vf-VAN MENS TOT MENS Autohuur en -verhuur brengen vaak groot risico mee VANAVOND Collectebus rammelt vandaag voor minder-validen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1956 In Leiden ontstonden ook moeilijkheden Wie betaalt het gelag bij een ongeluk of botsing? A AN DE HUUR EN VERHUUR van auto's-zonder-chauffeur blijken nog- al wat scherpe kantjes te zitten. Om te beginnen is daar het grote risico, dat de verhuurder loopt, waar in de praktijk blijkt, dat goede zorg voor de wagen maar al te vaak ontbreekt en bovendien immers dikwijls mensen achter het stuur komen te zitten, die maar over heel weinig rij— routine beschikken. Een geheel andere zijde is, dat tal van autoverhuurders hun cliënten voertuigen meegeven, zó onbetrouwbaar, dat zij zich er zelf niet gaarne in zouden wagen, terwijl voorts aan de vergoeding van even tueel opgelopen schade ook al heel wat haken en ogen zitten. In dit korte bestek zullen wij om het laatste bepalen, actueel ais het is ge worden doordat dezer dagen ook in stad hierover moeilijkheden zijn ger< Het betreft een Leidse jongeman, stedhits zelden auto rijdt, en die op kwade dag een Volkswagen huurde, wagen is all-risk verzekerd", zo ze verhuurder en ook in het contract, dat de jeugdige automobilist te tekenen kreeg, stond duidelijk vermeld: „De auto's zijn door verhuurder verzekerd op all-risk- condities, met een wettelijke aansprake lijkheid van maximaal f 100.000 per ge beurtenis, terwijl het eigen risico in Ne derland f 100 bedraagt". Veilig? De huurder en zo vergaat het tallo zen met hem dacht genoeg te weten. „All-risk verzekerd zijn" wil immers zeg gen, dat zélfs door eigen schuld veroor zaakte schade door de verzekering wordt gedekt (behalve dan natuurlijk bij chauf feren zonder rijbewijs of onder invloed van sterke drank) en hij verkeerde dus in de logische veronderstelling, dat mocht er onverhoopt iets met de wagen gebeu ren. het hem hooguit f 100 zou kunnen Het is evenwel anders gelopen. De onervaren autobestuurder reed met de hem onbekende wagen hard door een bocht, verloor de macht over het stuur en belandde zo in de kant van de weg. De zwaarbeschadigde wagen moest naar de garage worden gesleept en daar kreeg de onfortuinlijke jonge ling te horen, dat de schade ad f 1000 voor zjjn eigen rekening kwam. „Maar ik ben tegen alle risico's verzekerd. De verhuurder heeft mij dat nadruk kelijk gezegd en het stond bovendii diideHjk in de overeenkomst!" zo rii de jonge Leidenaar vertwijfeld uit. Aans prakelijk Helaas voor hem, vermeldde het toact echter meer. Wanneer men de tijd neemt om alle bepalingen nauwkeurig door te lezen blijkt, dat de huurders aan sprakelijk zijn voor schade door eigen schuld. Want hoewel onder all-risk-v. kering gewoonlijk ook deze schade i: grepen, verstaan tal van Nederlandse autoverhuurbedrijven hieronder blijkbaai alleen vergoeding, wanneer het ongeluk buiten de schuld i i de huurder is ont- Concert voor viool, cello en orkest van Brahms. (K.R.O. 19.10 uur) „Thun. im Somme-r 1887" staat m Brahms' handschrift op het manuscript van het Dubbelconcert voor viool en cello. Het is zijn laatste orkestwerk geworden en beslist niet zijn beste. Dat we er die aandacht op vestigen is omdat Brahms in diit werk voor twee instrumenten zelf ook een bepaalde tweeslachtigheid aam de dag legde: half soloconcert, half sym fonie, maar eigenlijk geen van beide. Hoogstens een romantisch concerto grosso, maar dian geschreven door een onvrien delijk mens. Althans zo khunkt het werk, zo is de stemming. Heeft Brahms in dit werk wél zichzelf gegeven of werd het alleen maar geschreven om een verzoe ning tot stand te brengen met zijn vroe gere vrvend de violist Joseph