Eigen bedrijf komt er wel met hard en lang werken Het paard; nog dienaar van steeds trouw de mens LUISTERT mei wf letdsche courant DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1936 Reizen door Frankrijk IV De heer Groen uit Hazerswoucle t de rwiS nam risico's en won tinck (Speciale correspondentie) T\E FRANSE KINDEREN zijn gelukkige kinderen; zij hebben een* heli Lief- U lange vakantie. En de Franse ouders zijn daardoor niet eens erg Aan- ongelukkig, want als de kinderen niet op het land helpen, is er ruimte ngen genoeg om de kinderlijke activiteit kwijt te kunnen. Vóór onze vakanties men- beginnen, zijn zij vrij en als de Nederlandse kinderen al weer een maand i, dat de overvolle klassen bevolken, kennen de Franse kinderen nog het feest niet van de vrijheid. Die lange vakanties zijn maar goed, want nu kan de ge- j het nieentesecretaris, die anders voor de klas staat, weer eens wat meer de i een belangen van het dorp behartigen en de vrouw van de metselaar, die opvoeden ook het hare weet, kan eens meer aandacht besteden aan haar eigen huishouden. prof. Hij Nee, schooltijd jaar niet fedipiomeerde onderwijzers kent Frank rijk niet overal. Het dorp moet zelf de nen- |eerkracht opbrengen. Wat ik nu ga ver- im- {ellen mag ik helaas niet voor waar laten ver. Soorgaan, maar de mogelijkheid bestaat Öat het echt is, daarom: op een dorp geeft de smid tussen het beslaan van de paarden en het lassen van een hek door aan- |es aan de kinderen. Zwarte vegen van de tün handen zitten op de schriften. Het kan dus waar zijn. Sommige scholen heb ben maar één onderwijzer, bijvoorbeeld ctief in Egriselles, waar ongeveer tien kin- hem deren op school zijn. Op andere scholen woord Nederlands gesproken, ja, zelfs moeite Andere richting De heer Niesing heeft eerst vijf jaren bij anderen gewerkt om de kat een? uit de boom te kijken. En toen heeft hij een andere richting gekozen dan de overige boeren. Hij, heeft de kippenfokkerij ter hand genomen. Drie jaar lang heeft hij alleen gewoond. In de tegenwoordige keu ken heeft hij de eerste kippen opgefokt. Hij werkte er nog bij, hoewel daar niet De vakantie is een mooie tijd om de families in Frankrijk te bezoeken. Zo komt het, dat op deze foto niet alleen staan de heer en mevrouw Niesing met hun dochtertje, maar ook, verder naar rechts, een broer, schoonzuster, aanstaande schoonzuster en twee nichtjes. (Eigen foto). den doen man en vrouw het samen en als de te school erg groot is, gebeurt het wel eens. dat er drie onderwijzers zijn. Toch is het onderwijs niet slecht, zc jjej verzekerde men mij. In Fontenouille i: een onderwijzer, die de kinderen zelf; het verschil tussen Calvinisme en Luthe- ranisme weet uit te leggen, hoewel de 6cholen volkomen godsdienstloos zijn. De- ze onderwijzer was vroeger communist, leze maar door een gevangenschap bij de ltse sen is de heilstaat voor hem in waarde iten pdaald. De heer J. Niesing, die w de gebroeders Oppelaar bezochten, heeft en met deze problemen nog niet veel t« be- maken, want zijn nog enig kina, Mo •tjj. nique, is nog niet zo ver. Maar toch staat ._i_ Cu al vast, dat Monique op de dorpö- school vlugger thuis zal zijn dan de kin hij deren van de andere Nederlanders. Mo nique is namelijk niet anders gewend dan Frans te horen en te spreken, want haar moeder is Franqaise. De heer Niesing, die gelijk met de heer Oppelaar uit Spoel- p wijk, gemeente Zwammerdam, is vertrok- ken, heeft, in tegenstelling tot de andi Nederlanders een Franse vrouw getrouwd en bij hem thuis wordt dus geen enkel hij met zijn vrouw naar de Franse Pro testantse kerk gaat en niet meer naar d< Nederlandse dienst. Hij leest ook alle maal Franse bladen. Op en top Frans man is nij