CHRISTELIJK c I KANTTEKENING De zelfstandigheid der plaatselijke gemeente ZETHAMETAnv. Een nieuwe en wijde vorm van samenwerking In de Sowjetunie ligt sterk de nadruk op technisch onderwijs Gezond jaloers op .k. studiecentrum 2 Merkwaardige procedurekwestie in Hamburg Opgesmolten kerkklokken oorzaak van kerkrechtelijk meningsverschil Voor het gerechtshof te Hamburg is deze week een begin gemaakt met de behandeling in hoger beroep van een reeds jaren slepend geding. Het Noordduitse hoogovenbedrijf heeft namelijk beroep aangetekend tegen een uitspraak van de Hamburgse rechtbank van 23 november 1955. Volgens deze uitspraak moest het hoogovenbedrijf aan een commissie, die de Evangelische en Katholieke Kerk hebben ingesteld en die zich ten doel stelt, de tijdens de oorlog weggevoerde klokken terug te brengen, 2.500 mark betalen voor één ton schroot van kerkklokken, die de nazi's in de oorlog in beslag namen. Dit schroot werd na de oorlog op het terrein van twee Hamburgse hoogoven- bedrijven gevonden en had een gezamenlijke waarde van één millioen Duitse Mark. De president van het gerechtshof ver klaarde, dat naar de mening van het hof de voorwaarden voor het voeren van dit proces nog niet zijn vervuld. In het bij zonder doelde de president hierbij op de vraag, of de aanklager, in deze dus het Comité tot terugbrenging van de klokken, wel rechtspersoonlijkheid bezit, te meer daar niet zonder meer aangenomen kan worden, dat de Raad van de Evangelische Kerk en de bisschoppenconferentie van Fulda bevoegdheid heeft tot het voeren van een proces. Het gerechtshof Is van mening, dat alleen de enkele Roomskatholieke en Evangelische gemeente een proces kan voeren en stelt zich hierbij op het stand punt, dat alleen de gemeenten de dragers van het vermogen der Kerk zijn. Of de Raad van de Evangelische Kerk in Duits land en de bisschoppen-conferentie van Fulda eisen, die gemeenten stellen, aan zich kunnen trekken, meent het Gerechts hof te moeten betwijfelen; het meent, dat de kerkelijke overheid geen bevoegdheid heeft, het vermogen van een kerkgemeen schap te beheren, om nog niet te spreken van het ten gelde maken van eisen. De rechtsmaterie is zeer gecompliceerd, zo is het gerechtshof van oordeel, omdat niet alleen de gemeenten hun aanspraak op het schroot kunnen doen gelden. Onder het afval bevonden zich ook scherven van klokken van instellingen en bovendien van kerken buiten de Bondsrepubliek. Het mede-eigendom die kerkgemeenten aan de gerechtelijk opgeëiste ton schroot moet eerst onder zocht worden. „Dat dit mogelijk is, lijkt mij echter zeer twijfelachtig", zo klaarde de president. De mening van het hof over de rechts persoonlijkheid van de klager en ove bevoegdheid tot het voeren van een ces van de Evangelische Raad e bisschoppenconferentie verschilt volledig die van de Hamburgse rechtbank, in eerste instantie beide bevestigd neeft. Het gerechtshof maakte nog geen be- {in met de behandeling van ae zaak zeil. Lutherkenners bijeen Te narnus in Denemarxen zijn nj KerK. ;n aogmen-historici van verschillende kerken en uit alle delen der wereld eer week in congres bijeen geweest, om at problemen van de biografie en de theolo. gie van de hervormer Maarten Luther te bespreken. Het dongres stond onder voorzitterschap van prof. dr. W. J. Kooi man (Nederland i. bisschop dr. A. Nygren (Zweden), prof. dr. W. Pauck (Ver. St. en prof. dr. Ea Sommerlath (Duitsland) Vastgesteld werd dat de gedurende de oorlog niet alleen door Zweden, maar ook door Engelse geleerden (Methodisten en Anglicanen en Amerikanen de studie van de vele problemen, .die met Luthers leer en leven samenhangen, verder ge bracht werd. Tevens bleek, dat thans dp Duitse onderzoekers weer een eerste plaats innemen op dit gebied. Uitvoerig werd gesproken over ver schenen literatuur, over de studieplan nen en over de voltooiing van de grote kritische uitgave van Luthers werken welke