Gelukkig is een breuk van Oost en West voorkomen ,/fc Woensdag ook schoolbelioeften in de raad Valkenburgs feestprogramma mag er zeker wel zijn Woningbouw en verhoging van de huurprijs NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 24 AUGUSTUS 195 ABDULGANI IS ZEER TEVREDEN blijf hopen, dat het tussen ons naar ik verwacht, voor Egypte on- in orde zal komen 9 (Telefonisch van onze correspondent.) LONDEN, donderdagavond. ZAP DOORREIS naar Djakarta, waar ik mijn collega's moet inlichten "V_/ over mjjn bevindingen om daarna president Sukarno te volgen naar Moskou, zal ik in Kairo uitstappen voor een bespreking met president Nas ser. Wij zijn als delegatie van mening, dat de Londense Suez-conferentie in een uiterst kalme, redelijke sfeer is verlopen en ik geloof, dat het van be lang is kolonel Nasser van deze atmosfeer in kennis te stellen. Ik ben zeer tevreden over het resultaat der conferentie, niet zozeer vanwege de door de zeventien landen aangenomen verklaring van bedoelingen, doch omdat er een scheuring tussen Oost en West voorkomen is." Aldus Ruslan Abdul- gani, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, tijdens een open hartig gesprek in zijn hotelkamer in het Londense Dorchester hotel. te's recht tot nationalisatie vooropstellen met erkenning van de internationale as pecten van het Suezkanaal. Dat heb ik tegen Dulles gezegd, toen ik vanmorgen vrij langdurig met hem gesproken heb. Ik geloof, dat wij onze invloed niet geheel vergeefs hebben aangewend, zodat er een breuk tussen de „Dulles-groep" en de „Menon-groep" voorkomen is. Was het op stemming aangekomen en had men dus een meerderheidsvisie als de visie der conferentie als zodanig willen aanvaarden, wü zouden gedwongen zijn geweest de conferentie te verlaten. En dit zou ons oprecht hebben gespeten, daar ook wij groot belang hebben bij een vrije gegaran deerde doorvaart door het Suezkanaal. U kunt zich dus voorstellen, hoe opgelucht wij waren, toen de conferentie woensdag avond verdaagd werd in plaats van de voorstellen van Nieuw-Zeeland te aan vaarden. De spanningen namen steeds meer toe en bereikten woensdagavond hun climax. Maar gelukkig heeft de kalme redelijkheid de overhand behouden. Het gaat er bij de Indonesiërs niet om, dat de geamendeerde voorstellen van Dulles, dus die van de zeventien landen, voor mij onaanvaardbaar zijn. Wij vinden die voorstellen, ik zou haast zeggen: deze verklaring van bedoeling, zeer redelijk en er zitten positieve kanten aan. Maar het is Het gesprek speelde zich onder vier ogen af en ik kon merken, dat de minis ter het prettig vond met een Nederlands journalist van gedachten te wisselen over onderwerpen, die zowel Indonesië als Ne derland na aan het hart liggen. „Ondanks de moeilijkheden, die er tussen onze beide landen bestaan, zo zeide hij met overtui ging. „blijft bjj m(j de hoop leven, dat het tussen ons in orde zal komen, omdat wij elkaar nodig hebben." Beter Nederlands dan Engels Het valt mij in gesprekken met vooraan staande en „gewone" Indonesiërs steeds weer op, dat zij persoonlijk jegens Neder land niet dat ressentiment koesteren, dat herhaaldelijk blijkt uit de officiële hande lingen der Indonesische regering. Voor dit aanvaardbaar zijn als basis voor derhandeling. Ik heb tijdens deze conferentie tweemaal met president Nasser getelefoneerd en hij heeft mij een boodschap gezonden, die een aan wijzing bevatte, dat hij bereid was aan het welslagen der conferentie mede te werken mits er niet getornd werd aan de soevereiniteit digheid van Egypte. Wil kolonel Nasser het voorstel-Dulles als basis van onderhandeling aanvaarden en ik wil er het mijne toe bijdragen hem daartoe over te halen dan is ons goed. Nogmaals: wij vinden deze vc stellen redelijk en wij willen onze uiterste best doen om de eenheid tussen Oost West te bewaren." Indonesië's schulden Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van voorlichting heeft mede gedeeld, dat zijn regering geen verklaring heeft af te leggen over het uit Nederland afkomstige ber oht over een plan der Ni derlandse regering om de opzegg ng der Indonesische schulden aan Nederland voor de algemene vergadering der Vi enigde Naties te brengen Een woordvoer der der Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging te Djakarta