Joachim? We geloven aan het laatste en dat is dan ook bereikt. Erg enthousiast was men in die t\jd niet over deze nieuwe compositie, zélfs Joachim was enigszins afwijzend en stélde diverse veranderingen voor. Na de première te Wenen met Joachim en Haus- mann als solisten schreef men over de .jjRzu strenge Charakter" van het stuk en zelfs de met Brahms bevriende critici wa ren maar matig. De solisten waren weinig goed gestemd, omdat de solopartijen hele maal voor hen niet dankbaar geschreven zijn. Hier ligt waarschijnlijk het wezen lijke van de zwakheid van het werk: Brahms wilde geen symfonie meer schrij ven omdat hü iets voor Joachim wilde doen, maar aan de andere kant wilde hij toch ook niet toegeven aan eventuele vir tuoze schittering van de solisten. En zo miste dit werk de grote expressie, de dwingende kracht van zijn laatste werken. Maar ondanks dit, en ondanks de te wei nig uitzingende thematiek, zijn er nog véle schone momenten in het werk, vooral in het Andante, dat toch wel weet te ont- De twee grote solopassages van het i de finale zijn nog steeds te bewonderen. De uitvoering geschiedt door de violiste Gioconda de Vito. de cellist Amadeo Bol- dovbne en het Phvlharmonia Orkest o.l.v. Rudolf Schwarz. Een dokter nodig De zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters De Jager, Hartman, Schaefer, Stoffers en Teeuwen. Bij geen gehoor bij uw huisarts of. specialist, bel dokterstelefoon 22222. Welke apotheek? De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden is als volgt geregeld Zaterdag 18 augustus zijn 's middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807, en apotheek Tot hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Zondag 19 angustus Is van 's ochtends 8 tot 's avonds 12 uur alleen geopend apotheek Tot Hulp der Menschheid. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer waargenomen door apotheek Kok en apotheek Tot Hulp der Menschheid. Het spreekt vanzelf, dat opneming van een dergelijke bepaling in contract, het goed recht van de huurder is. Maar al te vaak immers wordt met gehuurde auto's omge sprongen op een wijze, die meer dan erg is. Ook duidelijk is evenwel, dat een autoverhuurder zo in de grootste moeilijkheden kan komen. De jonge man, waarover wij schreven bijvoor beeld, moet gaan procederen om te proberen van de betaling van f 1000 te worden vrijgesteld en hoe zou het er voor hem uitzien, als hij met zijn auto eens iemand blijvend lichame lijk letsel had toegebracht? Wijze les Wanneer men een auto wil huren is het dus zaak, dat men zich om te beginnen tot een te goeder naam bekend verhuurbedrijf wendt, omdat n zekerheid heeft, da* ook inderdaad behoorlijk functionerende wagen wordt meegegeven. Daarnaast moet kelijk de tijd worden genomen de huurbepalingen aandachtig door te i opdat men terdege te weten komt onder welke voorwaarden wordt gereden e risico's men loopt. Deze weten schap zaJ er mogelijk toe bijdragen, dat wat voorzichtiger wordt gereden. Niet alleen, omdat men altijd goed heeft t zorgen voor het eigendom van een andei ook opdat veel zorgen en kosten worden voorkomen. Verdacht van diefstal Een 18-jarige Leidse metselaar, die eei ■tijd lang opgenomen i6 geweest in eei rijksopvoedingsgesticht. is op verden king van diefstal in arrest gesteld. Tij dens zijn proefverlof ging hij oud pa pier ophalen, maar hij ontfermde zich ook over een antieke vijzel en een an tieke tinnen kan. Hij zal dinsdag voor de officier van justitie worden geleid. Ruzie veroorzaakte levensgevaar AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Hortus Botanicus, 911 uur n m.: de Victoria Regia bloeit. Zondag Kaasmarkt, 8 uur: tent-samenkomst (3 uur: voor kinderen). Maandag Kaasmarkt, 8 uur: Tent-samenkomst (3 uur: voor kinderen). Pieterskerk, half 9: Avondmuziek door Adri Fonteijn uit Voorburg. Dinsdag Kaasmarkt, 8 uur: Tent-samenkomst (3 uur: voor kinderen). Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (dinsdag, en don derdagavond ook half 8half 10); „Rem brandt als leermeester" (tot 1 septembei Rijksmuseum voor volkenkunde. 10— uur: „Van kiel tot pot" (tot 1 oktober) Burcht (tot zonsondergang), oper luchttentoonstelling hedendaagse beelé houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 2— uur: „Tekeningen door Rembrandi (t.m. 15 september). Op een terrein achter de Willem de Zwijgerlaan, dat wordt opgehoogd, ont stond gistermorgen om kwart over tier rdzie tussen de 46-jarige C. G. uit Lei den en de 36-jarige chauffeur P. G. uit Katwijk aan Zee over het storten zand. P. G. gaf C. G. een klap met panschop, waardoor C. G. een ern wonde aan zijn schedel opliep. C. G. raakte bewusteloos en viel via een talud me» zijn hoofd in het water. Daar bleef hij enige tijd liggen. Later werd hij in zeer ernstige toestand door de E.D.H. naar het A. Z. vervoerd. De toestand van C. G. is thans nog ernstig, maar het levensgevaar is geweken. P. G. werd door de politie opgesloten. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Theodonue Hendiricue Jo hannes z v J. H. P. Rozenbroek en W. A. M. Badier; Anifa Kanim, d v P. B. Groen- veld en J. H. Zandivoort; Suzanna Mania, d v G. A. Roosen en S. van Roode; Geer tje, d v J. van der Kraan en M. van der Vecht; Jacobus Gustave Oanolus Manie, z v J. C. H. M. Wijffels en C. G. M. van den Assum; Hilda Jonirua Pefcronella, d v C. Ar no Mussen en J. P. Hoogenboom; Fneddy Wilhelmus ConneMs z v F. Lar- dee en J. Sjarddjn; Hendenika PetroneMa Jencena, d v C. J. Evers en W. Koelewijn; Sophia, d v H. Boot en J. C. Eradus; Teums, z v J. den Haan en P. H. van der ONDERTROUWD: H. Stikkelorum ""ên C. M. de Vries; J. C. B. van Hattum en C. Sehmidit; G. J. M. Groenendaail en F. Boekkooi, H. G. R. Klinkhamer en J. C. van Oosten; P. P. van der Blom en H. v. Houten; F. Homborg en M. Tuinhof de OP WEG NAAR DE LANGSTE KABINETSFORMATIE nu wel zeker dat wij vo> augustus geen nieuw kabinet hebben. Op die datum is de kabinetsformatie 68 da rt de gang. In de geschiedenis van -oorlogse kabinet-formaties wordt deze formatie dan de langste. De kortste formatie was het eerste ka binet Drees; die duurde in 1948 van 7 igustus. Daarna werd iedere kabinets-formatie moeilijker. Het derde kabinet Drees had 68 dagen nodig om >t stand te komen. Het lijkt er op dat v ditmaal na 68 dagen waarschijnlijk verder van de oplossing af zijn dan 13 juni, de dag waarop het kabinet Lening Leiden overtekend Volgens mededeling van emitteroten van de 41i procent lening gemeente Leiden is deze ruim overtekend. Op de inschrijvin gen zal een belangrijke reductie moeteèi worden Moed; J. Krol en M. B. Gras; A. Pijnak- en C. Boom; C. Arend en Y. Y. Bnockhole; S. T. Liem en T. I. Tan; E. M. Oosterhout en C. Boeff; H. W. Rensink en Meure; A. Westerhoud en E. M. Ouwerkerk; A. Janse en J. van Rijn; J. an der Niet en C. Z and vliet; A. C. Koreman en A. A. Teeuwen; W. C. Wulf- fere en C. Hoppenbrouwer; J. Hilarius en J. E. den Hoed; A. C. van Westbroek en M. van der Waals; C. A. de Veer en J. Hoogstad; C. Broekhof en A. Blansjaar. OVERLEDEN: A. W. M. Ammenlaan, huisvr. v. A. Glasbergen, 22 jaar. Collectanten hadclen gisteravond feest in de Grote Burchtzaal VANDAAG RAMMELEN DE COLLECTEBUSSEN weer in Leiden en ditmaal is de opbrengst bestemd voor de revalidatie der minder validen. Er werd de collectanten, die enthousiast op pad gingen, gisteren in de grote zaal van de Burcht een feestavond aangeboden door