Bodegraafse vereniging van kaashandelaren 50 jaar Goem^^t Muzikale show door duizenden mensen gadegeslagen Poissant Europese titel niet meer te ontnemen Plannen voor woningbouw sportveldencomplex en VISSERIJGOLFJES NIEUWE LEIDSCHF COURANT VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 Alpheuse markt kon concurrentie niet doorstaan en was spoedig ter ziele T"AE VEEHOUDERIJ is ongetwijfeld in Bodegraven de grootste bedrijfstak, U doch onmiddellijk daarop volgt toch zeker de kaashandel. Vreemde lingen zeggen vaak schertsend, dat er in Bodegraven meer kaaspakhuizen staan dan woningen. Bodegraven kan met recht genoemd worden het hart van de Nederlandse kaashandel. Een vergelijking met de andere grote kaas centra Gouda en Woerden bevestigt dat terstond. In Bodegraven zijn n.l. ruim 50 kaashandelaren gevestigd, tegenover Gouda en Woerden resp. 15 en 30. Het zegt voorts voldoende, dat dit bekende kaasdorp 46 procent van de Nederlandse exporthandel in kaas verzorgt. Dat deze kaashandelaren zich op 11 september 1906 in een vereniging hebben georganiseerd zal i eerste helft van de komende maand worden herdacht. Het initiatief tot oprichting van de ver eniging van kaashandelaren Bodegraven e.o. <6 destijds uitgegaan van een Duitser, de heer L. Fh. Schwerzel, lid van de toenmalige firma Claushuis en Schwerzel, die haar enorme kaaspafehuis had staan in Buitenkerk, waar thans een filiaal gevestigd van de N.V. Kaashandel-Mij „Gouda" te Gouda. Bij de oprichtingsver gadering waren 21 firma'6 tegenwoordig en het bestuur zou bestaan uit de heren L. P. Schwerzel, voorzitter. B. Batelaan, secretaris. A. Breekman, penningmeester, A. van Wijngaarden. A. Okkerse. P J. M, Veldt en W. v. d. Giesen. Toch zal het wellicht bevreemden, dat niet eerder overgegaan tot oprichting van een vi enlging van kaashandelaren, want de kaasmarkt (in de eerste jaren een boter en kaasmarkt) werd reeds gesticht in maart 1882 zodat dus volgend jaar het 75-jarig bestaan van deze markt zal won den gevierd. In die eerste jaren van he' bestaan van de markt bleek waarschijn lijk niet zo veel behoefte aan organisatie, misschien wel voornamelijk omdat het aantal kaashandelaren slechts 6 waardoor het weinig zin had. zich te verenigen. De drang tot oprichting van een ver eniging in 1906 is wel voornamelijk voort- gekomen uit de noodzaak om de knoeierijen, die in de kaashandel nogal voorkwamen, te bestrijden. Toen bestond nog niet het rijkskeurmerk en was ook nog niet het vetgehalte van de kaas van rijkswege voorgeschre ven. Echter bepaalt het vetgehalte nog lang niet altiid de kwaliteit van de kaas; er moet 6oms wel vet aan de melk wor den onttrokken om een goede kwaliteits- kaas te kunnen maken. Men kon dus al les voor alles verkopen. Zo had men eer preparaat uitgevonden om gassen, die ir de kaas werden gevormd, eraan te ont trekken. waardoor evenwel de kaas vaak van inferieure kwaliteit werd, hetgeen ALPHEN AAN DEN RIJN J. Ruardy mocht naar huis Ruim twee weken, nadat hij door een politiekogel ernstig werd gewond, zodat zelfs enige, yrg.es voor zijn leven bestond, mocht de heer. J. Ruardy het St. Jozef ziekenhuis te Gouda gisteren reeds weer als lopend patiënt verlaten. Zijn sterk ge stel bracht hem voorspoedig op de been. Duistere passage Onder het kopje „schoolzaken" in het raadsverslag lezen we in de derde alinea, dat de heer Ruijssenaars veel waardering had voor het voorstel tot vernieuwing van „schoollokalen" in de chr. school Hooft/straat. Uit het verdere verband blijkt wel dat h-t hier ging over „meubi lair". met name banken, die in verschei dene scholen niet' aan de huidige eisen voldoen, en die in alle scholen van lie verlede opgeruimd zullen worden. Het zal voorts duidelijk zijn. dat onder het kopje "zo maar,, met spr. de voorzitter bedoeld is en niet de heer Ruijssenaars. HAARLEMMERMEER Burgerlijke Stand GEBOREN: Franciscus Johannes Wil helmus Maria, z. van G. F. M. Derksen en M. J. A. van 't Huilenaar; Johanna Christina Theodora, d. van P. J. Steevens en A. H. van Gool; Gerrit. z. van R. van den Oever en G. Koenen; Adriana Mar tina Mana, d. van G. C. van Es en M. C. Blokker; Olga Lena, d. van H. J. Mol en M. J. C. Dingier; Anita, d. van F. Rapange en A. Dijkman; Vera, d. van J. Bart en P. Focke; Johanna