zeide. dat e nog geen instructies uit Nederland ove deze aangelegenheid zijn ontvangen De Indonesische minister van voorlich ting Sudibjo heeft medegedeeld, dat In donesië zich zal verzetten tegen het we derom doen functioneren van de commis sie der Verenigde Naties van Indonesii (de Unci). Sodibjo zei dit in een commen taar op de berichten, dat Nederland he voornemen heeft, de Unci wederom t< laten optreden zulks in verband met de schuldenopzegging door Indonesië. ..Wij zouden een dergelijke poging na tuurlijk van de hand wijzen", zei Sudibjo, die vol vertrouwen was. dat de Nederlan ders geen succes zullen boeken bij hun pogingen, voor het Nederlandse standpunt in deze kwestie steun te verkrijgen van de landen, die op het ogenblik deelnemen aan de conferentie te Londen over het Suezkanaal. Prinses Beatrix ontvangt geld voor de polio-bestrijding Anneke Beekman UITLEVERINGSVERZOEK NIET RECHTSGELDIG In gerechtelijke kringen te Luik twij felt men meer aan de rechtsgeldigheid van het uitleveringsverzoek en het aan houdingsbevel van de voormalige pleeg moeder van Anneke Beekman, zuster van de aangehoudene tegen de be slissing van de raadskamer te Luik be roep heelt aangetekend. Wel zijn indertijd na het vonnis van het Amsterdams gerechtshof een verzoek om uitlevering en een bevel tot Inhechte nisneming opgemaakt, maar daarna had het hof van beroep zich moeten uitspre ken over de schuld van de twee zusters. De twee hebben ook een verzoekschrift gericht tot het hof van cassatie, dat nog geen arrest heeft gewezen. Lening Gereformeerde Kerk te Vlaardingen Bij de Zuidhollandse Bank wordt de inschrijving geopend op f 450.000 4V4 30-jarige obligaties van f 500 en f 1000 ten laste van de Gereformeerde Kerk te Vlaardingen. tegen 100 storting 17/9. Doel bouw van een nieuwe kerk aan de Burgemeester Prinssingel voor 1000 per sonen. welke f 700000 kosten zal, me' orgel, centrale verwarming, toren en in ventaris. en voor aankoop van drie pasto rieën voor f 87.000. Voor dit doel wordt f 150.000 gedeeltelijk renteloos op an dere wijze geleend. Tevens bracht ver koop van oude kerk f 90.000 op. GEESTELIJKE EN TWEE KINDEREN VERDRONKEN Pater Th. Lucassen uit Rotterdam, die met een groep jongens in Bergen aan Zee kampeerde, bleef gisteren met twee jongens te lang op een zandbank in zee en verdronk, toen de vloed opkwam en de geul tussen strand en bank ondoor- waadbaar werd. De jongens wisten zich te redden. Een tweejarig dochtertje van de familie W. Ridder uit Ten Post (Gr.) viel gis teren in een sloot en verdronk. De zesjarige Teunis van Genderen ver- dronlc, toen hij met vriendjes bij een put te Sliedrecht, welke voor de grond winning was gegraven, speelde en onder water zakte In Amsterdam is gisteravond urit het water voor het Centraal Station stoffelijk overschot opgehaald. Het bleek de 71-jarige P. Z. te zijn. Men had hem nog niet vermist, omdat hij niet vooi morgenavond van zijn vakantie zou te rugkomen. Bij het baden in zee voor de Scheve, ningse kust is gistermidag de twintig- Jarige Duitse elektromonteur P. Gierst uit Briion verdronken. Hoewel hij kort tevoren nog gewaarschuwd was vooi sterke onderstroom, ging hij toch z\ Hij geraakte vermoedelijk in OEGSTGEEST architectenbureau Dijkerman en Swel te Den Haag. De begroting geeft een drag van f 284.000 aan, waarin begrej de grondprijs van f 60.200. Een zitje Vaststelling bijdragen schooltandverzorging laatste schijnt men vooral de ingewikkel de partijverhoudingen in Indonesië antwoordelijk te moeten stellen. Ook met Abdulgani kan men als Nederlander pret tig en openhartig praten en de minister zag er geen bezwaar in eerlijk te beken nen, dat hij zich gemakkelijker in het Nederlands kan uitdrukken dan in het Engels. Dit zeide hij zelfs vorige week nog tegen de Britse Journalisten bij zijn aankomst op Londen Airport, zeer tot hun verbazing, daar zij zich moeilijk konden voorstellen, hoe tussen een Indonesisch minister en Nederlandse journalisten een prettige verstandhouding kan bestaan, ge zien de gespannen politieke verhoudingen tussen beide landen. Matiging „Er is tussen de geamendeerde voorstel len van Dulles en het voorstel van India in wezen niet zo heel veel verschil." aldus Abdulgani. „Beide partijen zijn het er over eens. dat het Suezkanaal