Eerstejaarsdag in Leiden op dinsdag 4 september ifWpMilms VAN MS TOT MENS NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 Opening studentenjaar Bijeenkomst in Pieterskerk met veel schroom overwonnen worden en ei moet met verstand gekozen worden. D« morele steun van een oudere student er zijn kennis van zaken kunnen hier eer belangrijke hulp zijn voor de jong-aan- komende Het is al belangrijk dat er ten minste één is. naar wie de eerstejaars toe kan gaan al6 hij ergens geen raad mee Spreekuur rede prof. Van Arkel OP dinsdag 4 september zal te Leiden weer de gebruikelijke Eerstejaars dag worden gehouden. De Civitas Academica zal dan haar nieuwe burgers begroeten en welkom heten. De eerstejaars zullen kennis kunnen maken met het milieu waarin zij de eerstkomende jaren zullen vertoeven. De dag wordt geopend om half elf in de Pieterskerk met een plechtige bij eenkomst. De rector magnificus, prof. dr. A. E. van Arkel, zal daar een welkomstrede uitspreken. Omstreeks 12 uur zal faculteitsgewijze een lunch worden gebruikt, waaraan behalve de eerstejaars ook verschillende pro fessoren, de besturen ier faculteitsverenigingen en enkele ouderejaars zullen aanzitten. Een der professoren zal met een enkel woord de studie nader toelichten. In de loop van de middag zal de Rector Magnificus recipiëren en persoonlijk iedere aankomende student begroeten Voorte zullen de studentenfaculteiten een middagprogramma verzorgen dat erop ge richt is de eerstejaars de sfeer van het studie-milieu te tonen. De Christen studenten Raad en de confessionele ver enigingen zullen, evenals de Humanisti sche studentenvereniging, een thee orga niseren, waar gelegenheid is met de stu dentenpastores en het confessionele stu dentenleven kennis te maken. De gezellig heidsverenigingen, het Leidsche Studen ten Corps en de Vereniging voor Vrouwe- lijke Studenten te Leiden, zullen de nieu we studenten ontvangen bij de mensa maaltijd. die rond 6 uur zal worden ge bruikt. De dag wordt besloten met een filmvoorstelling, een woordje van de Stu dentendecaan en een slotwoord van de vice-voorzitter van het Consilium- Introductie Deze eerstejaarsdag moet worden ge zien in het kader van de introductie der nieuwe studentengeneratie in het Leidse studentenleven. Een snelle en intensieve introductie is noodzakelijk. Het. studen tenbestaan is 'slechts kort. De thans lei dende groepen zullen over een twee jaar Leiden verlaten hebben en de thans aankomende generatie zal dan de leiding moeten kunnen overnemen. Het studen tenleven verdraagt met dat men er lang over doet thuis te raken in de sfeer die het beheerst Men moet binnen een half jaar het studentenleven kennen, er zich thuis voelen, er zich weten te bewegen. Het is daarom dat telkenjare de studen ten alles doen om de aankomenden zo snel en effectief mogelijk in Leiden in te leiden. De gehele vakantie door is er een Studenteninlichtingenbureau geopend, ge vestigd in het Academiegebouw, dat aan alle belangstellenden de nodige voorlich ting geeft. De eerstejaars wordt de weg gewezen in het labyrinth van organisaties en afkortingen. Zij kunnen ook een aan tal brochures en boekwerken krijgen waarin zij alles kunnen v.nden wat zij weten moeten: colleges en college-uren contributies der verschillende verenigin gen. etc. Hier krijgen zij ook een studie patroon toegewezen, een ouderejaars dezelfde studierichting, die hen in rste tijd te Leiden zal helpen Behalve het Studententnllchtingenbu- reau, dat meer algemene voorlichting geeft, is er nog het spreekuur van het Collegium en van het V.V.S.L.