binnenkort 100 delen zal tellen. Besloten werd iedere vijf jaar bijeen te komen en een volgend maal ook rooms katholieke Lutherkenners uit te nodigen. Advertentie BRUIKBAAR IJZER VLAARDINGEN Melodie en woord der Ether golven V d jeugd; 12.00 Dar 3 Nv et 12.33 V h pl Nws; 13.15 of geen 10.15 Kin.M slag; 11.05 Gram. AVRO: 12.00 Theaterork De twee de en soliste; 12.30 Sportsplegel; 12.35 Even af- nuten bovei rekenen. Heren!; 12.45 Gram; 12.55 Wereld- Idem; 17.30 kampioenschappen wielrennen in Kopenhagen; pioenschappi 13.00 Nws; 13.05 Meded of gram. 13.10 V d 18.00 Nws e militairen; 14.00 Boekbespr; 14.20 Kamerork; 19.00 V d ki 15.20 Joegoslavische volksliederen; 15.45 19 45 Reger '6.30 Sportrevue. VARA: 17.00 r >ndtrio; 11.15 Vierhandig pla- J iz; 12.30 meded.; d: 12.3B Fianoauo; 1300 middenstand; 13.20 Orgel n; 14.00 V d vr* hoorsp; 1540 estig; 16.40 Gl muz; 17.50 V Irennen te Kopenhagen. n 18.20 Act Oude suitz, Landbouv 17.20 Voord lelren 17.41 Kopt mpioe 10.00 Nw 19.35 Gi ubriek: »n hooiberg: 18.05 Sportjoi 18.30 Ned Hei jeugd, 19.30 Bijbelvertelling. AVF Nws; 20.05 Gevar muz; 21.00 Voordr; Graf von Luxe: SM journ; 22.10 Gl 17.50; 20 45 iJHMBHHg VPRO:1 21 45 „Afsluiting Har IKOR19.00 V d Concertgebouworkest. AVRO: 20.00; schappen _Jrdr; 21.10 Der Gram; 23.i operette; 22.00 Radio- —24.00 Gra 23 15 Act c 22.40 Idem; 23.00 Nw 3.25—24.00 Gl 8.151 Gl m; 7.46 Een >ord 9 45 Gram. IKOR: 10.00 Radiozon- ken; 9.25 nws; 13 10 Gram; 13.40 Boekbesp Gram; 14.30 Bariton en piano; 15. 15.20 Concertgebouwork; 15 55 Lie srber. 8.15 Gra de daf 9.00 8 00 d zie le Corinthiërs. caus. KRO i gewone man; 20.05 Lichti 35 U bent toch ook •dr; 10.00 orgendienst; 11.00 Pi list; 11.45 Gram; 12.25 Voor ichtej boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinb it kathided; 12.35 Lichte muz; 12.55 Gram of a 13.551 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.35 Grai ram; 114.00 V d jeugd; 14.30 Gram; 14.45 V muz; vrouw; 15.15-«Gr ïeref; Bijbellezing; II ker-| clavecimbel; 17.00 V d klei lie- muz 17.40 Beursber; 17.45 Regeringsu Rijksdelen Overzee: Veeteelt in Nleuw- 19.45 N\ys20 muz: 20.25 At.. partij?, caus; 20 45 Gram; 21.10 E< der kost maar vijf plaste— Promenade-ork en sol; 22.' Ut kal; 23.00 Nws; 23.15—24 00 Grai de| deonork; 19 01 Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen de Oosterhout - Slijk - Ewijk: A. C. Honders te Sas van Gent; te Cothen (toez.): P. Hakkesteegt te Zelhem. Bedankt voor LJlst: S. van den Bos te Nijeveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Guelph, Ont. (Chr. Ref. Church): J. C. Derksen te Middelstum. Aangenomen naar Andel: kand. P. Joosse te Goes, die bedankte voor Bruch- terveld, Lexmond en voor Zaltbommel- ameiemHR GEREp KERKEN Bedankt voor Bunschoten: M. Baan Dordrecht. Gasthoogleraren te Wageningen Met het oog op de uitbreiding van de landbouwhuishoudelijke studierich ting aan de Landbouwhogeschool te Wa geningen zal gedurende vijf maanden als gasthoogleraar optreden prof. J. E. Montgomery, hoogleraar in „Home economics" aan de Cornell universiteit te Ithaca (Ver. St.) Voorts zal tot eind januari prof. A. Busia, hoogleraar in de sociologie te!ppn anocti0 nrvzpVpr pi-i Achimota (Goudkust), gastcolleges ge- f |ken leven. Heilig huisje Er zijn van die dingen, waar wij maar niet liever over praten en waarvan wij maar liever niets horen van anderen. Ze gaan niemand iets aan, ons zelf alleen. We worden kribbig, als men er toch over spreekt, want het houdt meestal verband met iets waarvan we eigenlijk wel weten, dat het fout is, maar ja. moet ieder N EEN WOORD VOOR VAN DAAG zwijgen, ook de predikant mor gen, ook de Bij bel. Die leggen wij het zwijgen op, door alleen „passende" stuk jes uit de Schrift te lezen. De rest willen we niet horen, want dat gaat over „heilig huisje": Hier moogt ge niet meer profeteren, want dit is een rijkstempel (Amos 7 13) In dat hoofdstuk wordt de straf aangezegd