CHRISTFUJK miwjwwii Hoogste verwachtingen nog overtroffen Studentenhuizen zijn de enige oplossing De plaats van de werkende vrouw in de industriële wereld Wat nu? 2 Conferentie vlootgeestelijken besloten „De wijze, waarop Nederland ons ontving, kan niet verbeterd worden" E conferentie van vlootgeestelijken der Navo-landen, die de af- gelopen dagen op het buitengoed Beukbergen te Huis ter Heide is gehouden, werd gistermiddag met een bijeenkomst in de Ridder zaal te 's-Gravenhage besloten. De persoon, die niet weinig heeft bijgedragen tot het slagen van de conferentie, onze minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, was gistermiddag op de sJotbjjeenkomst in Den Haag aanwezig, evenals de staatssecretaris van marine, vice- admiraal (b.d.) H. C. W. Moorman. In het bijzonder de Amerikaanse staatssecretaris van marine, de heer C. S. Thomas, sprak zijn waardering uit aan het adres der Nederlandse ma rine voor het initiatief, dat zij nam tot deze conferentie; hij bedankte minister Staf voor zijn sympathieke steun. Hij was van mening, dat de wijze, waarop Nederland de conferentiegangers heeft ontvangen niet verbeterd kan worden. Ook het bezoek van Prins Bernhard bleek op hoge prijs gesteld te zijn. De voorzitter, de Nederlandse hoofd- vlootpredikant kapitein-ter-zee J. H. Sillevis Smitt, betoonde zich ook uiter mate tevreden. Zijn hooggespannen verwachtingen waren zelfs nog overtrof fen. Hij geloofde, dat de conferentie vele vruchten zal dragen, waarvan hij de niet geziene vruchten, het met open heid tot elkaar spreken, omdat de har ten naar boven toe open zijn, de groot ste noemde. De gedachtenwisselingen tussen pries ters. predikanten en rabbi's, die zeer talrijk geweest zijn. achtte ds. Sillevis Smitt van eminent belang. Aan het slot van de conferentie werd dan ook de resolutie aangenomen, in de toekomst meer van deze bijeenkom sten voor vlootgeestelijken te beleggen. Tijdens een op de conferentie volgen de persconferentie deelde de Ameri kaanse staatssecretaris van marine. C. S- Thomas, zelfs als zijn mening mede, dat dergelijke conferenties van grote invloed kunnen zijn on het behoud van de vrede in de wereld- Hij zeide te hopen, dat een bevredi gende oplossing gevonden zal kunnen worden voor de Suezkanaalkwestie. Op een vraag of de Verenigde Staten voornemens zijn militair op te treden in deze aangelegenheid antwoordde de heer Thomas: ..Mijn enige taak is de Doodgéwaande missionaris spreekt voor de K.R.O. Pater Missael Kammerer O.F.M. begint zaterdagavond, 25 augustus voor de zijn belevenissen als missionaris in het centrale bergland van Nieuw-Guinea. Toen enige jaren geleden Pater Kamme rer bij een bezoek aan de Papoea-stam men in moeilijkheden geraakte, werd ten onrechte het bericht van zijn dood ver- Oekrainse bisschop uit Siberië terug De inlichtingendienst van uitgeweken Oekraïners te Londen heeft vernomen, dat mgr. Ivan Lathyshevsky, bisschop van Stanislaviv in de Oekraïne, uit kamp in Siberië is vrijgelaten en naa Oekraïne is teruggekeerd. Zijn vrijlating betekent echter niet, dat hij zijn taak in het bisdom wederom kan hervatten. Mgr. Lathyshevsky is 71 jaar oud. Aan het einde van de tweede wereld oorlog werden alle Oekraïnse bisschop pen van de Katholiek-Byzantijnse Ritus gedeporteerd. Over het lot van de o gen is niets bekend. vloot in gereedheid te houden. Het zijn andere personen, die beslissen of deze al of niet niet gebruikt moet worden". Na afloop van de slotzitting werd i de zalen van het ministerie van vei keer en waterstaat een drukbezochte receptie gehouden. Wegenwacht rijdt op route Rotterdam- Numansdorp Op dinsdag 21 augustus a.s. zal de A.N W.B.