-bestuur, waar alle moeilijkheden ook financiële met het lidmaatschap van deze vere nigingen verbonden, kunnen worden be sproken. De confessionele verenigingen en de faculteitsverenigingen hebben even eens hun informateurs die voorlichting geven over de sectoren van het studen tenleven, die meer speciaal hun terrein De eerstejaarsdag is geplaatst in begin vijzen. Dit i verdreven: Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen te Lel den wordt waargenomen door de dokters Pietense, Lahr, De Bruijne, Schaefer en Wijddcks. Welke apotheek De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden is als volgt ge regeld: Zaterdag 25 augustus zijn 's middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten apotheek Boekwijt. Breestraat 74. tel 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, telefoon 20085. Zondag 26 augustus is van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur geopend de Haven-apotheek. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer waargenomen door apotheek Boekwijt en de Haven-apotheek „Peter en de wolf" van Prokofieff (B.B.C. light program 21.05 uur) In 1936 schreef de Russische componist Serge Prokofieff een muzikaal sprookje voor spreekstem en orkest. Het is het sprookje „Peter en de wolf", een sym fonische vertelling voor kinderen en ook voor de ouderenwant die worden weer jong als ze het horen. Het is geschreven voor alle mensen die nog in het sprookje geloven. In dit stuk hoort u het verhaal van Peter, een dapper jongetje, dat er In slaagt „het boze" schaakmat te zetten. Dat „boze" heeft hier de gestalte wan een wolf, een dreigend, gevaarlijk exem plaar. Maar het jongetje laat zich niet afschrikken en wordt ten slotte beloond met de bewondering van* een trotse groot vader. De voornaamste figuren in het verhaal naast het moedige jongetje zijn de vogel, de kat en de eend, goede vrien den van Peter. Een groepje jagers tracht de wolf onschadelijk te maken. Prokofieff wilde niet alleen een aardig sprookje schrijven, maar ook via een aardig ver haal leren, hoe men de instrumenten in het orkest kan herkennen. Daarom gaf hfj Iedere figuur in het verhaal een eigen kenmerk: een eigen thema en een eigen instrument. De eend wordt gesymboli seerd door de hobo, grootvaders stem door de fagot, de vogel door de fluit, de kat door de klarinet (in lage ligging), de wolf door drie waldhoorns, Peter door de violen en de schoten van de jagers door pauken en grote trom. Tot slot is er de triomfantelijke slotmars, waarin Peter en z'n vriendjes naar de dieren optrekken om de gevangen wolf een rustiger en minder gevaarlijk leven te verschaffen Veel plezier met dit geniale sprookje op muziek. U kunt het (ook via het 4de pro gramma van de draadomroep) horen tijdens het Promenadeconcert door het B.B.C. symfonie-orkest in hef ..light pro gram van de B.B.C." (1500 en 247 m). Twee kleuters en een militair verdronken. Twee kleuters zijn gisteren door ver drinking om het leven gekomen. In de haven van Huizen viel het driejarig zoontje van de schipper Bouwland bij het spelen overboord. Na twintig minuten vond men het lichaampje; de levensgees ten waren verdwenen. In Wildervank viefl de 5-jarige R. P. bij het vissen in het Oosterdiep, eerst na uren dreggen vond men het kind. In het Stoopsbad te O v e r v e e n is de 20-jarige soldaat P. M. van Meel uit Asten (N.B.), die in de Ripperda-kazerne te Haarlem gelegerd was, verdronken. De man werd vermist bij het appèl na de zwemoefening. Men ging zoeken en vond zijn ontzield Lichaam op de bodem van het zwembad. september: een volle maand vèör het be gin van de colleges Zij is dus niet di opening van het academisch jaar. Maai men kan haar wel zien als de opening van het studentenjaar. Na de eerstejaars- dag gaat het studentenleven weer volop draaien. De hele maand september gaal intussen op aan de introduktie van d« nieuwelingen Groentijd en Noviciaat be ginnen respectievelijk 11 en 6 september, en eindigen pas rond 30 september. Het heeft geen zin hier een discussie groentijd en groenmethoden te beginnen: het woord van prof Van Arkel op de persconferentie van de N.S.R. moest vol doende zijn geweest Wie zelf groen i: geweest en als ouderejaars een groentijd