Paarden aan de lopende band Repatriëring van Duitsers wordt door Moskou verhinderd Eoka wijst Brits aanbod resoluut van de hand Van de bedrijven 90 pet. midden- of kleinbedrijf F. von Balluseck wordt zondag 65 jaar Jonge ontwerper toont een boeiende collectie Nasser heeft 'n kompas nodig Prijzen in optiekzaken van de ziekenfondsen ook omlaag; VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 (Van onze correspondent.) BONN, 24 augustus. TUSSEN de Westduitse Bonds republiek en Rusland is het nu ook nog tot meningsverschillen ge komen over de Duitse consulaire rechten in de Sow jetunie. De secretaris-generaal van het ministe rie van buitenlandse zaken, prof. Walter Hallstein, heeft gisteren de Russische zaakgelastigde in de Bondsrepubliek, am bassaderaad Koedriafzef, meegedeeld, dat de Bondsregering er prij~ op stelt in con tact te treden met een aantal Duitse ge leerden. die aan de Zwarte Zee leven. Dit zijn specialisten, die na de oorlog deels gedwongen, deels vrijwillig voor de Rus sen werkten en die nu (deels met hun ge zinnen) willen repatriëren. Pogingen der Westduitse ambassade in Moskou met deze geleerden In verbinding te komen, hebben de Russen op allerlei manieren tegengewerkt. Zü stonden de Westduitse consulaire ambtenaren niet toe contact met de Duitse geleerden op te nemen op grond van een in Bonn overigens niet bekend zynde afspraak met de Oostduitse „regering", volgens welke de regeling van dit soort aangelegenheden aan de autoriteiten der Oostduitse „democratische Volksrepu bliek" is voorbehouden. Hiertegen heeft de Westduitse ambassa deur in Moskou, dr. Haas (die zondag voor ruggespraak met de regering in Bonn zal aankomen) reeds protest aangetekend. Bonn staat op het standpunt, dat zijn con sulaire ambtenaren het recht hebben zich Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Eemland, 27 augustus; Australië: via Engeland. 1 september; Brazilië: ms Highland Princess, 27 aug.; Brits O.-Afrika: ss Ferd. de Lesseps, 1 september; Canada: ss Groote Beer. 28 augustus, ms Westerdam, 30 augustus, ms Prins Willem IV, 1 september; Chili: via New York. 30 augustus; Ned. Antillen: ms Willemstad. 28 augustus; Nieuw-Zee- land: via Engeland, 1 sepember; Z.-Afrika: ms Pretoria Castle. 1 september. met de Duitse geleerden aan de Zwarte Zee over hun repatriëring in verbinding te stellen. Bonn wijst erop, dat overal in de wereld diplomatieke betrekkingen op reciprociteit berusten en dat de Russische diplomaten in de Bondsrepubliek onbe perkt het recht hebben om contact op te nemen met elke in West-Duitsland woon achtige Russische staatsburger. Ook mechanisatie in de paardensport. Personeelstekort heeft de bekende paardenman Willem H. Geersen er toe ge bracht zijn paarden het draven te leren op een baan, die door een tractor in beweging wordt gebracht. Dank zij deze lopen de band kunnen elke morgen 32 paarden tegelijk hun rondjes stappen en wel in het tempo dat de tractor aangeeft De ochtend-training is er in elk geval door vergemakkelijkt. „Wij geven ons niet over" DE EOKA heeft de Britse voorwaarden om een definitief einde te maken aan de stryd op Cyprus verontwaardigd van de hand gewezen. By honderden werden gisteren in Nicosia pamfletten verspreid, waarin „Dighenis", de leider van de Grieks- Cypriotische verzetsorganisatie, verklaart, dat de stryd onmogeiyk kan ophouden voordat een definitieve regeling is bereikt. De eisen van de Engelse regering wyzen volgens Dighenis op onoprechtheid en boosaardige opzet. „Overwinnaars geven zich niet over" is de titel van het vlugschrift. Gedreigd wordt het, vorige week afgekondigde, be stand op te heffen indien de eisen tot overgave niet