Cabharina, d. van G. Th. Wesseling en C. M. Warmer- dam; Johanna Hendrika Catharina, d. van J. H. Koreman en C. J. Schipper; Anna Maria, d. van P. W Baard en J. B Amelsbeek; Margaretha Johanna Maria, d. van J. J. Pijaker en M. Nibbering; Maria, d. van H. Th. Boerman en H. Donker. ONDERTROUWD: P. van Zaanen 25 j. en C. M. J. Koper, 20 j.; C. M. van Tol 36 j. en M. Löwensteïn, 35 j. GETROUWD: G. van Beem en E. den Ouden; I. de Kooker en P. J. Schalk; P. J. Stolk en E. Verbaas; G. F. van Dijk en P. M. Timmers; A. Oudekerk en W. van Meel; G. L. Fikke en J. van Keulen;; L. C. W. van der Voort en M. M. Meijer. OVERLEDEN: S. C. vereecken, 70 j., echtg. van P. A. van den Hauten; C. van der Kamp, 43 j., echtg. van J. J. van Muster; J. Struik. 83 j., echtg. van C. A. HAZERSWOVDE De heer B. de Jong overleden Op 66-jarige leeftijd is vrij plotseling overleden de heer B. de Jong, mede-direc teur van De Jongs machinefabriek N.V. De overledene was sedert 1919, toen het bedrijf werd opgericht, mede-directeur. De begrafenis is bepaald op dinsdag te 1 uur op Rhijnhof. Touwtrekken 0111 huis 1 W. een wo- 5. toegewezen 1° de familie Wortman. thans wonende in een klein bouwvallig huisje aan de Groenendijk. De eigenaar van de woning aan het Jaagpad nam met deze toewijzing geen genoegen en nadat de woning was gevorderd, ging de heer C. Zuidwijk voor zijn vader, die eigenaar is. in hoger be roep bij Gedeputeerde Staten. In juni werd deze zaak dpor G.S. in openbare vergadering behandeld. Dezer dagen werd de heer Zuidwijk in het gelijk gesteld. Het gevolg van een en ander is dat de betrok ken woning, in deze tijd van nijpend be kort. vijf maanden leeg staat, iets wat voor elke Rijndijker, die weet hoe groot de woningnood aldaar is. onbegrijpelijk lijkt. aan de buitenkant niet was te zien. 1 tweede en derde doel tot oprichting i een vereniging was de 'verbetering i het vervoer en de bevordering van de langen van de kaashandelaren in algemeen Vooravond De notulen van de vereniging va eerste 35 jaren zijn verloren gegaan. Ter beveiliging had men ze in de oorlogsja ren overgebracht naar Den Haag, maar 3 werden vernietigd tijdens het bombardi ment od het Bezuidenhout. Oude vakmer sen weten evenwel nog te vertellen, d: de markt vroeger begon zodra het licht ging worden, zodat de meeste boeren al aan de vooravond van de marktdag met hun brikken met kaas ber markt kwamen. De handelaren moesten dus in de nacht erop uittrekken, vooral in de zomer op tijd aanwezig te zijn Verder vertelt de historie, dat een de onderneming van de paardentram Gouda een verzoek was gericht or eerste tram te doen aansluiten od de vang van de markt aldaar In mei 1910 be sloot men te Alphen aan den Riin tot op- riohting van een kaasmarkt, hetgeen de NIEUWVEEN Vrachtauto verbrand Donderdagmiddag, omstreeks 3 i werd de brandweer van Nieuwveen alaxmeerd voor een 3% tons vrachtauto, die op een perceel bouwland van de heer C. van der Weijden, in brand was raakt. De vrachtauto was op het moment van het ontdekken van de brand geladen met ongeveer 40 zakken gerst. De auto. alsmede de lading gerst, ging geheel ver loren. De brand was ontstaan doordat zich een hoeveelheid stro tijdens rijden onder de vrachtauto had opgehoopt en met de uitlaat van de motor in as king was gekomen. Het opmerkelijke is dat de vrachtauto 's morgens door de eigenaar de heer D. A. W. van Baren was gekocht voor de prijs van f 9000 De lading gerst was wel- maar de vrachtauto niet verzekerd. Auto gestolen. Onze plaatsgenoot de heer W. Scftel- lingerhout. had voor zijn vakantie een menauto van de gebroeders Stichter, alhier, gehuurd en was daarmede naar Zuid Limburg gereden. Na de nacht van dinsdag op woensdag te Valkenburg te hebben doorgebracht, kwam hij 's morgens op de plaats, waar hij de gehuurde auto. geheel afgesloten, had geplaatst, tot de ontdekking dat deze was verdwenen. C. C. Rijn en Gouwe concourscommissie Rijn en Gouwe met 320 duiven deel aan een vlucht Port St. Maxence. Los om 10 uur. Snelheid eerstaankomende duif 1629 m minuut. De uitslagen: W. van Ringe- lensteyn. Nieuwveen. 1; J. van Wichem, Woerden. 2, 3. 21; D. van Helm, Nieuw koop, 4; Gebr. Oosterman, Aarlander- 5; P van Brummelen, Woerden, 6, 10; H. J. v. d. Berg, Nieuwveen, 7. 14. 