aan hen, die het best vinden als het Woord uitgaat, zolang het maar niet hun eigen willig tempeltje aantast. Die straf betekent: ontluistering van het leven. En dat is nietf zozeer een straf, dan wel een noodzakelijk gevolg. Ban God uit uw leven en het verliest zijn luister, het wordt ,gebro- Houd God uit uw De taak van de Nationale Raad voor het Onderwijs Ouders, onderwij sinstanties en de maatschappij zoeken nieuwe wegen Bij de voorbereiding tot de stichting van een Nationale Raad voor het Onderwijs, waarover wij onlangs iets meldden, hebben de initiatiefnemers, die in dit stadium nog onbekend wensen te blijven, zich laten leiden door de gedachte, dat het voor ons gehele volk een steeds dringender noodzaak is geworden, zich te beraden op de richting, waarin ons onderwijs zich dient te ontwikkelen tegen de achtergrond van de nationale en internationale situatie, zo deelde men ons van de zijde van het voorbereidend comité mede. ieiding i toe werden de instanties, die jeten geven aan de ontwikke- ....D het onderwijs, hoofdzakelijk bijgestaan op juridisch-administratief ter rein, o.a. door de Onderwijsraad. Er be staat behoefte aan een breder opgezet orgaan, dat enigszins parallel aan het werk dat de Onderwijsraad verricht in het wetgevende vlak ten behoeve van het gehele onderwijs zal voorzien in de lacune op organisatorisch en paedagogisch terrein en dat zowel de overheid als de onderwijsinstanties van advies kan dienen. Er zijn de laatste jaren tal van moge lijkheden voor de onderwijsvernieuwing aangegeven. Het is echter dringend nood zakelijk, dat thans het volle accent komt te liggen op de realisering van bruikbare plannen, waardoor waardevolle, reële ver- heilig huisje en u kunt niet echt Gods huis meer vinden. Dat is de les van Amazia, de priester van Bethel. Vredesleuzen tot diep in de steppen van Azië fws en weerber; 19.10 Or ■am; 20.00 Radiokrant: 20 20 Nederlanders, vrachtvaar- 3, klankb; 21.30 Metropole oor; 22.20 Bilderdijk tegen AUGUSTUS I conc; 22.45 Ave KRA; 7.00 Nws; 7.10 23 15—24.00 Grar ws; 8.18 Gram; 8.50 9.40 Gram VPRO; Engeland, BBC 10.00 Voor de oude dag. caus; 10.05 Morgen- i wijding. VARA: 10.20 Metropole o MAANDAG 733 Gram; 8.00 Puzzel mee Horizontaal: 2 Clown, 7 verfrissing. 9 vod, 10 vruchtennat, 12 insekt. 13 bloei- wijze, 15 jalouzie, 16 mandje, 17 vetlaag. 19 flink, 22 bijwoord, 24 vochtig, 25 kuis heid. 27 gezinslid. 28 zuilvoet. Vertikaal: 1 Voedsel. 3 reeds, 4 be stemming. 5 junior, 6 stram. 8 plaag geest, 11 hazardspel. 12 uitheems dier. 14 japon. 15 afval. 18 vacht. 20 manl. dier, 21 roede. 23 dwaas. 25 maanstand. 26 zangnoot. OPLOSSING PUZZEL NO. 499 Horizontaal: 3 Egard. 5 woest. 6 sport, 9 reis. 12 te. 13 por. 14 S.S.. 16 trek. 18 kwart, 20 arena. 21 praam. Vertikaal: 1 Zwart. 2 demi. 3 ets. 4 dot, 7 port, 8 rose, 10 eeuw. 11 spar. 15 skaat. 17 roet, 18 kip, 19 tam. 14.10 Sport Sporl 16.15 Lichte mu: Weerber; 18.00 Nw [eland BBC Light 15.30 Caus; 17.00 V d 1 18.15 Sport; 18.20 0 Ork conc: 20.50 c conc; 22.00 Hoor- 23.08—23.13 Koer- 247 m. 12.30 Sport: 13.35 Gram; 13.45 V d kind; 14.00 Caus: 14.15 Gr~ 15.00 Sport; 15.45 Lichte n le's Dagb; 16.30 Klankb; 17.30 Sport; 18.35 Lir'*" 14.45 Voordr. 16.15 Mrs Da- 17 00 Org (Speciale correspondentie) MOSKOU, augustus. De Sowjetunie is een land, waar 120 talen worden gesproken en waar evenzovele nationale ver schillen het leven in alle wind streken een andere kleur geven. Eén ding draagt echter overal in de Unie hetzelfde stempel: wat gedaan wordt voor de vorming van de jeugd tot een goede staats burgerlijke houding in de zin der Sow jet-ideologie en voor haar op leiding tot het bekleden van be langrijke functies in het alles omvattende staatsapparaat. Overal in het land ontmoet me honger naar wetenschap cn een naar gespecialiseerde opleiding, wordt de nieuwe garde reeds vanaf haar prille jeugd in de pionierskampen en ..cultuurpaleizen" ingepompt