ITALIË KAN ONS NOG WEL WAT LEREN Kunstenaars ^eerdamse Altijd TUSSEN TWEE PARADIJZEN Ooft gestoofd en gebakken „ZE KUNNEN ME NOG MÉÉR VERTELLEN..." - Ze reiden: „Ga je kampei bedenkelijk en ze meenden: i jou 1 En in Italië nog wel?" Ze keken je moet het zelf weten, maar als ik In dat geval zouden ze namelijk alle landen van Europa als vacantie- oord hebben uitgezocht, behalve Italië. Italië was zó vie6, zó in- en in- onhygiënisch met al die mensen die zich nooit wassen en op blote voeten loopen.... „Neem in elk geval veel blikjes mee", raadden ze aan, „zodat je daar zo weinig mogelijk behoeft te kopen „Is dat nou niet een beetje overdreven?" vroegen wij, maar zij reiden: „Doe het nou maar, je zult blij zijn dat je niet in die vieze levensmiddelenwinkeltjes hoeft te komen, waar ze je boven dien met alles en nog wat afzetten". Maar het zat ons niet erg glad met die blikjes, want ze nemen veel plaats in en bovendien: levensmiddelen mogen niet worden ingevoerd.... Dus dan toch maar groente en fruit en vlees daar ginds „gewoon" kopen? „Koop dan in elk geval alles in blik", zeiden „zij" weer, „want heus, je weet maar nooit wat je er van krijgen kunt. Merkwaardig, hoe een eenmaal inge stampt vooroordeel moeilijk van wijken weet! We staan in een buurtgroente- winkeltje in Milaan en kijken speurend rond: maar het is er zo proper en hel-1 der als we het ons in Nederland maar zouden kunnen wensen. Alles ligt keu rig in kisten, rij na rij: donkerpaarse aubergines, glanzende stevige paprika's, grappige langwerpige tomaatjes en aard appels. Dan laten we de blikjes wat ze zijn en doen een keuze. Achter het wankele cassa'tje zit een meisje, 1 zij zorgt voor de afrekening, de men sen in de winkel komen niet met hun handen aan het geld. Een slagerswinkel in de buurt var Venetië, Mestre: een bijna laboratorium achtig aandoende inrichting. Geen vet tige glazen afscheiding op de toonbank, waar de Nederlandse klant toch al- tijd nog nét even over heen kan han gen om precies aan te wijzen (lees: te bevoelen) welke vleeswaren ze wenst. Hier: een ijskast waaruit de verlang de worst tevoorschijn wordt gehaald. Er wordt een bepaalde hoeveelheid ge sneden, later worden de plakjes keurig met een speciaal vorkje en mesje op een net stapeltje gelegd. De verkoper geeft een papiertje, waarop hij hel te betalen bedrag heeft geschreven: zelf raakt hij geen geld aan. maar ah men ons vraagt: Js er in Italü ook iets scheef met de hygiënische ver houdingen?" dan zeggen tve ronduit .Neen". Gehoord dat blijkens een enquête door de afdeling Landbouwhuishoudkunde van de Landbouwhogeschool te Wa- geningen op het platteland door meer dan 70 pet. van de huisvrou wen geweckt wordt en in de grote steden door meer dan 30 pet. In ongeveer 40 pet. van de plattelands gezinnen worden groenten ingezou- Gezien een springtouw, dat in het midden is verdikt, waardoor het touw in de bocht blijft „staan". Gelezen in de Daily Herald, dat een jonge Chinese, getrouwd met een Engels man en woonachtig in Londen, zich had laten verzekeren tegen de e\ .n- tuele bevalling van een tweeling. Voor een gestorte premie van 130 gulden kreeg ze bij de geboorte van haar zoon en dochter de som van 3000 gulden uitgekeerd Wijselijk had ze de verzekeringsmaatschap pij niet op de 'hoogte gesteld met het feit, dat in de familie van haar man veelvuldig tweelingen voork/a- Itnlianen onhygiënisch? We eten eer ijsje gelatti aan een karretje ii een straat in Ravenna: een móói kar retje met een zwaan als boegbeeld er we krijgen het keurig verpakt met een verpakt plastic lepeltje er bij. On hygiënisch? De toiletten in de restau rants zijn niet van marmer en er zi geen dubbeltjes-juffrouw bijmaar e is papier, een schone handdoek èr zeep geen verstoptè vloeibare