Jlieuure £ri fcsrije (Courant Onverwacht Dulles op krachtige taal van Suezconferentie bij Plan tot internationalisatie om toekomst te waarborgen Vier Israëliërs gedood overval op autobus U. TIP-T0NIC Stevenson is kandidaat president Ver. Staten ijnwerkers in losgeschoten lift licht gewond Leider Eoka wil einde maken aan terreur op Cyprus Desso Tafelkleden VRIJDAG 17 AUGUSTUS 19S6 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0.18 per millimetet Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 DirectieF DLEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi Is gftebleven "myn hert ia tegijenspoet" Zevenendertigste jaargang No 10731 Kans om Afrika te behouden Zit PAGINA 5 VLOTTE START - LONDEN OPTIMISTISCH (Telefonisch van onze correspondent) LONDEN, VRIJDAGMORGEN DE SUEZKANAALCONFERENTIE, die gisteren in Londen geopend is, heeft wel eeii uiterst gelukkige en voorspoedige start gehad. Het waren voornamelijk twee feiten, die deze vlotte start mogelijk maakten: de benoeming van Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken tot voorzitter der conferentie en de krachtige rede met haar reële en constructieve voorstellen van Lloyds Amerikaanse collega Foster Dulles. Deze rede was een verrassing, want men had niet ver wacht, dat Dulles zo krachtig stelling zou nemen tegen Nassers naasting als thans wel het geval bleek te zijn. Dulles stelde een uit vier punten bestaand plan voor „dat dient te worden aanvaard door alle partijen en onverwijld in werking moet worden gesteld". Vier principes aldus Dulles moeten aan dit plan ten grondslag liggen: Het Suezkanaal moet doelmatig be heerd worden als vrije veilige inter nationale waterweg in overeenstem ming met de principes van de Suez- kanaal-conventie van 1888. De exploitatie moet los staan van nationaal-polltieke invloeden van welk land deze ook afkomstig zijn. Alle legitieme rechten en belangen van Egypte inclusief een redelijk aan deel in de financiële baten van het Suezkanaal dienen te worden erkend Aan de aandeelhouders der Suez- 'kanaal-maatschappij moet een rede lijke compensatie worden uitgekeerd Op grond van deze fundamenten ont vouwde Dulles het volgende plan: 1. Dc verantwoordelijkheid voor de ex ploitatie van het Suezkanaal wordt toe vertrouwd aan een Internationale raad van bestuur, waarin ook Egypte zitting heeft en die gelieerd is niet de Verenigde Naties. Geen enkel land mag In deze raad een dominerende positie innemen en tegen geen enkele natie mogen discriminerend# maatregelen worden toegepast. 2. Door een terzake dienende overeen komst met Engeland krijgt Egypte recht op een redelijk aandeel in de op het kanaal te maken bedrijfswinst. 3. De overeenkomst zal ook voorzienln. gen treffen voor compensatie-uitkering aan de Suezkanaal-maatschappiJ. 4. Zouden er over punt 2 en 3 menings verschillen ontstaan, dan wordt hierover beslist door een arbitrage-commissie, aan te wijzen door het Internationale Ge rechtshof te Den Haag. Dulles stelde in de aanvang van zijn rede vast, dat het Suezkanaal van hei begin af een onuitwisbaar internationaal stempel heeft gedragen. Sinds Egypte een onafhankelijke staat geworden is, is de conventie van 1888 als bindend aanvaard. Het kanaal is van steeds groter belang geworden voor de wereldscheepvaart en verleent thans doorgang aan het zesde deel van het internationale handelsver- Zonder de internationale opinie te raad plegen stelde kolonel Nasser op 26 juli jl het kanaal onder Egyptisch staatsbeheer. Hij maakte duidelijk, dat deze daad niet alleen een vergelding was voor de weige ring van Engeland en Amerika om de Assoeandam te financieren. Hij had deze daad. naar hij zei, reeds twee-en-een-half jaar lang overwogen. Thans, tijdens zijn rede op 26 juli bij gelegenheid van de De grote zaal in het Londense Lancaster House op het ogen blik, dat de Britse premier Sir Anthony Eden de confe rentie opende. Na zijn woor den van welkom verliet Sir Anthony de zaal en nam de minister van buitenlandse za ken Selwyn Lloyd de leiding de Britse delegatie over. vijfde verjaardag van