niet slechts van nationaal Egyptisch belang is. maar Dulles wil in feite Internationalisatie van het Suezkanaal met erkenning van Egyp- te's nationale aspecten, terwijl wij Egyp- (Van een onzer verslaggevers.) TIJDENS een woensdag 12 september In de Ridderzaal te houden bjjeenki prinses Beatrix het beschermvrouweschap van de stichting „Nationaal Fonds voor bestrijding van de kinderverlamming" aanvaarden en persoonlijk de eersi voor dit fonds In ontvangst nemen. Met deze officiële bijeenkomst, die zal bijgewoond door verschillende autoriteiten en vertegenwoordigers van een honderd tal jeugdorganisaties in ons land. zal het Nationaal fonds voor de bestrijding van de gesteld en aan de ziekenfondsen verzocht, kinderverlamming, dat op 12 mei op initiatief van prof. dr. P. Muntendam werd op- deze maatregel ook toe te passen op vrij- Bericht met zUn eiBenlUke wtrkiuunhedea ,t»rten. verzekerde kinderen Ven niet-ver- i zekerde kinderen vragen de meeste dien een bedrag van f2.miljoen per jaar. sten voor schooltandverzorging een bij- Deze revalidatie zal zich In de toekomst drage, ongeveer even groot als de fond- Treinontsporing in Amsterdam Om half tien gistermorgen is de locomo tief van de sneltrein van Amsterdam naar Groningen en Leeuwarden even voorbij het oostelijk viaduct buiten het Centraal Station te Amsterdam ontspoord. Het eerst gleed de locomotief uit de rails, daarna volgden de wagons. De locomotief greep het op een na achterste rijtuig van de juist passerende trein uit Amersfoort Een compartiment van deze trein werd opengescheurd. Daarbij is dc 32-jarige J. Boshuizen uit Weesp ernstig gewond. Drie andere passagiers liepen snjjwonden op door het wegspringende glas. Gisteravond om half zeven heeft weer een treinontsporing plaatsgehad. Nu gold het de forensentrein van Utrecht naar Amsterdam via Hilversum. Bij het bin nenkomen in Hilversum ontspoorde een rijtuig. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en ook was er geen ver traging in het reizigersverkeer. De oor zaak is nog niet bekend. Volgens een officiéél communiqué van de Nederlandse Spoorwegen, wordt als oorzaak van de treinontsporing te Am sterdam, gistermorgen om half tien. voor lopig aangenomen een „samenspel van krachten voortkomend uit een niet goede ligging van het spoor ter plaatse en een mogelijk defect aan de locomotief. Met zekerheid kan worden aangenomen, dat niet één of meer leden van het N.S.-perso neel voor het ongeluk verantwoordelijk In de loop van de middag la het spoor van Amersfoort naar Amsterdam vrijge maakt Vanochtend is het treinverkeer op de normale wijze hervat. Gisteren werd vanaf Amersfoort uitsluitend met stop treinen gereden. De stoptreinen naar Utrecht reden van en tot het A me tel- Vanmorgen is het slachtoffer van het Amsterdamse treinongeluk, de 32-jarige J. Boshuizen uit Wecsp. aan de verwon dingen overleden. De diensten voor schooltandverzorging krijgen voor elk verplicht verzekerd kind i ziekenfondsen over het schooljaar e giften 19551956 maximaal 5.60 en voor worden sohooljaar 19561957 ten hoogste 6. De Tiinimumbijdrage is 3.75. Ziekenfondsraad heeft aldus vast- Aan deze gebeurtenis zal een bijzonder cachet gegeven worden. Niet alleen omdat prinses Beatrix voor de eerste kee haar leven als beschermvrouwe zal op treden van de Koninklijke Marechai is zij schutsvrouwe doch ook omdat zij, die reeds giften voor het fonds hebben toegezegd deze bedragen, na afloop de officiële bijeenkomst, op het plein de Ridderzaal persoonlijk kunnen Deze toezeggingen zijn niet gering, want thans reeds is er een Instelling, welke gift van honderdduizend gulden heeft be loofd, terwijl ook het Algemeen Haag! Comité tot bestrijding van de kinderver lamming, dat reeds enkele jaren werkt, het plan heeft opgevat aan het stichtings bestuur een gift tot een bedrag van een ton aan te bieden. Verder zijn er nog toe zeggingen gedaan voor bedragen f 1000.