-wegenwacht haar service op de Zuidhollandse eilanden uitbreiden met de route Rotterdam Barendrecht Klaaswaal Numansdorp, welke dan ook in haar patrouillesysteem wordt opgenomen. Enkele officiële ontvangsten in de gemeenten langs de route zullen reliëf verlenen aan de openingsrit, waar aan o.m. zal worden deelgenomen door een zestal wegenwachten en twee in specteurs. alsmede een groot gezelschap autoriteiten en A.N.W.B.-autoriteiten. Friese muziekkorpsen zijn noodlijdend Friesland telt ongeveer 200 muziek korpsen met 5700 leden en 260 za: ren met 8.000 leden, zo blijkt uit rapport, samengesteld door de Friese Cultuurraad op verzoek van Gedeputeer de Staten. De meeste van deze vere nigingen verkeren echter in zeer slech te financiële omstandigheden. Bij de meeste korpsen zijn de instrumenten zeer slecht en in de gevallen, waarin men is overgegaan tot het aanschaffen van nieuwe kampt men met de hoge schuld, doordat de bijdragen van de overheid en van de particuliere instan ties niet toereikend zijn. Nieuwe wet in Polen tegen de clerus De Poolse regering heeft een wet uit gevaardigd, die een nieuwe maatregel be tekent tegen de priesters. Deze wet be dreigt priesters met gevangenisstraffen van 6 maanden tot 5 jaar, indien zij notoire communisten de sacramenten weigeren. Advertentie Melodie en woord der Ethergolven ZATERDAG 18 AUGUSTUS Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gi 8.50 V d vrot VPRO: 10.00 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d arb 1 d continubedrijven; 11.30 Bariton en plano; 12.00 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 13.00 Nws; 13.15 VARA-varia 13.20 Accordeonork en solist; 13.45 Sport- praatje; 14.00 Gram; 14.35 Streekuitz; 15.00 I Sport- beroepsfitterij binnenwateren lezing; 15.35 Omr ork >llst; 16.35 Boekbespr; 16.50 Gram; 17.00 Holland Festival: Koorzang; 19.00 Artist staalkaart. VPRU: I tout caus; 19.40 Dc Bijbel ln caus. VARA: 05 Weense muz; 21.00 Caba- comm; 21.45 Gram; op zee hoorsp; 22.50 Gi 15-24.00 Gram KRO: 7.00 Nws: jz: 7.45 Morgeng .00 V d kleu Puzzel mee "1 frsum II. 298 7.15 Gewijde 9.00 V d vrouw; urg kal: 8.00 Nw kam; 11.00 V d zieken: 11.45 Gram Angelus; 12.03 Gram; 12.55 Zonnewi kath nws; 13.20 Promena 14.00 Boekbespr; 14.1 13.00 Nws ork; 13.50 Gr nnenkoor; 14.20 Gram; 14.40 Ama mma; 15.00 Kron v letteren en kunster 17.40 Amus muz; 18.00 Rltm Omr koor; 19.00 Nws: 19.10 Gran baken caus; 20.20 Act; 20.35 De Beroepingswerk Wieringerwerf. Aangenomen de benoeming tot geeste- k verzorger van de vluchtelingenkam pen te Berlijn: B. J. Meyer te Anna Pa- GEREF. KERKEN Beroepen te Ter Apel: W. van Oeve- •n te Vries; te Bruchterveld: kand. P. Joosse te Goes. Lerarer gaan in Amerika doceren In het kader van het programma, dat het Amerikaanse ministerie van onderwijs voor het academische jaar 1956/57 voor de uitwisseling van leraren tusen de Verenigde Staten en andere landen heeft opgezet, zullen meer dan 500 leraren buiten de eigen landsgrenzen doceren en ervaringen opdoen. Dit jaar zullen 156 Amerikaanse leraren worden uitgewisseld met gelijk aantal collega's uit 15 andere landen, onder wie 6 uit Nederland, t. drie leraressen: mej. H. van Laar, gem. meisjes-H.B.S. Leiden, mej. M. E. Koopmans^ gem. meisjes-H.B.S., R'dam Oudenampsen, huishoud school, Utrecht en drie leraren: de he ren J. J. A. van Straten, 2e gem. H.B.S. Amsterdam, A. G. van Wichen, Prin- Juliana School, Amsterdam en L. de Jonge, Christelijk Lyceum, Dor drecht. Zij zullen in de loop van deze week in Amerika voet aan wal zetten. Nederland zal 10 