Wandelsport bij badgasten en inwoners geliefd Zaalruimteprobleem zal weer in raad rol gaan spelen Rus Petroff schilderde in het Hollandse landschap 6 WEU WE LEIDSCHE COURANT IS ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 BEURSBAROMETER )iscontoverhoging klassiek medicijn tegen uitwassen TENGEVOLGE van de onzekerheid over de oplossing der Suez-kvvestie A heeft de effectenmarkt deze week nieuwe impulsen moeten ontberen m het gevolg is geweest een voortduren van de komkommertijd en een afbrokkeling der koersen. De jongste discontoverhoging hier te lande ;taande toestand, maar ook een symptoom 'entestandaard. ;n aanpassing bij de be de verdere stijging der De gisteren nabeurs afgekondigde Oer- ioging der discontotarieven der Neder- andeohe Barak is enerzijds te beschouwen jls een aanpassing bij de bestaande ver houdingen op de geldmarkt. De rente op f' habkistpapier was reeds aanzienlijk ge- egen en de verhoging van het disconto ter Nederlandsche Bank is in feite een bevestiging daarvan. Op 7 februari 1956 bracht de centrale bank. na geruime tijd. ie eerste wijziging in het disconto aan biet een stijging van een half procent. Si-tonaal blijft de verhoging bot een kwart procent beperkt Deze stijging van de rente -is geen na tionaal verschijnsel, In de Verenigde Sta ten verhoogde de federale reservebank t New York, daarin gevolgd door anderi Iederale banken, het disconto met eet In Duitsland is reeds eer der de rente aangetrok ken en de irotroduktie talrijke Duitse industriële obligaties hier te lande i 8 pet rentetype illustreert daar te lande. In Enge- tot 5% lew art pi Financieel overzicht ban het 7 pet jle hoge land i6 het disconto tot bet verhoogd Duidelijk blijkt, dat we hier met een pternationaal verschijnsel hebben te naken en de rentestijging in andere landen gaat ons nu eenmaal niet on- jeroerd voorbij. Trouwens de ontwikkeling hier te lan te heeft reeds enige tijd aanleiding ge heven lot een ..aantrekken van de rem- fien" door de autoriteiten Men heeft het geld 'Hens en wetens iuurder gemaakt in de strijd tegen een Overspanning der conjunctuur en de nu ifgekondigde discontoverhoging betekent sen sterkere dosering van de klassieke tnedicijn tegen ongezonde uitwassen der économische volkshuishouding. De krappe geldmarkt zal voorlopig geen ontspanning te zien geven en de gevolgen van de stijgende rentevoet kun nen we op de kapitaalmarkt duidelijk be speuren. Als voorbeeld noemen we de koers/vorming der gestaffelde 3'3pet staatslening. In 1955 bereikte deze lening een koers van 101% pet hoogste en 98% pet laagste notering, terwijl gisteren een koers van 91 pot vermeld werd. In 1952 werden provinciale elektr. leningen uit gegeven van het 4% pet rentetype, Na dien stegen de noteringen dezer obliga ties tot circa 109 pet. Gisteren zagen wij ter beurze een koers van pari voor de 4% pet Geld. BI. Mij, Leningen overtekend LJET merkwaardige feit deed zich deze week voor, dat de nieuwe uitgiften yan 4% pet provinciale en gemeentelenin gen belangrijk werden overtekend, ter wijl ter beurze de oudere en dus voorde liger 30-j'arige 4% pet leningen voor 1 pet of meer beneden pari verkrijgbaar waren. Reeds eerder hebben wij opge merkt, dat men het als belegger kalm aan kan doen en zich niet behoeft te haasten. De gang van zaken op de kapitaalmarkt bewijst o.i., dat de rentevoet nog met tot rust is gekomen. De gemeenten verdrin gen zich om tegen iVi pet op de emissie- markt aan bod te komen. Amsterdam komt met een grote premielening van f20 miljoen, voorzien van hoge prijzen. Als men met premieleningen gaat komen betekent dat meestal, dat een gewone lening tegen het geldend rentetype geen jredelijke kans van slagen heeft. De er varing der vorige jaren leert dat 'duidelijk. Philips Gloeilampen heeft, blijkens haar publicatie, met institutionele beleggers ondershands geldleningen afgesloten voor f167 miljoen Men fluistert tegen een rente van 4 pet en men kan de vooruit ziende blik van Philips prijzen, wijl het concern erin geslaagd is tijdig de bestaan de