geworden. Sommige grot* boeren zijn in naam ook wel Fransman om zakelijke redenen (wat ook mee orengt, dat sommige gezinnen zoons moeten afstaan voor de strijd in Alge- rië), maar deze bleven toch echt Neder landers. Hoewel de heer Niesing meer Nederlanders heeft zien gaan dan ko men, zou hij niet meer terugwillen. Na het bezoek aan de heer Niesing, die, evenals de gebroeders Oppelaar in Egriselles-Le Bocage woont, werd het tijd een hotelletje in Sens op te zoeken, waarheen de bus me. met de gebruike lijke omwegen, bracht. De volgende werd het laatste bezoek lebracht. De heer J Groen in St. Martin du Tertre het doel. Nee. makkelijk te be- n was het zeker niet. Een klim zes kilometer met bagage deed verlangen naar de toch zeker niet com fortabele bussen. Maar ook nu bleef gezelschap niet uit. Een opkoper van oud roest, die halverwege de heuvel woont, nodigde me uit mijn bagage op zijn kar te leggen. Samen hebben we wagen omhoog getrokken. Bij zijn ,.w aangekomen werd. ik uitgenodi glas wijn te komen drinken in t er die elke Nederlandse (lees: z delijke) huisvrouw koude rillingen 7 hebben bezorgd. Maar de wün was wi Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Met haar zware murei eek het huis van de 1 :asteel op de berg. De grote maai-dorser verstoorde dit romantische beeld. Nee, dit geen burcht waar het edele ridder spel werd beoefend. Hier werd monni kenwerk verricht. Ook hier werken van morgens vroeg tot 's avonds laat. Pas tussen de middag kon ik even spreken met de heer Groen, want alle ogenblikken dat het niet regende moesten voor de oogst den besteed. Mevrouw Groen, een ter van Johan van Leeuwen en dus ook uit Hazerswoude afkomstig, was juist geopereerd en moest een paar dagen het bed houden. De vier jongens. Peter, Kees. Jacques en Joan, hadden zich om het bed genesteld en moesten nu moeder ver- De 'neer Groen, die in Rotterdam is geboren en ook nog een tijdje in Hazers woude heeft gewoond, is in 1938 al naar Frankrijk gegaan, waar hij eerst jaren bij anderen heeft gewerkt. Pas in 1916 'j voor zichzelf begonnen. Hel risico de mislukking wordt daardoor aan zienlijk verkleind. De risico's zijn toch al groot, want misoogsten zijn hier geen zeldzaamheid. Vorig jaar is bij veel boe- het koolzaad verhageld. Dit jaar is de wintertarwe uitgevruren. In llerijl Is toen zomertarwe uitgezaaid en ,et weer zat mee. Men kreeg geen echte, droge Franse zomer, maar Hollands weertje ardig wat regen, waardoor de "e anders niet best wil groeien, een behoorlijke kans heeft ge- Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris ep gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven.^ Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld Ouden van dagen ,Ons Belang gingen dagje uit De ouden van dagen van de woning bouwvereniging Ons Belang hebben gisiteren een prachtige reis gemaakt naar Ouwehands Dierenpark. In vier autobussen begonnen de 146 deelne mers aan de tocht en toen men bij het dierenpark aankwam was het kwik van de stemming al hoog gestegen. Na een kopje koffie met versnaperin- Alt-rapsodie van Brahms. (N.C.R.V. 19.10 uur) log De 5e oktober 1869 schreef Brahms aan er_ zijn uitgever Samrock: „Bij mijn correctie („lAebesliedier" op. 52) zend. iik U nog een UcvnAghavd, een soort Preludium van de 2de LbiebesUeder" van schrijver dazes. Het A. jfftvwl draagt de titel Rhapsodie (Fragment rïjf Goethes Harzreize im Winter) für eine lAltgtimme. Mannerchor und Or Chester" 'e De wat badinerende toon over dit zeer ran ernstige stuk is typerend voor Brahms, die zijn gevoelige en licht kwetsbare na tuur altijd probeerde te verbergen. Zo vel ®Prök hu' ook eens van zijn ontroerende Ernste Gesange" als „gottlose