16, 22; W. van Berkensteijn. Nieuwveen, 8; in Vegten, Koudekerk, 9; G. Lamoree, Boskoop, 11. 15; J. Hoogevorst. Nieuw- 17; W. v. d. Water. Nieuwveen, 18, 21; Bouwes en Co. Alphen, 19; W. van Ringelensteyn Jr, Nieuwveen, 20; J. De- genkamp. Boskoop, 23, 25; G. Bakker, Woerden, 24. Bodegravers niet naar de zin was. De middenstanders verzochten aan de Bode graafse kaashandelaren deze markt te boycotten en prompt besloot men de Alphense markt in de eerstkomende drie maanden niet te bezoeken, met het ge volg dat Alphens kaasmarkt spoedig ter Viering Het bestuur, bestaande uit de heren C. F. de Meijere, voorzitter, H. Göbel, thans 25 jaar bestuurslid, secretaris, M. Hak. penningmeester. W. Windhorst, P. Bak ker, E. J. van Schothorst en Jac. Veerman J. P. zn. besfloot dit gouden jubileum op luisterrijke manier te vieren. Op zater dagmiddag 8 september zal men van 3 tot 4.30 uur recipiëren in hotel Van Haaften, waarna de leden een diner zal worden aangeboden. Op maandag 17 september zal. eveneens in hotel Van Haaften, een feestavond worden gehouden voor leden en genodigden. Op deze feestavond zal het Haagse toneelgezelschap „Die Spele- waaghe" „Het zwarte 6chaap uit de fa milie" opvoeren. RIJNSATERWOUDE Buitenmiddag Hervormde jeugd op G.G. Volgende week zaterdag, 1 september, houdt de ring Alphen van Ned. Herv. ionge'ings- en meisjesverenigingen op Geref. Grondslag een buitenmiddag in en bij het Nutsgebouw te Rijnsaterwoude. Op het programma van deze middag, die om half drie begint,, staat een klankbeeld over de vraag: Hoever strekt het vijfde gebod? Er is declamatie (gedichten over vader en moeder), samenzang en solo zang. en voorts een nabespreking in groe nen. On of rondom het Braas^emermeer wordt de ontepannóng gezocht. Na een ge zamenlijke broodmaaltijd zijn er Bijbel- kringen over Marcus 6: 1429 met dis cussievragen. Iedere jongere, die er be lang in stélt, is welkom op deze middag, welke om ongeveer half negen eindigt. Uit het zonnige Ttalië, industrie ontvingen wij de eerste zen dingen DAMESPULLOVERS en -VESTEN. Een keur van de nieuwste modellen en een kleurenpracht als nooit te U KOOPT PRETTIG BIJ Kativijk aan Zee het bestuur van V.V V. gemeend, de vele gasten, die nu nog in Katwijk vertoeven, eens iets bijzonders te moeten aanbieden. En zo werd na vele voorbereidingen gisteravond een muziekfeest gehouden, dat de gasten, ook de inwoners, nog zeer lang een prettige herinnering zal schenken. F inn jollen op Loosdrecht Dl E VIERDE DAG in de strijd om de Europese titel finnjollen, hoewel van beslis sende aard, heeft geen grote veranderingen'teweeg gebracht. In het algemeen klassement bleef Didier Poissant, al welhaast zeker van de titel, ongeslagen leider. Hjj werd op de voet gevolgd door zjjn Oostdnitse rivaal Jurgen Vogler. Verrassend was alleen de zevende race, waarin de Zwitser Willi Pieper zich in het laatste kruis- rak naar voren werkte en als eerste door de finish ging. Poissant werd winnaar van de achtste race, met de Belg Nelis in zyn kielzog. Nelis drong de Rus Shavrin van de derde naar de vierde plaats, waardoor Bob Markus zich met de vjjfde tevreden moest stellen. Niet minder dan acht muziekkorpsen verleenden hun medewerking, namelijk het tamboer- en pijperkorps „Kunst en Genoegen" uit Leiden; het grote korps „Ahoy" uit Rotterdam; de beide Bos- koopse muziekkorpsen Excelsior en Con cordia; Werkmans Wilskracht uit Lei den; de Harmonie uit Katwijk aan den Rijn en ten slotte, uit de aard der zaak. nog de beide Katwijkse korpsen: de Chr. Katwijk aan den Rijn Orcinje-feestweek met jolijt voor jong en oud de t njefees- Het programi ten, die gehouden worden dag 29 augustus tot en met donderdag 6 september, luidt als volgt: Woensdag 29 augustus: Het beroemde Amsterdamse draaiorgel „De Arabier" zal de gehele dag spelen, 's Avonds op de Turfmarkt om 8 uur een draaiorgelwed strijd. Donderdag ..3D augüstus:'p Avonds uur volkszang op de Commandeurslaan. Na afloop muzikale showavond Commandeurslaan. te verzorgen door het C.J.M.V. tamboer- en pijperkorps D.V.S. Vrijdag 31 augustus: 8 uur: toneelvoor stelling in het Missiecollege. De toneelver eniging „De derde slag" zal opvoeren het historisch stuk: „Vandaag is morgen". Zaterdag 1 september: 8 uur: concert op de Turfmarkt. 