nieuwe £dJtsrt)e (ifoumnt >kïï? Nederland heeft 258.000 wr[LX™»?' woningen te weinig Toestand in Zuid-Holland is weinig rooskleurig Taptoe Delft opnieuw verrukkelijk schouwspel Zuivelproducenten willen geen dwang in bedrijfsorganisatie Landelijk tekort 10 pet. Stoffelijke resten gevonden van Peter Weinberger ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. PostrekenlDg 58930 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimetet Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Zevenendertigste jaargang No 10738 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantvasticli Is gtitblmra "mïn btrt iü Ujbeospstt Reis door wild Nieuw-Guinea ZIE PAGINA 13 Tekort met veertigduizend gedaald Soc,ale uitkeringen TV"EDERLAND had op 30 juni j.l. 258.000 woningen te weinig. In mei 1947 ■f bedroeg dit tekort 298.000, zodat het in negen jaar met 40.000 is ver minderd. In deze negen jaar zijn er 448.000 woningen bijgekomen en liep het tekort terug van 14 pet. van de woningvoorraad tot 10 pet. Op 30 juni telde ons land 2.533.000 woningen en in mei 1947 2.085.000 woningen. Deze cijfers heeft het Centraal bureau voor de statistiek gepubliceerd in zijn voorlopige uitslag van de algemene woningtelling, die onlangs is gehouden. Üit de cijfers voor de provincies blijkt, dat in de negen jaar in de provincies afzonderlijk de toeneming van de woningvoorraad soms niet onbelangrijk is geweest, maar ook dat de woningbehoefte belangrijk is toegenomen. Het woningtekort is in absolute zin in de provincies Zuid-Holland en Noordhol land gelijk gebleven, terwijl dit tekort in de overige provincies verminderde. Relatief gezien, aldus de toelichting van het C.B.S., is de druk van het woning tekort echter ook voor Noordholland en Zuid-Holland verminderd, hoewel deze relatieve teruggang, evenals in de pro vincie Utrecht, achtergebleven is bfj de daling van het ryksgemiddelde. Uit de voorlopige cijfers blijkt, dat het tekort aan woningen in vergelijking met de woningvoorraad het grootst is in Limburg, waar het 15 pet bedraagt. In Zuid-Holland, Gelderland en Utrecht, is dit percentage 12, in Overijssel en Noordbrabant 11, in Noordholland en Drenthe 9. in Groningen 6 en in Fries land en Zeeland 4. Sinds 1947 is in Groningen het woning tekort gedaald met 5 procent (het zakte van 11 tot 6 procent van de woning voorraad), in Friesland daalde het met 3 procent, in Drenthe met 10 procent, in Overijssel met 3 procent, in Gelder land met 6 procent, in Utrecht met 3 procent, in Noordholland met 1 procent, in Zuid-Holland slechts met 2 procent, in Zeeland met 7 procent, in Noordbra bant met 6 procent en in Limburg met 12 procent. Bij deze cijfers komen de verschillen in de kwaliteit der woningen niet tot uitdrukking. In Limburg. Gelderland, Utrecht, Zuid- Holland, Overfjssel en Noordbrabant ligt het tekort dus boven het rfjksgemiddelde van 10 pet. Nog 30.000 minder TN DE VOORLOPIGE cijfers over de woningvoorraad is nog geen rekening gehouden met de rond 30.000 getelde zgn. woningen zonder eigen toegangsdeur. Eerst bij de verdere bewerking van de cijfers zal blijken hoeveel van deze wo ningen als een aanvaardbare behuizing zullen kunnen worden beschouwd, welk aantal dan een even zo grote verlaging van het woningtekort zal betekenen. Een in dezelfde richting gaande correctie zal kunnen plaatsvinden, zodra bij de ver dere bewerking bijv. Is gebleken voor hoeveel inwonende gezinnen de inwoning geen verband houdt met de op dit ogen blik bestaande woningnood. In de jaarverslagen van de centrale directie van de wederopbouw en de volkshuisvesting is tot dusverre voor deze twee factoren een cijfer van resp. 31.000 en 50.000 aangehouden. Van deze cijfers uitgaande zou het bovengenoemde ongecorrigeerde woningtekortcijfer van 258.000 dan verminderen tot 177.000. Uiter aard wordt hiermee vooruitgelopen op de definitieve cijfers. 