BOLS Ahmed Balafrej beantwoordde lange lijst met vragen mijn HONIG'5 Solidair met het broedervolk in verdrukt Algerije Roomboter beter voor de gezondheid Poissant nam Voder de eerste plaats weer af Eoka moet zich binnen drie weken overgeven Moeilijkheden rond uitlevering pleegmoeder Anneke Beekman Eierstempels afschaffen en toch betere controle mogelijk 5 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1956 Het nieuwe Marokko (5) (Van onze reiscorrespondent Link RABAT, augustus. Bruggen.) bezet twee uitermate belangrijke posten in de nieuwe staat Marokko, want hij is niet alleen minister van buitenlandse zaken, maar ook secre taris-generaal van de Istiqlal, de grote, machtige onafhankelijkheidspartij. Hij werkt hard, deze verbeten nationalist. Hij is een gunsteling van de Sultan, is schrander en kundig en kan met Si Bekkai, de minister-presi dent,tot de twee invloedrijkste burgers van Marokko worden gerekend. Toen ik een interview met de minister aanvroeg, kon hij mij reeds de volgende dag ontvangen. Hij stelde er echter wel prijs op mijn vragen van te voren in te zien, waartegen ik uiteraard niet de minste bezwaren had. De moeilijkheden doken pas op, nadat hij mijn questionnaire had doorge nomen. De heer Balafrej bleek plotseling weinig tijd te hebben en stond me niet meer dan een „introducerend gesprekje" toe en het nemen van één plaatje. Het werd een rendez-vous van slechts enkele minuten. De minister wenste niet op mtin vragen In te gaan, althans niet mondeling, omdat hij. zoals hit verklaar de, de antwoorden nauwkeurig wilde overwegen. Wel beloofde hfl mijn vragen lijst schriftelijk af te handelen, hetgeen tien dagen later ook inderdaad gebeurde. De enige aanmerking, die ik op het epis tel van de staatsman maken kon. was, dat het verre van volledig was Hier zijn de vragen, die ik minister Balafrej stelde, zomede de antwoorden, welke hij bereid was te geven: „Hoe zullen de toekomstige betrekkin gen tussen Marokko en Frankrijk er uit „De betrekkingen tussen Frankrijk en Marokko zijn voor alles gebaseerd op de vriendschap, die er tussen de beide volke ren bestaat. Ze moet zich ontwikkelen in hetzelfde vertrouwen en dezelfde geest, welke ten tijde van de afsluiting van het Protectoraat op 2 maart Jl. aanwezig „Ligt het in de bedoeling van uw land zich zo spoedig mogelijk van het Franse leger te ontdoen? Indien zo. heeft het koninklijke Marokkaanse leger voldoende kracht en autoriteit om het leven en de eigendommen der Franse burgers te be schermen?" „Wij zijn niet van mening, dat de Fransen in Marokko, meer dan alle an dere, in ons land gevestigde vreemdelin gen een leger nodig hebben om hun be langen te verdedigen of hun veiligheid te waarborgen. Met eigen middelen verlan gen wij alle bewoners van Marokko een veiligheid te garanderen, welke hun in staat zal stellen, hun beroep vreedzaam uit te oefenen." Marokkanisatie HEBBEN de Franse ambtenaren in Marokko en de Franse offi cieren en onderofficieren in het Ma rokkaanse leger nog een toekomst, of zullen ze in de loop der tijd door Ma rokkanen vervangen worden?" die op gericht, de in Marokko werkzame Franse ambtenaren de nodige garanties te geven. Bovendien zullen zij worden op genomen in het Franse ambtenarenkorps. Een progressieve Marokkanisatie in het administratieve kader, die de Marokka nen in staat stelt hun eigen zaken te be heren, is natuurlijk te voorzien." „Wat is het officiële Marokkaanse standpunt ten aanzien van een gemilitari seerde zone langs de Marokkaans-Alge rijnse grens?" Geen commentaar. „Is uw land bereid, de hulp, die volgens Franse persberichten door het bevrijdings