10.30 uur: vreugdevuur op terrein aan de Nieuwe Duinweg. Maandag 3 september: 8 uur: openlucht film. Dinsdag 4 september: 3 uur: opening an de braderie, die gehouden zal worden op de Commandeurslaan. Woensdag 5 september: 2.30 uur: Kin derfeesten op het feestterrein aan de Noordwijkerweg; 4.30 uur: ballonnenwed strijd; 6 uur: braderie. Donderdag 6 september: Volksfeesten. Morgens 6 uur: Hengelwedstrijd aan de Overrijn; 7 uur: Herauten: 8.30 uur: Ronde Katwijk over een parcours van 2 km.; r: Roeiwedstrijd in de Rijn; 10.30 uur- Verkeerswedstrijd voor auto's, motoren en rijwielen, 's Middags: 1.30 uur: Tobbetje ken op het feestterrein; 2.30 uur: Hin- Koudekerk aan den Rijn Koudekerk heeft grote plannen op het gebied van de woningbouw en men wil ook een nieuw sportterrein aanleg gen. De gemeente-architect, de heer K. van Keekem, heeft ons dezer dagen over deze plannen verteld. Er !s met de uitvoering al een begin gemaakt of er wórdt binnenkort een begin mei gemaakt. In het uitbreidingsplan ten noorden van de Kon. Julianastraat worden 18 nieuwe woningen gebouwd. Het plangebied hier strekt zich uit tot de Lagewaard en in oostelijke richting tot het zogenaamde „saargebied". Behalve voor woningbouw is het bestemd voor recreatie. Het sluit bij het landelijk schoon van Koude kerk. Er ligt ten noorden van de Kon. Julianastraat al een brede groenstrook. Daarachter komt in de toekomst een kleu terschool te staan, adn de westelijke kant. Op de hoek van de Pr. Wilhelminastraat de Kon. Julianastraat zal de o.l. school worden gebouwd. Er is daar ruimte ov<= gelaten voor de aanleg van een speelwi de. In verband met dit laatste lijkt het wenselijk, dat er van particuliere zijde een initiatief wordt genomen tot richting van een speeltuinvereniging. De vereniging zou dan de speelweide kunnen uitrusten met speeltuig. Achter de genoemde openbare gebou- en worden, parallel aan de Kon. Julia nastraat, de achttien nieuwe woningen gebouwd. Men wil totaal afwijken van de zogenaamde lintbebouwing. Men past nu de driehoeksbouw, zodat alle wonin gen het front naar de zonkant hebben. Deze woningen zijn ontworpen door de heer Van Keekem. Het exterieur maak» stijlvolle indruk, en het interieur ons zeer praktisch. Men vindt er een vestibule, een keuken en een ruime eet- zitkamer met een oppervlakte vat 22 vierkante meter. Boven bevinden zich ee portaal, een badcel, en drie 6laapkamei elk 7.02 meter in het vierkant. De huizen worden gebouwd in blokken van en 4. Ernaast komt nog een blok van 6 woningen. Deze blokken worden ge scheiden door een straat en omlijst door beplanting en groenstroken. Infiltreren Met de aanleg van het sportterrein, dat door de v.v. „Koudekerk" zal worden be speeld, wordt binnenkort een begin ge maakt. Het wordt aangelegd op het per ceel weiland, dat de gemeente heeft gekocht van de heer P. G. J. Smit. Het zal gelegen zijn in zuidelijke richting vanaf de woning van de heer G. Fieret in de Lagewaard. De oppervlakte is 1.25 hectare. Vroeger heeft hier het kasteel „Klein Poelgeest" gestaan. Fundamenten en puin daarvan zijn teruggevonden. Om dat het terrein hoog ligt 1.35 m boven polderpeil en het grondwater ligt op 1.50 m beneden het maaiveld is het nodig, dat het terrein wordt geïnfiltreerd. Het infiltratiesysteem kan in natte perioden worden gebruikt voor drainage. De te ge bruiken kraagbuizen zullen in rijen met onderlinge afstanden tot elkaar van tien meter worden gelegd, met een tweetal hoofdreeksen. Door middel van betonnen putten worden de hoofdreeksen aange sloten op een aan- en afvo«.-rreoks. waarin •de afsluiters worden geplaatst. Wat de grondbewerking betreft, allereerst —ordt de zode 6tuk gefraisd; de teelaarde wordt opzij geschoven en de ondergrond wordt geploegd en geëgaliseerd Na de egalisatie en nadat de teelaarde weer is aange bracht. wordt het terrein ingezaaid Het werk wordt uitgevoerd door de NV. Grontmij te De Bilt. Het zal ongeveer tien weken duren. Collecte diaconessenhuia De dezer dagen gehouden collecte aan de Rijndijk en te Koudekerk voor het diaconessenhuis bracht een mooi bedrag op, namelijk 468. dernisbaan; 3.15 uur: Touwtrekken: uur: Stoelendans, 's Avonds: 8 uur: Grote lichtstoet: 9 uur: Populair concert op de Turfmarkt. TER AAR Oranjefeest in Langeraar Dé oranjefeesten te Langeraar, die ge