geldbronnen aan te boren, alvorens de mogelijkheden op dit gebied uitgeput of duurder geworden zouden zijn. De kwartaalsstaat van het lampenfonds maakte ter beurze een goede indruk. De pmzet vermeerderde in het 2e kwartaal óp een bevredigende wijze, ook de winst nam toe en de invloed van de cijfers zou ongetwijfeld groter op het koerspell der aandelen zijn geweest, wanneer de alge mene marktsituatie gunstiger ware. Nu was per saldo een verlies van 7 punten te noteren Het hoofdfonds. Kon. Olie. kon ook niet bp gang komen en verloor enig terrein, ondanks de aankondiging van 10 pet fctookdividend door de Amerikaanse doch termaatschappij. de Shell Oil. Unilever taoest 8 pet van het koersniveau afstaan peze week, terwijl AKU van alle vier in ternationale fondsen zich het beste kon 'handhaveD Drukke tijd voor scheepvaart C CHEEP VAARTAANDELEN moesten onder druk der omstandigheden ook leen veer laten, al bleven de koersver liezen hiei- beperkt De dunheid der imarkt speelt voor locale aandelen de laat ste tijd terzake der koersvorming een grote rol. De leidinggevende scheepvaart aandelen verloren ongeveer 5 punten. De moeilijkheden rondom het Suez-kanaal kunnen overigens voor de scheepvaart jwel eens een drukkere tijd brengen. Een Advertentie ROOMBOTER heeft Uitsluitend le kwaliteiten. „DE LANDBOUWER" D M. PARLEVLIET, (Advertentie) FOUR-MOST SHAVER H. BEDEKER D. en H. Kapper zijn all risk verzekerd. ontwrichting van het verkeer door het kanaal, b.v. door een gebrekkige organi satie der loodsdienst. zou onvermijdelijk tot een groter gebruik van tonnage ren Een verscherping van de intern nale toestand zou verder kunnen leiden botmeer transport voor hetaanleggen van voorraden e.d. Cultuurwaarden lagen gedrukt in markt en verloren enkele procenten de koers Do beurs vreest een ver verscherping der verhouding tussen derland en Indonesië door de overigens toegejuichte actie van minister Lun internationaal niveau. In het verslag van de Ned. Nooreche Plantage Mij wordt terzake van de rub- berprijs opgemerkt, dat de Russische kopen thans geluwd zijn en dat men verstandig zou achten, als voorverkoop van het produkt door het Bureau Uitvoerzaken werd toegestaan. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat de directie van deze rubberonderneming °erder een daling van de rubberprijs verwacht. Op de emissiemarkt signaleerden we ook de introdiuktie van 7 pet obligaties Gelsenkirchen Bergwerke circa 98 pet. In Duitsland noteren deze obligaties on geveer 90 pet Het koersverschil, dat op merkelijk groot is, spruit voort uit de opgejaagde notering van de z.g effec tenmarkt en de koeten der introduktie. De hoge notering van de effectenmarkt kan overigens een tijdelijk verschijnsel zijn en men zal met deze mogelijkheid rekening moeten houden. Modevakschool: „Coupe Nationaal" t 223 Telefot AANGIFTE VAN NIEUWE LEERLINGEN na 29 augustus aan de school DE LESSEN BECINNEN 3 SEPTEMBER. Opleiding voor alle vakdiploma's en eigen gebruik. Nieuws uit Alphen aan den Rijn Benzinestation Op het punt waar de Oranje Nassau- singei* overgaat in de Herenweg te Alphen aan den Rijn, een verbinding van de rijks weg LeidenUtrecht aan de zuidzijde van de Rijn met de provinciale weg naar Am sterdam ten noorden van deze rivier, gaat de Shell maandag een nieuw benzine-, lucht- en waterpompstation openen. Dit station wordt beheerd door de heer J. W. H. Bink. die het vorig iaar aan de Thorbeekestr;aat. naast het Nutsgebouw. een nieuw automobielbedrijf, annex ser vice-station heeft geopend als General "Motors-dealer Ongetwijfeld zal dit station in een te behoefte op dit punt voorzien. Hoewel het maandagmorgen om 7 uur reeds zijn diensten gaat verlenen, ligt het in de be doeling om aan de ingebruikneming om streeks 11.30 uur een officieel cachet te geven. Vijftig jaar getrouwd Het echtpaar G. C. Koelewijn en Joh. Koelewijn-De Graaf, wonende Rozenstraat 47. is donderdag 6 september 50 jaar trouwd. Buitengewone raadsvergadering De agenda voor de maandagmiddag 3 uur te houden buitengewone vergadering van de gemeenteraad is wel heel sober, nl.1. Opening. 