leger aan de Algerijnse nationalisten ver leend wordt, stop te zetten?" De Panter wilde plaatje èn geld De Nederlander K., die in Stockholm gearresteerd is, verdacht van grote ju we iendiefstallen, werd gisteren voor de openbare aanklager geleid. K. bleef de diefstallen ontkennen, doch gaf wel heling toe. De openbare aanklager heeft verlen ging van de voorlopige hechtenis ge- Toen K., die de bijnaam de Panter heeft gekregen, naar buiten werd geleid, be dekte hij zijn gezicht met een krant, opdat de fotografen geen plaatje konden maken Volgens het Zweedse persbureau bood K. aan voor een zacht prijsje de krant te laten zakken, maar daar gingen de foto grafen niet op in. Jonge messentrekker in Delft aangehouden De politie te Delft heeft gistermiddag de 15-jarige H. V. te Delft aangehouden, die te Gouda zijn 22-jarige stiefzuster, me vrouw M. v. d. B.-K. met een mes in de rug 6tak en ernstig verwondde. Na zijn daad was de jongen, die leerling is van de technische school voor Delft en om atreken. gevlucht. De commissaris van politie te Gouda had zijn signalement ver spreid en zijn aanhouding verzocht. De Jongen woonde bij zijn stiefouders ln Delft. Geen commentaar. „Wat is het officiële Marokkaanse standpunt ten aanzien van het Algerijnse probleem?" „Marokko, dat het kolonialisme aan den lyve heeft ondervonden, kan niet onver schillig staan tegenover de worsteling van ons broedervolk in Algerije. Onze solida riteit met de Algerijnen berust geheel op ervaring en wij hopen vurig, dat het Al gerijnse probleem zeer spoedig een op lossing krijgt, die in overeenstemming is met de aspiraties van het Algerijnse volk. „Hoe staat u tegenover een zoge naamde Noordafrikaanse Federatie van Naties?" Geen commentaar. Nasser „Is uw land bereid, zich bij de Arabi sche Liga aan te sluiten, of het onofficiële leiderschap van president Nasser met be trekking tot de Mohammedaanse wereld te accepteren?" „Sinds de erkenning van onze onafhan kelijkheid doet dit vraagstuk zich voor, wdnt er zijn ontelbare banden, die ons met de wereld van Arabieren en Moham medanen verbinden. De regerjng van Marokko heeft op het ogenblik 'échter de handen vol met problemen, die de organi satie van het land betreffen, en heeft nog geen beslissing dienaangaande ge- „Hoe staat u tegenover de nationa lisatie van het Suezkanaal?" Geen commentaar. ..Heeft uw land een aanbieding financiële of militaire steun van Rusland ontvangen? Indien niet, wat zal uw ding zijn, als de Sowjetunle stappt deze richting onderneemt?" „Heeft de Russische minister van tenlandse Zaken contact me', u opgeno men en zult u een eventuele uitnodiging om naar Moskou te gaan, Geen Luchtbases A LS de Amerikanen bij hun wei- gering blijven, niet met uw re gering over hun luchtbases in Ma rokko te willen onderhandelen en het standpunt blijven huldigen, dat deze kwestie in de eerste plaats met Frankrijk in het reine zal dienen te worden gebracht, wat zal Marokko doen?" ..Het probleem van de Amerikaanse luchtbases Is een van de vele problemen welke een oplossing behoeven. De Marok kaanse regering hecht echter prioriteit aan meer urgente vraagstukken, die hel binnenland en de economie betreffen. De kwestie zal te zijner tijd worden bestu- „Gaat Marokko over tot het instellen van eigen diplomatieke posten in alle landen van de wereld of slechts in een paar belangrijke? In het laatste geval: welke landen heeft uw regering voor ogen en wie zullen haar representeren in de rest van de wereld?" „Bezit uw regering een program ma, dat zowel naar de economische als financiële onafhankelükheid moet voeren? Indien zo, hoe lang duurt het om dit