en zij strekt zich door middel van vaak .ge- improviseerde spoedcursussen ook tot de oudere generatie uit. Geen kosten en inspanningen zijn de Sowjet-staat blijkbaar te veel om het kader van spe cialisten, waarop haar groeiende indus triële apparaat moet steunen, zo snel mogelijk uit te breiden. Niet voor niets krijgt men bij het betreden van Mos kou' s monster-universiteit dezelfde in druk van een welhaast verkwistende overdaad als bij het afdalen van de lan- se roltrappen van een metro-station. Overal waar wij met officiële iieden over deze onderwerpen konden spreken werden wij met miljoenencijfers beko geld. De leiders van de jeugdinrichtin gen verzuimden nooit te vertellen hoe veel miljoen roebel de staat in deze in stellingen had gestoken. Cijfers waren zelfs het antwoord toen wij in het verre en hete Tasjkent een gezelschap van professoren van Centra al-Aziatische Staatsuniversiteit het thema „vrijheid der wetenschap" ter sprake brachten. Ziehier de argu mentatie waarmee onze gastheren langs onze stellingen heen redeneerden: „Het feit dat er in het in bevolking geringe Oezbekië (7,5 miljoen 165.000 studenten zijn. bewijst, mogelijkheden tot een vrije beoefening der wetenschap groeien Nooit hebben wij zulk een vrijheid gekend. Of wil is beweren, dat de wetenschap kunnen zijn zo lang slechts een paar procent der bevolking alfa beet is?" De vorming van een wetenschap pelijk kader in een betrekkelijk kort tijdsbestek was naar het oordeel van de Tasjkentse hoogleraar in de wijsbegeer te, prof. Moeminow, het beste bewijs, dat deze vrijheid in de Sowjetunie in derdaad bestaat. Het feit, dat de uni versiteit voor iedere begaafde zonder financiële complicaties bereikbaar is, werd in alle gesprekken op de voor grond geschoven. Studieloon 19.25 Sport toe ristenschepen uit Bulgarije en Roeme nië meren en waar in de zoele avond de gondels met fakkels en bengaals vuur dobberen, ontmoetten wij een groepje van acht jonge meisjes, die in de laatste der tien klassen van de la gere school zaten. Het waren dochters an boeren, spoorwegarbeiders, een rts en een ingenieur. Zeven van de cht zeiden, dat zij zouden gaan stu deren, vier voor ingenieur, drie De studie voor ingenieur is veruit het leest gewild. Zelfs meisjes gaain vaak in die richting. Bij de medische studie domineren de vrouwen volkomen: in de polikliniek van een groot bedrijf, dat wij in Moskou bezochten, waren 105 de 120 artsen vrouwen. kader te vormen versteend in de ko lossale Lomonosow-universiteit, hel eerste der wonderen van Moskou, dat elke Westerse reiziger te zien krijgt, verschillig of hij per trein of per vl__„ tuig arriveert. Tweemiljard roebel heeft het regiem er in de jaren 1949 tot 1952 aan ten koste gelegd en iedere stu dent. die er binnen gaat is de overtui ging ingeprent, dat deze investering al leen al de vredeswil van de Sow jet regering bewijst. Dit is een weids aan gelegde studentenstad met 37 gebou wen en brede, bloemrijke plantsoenen, overheerst door een torenhuis van 32 verdiepingen. De universitaire gemeenschap werkt hier niet alleen, doch zij Vijfhonderd hoogleraren en zeshonderd docenten hebben hier een voor Moskou- se begrippen ideale woning. Vijfduizend studenten bewonen er voor bijna niets (22 roebel per maand) een geriefelijke In deze specialistenfabriek worden thans 16000 studenten opgeleid, neer men afziet van de 6000 jongelie den, die van hieruit in schriftelijke sussen worden klaar gestoomd. Het aantal studerenden aan de 34 universiteiten en 770 hogescholen de Sowjetunie bedroeg vorig jaar miljoen. Meer dan de helft daarvan ren meisjes, die in alle beroepen i leidende plaatsen klimmen. Studenten zijn in de Sowjetunie in vele opzichten bevoorrecht, tenminste zolang zij op goede studieresultaten kunnen bqgen. Het aantal studenten, dat op eigen kosten de universiteiten bezoekt, is. mi nimaal. 