bovendien het nog cing altijd vrij omslachtige fotografische procédé overbodig maken. Toch be- zelf staat dit zogenaamde facsimile-systeem reeds geruime tijd en wordt er sme vooral in de Verenigde Staten, zowel door de pers als door grote onder- leve nemingen, reeds veel gebruik van gemaakt. Tooh bestaan er reeds toestellen met Jen, behulp waarvan het briefje, dat u op j .'bureau schrijft, in weinige minuten ei uw eigen handschrift wordt overgebracht ler" naar een relatie op vele kilometers ai- den stand. De laatste jaren echter zijn het eest sP€ciaal de meteorologische diensten overal ter wereld, die grote belangstel- aen ling aan de dag leggen voor deze vorm ook van communicatie. Het snel overbrengen van berichten, kaarten, diagrammen enzovoort is van het eerste ogenblik af een fundamenteel het probleem geweest in de ontwikkeling van de moderne meteorologie. Zelfs het geperfectioneerde speciale telex- er radiotelexnetwerk, waarover de meteoro- eek logische wereldorganisatie tegenwoordig te beschikt, is niet meer toereikend om de nze overweldigende berichtenstroom te ver werken, die voor de onderlinge uitwisse- 'ne' ling van gegevens tussen de diverse lan- aar den nodig is. het Het. ziJn vooral de berichten voor dc gebruikers, die niet zijn ingewijd in dc 1,30 code-taal van de vakmeteorologen, die Tdt een onevenredig groot aandeel van en- ruimte in het verbindingsnetwerk opei Facsimile-apparaten, waarmee het gelijk is een complete weerkaart van geveer 30 x 40 cm in twintig minuten over te seinen, tezamen met de nodige commentaren en verwachtingen, zijn dan ook voor de meteorologische diensten de ord vervulling van een wensdroom, De toepassing daarvan maakt het mo cht Seljjk, weerkaarten ter beschikking te krijgen, ook daar waar het personeel, dat geleerd heeft deze zelfstandig uit de er- afzonderlijke berichten samen te stellen, ontbreekt. Zo groot is de belangstelling van meteorologische kant voor dergelijke eei apparaten, dat diverse fabrikanten ertoe le- zijn overgegaan speciaOe modellen ten be hoeve van de weerdienst te construeren. Momenteel kan gezegd worden dat de meteorologie de grootste verbruiker van »rd „fax"-apparatuur is. Uitkomst In de tegenwoordige militaire organisa- ior tie' vooral bii zee- en luchtmacht, neemt de meteorologie een belangrijke plaats in. Ook in ons land heeft dit aanleiding ge- op geven tot het ontstaan- van speciale mili- f'V taire meteorologische diensten, wier taak en het is, gevechtseenheden, waar zij zich ook bevinden, te voorzien van de nodige weer kundige Voorlichting. Terwijl echter de in. centra dezer diensten beschikken :er hulpmiddelen en het personeel tekenen der weerkaarten en het opstellen der verwachtingen, moeten de verbrui kers der berichten deze op een zo een- en voudig en duidelijk mogelijke wijze ont- te vangen. Wat zou hiertoe een geschikter de middel kunnen zijn dan juist facsimile? e) Schepen en vliegvelden Jkt vliegvelden. De laatste beschikken door gaans wel over een min of meer uitge breide meteorologische dienst, maar aan boord van de meeste schepen is de ruimte zeer beperkt en kan een volledig weer- dienststation niet worden ondergebracht. Geen wonder dus. dat vooral de marines van de diverse landen tot invoering van facsimile is overgegaan. Sedert kort beschikt ook de Neder landse Marine ten behoeve van haar meteorologische organisatie over dernste communicatie-methode. Enkele de grootste schepen zijn of ermede uitgerust en ook op hi logisch hoofdstation van de K.M. op het Marine-vliegkamp Valkenburg is thans ;n facsimile-ontvanger in bedrijf. Voorlopig kan hierbij helaas