Schna- dahüpferln"Tijdens een verblijf te Bonn leerde Brahms een werk kennen van de De Pruisische hofkapelmeester Johan Frie- drich Reicharrdt. getiteld „Trauerkantate" en geschreven op de dood van Fredervk in* de Grote. De tekst was een fragment uit Goethe's HarzreiseDat vrij zwakke werk inspireerde Brahms tot een zijner schoonste werken op dezelfde tekstwaar- al- in een aan vereenzaming uitgeleverd kt, mens getekend wordt. Die tekst cor- lat respondeerde met Brahms gevoel op dat moment: de knappe derde dochter van Clara Schumann, de 23-jarige Julie op an wie Brahms smoorverliefd was. verloofde zich me', een Italiaanse graaf. En toen le* Brahms zijn Altrhapsodie bij Clara Schu- mann brach.t noemde hij het zijn „bruids- tied". Er ligt dus een autobiografisch ele- ment in deze Altrhapsodie en met dit oevk wilde Brahms zich bevrijden van 1st .een bijkans ondraaglijk geworden psychi- iu Khe druk. „Ach, wer heilet die Schmerzen desz, dem Balsam zu Gift ward? Der sich Menschenhass a us der Fülle der Liebe 'tranik?" In de 2e strofe klinkt irn wijde de melodische lijnen een bede om verlossing or uit de troosteloze eenzaamheid. De 3e [strofe lei'dit, met de zang van het man- er nenkoor. van mineur naar majeur, er he komt een schier serafijnse vrede: „1st auf deinem Psalter. Voter der Liebe. ein Ton seinem Ohr vernehmlich, So erquicke sein Herz!" Een besluit vol van verstilde innigheid. De uitvoering geschiedt do or Kathleen Ferrier en het Londens FUhar monisch Koor en Orkest o.l.v. Clemens De heer J. Groen staat hier voor de maai-dorser, de z.g. „Combine" waarmee de oogst betrekkelijk snel van het veld is. Zijn drie zoontjes zitten verscholen tussen de knechts. (Eigen foto). rns veel tijd voor overschoot, want el veel op te knappen. Het huis an de weg niet eens te zien. Er is c hok bijgezet en wie nu langs de grote weg naar Sens gaat ziet op een groot bord staan, dat J. Niesing een grote kippen fokkerij beheerst. Soms heeft hij 3.000 k 4.000 kippen. De heer N'iesing, die nu tweeëneenhalf jaar getrouwd is, heeft niet veel contact de andere Nederlanders, te meer daar VOORSCHOTEN Wegaansluiting centrum dorp Gedeputeerde Staten hebben zich be reid verklaard mede te werken aan dc totstandkoming van de verbetering van de aansluiting Wijngaardenlaan op het van de Sahoolstraat-Koningin Ju- lianalaan. Het is de bedoeling een drup pelvormige verkeersgeleider in de Wijn gaardenlaan aan te brengen en de rijbaan tn de Schoolstraat-Kon. JuLianalaan te irdufobelen. Van de zijde van de gem is bovendien de suggestie overgenomen n parallelweg aan te leggen tussen de Wijngaardenlaan en Pauwenstraat. De verdeling van kosten, verbonden aan uitvoering en de aankoop van terrel- ;n, willen Ged. Staten op basis 50'50 doen geschieden, terwijl de kosten van voor bereiding en toezicht voor rekening van de provincie komen Uitgaande van een ïg van f 227.720 voor uitvoering en grondaankoop, zal een bedrag van f 113.860 ten laste van de gemeente komen. Vrijdag zal de raad zich over deze oplossing heb ben uit te spreken. LEIDERDORP Emmabloem-collecte Vrijdag en zaterdag wordt de jaarlijkse Emmabloem-collecte gehouden. De op brengst komt ten goede aan de t.b.c.