'T'EN AANZIEN van de woningvoorraad kan worden opgemerkt, dat sedert het einde van de Tweede Wereldoorlog In totaal bijna 500.000 nieuwe woningen zijn tot stand gekomen, terwijl, rekening gehouden met vermindering van het aantal woningen door afbraak, onbewoon baarverklaring enz., de woningvoorraad in de periode van negen jaar tussen 31 mei 1947 en 30 juni 1956 per saldo met 448.000 woningen is vermeerderd. Dat is rond 21 procent van de woningvoorraad op 31 mei 1947. De toeneming bedroeg dus gemiddeld 50.000 per jaar, een niet onbelangrijk cijfer, lettend op het gemiddelde van rond 32.000 per jaar in de vooroorlogse periode 1931—1940. Na 31 mei 1947 steeg het aantal wo- ningbehoevende eenheden echter met niet minder dan 408.000. waarbij de hoge, en in al deze jaren boven het vooroorlogse niveau gebleven, huwe lijksfrequentie en anderzijds de gun stige ontwikkeling der sterftecijfers een belangrijke rol hebben gespeeld Deze in nog sneller tempo dan onze grote totale bevolkingstoeneming verlo pen vermeerdering van het aantal wo- ningbehoevende eenheden heeft ertoe ge leid. dat van de omvangrijke vermeerde ring van de woningvoorraad sinds 1947 met 448.000. ruim negentig procent, heeft moeten dienen ter opvanging van de toe neming der woningbehoefte en slechts 40.000. of nog geen tien procent, hebben kunnen bijdragen tot vermindering van het op 31 mei 1947 bestaande woning tekort. Snellere daling VOLGENS de voorlopige cijfers daalde dit tekort van 298.000 tot 258.000, d.w.z. van veertien procent tot tien procent van de totale wo-' 258.000. ningvoorraad op beide tijdstippen. Gedurende de laatste jaren is het tempo van deze daling sneller ge weest dan uit bovenstaande percen tages naar voren komt. Het woningtekort is immers na mei 1947 nog verdér toegenomen. Het lag in de jaren 1948—1950 volgens gemaakte bere keningen 35.000 tot 40.000 hoger dan op 31 mei 1947 en bedroeg toen ongeveer zestien procent van de totale woning- 'oorraad. De geleidelijke afneming van het tekort is eerst na 1950 begonnen en sindsdien heeft de vermindering dus on geveer 80.000 bedragen. - ÜEKENING moet nog gehouden wor- den met het feit. dat de voorlopige uitkomsten voor 42 gemeenten geen te kort, maar een woningoverschot aanwij- Aangezien de overschotten in deze gemeenten de tekorten in andere gemeen ten niet opheffen, moet bij het aanwijzen tekort in de provincies uitgegaan worden van de gemeenten, waar wonfn- weinig zijn. Het overschot in deze 42 gemeenten bedroeg slechts 477, een cijfer dat niet van invloed is op het landelijke cijfer van een tekort van Wanneer de regering het advie; dat de Stichting van de Arbeid heeft uit gebracht over sommige uitkeringen der sociale verzekeringswetten, is het niet onwaarschijnlijk dat per 1 september a.s. simmoge dier uitkeringen worden ver hoogd. Het gaat hier om een aanpassing van de sociale uitkeringen ais gevolg van de jongste loonmaatregelen. ONGEVALLENWETTEN. oVorgesteld is de oude renten en toeslagen met 10 pro cent te verhogen ingaande 1 september 1956. Dat is meer dan de loonsverhogingen, die de 6 pet. immers niet te boven gaan. doch de sociale uitkeringen waren allang achtergebleven. De huidige toeslagen va riëren van 1 tot 46.5 pet. Dat wordt dan 1' tot 61 procent. Het hoogste percentage geldt voor renten, toegekend voor 1 janu ari 1947. De toeslagen worden alleen ver leend bij een arbeidsongeschiktheid van meer dan 25 pet.; alle toeslagen eindigen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. INVALIDITEITSWET. Eveneens verho ging van renten en toeslagen met 10 pro cent ingaande 1 september. De huidige toeslag van 156 pet. wordt dan verhoogd tot 182 pet. De gezinstoeslag 45) wordt dan pl m 50. Ook deze toeslagen ein digen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. NOODWET. Aangezien de noodwet ouderdomsvoorziening per 31 december vervalt, adviseert de Stichting af te zien procentuele