heeft meegemaakt weet dat het hier om een boeiend spel. geijkt en beproefd in een jarenlange traditie, dat inderdaad van aankomenden in de tijd van drie ken studenten maakt. Het systeem klopt en is onvervangbaar als methode van in troduktie. aldus luidt de zienswijze van de studenten zelf. Rus ontslagen bij V.N. (spionage) Viktor Petrof, een Russische vertaler van het secretariaat der Verenigde Na ties. is ontslagen op beschuldiging van pionage. De man heeft onmiddellijk de Verenigde Staten verlaten. Petrof Is de derde Rus. die op deze wijze door d« Verenigde Naties de dienst is opgezegd. Hij zou getracht hebben bijzonderheden over Amerikaanse vliegtuigen tegen be taling los te krijgen Bosbrand aan Rivièra eist drie doden Bi] een hevige bosbrand in Grasse aan de Franse Rivièra zijn gisteren drie poli tiemannen om het leven gekomen. Zij maakten deel uit van een blusgroep, be staande uit 1500 man gendarmes, brand weerlieden en vrijwilligers. De heuvel, waarop zij stonden, werd plotseling door de vlammen omringd. t stadje Grasse, bekend door dc par- industrie, werd gisteren ernstig be dreigd door het niet te stuiten vuur. Eén man gevonden van Am. vliegtuig Het lichaam van een der zestien be manningsleden van het Amerikaanse pa trouillevliegtuig, dat ten noorden van For mosa werd neergeschoten, is gevonden te midden van de wrakstukken van het toe stel. buiten de Chinese territoriale wa- Radio Peking heeft inmiddels de Ameri kaanse zevende vloot ervan beschuldigd de territoriale grenzen van China te heb ben geschonken bij het zoeken naar de bemanning van het vermiste vliegtuig. Gezegd werd, dat 54 Amerikaanse vlieg tuigen bij Sjanghai en boven de Tasjen- eilanden hadden gevlogen. Dit werd eer daad van militaire provocatie genoemd. AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Kaasmarkt. 8 uur: Tentsamenkomst (3 uur: voor kinderen). Sportpark Leidse Hout, 3 uur: atletiek „Holland"—Bonn Vestibule stadsgehoorzaal, 610 uur: 3-oktobervereniging, inschrijving voor uitdeling van haring en wittebrood. Kaasmarkt, 8 uur: Tentsamenkomst (3 uur: voor kinderen), laatste dag. Dinsdag Warmond. 8 uur: gemeenteraad. Tentoonstellingen Lakenhal. 105 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8half 10); ..Rem brandt als leermeester" (tot 1 september Rijksmuseum voor volkenkunde. 10f uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober) Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot 9 september). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 25 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september). Meisje gered Een 5-jarig mei6je, J. F„ van de Mid- delstegrachifc, raakte gistermiddag om ongeveer twaalf uur in de Nieuwe Rijn. De 62-jarige P. Ouwekenk uit de Noord- rundereteeg sprong gekleed te water en wist het kind te redden. Het meisje werd door de E.H.D. naar A.Z. vervoerd, maar er is geen levensgevaar. Stand arbeidsmarkt Vergeleken met de vorige stand is een geringe stijging van het aanbod waar te nemen, doch dit heeft geen reële beteke nis, daar abnormale wrijvingsfactoren hieraan debet zijn. Op 18 augustus waren 140 mensen als geheel werkloos Ingeschre ven. De werkgelegenheid is dus nog steeds bevredigend. Het cijfer van de wrijvings werkloosheid bedraagt 65. Het aantal aan vragen steeg van 440 tot 470 en heeft voor 45 procent betrekking op jeugdigen De werkelijke behoefte aan arbeidskrachten is veel groter. Vooral voor jeugdigen be staat in bijna alle bedrijfstakken grote belangstelling. Voor volwassenen bestaat ruime tot goede plaatsingsmogelijkheid In de textiel- en metaalindustrie, de bouw nijverheid. landbouw en handel Wat de jeugdigen aangaat kost het vol doen aan aanvragen voor winkel-, maga zijn-, expeditie-, slagerij- en bakkerijper- soneel veel hoofdbrekens. Met ingang van 1 september wordt het spreekuur van de jeugdbemiddelaar evenals van de nazorg- dienst donderdagavond