gastdocenten van overzee voor een jaar in het middel baar onderwijs opnemen. Openbaar Stelt u zich eens voor dat iedereen alles zou kunnen zien wat u deed. Ja, ook die heel ge heime zonden die we voor geen geld van de wereld zouden wil len bekennen. Stelt u zich eens voor dat iedereen precies uw ge dachten zou kunnen lezen. Ja, ook die gedachten die heel diep uit uw binnenste naar boven komen die u voor geen geld van de wereld zoudt wil len bekennen...! En toch komt dat ogenblik dat al uw gedachten, al uw woorden, al uw daden, de re vue zullen passé- ren. Dat ogenblik komt voor iedereen, voor u en voor mij. „Want wij moeten allen voor de rechterstoel van Christus openbaar worden, opdat een ieder wegdrage wat hij in zijn lichaam verricht heeft, naar dat hij ge daan heeft, hetzij goed, hetzij kwaad." Zo schrijft Paulus het aan de Corinthiërs. Geen ogenblik om naar te ver langen? Toch zegt Paulus: „Wij begeren te meer ons verblijf in het lichaam te verlaten en bij de Here onze intrek te nemen!" Omdat Paulus met heel zijn hart gelooft: „Jezus is voor mij ge storven, heeft gena voor mij ver worven. Ik ben van dood en zonde vrij!" EEN WOORD VOOR VAN DAAG Jeuk is erger dan pijn! gVZ,Z,b, DEBRQUflE Het probleem van de kamernood (Van een onzer redacteuren) De klacht, dat er in de universiteitssteden te weinig ruimte is voor de studenten is meei dan eens dit jaar aangeheven; speciaal in Leiden, Delft, Utrecht en Amsterdam is de nood groot. Het kamertekort bedraagt in deze steden 300 a 400 per stad; in andere steden dreigt een tekort op langex'e termijn. Nu zou de Nederlandse student deze gang van zaken stil kunnen gaan betreuren, uitziende naar wat hogerhand „er aan zal doen". Dat hij dit niet van plan is, bewijst het feit, dat de Neder landse Studentenraad, het landelijk contact-lichaam, waarin alle Nederlandse studenten vertegenwoordigd zijn, een rapport heeft samengesteld, waarin wel terloops de situatie getekend wordt, maar waarin de nadruk wordt gelegd op de enig mogelijke oplossing: de bouw van studentenhuizen. Nu zijn de studenten de meest be- anghebbenden in deze moeilijkheden en reeds daarom verdient het de belangstel ling van de. leden van beide kamers der Staten-Generaal, de curatoria der hoge scholen en Universiteiten, de rectores magnifici en de gemeentebesturen der universiteits- en hogeschoolsteden, aan wie het toegezonden is. Temeer, omdat dit rapport geen wilde plannen van een aantal jeugdige samenlevingshervormers bevat, doch de vrucht is van jarenlang overleg in de Nederlandse Studentenraad en in zijn huidige vorm bij weinig stu denten op weerstand kan stuiten. Wü menen bovendien te weten, dat de ln dit rapport neergelegde gedachten overeenstemmen met die van de staats- commissie-Rutten, die ln haar nota, waarin het geheel van de sociale stu dentenvoorzieningen overzien wordt, aan het eind van dit jaar ook aandacht aan het probleem van de hulsvesting zal schenken. In Leiden is, zoals reeds eerder door de studentendekaan is medege deeld, dringend behoefte aan 500 ka mers. Men heeft twee oplossingen be proefd: een huis-aan-huisactie, die wel iswaar 120 adressen opleverde, maar ten slotte het kamerreservoir slechts met 30 k 40 kamers vergrootte: de rest Weinig mannen woonden de discussie bij.... Tussen mensen en machines (Van een onzer verslaggevers) FRANKFORT, aug. DE machine bepaalt het tempo van de mens; de machine be paalt zijn werk; de ma- over de grenzen die God heen en weer geslingerd chine bepaalt zelfs ziin naast de mogelijkheden in worden tussen beroep en j M het leven stelt. gezin. denken. Wu kunnen niet U11 - Persoonlijke grenzen bij De zo vaak verkeerd be- meer op dezelfde Wijze voorbeeld. Niet alleen de grepen slogan van de ge- mensen zijn als onze machine legt ons iets op, lijkberechtigdheld van man grootouders. En deze SlSSS Omwenteling heeft het ligt daar, waar wij iets lend zijn. Daarom moet tp mpput hptrpkkinc on de niet meer veranderen kin- men bereid %zijn de llclulllcltill meest DetrekKing op ae nen waar we onder 20>n u|t handen u nemen wat vrouw. De wereld van dlcutuur „,n da machine haar te ™..r val, op See8 ÓaaoëmeS llld de techniek IS door de Staan, dat alles verder grond van haar anders-zijn. MU - - 1, moet wijken. Binnen deze De man kan maken, dat de ,1- man bepaald. Maar m grens toont God ons onze vrouw ook ta de wereld als die wereld moet ook de mogelijkheden: even goed van de machine vrouw tu, '1 aan de weduwe, die alleen blijft. Dat geldt voor het vrouw leven. Want de des avonds tijd voor naar werk en voor het huwelijk, deugdzame huisvrouw kinderen heeft, als aan de De problemen, zoenden durven bidden, dat God rust geeft. Wij zullen vrouwen blij den, omdat wij door de verzoening kinderen Gods donderdagmiddag maar weinig mannen aan wezig. De discussie spitste zich toe naar de plaats van de moeder in de industrië- wereld. Een dokters- iw uit West-Afrika pleit- srvoor dat de moeders zich weer herinneren, hoe over de wereld komen ondersteunende kracht van de moeders niet teer erkend en gebruikt m worden, zo zei zij. Een weduwe wees eroD. dat veel weduwen oud worden is. ken zo gaarne aan- leeft tegenwoordig, gehaald als bewijs van We kinnen alleen opge- j de machine aanvaarden, jost worden door man en de stelling „de vrouw omdat het een wereld Is, vrouw samen. En daar hoort uitsluitend thuis" waarin God evenzeer de hoort bij. dat man en vrouw KG Kol t-o^K+ Heer ,s a,s 1,1 de van zich afvragen, hoe hun doet bij het recht het ploegen en spitten, taakverdeling hoe tradi- bestieren van haar huis- Maar we mogen de stoffe- tioneel ook in de huis- tat' s'ilids *1945 heT^antai houden allemaal din- STSE SLKSE ,1%^ gen. die tegenwoordig waar wij voor de anderen economische en sociale buitenshuis gedaan wor- *een tehuis meer beteke- houdingen zich den. Bij dit alles leeft ITde v ™uw Tor dV'man" de werkende vrouw" de ouders voor de kinderen, TJET voorbereidingsboekje, ja zelfs de kinderen voor II waarin ter voorstudie tussen mensen en ma- de ouders. reeds vorig jaar beschou- chines; en dit geldt ZO- wingen over de verschillen- wpI vnnr Hp fahrieks- j 3 z0"den 111 d?, han?.en de onderwerpen zijn opge- wel voor ae iaorieKS der machine gevallen zijn, nomen, zodat ieder enigs- arbeidster als voor de als God ons niet liefhad. zjns eèn idee zou hebben, Dan zou geld alleen het zin- wat hem od de Kerkdag Ser u't wesuaien oeienae typiste enz. v0,le zlj* Maar nu zijn bezig zS. houden, vraagt kritiek op het telt, dat de Maar de eerste taak wij geborgen en gedragen Zich af: Wat heeft dit al- autoriteiten aarzelen maat- bliift het gezin bliift ®n wij anderen van jes met verzoening te ma- regelen te ner- Dlljlt net g J deze Liefde lets doorgeven. ken? En het antwoordt: De -ste van werk haar vrouw-Zijn, Dlljlt Daarom kunnen wij tegen verzoening heeft praktische dagen haar mens-zijn. deze industriële lijd ja zeg- gevolgen •- gen en toch tegen de ma- tussen mc Van dit alles uitgaande chine ons keren en kiezen chine, ee hield donderdag mevrouw v°°r de "lens. Voor veel Anni Rudolph uit Frank- De percentages van vroe- spanning nadert. Want de fort voor werkgroep IV een ge invaliditeit liggen bij door genade verzoende dringend noodzakelijk, dat referaat