2. Afscheid van de voorr zitter de -heer Ed. C. Witschey als bur gemeester van Alphen aan den Rijn. 3. Sluiting. Kativijk aan Zee Ruim drieduizend liefhebbers hebben aan de V.V.V.-tochten deelgenomen DE DERDE V.V.V.-WANDELMARS, die gisteravond is gehouden, is weer een succes geworden. Vooral na de koele dag, minder geschikt om de gehele dag aan het strand te vertoeven, was het een prettige belevenis de benen eens los te maken, te genieten van de mooie omstreken van het vakantieoord Katwijk en eens nader kennis te maken met de landinwaarts gelegen delen van Katwijk. Aan het startbureau, de Oranjeschool. was het tussen 6 en 7 uur een drukte van belang, toen de ruim 11QQ wandelliefheb- bers zich verdrongen, om .een Startkaart in ontvangst te nemen. Vlot werden de tippelaars geholpen en onder de klanken van vrolijke marsmuziek werd aan de tochten begonnen. In verband met het feit. dat de duister nis al weer vroeger invalt dan bij de vorige marsen, waren er slechts twee rou tes. namelijk van 10 km en van 15 km. Kwamen de eersten tijdig binnen, de meeste deelnemers meldden zich eerst bij de schemer: anderen marcheerden nog in de duisternis. Het was dan ook laat in de avond, toen allen terug waren en kon worden overgegaan tot het uitzoeken en uitreiken van de prijzen. De waarnemend voorzitter van V.V.V., mr. J. van der Plas, sprak woorden van dank tot de organisatoren van de ver schillende deze zomer gehouden wandel tochten. de heren J van Rijn en D. C. O. Boekhoven. Ook dankte hij mevrouw Van Rijn, mevrouw Van der Est-Dijksman en de heren Huibers. Proost en Mooiman voor hun hulp. Een bijzonder woord van dank richtte hij tot de directeur van V.V.V. en diens echtgenote en kinderen, die speciaal bij de voorbereidingen voor deze tochten bergen werk hadden verzet. De wandelsport staat bij onze gasten en bij de inwoners in het middelpunt van de belangstelling. Ruim drieduizend liefheb bers hebben deelgenomen aan de V.V.V.- wandelmarsen, wat tot tevredenheid stemt, zei spr. Toen werden de prijswinnaars bekend gemaakt Voor de 10 km; le prijs wandel sportvereniging D.O.V. uit Hillegom; 2e' prijs wandelsportvereniging Amicitia te Katwijk aan Zee; 3e prijs meisjesgroep Vergeetmijnietjes te Katwijk aan Zee. Voor de 15 km: le prijs wandelsportver eniging T.O.P. uit Noordwijk; 2e prijs De vrolijke Tippelaars te Katwijk aan Zee: 3e prijs Chr. gymnastiekvereniging D.W.S. uit Rijnsburg. Evenals bij de vorige tochten zorgden leden van het plaatselijke Rode Kruis- korps voor de medische verzorging. Zanvbiieenkomst in Nieuwe Kerk Ds. J. C. J. Bronsgeest, Hervormd pre dikant te Smilde, is nu badgast in Katwijk aan Zee en nam het initiatief voor een massazang in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat. Een massazang is het niet ge-: worden, dan had de kerk meer bezet moe ten zijn, maar de opkomst was toch wel J bevredigend. En de belangstelling voor deze zang zékerl Wlm van der Panne, de organist die hier in de zomer regelmatig concerten geeft, verleende zijn onmisbare medewer king aan het orgel. Een zangdienst is over het algemeen niets nieuws, maar voor Katwijk in het badseizoen wèl. Béide heren verdienen de waardering voor het feit, dat zij deze bijeenkomst hebben ge organiseerd. Het is te hopen, dat het niet tot één beperkt blijft. Wij moeten verder nog enkele opmer kingen maken. Daar is in de eerste plaats het programma. Dat kenmerkte zich door een zekere hang naar het al te bekende Verder bleken de voorspelen, de naspelen en de harmonisaties alle afkomstig te zijn van Jan Zwart en Feike Asma. Er zijn méér componisten, die ook goed werk en zelfs beter werk het licht hebben doen zien. Ds. Bronsgeest gaf bij de te zingen psalmen en gezangen telkens een toelich ting. Ten slotte willen wij de hoop uit spreken, dat de organist bij een volgende gelegenheid de psalmen in de oorspronke lijke vorm, dus ritmisch, zal spelen. Maar ondanks deze bedenkingen: waardering voor dit initiatief is er Zondagdienst De zondagsdienst