zeep- tuimelaar zoals we die legio malen ons goede land aantreffen. ONGELIJK ZONDAGSBLAD WIE MOOI WIL ZIJN, MOET Citroenen gebruiken Weinig vrouwen weten, dat één enkele citroen een goedkoop en bijzonder doeltreffend schoonheids preparaat kan zijn, mits men deze vrucht op de juiste manier ge bruikt. Een kwast hebt ge na tuurlijk wel eens voor u zelf klaargemaakt met veel suiker en spuitwaterheerlijk fris! Mis schien bent u ook wel eens zo dapper geweest om een kwast zonder suiker te drinken, iets is natuurlijk veel beter voor de lijn. Maar weet u dat het sap van uitgeknepen citroen in een lauwwarm water, waar ook nog eetlepel biergist in is opgelost, voortreffelijk vermageringsmiddel wordt, wanneer u dat 's morgens op uw nuchtere maag opdiinkt? Niet zo maar eens een enkele keer een glaasje, nee constant dat drankje een maand of zo innemen het helpt beslist! Verder kan men het laatste spoelwa ter bij het haarwassen transforme ren in een soort lotion door er het sap van een citroen en een eetlepel azijn door heen te mengen. Het haar wordt er glanzender van en licht er ook enigszins van op. ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 Bij ons groeit langzamerhand het be sef: ,.ze" in Nederland hebben schoon ongelijk met hun verhalen over de toe stand op hygiënisch gebied in Italië. Het komt zelfs zover dat we zeggen: ,,ze mochten in ons land wel eens een voorbeeld aan hen nemen!" Althans wat het noordelijk deel van het land betreft. De openbare plantsoenen en grasvel den zijn groen en niet bespikkeld met zakjes en papiertjes en kranten. O, net en keurig Nederland! Hoe lang zullen we nog onze faam kunnen handhaven van proper en kraakzindelijk land, lang het met onze fatsoens-opvattingen alsmaar meer bergafwaarts gaat? Ita liaanse moeders laten hun kinderen op het strand geen kuiltje graven om er plasje of een „grote bah" in te En is het niet bedroevend, dat we, duizend en meer kilometers van het Nederlandse taalgebied verwijderd, in een toilet op een van de kampeer plaatsen een in zuiver Nederlands ge steld verzoek zien staan: „Fatsoénlijke Nederlanders (en dat zijn we hopen- lijk allemaal) schrijven niet op de muren van dit vertrek. Gedraag u als of u thuis ben!" PIJNLIJK Zoiets is nogal pijnlijk en kwetsend ror ons gevoel van eigenwaarde. „Wij" achten ons dan wel verheven boven ,dat soort Nederlanders" maar in tussen, het zijn dan toch maar je land genoten De hygiëne van de Italianen getoetst an de onze! „Zij" zeggen als we te ruggekomen zijn en vertellen „winkels waar je van de vloer kunt eten" en „het niet aanvatten van geld" (dat zit ons hoog!) door de slager: „ach ja, wat wil je, zo'n warm land, daar móeten ze dat ook wel doen". Af gezien van het feit dat het in dat land 's winters knap koud kan zijn, wil het er' bij ons niet in, dat zo'n maatregel, zuiver uit hygiënische overwegingen ge nomen, ook in Nederland niet zeer wel op zijn plaats zou zijn. Italië onhygiënisch? Ze kunnen me nog méér vertellen, zegt een collega, als we er over praten. Zij heeft eens in een Italiaans badplaatsje haar haar laten „doen" bij een kapper, helemaal niet zo'n luxueuze. Het haar werd drie maal gewassen in plaats van zoals bij c twee maal; het werd bewerkt met schone kam en een schone borstel als er krulspeldjes of kammen op de grond vielen, werden ze in een bakje gelegd om later gereinigd te den. en niet, zoals in ons nette land maar al te vaak gebeurt, weer gewoon gebruikt alsof er niets mee aan de hand .,'t Is in on ders, hè", grens met België over bent, merk je het al, die mensen leven veel gemak kelijker, ze onderhouden hun buizen niet, 't ziet er allemaal even verveloos en slordig uit. En hoe zuidelijker je komt, hoe erger het wordt. Spanje en Italië, dat moet bar