van 7 tot 8 uur. Door inschrijving van ex-scholieren 9teeg het aanbod vrouwelijke arbeids krachten van 95 tot 105 De vraag beliep 400 en had voor 50 procent betrek king op jeugdigen. In de textiel- en con- feotie-industrie, de handel, huishouding en administratieve sector bestaat grote behoefe aan vrouwelijke krachten Niet 50 55 Door een betreurenswaardig misver stand meldden we gisteren, dat het echt paar TeynTeljeur 50 jaar was getrouwd moeit zijn 55 jaar. Lening Zuid-Holland De inschrijving op de reeds aangekon- digde 5 min dertigjarige obliga- tielening van Zuid Holland ad 100*/» staat ot en Afscheid W. Brugman bij de H. C. W. Gistermiddag werd in de ontspannings zaal van H.C.W in aanwezigheid van het gehele fabriekspersoneel afscheid ge nomen van de heer W. Brugman, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De heer Brugman heeft 37 dienstjaren achter de rug. Hij is gekomen als aan- bouwer en heeft daarna gewerkt als mon teur, waarna hij de laatste tijd traceurs- werkzaamheden verrichtte. In de afgelopen jaren maakte hij deel uit van het bestuur van het werklieden- fonds en van de fabriekskern. Ook heefl hij een actieve rol gespeeld in de toneel groep van „De stalen Band". Eerst sprak de heer S. van de Wetering, voorzitter van de kern. Hij zei, dat ds heer Brugman node gemist zal kunnen worden, omdat hij steeds ieder met raad en daad ter zijde heeft gestaan. Sprekei wenste hem nog vele gelukkige jaren Aangeboden werd een enveloppe met in- Voorts sprak de heer J. Arkeveld. Na mens de collega's van dezelfde loods bood hij een elektrische klok en een mand met fruit aan. De heer Verlind schonk na mens het genoemde fonds een sigarenaan steker. De heer H. Laman volgde en bood namens „De stalen Band" een schemer lamp aan. De heer Mooijekind schonk mevrouw Brugman een mand met bloe men en de heer Brugman een rolletje zuurtjes. Brugman heeft altijd een grote voorliefde voor deze frisse versnapering getoond. De heer Brugman sprak ten slotte een hartelijk dankwoord. Op Oud-Poelgeest Mime- en pantomime- cursus in najaar In het najaar wordt op kasteel Oud- Poelgeest te Oegstgeest een nieuw initia tief ontwikkeld, speciaal voor Leiden er omstreken. Te beginnen 18 september zal elke 14 dagen in de avonduren een sus mime en pantomime gegeven worden. Reeds lang werden op cursusweken gesloten groepsverband de mime en pan tomime ter bevordering van creativiteit en vrijmoedigheid in beweging en gebaat op Oud-Poelgeest beoefend. De nieuwe mogelijkheden, die mime en pantomi bieden, verdienen echter in veel ruir kring bekend te worden. Vandaar dat r eze cursus speciaal gericht is op be langstellenden uit de omgeving onder wijzend personeel, jeugdleiding. maar ooi zij. die er persoonlijk plezier in hebben dit mee te maken. De cursus omvat avonden en staat onder leiding van Jan Bronk, de bekende directeur van het Pan tomime-Instituut te Amsterdam. Inlichingen zijn te verkrijgen bij de administratie van kasteel Oud-Poelgeest. Oegstgeest. telefoon K 1710-23662. Ds. J. van der Wiel jubileert Ds. J. van der Wiett, Hervormd predi kant te Leiden, hoopt op 20 september vijfentwintig jaar in het ambt te staan. Op 9 september zijn ds. en mevrouw Van der Wiel vijfentwintig jaar getrouwd. Zij huize, Zoete rwoud- donderdag 30 augustus van tielening van Zuid Holland"ad MO*/. staatlot o en van ltot 9 r'5^. Z°^gn2 3 september open bij R. Mees en Zoon en. I September wordt een herdenkingsdienst Pierson en Co.. Vlaer en Kol, Beels en;gehouden, om 5 u-ur in de Pieterskerk Co. De Clercq en Boon Hartsinck en bij Daarna ii Heldring en Pierson, I wensen. er ook gelegenheid t t geliuk- Tussen de bladzijden Rock around the clock Trianon Men probeert in de „States", waar de amusementsindustrie een enorme omvang heeft aangenomen, het publiek te blijven behagen met nieuwe 6tijlen op het gebied van zang en muziek. De koorts achtige