nog slechts gebruik gemaakt worden van de uitzen- ingen van enkele buitenlandse centra, iaar de tijdwinst die daarmee wordt ver kregen is al aanmerkelijk. Diagrammen betreffende de temperatuurverdeling in de bovenlucht, die tot dusverre punt voor punt met de hand moesten wordén gete kend, komen thans kant en klaar van de machine, evenals volledige weerkaarten voorspelde situaties zoals men zich die op de diverse centra denkt voor de vol gende dag, of zelfs 36 of 48 uur vooruit. Dergelijke gegevens zijn voor de hier werkzame meteorologen zeer belangrijk, omdat zij daardoor hun mening kunnen toetsen aan die van de meest staande buitenlandse deskundigen. Grote voordeleu Hoewel thans nog slechts enkele me teorologische stations van de Koninklijke Marine met facsimile zijn uitgerust, staat toch reeds vast, dat deze toestellen op den duur juist hun grootste betekenis zul len krijgen daar waar de weerdienst- stations ontbreken, maar de voorlichting niettemin noodzakelijk is. Een enorm voordeel van de toestellen is, dat ze zowel voor ontvangst per kabel als via een radio-ontvanger geschikt zijn. Bovendien zijn ze vrij beperkt van om vang en werken ze zonder het irriterende geratel van de telex. Ook onder weers omstandigheden, die normale radio-ont vangst zeer sterk storen, blijken facsi- mllè-berichten in een misschien niet fraaie, maar in ieder geval bruikbare vorm over te komen, zodat de kans dat men, juist onder moeilijke omstandig heden, vrijwel zonder informatie merklijk kleiner is geworden. Te Valkenburg beschouwt gebruik van de facsimile-ontvanger nog slechts als een experiment, maar in korte tijd is toch reeds duidelijk komen vast te staan dat een grote be sparing aan tijd en personeel kan wor den verkregen en dat meer gegevens, dan tot dusverre per telex konden wor den ontvangen, dank zy deze nieuwe mogelijkheid, ter beschikking staan, ter verhoging van de veiligheid voor schepen cn vliegtuigen. AGENDA VOOR LEIDEN Dinsdag Geref. Kerk, Oude Vest, half 9: orgel concert door Johan van Dommele. Warmond. 8 uur: gemeenteraad. Woensdag Gulden Vlies, half 5: N.V. Leidse Bouw maatschappij. Burcht, 8 uur: afdeling Leiden KNVB, jaarvergadering. Pieterskerk, half 8: Avondstilte. Oegstgeest, half 8: gemeenteraad. Tentoonstellingen Lakenhal. 105 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8half 10); „Rem brandt als leermeester" (tot 1 september Rijksmuseum voor volkenkundo. 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot 9 september). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 25 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, Haven-apotheek, Haven 18, telefoon apotheek Oegstgeest. Wilhelmi- napark 8, tel. 26274. Ook 8 leidsters dienen ontslag bij Leidse Herv. diaconie in Ondanks de regen gezellig feest in Hoge Mors Het Oranjefeest in de Hoge Mors be gon zaterdagmorgen, op de tweede dag met een zanghulde in het gebouw van de Chr. school aan de Hoge Morsweg. Oorspronkelijk zou de versierde optocht daarna van het schoolplein vertrekken naar het feestterrein, maar wegens het ongunstige weer kon dit plan niet door gaan en werden de prijzen op het plein verdeeld. De jeugdige deelnemers gin gen vervolgens naar huis om warmere kleren aan te trekken, want het viel in die dunne feestkledij niet mee met de kou. De heer D. J. Brouwer Pzn-, hoofd van de Chr. school aan de Hoge Morsweg, leidde de zanghulde, nadat hij vooraf de burgemeester en diens echtgenote harte lijk had verwelkomd. De heer Brouwer de jeugd op de ongunstige berich ten, die in het buitenland ten aanzien van het Koninklijk Paar zijn gepubliceerd. Maar, zei de