zijn zelfgenoegzame Nederlandse toerist, die zijn/haar brein vól-laadt met kritiek op een levensstijl, die ge tóch niet kunt vatten, steek eens de hand in eigen boezem. Want heus, best is het met uzelf ook niet ge steld. Wij voor ons zouden best en paar Italiaanse winkels in ons pro pere landje willen overplaatsen. Al was het alleen maar, om die stom verbaasde gezichten te zien van onze nette, Nederlandse huismoeders en haar te horen zeggen: „wat schoon en netjes, hè? Je kunt van de vloer éten!" Als u last hebt van bloedend tandvlees bij het tandenpoetsen moet u uw tandvlees eens een beetje masseren met de binnenkant van een citroen schil en maak dan meteen van het sap een gorgeldrank, waar u de keelholte mee schoonspoelt, een uit stekend middel tegen een keel- of mondinfectie. Hebt ti een vette huid? Het is een weldaad voor uw gezicht om eens een masker van watten te bespren kelen met het citroensap en dit een paar minuten er op te leggen. Laat het gezicht daarna zonder wassen of afdeppen opdrogen en uw huid voelt heerlijk droog en levendig aan. Ruwe rode handen wrijft men, voor men ze invet, met een handencrème met wat citroensap in. De handen worden er blank van! En als u ruwe ellebogen hebt ga dan eens een poosje aan tafel zitten met de handen onder uw hoofd en de ellebogen gestut in twee uitge knepen citroenhelften heerlijk om eens even uit 'te rusten van de ver moeienissen van die dag en óók\ heerlijk voor die verhoornde elle- boogknobbelties ze worden er zacht als zijde door! tonen nieuwe drinkserviezen wE hebben dezer dagen het voorrecht gehad van een ontmoeting met de glas kunstenaar A. D. Copier uit Leerdam en hij heeft ons verteld over nieuw en oud werk van hem en de glaskunstenaars W. Heesen. F. Meydam en I. Valkemaar, dat thans voor enkele weken gepresenteerd wordt op de tweede etage van de firma A. Jungerhans te Rotterdam. Tot het nieuwe werk behoren zeven drinkserviezen, waar aan welluidende namen zijn gegeven: Jambe Bellis, Copla, Caprix, Palmia, Linia en Julia, sierlijke drinkserviezen, waarnaar het kijken een vreugde is. en die van een gedek te tafel een feest maken. In uitvoering ook eenvoudige drinkserviezen, die de bewon deraars van glaswerk met genoegen in de hand zullen nemen om, de glazen tegen het licht houdend, de helderheid en de speelse lichtinvallen te bewonderen. Naast dit nieuwe werk oud werk van de Leerdamse kunstenaars, unica, fraaie sier voorwerpen, vazen en schalen, met de hand gemaakt, en van een ontroerende schoonheid. Aan deze presentatie heeft de firma Jun gerhans een kleine expositie verbonden. Naast de ingang van de tentoonstellings ruimte is op de grote wand het smeltproces van het glas met de hiervoor gebruik te grondstoffen op eenvoudige wijze aanschouwelijk gemaakt. Hier ziet hoe de grondstoffen zand, soda, menie gesmolten worden. Dit ver eist een temperatuur van ca. 1450 waarna men de stroperige massa ver werkt tot drinkglazen, vazen, enz. Hel maken van een drinkglas ziet men op duidelijke foto's. „keurig met een rok MODERN EN ANTIEK In de onmiddellijke nabijheid deze wand zijn twee interieurs inge richt, één met moderne en één met antieke meubelen. De bedoeling hier van is te laten zien, dat het moderne glaswerk zowel in het ene als in andere milieu uitstekend toegepast kan worden. De wand die een afsluiting vormt voor deze tafels, toont foto's waarop de activiteiten van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Glasfabriek Leerdam te zien zijn en wel op het terrein var \erie- en de handproductie, ten toonstellingen, drukwerken, catalogi Rok en blouse heeft bij de Nederlandse vrouw het stempel „keurig", want, zegt men dan. „je bent er altijd netjes mee." Het zal moeilijk zijn een garderobe aan te wijzen» waarin géén