96 procent der studerenden ge nieten een toelage, die varieert var. 300 tot 450 roebel per maand. Daarbij heeft men nog soortgelijke aanmoedi gende systemen als ook in de fabrieken worden toegepast. Bijzonder goede stu die-resultaten worden namelijk met tra uitkeringen beloond. Daarentegen kunnen mislukte examens de studen- doctorstitel willen doorgaan, wordt roebel per maand (het gemiddelde loon van een fabrieksarbeider) gegt In veel betere doen geraakt de telligentsia", wanneer zij zelf gaat do ceren. Dan kan zij op honoraria drie tot zesduizend roebel per maand kenen. Met fabrieksdirecteuren, arties ten, hoge ambtenaren en journalisten behoren de mannen der wetenschap tot de best bezoldigde krachten in de Sow- jetmaatschappij. De maandelijkse sala rissen van leden van het presidium van de academie der wetenschappen In een veraf gelegen republiek (Oezbekië) lig gen boven 10.000 roebel. De president kreeg zélfs 20.000 roebel. EEN VOORBEREIDING op en een sti mulans tot studie, vooral in de tech nische vakken ontvangt de jeugd i le steden in de meestal zeer goed uit geruste tehuizen der jeugdorganisaties. Het begint reeds met de „pioniers' jongste maatjes tussen zeven en vijf tien, die men alom in het land aan hun ode halsdoeken kan herkennen. Zij hui len in gebouwen die altijd de naam „paleis" dragen en die vaak ook oude paleizen zijn. De inrichting is gelijk in alle delen van het land. evenals die van de pionierskampen, die buiten de gro te steden bestaan. Beeltenissen Sowjetgroten en aanmaningen tot stige studie sieren of ontsieren er en lanen. Zeer verbreid is eei. roep van Molotow „Leve de pioniers, die houden van werk en studie, maa: ook kunnen zingen en spelen". Zelf gebouwde mechanische en elek trische installaties. miniatuur-sporen, fabrieksmodellen. zweefvliegtuigen, foto-ateliers, schilderateliers, boetseer- kamers. aquaria en herbaria, leeszalen, bioscopen en sportvelden behoren de standaarduitrusting van deze huizen der jeugd. Alles schijnt er op te zijn gericht de jongelieden reeds zo vroeg mogelijk vertrouwd te maken met de ge heimen der techniek en hun belangstel- voor verdere studie te doen ontlui- En overal vindt men dit alles door drenkt met leuzen, die de jeugd de voortreffelijkheid van de Sowjetstaat moeten inpompen. Vredesleuzen spe len daarbij een grote rol. Men ziet zt hier en overal, tot in de voortreffelijk onderhouden parken van de badplaat sen aan de voet van de Kaukasus. waar zij tussen palmen en vruchtloze bananenbomen prijken, en tot in de steppen van Azië waar het woord „mir" (vrede) de tractorstations der kolchosen siert. Voor de nieuwe elite van de Sowjetunie heeft dit woord een magische klank en wa haar ontmoet bespeurt men, dat deze leuzen de echte overtuiging hebben gewekt, dat de Sowjetstaat de vrede zwingen sneller en beter dan tot in het onderwijs geïntegreerd kunnen worden. Hier en daar experimenteert me: de paedagogische centra der drie onder- wijsgroeperingen verrichten baanbrekend werk in eigen kring, vooral op het ge bied van de didactiek en de dagelijkse schoolpraktijk, maar van een goed ge fundeerd, vooruitziend, gemeenschappelijk onderwijsbeleid is nog geen sprake. Er ook te weinig band tussen de onder- ijsgroeperingen. te weinig bezinning op het gemeenschappelijk streven en te nig samenwerking met de organen het maatschappelijk leven en met de officiële instanties. Daarnaast is voortdurend overleg nodig met vertegenwoordigers uit de kringen der ouders en der „schoolbestuurlijke" organisaties, die verantwoordelijk zijn voor de praktische uitvoering van de op voedkundige taak, die uit de in de grond- vastgelegde vrijheid van onderwijs voortvloeit. Omdat deze vrijheid grote beperkingen oplegt aan de overheidsbemoeienis, dient zij naast haar wetgevende taak, die rechtstreeks het onderwijs en zijn orga- ie tot voorwerp heeft, te bevorde- dat het volk zélf zich op de eigen verantwoordelijkheid bezint en de ct quenties daarvan