heer Brouwer, wij willen op dit Oranjefeest laten zien, dat we met praatjes niets te maken willen heb ben, waarop hij een driewerf „hoera voor Koningin Juliana" aanhief, bijgevallen door de kinderen. Ook tijdens de spelen, die op het feest- rrein werden gehouden, was de regen dikwijls spelbreker, maar desondanks kon toch het programma worden afgewerkt. Er werd druk hard gelopen, blokjes ge raapt, hoefijzers geworpen en geraced met kruiwagens en hooiwagens. Voor le ouderen waren er een Romeinse wagen voor paren en een hoepelrace. Aan de andere zijde van het veld werd kuipje gestoken onder de bedreiging van een nat En werd het te erg met de regen, dan bood de grote tent waar gelegenheid was iets te gebruiken, een gezellige schuil plaats. Nee, de feestvreugde werd aan de Hoge Mors door niets verstoord. En ook al zakte men af en toe bijna tot aan de enkels in de modder, de feestgangers ble- onverstooi<baar. Tot de belangrijkste militaire gebrui kers van weerkundige voorlichting be horen de oorlogschepen en de militaire ILyiSTIRT „Homenajes" van Manuel de Falla (N.C.R.V. 18.15 uur) Als laatst voltooide werk heeft de kt houden, doch het is pas in 1953 in druk verschenen. „Homenajes" betekent huldi pingen en deze orkestsuite bestaat dan ook uit vier huldigingen van vrienden. Het eerste deel Fanfareheeft de toevoeging: „Fanfare sobre el nombre de E. F. Ar- bós", dus een fanfare op de naam E. F. Arbós, geschreven ter gelegenheid vai de 70ste verjaardag van deze dirigent vai het Madrileense Symfonie Orkest. Arbó: was ook componist en instrumentalist bovenal promotor der Spaanse muziek. De g Falla maakte gebruik van de muzikale mogelijkheden die in de lettei naam Arbós schuilen. Zo ontstond de notenreeks E-F-A-D (=Re)-Bes C Do) - G Sol). Vier hoorn trompetten, pauken en trommen geven een korte levendige fanfare. Het tweede deel (Elegia de la guitarra) is menaja a Debussy. Na de dood is bussy, een van de Falla's vrienden, '0 schreef De Falla het enige gitaarwerk, s" nl. een Homenaje a Debussy. Dit werkje p is ook in een versie voor piano versche nen en later instrumenteerde De Falla het. Door de harp zijn er nog gitaaref- fecten merkbaar. Aan het slot keert nog a heel even en heel kort de Arbós-fanfare terug. Het derde deel (Spes vitae) is een e huldiging voor zijn overleden vriend, de componist Paul Dukas. Ter nagedachte- nis van Dukas maakte De Falla in 1935 een pianowerk, een ernstige en diepe compositie. Later is ook dit werk door de componist zelf geïnstrumenteerd. Het is :- een kalm en expressief stuk geworden. Het laatste deel van de Homenajes(Pe- drelliana) is een huldiging van Felipe 1 Pedrell, componist, folklorist, muziekhis toricus, pedagoog en schrijver. Tot Pe- drell's leerlingen behoorden behalve De Falla ook Albeniz en Granados. Om de in 1921 overleden leraar te eren schreef De Falla een huldiging, waarbij hij het the matisch materiaal ontleende aan de opera „La Celestina" van Pedrell, een eenvou dig, ongecompliceerd stuk, dat vrolijk bestuif.. De uitvoering vanavond ge schiedt door het Radio Symfonie Orkest van Parijs o.l.v. Ernesto Halffter. het kinderhuis „Voordorp", dat uitgaat van de diaconie van de Leidse Hervormde Gemeente, bij de diaconie met ingang van 15 oktober aan staande (met aftrek van vakantie) haar ontslag als zodanig ingediend. De diaconie heeft dit ontslag op haar verzoek verleend en heeft reeds een oproep geplaatst voor belangstellenden, die voor de functies in aanmer king wensen te komen. Met mej. Siddré hebben acht leidsters van het kinderhuis ontslag gevraagd. Mej. Siddré, die in verband met haar vakantie haar