- bestrijding door het Groene Kruis. De laatste jaren is het bergafwaarts gegaan de opbrengst, hoewel de t.b.c. elk ïog een nieuw slachtoffer maakt. Laat de strijd dus niet verslappen! Ook de heer Groen heeft een gemengd bedrijf. Met zes krachten bewerkt hij 140 hectare grond en verzorgt hij 60 stuks vee. Voorwaar geen klein bedrijf. Veel vrije tijd blijft er dus niet over. Alleen tn de winter is er soms tijd voor de jacht. In de vorige winter heeft de heer Groen een paar honderd konijnen geschoten, terwijl ook hazen en wilde zwijnen zijn buit waren. Hoewel de heer Groen het in Frankrijk verre van ideaal vindt, zou hij niet graag naar Nederland teruggaan. Het ambtelijk gedoe staat hem erg tegen, en ook de mensen vindt hij een stuk las tiger dan in Frankrijk. In Frankrijk komt noch bakker, noch melkboer aan de deur en men hoort er geen klacht, terwijl men in Nederland nog niet tevreden is. De vrijheid in zijn hui6 op de heuvel bevalt de heer Groen best. Voor die vrijheid heeft hij het over keihard te werken. En nu weer terug in Sens. Het bezoek aan de Nederlandse boeren was afgelo pen. Boeren, die hard moeien werken om een redelijk bestaan te hebben. Boeren, die over het algemeen toch niet terug AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag Kaasmarkt, 8 uur: Tent-samenkomst 3 uur: voor kinderen). Vrijdag Kaasmarkt, 8 uur: Tenteamenikomst (3 uur: voor kinderen). Voorschoten. 8 uur: gemeenteraad. Kasteel Zaterdag Kaasmarkt, 8 uur: Tentsamenkomst (3 ur: voor kinderen). Rijnsburgerweg 133, half 3: Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, excursie laar dahliakwekerij Ballego. Sportpark Leidse Hout, 3 uur: atletiek .Holland"Bonn. Vestibule stadsgehoorzaal, 610 uur: 3-oktobervereniging, inschrijving voor uitdeling van haring en wittebrood. Tentoonstellingen Lakenhal. 105 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8half 10)„Rem brandt als leermeester" (tot 1 september) Rijksmuseum voor volkenkunde. 105 ur: ..Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld bouwkunst (tot 9 september). Prentenkabinet (Kloksteeg 25). 2—5 ur: „Tekeningen door Rembrandt" t.m. 15 september). Nachtdienst apotheken Apo'heek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807. apotheek tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, tel. 21060, en apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8. tel. 26274. Verlies L.D.M. over 1955: f82.233 In de gisteren onder voorzitterschap var jhr. mr. F. H. van Kinschot gehouden al gemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Duinwater Maatschap pij werd de heer A. van- Dijk tot commis saris van de L.D.M. herbenoemd. Mede gedeeld werd, dat de heer J. G. J. Verhey Wijk door de gemeenteraad van Lei den als commissaris van de gemeente bij de L.D.M. is herbenoemd. Aan het door de directie uitgebrachte verslag is het volgende ontleend: In het afgelopen jaar werden te Kat wijk opgepompt 4.972.095 m3 water tegen .725.915 m3 in 1954. of 246.180 r Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 13.622 m3 tegen 12.948 m3 in 1954. De to tale lengte van het hoofdleidingnet be droeg op 31 december 1955 242.467.25 m. Het aantal in bedrijf zijnde watermeteri as op die datum 23.321 stuks. Volgens de kohieren is aan meteraf- smers geleverd 4.266.924 m3. zodat gerekend naar het totaalverbruik 4.972.095 m3 door de geabonneerden moet zijn gebruikt 705.171 m3. in welke laatste hoeveelheid echter het water spuien, filterspoeling, brandblussing lekkages is begrepen. Het aantal contrac- en voor waterlevering bedroeg linde van het verslagjaar 20.890. Het water werd het gehele jaar geregeld onderzocht, zowel chemisch als bacti dologisch door het laboratorium van hi keuringsinstituut voor waterleidingartiki len (KIWA) te Leiduin. Scheikundig werd het enkele malen onderzocht door dr. ir. A. M. van Deventer. Zijn oordeel was: goed drinkwater, voor zover dit langs scheikundige weg is uit te maken." Biizonder ernstige lekkages of buls breuken deden zich In het verslagj: niet voor. Jacht OEGSTGEEST Vijftig jaar getrouwd Vandaag viert het echtpaar W. Blom-van Breda, De Kempenaerstraat zijn gouden huwelijksfeest. De drie uit dit huwelijk geboren kinderen zijn allen nog leven. De burgemeester kwam het gouden paar hedenochtend gelukwensen. Burgerlijke Stand Geboren: Willem, z. v. C. D. de Mooij G. van Starkenburg. Ondertrouwd: J. J. van Went, 30 jaar 1 G. J. Bromelow, 29 jaar; L. A J Vree burg, 29 jaar. Katwijk, en A. M. J. Zand vliet. 