aanvaardt. Daarvoor is een nieuwe en blijvende arm van samenwerking nodig, aldus het comité, tussen onderwijs- en schoolorga nisaties, ouders en onderwijsdeskundigen, zodat zij gezamenlijk de vormgeving het onderwijs binnen het kader var wetten kunnen zoeken. Tevens zal dan de weg kunnen worden gevonden naar een verbeterde onderwijs- strqetuur en nieuwe werkwijzen op de scholen, waarbij men op paedagogisch verantwoorde wijze rekening moet hou den met de gerechtvaardigde eisen de moderne maatschappelijke samenleving. Een nieuwe en wijde vorm van samenwerking heeft zich hier dus afgetekend: een samenwerking, die betrekking heeft op de belan gen en de behoeften van alle bij het onderwijs betrokken groepen. Deze taak nu zal kunnen worden vervuld door de Nationale Raad van het Onderwijs, die in zijn samenstelling een weerspiegeling can het gehele maatschappelijke leven te zien zal geven. De zaak-Wezep CLASSISBESLUIT TERUGGENOMEN De classis Harderwijk der Gerefor meerde Kerken onderhoudende art. 31, die enige tijd geleden besloot de kerk van Wezep niet langer als tot het kerk verband behorende te erkennen, heef', nu in overleg met deputaten naar art 49 der kerkorde een nadere beslising. De classis nam haar uitspraak terug en heeft de kerk van Wezep uitgenodigd, weer afgevaardigden te zenden. De zaak, die van deze affaire de oorzaak was is hiermee niet uit de wereld; zij zal een volgende classisvergadering wi Hammondorgels afgeraden Do adviescommissie voor liturgische zaken van de landskerk van Sleeswijk Holstein heeft aan de gemeenten af geraden zich eleclronische zgn. Ham mond-orgels aan te schaffen. De commissie heeft niets tegen Ham mondorgels omdat het geen „gods dienstig instrument" zou zijn, maar acht het eenvoudig ongesohikt voor het doel. Het is nu eenmaal onmogelijk, op zo'n „orgel" kerkmuziek van Bach te spelen, althans zo, dat het klinkt zoals het bedoeld was. De typische klank van het kerkorgel, die door het aanblazen van de pijpen ontstaat, is met een Hammondorgel of met een harmonium niet te bereiken. De klank heid. maar als men er aan gewend is. blijkt dat de klank niet alleen ver velend. maar ook dood is. Advertentie 3ram: 15.30 Ki Gram; 17.00 N' piano; 18.25 C 17.10 Gl is; 1830 20.00 Omr srk; 20.45 Gram; 21.00 KI.- Nws; 22.15 Gram; 22.55—23.00 Ni Brussel 484m. 12.00 Gevar; muz. 13.15 Gram; 14.00 Omr ork; 1' 16.05 Lichte muz; 17.00 Nws: 17.15 Gl .30 V Oi... 22 00 13.00 N' is; 18.40 Jnchener Philhar Holberg-Suite 40; Prelude, i Rlgaudon. Allegro nle Orkest. Berlijn :est van de De« ooi. Symphonl radio olv. Mogens Wöldlki III. Jean Sibelius. 1. D< de Deense Stai 105. 22ü0 Nwi: 22 15 Soort HiJ was nu een beroemd man en dat zou de o Voordr;' 23.15 Jazz-1 kleine demon in zijn binnenste hebben bevre- 23.55—24 oo Nws. digd als hij niet te druk was geweest om aan dacht aan de publiciteit te kunnen schenken. Ter bevordering van de „team spirit" maakte de R.A.F- nooit de namen van zijn „aces" bekend, maar telkens wanneer er weer een bericht in de kranten verscheen over een jachtvlieger zonder benen, wist de pers drommels goed wie daarmee werd bedoeld. Bader zelf leefde uitsluitend in de kleine, afgesloten wereld van zijn wing, het ge vecht en de tactiek. Hij was zich bewust van het uitstekende moreel van zijn mensen, maar be sefte nauwelijks dat hij zelf daar in belangrijke mate de oorzaak van was; ze beschouwden bem als een super-mens en zouden hem in een zwerm van duizend 109's zijn gevolgd. Hij wist kenne lijk veel beter dan ieder ander wat hij in df lucht deed, en er brandde een vuur in hem dat heel wat meer was dan luchthartig zelfvertrou wen Op 24 september kwam het bericht dal aan Dickie Cork het D.F.C. was verleend er Bader was even blij als de gedecoreerde zei' niet alleen omdat hij de man had voorgedrager maar ook omdat het bij zijn weten de eerstf maal was dat een marine-man een R.A.F.