organiseerd! worden door hét Juliana-co- mité, worden dit jaar gehouden op 28 er 29 augustus. Dinsdag 28 augustus is be stemd voor het kinderfeest. Om tien uur worden de kinderen op de schoolspeelplaats getrakteerd, en om half elf vertrekken zij dan in optocht met ziek naar het feestterrein aan de grote brug. Om twee uur worden de kinderspe len gehouden. Woensdag 29 augustus is het de feestdag voor iedereen. Om twee uur wordt begon nen met de volksspelen. Op het program ma staat o.a. race-fietslopen voor heren, sprietslaan voor dames en heren, blind- paard sturen voor paren en blaastrappen vqor dames Een keur van luxe voor pen is" als prijs beschikbaar. Op het terrein zijn diverse vermakelijk heden en een grote consumptietent. Het comité verzoekt de inwoners op de beide feestdagen de vlag uit te steken, zodat het dorp een feestelijk aanzien 'zal hebben. Motor schepte wandelaar Naar ons eerst thans ter ore komt is Ie heer S. P. Hoogervorst woensdagavond en ongeluk overkomen. Na het volbren- ;en van een bedevaartstocht had de bus lem in Korteraar afgezet. Met zijn buur- nan wandelde bij naar Aardam. Ter hoogte van de firma Besemer werd hij geschept door de motorrijder C. A. Lan- geslag uit Rijnsaterwoude. De heer Hoo gervorst brak zijn linker-enkel. de mo- ijder liep een diepe wond boven de ogen op. Dokter v. d. Bijl verleende eer ste hulp en liet eerstgenoemde naar een Leids ziekenhuis overbrengen, terwijl de motorrijder per auto naar huis werd ge bracht. Vermoedelijk is de heer Lange- slag afgeleid door het licht van een ben zinestation. dat op de schaars verlichte weg sterk opvalt. Niet genoeg kan er de nadruk op wor-' den gelegd, dat wandelaars op buiten wegen er goed aan doen links van de weg te gaan lopen. Chauffeurs merken hen anders tussen twee lantaarns in het donkere gedeelte veel te laat od. Voetbalwedstrijd Zaterdagavond om zes uur precies zul len de twee plaatselijke voetbalver. Al- TAVV elkaar op het ALtroiveld t.e Langeraar in een wedstrijd ontmoeten- Het is de retour-wedstrijd van de op 15 augustus jl. gespeelde wedstrijd op het TAVV-terreln. Laatstgenoemde club zal eker op revanche belust zijn voor de ne derlaag die toen op eigen terrein geïncas seerd moest worden. Het belooft dus een spannende match te worden. Veilingdagen Voor de volgende week zijn aan de centrale veiling de veilingdagen vastge steld als volgt: maandag, woensdag en vrijdag veiling van snijbonen en diverse eroenten; dinsdag, woensdag, vrijdag en terdag augurkenveiling. De veilingen beginnen steeds om half elf. SASSENHEIM Lichtwedstrijd in sportpark Zaterdagavond 8 uur zal Ter Leede I het sportpark een lichtwedstrijd spelen tegen Sizo I uit Hillegom. Burgerlijke stand Geboren: Adriana Catharina Petronel- la dr van F. C. Rewük en M. P. Versluijs. Zuilhofstr. 9: Wilhelmus Jacobus zn van W. Handgraaf en G. T. Brouwer. Rijks straatweg 3; Anneke Suze dr van A. de Vreugd en I. Bakker. Westerstr. 1: Cor nelia Maria dr van P. G. J. van Leeuwen en G. C. Bax. Teijlingerlaan ■70: Mathijs Petrus Maria zn van M. N. van Tol er A. ten Voorde. Hoekstr. 21. Ondertrouwd: J. Drost, 48 jr. Hoofdstr 102 en G. D. Groeneveld. 36 jr, Hoofd straat 102. Overleden: M. Brands. 66 jr. Ter Lee delaan 10. Muziekvereniging U.N.J. en het C.J.M.V. tamboer- en pijperkorps D.V.S. Op de Parklaan stelden de muziekkorp sen zich op en al spoedig zette deze i sale stoet zich in beweging. Het werd alleen maar een muzikale show, tussen de korpsen marcheerden vei gingsgroepen. We zagen grote formaties van de wandelsportvereniging Amicitia, de gymnastiekvereniging „Hercules", de CJMV, de voetbalvereniging Quick Boys, voornamelijk jeugdgroepen; voorts van de wandelsportvereniging TOP, de Van den Berghstichtingen, een groep van het Ned, Rode Kruis, de Katwijkse Reddingbrigade, een zeer aardige groep, daar een tweetal reddingsvletten reden. Verder sloten zich verschillende groepjes kinderen aan met lampionnen Het geheel werd een manifestatie, van wat Katwijk aan Zee voornamelijk op sportgebied bezit. Voorafgegaan door U.N.I. marcheerde deze kilometerslange stoet door de stra ten van Katwijk, die door duizenden en duizenden mensen waren omzoomd. De trams en bussen hadden massa's mensen naar Katwijk gebracht en langs de aan- voerwegen naar het zeedorp