==onz€jeuqó-p&qin&f Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefde M ZONDAGSBLAD ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 Welk vak staat op die boeken? Op deze puzzel zien jullie een meneer die een kele v(rote stapel koeken torst. Op al <U koeken staat een letter geschreven. Nu moéten jullie eens van al die letters een woord prokeren te maken. Dat woord is een vak dat jullie op sckool alle maal leren. Nog een klein kulp- middeltje, je moet kij knt dikste koek kegmnen. Oplossingen kun nen jullie insturen voor dinsdag 28 augustus aanstaande. Doe je kest. Onze brievenbus Hallo nichten En dan nu de briefjes. Eerst wil ik Corrie Bak, Annie van Es en Hansje van Es hartelijk bedanken voor de kaarten die zij mij stuurden, dat vond ik leuk. Jij bent zeker naar de dierentuin geweest Pleunle van Dam. want de olifanten lopen toch niet op straat daar of wel? Frans Blom is naar een Kinderboer- we9 derij geweest, hoe zijn de foto's ge- en worden Frans? Logeer je nog het steeds bij je tante Jaap Bremmer of kon je zijn vader en moeder al weer thuis ineens weer niet uit Valkenburg? Bedankt voor je verder, want dan brieven. Nu dat zou ik ook wel wat erg vinden Leo Butter als dat veer zo gaat schommelen, hoe was het bij Oma en Opa? Ik geloof dat je het wel leuk vindt dat je ingeslagen je bijna versperde zwarte lijn je de Om bij de kist niet komen moest de Huishoudschool gaat niet Pleta de bouen- Damsteeg!, is ze ver van jullie van daan? Was het een grote vis die je hebt gevangen Hansje van Es en heb je hem opgegeten? Schrijf je me eens hoe het in Amsterdam was tekeningen gemaakt bij Thea Geleijnse? Veel plezier hoor. Je bent toch niet in zee geweest Ineke Figge, toen het zo stormde? Vangt je moeder ook wel eens wat als jullie gaan vissen. Henïiy Best, of kijkt ze hoeveel jij er vangt? Lenle den Bleker uit Rotterdam cor- respondert met Annle de Jong uit Giessendam. maar nu is Lenie haar adres kwijt. Annie wil jij Lenie schrijven? A. den Bleke is naar Lisse geweest, wat een mooie namen hebben die bloemen zeg. Wat heb zyn oplossing, en de troostprijzen gaan deze keer naar Ne lly Geers, Willy Eikelboom, en de drie kinderen G r o o t e Ti- des te trager wordt hun gang. „Moet je goed luisteren," komt Wim ernstig. „Ik ben de oudste, dus ik zal bel len en het woord doen. Nou en verder is het helemaal niet moei lijk We moeten alleen maar ant woord geven op alles wat hij vraagt jij veel konijnen Peter Boer, fijn dat Jeugdverhaal door Meeuw van Rotterdam stoep nieuwsgierig verder niet." Karei knikt. Hij hoopt maar, dat het allemaal vlug voorbij zal zijn. te Oh als die vreemde angst daarbin- j af. Karei heeft in stille angst Wlms arm gegrepen en is blij. dat zijn vriend het woord voor hem doet. „Dat dacht ik wel," komt weer de norse stem. „Nou.jullie zijn pracht kerels hoor." Verlegen staren ze naar de grond, niet wetend, wat ze hier op moeten antwoorden. En dón komt de boodschap, die hen beiden opnieuw doet schrikken: „Vanavond om zeven uur moe ten jullie je bij de veldwachter aan huis melden, en denk er om, pre cies op tijd." Met een angstige blik zien ze el kaar een ogenblik aan. Ze zijn dus toch nog gesnapt. Hun wilde vlucht is dus tevergeefs geweest. „En nu alle twee direct naar huis, Bedremmeld en verslagen doen ze wat hun gezeg wordt. Het rel op weg „Net doen of je haar niet ziet," fluistert Wim. „En als ze nog lan ger blijft gapen, dan steek ik m'n tong weer uit." Als ze bij het muurtje komen, kun nen ze het toch niet laten, om er even overheen te gluren. Alles is er zonnig en stil en ook de tuinslang