verhoging van de in dividuele uitkeringen. Dat zou te kostbaar zijn. Aangedrongen wordt op een uitke ring ineens. Gezien de andere verhogingen (10 pet.) zou deze uitkering ineens 40 pro cent van de maandelijkse uitkering moe ten bedragen (vier maanden a 10 pet.). Omdat de financiële positie van de nood wettrekkers vrij ongunstig is. wordt ech ter voorgesteld de extra-uitkeringen in eens te stellen op een volle maanduitke- ring, die in het laatste kwartaal van 1956 zou worden uitbetaald. KINDERBIJSLAGWETTEN Voor de te nemen maatregelen met betrekking tot verhoging van de kinderbijslagen is, zo verneemt het A.N.P. van de zijde van het Christelijk Nationaal Vakverbond, geen eensluidend advies uitgebracht. De meer derheid van het bestuur van de Stichting werknemersvertegenwoor digers) acht een verhoging met 10 procent ide 1 oktober 1956 gewenst. Anderen adviseren een verhoging van het derde kind af, terwijl weer andere leden van oordeel z(jn, dat er geen aanleiding is de kinderbijslagen te verhogen. De eindbeslissing zal moeten worden af gewacht. Een verhoging met 10 procent zou betekenen voor de werknemers: kind per dag (oud) per dag (nieuw) le f 0.51 f 0.56 2e en 3e f 0.57 f 0.63 4e en 5e f 0.80 f0,88 6e en volgende f 0.9b f 0.99 Voor de invaliditeit^-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers f 13.25 f 14.60 3e f 14.90 f 16.40 5e f 20.80 f 22.90 volgende f 23.40 f 25.80 ZIEKTEWET EN WERKLOOSHEIDSWET Met betrekking tot een verhoging van de opende uitkeringen ingevolge deze wet- heeft de federale van bedrijfsvereni gingen een advies gegeven aan de be drijfsverenigingen. Hierin wordt voorge steld de uitkeringen op hetzelfde tijdstip gelijke mate te verhogen als die van de loonsverhogingen in de ónderscheiden bedrijfstakken. Koningin en Prins op Korfoe QP REIS NAAR KORFOE pauzeerden koningin Juliana en prins Bernhard gisteren op het vliegveld in Nice. Deze telefoto is daar genomen. Om half kwam het Koninklijk paar op het Griekse eiland aan. Koningin en Prins werden daar verwelkomd door koning Paul koningin Frederika. De Griekse koning reed zijn gasten naar de steiger, met een koninklijke sloep jacht Achilleus voer. Over zee ging het de villa „Mon Repos" van koning Paul. In het oude paleis van Korfoe is gister avond een groot bal gegeven ter gelegen heid van de verjaardag van prinses So phie, de oudste dochter uit het Griekse Koninklijk gezin. Kabinetsformatie Vanmiddag onderhoud met mr. Burger De informateur prof. W. F. de Gaay Fortman hoopte hedenmiddag om vijf uur mr. Burger te ontmoeten en wel in hotel Wientjes te Zwolle. Het onderhoud dat de informateur gis- avond heeft gehad met d-rs. Korthals, i duurde van kwart over zeven tot negen uur. Nadien heeft hij tot kwart gesproken met de heer Tilanus. Je zaterdagmorgen besteedde prof. De Gaay Fortman aan de bestudering van stukken. Het is mogelijk, zo verklaarde zijn woordvoerder, dat hij morgen nog iemand zal spreken. (Van een onzer verslaggevers). T^EN oud raadthuis, een monumentale kerk in floodlight en negen muziek korpsen en drumbands in kleurig gala- tenue, dat is het sprookje, dat Delft dit jaar weer aan duizenden toeristen biedt. De Taptoe begint vanavond. Maar gis teren is al voor uitverkochte tribunen generale repetitie gehouden. Als de druk, die de toeschouwers hiervan kregen, gelijk is aan die welke de volgende voeringen wekken, valt nu al te zeggen dat de Taptoe ia geslaagd. Het sprookje doet terugdenken vervlogen jaren, toen het oorlogvoeren, hoe wreed ook, nog romantisch was. De regimenten hadden alle hun eigen unifor men en met klaroengeschal voorop bega ven zij zich in de 6trijd. Deze militaire muziek viert thans triom fen in Delft. En de oude uniformen, die nu alleen bij bijzondere gelegenheden worden aangetrokken, hebben nog bekoring gekregen, nu bijna elke militair van de strijdkrachten in groen of grijs is getooid In