Zij zag zeer wel vrouwen ontstellend hoog. weet, dat God ook aan de werkende moeders worden de ontwikkelingsmogelijkhe- Wij weten ook dat de uver- spanning een grens stelt, gebracht den die er voor de wer- vermoeidheid, die er kende vrouw zijn. Maar ze schien de oorzaak v; wilde het slechts hebben gebroken leven, var prettige het salaris van de man, maar uit bit tere noodzaak. Een Zwit serse predikant waarschuw de voor de gevolgen van de hoogconjunctuur, die met zich meebrengt. moeten geen halve werkdagen moeders invoeren. Wanneer de moeder niet dagelijks weet, vanwaar zij kracht ontvangen kan, dan zou zij het niet lang kun nen volhouden, zo zei een vrouw uit Halle. Een volksvertegenwoordi- ten gun- LU juanuanun - °P het feit. dat de spanning in West-Duitsland weduwen eerst een toelage ontvan- De werkgroep achtte het was ongeschikt, omdat het vaak zolders betrof zonder was- en stookgelegenheid of omdat men te hoge prijzen vroeg. Een tijdelijke oplossing is gevonden door het bouwen van barakken met een levensduur van 5 tot 10 jaar, waarin 100 studenten kunnen worden ondergebracht. Blijven nog over grote 300 ingeschreven daklozen. Over 1 a 2 jaar zal hier een studentenhuis verlichting brengen. Het ligt in de bedoeling, dat de corpora althans ir de a.s. groentijd hun novieten zelf tij delijk onderbrengen maar daarna ligt nog veel in het duister. In Delft, waar door middel van de pers en met steun van de gemeente veel ruimte verkregen werd, zit men nu muurvast. Het midden terrein van het na de oorlog verrezen studenten- centrum Het Duivelsgat zal worden volgebouwd, maar ook dan blijven 150 studenten zonder kamer. In Amsterdam, met zijn twee universiteiten, waar vermoedelijk in september twee duizend eerstejaars aankomen dacht men 750 mensen van de stadsuniversiteit, 200 vai Vrije) niet te kunnen bergen. Mis schien brengt de cartoon-actie van A.S.V.A enig soelaas. In de meeste andere universiteits- hogeschoolsteden is men over twee jaar toch wel door de stille reserve heen. Ver meldenswaard is in dit verband, dat te Wageningen de actie voor meer wo ruimte o.m. via de kansels gevoerd Kampen en Groningen geven voorals nog geen reden tot ongerustheid. Algemeen is men het in studenten kringen er over eens, dat de bouw van studentenhuizen de enig moge lijke oplossing is. Thans wonen studenten op kamers die niet voldoen aan de minimum-eisen: rustige stu- deergelegenheid; voldoende ruimte; lucht en licht; goed sanitair; stook gelegenheid; enigszins gunstige lig ging t.o.v. studie- en verenigings gebouwen; redelijke huurprijs, zijn redelijke eisen, maar de weinigen die zulk een kamer hebben worden terecht benijd. Men zou oude huizen kunnen verbou wen: ze zouden dan aan een klein tal huisvesting bieden, maar het deel zou zijn, dat men elkaar goed kent en ontziet. Dit soort huizen staat meest al in de binnenstad, zodat men in c tact bljift met het gewone volle m senleven en niet in een ivoren toren Miaar omdat er weinig van deze hui zen zijn, zal het wel tot nieuwbouw moeten komen. Men moet, zo stelt de N.S.R. met nadruk, van deze huizen geen soort pensionaten maken, zodat onderscheid ontstaat tussen de „vrij- student, die op kamers in de stad woont en de gebonden student in het tehuis. Om dezelfde reden moet m« subsidiëring (want daar zal het moeten komen en het ministerie is daar toe ook bereid) niet zover doorvoeren, dat de kamers in het tehuis goedkoper worden dan die in de stad. omdat zo de rijke en de minder bedeelde student tegenover elkaar komen te staan. Even min mag men aan beursalen de ver plichting opleggen in een van rijkswege