is weggehaald. „En toch was het leuk," Wim stilletjes. „Wat zullen ons gezocht hebben." Karei glimlacht een beetje, maar diep in hem leeft een vreemde Dang- heid voor hetgeen vanavond gebeu ren gaat. Even later gaan ze uit elkaar. Terwijl Wim de winkeldeur opent, steekt hij lachend zijn hand op. „Tot vanavond hoor Karei." Dan rinkelt de bel eo gaat de deur dreigend geluid. achter hem dicht. Gelukkig is de wA buurvrouw ook naar binnen gegaan. Door de stille dorpsstraat gaat Ka- weg wilde gaan Hij moet er even héél diep van zucnten. Eindelijk hebben ze het huis bereikt. Het tuinhekje staat open. Boven een groep hoge bomen wijst nog' de torenklok precies zeven uur aan. Even later worden zijn zware bron zen slagen de wijde ruimte ingcdre- zo goed groeien zeg. Wat mooi vers was dat van dat kik kertje in hei gras, Jacob Boer, knap van jou hoor. Dat i6 mooi daar in Madurodam Elsje Bronsveld, dat weet ik, daar ben ik ook wel eens geweest, was dat- bruidspaartje er Is dat niet moeilijk zelf zo'n bloemenmandje maken, WH, Greet en Hanneke Faber, was moeder er blij mee? Dus jullie hebben je tooh wel vermaakt in de vacantie Paula en Nellie Donkers, ja met zo'n klein zusje thuis kun je vaak leuk spelen. Dat er van slapen niet veel Bij 'dë 'deur kijkt hij zijn vriendje kwam begrijp ik Tilly Benschop, even aan en hij lacht een beetje ze- wat zullen jullie hebben gelaohen nuwachtig, maar toch legt hij zijn met z'n beidjes in het donker. vinger op het knopje van de bel. Heeft Sarie je al geschreven Clara Een^luid gerinkel doet^hen schrik- Eerlatid, ik heb haar jouw adres ge- xi - geverii ze ook jn de vijfde klas. Wat een eind weg, naar België met vacantie, Ditty Gersie. alvast ge- Zwijgend wachten ze. Dan wordt leliciteerd met je verjaardag. Je de deur met ken. Hoor, daarbinnen klinken wel dra vlugge, naderende voetstappen. hen beiden een vreemd en zachte klik open- ^nt zf^er vergeten te schrijven Ans vreemde avontuur, dat toch gelijk ook zo wonderlijk begon eindigt nu stemming. Drentelend gaan ze op huis Karei kijkt zijn vriend eens terzijde aan. „Ben jij bang? opeens 1 de „Niks hoor," komt zijn onverschil- minuten vóór s heus niet Een ogenblik later Is hij alweer les i Hoog boven hem, tegen de blauwe middag zo angstig zijn weggevlucht. „Zo zo," zegt zijn zware stem, ter wijl hij hen met een onderzoekende blik opneemt: „En vertel me eens, wat komen jullie doen?" „a Nu dapper zijn, denkt Wim en hij nog enkele probeert de opkomende angst te ver- spannend hemel, jubelen de vogels hun vrij- sombere heidslied. Die avond gaan twee vrienden over een stoffige landweg in de richting van een stille zijstraat, veldwachter woont. Het In het Westen dringen. de grootste somberheid heen. Al slenterend bereiken ze zijn huis. De buurvrouw staat hen vanaf haar Ergens speelt vrolijk deuntje. Hoe dichter ze de straat nadei „Wij zijn de jongens, die u van middag hebben nat gespoten," 't Blijft even stil. Gelukkig, dat i er uit. Nog even doorzetten nu. (Volgende week verder! je staat er toch Dat was een leuk spelletje Marijke Boverhof, wat jul lie met die mutsen hebben gedaan. Wie wil er corresponderen met Teus Boganen (11 jaar) en Corrie Boganen (9 jaar'. Het adres is B 287, Sliedrecht. Fijn, dat je verhoogd bent naar de vijfde klas, Ineke Brie- nen, giaan jullie varen in de Bies- bosch? Jannie van de Grlendt is in de vacantie jarig geweest, nu waren er zeker niet zoveel vriendin netjes op bezoek of wel? Hebben jullie in tenten geslapen, Johannes Breichrodt, of in het hooi in een schuur? Wat ben jij veel weg geweest. Hoe vond je het in Rot terdam, Henk Binnen dijk, ben je door de Maastunnel gekomen? Dit waren de briefjes van deze week. De nieuwe nichten en neven zijn Addie van Andel, Jeantje Eman, Annema- rie Faling, René Damen en Dick van Duijn, harte lijk welkom. Jongens en meisjes, tot de volgende week, dan beantwoord ik de brief jes van HN. Dag alle- TANTE" JOS. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. PROBLEMISTEN VOOR Wij willen gaarne bewijzen dat ons praatje bij de opgaven der rubriek van 28 juli meer was dan een plaatje. Daar om vullen wij deze rubriek uitsluitend met problemen, waaronder zelfs geen enkele tweezet voorkomt. Louter drie- en vierzetten zijn ditmaal uw deel. U moet hiervan nu ook weer niet al te erg schrikken. We hebben met grote zorgvuldigheid stellingen uitgezocht waarin óf .niet al te veel materiaal op het bord aanwezig is óf de oplossing niet al te moeilijk te vinden is. Men kan rustig zeggen dat vele tweezetten minder gemakkelijk te vinden zijn dan de driezetten en de vienzet, welke wij u thans ter oplossing voorleggen. Wit begint en geeft in vier zetten mat. 46. Magnus en Jimmy zijn nu al een hele tijd in het water. En tot nog toe hebben ze het best naar hun zin. Jimmy kan goed fluiten en alle versjes, die hij op school leerde, heeft hij al gezongen. Hij is er schor van. Voor de afwisseling gaat hij wat ver tellen van zijn grote plannen om zo veel mogelijk van de wijde wereld te zien. Magnus luistert aandachtig. ,,Ik zou best mee willen, Jimmy," zegt hij eindelijk en de twee vrienden be sluiten bij elkaar te blijven. Af en toe gaan ze een poosje aan land. Om uit te rusten en gezellig met elkaar te praten. Magnus die hier al meer geweest is, heeft de vorige keer hiei een grote tent achtergelaten. Daar hebben ze nu veel gemak van. Voor al als de zon fel schijnt. Als ze £oed uitgerust zijn vervolgen ze de reis. In lange tijd zien ze nu geen land. „Oh, wat wordt het koud," zucht Magnus eindelijk, „ik kan het haast niet meer volhouden." Jimmy kan dat best begrijpen, want hij kan de leidsels bijna niet meer vast houden, zo Ikoud is het. 47. De aardigheid is er nu hele maal af. Het wordt hoe langer hoe kouder. Magnus heeft al heel wat flinke reizen gemaakt, maar nooit voelde hij zich zo ongelukkig. Jimmy kijkt goed uit of er nergens land te ontdekken is. En ja, eindelijk ziet hij wat. Magnus is erg blij als hij het hoort. Het is in het ijskoude water niet langer uit te houden. Met inspan ning van zijn laatste krachten koerst hij naar het onbekende land. Maar wat is dat vreemd. Jimmy kijkt en kijkt en roept dan: „Oh, het is een wit land! Het lijkt wel of het daar heeft gesneeuwd." Eindelijk heeft Magnus de oever bereilkt en onze vrienden begeven zich aan land. „Brrrr, het is hier ook ijskoud!" roept hij, „we zullen maar een poos je doorlopen, misschien dat het dan warmer wordt." Magnus sleept zich met moeite vooruit. Jimmy bibbert over heel zijn lijf en zijn tanden klapperen in zijn mond. En zo trek ken onze vrienden landwaarts 48. Ja hoor, het wordt een klein beetje beter. Door de grote inspan ning worden Magnus en Jimmy wat warmer. Maar nu pas voelen ze hoe moe ze zijn. Ze komen in een stad en tot hun vreugde zien ze daar een hotel. Da* is net wat ze hebben moe ten. Aan eten en drinken denken boven, daar zal wel een slaap kamer zijn. Magnus is zo moe dal Jimmy hem moet helpen de trap op te komen. Gelukkig, daar staat een ledikant. De beroemde kampioen laat er zich gelijk invallen. Maar op zo'n vrachtje is het ledikant niet berekend en het breekt dan ook midden door niet, alleen aan rust Ze gaan