bewoog zioh reeds vroeg in de avond een eindeloze Taptoe-parade De verenigingen zochten hun eigen weg en daarna begon de grootse .taptoe parade van de acht korpsen op Katwjjks fraaie Boulevard. Ontelbaar was intus sen het aantal toeschouwers geworden, dat van noord tot zuid getuige wilde zijn van deze massale show. Het is nu het derde jaar, dat VW die muziekevenementen organiseert en we hebben kunnen constateren, dat er steeds een stijgende lijn in is waar te nemen. Nu weten wij niet meer, hoe het nog beter zou kunnen. Menig applaus klonk ioen de korpsen hun taptoe begon- en vooral de drumbands, die de korpsen begeleidden, ontvingen menig opendoekje. We informeerden zo hier en daar eens j enkele vreemdelingen, hoe ze het ln Katwijk vonden. Het antwoord was bijna gelijkluidend „Katwijk is een gezellige badplaats, en er is bijna elke avond wat te beleven, namelijk atracties, die niet tot het gewone soort behoren, waar we thuis wel van kunnen genieten. rorens de zes korpsen van elders hun diverse haardsteden terugkeer den, dankt de directeur van de WV. de heer Chr. Verplancke, alle korpsleden oor hun medewerking om deze avond doen slagen. Attracties voor ieder Ook morgen is er weer veel te doen en kunnen desgewenst de de gasten iets an ders genieten dan van zon en strand. Om half vijf wordt de uitgestelde zeepre statie- tocht van de K.R.B. gehouden over een afstand van 1500 meter. Om 5 uur wordt in het sportpark een voetbalwedstrijd ge speeld tussen Quick Boys en U.V.S. 8 uur geeft de accordeonvereniging Arnhem Zuid „Conforza Malbergen" op de Boulevard of het Andreasplein, al naar gelang de weersomstandigheden zijn, een >rt. De intocht en de aftocht zal met eigen drumband langs de Boulevard gaan. Expositie Oud-Katwijk De tentoonstelling Oud-Katwijk kan morgen voor het laatst worden bezichtigd. At nu toe zijn 4000 bezoekers de controle Irene gepasseerd. Zaterdag 25 augustus: hoog water 5.16 1 17.38, laag water 1.16 en 13.25. Willi Pieper heeft Loosdrecht gistei morgen verbaasd doen staan. De ma die op de eerste dag van het kampioen schap door de finish ging met een boot je, waarvan alleen de voorplecht nog bo t en water uitstak en die tot nu toe d< onderste plaats in het klassement be zette. zeilde in de zevende race zonder blikken of blozen de voorhoede als eerse de finish door. In het klassement werd hij daardoor twaalfde. Er zijn in deze donderdagmorgen, onbegrijpelijke dingen gebeurd. De theo retici rekenden uit, dat een goede start van groot belang was, omdat drie rakken, die met lopende wind konden worden af gelegd, dadelijk na de start volgden. Het was daarom hoopvol dat Bob Markus, de Nederlandse zeiler, als één van de eersten over de startlijn ging. Weidra lag hij- ook inderdaad aan de kop, steeds meer inlo pend op zijn achtervolgers Nelis en Pois sant. Bij de tweede ton lag hij bijna een minuut voor op de Belg en twee-en-een- halve minuut op de Fransman. De twee rakken, die bercllend konden worden af gelegd en het daaropvolgende kleine kruisrak korden haast geen belangrijke verschu vingen meer mogelijk maken, zc leek het. Vreemde tactiek De terugtocht werd voor de wind aan vaard. Plo'seling ging Markus enke'.c malen overstag en Nelis voelde, dat dl' zijn kans was. Hij liet zijn bootje door lopen en zienderogen verkleinde hij de achterstand Nog voor de volgende boei had hij zich voor de Nederlander ge werkt, die toen op vijf seconden volgde. Dat bleef zo tot aan het laatste kruisrak en met grote voorsprong ging Nelis op de finish aan. Markus verspeelde opnieuw enkele plaa'sen en zag nu ook Murray. Vog'.er en Pelaschiar (Italië) langs zich gaan In dit laatste kruisrak werkte zich evenwei ook Pieper naar voren en wel zo snel, dat hij eerste werd. Nelis werd vlak voor de finish ook r.og gepasseerd door de Brit Murray, die tweede werd. Markus eind gde als zesde met 553 pun ten. De Turkse gedelegeerde van het wedstrijdcomité kon zich niet verenigen met de overwinning van Pieper. Volgens haar waarneming zou de Zwitser hebben gewrikt. Het zeileomitc heeft het officië le protest in behandeling genomen. Geen wind De achtste race was gistermiddag van heel andere aard. Nog geen twee meter per seconde was de windsnelheid en het leek er veel op. dat niemand van de deel nemers de tooht