Intrek heeft genomen bij dokter Hoefman aan de Hoofdstraat te Leiderdorp, heeft woensdag het kinder huis verlaten. Zaterdag heeft zij door middel van een circulaire aan vrienden, kennissen en bekenden het volgende gedeeld: „Niettegenstaande onze grote gehecht heid aan de kipderen en aan ons gehele wenk delen wij u mee, dat wij ons or slag bij de Ned. Hervormde diaconie v. Leiden hebben ingediend. Wij danken hartelijlk voor uw medeleven, ons op vele wijze betoond". De circulaire ls ondertekend door „di rectrice en personeel". Verschillende ker kelijke instanties en instellingen op he'. gebied van het kinderbeechermingswerk zijn ook van dit besluit op de hoogte ge steld, waaronder de Ned. Hervormde kin- derzongbond in Utrecht. De directrice diende haar ontslag in met inachtneming van een termijn van drie maanden en personeel deed dit met inachtneming een termijn van twee maanden gehele werk om te buigen naar de nieu we inziditen. Het is ons békend, dat des kundigen van mening zijn, dat het direc toraat van mej. Siddré voor het kinder huis „Voordorp" pedagogisch van grote betekenis ie geweest. Wij hebben ook het bestuur van de dia conie om een toelichting gevraagd. Men deelde ons mee, in dit stadium geen na dere dwli oh tingen te kunnen geven. Er zijn maatregelen getroffen om de moeilijkhe den van deze tussenperiode oip te vangen. Verder zijn er nog enige maatregelen in voorbereiding. De Leidse jeugdtour Vanavond half 7 verzamelt de karavaan van de Leidse Jeugdtour zich weer aan de Nieuwe Beestenmarkt. Twaalf ploegen nemen aan de wedstrijd deel: Levendaal, Maredijk, Hoge Mors, Leidse Hout, Burg- gravenlaan. Ons Eiland, Noord, Oranje- ploeg, Kooiploeg, Meerburg, Lage Mors en gem. ploeg. De startnummers zijn alle uitgegeven. Zaterdag werd het feit herdacht, dat de heer C. van Royen 40 jaar geleden als kettingsmid zijn intrede deed bij de Kon. Ned. Grofsmederij in Leiden. De jubilaris, vprgezeld van echtgenote, werd in de irectiekamer ontvangen. De directeur, ir. M. C. de Jong, wenste Van Royen geluk met zijn jubileum en met het succes werk behaald. Het schenkt aan beide kanten voldoening te zien hoe mense het kettingvak eenmaal begonnen daarin blijven arbeiden. De vele jubilea die wij de laatete jaren in de kettingfabriek heb ben meegemaakt zijn daar wel een bewijs Er blijkt telkens, hoe ook in ran het bedrijf met genoegen wordt gewerkt, voor de oppervlakkige beschou wer lijkt de kettingfabricage wel eenvou dig. maar insiders weten wel beter; er komt bij dit vak nogal wat kijken. Mede ook door de hoogste eisen van betrouw baarheid en veiligheid aan kettingen ge steld, is het ook een interessant vak. De heer De Jong bedankte de jubilaris voor hetgeen door hem in zijn langdurige loop baan in de werkplaats werd gepresteerd en wenste hem bij zijn verdere arbeid Massale uittocht van „De Stalen Band" Zaterdagmiddag heeft het personeel van de H.C.W. cn de N.E.M., verenigd iu „De Stalen Band", een bustocht ge maakt naar Utrecht, Zeist, Hilversum er Amsterdam. Om half 3 vertrokken var de Doezastraat onder grote belangstel ling de zeventien autobussen met onge- eer 1400 man, begeleid door de politie, de richting Alphen aan den Rijn. In restaurant Boelust te Zeist werd thee gedronken. Na een rondrit door de radio6tad ging men naar Anna's Hoeve, vaar een koffietafel klaar stond. Aan tafel zaten ook de directieleden met hun dames. De voorzitter van „De Stalen Band", de heer Laman, bracht de direc tie dank voor haar medewerking, dankte ook de bedrijfsleider^ en prees de goéde verstandhouding tussen leiding 1 personeel. In Amsterdam werd ten slotte 5vue