programma uit te voeren" „Om onze verkregen onafhankelijkheid op te bouwen en te consolideren, is de Marokkaanse regering Inderdaad bezig een programma op lange termijn te bestu deren, dat door het enthousiasme en elan van het volk zeker tot een goed einde zal worden gebracht". „Hoe zal het vraagstuk Tanger den opgelost? Zal deze stad de status van vrijhaven krijgen, evenals Casa blanca?" Geen commentaar. Kies de gemakkelijkste manier om lekkere soep te maken! Neem direct... Groentesoep (X 35 ct per zakje voor 4 borden Voedingsspecialist dr. Grashuis meent van ivel DE OUDE tegenstelling roomboter-margarine vraagt weer de aandacht. Dat boter lekkerder is dan margarine zal wel niemand ontkennen, hoewel het uiteraard moeilijk is, over smaken te twisten. De controverse zou echter niet zo hevig zijn, als het alleen om een smaakkwestie ging. De voedingspecialist dr. J. Grashuis, directeur van het Instituut voor moderne veevoeding in Schothorst, heeft zijn visie op de tegenstelling gegeven. Daarbij komen de fundamentele verschillen tussen boter en margarine weer duidelijk tot uitdrukking. In zijn uiteenzetting geeft dr. Grashuis enkele voorbeelden. Gaat men, zo schrijft hij, kalveren voeden met gesmolten boter in ondermelk, dan ontwikkelen de dieren zich prima. Geeft men de kalveren even wel gesmolten margarine in onder- melk, dan wordt er ieer veel vet af gevoerd en komt de rest van het vet voornamelijk via de huid naar buiten. Professor Krediet onderzocht eens ge deelten van de huid van zulke margarine kalveren. Hij constateerde dat de huid- emeerklieren vol vet zaten en zelfs de zweetklieren vet bevatten. Door de afscheiding van het vet via de huid werden de kalveren kaal aan het hoofd en hals Kregen deze dieren boter, dan keerde de haargroei terug. Bij een andere proef werden jonge var kens. die biggen hadden, in drie groepen verdeeld. De eerste groep werd gevoerd met een vetarm rantsoen, de tweede met een vet-arm rantsoen plus margarine en de derde met een vet-arm rantsoen met boter. Bij de margarinegroep waren vrijwel In Tiroler Alpen Regen isoleert 4000 toeristen Ongeveer 4000 buitenlandse toeristen zijn door voortdurende regenval opgesloten in de „Berliner Hut", ongeveer 2000 meter hoog in de Tiroler Alpen. Zij hebben nog voor vier dagen voedsel. Terwijl men gisteren probeerde, hen te bereiken, ging in de dalen het reddingswerk in nog altijd stromende regen voort. Hele dorpen staan onder water, andere zijn vsm de buiten wereld afgesneden, zoals het plaatsje Neuklrchen. Gisteren was wederom het verkeer over de Brennerpas gestremd, doch volgens de laatste berichten is nor maal verkeer weer mogelijk. Gloria King fopte nuchter Friesland Is Friesland gefopt? Enkele da. Oen geleden was er in Leeuwarden een grootse ontvangst, tijdens wel ke ene mevrouw Gloria King uit Texas namen» The Texas Cattle Breeders Association of Houston een gouden stiertje overhandigde. De commissaris der Koningin was daarbij en ook het bestuur van het Friese Rundveestamboek. Nu is gebleken, dat genoemde „Association" niet bestaat. De Leeuwarder Courant heeft een on derzoek ingesteld. Mevrouw Gloria King schijnt geen enkele relatie met Texas te hebben. Men gelooft veeleer, dat zij een grappenmaak- ster is. Zij is getrouwd geweest met mr. Shep King, die nu in Madrid woont en de Egyptische danseres Samia Gamal tot eega heeft. Wat moeten wij, Hollanders, nu denken van de nuchtere Friezen? Door Algerijnen Aanslagen op treinen en waterreservoir In Algerije zijn gisteren twee aanslagen op treinen gepleegd, waardoor grote ma teriële schade werd aangericht. Slechts enkele personen