de wisselende belichting op de Markt van Delft kwamen daar de gre nadiers in hun fel rood (Kon. Militaire Kapel), de huzaren in hun diepblauw (Trompetterkorps der Cavalerie), jagers in hun woudgroen en met hun romantische jachthoorns (Jachthoorn korps der Garde Jagers). PRODUKTSCHAP IN DE KNEL EEN ernstig meningsverschil dreigt het tot stand komen van het produkt- schap voor zuivel op 15 oktober te verhinderen. Van de vrije organisa ties, die afgevaardigden in het bestuur van dit produktschap moeten kiezen, is er een, de Kon. Ned. Zuivelbond F.N.Z. (de federatie van coöperatieve zuivelproducenten), die in een buitengewone besloten bestuursvergadering besloten heeft, geen bestuursleden naar dit produktschap af te vaardigen. Van de overige organisaties zijn er ook, die ernstige bezwaren hebben. PROVINCIES Groningen 124.176 Friesland 121 225 Drenthe 69.108 Overijssel 162.161 Gelderland 259.073 Utreoht 143.978 Noordholland 510.894 Zuid-Holland 631480 Zeeland 76.883 Noordbrabant 270 238 Limburg 158.971 N.OT4.862 Zuidelijke IJ6®elmeerpolders 43 Totaal Nederland 2.533.092 130.654 126.402 75.304 180.159 555.912 705.951 79.479 6.478 5.177 6.196 17.998 30.212 16.683 45.018 74.471 2.596 28 638 24.411 Het produktschap voor zuivel moet medio oktober in de plaats treden van het bedrijfschap voor zuivel. De F.N.Z. kan zich evenwel niet verenigen met de wijze waarop en de geest waarin van overheidswege dit produktschap wordt opgebouwd. Tegen het tot stand komen publiekrechtelijke bedrijfsorgani- de zuivelsector richten zich de bezwaren niet, wel echter tegen het feit, it naar de mening van de F.N.Z. de •est van de wet geweld wordt aangedaan i dat men tracht, de in gang zijnde ont- ikkellng te forceren. Het produktschap kan volgens de F.N.Z geen levend orgaan in het maatschappe- lijk-economische leven worden als de op bouw ervan niet kan geschieden in een sfeer van vrijwilligheid en met de vod- ledige instemming der betrokkenen. De houding van de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening is volgens het bestuur van de F.N.Z. In strijd met zUn aan de Tweede Kamer ge geven belofte, dat hij zou eerbiedigen, wat op privaatrechtelijke grondslag te Hetzelfde is het geval met de voorzit terebenoeming. Hoewel de meeste onder nemersorganisaties ernstig van mening verschilden met de regering over de kan didaat. werden vertegenwoordigers deze organisaties in een onderhoud de minister onkundig gehouden van feai,, dat deze kandidaat reeds tiwee dagen tevoren benoemd was. Discussie Het bestuur van de F.N.Z. hoopt, dat zijn besluit 7-al leiden tot een bezinning en een openlijke discussie over taak en plaats van de p.b.o. in ons volksbestel. Deze niet-onverwacht openbaar gewor den bezwaren tegen de opbouw van het produktschap, worden in zuivelkringen algemeen gedeeld. De drie centrale land bouworganisaties zullen zich vermoedelijk volgende week onderling beraden over de te volgen handelwijze. Algemeen wordt verwacht, dat zich een principiële p.b.o.-strijd op betrekkelijk korte termijn zal gaan ontwikkelen. Deze tegenstellingen worden in zuivelkringen ernstig opgevat en beschouwd als een strijd om een Juiste verhouding in het produktschap, dat door allen gewenst wordt. De werknemersorganisaties zullen zoveel mogelijk voortdurend van de gang van zaken op de hoogte worden gehouden Suezconferentie Pineau en Dulles vol vertrouwen Menzies, voorzitter van de vijflanden- commissie, heeft de Egyptische president Nasser om een onderhoud verzocht. Hij hoopte vandaag of morgen antwoord t< krijgen. De hoofdredacteur van het rege ringsblad Al Goumhouria meende da' Nasser het „aanmatigende" verzoek zal afwijzen. De Franse minister Pineau meende dat zo'n weigering nog geen pengeweld ten gevolge zal hebben. Niette min wordt in Engeland en Frankrijk nog deze mogelijkheid gerekend. In Al giers is een nieuw Frans stafcommando gevormd. Dulles