de R.K. invalidenbond „St Liduina" en de afdeling Leiden van de Algemene Ne derlandse invalidenbond. De feestavond werd belangeloos verzorgd door de personeelsvereniging van de N.V. Kon .Ned. grofsmederij. avond werd geopend door de voor- van de A.N.I.B., de heer H. P. Pannekoek. Deze wekte allen op zich met enthousiasme aan het collecteren te wij den. De personeelsvereniging van de Grof bracht vervolgens op vlotte wijze met 31 dewerkenden het feestprogramma. Ten JUWELENFABRIEK WERD LEEGGEHAALD Donderdag miste men in een fabriek an goud- en zilverwerk te 's-Hertogen- osch gouden horloges en edelstenen ter aarde van ongeveer vijftienduizend gul- ien. De waardevolle voorwerpen lagen «pgeborgen in de bureaus van de directie- F.en dakraam heeft de inbrekers toegang 'ersrhaft. Eenmaal binnen, haalden ze al- es overhoop, behalve de kluis, want die vas te zwaar. De politie weet nog niet. vle de diefstal gepleegd hebben. Algiers Volgens het Franse militaire oofdkwartier zijn meer dan 100 nationa- istische rebellen in een reeks van ge rechten in Oost-Algiers gedood. gevolge van ziekte van de conferencier moesten in de oorspronkelijke opzet en kele wijzigingen worden aangebracht, maar die hadden toch niet als nasleep, dat de aanwezigen zich verveelden. In tegendeel, het welbekende muziekensem- ble „The Music Metal Players" bracht er met enkele bekende wijsjes de stemming in en die bleef erin. Om de kleine maar geestige sketches werd vaak uitbundig gelachen. Tien acrobaten, ri van de nodige spieren, zorgden met een dame voor wat sensatie. Nieuw-Guinea voor Verenigde Naties Begrotingstekort bijna twee miljard De Indonesische premier, Ali Sastro- amidjojo, heeft donderdag bekend ge maakt, dat de Indonesische regering het geschil met Nederland over Nederlands Nieuw-Guinea te zijner tijd voor de Ver enigde Naties zal brengen. Hij zeide dit in een buitengewone vergadering vai Indonesische parlement aan de vooravond van de elfde onafhankelijkheidsdag. Hij deelde voorts mede, dat het begro tingstekort rp. 1800 miljoen bedraagt. Julius Raab kanselier van Oostenrij-k, zal op 20 en 21 september een officieel be zoek aan Zwitserland brengen. Tussen de bladzijden De naakte oorlog LIDO. Sinds het einde van de Twee de Wereldoorlog is een ononderbroken stroom oorlogsfilms over alle theater) ter wereld neergedaald- In sommige ge vallen werd een eerlijke poging gedaan de afschrikwekkendheid van de oorlog zodanig gestalte te geven, dat de men sen thuis zich een heel klein beetje kon den indenken hoe de strijd te land, tei zee en in de lucht er in werkelijkheid heeft uitgezien. In verreweg de rolprenten vierde echter een akelig soort heldendom hoogtij, waaraan de laffe nasmaak van het onechte kleefde. Thans is uit de archieven van Amerika, Engeland en uit die van de voormalige tegenstanders. Duitsland en Japan, film samengesteld, waaruit het hele ge weld van de krijg onontkoombaar op de toeschouwers afstormt Heel die schrikkelijke wereldbrand is door naalmensen op het celluloid vastgelegd, waarbij de cameramensen niet zelden hun leven hebben geriskeerd. De onder zee loerende dood, de in rijke stranden, het drama van Pearl Harbour, D-day in Europa, de zelfmoord de Japanse Kamikaze-piloten, ontploffing van de atoombom boven Hi roshima. de ellende der (Advei T.N.O. gaat aanzienlijk uitbreiden De organisatie voor Toegepast Natuur wetenschappelijk Onderzoek (TNO) heeft le bouwplannen voor instituten, waar -tenschappelijk speurwerk verricht zal Er werd nog bekendgemaakt, dat zich worden. In de Zuidpolder bij Delft (aan rot dan toe ongeveer 50 collectanten de prof. Schoenmakerstraat en de prof. (-trices) hadden opgegeven. Men had ech- Teldersweg) komt