artsen wordt w genomen, voor zover het de patiënten be treft van de hutsartsen Visser, Lodder, Cleveringa, Borleffs en Hagen, door dok ter K. Slagmolen, Zeeweg 23 Zondagsdienst tandartsen De zondagsdienst tandartsen wordt waargenomen door tandarts J. H. Reyn- ders, Kon. Wilhelmlnastraat 1. In nood gevallen kan men hier van half twaalf tot half één terecht. Opbrengst De opbrengst van d>e buejesaefcie voor de afdeling van de Geref. Bond alhier was over de eerste drie maanden f 3239,34 Hoog en laag water Zondag 26 augustus: hoog water 5.50 en 18.12, laag water 1.47 en 13.59 uur. Maandag 27 augustus: hoog water 6.28 en 18-49, laag water 2.22 en 14-34 uur. Orgelconcert Dinsdagavond half negen geeft Feike Asma 'n orgelconcert in de Niéuwe -Kerk. Het programma luidt: Fantasie Psalm 24, trio en koraal Gebed des Heren, Jan Zwart; preludium en fuga, J. S. Bach: trio (F-dur) J. L. Krebs; concerto (c- moll) Handel; pastorale Cesar Franck; toccata, Jules Crison; lento Hendrik de Vries; finale Feike Asma. Zondagsdienst De dienst van de huisartsen wordt waar genomen door dokter A. J. Zwartendijk. Stationsstraat 5, telef. 2472. Straatprediking De straatprediking wordt hedenavond om half acht gehouden in het Oosthoek- Burgerlijke stand Geboren: Johanna Jacoba, d. v. F C van Dolder en J J van Eijk; Sybella Eleonora, d. v. N Peet en G M Veldhuis; Cornelia Catharina Maria, d. v. C W Blakenburg er J G Enbhoven; Maria Johanna, d. v. P i H Verkade en J de Koning; Nicolaas, z. v J Wilile en J Bruijnjé; Alida Cornelia Ma ria, d. v. P C. Hoogervorst en J M Kleijn; John William, z, v. M A J v d Hurk e: G Wilson; Marie José Jacqueline, d. Sprokkereef en J T Kronenburg; Adri Wilhelmina, d. v. C Mulder en W J Tol; Hendrika Alfoerdina, d. v. M Zuidam en H A de Groot; Marianne, d. v. G de Wit en M de Vos; Johanna Maria Alle- gonda, d. v. C Rietveld en M v Duiven; Franciseus, z. v. P Straathof en M T van den IJssel; Marianne, d. v. J van de Vech- te en A Verlooij. Ondertrouwd: A de Jong, 24 j. en C. de Bruin, 21 j.; J W N van der Sluis, 26 j. en I D Moleman, 22 j. Gehuwd: Z. van Ginhoven, 31 j. en J M Burggraaf, 27 j.; W H te Koste, 25 j. en A Bakker, 26 j.; C Altona, 56 j. en B Chr. Kurzbach, 39 j.; H van Spijkeren, 42 j. en n Halm, 42 j.; P H van Eijk, 21 j. en M 3 A van Leeuwen, 19 j. BENTHUIZEN Raadsageiida Burgemeester J. J. Steenbakker Mo- rilyo.i Loijsen heeft de raad bijeengeroe pen op donderdag 30 augustus om half acht. Aan de agenda ontlenen wij: voor stellen tót verkoop van enkele percelen bouwgrond van het gemeentelijk bouw terrein; aangaan van een kasgeldlening; verlenging van de huur der woningen Dorpsstraat 71 en 3; voorlopige vaststel en de bedragen, bedoeld in de lager- onderwijswet 1920 over de jaren 1954 en 1955; vaststelling van de vergoeding, waar op het bestuur der vereniging „Een Schooi den Bijbel" voor de onder zijn be stuur staande bijzondere lagere school 1955 aanspraak heeft, alsmede van het bedrag der voor vergoeding in aan merking komende uitgaven; benoemen van ".id van de commissie van advies, als bedoeld in art. 8 der woonruimtewet 1947 tot het opnieuw benoemen van de le- dier commissie; wijziging van de ge meentebegroting -1956 en voorlopige vast stelling van de gemeenterekening, dienst "755. Dode postduif aangetroffen Donderdag wer-d in deze gemeente een dode postduif gevonden. Het dier had gevlamde kop en was met het gemerkt „Holland 52-763593". Het ringetje is ten gemeentehuize terug krijgen. Burgerlijke stand Ondertrouwd: N. Dool, 25 j., Boskoop A. van den Dool, 23 j. Gehuwd: J. C. de Bruin, 26 j. te Strijen en J. Sminik, 26 j. KOVDEKERK A. D. RIJN Zondagsdienst artsen De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Veenendaal te Alphen den Rijn, tel. 2072. Ür. John beschuldigd van verraad Dr. Otto John, het vroegere hoofd van de Westduitse inlichtingendienst, die ln 1954 naar de Russische zone ging. doch vorige jaar weer naar West-Duits- terugkeerde, is gisteren verraad beschuldigd. RIJNS ATERWOllDE Grootse viering van 102de verjaardag