worden ingetrokken en de onderhandelingen op basis van de door Makarios gestelde voorwaarden niet vóór zondagavond twaalf uur zijn hervat. De regering van Cyprus blijft vasthou den aan het aanbod, dat drie weken van kracht zal blijven en dat te middernacht is ingegaan. „Als het moorden en bloed vergieten weer zal beginnen," zo werd officieel bekendgemaakt, „zal de openbare mening op Cyprus en in de gehele wereld de Eoka-leider Dighenis scherp veroor delen. Geweldpleging kan de kansen op (Advertentie) Als Uw maag ln lichter laaie raakt vtn Brandend Maagznur geven Rennies onmiddellijk baat. Niet zodra begint dat smakelijk tabletje te smelten op uw tong, of de brand bedaart en is volkomen geblust binnen enkele minuten. Dat doen de wondere samenstel ling van Rennies, èn de natuurlijke wijze waarop de blussende substantie 't over tollig maagzuur neutraliseert, zonder de verhoudingen te verstoren. Rennies geven uitkomst aan honderdduizenden lijders aan Brandend Maagzuur in ons land en in de hele wereld o-ver-al „Middenstand geen sociaal zivakke groep" Najaarsbeurs met speciale expositie N" (Van onze speciale verslaggever.) JIEMAND zal willen ontkennen, de middenstand en het kleinbedrijf in onze economie een grote, zeer grote plaats inneemt. Het is zelfs zo, dat van al onze bedrijven, uitgezonderd de landbouw, negentig procent tot het midden- en kleinbe drijf behoort, dat de middenstand veertien procent bijdraagt in ons na tionale inkomen en dat er in die sec tor van het bedrijfsleven 96.000 men sen werken in 380.000 zaken. Ook in kringen van de Najaarsbeurs heeft dit besef postgevat en dat is dan de reden, dat op de komende Najaarsbeurs een speciale expositie gewijd zal zijn aan enkele problemen in die middenstand, nl betere bedrijfsvoering, meer efficiency, stimulering van de produktlviteit. Op een persconferentie, speciaal belegd om doel en wezen van deze actie op de Najaars beurs bekendheid te geven, noemde dr. W. L. Groeneveld Meijer, directeur-gene raal voor de Middenstand, met nadruk van de regering, dat zij de middenstand absoluut niet als een sociaal zwakke groep beschouwt. „De overheid is van mening, dat dc middenstand uitermate belangrük is, en zü erkent ten volle de belangen ervan voor onze samenleving. -Het beleid van dc overheid is juist gericht op bevordering van een goede uitoefening van de tunctie van dc middenstand, geen restrictieve po litiek dus, maar een politiek, die dc middenstander in staat stelt zyn taak goed vervuilen," aldus dr. Groeneveld Meyer. Spreker legde er de nadruk op. dat de igering alles doet om de verstrekking an aangepaste krediethulp, de voorlich- ng, de zelfwerkzaamheid en doelmatige organisaties te stimuleren. „Het hypothecair en het inrichtir.gskre- let met overheidsgarantie openen de mo gelijkheid, om de middenstand in de nieu we woonwijken de plaats te geven, die hem daar toekomt door zijn gegroeide functie in ons maatschappelijk bestel." aldus dr. Groeneveld Meijer, ,,en het overname-krediet maakt voortzetting van een middenstandsonderneming mogelijk. Met het krediet voor economische sa menwerking kunnen middenstanders sa menwerkingsvormen vinden, die tot een rationeler bedrijfsvoering helpen komen." Spreker noemde verder nog enkel? rege- rings-inltlatleven, die bewijzen, dat de overheid de middenstand de plaafs geeft, die hij verdient. De expositie op de najaarsbeurs wordt opgezet door acht landelijke organen op het gebied van producti- viteitsopvoering en efficiency, en het motto van de expositie 'is „Betere bedrijfsvoering in midden- en klein bedrijf". Deskundigen van de samen werkende instellingen ziillen op de expositie instructieve lezingen