het belangrijkste ge- ter om de collecte te kunnen doen slagen bouwencomplex, waarin vele instituten nog 30 medewerkers meer nodig. onderdak zullen vinden. In Utrecht krijgt jhet Organisch Chemisch Instituut een eigen gebouw. Het Centraal Technisch I Instituut TNO, dat thans gehuisvest is in vijf gebouwen te Den Haag en Delft, zal .in één gebouw te Delft worden onderge- jbracht. De plannen hiertoe zijn al gereed. Ook andere uitbreidingen staan nog op Ihet programma. Men hoopt o.m. op deze manier de achterstand, die ons land heeft op het gebied van het toegepast weten schappelijk speurwerk in te halen. TH. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. kampen, in flitsende en vaak onvergete lijke beelden, trekt de naakte oorlog voorbij. De elkaar toen met alle moderne hulpmiddelen vernietigende staten zijn allang weer vrienden gewor den. Het zinloze van die opofferingen zou dus zonneklaar zijn, ware het niet dat deze regels In een vrij land kunnen worden gedrukt dank zij die gang door vuur. water, olie en alle rampspoeden van de oorlog meer van die ongenoem- den, de naamlozen die dit alles hebben ondergaan om de tyrannie te breken. Een verschrikkelijke film. En hoe dicht staan we voor een herhaling? (Soldaten, zeelieden en piloten strijden hun iakte strijd). mera de loop van het verhaal nagenoeg op de voet laten volgen. De vele ko mische momenten zijn echter op vaak voortreffelijke wijze uitgebeeld, waar door vooral de jongere jeugd een uur gezonde ontspanning wordt geboden. (Emil Tischbein en zijn jeugdige de tectives op het witte doek). Troubadour der liefde TRIANON Als een Duitse filmfa briek een ploeg naar Griekenland zéndt met duur kleurenmateriaal, wat komt daar dan wel uit? O zeker, tempels en helblauwe zeeën gestoffeerd met kleurige vissersvaartuigen, fraaie doorKijkjes in Athene en nog zo het een en ander, maar we zouden haast zeggen: natuurlijk geen film, die ook maar in de verste verte iets met Griekenland heeft te ma ken. Per K.L.M. arriveert in de Griekse hoofdstad een dom gansje uit Duitsland, verloofd met Herr Doktor (in de biolo gie). Herr Doktor is druk, ach zo druk, en in het café zingt Mario, ach zo zoet en luid. Kan men het gansje dan verwij ten, dat ze zich door Mario in tempel ruinen laat bezingen, terwijl Herr Dok tor ijverig naar vissen duikt voor zijn laboratorium? Onder de zuidelijke zon gaat dat allemaal zo gemakkelijk, dat liefd worden en zo. maar de Duitse trouw wint het uiteindelijk toch. Mario moge nog zo'n mooie en dure sportwagen hebben, de eenvoudige open automobiel an Herr Doktor voert het gansje mee. odat allen tevreden huiswaarts kunnen keren, met in hun oren nog de nagalm Georges Guétary's sterk ontwikkeld stemvolume. ebe in Griechenland ist ja nur ein De Zigeunerbaron CASINO. De beroemde operette Joh. Strauss „De Zigeunerbaron heeft niet meer dan tot uitgangspunt gediend van de gelijknamige rolprent, die deze en de komende week 's avonds in Casinotheater wordt vertoond. Maar al is het verhaal dan ook hier en daar sterk gewijzigd, de hoofdpersonen blijft duidelijk herkennen en hun kostelijke spel mét de zwierige muziek van Strauss en de prachtige natuuropnamen in de Balkan vergoeden veel. De jonge Barinkay, de zoon van :vluchte rijkaard, de zich rijk stelende varkensfokker Zsupan, de lieftallige vondelinge Saffi en niet in de laatste plaats de vrolijke groep Zigeuners een kleurrijk schouwspel op, en daar werkelijk boeit. Wie gevoel voor humor beschikt zai boven dien vaak kunnen glimlachen en di somtijds wat te nadrukkelijk geaccen tueerde vrouwelijke schoonheid op de koop toe nemen. (Afwijkende versie van operette, u aar- i evenwel goede gedeelten voorkomen). Emil en zijn