— en daarboven. Particuliere steun zal het fonds i de steun van de overheid zeker nodig hebben, want het bestuur heeft reeds be cijferd. dat men voor de nazorg ei revalidatie van de polio-slachtoffers min stens de beschikking moet hebben Gouden stiertje ivas reclamestunt Het gouden stiertje van mevrouw Gloria King, waarover we gi6teren al schreven, zal nog wel een staartje krijgen. De glo- e aanbieding van het gouden dlertji •ns de veefokkers uit Texas aan hui e collega'6 blijkt nu niet meer dai reclamestunt te zijn geweest vooi Gloria King en haar juwelier, die het Ije in Chicago heeft laten maken. Het beeldje is niet massief en ook niet vai r goud, naar thans gebleken is. In- n is het stiertje, dat reeds aan he Fries rundveestamboek was afgestaan, het provinciehuis teruggekeerd. Me- iv King heeft veefokkend Friesland wel bij de neus genomen! WALLSTREET HOGER De aandelenkoersen op de New Yorkse effectenbeurs hebben zich gisteren her steld nadat zij gedaald waren teng- Ige de criei6 rondom het Suezkanaal en de kans op hogere binnenlandse renteta- sn. Voor sommige aandelen bedroeg erbetering 3 dollar. Ook de omvang de handel nam aanzienlijk toe. Er bestond zeer grote vraag naar staal-, «taal-, vliegtuig- en olie-aandelen. Spoorbrug vernield op Sumatra Bij Pangkalan Soesoe op Oost-Sumatra een spoorbrug vernield. De autoriteiten emen aan, dat de aanhangers van de Daroe-l-Islam dit gedaan hebben. De brug is eigendom van de staatsspoorwe gen, doch wordt gezamenlijk door de SS. de Delispoorwegmij. gebruikt. Er zou den ook over grote afstand spoorstaven vernield zijn. N. K. J. Scheffers, referendaris der P T T., is benoemd tot adjunct-directeur het postdistrict Den Haag. niet alleen uitstrekken tot de patiëi van dit jaar. maar ook tot die van vorige jaren, en die deze nazorg nog nimmer hebben ontvangen. Binnenkort hoopt men mede door de steun van particuliere zjjde 1 een buitenkliniek voor revalldatii educatie te openen. de verzekerde kinderen. Nationale gave De afdracht van giften ten behoeve van het fonds voor de Ridderzaal zal een na tionaal karakter dragen. Met kinderen uit alle provincies en uit de overzeese rijks delen zal prinses Beatrix voor de Ridder zaal plaats nemen Aan de belangstellen den zullen papieren zakjes worden uit gereikt, waarop de naam van een provin cie of de naam van prinses Beatrix is vermeld. Ontvangt men een zakje met de naam van prinses Beatrix, dan zal men zijn gift en vanzelfsprekend is het kleinste bedrag welkom aan prinses Beatrix kunnen overhandigen. Staat er een naam van een provincie op het zakje, dan zal men zijn gift kunnen deponeren in een grote stembus, welke door het Haagse gemeentebestuur ter beschikking is gesteld. Achter iedere bus staat een meisje of jongen uit de betreffende pro vincie, geflankeerd door een verkenner met de bijbehorende provincie-vlag. ter wijl achter prinses Beatrix een verkenner is opgesteld met de nationale vlag. De start van het nationaal fonds voor bestrijding der kinderverlamming wil men een nationale demonstratie maken, welke tevem onze gemeenschappelijke strijd tegen deze gevreesde ziekte zal sym boliseren. Toeristen geïsoleerd •■olijk en wel maar Reeds vier dagen zijn vele buitenlan ders die op tweeduizend meter hoogte in de Tiroler Berliner Hütte één de grootste berghotels in de ZiUervallei verblijven, wegens de zware regenvo" en de overstromingen van de buitenwe reld afgesloten. Dat wil niet zeggen dat zij zich niet vermaken, want uitstapjes kunnen normaal doorgaan. Duizenden politiemannen, militairen en vrijwilligers nemen deel aan het red dingswerk in de provincies Tirol en Salz burg. Zieken en gewonden worden per helikopter vervoerd. Om toeristen, die noodzakelijk vertrek ken mooten ,de terugtocht mogelijk te maken, heeft de politie een stalen kabel over een twii tig meter breed ravijn ge spannen, zodat zij in een stoeltje c stroom getrokken kunnen worden. Eisenhower werken voor welvaart en vrede Eisenhower zei gisteren voor de Ame rikaanse radio en televisie t.g.' aanvaarding van zijn kandidatuur het presidentschap te willen werken voor welvaart en vrede ln de wereld. De afgelopen jaren is volgens de president de Amerikaanse militaire en economische kracht gegroeid, en „wij moeten haar groeiende houden" De jubilerende Oranjevereniging „Wilhelmina" heeft voor de komende feestdagen een programma in elkaar gezet, dat dq moeite waard is. Op zaterdag 1 september begint het met een oriënterings-puzzelrit voor brom fietsen en rijwielen. De starttijd is 3 uur, in de Marinus Poststraat en het is zeer gewenst zich nu reeds op te geven bij de heer H. J. Ouwersloot, Hoofdstraat 7, omdat men dan reeds een controlekaart krijgt, waarop de tijd van vertrek staat aangegeven. Het vorige 'jaar was er voor deze rit zeer veel belangstelling. Zaterdag 8 september krgen we de rit >or auto's en motorrijwielen. De aan melding hiervoor kan geschieden bij de heer G. Dorresteyn, Broekweg 4, tel K 1718—2307. De starttijd is 2 uur en ook ?ze rit begint in de Marinus Poststraat Na afloop van de paardenmarkt op 12 september beginnen de volksspelen: ir hardlopen met hindernissen; ballen rapen. 