hou den. een vreedzame regeling slechts in de weg staan en de bewoners van Cyprus hebben schoon genoeg van het zinloze bloedver gieten." De fundamenten van de oudste, uit on geveer 1185 daterende muren van 's-Her- togenbosch zijn aangetroffen bij graaf werkzaamheden voor de vernieuwing van een winkel in de Kerkstraat. Per 1 oktober Sigaren driekwart cent duurder Met ingang van 1 oktober zuilen de pryzen van de meeste slgarenmerken ge middeld met cent worden verhoogd. Van de zijde van de sigarenindustrie vernemen wij naar aanleiding vatf deze prijsverhoging, dat deze industrie de af gelopen jaren voortdurend zoveel moge lijk zich ingespannen heeft door relatief lage prijzen haar artikel zo dicht mogelijk onder het bereik van het publiek te bren- Sedert 1 januari 1856 zijn de produktie- kosten met name de prijzen van de ruwe tabak en de verpakkingsartikelen zo be langrijk gestegen, dat zonder prijsverho ging op korte termijn een belangrijk aan tal van de in deze bedrijfstak werkzame ondernemingen in ernstige moeilijkheden zou komen. Discontoverhoging in Amerika De Federal Reserve Board heeft het dieconto van vier federal reserve-banken te New York, Philadelphia. Richmond en Chicago onmiddellijk van 2Nt tot 3 procent verhoogd om de inflatie te stuiten. Het disconto der federal reserve-banken te Minneapolis en San Francisco werd in april op 3 procent gebracht. doch dat te Boston, Cleveland, Atlanta, St. Loui6, Kansas City en Dallas blijft nog 2%*/». Het tarief van 3 procent is het hoogste sinds 1933. Directeur Vervoer K.L.M. Zakenman, die weet wat hij wil... de vossenjacht op Vanuit het olympisch stadion te Am sterdam zullen zaterdagmiddag drie bal lons opstijgen, bemand met vrouwelijke balloncommandanten om deel te nemen aan de internationale ballonrace om de Coupe Féminine. Dit is een première voor ons land. De ballonvaarsters zijn: mevr. Nind Boesman (Ned.), mevr. dr. M. Denhoven met mej. G. Schmidt (Duits land) en mej Andrée van Gemert (België). De wedstrijd is een vossenjacht, waarbij de twee achtervolgende ballonnen moeten trachten zo dicht mogelijk bij de vos- balllon te landen, die tenminste 50 km moet afleggen. De laatst bekende ballon wedstrijd voor dames werd in 1909 in Parijs gehouden met zes deelneemsters. Vlagofficieren Kapitein-ter-zee (tijdelijk sbhout-by- nacht) L. J. Goslings is met ingang van 28 augustus 1956 bevorderd tot schout-bij nacht. Voorts zijn met ingang van 4 sep tember bevorderd tot schout-bij-nacht: kapitein-ter-zee (tijd. 6chout-bij-nacht) W. J. Kruys, kapitein-ter-zee (tijd. comman deur) G. B. Fortuyn en kaïpitein-ter-zee (tijd. schout-bij-nacht) A. M. Valkenburg, terwijl de kapitein-ter-zee voor detech nische dienst (tijd. schout-bij-nacht voor echnisohe dienst) L. Stam met ingang gelijke datum is bevorderd tot schout bij-nacht voor de technische dienst. Ten silotte ie kapitein-ter-zee J. F. van Duim net ingang van 4 september tijdelijk be- 'orderd tot commandeur. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede. dat het volgens de Indone sische pere In de bedoeling ligt de oude Nederlandse begraafplaats te Makassar de Djalan Patoenoeang te ontruimen de bouw van kantoren. (Van een speciale verslaggever) /AP 26 AUGUSTUS wordt Felix von Balluseck, directeur Vervoer en plaatsvervangend president-directeur van de K.L.M.65 jaar. Tweeëntwintig jaar zal hy in oktober In dienst zyn van deze maatschappy, steeds in de commerciële sector.. Niet als de man, die zich do< fantastische later niettemin verwerk) lykte plannen in de schynwerpe plaatste, evenmin ais een man, die uit was op geperfectioneerde publiciteit behoeve van zijn bedrijf, maar als de m die de