detectives Casino. De Duitse schrijver Erich KSstner verstaat de bijzondere kunst om eenvoudig gegeven op een geheel eigen wijze uit te werken tot een span nend verhaal. Zijn bekende boek „Emil zijn detectives". dat voornamelijk kinderen handelt en ook speciaal r hen is geschreven, is daar een spre kend voorbeeld van. Het jongetje Emil. dat voor de eerste keer alleen op reis gaat. wordt in de trein bestolen, maar met behulp van een hele schare schran dere vriendjes en vriendinnetjes weet hij de dief te achterhalen en als een berucht Inbreker te ontmaskeren. De verfilming van dit verhaal, die 's middags in het Casino-theater is te zien, is niet meer of minder dan een visueel boek. De regisseur heeft Kastner niet tekort willen doen en heeft de ca- Jonge boffers ten. Ongeveer drie maanden geleden zag het er voor de jongens nu niet bepaald prettig uit. Zij maakten toen van uit hun woonplaats, Berlijn, een reisje naar Zweden. Daar aangekomen werd Unc ziek en moest voor drie maanden in een ziekenhuis worden op genomen. De mensen, bij wie de twee jongens logeerden, het echtpaar Svensson ui* Karlstadt, besloten toen als Unc helemaal beter was de jongens mee te nemen op een trip door Europa. Zo passeerde ongeveer drie weken ge leden de blauwe Volkswagen van de Svenssons de Zweed6-Noorse grens. Achterin zaten twee overgelukkige jongens: de wereld ging steeds verder voor hen open! Zij genoten van de grd'llige schoon heid vam de Noorse fjorden, van de ruige Schotse Hooglanden en van de drukte en bedrijvigheid in Londen. Via Boulogne kwamen ze in Frankrijk te recht en ook hier bracht de wagen hen naar mooie en interessante plekjes. Toen richtten hun blikken zich naar het noorden en door België heen arri veerden de broers met hun weldoeners in ons land. Zo kwamen ze ook ln Leiden om onze stad in sneltreinvaart te bekijken. Hoe ze het op hun reis hadden ge had? O, in één woord fantastisch! Voor de Nederlanders hadden ze niets dan lof; ze hoopten volgend jaar terug te komen om ons land dan eens goed te bekijken. En met een vrolijk „Adieu" reden ze weg in de richting Hamburg, waar de jongens in de trein naar Ber. lijn zouden stappen. Al worden ze ook nog zo oud, altijd zullen de jongens zich deze maanden blijven herinneren en met dankbaarheid terugdenken aan de gastvrijheid, die zij van de familie Svensson hebben ondervonden. Feest van Volkszang ALLE BEIAARDS in Nederland, ook die te Leiden, zullen op 5 septem ber Nederlandse volksliederen ten beste geven. Op die dag bestaat de Vereniging voor de Volkszang name lijk vijftig jaar. Volkszangers uit alle delen van het land trekken die eerste woensdag ln LfET WORDT DE de lA Een man zonder rijbewijs op de weg heeft bij controle veelal pech. Dit is toch wel zijn eigen schuld, daar hij zijn plichten niet heeft vervuld. Had hij maar naar goede raad geluisterd, dan was nu zijn motor niet gekluisterd. Blijf zonder rijbewijs toch thuis, want op de weg is het lang niet pluis. Automatische koffie Haag te getuigen van hun liefde vtfor bet Nederlandse lied en van hun trouw aan de vereniging, die een halve eeuw geleden door Arnold Spoel en zUn vrienden werd opgericht. Er staat voor deze dag heel wat op het programma: ccn officiële ont vangst, een excursie, volksdans, een receptie, cabaret en dan dus het caril- lonspel in tal van plaatsen van ons Maar hét gróte gebeuren vinden wij de volkszangmiddag In de Haagse Die rentuin. De leiding berust t>U de Lei denaar Herman Stcnz, begeleidster op de plano Is natüürlijk Betsy de Ridder- Spaan. Waarschuwing op rijm OOK in Leiden en omgeving treedt de politie, zoals men weet, thans streng op tegen hen, die een voertuig besturen zonder daartoe gerechtigd te