activiteit in deze richting heeft aanwinsten, maar ook excessen gebracht. De film in Trianon geeft de opkomst weer van een nieuwe jazzstijl, die men noemt „rock and roll". Bij het spelen van deze muziek plegen zich dezelfde tonelen af te spelen, die men dit jaar ook in Am sterdam heeft kunnen zien in het Con certgebouw. waar een lid van de band van Lionel Hampton in de vervoering van woeste muziek op de grond ging liggen spelen. Dergelijke dingen doen het in Amerika en het is geen wonder, dat de „rook and roll"-stijl daar zoveel 6ucces heeft. Vooral bij de teenagers, zoals men de jeugd beneden de twintig daar noemt Naarmate mensen ouder dan twintig wor den zullen ze wel tot het steeds groeiend besef komen, dat „rock and roll" muzi kaal bezien beslist niet het „non plus ul tra" der nieuwe stijlen ls. En eerlijke teenagers zullen wel willen toegeven, dat „rock and roll" meer appelleert aan sexuele dan aan muzikale gevoelens. Het ordinaire wordt hier tot norm verheven Men krijgt in Trianon te zien „Bill Haley and hi6 comets", het zangquintet „The Plattere", dat een uitstekende in druk achterlaat. Tony Martinez en zijn band en Freddie Bell and his bellboys en zijn belhamels zou men ook kunnen zeggen. (Opkomst van nieuwe jazzstijl. die hopelijk geen muziekgeschiedenis zal ma- You're never too young Luxor. In humor van een heel be paald soort zijn de Amerikanen erg sterk. Neen. niet in de subtiele grapjes uit En gelse films, maar in het met veel vaart gebrachte lach-of-ik-schiet-werk. dat ieder geval het voordeel heeft dat het onmiddellijk aanspreekt. Dean Martin Jerry Lewis leveren dit lachwerk You're never too young. Dean is lei aan een meisjesschool en Martin raakt daar verzeild als een opgejaagd jongetje, ;r zeer veel jonger uitziet dan eigen lijk wel moest, alleen maar om uit han- van een op diamant jagende schurk blijven. Dit moge onbegrijpelijk 6chij- i, maar in' Vista Vision en technicolor i men veel. heel veel duidelijk maken. Natuurlijk moet men een nonsensfilm. gemaakt om alleen maar verstrooiing te brengen, niet met een degelijk Hollands oog gaan aanschouwen. Dan trekt Jerry werkelijk zijn allermalste gezichten te vergeefs in onmogelijke plooien. Dit genre heeft ook zijn verdiensten. En het is zeker det regisseur Norman Taurog zijn vak verstaat. Aan de debetzijde moet dan ook nog geplaatst worden, dat bedenke lijke grapjes achterwege zijn gebleven. s gezonde ontspanning zonder dat in spanning wordt gevraagd. Dat is ook wel •ns leuk in de vakantie. (Schurlevinkje spelen in matrozenpakje). Geef 'm de ruimte Casino Een straatzanger, die een figu- rantenbaan bij de opera krijgt aange boden en door de domheid die hij begaat •dt ontslagen, vervolgens door tussen komst van een vrouwelijke impresario een tijdje werk heeft als dubbel- Té goede werkgever J)AS OP! had z'n vrouw nog geroe pen, maar voor de monteur was het al te laat. Even waren ze nog per fiets een ommetje gaan maken over de Haarlemmerstraat, en toen gebeurde het. De chauffeur van een zeer grote en wijdse luxe slee opende het por tier aan de straatkant, en de monteur fietste er pardoes tegenaan. Met een akelige smak kwam hij op de tramrails terecht. Het werd een hele volksop loop, met politie en opschrijfboekjes en zoall meer. De monteur verhuisde met een hersenschudding en gebroken ribben voor twee maanden naar het ziekenhuis, met de verklaring van de chauffeur nog in zijn oren naklinkend, dat de verzekering alle schade tot de laatste cent zou vergoeden. Nou. dat gebeurde ook wel. maar toch niet. helemaal. De patroon van de monteur was de kwaadste niet ge weest en had zijn volle salaris door betaald. De verzekering was er im mers goed voor? Maar juist daar sloeg hij de plank mis. De monteur had zijn loon gehad, zo redeneerde de verze kering, dus kon hij geenszins aan spraak laten gelden op loonderving. De werkgever greep maar greep Had de goede