Gisteren vierde mevrouw de weduwe Van der BreggenPannevis haar 102de verjaardag. Om kwart over elf kwamen burgemeester Kammenga, wethouder Vis ser en secretaris De Ren haar in haai woning opzoeken, gewapend met eer mand met fruit. De jarige toonde zici zeer opgewekt en praatte honderduit. Haar gezichtsvermogen is nog verbazend scherp, aar met het gehoor wil het niet erg eer. Haar oudste zoon. al diep in de ventig, was per motorfiets naar de ver jaardag gekomen, zodat dit ook een kras se vertegenwoordiger van dit sterke ge slacht mag heten. Onder de verjaardags- gasten bevond zich ook de ruim'90-jarige oud-toneelspeler J. van Warmelo Woubrugge, vroeger in het gezelschap van Jan Musch. Kleine gemeente offert reeds f 11.000 De kleine Hervormde gemeente va Rjjnsatervvoude heeft wel grote offer vaardigheid getoond. Voor de restaura tie van de Wouwse Dom is namelijk reed» ruim f 11-000 bijeengebracht. De randiganig, diie in eigen gemeenite wend gehouden in de eerste tien dag van augustus, bracht op: f 10 081.50. Ja, leest het goed: elf duizend eenentachtAg gulden en vijftig cent. Geen wonder ds. Van Soest daar dankb-aar voor is. De Hervormde gemeente immers telt slechts zeventig gezinnen. De ..kostwinners" heb ben dius gemiddeld f 158.30 opgebracht. Maar men komt altijd nog enkele tie duizenden tekort. Daarom, ten gerie van onze lezers, nog even het gironui mer van de kerkvoogdijhet nog altijd No. 86522. Katwijk aan Zee De heer Kornet in beroep tegen afwijzing verzoek tot verbouwing TER AAR Kind verdronken Het vijfjarig zoontje van de heer R. seuwen, landbouwer aan de Oostkan eg, zou gistermiddag zoals hij wel n :ed via een plank over een sloot r (het wealing gaan. Zijn vader, die thuis n om thee te drinken, ging. hem ror- maar vond zijn zoontje ln de sloot Hoewel hij het kereltje er direct uithaal- n dokter v. d. Bijl en een- E.H.B.O - twee uur lang probeerden de levens geesten op te wekken, is dit helaas zon r resultaat gebleven Veilingoverzicht Iet is dit jaar toch wel een heel bij l-der geval met de zomer. Het uitblijven n groeizaam zomerweer heeft tot ge- Ig dat het veilingbeeld ook zeer 6terk afwijkt van wat normaal genoemd wordt. In augustus komen anders zeer grote aan- :n voor van snijbonen en prinsesse- bonen en vooral ook van augurken. Het an in de tuinderij en bijgevolg ook de veiling één der drukste maanden het jaar. En nu. niets van dit alles. Geen echte zomerdriikte is er door de minimale aanvoeren. Ondanks deze ge ringe aanvoeren blijven de dagomzetten in geld toch gelijk, of ongeveer gelijk aan in jaren met normale aanvoeren. Dit wijst er op dat de produkten zeer hoge prijzen opbrengen. Voor de kwekers gelukkige omstandigheid. Ook deze v er veelal een stijgende teniens bij oteringen waar te nemen. Nadat de snijbonen vorige week zaterdag een r-rwaohte prijsdaling te zien hadden gegeven, Is er deze week toch weer a- --"leken van de prijs geweest. Vooral vrijdag werden ze vlot verkocht. De kwa liteit begint jammer genoeg minder worden. De prinsessebonen werden o het algemeen goed betaald. In verhouding tot de snijbonen zijn ze echter goedkoper. De witte pronkers maakten ook een goede prijs, hoewel deze door kwaliteitsverschil nogal varieerden. Spekbonen zijn er nig, de prijs was behoorlijk. Augurken zijn ongekënd duur geweest. Nog steeds gaan de noteringen omhoog. Voor alle sorteringen gelden deze hoge prijzen. Het aanbod blijft verre beneden de vraag. En dit is wel de hoofdoorzaak van dit prijsverloop. Het grootste gedeelte wordt opgenomen door de industrie. De export neemt toch 6oms ook nog deel af. Van de tomatenprijzen is niets bij: ders te vermelden. In doorsnee was notering beneden die van de vorige week. Bloemkool was weer duur; de aanvo niet zo groot. Voor de 6la worden, als de kwaliteit goed is. zeer goede prijzen g maakt. Zo was het ook met de peen. Er veel verschil ln kwaliteit, wat goed merken is aan de vrij ver uiteenlopende prijzen. De andere groentesoorten werden graag tegen goede prijs gekocht. Andijvie, posti lein en groene en