4.30 uur fietsen met hindernissen, 5 uur prijsschieten. Al deze spelen worden gehouden op de speelwei- Avonds 8 uur biedt Valkenburgs Harmonie een concert aan. Op donderdag 13 september moet men vroeg uit de veren om deel te kunnen programmapunt Om 6 uur wordt er al een hengelwedstrijd gehouden, maar dat kan niet later, bijt immers 's morgens het best Vraag rr >n de de-'n i het de i irige gemeentehuis gesproken worden door de heer M. A. van der Have, burgemeester van Valkenburg. De schoolkinderen ma ken daarna een rondgang door de ge meente. Op de speelweide komt men dan om 10 uur bijeen voor het houden van de kinderspelen. Ondertussen zijn aan de Castelweg de volksspelen wederom begonnen Om 10 30 uur ringrijden op de flets. Ook het tra ditionele ringrijden met paard en wagen is weer in het programma opgenomen Een deskundige jury zal de versierde rij tuigen beoordelen Om 3.30 uur is dit festiin afgelopen, want dan begint de stoelendans. Om 5 uur komt er iets ge heel nieuws: personeel van het vliegkamp zal dan op degen, sabel en floret een schermwedstrijd houden, 'sAvonds 8 uur komt de Marinekapel van het vliegkamp -ïo T--V ~.»-'Vr,p1 hezi" Voor de openbare school vragen B. en W. kredieten voor de aanschaffing van 45 sets en een k&assetafel voor de dubbele vijfde klas. Kosten 2500. Aan leerboeken is nodig 800 en voor verbetering van het verkeersonderwijs f 500. De stijging van het aantal leerlingen aan de Hofdijcksohool in klas twee tot 60 en in klas 4 tot 50 maakt het nodig, voor deze klassen aanvullende leermiddelen 'e kopen. Het r.k. kerkbestuur vraagt mede werking voor de vernieuwing van de vloerbedekking van de meisjesschool en de aanschaffing van 15 banken voor deze school, daar de banken in de 4e klasse door de schoolarts zijn afgekeurd. We gens toeneming van het aantal leerlingen aan de r.k. jongensschool is de aanschaf fing van 10 nieuwe sets noodzakelijk ge worden. Door de inbraak in de r.k. jon gensschool in mei zijn beschadigingen aangebracht Het kerkbestuur vraagt nu medewerking voor herstel. Ten slotte vraagt dit bestuur medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen voor ver keersonderwijs, daar dit tot dusver op deze school nog niet werd gegeven. De Hervormde school vraagt medewer king voor de aansohaffing van 24 banken voor klas 3. 30 sets voor klas 6b en 2 bordstellen voor de klassen 3 en 6b. Raadsagenda voor woensdag De eerste raadsvergadering jn Oegst- geest na de zomervakantie zal aanstaande woensdagavond om half acht worden ge houden. De agenda vermeldt niet minder dan 24 punten, waaronder diverse voor stellen van het college van B. en W. Zo zal er een voorstel in behandeling komen in verband met de bouw van 55 wonin gen door „Buitenlust". het opnieuw vast stellen van de verordening regelende de rangen en vergoedingen voor het perso neel van de vrijwillige brandweer, het garanderen van een krediet voor rente aflossing van een geldlening voor de bouw van het bejaardencentrum, idem krediet voor de bouw van de o.l.-school 2 en meubelen en leermiddelen school, het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van verschillende zaken voor onderscheidene bijzonderi scholen, het verlenen van een krediet voor het schilderen van de noodschool voor verbetering van de toegang tot vuilnisstortplaats, het verlenen van i subsidie aan de stichting Rembrandt-her- denking 1Ö56, het aangaan van een geld lening van ƒ300.000. het verlenen van kre diet voor de aankoop van een luidklok voor het raadhuis, overneming van grond en toepassing van de regeling bevordering eigen-woningbezit. Jaarverslag 1955 van maatschappelijke zorg De gemeentelijke commissie voor maat schappelijke zorg heeft haar verslag over 1955 het licht doen zien. Hieruit blijkt dat deze commissie, die uit zes