van Snip en Snap bijgewoond. Het as over twaalLven, toen het gezelschap Leiden terugkeerde. succes toe. Spreker overhandigde als blijk van waardering het erediploma van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met het daarbij behorende zilveren draag- insigne, een enveloppe met inhoud en een herinneringsbord. De heer G. G. v. d. Waals, als bedrijfs leider van de kettingfabriek. in het bij zonder de aandacht vestigend op de sa menwerking in de werkplaats, meende dat de jubilaris behoort tot die categorie van mensen, die steeds het juiste begrip toont "voor en zich weet aan te passen aan ver anderende arbeidsmethoden, die door de ontwikkeling van dje techniek nu eenmaal noodzakelijk worden gemaakt. Spreker bedankte de heer Van Royen voor diens alitijd zo prettige en trouwe samenwer king. Als laatste spreker was daar de heer J. Coert, die namens de collega's van de ket tingsmederij zijn gelukwensen aanbood en dje jubilaris-karakteriseerde als stil in de omgang, prima als collega en door stipt heid bij zijn werk een voorbeeld voor de jongere generatie. Namens de kettingsme den bood hij een metalen vaas en een kistje sigaren aan. Wedvlucht Het Oosten Laatste wedvlucht met jonge duiven 'an Noyon op zaterdag 25 augustus. In oncours 57 duiven, die om 10 uur met Z.W. wind werden gelost. De eerste duif bereikte zijn hok om 13.38.51 uur en maak- 6nelheid van 1404,73 m per minuut. De laatste prijswinnaar om 13.54.14 uur iet een snelheid van 1308,26 m per min. De uitslag luidt: J. van Wezel 1, 7, 9; L. Burgers 2, 3. 6; J. Roest 4, 5, 8; J. G. R Langhout 10; S. Schoeman 11. Kampioenschap jonge duiven: 1. L. Bur gers met 439,21 punten; 2. J. Roest 414,82; Wezel met 414.49. T^R WAS EEN TIJD, dat de bewoners van woonschuiten voor het merendeel bestonden uit scharenslijpers en straatmuzikanten. Na de oorlog, toen de tijd van woningschaarste aanbrak, kreeg de woon schuit een andere naam: het werd woonboot. Met de naam veranderden ook de bewoners. Het waren niet meer de zwervende gezinnen, die hun woongelegenheid in een vaartuig zoch ten, ook in talrijke andere families, die aan de wal geen woning konden krijgen, zochten het op het water. En tot op de dag van heden kan de woonboot nog niet gemist worden. De meeste woonboten zijn tegen woordig wel zodanig van constructie en inrichting, dat men zich niet be hoeft te generen om te zeggen in een „schuif te wonen. Menig bewoner van een „gewoon" huis aan de vaste wal zou zijn handen dicht knijpen als hij een woonboot zou bezitten. Eigenlijk zijn er twee soorten boot bewoners: de principiëlen en de ge- dwongenen. De principiëlen zijn zij, die na gedane arbeid in de grootst moge lijke afzondering willen rusten, zon der herrie van de buren. Deze mensen houden bovendien meestal van het wa ter en zijn gelukkig, als ze zachtjes schommelend in hun woning kunnen genieten van het spel tussen licht, water en wind driehonderd gulden aan grondbelas ting. Daar heeft de huurder van een flatje natuurlijk geen last van, doch men moet een woonboot dan ook be schouwen als een alleenstaande wo- De bootbewoner betaalt een liggeld naar gelang het aantal tonnen laad vermogen van zijn schip. Dit is on geveer f 1,25 per ton, zodat een woon boot de gemeente jaarlijks ongeveer tien tot twaalf gulden oplevert. In verhouding tot de grondbelasting ls dit natuurlijk zeer laag. Voorts ls er nog het economische voordeel van onderhoud en verwar ming. De kosten hiervan zijn door de kleinere afmetingen minder dan die van een'huis, ondanks het feit, dat de buitenzijden van de boot ten gevolge van de opstijgende waterdampen omdat er aan