zijp. Het publiek weet nu zo zachtjesaan wel, dat wanneer men op de weg komt zonder rijbewijs en ge snord wordt men zijn karretje kwijt raakt omdat het in beslag wordt genomen. Een politieman uit de omgeving van de Sleutel stad wil hierop nog eens de na druk leggen. Hij stelde zijn waar schuwing als volgt op rijm: kont is dat wel prettig, maar aan de andere kant wordt de romantiek steeds verder teruggedrongen. Een auto is een prachtig ding, maar de wegen moeten toch „warmer" hebben aangedaan toen de duligence er werd voortgetrokken door briesende paarden. Waren paar den, koetsiers en reizigers vermoeid, dam stond altijd wel ergens een her berg met een buigende waard en een open haardvuur, waar de ledematen heerlijk konden worden gewarmd. Daar stonden oud-hollandse stoelen met rieten zittingen, die tot rusten noodden. In dae herberg pruttelde ook dampende koffie in een grote ketel. Het was er huiselijk en gezellig. Waar ls die tijd gebleven! De zandwegen zijn eindeloze beton- banen geworden. De diligences zijn in ei'kaar geslagen of in een museum op gesteld. De herbergen zijn afgebroken, de oud-holdand6e stoelen opgegeten door de wurmen of door antiquairs opgekocht. De man, die per auto uit de richting Utrecht op Den Haag afstuift, behoeft zelfs niet meer uit zijn wagen te stap pen om een kleintje koffie te bemach tigen. Als hij bij een benzinestation aan de Laan van Nieuw Oost Einde langsrijdt, kan hij tijdens het tanken uit een automaat een kleintje koffie halen. Als hij het beslist niet anders wil hoeft hij niet eens uit te stappen. Voorlopig staat bij de automaat nog «en juffrouw om zo nodig *e assisteren. Met een druk op de knop kan men Met of zonder melk en suiker. het kleintje koffie tevoorschijn tove ren in de gewenste samenstelling: kof fie met suiker, koffie met melk, zwarte koffie of koffie met suiker en melk. De „mechanische kelner" aan de Laan van Nieuw Oost Einde kan, zondier bij vulling, 209 bekers afleveren. En waar- die machine wel vandaan komt? Och, waar anders produceert men dergelijke in de Verenigde Staten? Diana in Leiden 7E HEET Diana Whyte en ze woont in een plaatsje in de buurt van Southampton. Diana, die oogheelkunde studeert en werkt in een ziekenhuis ln zuid-Engeland, bracht een bezoek van tien dagen aan ons land. Ze Iógeert bij een vriendin In Haarlem. Zo gaat de gastvrouw nu dagelijks met haar En gelse gast op stap om haar de beziens waardigheden van ons land te laten zien. Er was ook een dag gereserveerd voor een bezoek aan Leiden Op een middag troffen we Diana aan in de Pieterskerk, waar ze een steen stond te bewonderen, daar aangebracht ter nagedachtenis van de Pilgrim- fathers. De Engelse gast vond Leiden een oude en daaróm zo bijzonder inte ressante stad. Ze had de Hooglandse kerk en de Burcht al gezien, en zou nog naar de universiteit gaan. Voorts staan nog dagtrips naar Am sterdam en Rotterdam op het program ma, en ook het zo vaak vergeten oosten des lands zal niet worden over geslagen. Of ze nog eens terugkomt? Op die vraag kon Diana niet zo gauw een antwoord geven. De wereld is ook zo groot en de vakanties zijn zo kort Zingende zaag ZAAGVIS zegt: „Wat mij mankeert Is, dat slechts sterke drank mij smeert. Vandaar, dat men mij onverbloemd. Zo zijnde, „in de olie" noemt En ik, al zingt mijn zaag wat traag Méér „olie op de golven" vraag. De prairie verdwijnt Rex. Walt Disneys indrukwekkend filmwerk „De prairie verdwijnt" is terug in Leiden. Voor wie nog geen kennis heeft gemaakt met het steeds verder teruggedrongen dierlijk leven in en hete streken een buitenkansje. Een film van hoge culturele en opvoed kundige waarde. De vrolijke vagebond Luxor. De vrolijke vagebond doet >g een week