markt kent, die scherp zakciyk psychologisch analyseert cn daarop zyn prognose baseert. Een man ook in wie de Internationale luchtvaart vertro stelt: by is lid van het uitvoerend comité van de I.A.T.A., de internationale burg) luchtvaartorganisatie. Een kleine, rustige man, deze Von Balluseck, met doordringende bruine ogen, die geen captain-of-industry-allures heeft, ze ook niet nodig heeft omdat hij precies weet wat hij doet en wat hy zegt. Een weten, gebaseerd op kennis, grote kennis We hebben een interview met hen vraagd. Het ls een monoloog geworden: een briljant college „Ik zal u mijn visie geven op de ont wikkeling in de komende jaren. Dat ii dan mijn persoonlijke visie, al weet ifc dat anderen er net zo over denken alt ik." aldus de heer Von Balluseck. De K.L.M. is een internationaal be drijf. Het ls actief over de gehele wereld aarom moet het ook kunnen coi 1 in de hele wereld, waar iedere» ut is, zijn aandeel te vergroten. Nu kunnen we wel heel ambitieus proberen aandeel te vergroten ten koste vai het aandeel van anderen. Maar ik meer ve eerder moeten proberen gebruik te maken van de stijgende behoefte luchtvervoer. Want die stijgende behoefte De industrialisatie, de ontsluiting nieuwe gebieden, de migratie, eigen lijk in het algemeen de verhoging de welvaart brengt in steeds toenemende mate verplaatsingsprocessen met zich Bovendien is er de voortdurende aai de wereldbevolking. Dit aüles bete kent toeneming van het vervoerspoten- tieel. Zonder dat we direct hoeven te denken aan „afpakken van anderen' moeten we zorgen, er bij te zijn!" i wegen hiertoe ziet de heer Voi Balluseck ten eerste een verbetering vai het transport, die men o.a. moet zoekei iclheid en comfort. Ten tweede eei Dick Holthaus en het gloeilampje IA/CK HOLTHAUS boort ruim en geplooid. Bol hebben zif behouden. Wie niet meer, hy doet nu waren ook de hoedjes, op grote voet leeft, kan in gloeilampjes. De jon- die tot de rechterwang zich beter niet wagen aan ge, spichtige Amsterdam- zün doorgetrokken en die de wit met zwart geblokte se modeontwerper, die vervaardigd waren van schoentjesze accentueren het vuur van de kunste- alle mogelijkesoepele, wel heel erg! naar in zich voelt bran- gedrapeerde materialen. Het belangwekkendst den, noemde zijn voor- Nee. de japonnen slui- «(jn de japonnendie laatste collectie „La ligne ten niet meer strak en raffineerd eenvoudig amorcoir", de boor-lijn nauw om het lichaam, opzet zijnmaar door en maakte de rokken in maar heel lange rits- enkel accent de vervoering draaiende wervelingen, sluitingen, die bij jersey van de kunstenaar ver- Nu is het de ligne Am- of tweedjaponnen soms raden. Daar is een japon, poule, een collectie, die de gehele zijnaad op- zwart, met vierkante hals- geïnspireerd ls op het eisen. moeten blijkbaar uitsnijding, en een rok. die kleine, zich naar boven toch voor een gemakke- vaag aan de tijd Mar en beneden versmallende lijke „instap" zorgen. Antoinette doet denkef gloeilampje uit een kris- Zijn collectie is boeiend en Zuiart is ook de japon m< tallen kroon. Interessant, en veel be- vast caraco'tje en rok met Een „bollende" lijn dus. schaafder dan de laatste sleepje. Als enkel fel En daarom zijn de rug- keer. al komen er dan wel cent daartussen door: gen vaak heel ruim, zoals bizarre grapjes in voor: gebloemd, brocaatachtige bij een rose wollen ja- een huispyjama die als een mantel met een smal bont. ponnetje, dat voor met tervel „zit" en een flon- kraagje, welk kraagje even- een lange ry knopen sloot kerende ceintuur heeft. wel behoort aan het geel en een gestrikt ceintuur- De tassen zijn deze keer fluwelen japonnetje dat er tje had. Soms zagen we enorm van