leden be- andelijks vergaderde en daar bij 130 gevallen besprak, waarvan 77 voor de eerste maal. In de eerste week van 1955 bedroeg het aantal in zorg zijndi gezi 26 uit gespeeld zal worden. leensphappelijk spel keringsbedrag van f 390.88 per week. In de laatste week waren deze cijfers 33 en f 564,12. In samenwerking met andere instellingen werd aan 26 personen of ge zinnen hulp verleend. De rekening over 1955 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 67.177,67 (1954 f 63.707.58). De ondersteuning geld vormt de grootste uitgaafpost, melijk f 33.413,12. De 33 gevallen vai laatste week, waarin steun werd leend, betroffen 4 mannen, 14 vrou en 15 gezinnen. Voorts werden verstrek kingen gedaan in natura, brandstoffen, kleding, ligging en schoeisel. Aan onder steuning met losse giften wérd een be drag van f 2.654,70 uitgegeven. Ook ver meldt het verslag uitgaven voor uitbe steding van oude lieden, gebrekkigen, on- maatschappelijken en van kinderen, als mede verplegingskosten voor ziekenhui zen en sanatoria. Rembrandt-monument in Leiden De Stichting Rembrandt-herdenking ziet als één van haar voornaamste op drachten het tot stand komen van een groot nationaal monument in Leiden. Uiteraard is het de bedoeling, dat dit gefinancierd wordt door het Nederlandse volk. Daar echter niet verwacht mag orden dat uitsluitend uit de giften van de bevolking voldoende geld bijeen zal komen, heeft de Stichting gemeend zich ook tot de gemeentebesturen te moeten wenden. Gevraagd wordt een bijdrage als uit gangspunt wordt genomen. B. W. zijn oordeel, dat er voldoende aanleiding bestaat, aan het verzoek gevolg te ge ven en stellen voor f 60 beschikbaar te stellen. Woningbouw gegund B. en W. hebben de raadsleden meege deeld. dat de bouw van de 55 woningwet- gegund bedrijf A. Voordouw en Zn. en W. Hoog straten alhier. In verband hiermee stellen :ij de raad voor, het raadsbesluit v: anuari zodanig te wijzigen, dat de koopprijs voor de grond wordt verhoogd tot f 14.27 per M2. De koster, bouwrijp maken van de grond bedragen f 99.850 Raadhuis krijgt weer een luidklok In de oorlog hebben de Duitsers de luidklok van het raadhuis weggehaald, ervoor heeft de gemeente nog steeds nspraak op een vergoeding. Het rijk bereid f 800 uit te keren. Daar de kos- n van een nieuwe klok op f 1200 gesteld worden, zal de gemeente een bedrag van 400 moeten bijpassen. B en W achten .et gewenst, dat. nu de gelegenheid zich oordoet, de oude toestand wordt her steld, zodat de klok op de hele en halve zal kunnen slaan en bij bijzondere gebeurtenissen kan worden geluid De vuilnisstortplaats De brug over de sloot langs de Broek- weg. die toegang geeft tot de vuilnis stortplaats. verkeert in een slechte staat. •nige tijd in dienst te stellen rol- trommelau'to zal te zwaar zijn om erover ,^*te rijden Ook is het gewenst, dat dén. vuil te storten. De laatste tijd wordt herhaaldelijk geconstateerd, dat dit 8®" beurt. Verder dienen over een bepaalde afstand bielsen gelegd te worden, waar overheen rijplaten, irn verband met drassi'gheid van het terrein. Ten slotte zal het nodig zijn dat een gedeelte van de stortplaats wordt geëgaliseerd, wat met behulp van eèn bulldozer zal moeten ge beuren. Voor de betaling van al deze kos ten vragen B. en W, een krediet van 8800 Nieuwe rangen brandweer In verband met een noodzakelijke uit breiding van het brandweerpersoneel, enerzijds voor de bezetting van de nieuwe nevelspuit en anderzijds om een gunstiger wachtindeüng te krijgen, wordt het wen selijk geacht, twee nieuwe functies op te nemen, namelijk hoofdbrandwacht en adspirant-brandwadht. Ingevolge advies over normalisatie van de rangen van ho gerhand dienen ook aan de commandant en ondercommandant rangen te worden toegekend, t.w. adjunct-hoofdibrandmees- ter en brandmeester. De vergoedingen voor de vrijwilligers lopen van f 300 tot f 50 per jaar Als aansporing tot deelne ming aan oefeningen wordt voorgesteld om brandweerlieden beneden de rang van brandmeester f 1 per uur te geven. Twee miljoeri voor het bejaardencentrum In de woensdagavond te houden ge meenteraadsvergadering zal een voorstel ter tafel komen tot het garanderen van rente en aflossing van een geldlening voor het bejaardencentrum. Dit bedrag, groot f 2.000.000 kan door de Stichting