rode kool betaalde me goed. Kroten waren iets duurder dan vei leden week. Ook uien en goede rabarber deden het niet slecht. Selderij was ni< hoog in prijs. Samenvattend: een wee van matige aanvoeren en hoge prijzqn. De heer B. M. P- Kornet uit de Jan Tooropstraat heeft zich met een beroep schrift gewend tot de gemeenteraad aan gaande het zaalruimtcprobleem. H\j schrijft daarin, dat het in 1945 opgezette schouwburgplan in de toen gedachte vorm zeker niet verwezenlijkt zal kun nen worden. De bouw van een gehoor zaal door de gemeente zal ook nog ge ruime tijd op zich laten wachten, zeker indien de prioriteit van de woningbouw zo op de voorgrond zal blijven als thans het geval is. Grond voor de bouw van een nieuwe zaal voor rekening van de heer Kornet is nog altijd niet toegewezen. Op 7 juni heeft hij van B. en W. bericht gekregen, dat te zijner tijd bij de definitieve vaststelling van een plan zou blijken of, en zo ja, hoe, rekening kan worden gehouden met zijn plannen om voor eigen rekening een ge bouw te stichten. De heer Kornet heeft een nieuwe poging ondernomen om al thans tot een tijdelijke oplossing te komen voor een deel van het zalenprobleem en heeft'tekeningen laten maken om zijn be staande opstallen aan de Freek van Rhoonstraathoek Emmaplein door een geringe Inwendige en uitwendige verbou wing geschikt te maken voor een zaal, die ten minste 300 mensen kan bevatten en waarbij door het wegnemen van losse tussenwanden de aangrenzende foyer van rond 100 vierkante meter nog zou kunnen aansluiten Het architectenbureau Verloop en Van der Meij heeft zich op 30 juni onder over- legging van tekening en toelichting tot B. en W. gewend met het verzoek om vergunning voor de verbouwing. Als be doeling is daarbij omschreven het ge legenheid bieden tot het houden van bruiloften, feesten, filmvoorstellingen en ln het seizoen amusement bieden aan gas ten, die daarop vooral bij'ongunstig weer veel prijs stellen.. Binnen enkele weken zou de verbouwing, die een tijdelijk ka rakter zou dragen, achter de rug kunnen zijn. B. en W. hebben op 25 juli het ver zoek echter afgewezen, waarom de heer Kornet thans bij :de raad in beroep komt. Hij tekent daarbij aan. dat het verzoek ailleen is ingediend, „omwille van de goede verstandhouding met B. en W.", omdat voor verbouwing van onderge schikte betekenis geen vergunning nodig Is. De heer Kornet blijft bereid uit eigen middelen de bouw van een zaal met 800 plaatsen te financieren. KATWIJK AAN' DEN RIJN Zondagsdienst artsen Zover het patiënten betreft van de huis artsen E. E van der Laan te Rijnsburg tn H. M. Heuting wordt de zondagsdienst waargenomen door dokter J Bergman. Valkenburgerweg 1B, tel. 2921, KATWIJK Agenda gemeenteraad De gemeenteraad komt donderdag avond om half acht in openbare vergade ring bijeen. De agenda bevat onder meer de volgende punten: verkopen van een strook grond aan de C.V. Bouw- en exploitatiemaatschappij „Zeebad Kat wijk"; verkoop van enige percelen grond aan de Sportlaan; aanvaarden van een legaat van wijlen de heer P. E. R. Trous- schot; verhuren van een gedeelte van de rijwielstalling aan de Boulevard; ve ren van een perceel grond aan Ouwe- hand's stoomsohelpmaalderij N.V.; in stellen van een rechtsvordering tegen C. van der Helm te 's-Gravenhage; uittrek ken van een krediet voor het verbouwen van een schuur tot garage achter het perceel Piet. Heinlaan 76; verhogen het krediet ln rekeningcourant krachtens overeenkomst met de N V. Bank voor Nederlandse gemeenten; wijziging van de kindertoelageregeling 1954; onbewoon baarverklaring van de woningen Louwe straat 16d, Zuidstraat 92a en Zuidstraat 92d; verlenen van een bijdrage over de jaren 1954 en 1955 aan de diaconie der N.H. Gemeente te Katwijk aan Zee we gens kosten van aanstelling van een maatschappelijk werkster; verlenen over 1955 van een subsidie aan de afdeling Katwijk van het Wil-Gele Kruis; nader •e-advies met betrekking tot het voor- el tot het verlenen van een vergoeding -artikel 13 der l.o.