gesteund studentenhuis te gaan wonen, omdat zo ook weer scheidingen gelegd worden, waar ze niet horen: de kamers in het studentenhuis behoren studenten te bevatten van gelijke - beweging als daarbuiten. KABINETSCRISIS sukkelt voort en in plaats dat een oplossing in zicht komt, schijnen de partijen steeds dieper in het slop te geraken. Mocht men aanvankelijk nog menen, dat zij althans nog door de steeds dringender tijdnood gestuwd zouden worden naar overbrugging van de tegenstellin gen, het heeft er alles van, alsof de tijd niet meer een punt van over weging vormt. Dit verloop heeft tot gevolg, dat de publieke belangstelling gaandeweg af nemende is. Men noeme dit een ge volg van het tweede plan, het is niet temin een gevolg, en naar ons gevoe len zelfs een van betekenis. En achter de vraag naar de publieke belangstel- ling schuilt de vraag van het gezag. Hoe straks te oordelen over een kabinet, dat blijkbaar na zoveel han en wurgen, na zoveel passen en meten, tot stand moest worden ge bracht? Het valt voor de eenvoudige (die wij toch allen graag willen zijn) niet mee, in dit alles nog de overheid te onderscheiden- Toch is zij het en mag zij aanspraak maken op eerbied. Men denkt zich een kleine heid van 10 tot 15 niet uniforme ka mers. Door de beperkte omvang ver mijdt men massa-tendenzen. En bouwkundige heeft met zijn tekentafel meer ruimte nodig da*i bijv. de theo loog. In het beheer dienen de studenten zelf een grote plaats in te nemen. De interne gang van zaken blijft geheel in handen van de bewoners, die ook zelf nieuwe huurders toelaten. Met dit rapport meent de Neder landse Studentenraad de grenzen te hebben uitgezet, waarbinnen een bevredigende vorm van stu dentenhuisvesting kan worden bereikt Hij heeft daarbij gebruik' gemaakt van de ervaringen te Delft. De N.S.R. wil positief en richtingwij zend bijdragen aan de totstandkoming van een van dit vraagstuk, dat met het jaar urgenter wordt: men ver wacht dat in 1970 het aantal stu denten in Nederland zal zijn ver dubbeld. isleprogr. VARA: 17.00 V d aurn en weerber. NCRV: 20.15 Plai 20.35 Die Kluj 21.50 Dagslultini Engeland, BBC Hoi 12.55 Weerber: Orlcestconc: 14.30 Hoorsp: 15.34 16.30 Dansmuz; 17.00 V I bor; 18.00 Nws; 18.15 St 19.15 Caus: 19.30 Inter\ PUZZEL No. 492 Horizontaal: 5 vogel, 9 kleedje, 10 sportterm, 11 bevel, 14 rijksschool, 15 juist. 16 voorzetsel, 19 schrijfge reedschap, 21 schrede, 23 bevallig- Vertikaal: 1 weeginstallatie 2 hoog gelegen weide. 3 grote bijl, 4 dokter, 6 zuidvrucht, 7 grondtoon, 8 voör- gaand, 12 vrucht, 13 dwingeland, 16 toegankelijk, 18 dier. 20 deel van het lichaam. 21 gezinslid. 22 bevel. OPLOSSING PUZZEL No. 491 Horizontaal:: 1 topzwaar, 7 kaas. 8 e.v. 10 ka, 11 es. 12 rel. 14 Greta. 16 rem. 18 Eli. 19 abeel, 21 tel, 23 op. 24 er, 26 ka. 27 peon, 29 duikboot. Vertikaal: 1 toer. 2 PK. 3 zak. 4 waag, 5 as. 6 rustiek, 9 verbond. 11 17.00 Sportultsl18 19.00 Nws: 19.24 sol (21.00-21.15 Cau Brussel. 324 m. 11.45 Gram: 12.00 en 1'. Idem: 12.30 Weerber; 12.34 Gram; 13.00 Ni 13.15 Muzikale kaleldoscoop; 14.30 Journ; 15.00 25 rob, 27 pi, 28 N.O. 20 leek, 19.40 Gram 21.00 Lichte 23.00 Nws: 13.15 Verz progi 20.00 Omr ork: 20.30 Grar muz: 22 00 Nws; 22 15 Gran 23 05-24.0 Gram 4 cm. 12.15 Gram; 13.00 Nw 1.00 La Kovantchina op 17.10 Gram: 18.38 Lichte mu IP 30 Nws; 20 10 20.30 21 00 2200 Nws: 22.15 Lichte mu het toestel binnen zijn bereik. Nog tweehonderd meter., toen doken twee Hurricanes plotseling vlak voor hem omlaag en op de Dornier af. Diefstal bij klaarlichte dag! Snel kwamen beide jagers op de Dornier af en plotseling schreeuw de hij in de