rok voorkomt, waarboven blousps en jumpers in vele variaties gedragen kunnen worden! Maar de rok, blijkbaar niet tevreden met deze simpele kwalificatie, is meer terrein gaan veroveren. Ze laat zich namelijk combineren met een „top" van dezelfde stof en vormt zodoende een japon. Nu kan de Nederlandse vrouw gaan combineren en haar fan- Dat is nog eens een leuke pyjama Eerst tandenpoetsen, dan naar bed en dat zal een feest worden in die leuke pyja ma, die moeder zelf gemaakt heeft. Het losse wijde jasje met de lage mouwinzet staat kittig boven het lA broekje. Een rond kraagje, strikjes op de zak en aan de pijpen van de broek zorgen voor de fleurige noot. Desnoods kan men het geheel rondom afbiezen. Patroon nr. 224 is verkrijgbaar voor de leeftijden 7, 9 en 11 jaar. Benodigde stof voor 11 jaar: 3,25 meter van 80 cm breed. De patronen zijn a f 0.40 bij onze bureaus verkrijgbaar en kunnen worden toegezon den, indien men aan de adreszijde van de briefkaart, waarop de bestelling gedaan wordt, naast de gewone frankeerzegel f 0.50 aan postzegels plakt. Na 1 september kunnen geen bestellingen meer worden aangenomen. QAGENLANG had het kleine meisje zich ver heugd op de grote dag van de pic-nic. Met vader, moe der en haar andere broer tjes en zusjes zouden zij naar de hei gaan. In vaders auto gingen tassen met brood, flessen melk en li monade mee, boeken, de bal enz. Het zesjarige kind stond bij het inladen te stralen van de voorpret. Tegen de avond zag ik de familie thuiskomen. Het ge zichtje, dat 's morgens zo zonnig gekeken had leek nu wel een kleine regenwolk. „En, was het fijn?", vroeg ik haar Verdrietig schudde zij haar hoofd en zei: „Ik dacht dat dit de fijn ste dag van m'n leven zou worden, maar het was de vervelendste dag." „Hhhh??" Enkele verklarende woor- den van de ouders maakten me de situatie volkomen duidelijk. HÓÉVEEL van die teleur stellende dagen waarnaar je zo verlangend had uitge zien, je verwachtingen hoog gespannen en die dan zo bit ter tegenvielen, waren er ook in mijn lange leven al niet? Eerst als kind, later als moeder. De dag van klei ne Leontientje was bedorven door ruzies van de kinderen onderling en de noodzakelijk daarop volgende standjes van een vertoornde vader en moeder. Klein Leontientje weet nog niet, dat er behal ve het brood, de melk en de limonade nog onzichtbare pakjes meegingen, waarvan ieder gezinslid het zijne droeg. Zijzelf ook. Waar wij gaan, of staan, dat zonde-pak gaat mee. Bij het ouder wor den zijn je verwachtingen door ondervinding geleerd, dan ook niet meer zo erg hoog gespannen. Maar een dag later zat ik in een café-restaurant, toen daar een onafzienbare rij auto's voorreed. Allemaal ouden van dagen. „Hè, dat vind ik nu toch zó aardig, dat ze tegenwoordig dc oude mensen ook eens laten genie ten, door hen dagjes mee uit te nemen", zei ik tegen mijn man, die instemmend knikte. Het was een ware in vasie in dat restaurant. Ze konden ternauwernood allen een plaatsje krijgen. Maar iedereen schoof welwillend een eindje op en ten laatste had ieder „ouwetje" zijn (haar) stoel. Al gauw gonsde het om ons heen van stem men. Maar hóé! De tongen kwamen los. „Hè mens, is me dat een weer! Foei, foei, wat een afschuwelijke zo- hè? „Nou, waar wij in meerijden, daar is m'n koffiemolen nog heilig bij. Juffrouw Dinges in die nieuwe Ford van meneer Dat- tes, ja, dié zorgt wel dat ze binnenkomt! Hé ober, kunnen we hier geen soep krijgen?" „Nee dame, dat gaat niet tot m'n spijt. Er is voor u allen vooruit koffie besteld." „Och, och, wat een pèt-orga- nisatie!" „Zeg ober, is er hier ook een café in de buurt?", vroeg een oud heer tje, dat zin had in een bor rel. een feit. Maar laten we ons daardoor onze blijdschap en dankbaarheid roven? Voor de landbouw, voor