werden licht gewond. In de stad Philippeville hebben de na tionalisten een reservoir, dat drinkwater voor 63 000 mensen verstrekt, gebombar deerd. Het weinlgje drinkwater dat nog over is. wordt streng gerantsoeneerd Men schat dat het een week zal duren eer de watervoorziening weer normaal is. „MOSTERD NA DE MAALTIJD" Europees finnjollen op Loosdrecht C DE derde dag op de Loosdrechtse plassen, wi om het Europese kampioenschap finnjollci ar deze weck gezeild wordt i, is er een van vele verras singen geweest. Vogler won de vijfde race en plaatste zich als eerste met 4548 punten in het algemeen klassement. Maar die plaats moest hij 's mid dags na de zesde race weer afstaan aan zijn grote rivaal Poissant (Frank rijk), die hem 630 punten voor kwam te staan. Bob Markus behield de 's morgens verworven vierde plaats. Voor het eerst ging ook de bekende Olympische kandidaat André Nelis (België) een woordje in de voorhoede meespreken en hij steeg naar de zevende plaats in het klassement. André Nelis is de man, van wie de olympische kampioen Paul Blvstroem, dii niet in Loosdrecht is gestart, bij herhaling heeft verklaard hem zijn grootste current voor Melbourne te achten. Nelis had twee dagen genoegen genomen met een ondergeschikte rol, maar op deze zonnige woensdagmiddag kon men donkerblonde Belg steeds vooraan In de zesde race streden de Zweed Rickard Sarby, Nelis en de Fransman Didier Poissant, de winnaar van de vorig» dag, hard om de leiding. In een groot kruis rak, halverwege de wedstrijd, ging de Fransman zowel Nelis als Sarby voor bij. Toen hij de ton naderde, had hij al kostbare voorsprong vain twintig seconden en hij vergrootte die voorsprong in zijn snelle bootje op de terugweg zo. dat hij zich spoedig onbedreigd voelde. Voor Nelis, die op de tweede plaats lag, stond de zaak anders. Hij zag de Zweed Sarby steeds dohter achter zich komen. TTET Britse antwoord op het aan- 1-t bod van de Eoka voor een wapenstilstand" op Cyprus, stelt de verzetsstrijders voor de mogelijkheid zich binnen drie weken over te ge ven. Zij kunnen kiezen: op het eiland blijven met het risico, berecht te worden wegens moord of ernstige mishandeling, dan wel overgebracht te worden naar Griekenland. Dit laatste geldt ook voor Dighenis, alias de Griekse kolonel George Grivas, de leider van de Eoka. De Britse gouverneur op Cyprus, sir John Harding, heeft deze voorwaarden gisteravond door radio Nicosia laten uit zenden. Bovendien zullen duizenden pam fletten verspreid worden met aanwijzin gen, hoe de verzetsstrijders zich kunnen •geven. Zij moeten de wapens mce- icn cn zich meiden bij de dichtstbij zijnde politiepost "f militaire eenheid mol de woorden „Ik geef mij over". Grieks-Cyprioten met de Engelse nationaliteit moeten na aankomst in Griekenland de Griekse nationaliteit aanvragen. Wie wil blijven, wordt ir hechtenis gehouden tot do noodtoestand op het eiland zal zijn geëindigd of de gouverneur de vrijlating gelast Slechts zij worden gestraft, die ernstige misdrij ven op hun geweien hebben. wordt rdlng geen resultaten te zien. De boter had even een gunstige invloed op de gezond heid, de groei en het voedergebruik. Het spijsverteringsapparaat en de voed- 6elbehoefte van varkens en mensen (men vergeve ons de vergelijking vertonen grote overeenkomst. Daarom durft dr Grashuis te veronderstellen, dat bij de voeding van de mens boter verre de voor keur verdient boven de margarine ZcicA&t e4\töc/i pittig weten, „zal dit ertoe bijdragen omstan digheden te scheppen: in de richting van een verantwoordelijk zelfbestuur voor Cyprus". De Engelsen stellen zich veel voor van dit ultimatum. Volgens