microfoon: „Pas op! Jullie vliegt tegen elkaar op!" Het was te laat- De linker vleugel van de rechtse Hurricane werd plotse ling dubbel gevouwen en brak af, waarop het toestel onmiddellijk kantelde. Als waanzinnig zet te de andere Hurricane door, smakte tegen de staart van de Dornier en even later spatten de brokstukken naar alle kanten. De twee bescha digde toestellen werden weer van elkaar gerukt en tolden, achtervolgd door wrakstukken, naar de diepte. Het hele drama speelde zich in enkele seconden af. Een kilometer voor hem uit, en een flink stuk beneden hem, vloog een grote Heinkel en hij dook er achteraan. Het toestel moest of on klaar zijn of op een stomme manier worden be stuurd, want het deed geen poging hem te ont wijken toen hij er op af joeg; het moest be schadigd zijn. Het vulde practisch zijn gehele windscherm een prachtig doel! Als gewoon lijk wachtte hij tot het laatste ogenblik met vu ren, maar toen hij op de vuurknop drukte, hoorde hij slechts het spottend gesis van samen geperste lucht door de kamers der machinege weren. Geen munitie meer! Razend van woede en teleurstelling draaide hij vlak voor de Hein kel langs, maar het toestel vervolgde onver stoorbaar en moeizaam zijn koers. Hij joeg er DAN MAAR ZO! weer achteraan met een waanzinnige begeerte het te rammen, met zijn schroef het roer af te snijden maar toen kreeg hij zijn gezond ver stand terug en hij draaide af. Toen hij op Duxford was teruggekeerd, ver telden twee van zijn vliegers, Brimble en Bush, dat ze Bader's eerste Dornier in vlammen had den zien neerstorten en dat slechts één lid van de bemanning er uit was gesprongen. Bush had ook een Dornier te pakken gekregen, McKnight twee andere., ook Eric Ball, Powell-Sheddon, Turner en Tamblyn hadden „gescoord"., elf bevestigde overwinningen voor 242 Squadron. Maar Sclander en Lonsdale werden vermist De beide andere squadrons hadden nog zo'n negen vijandelijke toestellen vernietigd, maar 'wee toestellen van 310 Squadron waren niet op hun basis teruggekeerd. Later belde Lonsdale op. Hij was omlaag ge schoten, had zich met zijn parachute weten te redden, maar was in een boom voor een meis jeskostschool terechtgekomen, waarbij hij aan een been was gewond, zodat hij onmogelijk uit de boom kon klimmen Zo had hij in een onge makkelijke houding wel een half uur in de boom gezeten, terwijl onder hem de meisjes stonden te giebelen totdat de dorpsveldwachter kwam en een ladder te voorschijn haalde. Sclander was dood. Toen belde Gordon Sinclair van 310 Squadron uit Caterham aan de andere kant van Londen. Hij had in een van de Hurricanes gezeten, die tegen elkaar waren gebotst en had kans gezien zich met zijn parachute te redden. Bader greep de telefoon: „Hoe is 't er mee, Gordon?' „Ik ben nog stomverbaasd, majoor," antwoord de Sinclair. „Moet je toch meemaken! Ik kwak te midden in de hoofdstraat van Caterham neei en toen ik m'n parachute uit de goot opraapte, kwam er een knaap op me toe en zei: 'Hallo, Gordon, ouwe reus. Wat doe jij hier?' Laat 't nou een knul zijn met wie ik nog op school heb gezeten!" De vlieger van de andere Hurricane, een Tsjech, had zich niet weten te redden. Maar de cijfers waren gunstig: twintig vijan delijke vliegtuigen vernietigd voor het verlies van vier Hurricanes en twee vliegers. Want in september 1940 speelden alleen de cijfers een rol. Maar toch was Bader niet voldaan. Hij vloog naar het hoofdkwartier van 12 Groep in Huck- nall en zei tegen Leigh-Mallory: „Generaal, als we meer jagers hadden gehad, dan hadden we nog tientallen moffen aan flarden kunnen schie ten." „Daar had ik juist