verkre gen worden van het Beambtenfonds voor het Mijnbedrijf te Heerlen. Het geld zal door de geldgever in termijnen, ongeveer overeenkomend met de vorderingen in de bouw van het bejaardencentrum, wor den verstrekt. Openbare school De plannen voor de nieuwe openbare school, die gevestigd zal worden Lage Voort (oostelijke zijstraat De eigenaresse van het pand Geve straat 63a, waarin gevestigd is de lunt room en snackbar „Oase", heeft aan gemeente een strook grond vóór perceel aangeboden ter grootte van m2 tegen de prijs van f 1. Daarbij is i voorwaarde gesteld, dat het recht wol verleend een gedeelte van de grond terras in te richten. B W. stellen v< dit aanbod te aanvaarden. Bevordering eigen woningbezlt Vóór de vakantie hebben de raadsled mevrouw Kramers en de heer Oosteri inlichtingen aan B. en W. gevraagd o\ de toepassing van de regeling bevort ring eigen-woningbezit. Thans antwo* den B. W.. dat wat de praktische tf passing voor onze gemeente betreft. 1 verkrijgen van premie en toeslag op I ogenblik zeer moeilijk zal zijn. gezi het grote aantal in aanbouw zijnde komende woningen. Dit neemt niet wi dat de raad een besluit kan nemen i althans in beginsel de regeling toe passen. Dit is ook het oordeel der bel raadscommissies. B. W. geven raadsleden in overweging, in begin aan de regeling mee te werken. Gemeentegelden over 1955 De gemeenterekening over 1955 is de raadsleden aangeboden en geeft v< de gewone dienst aan inkomsten te zl 2.205.947,19 en aan uitgaven 2.059 205.1 waardoor een batig saldo van 146.741 ontstond. De kapitaalsdlenst geeft een nade slot van 709 604.37 met aan inkomst 5.242.360.37' en uitgaven 5.951.964,74 Begroting 1957 Hoewel de memorie van toelichtli eerst half september aan de raadsled zal worden toegezonden, zijn de einde fers reeds bekend Voor de gemeenteb groting zijn deze voor de gewone uitgavi 2.390.716,13 en inkomsten 2 339.576) met als nadelig slot f 51141.59 De kaj taaldienst laat aan uitgaven zien een t drag van 6.935 002.70 en aan inkomst 5.497.356.42, derhalve een nadelig sail van 1.437.646,28 De begroting voor h grondbedrijf geeft gelijkluidende cijf« voor inkomsten en uitgaven der baten i lasten enerzijds en kapitaalinkomst'en -uitgaven anderzijds, resp. 28.866,77 I 35 576,58 Schilderen noodschool W. stellen de raad voor, voor H van de noodschool aan de Rhiji geesterstraatweg een krediet van 13( de j beschikt» aT te stellen en de raming de i de kosten der school, ten bedrage Wijttentoachweg) zijn uitgewerkt door het 42.000 met dit bedrag te verhogen. Het nijpendste probleem Wie moet de klap opvangen: werkgever of fiscus? (Door onze economische medewerker) EEN VAN DE programmapunten van het nieuwe kabinet zal onherroej pelijk het huurvraagstuk moeten zijn, hoewel van een volledige opj lossing geen sprake zal zijn. Want dan zou er een huurverhoging van ten-' minste 60 pet in het vat moeten zitten ten einde, in verband met de sterl gestegen bouw- en exploitatiekosten, de huren 150 pet boven het voorj oorlogse peil te kunnen brengen en daarmede tot een rendabele exploitatil te kunnen komen. Thans liggen de huren bijna 50 pet boven het voor] oorlogse r hot v veau. Neen. men is het thans er over ee dat een verhoging van 25 pet gewenst Die men zijn dan regering en politieke partijen. Hoewel deze beslissing, d juli tn principe genomen is, op zich zelf al een vooruitgang betekent, liggen de grootste moeilijkheden toch nog voc 1. Als er een verhoging van 25 pet wordt gegeven, mag de eigenaar die verhoging dan geheel behouden naar eigen inzicht besteden? 2. Krijgt de huurder een compen satie voor de extra te betalen huur? 3. Wat zijn de gevolgen van eei afwenteling van de huurverhoging oj de ondernemer en de staat? Tot voor kort stond een van de poli tieke partijen op het standpunt dat de igenaar de komende huurverhoging niet eheel mag behouden; een deel n door een speciale belasting afgeroomd -orden. In juli heeft deze partij (P.v.d.A.) de afroming laten vallen. Inmiddels had sterk de aandacht ge trokken een voorstel van de -Maatschap- jr Nijverheid en Handel: de eige- zouden voor een deel van de ver hoging speciaal uit te geven certificaten kopen. Het op deze manie: fonds zou voor aanbouw gebruikt moeten worden. Aangezien te verwachten dat in die certificaten