de wal gebrek aan woonruimte is. Dat neemt natuur lijk niet weg. dat zij geen liefhebbers van het water zijn, maar zij blijven toch moeite doen om een „echt" huis te krijgen Een ander soort gedwongen water bewoners wordt gevormd door de men sen, wier werkzaamheden het mee brengen her en der heen te moeten trekken. Dat zijn o.m. de aannemers en de waterbouwkundige ingenieurs. De- soort is aan het uitsterven, omdat de verbindings- en vervoersmogelijk heden steeds beter worden. Het heen en weer trekken met een woonboot is trouwens ook zo'n pretje niet. Als er een roer aan de boot zit, kan men er zonder meer een sleepboot voor zetten en gaan varen. Maar de meeste woonboten hebben geen roer meer en dan moet men voor èn achter een sleepboot vastbinden. In beide ge vallen moet men maar zien, dat er een goede vaarweg wordt gevonden naar de nieuwe plaats van bestem ming. Dikwijls komt men dan bruggen tegen, die alleen zijn te passeren met een extra belasting van zandzakken of mensen. Dit is een van de ongerie- ven, die het verhuizen van een woon boot met zich meebrengt. VOORDELEN Om te beginnen wordt hij meer met rust gelaten door de belastingen. Voor een normaal huis betaalt men al gauw In de week van 16 tot en met 22 augustus I Rij ruziën t weg 175; J M Birort, Boer)ba®ve- I liaan 7, Frankrijk; MEJ Vromans-de la In Leiden vestigden zich: Onvoorzieliitge dame aangereden Zaterdagmorgen werd op het Levendaal :n 71-jarige dame, toen ze onvoorzichtig overstak, aangereden. Ze werd met een heupfractuur naar het A.Z. overgebracht Inzicht Mej. Siddré deelde ons desgevraagd mee, dat zij dit besluit „in de diepste nood" heeft genomen. Zij betreurt d< gang van zaken zeer en verklaarde, dit nooit te hebben gewild. De motivering van haar ontslag gaat uit van het schil van inzicht tussen het bestuur de Hervormde diaconie te Leiden ei directie van het tehuis, een verschil name ten aanzien van he*, gevoerde e Zij meent, dat voor de leiding van kindertehuis een goede samenwerking tussen directie en bestuur onontbeerlijk is. En dat de samenwerking tussen het diaconale bestuur en haar niet beant woordde aan de eisen, waardoor zij het e werk lichamelijk noch geestelijk volhouden. In haar argumentatie legt mej. Siddré de nadruk op de noodza kelijkheid van begrip voor de nieuwe ichtlijnen in het kinderbeschermings- werk, richtlijnen, waarlangs ook het werk in „Voordorp" in de achterliggen de tien jaren wezenlijk veranderde. Acht leidsters zijn de directrice in haar ontslag gevolgd. Zij hebben het bestuur de Hervormde diaconie meegedeeld, zij wegens overbelasting van de di rectrice hun taak niet op de juiste wijze kunnen uitoefenen en dat zij hun ver antwoordelijkheid daardoor te groot vin den. Ons werd verzekerd, dat ce leidsters hun besluit In volle vrijheid hebben ge nomen. Mej. Siddré is in 1946 in „Voordorp" ge komen, als opvolgster van mej. A. de Bie. Voordien was zij werkzaam als huisbe- zoetkster bij de Sociale Raad te Leiden en al6 adjunct-directrice van het kinderte huis Prinses Beatrix te Groesbeek. In „Voordorp" zag zij zich onder meer oor de taak gesteld, de richting van het F Brandt-Corstius en fam, aan boord Utrechtse Jaagpad t/o no. 56a; D C Ver- kaik en fam, monteur, aan boord Mare- singel; M Frank en fam, huishoudster, L de Colignystraat 12a; L Langeveld en fam, gem. ambtenaar, aan boord Mors singel; K P van I>inter en fam, boek houder, Meerburgerkade 8; P M Wiel3- ma-Wilhelm en fam. Moddermanstraat 5; C S Koole-van de Velde en fam, Bali- straat 63; A L Jorissen-Huizen, typiste. W de Zwijgerlaan 145; B W van Daalen. onderwijzer, B Ballotstraat 39; J