-wet 1920 ten behoeve in kinderen, die de school voor buifen- ivvoon lager onderwijs „Effatha" te oorburg bezoeken; verlenen van mede- erking ex-artikel 72 der l.o.-wet ten be hoeve van de school voor Gereformeerd lager onderwijs te Katwijk aan den Rijn de school voor ULO te Katwijk aan Zee. Oefeningen in duinen Maandag zullen op het eohietterrein in de duinen de oefeningen van het garni- Leiden worden hervat. Tijdens de oefeningen zijn drie rode korven zicht baar. Het zich bevinden in het gebied, dat door de korven wordt gemarkeerd, is levensgevaarlijk. WIE verwacht er nu ergens in het land bij Leidschendam heel vlot Russisch te horen praten? En dan nog wel achter een heel gewone schildersezel bij een oude molen. Toch hebben we dit dezer dagen op één van de weinige mooie momenten wat het weer betreft mee gemaakt. Een kleine grijze man in windjack schilderde ijverig aan zijn afbeelding van de echte Hollandse molen, onderwijl pratend met een langere zwarte man. Het was voor ons onverstaanbaar en dat wekt nu juist de nieuwsgierigheid op. Naderbij komend werden we uit de droom geholpen: die kleine man ach:er de schildersezel s niemand minder dan de befaamde Frans-Ru -he schilder André Petroff. Onze kunst redacteur heeft, op speciaal verzoek van Petroff, reeds -nkele malen tentoonstelling van hem ingeleid en geopend in Den Haag. De mia die bij hem stond was de Haagse kunsthande laar Peter Loujetzky, een groot vriend van Petroff en tevens degene die Pe troff in ons land reeds lang voor de oorlog heeft geïntroduceerd. Petroff was verrukt over ons land en over die ty pisch i:.-" an dee i lek jes. „Waar ter wereld vindt man zo'r rustiek plekje als hier in het Hollandse lam hap. Waar vindt men zo- Waar vindt men zo veel diepe kleurr als in Uw land". Het was plimenteus bedoeld van Petroff; hij meen de het, toen hij in vlot Frans onze vraag beantwoordde, waar om een schilder uit de Rivièra nu naar Ne derland moet komen om te schilderen. En dan nog wel het koude Holland van deze bar re zomer. Petroff houdt van ons land, zoals hij ook van- Frankrijk houdt. Maar ergens is er het helm- vaderland, naar de sfeer van de taal van Rusland, naar het volkslied van zijn eigen landgenoten, naar de oude kunstschatten in Moskou en Leningrad. Aan de Keizerlijke Academie van het toenmalige Petrograd ontving Petroff zijn opleiding bij de befaamde Nicolaj Rerich. Die naam Rehrich is interna tionaal bekend geworden. Na 'net uit breken van de revolutie verliet Rerich namelijk Rusland en maakte -eel om zwervingen. Hij stierf ten 6lotte als monnik. In New York is er nu een museum naar deze schilder genoemd. De eerste wereldoorlog bracht André Petroff eerst als militair in Grieken land door en uiteindelijk in Frankrijk, waar hij een tweede vaderland vónd. Op de Ecole des Beaux Arts te Parijs ontwikkelde hij zich verder en na het verlaten van deze school was al spoe dig zijn naam gevestigd. VERLANGEN ÏK BEN ERG GELUKKIG in Frank- rijk te wonen. Het is er zo onge looflijk mooi: de sfeer, de natuur, het leven, alles vol beweging". En als Pe troff zo over Frankrijk praat, dan komt er een wonderlijke glans in zijn ogen, maar achter die woorden vol liefde over „la douce France" zit toch ook de herinnering aan een land, waarin ook alles zo schoon was, waar- Nieuwe importrem in Indonesië Roepiah ter ivaarde van vier cent De Indonesische minister van financiën heeft tegen 1 september nieuwe import maatregelen afgekondigd, die neerkomen op een wisselkoers van 25 roepiah per Ne derlandse gulden voor luxe-goederen, zo als personenauto's. Tot dusverre waren de invoergoederen verdeeld in vier groe pen met importheffingen van 50 tot 400 procent boven de invoerrechten van 40 procent van de roe pi ah prijs plus extra heffingen. De nieuwe indeling omvat 9 groepen met resp. 0, 25, 50, 75, 100, 150, 200, 10 en 400 extra-heffingen. Boven deze extra-heffingen zullen voor luxe-goederen deviezencertificaten nodig zijn, die sinds 6 augustus als premie aan exporteurs worden toegekend. Deze zijn niet nodig voor onontbeerlijke goederen, doch wel voor luxe-goederen