naar Magnus is woedend. „Dat noemen ze nou een eerste klas hotel," snauwi hij, „en een behoorlijk ledikant heb ben ze niet. Dit is waardeloos brand hout." Even is Jimmy geschrokken, maar nu kan hij zijn lach niet meer inhouden. De tranen lopen hem over de wangen. Maar Magnus is op de grond gaan liggen en slaapt onmid dellijk in. Hij snurkt. KRUISWOORD- RAADSEL Horizontaal: 1 dier, 3 krachtig, 8 boomloot, 9 koningin, 12 arm van een boom, 14 grondtoon, 16 bijdehande vrouw, 17 zangnoot, 18 bestaat, 19 tweegevecht 21 vrucht- vliesje, 23 smalle opening, 25 hemellichaam, 26 knol, 29 doodlopende steeg, 32 hemellichaam, 33 lokmid del, 34 flink, 36 beroep, 37 onmeetbaar getal, 38 onbep. voornaamwoord, 39 zuil, 40 elektrisch ge laden deeltje, 41 bijwoord, 42 handje, 43 verwonding, 44 mede, 46 grondsoort, 47 veevoeder, 51 sport ploeg, 53 ijzerhoudende grond, 54 gebakje, 56 erg dik, 58 verlegen, 59 spil, 60 deel van de bijbel, 61 voor, 63 dokter, 64 ieder, 65 verhoogde plaats in een zaal, 67 dier, 68 tu niek, 69 insekt. Vertikaal: 1 bedrijf, be roep, 2 water doorlatende, 3 deel van een fiets, 4 eerstvolgende, 5 bedorven, 6 kist van latwerk, 7 vlug, 10 .stoomschip, 11 godin van de vrede, 13 spil, 15 insekt 20 ongevuld, 21 dier, 22 tempo, 24 voor zetsel, 25 krachteloos, 27 rivier, 28 reisbrief, 30 venster, 31 bouwval, 34 vervoermiddel, 35 zangnoot, 36 dier, 37 dier, 39 vrij koud, 40 het een in het ander, 42 vrucht, 43 sportterm, 44 indruksel. 45 parvenu, 48 gemene streek, 49 bestaat, 50 betaal middel, 52 mom, 55 broeikas, 56 deel van het been, 57 zelfbewust 59 reeds, 61 staatsman, 62 lyrisch gedicht, 64 gelofte, 66 voegwoord. Holland met zijn water, ideaal oord voor liefhebbert van een onvergetelijke water sportvakantie. Wit begint en geeft in drie zetten mat. E. TCHELEBI. gif W Wk' I 1 X Wit begint en geeft iii drie zetten mat. Inzendingen Inzendingen per briefkaart voor a.s. donderdag aan bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek laan de adreszijde vermelden: „Puzzle-oplossing". zen: 1. 5, 2. 2,50, 3. 2,50. Oplossingen kruiswoordraadsel van 18 augustus Horizontaal: 1 voorkomend 5 karto, 7 trompettist, 14 A.P-, 16 kooi, 17 een, 18 rad, 20 melk, 22 re, 23 trog, 24 Aa, 26 kan. 27 air, 28 mi, 29 ananas, 31 Aa, 32 nog, 33 straf, 34 lor, 35 iep, 37 barak, 39 mes, 40 pi, 41 bokaal, 42 ik, 43 are, 44 ros, 45 la, 46 jaar, 47 os, 49 meid, 52 mak, 53 ras, 55 veem, 57 ma, 58 koekebakker, 62 eest, 63 linnenkast. Vertikaal: 1 vork, 2 koe, 3 meter, 4 nes, 5 kwar taal, 6 N.T8 oom, 9 moedig, 10 pil, 11 te, 12 in. 13 trens, 15 paria. 19 dor, 21 kaas, 22 raaf, 25 antiek, 26 knap, 28 moraal, 30 Ares, 32 Nora, 34 laks, 36 vierkant, 37 boos, 38 klam. 39 mimiek, 40 praam, 41 broek, 43 aam, 48 laken, 50 Eva, 51 dek, 53 re, 54 S.E., 56 meet, 59 ooi, 60 ben, 61 re. Wit begint en geeft in drie zetten mat. OPLOSSINGEN Hieronder volgen dan de oplossingen der opgaven, gepubliceerd in onze i briek van 11 augustus jL Partijstelling Milic—Kortsjnoi: 37. Tx fl??; 38. Lxe6t en 39. Dg7 mat. Partijstelling PetrosjanGligoric: I Txelt gevolgd door 27Pf3f. Partijstelling KortsjnoiMatanovic: 22Lxg2!< 23. Kxg2 (of 23. exf6 Lxfl) De2t; 24. Kgl (24. Tf2 Dg4t) 24. Td2!l 25. Lxd2 Pg4; 26. Tf3 Dxf3; 27. Lel Pe3 en wit kan het mat niet verhinderen. Het loont de moeite de diverse varianten zelfstandig te bestu- Eindspelstudie van Bondarenko en Kakovin: 1. f7 Lc5; 2. bxc6 Lf8!; 3. c7 Pe7; 4. Pd6! a6 (óp loperzetten volgt Pf5ü); 5. Kb2! Lg7t; 6. Kblü Lf8; Ka2 Loper speelt; 8. Pf5! en wint

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 14