hen zullen de meeste leden van de Eoka, op enkele fanatici na, zich nu wel overgeven. Maar de eerste reactie van de Griekse Cyprio ten op het eiland wees in een heel andere richting De Eoka had Immers een wapenstilstand voorgesteld, maar geen De Griekse premier, Constantine Kara- manlis, heeft zijn kabinet in spoedzitting bijeengeroepen, nadat de Britse ambas sade in Athene hem over de voorwaarden had ingelicht. In Griekse regeringskrin gen vreesde men, dat de toestand op Cy prus er niet beter door zal worden. Hagenaar zestiende in Flying Dutchmanklasse De vierde race van de wedstrijden oir het wereldkampioenschap in de Flying Dutchmanklasse. die op het Starnberg- meer worden gehouden, is gewonnen door de Duitser Hirt met „Frechdachs". Op de Jweede plaats eindigde zijn landgenoot Sleinker en derde werd Mulka (Did) De Nederlanders bezetten de volgende plaatsen: 16. H. C. Blok (Den Haag) „Brave Hendrik"; 20. J. D. Schoone» (Amsterdam); 24. J. Stenhuis (Aalsmeer); 27. S. G Rodenhuis (Amsterdam); H. J Schipper (Loosdrecht) en F. Laagwater (Amsterdam) staakten de strijd. Bnerderijbrand. Waarschijnlijk door dat kinderen met vuur hadden gespeeld, is de boerderij van de landbouwer Van Mierlo te Nieuw-Kuyk (Vlijmen) geheel uitgebrand Schade veertigduizend gulden. Poissant had reeds gewonnen, toen Nelis en Sarby nog duelleerden. In het laatste rak werd de Belg gepasseerd en moest hij met de derde plaats genoegen nemen. Bob Markus had intussen veel van zijn achterstand ingelopen, kwam van de der tiende plaats naar voren en eindigde als zevende. Voor Poissant was deze derde dag een gelukkige dag. Was hij 's morgens derde geioorden en 's middags eerste, deze dub bele winst maakte hem tot de succes- volste zeiler. Vogler, die 's morgens had gewonnen, eindigde in de zesde race op de twaalfde plaats, Ma.rkus, nu zevende, was 's morgens tweede geweest en dat maakte de puntenwinst van Poissant extra In het algemeen klassement was de and na de zesde race als volgt: 1. Poissant (Frankrijk) 5430 p.; 2. Vogler (O. Duvtsfl.) 4800 p.; 3. Shavrin (Rusland) p.; 4. Bob Markus (Ned.) 3886 p.; 5. Sarby (Zweden) 3611 p.; 6. Rudstroem (Noorw.) 3518 p 7. Nelis (België) 3414 p.; 8. Ochwadt (W. Duitsland) 3017 p.; 9. Pela- schiar (Italië) 2758 p.; 10. So mens Payne (Ierland) 2686 p.; 11. Murray (Gr. Br.) 2153 p.; 12. Rydgren (Finland) 1991 p.; 13. Juan M. Alonso Allende (Spanje) 1848 p.; 14. Demlr (Turkije) 1493 p.; 15. Pieper (Zwlitserl.) 1269 p. Protest in Sneekweek tegen Haagse zeiler Ondanks het wisselvallige weer, 's mor gens was het windstil, gevolgd door refeea en 's middags werd het ideaal zeil weer. hebben een groot aantal belangstellenden woensdag in Sneek genoten van uitste kende zeilprestaties. Friesland diende een protest in over het starten van de heer C. Kist uit Den Haag. Deze zeiler, die met „Toreador" in de teamwedstrijd tegen Friesland voor Holland uitkwam, liet zich naar de start slepen, waarmee Friesland geen genoegen nam. Het protest werd toegewezen De resultaten van de drie Haagse deel nemers waren: G. R. Kreulen met „Duk dalf" werd tweede in de zestien m2 streepkJasse BI. C. W. Kist won met „Toreador" ln de Regenboogk'.aese 2 en de derde plaats in deze klasse kreeg C. J van den Bas met „Pi-pa". De verenig lngsgroep wedstr I j d Valk klasse tussen Holland en Friesland werd gewonnen door Friesland met 29,1 pn-t. De teamwedstrijd HollandFriesland werd eveneens een Friese overwinning. Zian naar hoofdklasse Voor de zomercompetitie van de KNZB is de water polo weds t-r ijd Neptunus (Arn hem)—ZIAN (Den Haag) om promotie de hoofdklasse heren gespeeld. ZIAN de ontmoeting met 2—1. De zesde race op Loosdrecht om het Europees kampioenschap eenmanszwaardboten, gistermid dag gezeild, had een geheel an der verloop dan de eerste vijf. De Nederlander Bob Markus (rechts) spreekt met de Russische deelnemer Yuriy Shavrin over de uitslag. Nederlandse justitie probeert alles TJET ZIET'ER NAAR UIT. dat de ult- A levering van de ex-pleegmoeder van Anneke Beekman, mevrouw L.