afmetingen, de onder gedragen wordt en vri) nauwe rokken, maar schoenen zyn lager van dezelfde tint heeft als de dikwijls ook waren ze heel hak, maar de puntneuzen voering van de mantel stellen va mgeiyk i bod biyve liteit van biede n derde het vast- i een prys, die de toeneming taakt. „Wil je als K.L.M. aar dan moet Je ten eerste kwa- nateriaal cn personeel kunn< ten tweede kunnen meespelen op het luchtvaart-politieke terrein. Wat dit laatste punt betreft, heeft de K.L.M. iet geheel kunnen realiseren, wat sr ogen had. De iuchtvaartpolitieki ontwikkeling in de zin van liberalisatie heeft langs geheel andere ïynen plaats technische spreken van een toenemende nel- ging ugdrini Rentabiliteit primair Verenigde Staten roept men nu wel: „Jullie daar in Europa met je kleine ge- subsieerde of staatsbedrijven zijn veel te duur", maar of een bedrijf nu vrij is of gesubsidieerd of zelfs staatseigendom, het commerciële doel dient toch altijd te zijn het maken van winst of in ieder geval het zonder verlies werken; met name de rentabiliteit van het bedrijf En daar moet de prys ook op gericht worden. Anderzijds ligt ook in de prijs een moge lijkheid van uitbreiding van de markt. Wij kunnen dit niet nationaal of alleen vanuit ons eigen bedrijf zien. Dit moet internationaal bekend worden. Er zijn wel maatschappijen, die zich een lagere prijs kunnen permitteren en daarmee een stuk marktpotentieel tot zich trekken. Maar het zou niet juist zijn ln deze kwesties alleen te kijken naar het kun nen van de sterkste of de meest efficiën te. Je moet naar allen kijken en proberen een representatief gemiddelde te vinden van kosten en prijzen Dit is vooral belangryk in de komende Jaren. We gaan een periode tegemoet, waarin de meest moderne vliegtuigen op de routes komen. Dat zal in '59 en '60 en het is zo'n sprong, dat het moeliyk zal zyn. om vol te houden, dat er tusser twee plaatsen A en B nog maar één tariel kan zyn. We hebben nu al vaak drie ta rieven: toeristenklasse, normaal cn luxe tarief. D4n zullen we naar een nog groter differentiatie toe moeten. Naast luxe zullen we super-luxe vervoer krygen, ge baseerd op het sneller transport, zoals b.v. met de DC 8. waarvoo:r een relatief hogere prys kan worden gevraagd. Daarnaast moet het mogelijk zijn door groter prijsdifferentiatie naar. beneden de Tiarkt te ontwikkelen en bovendien de moderne maar dan „verouderde" ty pen machines, die niettemin dan nog ja- meekunnen, verantwoord te exploi- n. De prijsbepaling door de lucht- rtbedrijven zal rekening moeten hou den met de kostprijs per produktie-een- heid van alle machines, die redelijkerwijs vervoer op bepaalde routes in aan merking gebracht kunnen worden. Voor de IATA is hier een taak weggelegd om alles internationaal In goede banen te leiden." TVTOG EVEN hebben we gesproken over integratie in de Europese luchtvaart. De heer Von Balluseck meent, dat deze er komen zal. Maar niet van bovenaf, c weet, dat er mensen i|)n, die met eindpunt willen beginnen, met een e integratie. Ik zie het anders. Je moet geleideiyk beginnen. De poolover- eenkomst tussen twee partners is in Europa geaccepteerd in bepaalde geval- roor bepaalde routes. Je zou echter gebruik moeten kunnen maken van bet feit, dat de ene maatschappy over meer materieel beschikt, de ander over meer nmmcrciële rechten. Als je het principe van uitwisseling an materiaal en uitwisseling van routes du kunnen realiseren, danzouden er 1 veel meer mogelijkheden liggen oor de luchtvaart. Dan zou je een begin hebben, dat uitgebouwd kan wor den. Er zUn tussen geheel op zichzelf werkende maatschappijen en een totale fusie ontelbare schakeringen. Je moet de juiste benadering