de men sen wier verdiensten afhan kelijk zijn van het weer, Voor hèn is het erg. Voor va- cantie-gangers moet het niet meer zijn dan een lichte te leurstelling. Er blijft voor hen immers nog zo ontzag lijk veel over om dankbaar voor te zijn. Alleen al de rust van het dagelijks werk. Overpeinzingen van Margaritha' Ik moest aan Leontientje denken Kind Oude van da gen. Beiden teleurgesteld. Maar het kind, dat in haar argeloosheid een paradijs heerlijkheid verwacht had, kón niet beter weten. Zij kwam wellicht voor 't eerst in haar leven tot de ontdek king. dat wij een verloren paradijs hebben, al is zij zich dit niet bewust. Haar teleur stelling was daarom niet ver mengd met de giftige drup pels van ontevredenheid, ja loersheid en haatdragend heid, wat bij die ouden van dagen wèl het geval was. En de deze zomer onge- wijfeld grote, teleurgestelde middenmoot, tussen het kind ;n de oude? We hebben het weer niet mee in deze vacantie, dat is die zij genieten mogen. Een andere omgeving, uitslapen, lezen, spelletjes doen, wande len, enz. enz. Laten we het allemaal toch waarderen in het heden. Er kunnen nog wel eens tijden komen, waar in vacantiehouden ons een mooie droom uit een ver verleden toeschijnt. Er zullen altijd mensen zijn en hun getal is zèer groot, die nooit en te nim mer voluit blij en dankbaar genieten kunnen. Dat zijn zij wier hart onrustig in hen is. Een mens, die de vrede met God niet kent, die de ver borgen omgang met Hem niet beleeft, kan nóóit hele maal tevreden en blij zijn Dat is volstrekt onmogelijk Wat zijn er in deze zomer veel rampen met dodelijk- afloop geweest, in binnen- en buitenland. Ook daarin had God veel tot ons te zeggen. We hebben meegeleefd met die vele rouwenden en in ons gebed voor hen vonden we troost voor onze machteloos heid. Het was het enige wat wij voor hen doen konden. Ik hoop van harte dat geen onzer heeft toegegeven aan die ziekelijke en hardvochti ge scnsatielust. die zovelen uitdreef naar Marcinelle, al leen maar om naar die ziels bedroefde vrouwen te kijken. Dit was wreed en weerzin wekkend. Wie thuis of in zijn vacantie-oord dichtbij Jezus probeert te leven zal alle din gen in het juiste licht zien en levend in dat licht de te leurstellingen en moeiten vrolijk kunnen dragen. Is dat niet over velen on zer afgebeden, toen wij ge doopt werden? Een volmaakte vacantie, een volmaakt feest, vol maakt geluk beleeft geen sterveling op aarde. Onze hooggespannen verwachtin gen. wat zijn ze anders dan hunkering naar het verloren paradijs? En tóch mogen wij. dank zij Jezus Christus aanleven op het nieuwe paradijs, dat onze stoutste verwachtingen te boven zal gaan. MARGARITHA P.S. Willen de briefschrij vers nog een paar weken ge duld hebben? In mijn vacan tie beantwoord ik alleen (per soonlijk) de urgente brieven. M. Denk aan de lijn Veel betekenissen heeft het woord .lijn", en het wordt nog het meeste genoemd als er eens een beetje gesnoept wordt en iemand de goedbe doelde waarschuwing geeft: denk om lijn! Maar daarnaast zijn er nog veel andere „lijnen" in onze kled bijvoorbeeld, de lijnen in onze won "i. wat heel belangrijk is. de liin is werk. Is het waar, wat vele buitenlandse ouwen zeggen, nl. dat cr' in Neder land zo omslachtig gewerkt wordt in de huishoudingen? In hoeverre hebben we behoefte aan tijd voor onszelf willen we die sterk scheiden van werk thuis? Welke lijn volgen we de opvoeding van onze kinderen? en zij de toon aan of hebben wij het oor het zeggen? Over deze vragen zal in inleidingen in onderlinge gesprekken van gedach- n gewisseld worden op een cursus U"J3 tot 8 sep- tasie een beetje uitleven, wat ze niet kan met een japon, die alleen maar japon is en meer niet. Rok met jas je, rok met caraco'tje, rok met sto la opeens