23 jaar. Getrouwd: Tn. W. H. Turnhout en C. A. •an Steijn; A. J. M. van Kimmenaede en A. G. Wijgers; G. D. van Wengen en M. F. V. S. H. van Betten. Zoeterwoude Bejaarden van Hoge Rijndijk er weer op uit geweest zijn Voor de bejaarden van dc Hoge Rijn dijk was oen echte zomerse dag door het Oranjecomitc uitgezocht voor de jaarlijkse uitgaansdag. Tegen 1 uur in de middag konden dc feestgangers op 6 verschillende haltes instappen in de twee grote autobussen en de twee personenauto's respectievelijk van de heren Tussen en v. d. Heijden voor dc mooie tocht naar Blocmendaal, waar in het paviljoen „Kijkuit" verversin gen werden aangeboden. Vandaar ging de tocht naar Zandvoort i IJmuiden via Haarlem naar Groenen- daal Daar werd in de grote zaal van het verversingshuis een goed verzorgde maal- aangeboden. Vooraf sprak de voor- de heer v. d. Krol zijn voldoening uit over de financiële steun; hij was zeer dankbaar voor de aanwezigheid van de burgemeester, pastoor Kouwenhoven. ds Honnef en ds. Sweepe, en roemde do medewerking van de bejaarden, die jaar lijks in groter aantal meegaan, waarbij zuster Germana en zr. De Geus de no dige hulp verlenen. De burgemeester dankte mede namens de geestelijke leiders de voorzitter voor de vriendelijke woorden en verheugde zich over de prettige geest, die er heerste Eén der oudste deelnemers, de heer W J. van Beveren. dankte het comité voor zijn goede zorgen en hoopte volgend jaar allen weer te zien. Na deze laatste pleis terplaats volgde de tocht naar de Hoge Rijndijk en werden allen voor hun huis gen te hebben gebruikt ging het via de Grebbeberg naar de Postbank, waar in een hotel de koffiemaaltijd klaar stond. Om de spijsvertering te bevorderen maak ten de bejaarden een kleine wandeling en kon men in de bus stappen naar Sons- beek Een boottocht op de Rijn van de Westerbouwing was het volgende pro grammapunt, waarna in restaurant Ouwe hand het hoogtepunt van de dag aanbrak: het diner, dat de monden druk werk gaf, ook al in de geanimeerde tafelgesprek ken. Het werd een compleet feest, mede omdat de voorzitter van Ons Belang, de heer J. Gerritsen, uit naam van het be stuur de heer en mevrouw J Ouwerkerk- De Roos geluk wenste met hun 55-jarige echtvereniging. Na de maaltijd dankte hij alle medewerkenden, ook de directie van het A.Z. voor het afstaan van twee ver pleegsters, van wie één net ziek was ge worden. De overblijvende kreeg een aar dig souvenir. Namens de ouden van da gen dankten de heren Oskam en Verhoe ven voor de prachtige dag. Om kwart over tien arriveerde het gezelschap in de beste stemming in Leiden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Mary Rose dr van J. van Rijn en E. H. Schlagwein; Ronny zn van Brouwer en A. F. Klerk; Catharina Hendrika dr van H. A. Franken en E. C. Koome: Petrus Christiaan zn van P. J. Zijp en C. F. M. Diemei; Frans zn van F. H. Verschoor en F. van Dorp; Willem Peter zn van W. Hüner en W. van Rijs wijk; Antoine Clement zn van A. T. Cor- nelissen en A. M. T. Damen; Cornelis Sa muel zn van L. W. Rentes en G. van Kla- en; Rudolf Berend zn van K. P. Scheps J. Bouwmeester; Monique dr van C. J. de Rue en F. Schutte; Johanna Maria P. Jacobs en M. E. van Dorp; I Robert Henri zn van A. H. Kool en A. Wijntjes; Pieter Johannes zn van J. van Leeuwen en G. J. van Looij. GEHUWD: G. N. Meurs en J. F. Boom; G. L. Smit en A. N. van der Eijk; G. Noort en E. Rijnsburger; H. Hubscher de Ruit en M. W. van Leeuwen. OVERLEDEN: H. K. Naber, zoon, 1 jr; M. van Kooy, man. 65 jr. T^R WAS EENS niet zo lang geleden een trekpaard. Het was nog maar een kleintje en het sprong vrolijk door de wei, alsof er geen ploeg of knollenkar bestonden. Maar op zekere dag brak ook voor dit paard een tijd van werken aan zoals trouwens voor iedereen. Wat bleek toen? De spieren van zijn achterpoten waren niet sterk genoeg voor de zware vrachten, die zijn baas hem liet trekken. En het was toch echt geen slechte baas. Alleen een domme. i Het was allemaal erg vervelend, want toen het paard niet kon trek- ken, wilde de baas het verkopen. Maar niemand wilde een paard heb ben, dat niet kon trekken. En dat moest-ie toch wel kunnen, vonden ze. De baas werd toen verdrietig, maar dat hielp niets. En eigenlijk was het zijn eigen schuld, want als hij in het stamboekregister van de vader van het paard had gekeken, vóór die de moeder zou leren kennen, dan had hij kunnen lezen, dat de vader ook niet zulke sterke achterbeenspieren had. En als hij de familiepapieren van de moeder had ingezien. dan had hij kunnen ontdekken, dat zij evenmin krachtig* spieren had, hoewel die nog sterk genoeg waren om te kunnen trekken. Gelukkig komt dat niet zo vaak meer voor. want de bazen worden steeds verstandiger. Nu we het over trekpaarden heb ben, vraagt men zich misschien af, of een trekpaard geen „voorhistorisch" dier is, dat in deze ge mechaniseerde tijd ouderwets is gewor den. Öp het eerste ge zicht zou men mis schien tot die conclu sie komen, maar die is dan toch onjuist. Op de ongeveer 160.000 boerderijen, die Nederland rijk is, werken nog 120.000 trekpaarden en zijn er slechts 35.000 tracto ren! Met die op an dere bedrijven mee gerekend zijn er in ons land 208.000 trek paarden tegen 40.000 tractoren. De boeren en ver voerders zoals Van Gend en Loos hou den de trekpaarden niet, omdat een paard zoveel mooier is dan tractor. Hoewel het misschien zou zeggen. is trekpaard econo mischer dan het ge mechaniseerde ros. En zeker op de korte af standen, zoals bij het hooien en de besteldiensten. Een paard is ook minder riskant, ant een tractor kan niet alleen wei geren, maar in moeilijke tijden kan de olie- en benzine-aanvoer stagneren. Gras echter blijft wel groeien. Alleen op de Qange afstand moet het paard het afleggen tegen de trac tor. omdat die harder kan lopen Vandaar, dat op veel bedrijven paard en tractor beide worden gebruikt. De prijzen van paarden lopen sterk uiteen. Voor een hengst betaalt f 500. terwijl een vierjarige hengst zo'n f 2500 kost. De hengsten met zondere eigenschappen zijn natuurlijk veel duurder. De prijzen variëren van 5000 tot 30.000 gulden, hoewel er on langs nog een voor zijn f 40.000 van eigenaar verwisselde. Dat was dan ook de kampioen van België. Misschien zult u zeggen: „Wat duurt". Maar dat valt wel mee. want deze vlotte Belg is echtgenoot ge weest van ruim tweehonderd merries en bracht zijn baas hiermee f 44.000 in het laatje. „PAARDENBOND" SPORT EN WEDSTRIJDEN R.C.L. -veteranen kansloos geklopt Tegen de nog steeds in competitiever band spelende Lugdunum-Veteranen heeft de „oude glorie" van ROL, waar van slechts Piet Hagenaars en Hensen als actieve voetballers van de partij aren, door gebrek aan uithoudingsver- ogen een grote nederlaag geleden. De cijfers vielen echter veel te hoog uit, er was weinig krachtsverschil, maar de Lugdunum-aanvallen waren beter van opzet en het tempo was belangrijk hoger. Juist na een periode van RCL-over- .vioht nam Lugdunum even voor rust de eiding en in de tweede helft was het zelfs spoedig 03. De spanning keerde terug, toen RCL kort achtereen tweemaal genscoorde: 23. Daarmede was echter het Leiderdorpse kruit verschoten. Toen