een levendige handel zou ontstaan en dat de prijs, door het grote aanbod van de kant van klem* huiseigenaren, voor deze categorie nie gunstig zou komen te liggen, is ook deze suggestie weer zo goed als van de baan. i gepraat i Blokkering Zulks te meer omdat de politieke par tijen zich in juli eveneens min of meer vastgelegd hebben op een derde vorm: de eigenaar moet de helft van de huurver hoging ter beschikking van de staat stel len. Die helft wordt dus geblokkeerd; wel wordt zo is de gedachte althans over dit geblokkeerde deel 3 pet rente betaald, doch ook die rente wordt weer geblokkeerd. De aldus door een eigenaar gevormde pot zou alleen aangesproken mogen worden voor vernieuwing of ver betering doch niet voor normaal onder houd. Of de eigenaar voor het offer van de blokkade nog een zekere tegemoetko ming krijgt in de vorm van belastingfaci liteiten. b v. een verhoging van het be lastingvrije afschrijvingspercentage, is nog een open vraag Het is te /erwachten dat deze blokkade van een deel van de huurverhoging als compromis in de politieke strijd grootste kans maakt. Zij zou als het w; de prijs zijn om de voor het verhogen v niet meer te ontkomen. D! hen die zeggen, dat de men van tegenwoordig een te gering deel vas zdjn inlkomen voor zijn woning besteedt thans globaal 6tegen voor de oonlo( 1<2'i» is als döe van een roepende in <k woestijn. Een herstel van die verhoudin-: gen wordt dan ook als onbillijk gevoeld! zodat een verzwaring van de huurlastes niet ten koste van de werknemere maf komen, doch moet worden afgewenteld/ Men kan lang en breed over de recht vaardigheid van dit standpunt debatteren Het is evenwel gemeen goed geworden zodat alleen de vraag over blijft of dit, compensatie zal worden gegeven in de vorm van een loonsverhoging ad 2W> dan wel in de vorm van belasti/ngfacill- teiten, opdat ook de niet-werknemerij mee zullen profiteren. In- het eerste ge val vangt de werkgever de stoot op et in het tweede geval de staatskas; moge lijk is ook dat beide de last gaan dragen Voor de werkgever is een loonsverho ging een verzwaring van rijn kostenpeü. waarbij er aan gedacht moet worden dal haj toch al voor een loonsverhoging komi te staan in verband met de compensatie voor de premie voor de ouderdomswet Naar mate de concurrentie feller wordt rhoging der produ-ktiekosten gevaarlijker worden Wel zou hij die in verschillende gevallen kunnen opvangen door modernisering en prod-uktieuitbrei- diing, dooh dit vergt kapitaal, dat thani echter moeilijk te krijgen is. terwijl de overheid de investeringsactiviteit boven dien tegenwerkt door haar fi6caie maat regelen. Anderzijds is het welhaast onmogelijk dat de staatskas- een belastingverminde- en&g belang kan dragen,, in in de oorlogslasten zwaarder worden en de sociale verlangens steedé stijgen, ook al zuilen anderzijds d« belastinginkomsten toenemen door de ho- gere inkomens van de eigenaren. Het dilemma is dan ook moeilijk. Van ronomisch standpunt het gezondst is eer huurverhoging, die vrijelijk door de eige naar kan worden getoucheerd en die door de huurder moet worden gedragen door zijn bestedingen anders te regelen. Dit is onder de huidige krachtsverhoudingen echter „graue Theori Besluit men tot een afwenteling op de erkgever, dan zal men zich bewust moe- n zjjn dat, naar mate bet offer voor de ondernemer zwaarder wordt, de kansen de groeien dat het binnenlandse prjjspell ire stijgt, hetgeen niet alleen de concurren- buitenlanders le- Doch systeem vastzittende In de eerste plaats dat deze blokkade in aantasting is van de beschikkings macht van de huiseigenaar over zijn in- Van 17 tot 22 september zal in Den komsten, iets wat men principieel toch Haag het achtste congres worden gehou- opvatten. Bovendien zal den van de Confédération Européenme de administratie ver- '.'agriculture CEA Bij deze Europese land- Europees landbouwcon^res in Den Haag alle koeten daaraan - probleem 2: ,n. bouwfederatie zijn ruim vierhonderd land bouworganisaties uit de meeste W> 4 ropes e landen en enkele landen uit net Compensatie nabije oosten aangesloten. Ter afwisseling zal onder meer een door het rijk en de compensatie gemeente Dei, Haag aangeboden concert hierover geschreven worden gegeven

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4