zeide bij zijn vertrek uit Londen dat het voorstel van de achttien landen zeker door Egypte zal worden aangeno men, maar de Rus Sjepilof meende dat de „machten die Egypte oorwaarde willen opleggen" een morele en politieke neder laag op de conferentie hebben geleden Invoerstop op tomaten België en Luxemburg hebben de invoer van tomaten met ingang van dinsdag tijdelijk stopgezet. Marcinelle. De Belgische regering heeft besloten een speciale commissie in stellen om de oorzaak van de mijnramp Marcinelle te onderzoeken. Coliseum in machtig Manhattan T~\E beroemde „skyli van Manhattan de steeds veranderende bezoekers nog n< metropool New York ten ten dienste heeft er onlangs weer een nieuw silhouet bij ge kregen: dat van de impo sante, ruim twintig ver diepingen hoge toren van neest moderne ten- personen te transporte- stelling In gebruik is of ---- terwijl bovendien de verdeeld worden In een ien Hf- aantal kleinere foyers ten aan De gerieve van bezoekers van ■positie- verschillende kleinere >ornaamste mte bevindt zich op tentoonstellingen. de tweede verdieping heeft een oppervlakte van meer dan 7500 vier kante meter. Als gehoor- toonstell ngsgebouw. het zaal biedt deze plaats a ..Coliseum", ongetwijfeld het grootste gebouw van deze aard ter wereld, dat aan de zuidzijde van het Central Park „Co lumbus Circle" domineert en waarvan de bouw 35 miljoen dollar heeft ge kost. Het eigenlijke tentoon stellingsgebouw. dat zes verdiepingen hoog is. heeft aan expositie- en opslagruimte een opper vlakte van -uim 35.000 vierkante meter (26.000 m2 of wel de oppervlakte 6 voetbalvelden 10.000 personen. Tussen de 45 bij 45 meter pleet vliegtuig of i hooggetuigd zeiljacht t expositie alleen) en kan plaats kan vinden. De hal 35.000 bezoekers tegelij kertijd verwerken. De zeven roltrappen, die ook in omgekeerde richting De jaarlijkse huursom van het Coliseum be draagt 300.000 dollar, waarbij bovendien nog 60 procent van de eerste 300 000 dollar netto winst en 85 procent van alle winst boven dit bedrag bedongen is De exploi- tatiemaatschappij vraagt voor veertien dagen huur van het gehele gebouw 61.000 dollar: de bovenste verdieping alleen kost voor een zelfde periode 10.000 dollar aan huur. Het wegvervoer kan tot in het hart van het ge bouw doordringen: vrachtwagen kunnen na melijk direct het Coli seum binnen rijden, en zo nodig over een hellende loer doorgaai O. dit was lang niet alle6. Daar waren nog de befaamde Marinierekapel, de Luchtmachtkapel, het fanfarekorps der Genie en de tamboerkorpsen van Kon. Marechaussee. Garde Grenadiers en Garde Fuseliers, alle in gala-uniform. Daar waren soldaten uit het leger van Prin6 Maurits, piekeniers en musketiers uit 1610. Zij waren de verklede leden van het excercitiedetaohement van eerste lui tenant K. Schildmeyer. Later trad het de tachement op in gewoon battledress. Toen liepen er niet meer een aantal militairen naast en achter elkaar. Het was één groep, zonder individuen, met één wil. een be angstigende korpswil, mechanisch, niets ontziend, zonder ziel, slechts gehoorza mend aan wat door anderen is inge pompt. Dit Is Taptoe Delft, de soldaatjes en de muziek, die tot ieders verbeelding spre ken. Wie het gezien heeft, vergeet het niet licht. Onze militie kan er trots op zijn, dat zü tot het leveren van zo'n ver rukkelijk schouwspel In staat la. Op de markt in Delft vormen de militaire muziekkorpsen en drumbands met het exercitie peloton een kleurrijk mozaïek. Zo zag het er gisteravond uit tijdens de generale repetitie van Taptoe Delft. Aanbevelingen van de Raad voor Woningbouw Om de woningnood sneller te kunnen oplossen Dc Raad i minister va toekomen. Woningbouw heeft de wederopbouw en volkshuis- viertal aanbevelingen doen vezenlijking baars inziens kan bijdragen lossing van de woningnood. De raad bepleit: Het invoeren van een goed functionerend stelsel van prestatie beloning