-van M talrijke moeilijkheden zal ontmoeten. Waarschijnlijk zal de Belgische wet, die voorschrijft dat een uitleveringsproce dure binnen vijftien dagen na aanhouding de betrokkene moet plaatshebben, problemen opleverqfl Immers, de ten over de uitlevering zullen reeds volgende week donderdag voor het hof Wij betalen jaarlijks 7 miljoen te veel 1VTA het landbouwschap heeft 4ook het bedrijfschap voor de groothandel in eieren besloten, de minister van landbouw te adviseren, de stempelplicht af te schaffen eieren, die in ons land worden ge consumeerd. De mening in het be drijfsleven over dit afschaffen is deeld, zo bleek ook weer in de giste ren te Utrecht gehouden vergadering van het bedrijfsschap Dp voorstanders van afschaffing base ren hun opvatting op het feit. dat vele huisvrouwen bereid zijn. voor ongestem pelde meer te betalen dan voor gestem pelde. Hierdoor wordt naar schatting jaarlijks 6 7 miljoen gulden le veel be taald voor ongestempelde eieren. Meei dan de helft van de binnenlandse eier- consumptie, die normaal over de handel zou moeten lopen, schijnt ongestempeld te worden verkocht. Vaak is het zo, dat on gestempelde ederen verser zijn dan ge stempelde. Bovendien va/Men de thans ge leverde ongestempelde eieren builen iedere controle. Door de «tempelplicht af te schaffen, mdflen' grote hoeveelheden eieren, die thans i,Illegaal worden verhandeld, omdat de consument hiervoor meer betaalt, weer in de normale handefl terugkeren •net ails gc-volg, dat deze eieren weer on der controle komen. van beroep van d« Luikse rechtbank worden gehouden. Wel zijn daar de verklaringen van de pleiters uit Luik, A. Genard in en L. Lous_ berg. Zij zullen zich beroepen op de Bel gische bepalingen, dat het onttrekken van een kind ouder dan zeven jaar aan het over haar gestelde gezag niet strafbaar is. Bovendien verklaarde mr. Lousberg, dat van Nederlandse zijde nimmer ver zoeken om uitlevering van de pleegmoe der zijn gedaan. De procureur-generaal te Amsterdam, mr A A. L. F. van Dullemen, doet in middels alles om de uitlevering te be werkstelligen. De stukken betreffende de zaak zijn reeds via diplomatieke weg naar België gebonden. Mocht mevrouw L. worden uitgeleverd, dan is het niet onwaarschijnlijk dat zij ook de haar voorwaardelijk opgelegde ge vangenisstraf zal moeten ondergaan. Zij is indertijd veroordeeld tot negen maan den. waarvan zes voorwaardelijk. De of ficier van Justitie zou omzetting van de voorwaardelijke straf in onvoorwaarde lijke kunnen vorderen, omdat mevrouw L. zich door de vlucht aan de bij de voor- iardelijke straf gestelde condities heeft onttrokken. Een eerste verhoor van mevrouw L. te Luik heeft niets opgeleverd. De verblijf plaats van Anneke Beekman, noch die in haar huidige plregmc/eder is men te ii kom „Mijn vrouw is bezig haar memoires zo gij wilt een toelichting of witboek te schrijven over deze affaire", zo zeide de heer L. gisteren tegen een correspon dent van de Volkskrant. „Dit zal straks zeker verschijnen, hoe pijnlijk dat voor bepaalde lieden zal zijn. Het geschrift zal vele fotooopleën bevatten van correspondentie en vonnissen pn alles met deze zaak ta maken heeft ge had".

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5