binnen de vier uur, zoals reglementair is vastgesteld, zou kunnen volbrengen. Op de terugtocht werd hel tweede deel vari de baan evenwel' met èen heel licht windje afgelegd, waardoor Poissant erin slaagde, op tijd door de finish te gaan. Hij won de race met 1331 punten, omdat, hij de vrije ruimte wist RIJNSBURG C.H.J.G. aan het strand Met ruim dertig leden is de Rijnsburg- C.H.J.G. naar het Katwijkse strand getogen. De handbalpartij werd gevolgd door volleybal en hardlopen-met-hinder nissen. Tot besluit maakte men een strand wandeling. Dit was de laatse van de drie sportavonden van dit seizoen. Burgerlijke stand raat 51. Ondertrouwd: J. van Vliet, 31 jr. Nar- cissenstr. 19. en L. de Ruijter, 23 jr. Hof straat 32; W. Varkevisser, 25 j. Katwijk P Hogewoning. 22 j. Narcissenstraat 24; A. Zandbergen, 22 j. Burg. Hermansstraat 1 C van den Oever, 20 J, Leiden; G de Mooij. 23 j. Burg. Meijboomstraat 43 1 A de Ruijter. Katwijk. Gehuwd: W. G. Wiesmeijer, 28 j en A de Koning, 26 j. Vertrokken personen Vertrokken zijn: E E Zandbergen, 22 j. an Burg. Meijboomstraat 1 naar En schede. Roomweg 25; E Ravensbergen, 17 n Vliet NZ 17 naar Katwijk. Louwe- Ir. C. Staf ontvangt op Soesterberg In verband met het gereedkomen van e verlenging van de startbaan op het vliegveld Soesterberg en het voorzien de daar gelegerde Amerikaanse vlie gers met Super-Sabres. geeft minister Staf donderdag 30 augustus een ontvangst, waarbij hoge militaire autoriteiten uit binnen- en buitenland worden verwacht. In het kader van deze ontvangst zal een aantal Hawkerstraaljagers over het vlieg veld vliegen. Nieuwe conventie is op komst Vertegenwoordigers van vissers uit negen landen, waarbij ook Nederland heb- op de laatste dag van hun conferen- e Bergen in Noorwegen de interna tionale visserijconventie van Londen be sproken. In deze bijeenkomst werd door ambtenaren van lfet Noorse directoraat de visserij verslag uitgebracht over het ontwerp voor een nieuwe conven- i-elke zeer binnenkort door de Britse autoriteiten zal worden voorgesteld. Het raagstuk der radioverbindingen werd itvoerig besproken en er werd een werk- -ommissie benoemd, die deze kwestie en andere zaken, op de volgende Europese visserijconferentie, in april van het vol gende jaar in Spanje, zal behandelen. Veel aanvoer De donderdag zag een hele vloot sche en aan de markt: de Tzonne was er met 50 kisten makreel, 900 haring en 100 varia de Medan voerde aan 50 makreel. 800 haring en 50 diversen, terwijl de Amster dam eveneens verscheen met 74 kisten makreel, 1000 kisten haring, 125 varia en 30 stuks stijve, kabeljauwen. De HD 87 voerde 300 kisten schelvis aan, 15 kabel- 15 gul, 20 varia, 100 stijve en de HD 79 had 350 schelvis, 40 kabeljauw en gul, 10 varia en 70 stuks stijve. De SCH was met 25 makreel en 125 wijting present, terwijl de Swift (IJM 54) 10 schelvis, 170 makreel, 90 haring en 50 wijting met 25 stuks stijve aanvoerde. De KW 24 zorgde voor 65 schelvis, 25 ïl en 200 makreel met 90 wijting, de KW 104 had 10 kisten schol, 140 schelvis. 60 makreel en 120 wijting en de KW 33 was er met 110 schelvis, 15 kabeljauw, 260 makreel. 25 haring en 100 wijting. De kleine vaart bracht tenslotte 5000 kilo tong aan en 400 kisten schol. Voor het buitenland Voor de export werden de kabeljauwen weer gekocht: de regels grote voor 160 tot ƒ86 en de kleine voor ƒ42 tot 46. Kisten grote kabeljauw brachten voor België tussen de 126 en de 106 op en de kisten kleine deden 108 tot 96. Grote tong is eveneens geëxporteerd en haalde ƒ4,60 tot ƒ5.10. terwijl de grootmiddel ƒ3.90 tot 4,70 gold. Kleinmiddel haalde f 4 tot 4.40 en de enen deden 3.40 tot f 3,50. Slips zijn gegaan tegen f 2.75 ƒ3 en groot-, middel- en zetschol haalde deze donderdag van de 50 tot de 55. De enen maakten tussen 41 en 48. tc vinden, waar de vleugjes wind hem en:ge snelheid brachten. De overige veer tien zeilers bleven dicht opeen liggen en hinderden eikaar voortdurend. Alleen de Ee'g Melis vormde een lichte bedreiging voor Poissant. Markus lag geheel achter in het veld, werkte zich in het laatste ge deelte nog naar voren en kwam ruim een na de winnaar ln zevende positie bin nen met 486 pnt. Willi Pieper werd vierde. Onbedreigd eerste De 7092 punten, die de Fransman tot nu toe behaalde, malcen dat hij onbe dreigd de eerste ls ln het algemeen klas sement en dat ook wel zal blijven. Zijn grote concurrent Vogler heeft nu een achterstand van 1010 punten, die h« vrij dag en zaterdag, de laatste dagen, onmo gelijk op Poissant zal kunnen inlopen. Frankrijk ls de Europese titel stellig niet meer te ontnemen. Het algemeen klassement over de aeht races luidt: 1. Poissant 7092, 2. Vogler 6082, 3. Nelis 5298, 4. Shavrin 5072, 5 Mar kus 4925, 6. Sarby 4282, 7. Murray 4012, 8. Rudstroem 382S, 9. Pelaschiar 3767, 10. Ochwadt 3735, 11. Somers Payne 3505, 12. Pieper 3829. 