man aldus gerede neerd: „Ik betaal het loon door, maar dat moet je beschouwen als een lening, die te zijner tijd moet worden terug betaald", dan was er geen vuiltje aan de lucht geweest en was de verzekering wel degelijk gehouden geweest twee maanden loon uit te betalen. Nu kreeg de werkgever voor zijn sociaal zeer te loven daad helemaal niets. In opze maatschappij geldt -* n ook voor goe de daden: Bezint eer ge begint! Weerprofeet Nell jyjENEER NELL uit Voorschoten hee-ft tot nu toe weer aardig ge lijk gekregen met zijn weervoorspel ling voor 1956. De 81-jarige heer C. A. C. Nell, over wie we reeds eerder in ons blad schreven, heeft deze natie en koude zomer namelijk reeds lang voor speld: In de Enkhuizer Almanak. Vorig jaar schreef hij voor de alma nak: „Het jaar 1956 vertoont een aan zienlijk warmte-tekort, een late win ter. een koude lente, een korte zomer met weinig warme dagen, een zeer koele september en een zeer zachte herfst." En nog speciaal over de lopende maand: „Warmtegolven krtmert in augustus niet voor. De tweede tien dagen van augustus zullen wat minder abnormaal koel zijn." En ook dat was er niet naast. September zal, zoals gezegd, volgens de heer Nell bijzonder koel worden: zo koel als we in de laatste 65 jaar niet hebben beleefd. Oktober en november daarentegen zullen warm zijn voor de tijd van het jaar wel te verstaan. Vriendelijk verzoek T JIT ONZE lezerskring verna- men wij, dat de Leidse jeugd en soms ouderen, die een spelletje voetbal willen spelen, dat bij voorkeur doen voor de huizen van oude mensen of invaliden. Dat is gewoonlijk heel vervelend, want dikwijls sneuvelt een ruit en wie betaalt Zij die moeten leven van een ouderdomsrente zien er dan ook, zoals te begrijpen is, streng op toe dat er geen gevaar dreigt voor hun ruiten, omdat de kosten van een nieuwe ruit in verhouding tot hun inkomen niet gering zijn. In de omgeving van de Joubert- straat pleegt de opgroeiende jeugd bovendien in de raamkozijnen te gaan zitten, zodat voor mensen die toch al vanwege hun gebrek, ziek te of ouderdom meestentijds in huis moeten blijven, het uitzicht wordt weggenomen als zij voor hun raam willen zitten om nog iets van het leven buitenshuis te kunnen gadeslaan en met de bui tenwereld in contact te blijven. Als de betreffende persoon hier van iets zegt is speciaal wan neer het alleenwonende weduwen aangaat een brutaal commen taar het antwoord. Dit gaat in be paalde gevallen zo' ver, dat er ten slotte van louter plagerijen spra ke is. Het is dus geen wonder, dat de oudere mensen over de ergerlijke mentaliteit van de jongeren kla gen, vooral niet omdat ook de rij pere jeugd en soms volwassenen zich hieraan schuldig maken. Een lezeres zond ons klachten hierover, met het verzoek tot pu- blikatie over te gaan als een waarschuwing voor de ouders, die hun kinderen op het verkeerde van hun gedrag kunnen wijzen, en ter overdenking voor de op groeiende jeugd. Tenniskampioen Karamoy rpOEN ENKELE Russische experts naar de trainingsmethoden van Roger Bannister informeerden, blies hij de heren de rookwolkjes van een sigaret in het gezicht. De Russische sportwereld was er ondersteboven van. Een atleet, die de mijl binnen de vier minuten kan lopen, en die rookte! Hoe was dat mogelijk? Lex Karamoy uit Oegstgeest heeft misschien nooit met Russen te doen gehad, en ook kunnen wij de verzeke ring geven dat hij de mijl nooit binnen de vier minuten heeft gelopen, maar toch konden wij boen wij met hem over de sport in het algemeen spraken niet nalaten een vergelijking te tref fen met Roger Bannister. De heer Karamoy. die in 1949 zijn vaderland Indonesië verfiet om in Leiden medicijnen te gaan studeren, is een bekende figuur in de Leidse sportwereld. Behalve tennis beoefent hij tafeltennis, atletiek en volleybal. In al deze sporten is hij goed thuis, maar zijn bijzondere liefde gaat toch wel uit naar het tennisspel. Dezer