zijn krachtig stemgeluid schallen. Voor wie van romantische mu ziek houdt een meevaller; voor liefheb bers van ernstige muziek te veel zoete confetti. „Crescendo" speelt voor Radio Luxemburg De mondaccordeonvereniging Crescendo heeft bericht gekregen, dat een opname van het orkest morgenmiddag om 1 uur in het programma „Waag uw kans" op golflengten 208 en 49 meter zal worden uitgezonden. Bazaar voor Bartimeüs In het wijkgebouw Levendaal wordt 27, 28 en 29 september de grote bazaar ge houden voor Bartimeüs, het bekende blin deninstituut te Zeist. In het comité van aanbeveling hebben zitting: jhr. mr. F. H. van Kinschot, mr. dr. N. G. Geelkerken, dr. G. J. Goekoop. ds. H J. A. Haan, mevrouw G. Houwing-Oostra, D. van der Kwaak. ds. F. H. von Meyenfeldt. ds. J. N. de Ruiter, ds. C. J. v. d. Weele en mr. C. J. Woudstra. Het plaatselijk comité koestert van de bazaar grote verwachtin gen. gezien het enthousiasme en de be reidwilligheid van de medewerkers en Maar.heeft u al wat gedaan? Goede ren, onder andere boeken, kunnen worden afgegeven op de adressen: Oude Rijn 44a, Lage Rijndijk 138, Herengracht 21, G. Dou- straat 87 en J. Catsstraat 32. Giften zijn hartelijk welkom op gironummer 583490 van mevrouw De Nie, Lek straat 37, onder vermelding van „Barti- ;-bazaar". Geeft de blinde jongens neisjes de plaats, waarop zij recht hebben I Collecte vereniging Het Zonnehuis In de week van 20 tot en met 25 augus tus wordt in Leiden een collecte gehouden ten bate van de langdurige zieken, die ln de Zonnehuizen verpleegd worden, en voor hen die wachten op plaatsruimte om opgenomen te worden. Voor de zozeer ge wenste uitbreiding van de verpleeginrich ting geldt deze collecte wel voornamelijk. De vereniging beoogt christelijke verple ging van lijders aan een chronische of langdurige ziekte. Zij wil deze mensen niet alleen een goede verpleging verschaf fen. maar wil hen daarenboven plaatsen in een omgeving, die hen opheft uit een sfeer, die zo gemakkelijk leidt tot een algehele depressie. De kerkelijke gezindte van de patiënten speelt bij opneming geen rol. In de drie huizen kunnen in totaal 220 mensen worden verpleegd, maar de vereniging blijft streven naar het ideaal: In elke provincie ten minste één zonne huis. Stand arbeidsmarkt In de periode 6 tot en met 11 augustus steeg het aanbod mannen van 120 tot 135 als geheel werkloos ingeschrevenen, onder wie 75 mindcr-gesehikten. 40 minder-vali den en 60 slachtoffers van wrijvingswerk loosheid. De voordelige verschillen met volgende jaren bedragen respec tievelijk 715, 390 en 55. De vraag bleef constant op 440, waarvan 195 betrekking hadden op jeugdigen. De werkelijke be hoefte aan arbeidskrachten is belangrijk groter. Het aanbod van jeugdigen nam iets toe als gevolg van Inschrijving van ex-scho lieren. Aangezien echter in principe voor nagenoeg alle ingeschrevenen arbeids- is gevonden betekent dit geen wer kelijke verruiming van de arbeidsreserve. De vraag handhaafde zich op 195. Het aantal ingeschreven vrouwelijke arbeids krachten steeg om dezelfde reden van 60 tot 95, maar de vraag beliep 400 en had de helft betrekking op jeugdigen. Vooral in de kleding- en textielindustrie, handel, huishouding en administratieve sector bestaat grote behoefte aan vrouwe lijk personeel. Twaalf jongens zijn bij een auto- luk in Burgos (Spanje) om het leven ge komen. Zij behoorden tot een groep fa- langistische jongeren, die van een vakan tiekamp naar huis terugkeerden. 23 jon gens zijn gewond, van wie acht levens gevaarlijk. In de auto waren geen zit plaatsen. zodat alle 46 jongens moesten staan. Het ongeluk is te wijten aan bet springen van een band.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3