vinden, je moet steeds weer uitgaan van een op de praktijk ge baseerde meest gewenste toestand. Ik zie de ontwikkeling langzaam naar een in tegratie toegroeien. Er zal een mentaliteit moeten ontstaan, van waaruit men gelijk gaat denken. Maar nogmaals: lk zie geen in het beginnen bij het eindpunt: als Je deze dingen wil forceren, dan laait in- aan alle kanten het nationalisme op!" Vliegtuigbouw Ook ten aanzien van de Europese vlieg tuigbouw meent de heer Von Balluseck men naar nauwere samenwerking toe t En daarbij moet je niet alleen ln jets denken. Het is heel goed mogelijk, dat binnen Europa een Europese industrie ontstaat voor bepaalde typen. Maar ook niet van bovenaf. Hpt moet geleide lijk gaan. En de Europese auto-industrie wijst de weg. Vroeger overheerste hier de re Amerikaanse wagen, thans heeft Europa blijkbaar ook behoefte aan een ere. zuinige wagen. Er kan zich on getwijfeld ook een specifiek Europese vliegtuigindustrie ontwikkelen gebaseerd op behoeften van de Europese markt. Maar dan zullen er veel barrières moeten worden opgeruimd, die op het ogenblik de vaktechnische ontwikkelingen nog tegenhouden." De Directeur Vervoer heeft een zeker optimisme in zijn visie op de toekomst. Het is een berekend opti misme van een man, die zich zeker naar buiten toe niet met fantasieën ophoudt, die zijn kansen calculeert en zijn conclusies trekt op grond van cijfers, feiten, economi sche prognoses. En op grond van de ervaringen, die hij in al die K.L.M.- jaren, rustig op de achtergrond wer kend, heeft opgedaan. OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS HET PRINSENHOF DELFT 10 Augustus - 2 Septemb) Geopend van 10—17.3' A AN DE voora vond van de Londen»® conference schreven wij, dat men reeds tevreden moest zijn, indien deze besprekingen de deur openhielden voor een volgende conferentie. Nu ls inderdaad die deur opengebleven. Maar wie of wat er door de opening op het wereld toneel zal komen, kan nog niet bevroed worden. Nasser, de president van Egypte, is op het ogenblik de enige die hiervan een idee heeft, al mag worden aangenomen dat ook hij nog met te veel ombekende factoren worstelt om reeds nu zeker van zijn hou ding te zijn, Nasser moet drie klippen omzeilen en het zal van zijn stuurmans kunst afhangen, hoe hem dit zal ge lukken of dat hij te pletter zal varen tegen een van de drie. TAE EERSTE ds het prestige in eigen land. Zijn brallende rede waarin hij de naasting van de Suezkemaalmaat- schapplj bekendmaakte, heeft het natio nalistische vuur tot een laaiende gloed aangewakkerd en het zal moeilijk zijn dit weer in redelijke banen terug te voeren zonder dat Nasser van verraad aan de Egyptische zaak beschuldigd wordt. Da gehele Arabische wereld vindt morele steun in Nassers „durf" t Verklaarde en wanneer de zaken ln Uitzicht Egypte niet gaan zoals deze Arabische wereld het wenst, kunnen er dingen gebeuren die ook voor Egypte een noodlottig ge volg zullen hebben. Wij denken aan de oliebronnen. Wanneer ze vernield worden, zal dit niet alleen ln West-Europa een. In alle consequenties niet te overzien® verlemming teweeg brengen, maar zullen ook de Arabische landen tot economische ondergang gedoemd zijn. TAE TWEEDE klip is de westelijke we reld zelf, die zoa'ls te Londen gebleken is, gesteund wordt door vroegere kolo niën, waarbij zelfs het Mohammedaanse land Pakistan. Nog afgezien van de mili taire krachtmeting, iets wat (althans voor lopig) niet verder gaat dan wederzijds machtsvertoon, komt Egypte hierdoor in een economisch isolement, wanneer het geen gehoor geeft aan de eis tot inter nationaal beheer of minstens toezicht. Maar de derde klip is niet minder mod. lUk te