en be schermde artikelen. Deze twee groepen toten 10 procent van de invier. Volgens de minister zullen de extra-importheffdn. gen 5 miljard roepiah opbrengen tegen 3,8 miljard onder het oude stelsel. Zakenkrin- gen te Djakarta vrezen een prijsstijging levensmiddelen, auto's, banden e.d. de Europese gemeenschap. in de verlokkende klanken van Güsll, de weemoedige toon van de Balalaika, de steriele zang van de Plena en de heldere fluittoon van de Düdkt de sfeer een mystieke inslag geven. Als kleine jongen keek Petroff rond in de oude Russische kerken en daar zag hij een kunst, die een basis zou vormen voor zijn werk, teruggaand naar Byzantium waar de kunst op grootse wijze uiting gaf aan de opvat tingen en dogma's van de kerk. De fijnheid der fresco's en de kleu renrijkdom en zuiverheid der iconen grepen hem en het min of meer ab stracte karakter dezer priml-tie-"",n was voor Petroff een blijvende: bron van inspiratie. Later ging hij reizen: naar Italië, België"én'ftëderlaml..De"Vlaam se Primitieven wei ieh voor Petroff ook een ontdekking, om de zuiverheid van vorm en expressie en om het re ligieuze karakter. Zo streeft Petroff er naar alé hij eenmaal vertelt luistert* men geboeid een brug te slaan tus sen de primitieven en de moderne HERINNERINGEN ZOUDEN graag Petroff nog er laten zeggen; we zouden graag zijn hele college, dat hij ons in een enkel uurtje in de schaarse zon bij Leidschendam gaf, navertellen. De ruimte laat het ndet toe, maar wc rijn dankbaar juist op dat moment in die omgeving te zijn geweest. Een ding willen we nog zeggen: Pe troff had enorm veel lof voor zijp vriend Loujetzky, die hem voor Hol land heeft ontdekt en niet6 nalaat de betekenis van Petroff telkens weer onder de aandacht van de 'Nederlan ders te brengen; Straks gaat Petroff weer terug naai: Zuid Frankrijk. Niet alleen echter met herinneringen, maar ook met scl- '.de- rijen van Hollandse molens. Net o's Petroff's dochter Andrée Ruy, die kort geleden in Den Haag exposeerde - op dezelfde plek in het Holland j land- schap schilderde. WE„ sla 8.40—'13.1 3.70—6. selderij 8.30—10.20, bospeen 35—40 per )os; herebonen 82—95, tornatpn 20—34. 47, C 1833, bospeen 4446. waspeen - - essenibonen 56—83, stoksnijbonen A 8294. B 2535.» kassnijbonen 145116. groene kool selderie 7.60—8. krul- vel 14.20—11.40, kom- •n A 39—44, B 4445, r 8—14, sla 3- in ij bonen 52—100. —11, rode kool 13S. grof I 133, CD 148—101. afw 92. II E 67. ongesorteerd 47. alles per kg ROELOFARENDSVEEN 24 aue. Bloe pion 1921 mdgola j 7—22. stlvta 12—13 er snow 2334. Am. anjers 5illl per stuk ROELOFARENDSVEEN, 24 aug. Groon- ttgliiü n 3-8. andijvie levelling; 10—16. t kassnij bonen ikipeen 1023. LEIDEN. 24 auj en 13—13, tokbonen 87—140, kroten 14—18, i A 10—30, B 5—23, C 4 C 18, kor 15, sla A 9—22, B 3—7. bospeen 16-46, I 716. peterselie 24. selderij 49. uien 9—16. IJMUIDEN. 25 aug. Besommingen: 1 trawler20500. loggers: IJM 1B9—6820 204— 2450, KW 70—1920, 73—2940, VL 85—2780,, kot ters: KW 178—5560, 92—1380, 94—1700 30— 1380, 79—3820. 77—1330. 165—3430. 88—3250 IJM 7—2570, 111—640. 4—3130. 3—1Ö10. RO 29— 1460. HD 125—2580. WR 32—^1300. 25—3020. UK 3—3840 KATWIJK AAN ZEE. 25 aug. Aan de afslag: KW 73—392, 70—216. 130-677. Prijzen; trekharing; maatjesharing groen 76- 94, ki. 37—50. volle haring 21.70—35.80, vleetharing- maatjesharing 28.20—30 40, volle haring 28.20 —31, ijle haring 21. steurhaóng 18.40. KATWIJK AAN ZEE, 25 aug Vangst- berichten uit volle zee: KW *7—2, 140—50. 168—50. 170 gv.. 15—55 hvl.. 43—85 97—2, m gv.. 50—50 hvl., 20—100. 4445. 2—2, Waterpolo De Zijl II-Pinguin II 7-2 De promotiewedstrijden tussen De Zijl II—Pinquins II en DWR TI brachten vrijdagavond voor onze stadgenoten uit eindelijk toch een succes en met 7—2 -verdwerd verdiend van Pinquins gewon- Jammer was hetdat De Ziji] de eerste ..vee wedstrijden verloot*, waardoor on danks deze grote overwinning geen kans ïeer bestaat voor promotie Voor rust werd het reeds 5—0 en de einduitslag was 72.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7