dagen gelukte het hem, voor de tweede maal de Nederlandse tennis- titel te veroveren. Natuurt ijk vindt hij dat leuk, maar het gaat hem er toch in de eerste plaats om allround sportsman te zijn. Lex Karamoy vindt het verkeerd zich op één sport te werpen en die tot zijn afgod te maken. Nummer één is trou wens zijn studie, waarna hij naar In donesië wil terugkeren. Ook rookt hij, net als Bannister, maar hij is ervan overtuigd dat roken en drinken ab soluut nadelig zijn. Vaak heeft hij met vrienden over sport gedebatteerd en zijn mening is, dat van de twee manleren, waarop sport kan worden beoefend: de absolute, zoals of de subjectieve, zoals voetbal, de tweede de belangrijkste is. Het spelen ln clubverband heeft dit voor, dat je samen met andere mensen bepaalde taken te verrichten hebt en zodoende vaak vriendschappen kunt sluiten. Wij hopen, dat er nog veel meer van deze mensen op de wereld rondlopen! Go zet je af "E'EN JONG bestuurslid van de Eer- ste Nederlandse Parachutisten Club, de Leidse student mr. F. Mol- huysen, die tydens ztfn opleiding in Frankrijk verscheidene cursussen in parachutespringen volgde, heeft in El zeviers Weekblad asl volgt zijn indruk ken weergegeven van de emoties, die een parachutist tijdens de sprong on- Het moment, waarop het toestel de grond verlaat, kijken we elkaar aan: Nu is het menens; we landen niet meer met dit vliegtuig de parachute moet ons weer op de grdnd brengen. Een enkel grapje wordt gemaakt, en weer gauw weggelachen: voor de rest ••af wachten". „Static line aanhaken!", beduidt de instructeur. De eerste man jn de groep loopt langzaam naar de deur. Een laat ste controle van de instructeur. De eerste man staat in dé deuropening, strak gespannen, recht voor zich uit kijkend. Dan „Go' stap i verdwenen ls hy. „Volgende man". Ik zie de deur opening naderen, diep tfnder me ligt de verlokkende aarde. Mijn „voorman" Is juist aan de beurt, staat in de deur opening. en schiet even later weg. Nu ik; linkervoet op de drempel, handen aan de deuropening, recht vooruit kUken. Wat dondert die wind langs de deur. üskoud; je ruikt vaag de uitlaatgassen van de mottfren. „Go" „Zet je af", flitst het door my heen, „zoals je geleerd Is". Dan een oneindig gevoel- draait de grond eensklaps onder my weg? Neen, het lichaam draait enigszins tydens de val. vóór de parachute zich opent. Boven mijn hoofd een fladderend geluid: de parachute, die bezig is open te gaan. Ineens een flinke schok, een klin kende slag btfven rnqn hoofd: het val- schei Tenniskampioen Lex Karamoy (foto: ir. Klinkert) Onbeschrijfelijk is de gewaarwording die dan volgt: eerst het donderend ge weld van de motoren; dan ineens doodse stilte in de verte het wegster vend gebrom van het toestel en rond om het schoonste vergezicht, dat men zich kan indenken. Zacht schommelend zweef ik tfmlaag. Antilope(n) T?EN ANTILOPE aan de kust, Genietend van verdiende rust, Verklaarde: „ik, als antilope Werd erfelijk belast bij 't dopen, Omdat mijn komst, naar 'k heb verstaan, Bepaald op wieltjes is gegaan." er van een groot zanger, dat ie het ,a van deze film. Het gegeven wordt igens op weinig originele wijze uit gewerkt. Een gooi- en emijtfilm is het geworden, wel vallen enkele toneel gordijnen, rollen een paar mannen naar beneden, worden af en toe de nodige klappen uitgedeeld, maar dat gaat in zo'n traag tempo, dat alle effect wordt gemist. George Formby speelt de hoofdrol en zijn naam zal wel borg moeten 6taan voor een financieel 6ucces. Het geheel is nogal onbenullig, ondanks de grappige mimiek van Formby, die in zijn liedjes op z'n best is. (Na de reprises van Chaplins films te hebben gezien, heeft men hierbij moeite om te lachen). Stad in boeien Rex In Rex kan men deze week enige ervaring opdoen in het zogenaamde „re- volvertrekken"Dit gaat dan als volgt Twee tegenstanders staan tegenover el kaar, een ervan moet dood, wie