over de hele linie: het unificeren van een aantal technische bouwvoor schriften: het bevorderen van een vroeg tijdige samenwerking tussen architect, uitvoerder en opdrachtgever en ten slotte het steeds voorhanden zijn van een vol doende hoeveelheid bouwrijpe grond in de gemeenten. Hiertoe zal 6teeds een gel dig uitbreidingsplan aanwezig moeten zijn. De Amerikaanse federale recherche heeft gisteren onder struikgewas langs een weg op Long Island de stoffelijke resten gevonden van de baby Peter Wein berger, die op 4 juli werd ontvoerd door de 31-jarige taxichauffeur Angeio John Lamarca. Lamarca heeft volgens zijn zeggen het vier weken oude kind de dag na de voering in het bos neergelegd om van de kleine Peter te ontdoen. Hij kan beschuldigd worden van moord, ook al heeft hij de baby niet eigenhandig ge dood. In elk geval is hij nu al vast for meel beschuldigd van ontvoering, waarop de doodstraf staat. De politie had zijn handschrift her kend door het te vergelijken met twee miljoen handtekeningen. De handtekening van Lamarca kwam Telefoon van morgen of overmorgen in staat per 40.000 bouw meter lang en 21 meter breed en kan worden ge bruikt als één grote foyer het gehele ge- 75 eerste verdieping. vijf goederenliften ste wagens met verdiepingen kunne" sporteren. nha i De telefoon van morgen of overmoi Maar een gepensioneerde hoofdingenieur een Amerikaanse telefoonmaatschap pij loopt vandaag al rond met de idee t deze kleine, draagbare, drie-de- isionale televisiefoon. De heer die dit gesprek aanvroeg, is kennelijk ver keerd verbonden Er zal veel bloed vloeien99 Eoka bedreigt de Britse soldaten De Eoka heeft op Cyprus pamfletten verspreid, die een waarschuwing tot de Britse militairen inhouden. „Uw regering drijft ons In de oorlog tegen u", zo heet „Wö zyn er niet verantwoordeiyk ais er nog meer Engels bloed ver goten wordt, dit keer veel bloed". Vuurgevecht bij Gaza In de grensstrook by Gaza zyn Israëli sche en Egyptische troepen slaags geraakt. De gevechten duren voort Er zyn twee Israëliërs gedood. zeer toevallig onder de ogen van twee mannen van de F.B.I., die de stukken van 300 veroordeelden met proeftyd in het archief nakeken. Terwyi zy aan het werk waren, zagen zy een typiste de do cumenten van drie mannen wier proeftyd byna om was, uit het archief nemen. Deze documenten keken zy eerst nog even in, en daarby kwam het handschrift van Lamarca met het verradcriyke „haaltje" aan het licht. Rente kwart pet. verhoogd T~AE Nederlandsche Bank maakt be- kend, dat zij met ingang van 25 augustus haar rentetarieven als volgt heeft vastgesteld: Wisseldisconto 3% pet. Promessendisconto 3% pet. Rente voor voorschotten in reke ning-courant en beleningen: voor particulieren 4 3A pet. voor anderen 3% pet. Onder „particulieren" zijn te verstaan alle natuurlijke en rechtspersonen, be halve: de Staat der Nederlanden, de in gevolge de wet toezicht kredietwezen in het register der kredietinstellingen inge schreven handelsbanken, centrale kre dietinstellingen, landbouwkredietbanken en algemene spaarbanken, zomede de leden van de verenigingen, die aange sloten zijn by de Nederlandse organisatie van het effectenbedryf en de leden van de Vereniging van vailutamaikelaars en ddscon tohendelaren. Met het oog op de discontoverhoging in New York cn mede uit overweging dat het disconto voor driemaands schatkist papier in de Open markt te Amsterdam reeds sedert geruime tqd geiyk |s aan het bankdisconto, heeft de Nederlandsche Bank haar rentetarieven over de gehele linie met een kwart procent verhoogd. Fa D. KRET en Zn Onbestendig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Ruien, plaatselijk met onweer. afgewisseld door opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige wind tus sen zuidwest en weet. ZON EN MAAN zon 5.44—19.43. i Maandag: zon 5.45—19.41. t Op 29 L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1