-onder scheiding had verworven. Hij had er een machtig plezier in dat zijn wapen de Marine voor was geweest en was altijd bezig Cork er toe te brengen zijn Marine-gewoonte te vervan gen door R.A F -gebruiken. Hij had hem nu L' ver gekregen dat de jongen weliswaar marine- knopen aan stuurboord op z'n uniform droeg maar aan bakboord had hij van boven naar beneden gezien een R.A.F.-knoop een Poolse Luchtmacht knoop (zilver en niet verguld), een DAN PAUL BRICKHILL ïD de 3e liji Grieg L Coi P Allegro op 16; Allegro ;enlied; Ein Schwar miker olv e Rieger Poco adagio: Rond< idberg Largo) - Alle- "*"i; Rondo, Al- Menuhin. vi- ilandia. sympho- rtonie Orkest v Erik Tuxen. MAAR ZO! Canadese Luchtmacht-knoop en een Tsjechische Hun vruchteloze patrouilles duurden tot 27 sep tember. Die dag werd de wing in de middag voor een patrouille boven Noord-Londen uitgezonden ..Vijfduizend meter," had Woodhall gezegd. Ba der wist dat het bevel van 11 Groep afkomsti- was en steeg daarom tot 8000 meter. Toen ze in de lucht waren, meldde Woodhall ,Er is een groep van dertig plus Zuid-Oostf 'ijk van de Theems-monding 't Schijnt niet d? :e landinwaarts zullen komen Bader voerde zijn formatie boven Canterbury naar zag niets. Hij ging door tot boven Dover Iraaide naar het Westen, tot Dungeness, en keer ie toen terug. Woodhall bleef maar praten ove' oandieten, die uit het Zuid-Oosten kwamen. Be neden hen was de lucht bezaaid met wolken al stukken papier die door de wind door een pari- werden gejaagd; voor de re.-.t was de lucht ver laten. Woodhall riep hem op „In orde, Douglas tk denk nou wel dat de lunchtijd voorbij is Ik zou maar terugkomen." .Nog even, Woodie." antwoordde Bader. „Ik '.ou nog graag één bochtje willen maken Toen ze weer boven Dungeness draaiden om op huis aan te gaan, zag hij beneden zich op 6000 meter iets glinsteren en weldra kon hij een wanordelijke zwerm van zo'n dertig 109's boven Dover zien cirkelen. HOOFDSTUK XVII „Nou, lui," riep hij. „Dit doen we heel rus tig. Val niet aan voor ik het zeg." Als een ja ger, die schichtig wild heeft ontdekt, begon hij ze te besluipen en bracht de wing naar het Zui den boven zee, zodat ze uit de hoog aan de hemel staande zon konden duiken. De 109's waren zo verspreid dat het een gevecht van man tegen man zou moeten worden. Nog altijd scharrelden de Duitsers ongedisciplineerd als een troep spelen de konijnen rond. Hij riep: „Nu! Verbreek de formatie! Val aan!" Toen dook hij steil omlaag en draaide achter een 109 aan. Doordat de toe stellen dezelfde snelheid hadden, was het alsof le Duitser roerloos in zijn vizier hing. Een vuur stoot van twee seconden, en opeens kwam er een jotlood van witte rook uit de 109 Plotseling werd lie rook een wolk en rolde de kleine jager op s'n rug; de neus richtte zich naar beneden en verticaal omlaag stortend trok de Duitser een ange, witte streep van de wolken tot aan de ■elden van Kent. Een andere 109 joeg voor hem langs, rolde •lug op z'n rug en dook omlaag. Bader ging er ichteraan, maar de 109 was sneller en ver grootte zijn voorsprong. Van vierhonderd meter sfstand gaf Bader op goed geluk een lange vuur stoot en er spoot een straal rook uit de 109. Hij scheen snelheid te verliezen Bader vuurde op nieuw »n nog eens en zag toen de vlammetje? van kogels die doel troffen. IWURDI VERVOLGD JN DE HERFST van het vorig jaar be stond het Centrum voor Staat kundige Vorming tien jaar. Achteraf heeft het bestuur in een thans in druk ersehenen geschrift verslag gedaan an de verrichte werkzaamheden. En opnieuw zijn wij jaloers geworden. Want het Centrum voor Staatkundige Vorming moge, formeel bezien, een zelfstandig instituut zijn, in feite is het georiënteerd op en verleent het belangrijke diensten aan de K.V.P. vruchtbaar instituut, als het Centrum in deze tien jaren is gebleken verschenen niet minder dan 75 rapporten missen onze protestantse politieke partijen nog steeds, zulks .tellig tot haar