het snelst zijn revolver trekt, blijft leven. Dit bedrijf kan men in deze film ongeveer vijftienmaal zien gebeuren. Clint Tollinger is in Sheridan City aan gekomen. Ervaren cowboys schudden hun verweerde koppen. Wat moet dat, worden; Clint Tollinger contra Dade Holman. De gemeenteraad vergadert in een oude schuur en 6telt Clint Tollinger aan als „town-tamer". Hij zal de stad moeten verlossen van de terreur die Dade Holman daar uitoefent Dit gebeurt in ruim een uur De vrouw van Olint, die eerst van hem was gescheiden maakt het weer goed. De verdere vrouwelijke omlijsting wordt verzorgd door een zestal figurantjes, die reclame maken voor een gazen-kousen- fabriek. (In Rex het oude liedje). De naakte oorlog Lido De authentieke opnamen van alle strijdende partijen in de tweede we reldoorlog blijven nog een week draaien. Voor wie nog niet overtuigd mocht zijn van het feit dat „beschaafde naties" in de grond van de zaak talrijke koppensnellers tellen. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties Afsluiting Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Heemskerkstraat en de Sumatrastraat met ingang van 27 augustus 1956 voor de duur der aldaar plaatsvindende bestratings- verkzaamheden, zullen zUn afgesloten 'oor het verkeer met alle voertuigen, rij- >n trekdieren en vee, in beide richtingen. Gouden echtpaar in Langestraat Op 5 september zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat het echtpaar Zitman-Door - nevoid wonende in de Langestraht in het huwelijk trad. De heer en mevrouw Zitman, die samen 145 jaar oud zijn, de bruid is 72 en de bruidegom 73 jaar, zijn beiden Leidenaar van geboorte en voor geen geld zouden zij ergens anders willen wonen dan in de Langestraat. Geen wonder ook, me vrouw Zitman staat bekend als de oudste Langestraat bewoonster. Reeds 65 jaar heeft zij er gewoond. De heer Zitman is als vormer werkzaam geweest bij de Grofsmederij. Hij was ldd van de Chr. Metaalbewerkerebond en heeft zich in deze omgeving altijd best thuis gevoeld. Grappig zijn de voorvallen, die hij ons uit zijn leven vertelde. Zo gaf hij zich ln de oorlog van 1914—1918 op bij het regiment „blauwe rijders"; dit bleken de inwoners te zijn van het minnehuis aan die Kearsenimakersstiraat. De echtelieden leven nog fllnik met hun tijd mee. De krant, waarvan de bruid be weerde de oudste abonnee te zijn wordt van a tot z gelezen. Wij hebben het nog over de kabinetsformatie gehad! Het dankbare bruidspaar wacht met blijdschap de vijfde september af. Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN ^Beg ra\eniAóen Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Elisabeth Cornelia Jansje, dr 'an F. J. Lardee en J. de Horn; Joseph Antonius, zn van F. G. M. Welling en C. J. M. Hogeboom, Cornells Faulus, zn van C. Kouwen en J. M. Stikkelorum; Andreas Petrus Maria, zn van A. P. Heuzen en C. M. In 't Groen; Hermanu6 Johannes, zn L. van Es en K. Boezaard; Albert Jan. in O. L. Wolthuis en J. M. Bregonje; Joannes, zn van A. N. Spring in 't Veld van Dijk; Johannes, zn van J. Si- en W. de Vink; Johannes Antonius Joseph, zn van S. Menken en M. E. J. Blomert. ONDERTROUWD: P. A. A. Spijkers en J. J. Krol; E. G. H. van Vloten en J. Fuohs; A. Fuchs en C. A. Niehot; S. J. J. Kamerling en H. H. Groen; J. I. Fielemon C. Flandertiijn; C. F. Segaar en C. Har- teveld; W. J. van Rooyen en C. Wetse- laar; C. van Rijn en E. Hoogeiveen; R. H. M. Bazelmans en J. C. M. van der Klugt; C. J. van Daalen en C. H. A. Kan bier; J. van Wingerden en G. de Bock; J. B. Castelein en J. M. Stikvoort^ J. M. Slingerland en P. C. Mieloo; L. Vernet en E. A. C. Ouwerkerk; J. Brussé en A. J. P. de Koning; L. J. Bosch en H. M. C, Foks; n F ru oh ten en M. Neuteboom; C. M. Troost en C. Dietz; L. Lacrodx en N, Hou- weling; A. Plaizier en I. A. Rodewijk. OVERLEDEN: P. D. H. Willebrand, lan, 58 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3