Sack, Rijnsburgerweg 153; A H Hakkaart-Groen, filiaalhoudster. Langebrug 46; M E W ter Haar. hulp in de huish., Maredijk 1; S Brovender. Rijnsburgerweg 153; J E Stru- we-Bast, Nw Rijn 46; N Broekhuisen, Poelgee6tstraat 20a; A C Vlaming, ver pleegster, Vondellaan 30; W J M Verburg, Thorbeckestraat 24; W G Leenhouts, de Sitterln 19; A D Sitalsing, Vinkenstraat 6; J J Vlieland, linnenmeisje, Rijnsbur gerweg 10; R Pieters, verpleegster, Rijns burgerweg 10; J H van Es, Celebesstraat 21; A C M H Joosten-Meuwlssen, diëtiste, Haarlemmerstraat 138; W A J Rapp, ver tegenwoordiger, Breestraat 37; J P Vee- lenturf, rijwielhersteller, Rapenburg 146; K K Liem. Buys Ballotsbraat 19; Th Co- parij, RK priester, Haarlemmerstraat 106; M de Krelj. grossier, Kraaierstraat 6; A G J M Corver. winkelier, Haarlemmer straat 88; A W M Speet, employé van een reisbureau. Nw Beestenmarkt 19; H A Becker, Oude Vest 35; A M Bik, Apothe- kersdijk 30; R A Talens. Stuwstraat 18; M J M de Jong-Spits, Akkerhof 38; A G Neuteboom. melkhandelaar. Diefsteeg 7; A van Liere. verpleegster, Rijnsburger weg 10; A M Kabel, verkoper, Haagweg 18; F van de Velde-van der Leijé, Bali- straat 63 Uit Lelden vertrokken: R A J van Lier en fam, Wasstraat 67, Wageningen. Nassauweg 14; F Blickman en fam, Kneppel'houtstraat 47, Voorscho ten, Pr Maurit6laan 58; D van de Ruit- Dreef en fam. Burgsteeg 5, Brits Borneo; H F M Donders en fam, W Singel 70, Oisterwijk, Dr Bolsruslaam 10; W F van Koot en fam, Fagelstraat 3, Leidsohen- dam, Hertogstraat 14; H J J Gflorius en fam, Duinhof 10, 's-Bosch, Zuiderparkweg 346; P J M van Heijet en fam, Heren gracht 25, 's-Gravenhage, Benoordenhout- seweg 214; G Coenkamp, Rapenburg 12, 's-Gravenhage. Stevineti-aat 308; E G van die Kooij, Lage Morsweg 63, Oegstgeest, Rie, Looierstraat 92, Amsterdam, Aan Boord; B Sluijber, Rijnsburgerweg 10, Rotterdam, P v Aschetraat 46a; L Haan stra, Maredijk 34a, Oegstgeest, Rhijng- etraatweg 197; L E TengJbergen, Maredijk 34a. Oegstgeest, Rhijng-straatweg 197; J J Blote, Korte Mare 27. Leiderdorp. Hoofdstraat 43; J v d Tang. Oude Vest 223, Leiderdorp. Steenbakkerslaan ID; K van Otteren. Aalmarkt 3. Den Helder. Duin roesstraat 60; J Seijffert, Noordeinde 14a, Eindhoven. Tramstraat 50; J M den Broek-van Fulpen, de Goejstraat 59, Nijmegen, Tijgersïraat 141; R Kleian, Zoe- terw Singel 77, Oegstgeest, Schoutenburg straat 18; J van Koolbergen, Thort>ecke- straat 47, 's-Gravenhage. DovenneteQweg 99; J Vork, v d Waalsstraat 62. Tilburg, St Josephstraat 67; T Nootenboom. Vei lingkade' 13. Wassenaar. Sch bij Nacht Doormanlaan 2; P J Rauwerda, W Rozen straat 54a, Indonesië; R F A Moussault, Rijnsburgerweg 163, Rotterdam, Schie- da meed ijk 54E; A M B reedijk, Rijnsbur gerweg 10, Hekendorp, Buurt 140a; M B A van den Broek, Lijsterstraat 1, Oegst geest, Wijttenbachweg 81; J A Breuk ink, Merelstraat 43, Oegstgeest. Juffermans- straat 4; J Pijl. Roodibonststraat 53, Oegst geest, Juffermansstraat 4; C vaif Meurs, Formoe ast raat 13a, 's-Bosch, Julianaplein 15; E A G E v d Pool, Marnix6traat 93 Katwijk. Wassenaareeweg 75; H A Bij voet. Rapenburg 24. Rotterdam, Bergsin- gel 172; M C v d Laan. Hartmanetraat 27, Papendrecht. Badhuisstraat 2; G G Ben jamins. Melch Treublaan 1. Katwijk. Zee weg 117; W Olman, Seringenstraat 23, Huizen NH. Crailoseweg 116; J M C Zweers, W Singel 41, 's-Gravenhage, Beeklaan 423; G de Vogel. Staringkade 34. 