omaeilen. Wat kan Egypte van de Sowjetunle verwachten? Rusland heeft na de Amerikaanse en Britse weigering tot hulp voor de bouw van de dam van As- soean niet het grootse gebaar gemaakt drfor zelf deze steun te geven of zelfs maar toe te zeggen op dc lange baan. Of Nasser nu wel of niet deze hulp gevraagd heeft, een kwestie waarover verschillende lezin gen zUn. het resultaat Is. dat de Sowjet unle wel zUn steun heeft laten horen alsof het Egypte steunde, maar filet door een genereuze lening, dat land uit de moeiiyk- heden heeft geholpen of vaster in het zadel heeft gezet. Liever speel! de Sowjetunie het spel van kat en muis en laat Egypte vrij zolang het nut heeft voor eventuele verdere plan nen. Hoe dieper Egypte ln de moeilijkhe den kamt. des te meer zal het land ge neigd (of gedwongen) worden naar Rus land te luisteren en te handelen. TT ET IS ongetwijfeld een wijs besluit om president Nasser het volledige stenografische verslag van de conferentie te Londen te zenden. Het zal hem nuttig, maar wellicht geen aangenaam studie materiaal zijn. De vijf diplomaten, die na mens de westelijke landen met hem zul len praten over het plan Dullee, waaruit door de tolerantie die uit de amendemen ten spreekt, de goede wil der westelijken tot regeling van het conflict blijkt zullen naar men mag hopen, kans zien Nasser een kompas in handen te geven, waarop hij zijn zo gevaarlijk begonnen tocht toch tot een redelijk einde zal kunnen brengen. Leven iets goedkoper De prijsindex van de kosten voor le vensonderhoud zijn volgens het centraal bureau voor de statistiek tussen 15 juni en 16 juli gedaald van 108 tot 107. waarbij 1951 als basis wordt aangenomen op 100. Na die van de gewone opticiens O 1VTA de gewone opticiens, die op 15 -L augustus de prijzen voor brille- glazen en monturen hebben verlaagd, volgen met ingang van 3 september ook de zeven door ziekenfondsen ge ëxploiteerde optiekzaken (vier in Amsterdam en drie in Den Haag). De prijzen worden vijftien procent laged dan die, welke in de particuliere op tiekzaken gelden. Dit is besloten, na dat de onderhandelineen tussen zie kenfondsen en opticiens waren vast gelopen. De prijzen In de zickenfondszaken wa rn gebaseerd op de oude verkooppryzen in de particuliere opticiens, waarop in dertig procent korting werd gege- •n. In de gevallen waarin de oude regeling, dus oude particuliere prUzen tin dertig prorent. gunstiger zou zyn an de nu afgekondigde, biyrt de oude an kracht. Voor de glazen blijft de oude regeling an kracht Slijploon zal due niet wor- en berekend, wat zou neerkomen op een korting van 25 tot 45 procent op de prijzen van de particuliere opticiens. Voor nlet-verzekerden worden dezelfde prijzen berekend als voor verzekerden. Volgens de heer Van Llenden. voor zitter van de Centrale Bond van Onder ling Beheerde Ziekenfondsen, gaat het de ziekenfondsen er slechte om, prijsre- gelend op te treden en dus de verze kerden gelegenheid te geven, zich tegen redelijke prijzen van de onmisbare bril len te voorzien. De nieuwe pryzen van de particuliere opticiens zouden op een enkele uitzondering na aanzienlijk hoger liggen dan de prijzen van de zieken- fondsoptiekzaken. wat volgens de heer Van Llenden voor deze zaken reden is, door te gaan met hun prljsregelend werk, temeer omdat de nieuwe prijzen van de opticiens het gemiddelde van dertig procent korting nog op geen stuk ken na zouden bereiken. Sultan Mohammed van Marokko heeft voorlopig een kabinetscrisis kunnen ver mijden. De ministers van de nationale Istiqlal partij hebben erin toegestemd aan te blijven tot de sultan hun eisen zal hebben bestudeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5