iverigens goed spelende rood-witte- defensie teveel opdrong, kon Lugdunum hiervan profiteren en de score gemakke lijk op 26 brengen. „Holland" ontvangt Duitse atleten Het komende weekeinde zullen een der tigtal atleten van de KTV „BONN" uit de Westduitse hoofdstad een tegenbezoek In Mijdrecht Dank zij politie geen doden gevallen Acht maanden met aftrek eiste de of ficier van justitie tegen twee inwoners MUdrecht, die zich voor de recht bank te Utrecht moesten verantwoorden ens mishandeling van een adjudant politie. Na een onderlinge vechtpar tij op Koninginnedag keerde het tweetal ;ich tegen de adjudant, die gekomen was im dc vrede te herstellen. Het eerste gevolg van zijn bemiddeling vgs een klap op zijn schouder, die zo hevig aankwam,- dat de adjudant twee ken onder medische behandeling ge steld moest worden. Nadat er messen ge trokken waren, trok de politieman op zijn beurt het pistool en loste enige waar schuwingsschoten in de lucht. Toen dit iet hielp, schoot hij één van de vech- rsbazen twee kogels door het been. Dat hielp wel. De officier van justitie bracht hulde in het tactvol optreden van de politie, aaraan het te danken is geweest dat op die Koninginnedag te Mijdrecht geen do den zijn gevallen. Amerika overweegt aankoop 44 Fokker-toestellen De (Amerikaanse) Transpacific Airlines i'erwcegt dc aankoop van 44 Fokker Vricndships. De bij Fairchlld gebouwde door Fokker ontworpen turboprops FF 27 zouden dienen om de DC 3's van e maatschappjj te vervangen door een oordeligcr type. Denver Rio Grande West. Winst 1ste halfj. 5,3 (5) min. Sperry Rand. Kw.div. $0,20 (0,20). 'brengen aan Leiden. Van vrijdagavond tot maandagmorgen zullen zij de gasten zijn van de atletiek-vriendenkring „Hol land", die in mei van dit jaar in het Bon ner Stadion een kleine nederlaag leed. De Duitse ploeg komt met haar beste atleten en daar we mogen verwadbten. dat de Leidse oranjebroeken op een re vanche belust zullen zijn, 6taat ons za terdagmiddag op de Sinbelbaan Leidse Hout een spannende wedstrijd te wachten, waaraan ook zal worden deelgenomen door de atleten van de overige Leidse clubs. De wedstrijden zullen om 3 uur be- Voor de junioren van de A.V. „Hol land" betekenen deze wedstrijden tevens een laatste selectie voor de strijd om de Wouter Groeneeteynlbeker. waaraan het clubkampioensdhap van Nederland is ver- Korfballen in Voorburg Op het VEO-terrein in Voorburg wordt zaterdag een junioren-toernooi korfbal len gehouden van clubs uit het district Zuid-Holland-Noord. De deelneming aan dit toernooi is, vermoedelijk door de vakantie, vrij klein; 11 twaalftallen komen uit. Gestegen omzet bij Philips Blijkens de cijfers der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken over het tweede kwartaal steeg de omzet tot 14 Vo boven vorig jaar, de uitvoer uit Nederland pro centueel meer. Het aantal werknemers in Nederland was 30 juni 57.700. 31 maart 57.000. Bij de samenstelling der cijfers is rekening gehouden met de geschatte voor zieningen. De voorraden zijn sinds 31 dec. 1955 absoluut en in verhouding tot de om zet gestegen. De gemiddelde kredietter mijn van debiteuren is iets lager dan vo rig jaar. De liquide middelen zijn sinds einde 1955 gedaald. De omzet aan derden was januari t.m. juni 1956 (id. 1955). f 1120 (986) min., winst voor belasting f 119 (111) min., in verhouding tot omzet 10.6 (11,3) winst na belasting f 63 (60) min., in verhouding tot omzet 5,6 (6,1) aantal werknemers 146.000 (131.000). Ir lopend boekjaar zijn in Nederland onder handse geldleningen voor f 167 min. ge sloten, waarvan tot 1 juli f 60 min. ge ïncasseerd was. Hun baas is er lid van en betaalt de contributie, maar de paarden zelf zit ten er „in". Het is de Koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trek paard", opgericht in 1914 en In 1948 vereerd met het predikaat koninklijk. Hij is gevestigd Koninginnegracht 43. te Den Haag. Deze bond houdt zich niet bezig met werktijden en vakantiebonnen, maar streeft naar veredeling van de soort. Men legt stambomen aan, geeft aan wijzingen om minder goede eigen schappen weg te „fokken" en houdt keuringen en concoursen. Op die manier kan men trekpaarden fokken, die steeds minder fouten ver tonen en wat zeker zo belangrijk is ons land een vooraanstaande pflaats bezorgen onder de andere lan den, die trekpaarden fokken, zoals Denemarken en België. Hierdoor neemt de uitvoer toe en dat levert Nederland heel wat op. DE TOEKOMST De mensen, die het weten kunnen, menen dat het aantal trekpaarden van 208.000 (tegenwoordig) zal terug lopen tot 180.000 en dan stabiel zal blijven. Het aantal tractoren zal iets stijgen. De kleine boerderijen zullen aflleen een paard houden, de middel- grote zullen een paard èn (coöperatief) een tractor gebruiken terwijl de grote 1 boerderijen dier en machine naast elkaar zullen houden. Het trekpaard heeft dus voorlopig I nog niet uitgediend. J Het water eiste zes mensenlevens Weekstaat Ned. Bank Deviezenreserve is gedaald De debetpost vorderingen en geldwaar dige papieren in buitenlands geld op de verkorte balans der Nederlandsche Bank 20 dezer is met ƒ119 miljoen ver minderd tot ƒ1115 min, doch de kredlt- post saldi voorvloeiende uit betalingsak koorden daalde met ƒ103 min tot 99 min. Met enkele andere veranderingen verminderde de netto-deviezenreserve ƒ12 min tot ƒ1124 min, terwijl de goudvoorraad ƒ3226 min bleef. Het Rijk versterkte zijn tegoed met 74 min tot 183 min, voornamelijk door belasting betalingen. De bankbiljettenomloop ging ƒ22 min tot ƒ3956 min achteruit. Via de handelsbanken kwam dit terecht in de thatkist. Het tegoed dezer banken daal- met 57 min tot 482 min. Van wis- De zee voor de Schevenlngse kust heeft dinsdagmiddag opnieuw een slachtoffer geëist. Om half twee verdronk b(j het baden de zevenjarige jongen A. S. H. Bos uit de Jurriaan Kokstraat. De jongen was met zijn zesjarige broer tje gaan baden ter hoogte van de Keizer straat. Het broertje kwam alleen op het strand terug en waarschuwde de 15-jari- ge P. Hendriks van de Loosduinseweg. Deze begaf zich'onmiddellijk te water om de jongen te zoeken. Hij vond hem en braoht hem op het strand. De kunstmati ge ademhaling, die ogenblikkelijk werd toegepast, mocht niet meer baten. Het stoffelijk overschot Is naar de Zuidwal overgebracht Een zesjarig dochtertje van de fami lie G. uit het woonwagenkamp bij Does burg is verdronken, toen zij met een ander meisje speelde op een schommel van autobanden, die aan een boom boven het water was gehangen, en de banden losschoten. Het ene meisje kon door een woonwagenbewoner worden gered. Hij wist niet, dat er nog een meisje In het water lag, zodat het kind verdronk. In een sloot naast de weg te Winkel is dinsdag het lichaam gevonden van de elfjarige G. Kos. Hij bleek te zijn ver dronken. Te Wijk aan Zee verdronk dinsdag middag de veertienjarige Kees Vijzelaar. De 87-jarige heer J. Baarschere uit Amsterdam viel gisteren in de Nieuwe Herengracht en verdronk. De man was niet goed van gezicht Een van de opvarenden van een zeil boot, de 16-jarige A. Tekelenburg uit Ticl, verdronk, toen de boot in het Prinses Margrietkanaal te Grouw door een vraohtschlp werd overvaren. Twee andere opvarenden wisten zloh zwemmend te redden. seis, promessen en schuldbrieven in dis- werd 3 min afgelost. Het dek kingspercentage in goud en deviezen steeg van 71,96 tot 72.23.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3