's-Gravenhage. Falckstraat 132bov; A van Soeren-Vonhout. Clarensteeg 11 Noord- wijkerhout. Westeinde 26, Woensdag concert in de Zijllaankerk Wassenaar Woensdagavond om 8 uur wordt in de Zijllaankerk te Wassenaar een concert ge geven door Gerard Akkerhuis, orgel, en Elisabeth Verhagen-, alt-mezzo. Het pro gramma vermeldt achtereenvolgens wer- '-n van J. L. Krebs, J. S. Bach. Joh. ahms, G F Hëndel, F. Mendelssohn- Bartholdy, W. Pijper en L. Boëllmann. grondiger onderhouden moeten den dan de buitenmuren van een woon huis. Eens in de drie jaar komt iemand van de gemeente het drijvende huis inspecteren. Wordt het goedgekeurd, dan kan de ligvergunning worden verlengd. Daarbij komt dan nog de werfkeuring, die om de vijf tot zeven jaar plaats heeft. Het schip wordt dan op de helling gezet en nagezien op los gesprongen klinknagels en wier-afzet ting op de romp. Zo'n inspectie duurt meestal een dag of tien. Een voor deeltje is, dat de boot met afl het meu bilair er in op de helling kan worden gesleept. De boten gaan met hun tijd mee. De omgebouwde aak gaat tot het ver leden behoren en het casco van gewa pend beton neemt zijn functie steeds meer over. Behalve steviger heeft het casco het voordeel, dat het schom melen bij storm of het voorbijvaren van schepen tot een minimum is te ruggebracht. Bovendien zijn deze cas co's met opbouw ruimer dan de om gebouwde aken. De boten, die nog worden gebouwd, zijn meestal slechts vervangingsboten, We hadden altijd gedacht, dat de winter een moeilijke tijd zou zijn voor de woonbootbewoners, maar enkele bewoners verzekerden ons, dat dit wel meevalt. Er zijn boten met een minia tuur centrale verwarming, met hete- luchtkachels. met salamanders en er zijn boten met haarden en potkachels, maar alle kunnen goed verwarmd worden. Is er ijs, dan wordt van ge meentewege het water open gehouden. Het is natuurlijk zaak de boot van de oever verwijderd te houden met het oog op het fljndrukken van de boot tussen het ijs en de kade. „VERSCHIJNSEL" A L met al blijkt dus, dat een woon- boot in veel opzichten niet voor een 1 normale woning behoeft onder te 1 doen. Veel bewoners van zo'n boot zouden hun drijvende woning niet wil- len ruilen voor een flatje in een groot huizenblok. Anderen zien weer reik- halzend uit naar een echte woning Hoe de meningen dan ook uiteen lopen, we moeten de woonboot maar nemen als een „verschijnsel", dat bij i onze tijd behoort, zoals straalvlieg- j tuigen en bebob-haar. Orgelbespeling Johan van Dommele Het programma voor de morgenavond half 9 in de Geref. kerk aan de Oude Vest door Johan van Dommele uit Ben- nekom te houden orgelbespeling is: 1. Suite du deuxième ton van L. N. Clérambaulit (1676—1749); 2. De koraal melodie; „O Hoofd, bedekt met wonden" bewerkt door vier componisten: a. D. Buxtehude (1637—1707), b. J. Brahms (1833 —1897), c. E. Pepping (geb. 1901), d. J. Langlais (geb. 1907); 3, Preludium en fuga in G van J. S. Bach (1685—1750); 4. Varia ties over: „Heer Jezus heeft een hofken" van Flor Peeters (geb. 1903). 5 Passa- caglia van H. Andriessen (geb. 1892); 6. Improvisatie over een thema, op te geven door Chris Hanegraaff, Joh. v. Dommele (geb. 1927). Speeltuinfeest van Westerkwartier Zaterdagmiddag wae er speeltumfeerf bij Westerkwaitier. Een tuinfeest ie het door het regenachtige weer ndet gewor den, maar de vreugde wae toch ook in het Antoniusolubhuie groot. Daar heb ben vijfhonderd kinderen zich kostelijk vermaakt. Het programma van twee uur werd verzorgd door het'gezelschap Meurs uit Haarlem. Versnaperingen ontbraken vanzelfsprekend ook niet Sylvia won de eerste prijs In de amateursrubriek „Waagt uw kans" van Radio Luxemburg heeft het Leids amusementsorkest Sylvia onder leiding van Jan Meerpoel de eerste prijs van da Leidse amateurs veroverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3