met je over willen spre ken," zei Leigh-Mallory. „Als ik je vijf squa drons gaf, zou je die kunnen mannen?" (WORDT VERVOLGD) 'jpERWIJL WIJ dit schrijven, op de morgen van de vrijdag, is prof. Lieftinck nog steeds niet van zijn op dracht tot informatie ontheven. Hij is kennelijk nog steeds op de een of andere manier actief. Daarin schuilt onze overtuiging een juist element. Wij zijn nog altijd de mening toe gedaan, dat het op de weg van K.V.P. P.v.d.A. zelf ligt, te pogen uit de impasse te geraken- Willen zij dan niet zonder elkaar en dit hebben zij getoond dan zullen zij zelf moeten laten zien, hoe zij dan wel mét elkaar willen. Men heeft na de aanvankelijke mis lukking, waartoe ook prof. Lieftinck gedoemd bleek, al gesteld, dat nu nog slechts mogelijk was een kabinet zonder K.V.P. of een kabinet zonder P.v.d.A. En in dit verband werd dan als regel weer de 'naam genoemd van een formateur of informateur uit een der protestantse partijen, die dan zou mofeten formeren, hetzij zonder de K.V.P. hetzij zonder de P-v.d.A. j^JIT LAATSTE blijven wij onder de huidige omstandigheden voor zulk een man een wel uiterst zware taak achten. Want dan is aan hem de keuze tussen K.V.P. of P.v.d.A., en dit, ter wijl er voor hem op zichzelf geen reden zou zijn, zulk een keuze te doen. Hij is noch K.V.P. noch P.v.d.A., hij is zichzelf, en als het op zijn ver houding tot K.V.P. of P-v.d.A. aan komt, welnu, dan is er zo het een en ander, dat hem aan de K.V.P. bindt en dat hem daarvan scheidt en en dan is er eveneens zo het een en ander, dat hem aan de P.v.d.A. bindt en dat hem daarvan scheidt. Er is voor hem geen reden, -een zwaarder accent te leggen, hetzij op een van de bindende hetzij op een van de scheidende elementen. Dit te minder omdat vermoedelijk in zijn ogen de tegenstelling, die nu tussen K.V.P. en P.v.d.A. bestaat, niet van dien aard is, dat zij niet te overbrug gen zou zijn. Daarom zien wij voor ons zelf op dit ogenblik nog slechts twee moge lijkheden. De eerste troffen wij ook aan in „De (r.k.) Volkskrant". Zij bestaat hierin, dat alsnog gepoogd wordt, het bestaande geschil tussen K.V.P. en P.v.d.A. uit de weg te ruimen: Daartoe schijnt temeer aan leiding, omdat alweer het gerucht gaat, dat het geschil uiteindelijk weer eens het produkt is van onderling misverstand. JN dit verband schrijft „De Volks krant": „Wij begrijpen, dat de ge wone burger er haast de moed bij gaat verliezen. Toch zou de tijd zeker goed besteed zijn als beide partijen het alsnog eens konden worden over een weg naar dit hoogst belangrijk stuk maatschappijvernieuwing (de be zitsvorming namelijk). En ook wij be grijpen, dat dit voorshands zeker niet meer dan een compromis kan zijn, waarvoor van beide kanten offers aan eigen inzicht moeten worden ge bracht." Wie dit leest, doet goed er bij te bedenken, dat er nogal relaties be staan tussen dit r.k. blad en prof. Romme. In dit blad wordt dus op alsnog een poging tot verzoening aan gedrongen. Dit is dan de ene mogelijkheid. Mocht ook deze poging niet slagen of mocht men er thans niet meer aan willen, dan zit er naar onze mening niets anders op dan dat men terug keert tot het uitgangspunt: de uitslag der verkiezingen, en dat men weer gaat volgen de regels van het parle mentaire spel. Die regels vormen ten minste nog een tamelijk objec tief gegeven. Dan ligt het voor de hand, dat de opdracht belandt bij een man uit de partij die als de sterkste en met de grootste winst uit de bus kwam: de •.d.A. Dan zal het aan hém zijn te formeren, hetzij mét hetzij ook zón der de K.V.P.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2