schade- Het Centrum voor Staatkundige Vorming is een studiecentrum. Wie 3e lijst van rapporten doorneemt, in 3eze tien jaar verzorgd, bemerkt ipoedig, dat het zich heeft gericht op •en grote verscheidenheid van onder werpen in de politieke sfeer. Er is daarbij van dit studiecentrum wel een zeer belangrijke stimulans uitgegaan. rjIT LAATSTE lag in de rede. Men moet de betekenis van zulk een studiecentrum juist voor de politieke meningsvorming niet onderschatten. de politieke besluitvorming moet de politieke meningsuiting dui delijk voorafgaan. Zonder menings vorming geen besluitvorming, al be hoeft op elke meningsvorming niet een besluitvorming te volgen. Daarvoor treedt nu eenmaal bij de besluit vorming het wilselement naar voren, tegen bij de meningsvorming het ver standselement. In dit gedrukte geschrift, verschenen na het tienjarig bestaan, is het Cen trum voor Staatkundige Vorming ver geleken met een koekoek, een vogel die zich weinig laat zien, wél laat horen, en die haar eieren legt in andermans nest. Zo ook het Centrum. Het bestudeert onderwerpen en legt de resultaten van die studie in rap porten vast, maar de zorg voor de verwezenlijking van de ideeën wordt anderen overgelaten. Daarvoor nu eenmaal de politieke organen eigenlijke zin. QP ZULK een vruchtbaar studie centrum dan mogen de protestant se politieke partijen wel jaloers zijn. De A.R. Partij heeft iets dergelijks in haar College van Advies, maar dit leidt, helaas, tot nu een veel schueh- terer en ingetogener bestaan. Die ingetogenheid wordt wel ver doorgevoerd. Zo wordt op de algemene vergadering van dit adviescollege zelfs de geestverwante pers niet uit genodigd, zelfs niet ter kennisneming zonder-publicatie van hetgeen daar wordt besproken. Niettemin wordt een belangwekkend referaat, op de al gemene vergadering uitgesproken, achteraf wel in het maandblad van de partij gepubliceerd. Dit echter ter zijde. Want het a.r. adviescollege diende als zodanig veel vruchtbaarder te zijn. Aan de leiding ligt het stellig niet. Waaraan dan? Aan een onvermogen in de eigen ivijde kring om tot gemeenschappelijke resultaten te komen? Maar dan zou dit wijzen op een veel dieper liggend en veel bedenkelijker verschijnsel. In het practische politieke leven komt het nog altijd aan, niet op onderlinge discus sies, maar op bereikbare en straks ook bereikte resultaten. Zij zijn het, die ons volk toespreken. QADELIJK na de uitslag der jongste verkiezingen, een uitslag die voor de protestantse politieke partijen wei nig gunstig moest heten, hebben wij op de machteloosheid tot besluitvorming nog eens de aandacht gevestigd als op iets, dat nodig correctie behoeft. In de wijde sector van het protestantse leven in ons land mogen wij beschik ken over een omvangrijke „brain- trust" van ter zake uitermate deskun dige lieden. Zij dienen te worden ge activeerd en hun bekwaamheden die nen te worden gebundeld als voor bereiding op de besluitvorming in de sector van de politiek. In deze dagen wordt hier en daar weer de wenselijkheid geopperd van een kabinetsformatie in de geest ener coalitie. Dan rijzen de vragen. Zijn we daarvoor gereed? Zijn we er ip ingesteld? Waar liggen de rappor- 'en? Waar liggen de plannen? In het politieke leven wordt aan de kleine man voorgehouden, dat hij moet studeren. Terecht, menen wij. [Zonder enige studie kan men in het ingewikkelde politieke leven van van- 3aag beslist niet toe. Maar de studie 's in de hogere regionen niet minder loodzakelijk. In het politieke leven •'an vandaag is het minder dan ooit '«elaatbaar, op mooi weer te spelen. Deze gedachten en gevoelens werden 'oor de verschijning van het jubileum- 'eschrift van het r-k. Centrum voor Staatkundige vorming bij ons opge roepen. Het is niet ongezond, jaloers te •noeten worden; het is wél ongezond, 'aloers te moeten blijven. Onderwijsh^n nein in een

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2