13. Rvdgren 2585, 14. Allende 2317, 15. Demlr 2076 punten. VOORSCHOTEN Straatnamen Het is nu zover dat de straten in het uitbreidingsplan „Vlietwijk" van namen worden voorzien. Voor deze naamgeving ls gedacht aan de categorie vermaarde wetenschappelijke persoonlijkheden, on der wie Nederlandse Nobelprijswinnaars en een drietal namen van buitenlandse Nobelprijswinnaars van wereldfaam. Ver der nog de namen Van Heuven Goedhart Lord Baden Powell, o komen er onder meer de volgende nen: Prof. Asserlaan. prof. Lorenizlaan. prof. Debijelaan. enz NOORDWIJ K Paard verkoos het ivater Een paard van de heer Steenvoorde werd gisteren ontdekt in de Nieuwe Sloot Noordwijk-Binnen. Een zoon wi6t het dier op de kant te krijgen, maar toen hij langs de vijver bij Calorama liep, sprong et in dót water, met zoon en al. De jon- eman kon gauw de kant bereiken en het ier kwam er ook weer uit. Aanrijding De 7-jarige Henk Salman werd giste- ïn op de Boerenburgerweg bij het over steken aangereden door een motorbakfiets. Met enkele verwondingen werd hij naar de ouderlijke woning vervoerd. Poppenkast Op het strand werd gisteren een pop penkastvoorstelling gegeven. Opgevoerd ird „Jan Klaassen en Katrijn". De aan dacht was groot Hond beet kippen dood Een hond heeft negen kippen van de heer Hoogeveen, wonende aan de Doeza- 6traat te Noordwijk-Binnen. doodgebeten. De eigenaar van het dier zal de sohade moeten betalen Fietsen ontvreemd In de nacht werden twee fietsen ont vreemd. waaronder één van een Duitser, Twee Hillegommers werden door de po litie in Barneveld aangehouden en het bleek, dat de fietsen bij hen waren. Het en der j HILLEGOM Burgerlijke stand GEBOftEN: Linda dr van J H Wierda en E van den Bosch; Susanna E dr van W Esselman en J Krieger; Margareth I 'dr van G van Snippenberg en J H H Kip; Mathilde C A Th dr van H W Piket en T V M Beerkens; Gerard zn van G Ver does en A M J Feldman; Alida M dr van J C van der Voort en J A Warmerdam. ONDERTROUWD: G J van Rijn en H de Graaf; J A Stroombergen en A M M van Beek; J J Peetoom en G Jonkman; P Huisman en M Heij; W P Assendelft en E C G Spierings. GF.TROUWD: G M van Herwijnen en B van Zuilen. OVERLEDEN: M A Spook weduwe van G P Toledo 86 jr; A Binnenkade echlgé- note van A Philippo 62 -jr. LISSE Gouden huwelijk Op 6 september is het vijftig jaar ge leden, dat het echtpaar J. Faas—Sougé, Willemskade 19, in het huwelijk trad. Bruidegom en bruid tellen samen 150 jg- ren en genieten nog een goedegezond heid. De 74-jarige heer Faas heeft van zijn negende tot zijn 72ste jaar gewerkt, eerst als boerenarbeider ln Sloten N H„ daarna in het bollenbedrijf, waarvan 23 jaar alsf baasknecht bij de firma Grulle- mans. Uit het huwelijk zijn zes kinderen geboren, die allen nog in leven zijn. Er zijn 20 kleinkinderen en 3 achter-klein kinderen. Oefenwedstrijd Lisser Boys zal zaterdag om half.vijf op het gemeentelijk sportpark een oefen wedstrijd spelen tegen Kromhout I uit Amsterdam. Straatprediking Mei-genavond half acht za.1 straa'predl- king worden gehouden ln de WiWhe'mina- aat. Sprekere zijn de. W. H. Eerland de heer A. T. de Weer dit. Binnenland in De binnenlandse markt nam de grote gullen af tegen ƒ45 tot ƒ32 en betaalde de middelgul van 28 tot 35, ter wijl de torren 15 tot 17 golden. De wijting ls gegaan voor ƒ12 tot 10 en de grote schelvis voor 35 tot 25. terwijl de middel ƒ30 a ƒ20 en de kleinmiddel 25 »ot 17 opbracht. De pennen haaldén 25 tot 12 en de braadjes 20 tot 10, terwijl voor de zwarte kool 66 tot 79 kwam. Schol II maakte 32 tot 28 en schol III 26 tot ƒ16. Haring en makreel De haring en makreel gingen van de hand voor respectievelijk 16 k f 19 en 17 19 de kóst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7