zijn er drie, vier moge lijkheden! „Separates", zeggen de En gels-sprekende landen, „séparables", de Franse. Wij houden meestal de eerste term aan. Het gevolg van dit alles is, dat rokken fabrikanten met hun tijd mee moe ten gaan. Zij slagen daarin niet al len, want al klinkt het zo eenvoudig: rok met jasje het is toch wel éven de vraag welke stof en welke rok zich laten combineren. Ook dat ver eist nauwkeurige napluizingen. „Ash- field Couture" slaagt daarin naar on ze mening uitstekend. Om te begin nen stelt men bij deze Nederlandse firma hoge eisen aan de kwaliteit en de kleur van de stof (eigen ontwer pen laat men soms bij fabrikanten uit voeren) en ieder ontwerp van een model wordt uit en te na bestudeerd. Bijna ouderwets-degelijk is de afwer king, die hand in hand gaat met de fijne kneepjes en geheimen van het modevak. Sommige rokken worden ge heel tegen gevoerd, van andere slechts bepaalde banen, om een mooie „val" te verkrijgen. De cocktail-separate, waarvan u hier een plaatje ziet, is voor wat de rok betreft, helemaal gevoerd met nylon tulle. In een die pe, niet ingestikte plooi zit de ritsslui ting verscholen van dit witte jaquard- ensemble. Heel kort is het bolero'tje, voorzien van zes zwart fluwelen kno pen. het materiaal van de mouwloze blouse, die het derde onderdeel van dit complet vormt. Stevige, warme wollen rokken, van kam- garen in donkere, vervloeiende tinten zijn uitermate geschikt om in de win ter bij het korte suède jasje te dra gen. Er zijn rokken van lama mohair (een menging van kamgaren met la ma wol en katoen, nodig om de stof stug te maken) met plooien die er per manent in blijven. Het klassieke stolp plooirokje van de andere foto, dat uit losse (28) baantjes bestaat, moet een begerenswaardig bezit vormen voor de garderobe, ook zónder bijpas- Rpnrip Inn" Vruchten, die in het (schrale) zonnetje rijp zijn gestoofd en die we zó uit vuistje opeten, zijn van niet te onderschatten belang voor onze dagelijkse vitamine-portie. Maar diezelfde vruchten zijn ook op een bepaalde wijze toebereid gezond én lekker. bfaoorieeld rent nIporntr ie,loofde Inmalen. V heef, doer, on, l kilo tomaten nodig, verder wat soul, peper, boter of margarine en paneer- meel De 1 omMen „orden eer sen. daarna in heet water gedompeld en geschild. We. snijden ze in plakken en bestrooien deze met peper en zout en doen ze over in een braadpan. Een paar klontjes boter of margarine er tussen leggen en de tomalen in 5 d 10 minuten gaar laten worden. Overdoen in een schaal en met gehakte peterselie en paneermeel bestrooien. Dan zijn er bananenbeignets. Benodigd heden: een halve kilo bananen, ons bakmeel, ongeveer 4 dl melk. 80 gr. poedersuiker en 80 gr. boter. Van het bakmt.l, lorgd d, melk Urn,®k dik. glad beslag maken. De schil van de bananen afhalen en in de lengte mid dendoor snijden. Dc helften voorzichtig door het deeg halen en aan beide zijden in de boter goudbruin bakken. De beignets op een schotel leggen en met poedersuiker bestuiven. En at tl wel et vruchten? Dan dit kunnen w, liter yoghurt is yoghurt gemengd met zult u ongetwijfeld ook trderenop een halve huisvrouwen, die ocp. tember gehouden wordt op de volksho geschool ,,'t Oude Hof" te Bergen (N H.) ir- zal in de praktijk beoefend worden t men kan doen met lijn en ideur in de kleding, in de woning, in onze bloemschikkingen en versieringen. Huis vrouwen van alle leeftijden, uil alle kringen en uit alle delen van ons land zijn hartelijk welkom. De Com.ppp, de piede', (he, *p, dan wel geen Nederlandse vruchten maar dat hindert niet!) worden in de slaolie lichtbruin gebakken. Dan tcor- den er twee eetlepels suiker doorheen we toe en het geheel mengen we met ae yoghurt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 13