de revolutie, coi stateerde Nasser ..zo God het wil. zullt wij de ene overwinning na de andere be- De Amerikaanse regering hoopt var harte, dat Egypte met behoorlijke midde len zowel zijn materiële als morele positi« versterkt, maar de grootheid van eer natie wordt niet juist afgemeten door haar vermogen andere te kwelsen of te bedrei gen. In deze tijden zijn de landen elkaar afhankelijk en deze afhankelijkheid bereikt in het Suezkanaal wellicht haar hoogtepunt. Het economische leve vele naties is gevormd door vertrouwen in het systeem van het Suezkanaal. En dat systeem te ondermijnen of misschien zelfs te vernietigen of te -trachten winst te be halen door te dreigen dat te doen. is geen erwinning en verhoogt evenmin de grootheid van een land. En al heeft pre sident Nasser na de wereldwijde reactie op zijn daad nu gezegd, dat Egypte vrije doorvaart door het kanaal zal toestaan, toch is één ding zeker: waf ook de huidige bedoelingen zijn van de Egyptische rege ring, de handelsnaties der wereld weten, dat zij thans zijn overgeleverd 'aan Egyptes genade. Op eenzame woestijnweg Drie Israëlische militairen en een vrouw zijn gisteren gedood bij een overval op een door twee militaire jeeps geëscorteerde Israëlische auto bus. Deze maakte de wekelijkse rit door de Negev woestijn van Tel Aviv naar Eilat. Op een verlaten woestijnweg, anderhalve kilometer van de Jordaanse grens en 80 kilometer van het einddoel, lagen de overvallers in hinderlaag. Onmiddellijk nadat de eerste schoten gevallen waren, reed dè zwaar gewonde chauffeur van de bus zo hard hij kon Groot was de belangstelling van het publiek, voor Lancaster House, toen de ene delegatie na de andere kwam voorrijden. door. Waarnemers van de Ver. Naties zijn direct naar de plaats van de overval ver trokken. Men vond de stoffelijke resten van de drie militairen. Zij waren kenne lijk geschopt en gedeeltelijk van hun kle ding beroofd. De ovérvallers hadden spo ren van rubberzolen achtergelaten. Deze leidden naar de Jordaanse grens. De IraëMsphe autoriteiten he-bben een klacht ingediend bij de gemengde be standscommissie en om een spoedzitting gevraagd Enkele uren eerder was in diezelfde woestijn een Israëlische vrachtauto op een mijn gereden. Hierdoor waren vijf Israëliërs gewónd, van wie twee ernstig. Jordaanse strijdkrachten in de gebie den. die aan Israël grenzen zijn versterkt en hebben bevel gekregen, zich gereed te houden. Volgens een Jordaanse woord- voerder zou dit een voorzorgsmaatregel zijn tegen elke aanval van Israëlische zij de als gevolg van de ontwikkelingen in di kwestie van het Suez-kanaal. Soortgelijke maatregelen zouden genomen worden door de drie andere Arabische staten, die Israël grènzen: Syrië, de Libanon Egypte. Nederlander in Zweden gearresteerd De politie te Stockholm heeft op denking van diefstal, een Nederlander gearresteerd. Hij zou eigendommen, v onder juweien, toebehorend aan de echt genote van de Britse ambassadeur Stockholm. Lady Hankey, hebben gesto len en begraven. De buit werd door enige jongens gevonden. Door de politie werd bij de vindplaats een val voor de dief op gezet. waar de Nederlander is ingelopen Hij is vannacht ondervraagd door d# Zweedse en Noorse politie. De nieuwste tip voor Uw long drink: VlMMUÏii Rode Kruis en Marcinelle AL HALVE TON OP GIRO 777 GESTORT Zoals geméld is opende het Nederland- sche Roode Kruis maandag onder nummer 777 een speciale girorekening om het Ne derlandse volk in de gelegenheid te stel len, blijk te geven van zijn medeleven met de nagelaten betrekkingen van de slacht offers van de mijnramp in Marcinelle. Het Nederlandsche Roode Kruis stortte Nieuwe opdracht aan Lieftinck Het kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit de Koningin heeft aan prof. mr. P. Lieftinck een nieuwe opdracht verstrekt tot het onderzoeken van de mogelijkheid tot het vormen van een kabinet, dat het vertrouwen van het parlement zal kunnen Slachtoffers auto-ongeluk in Tirol begraven Onder bijzonder grote belangstelling zijn gistermiddag op de algemene begraaf plaats ..Jaffa" te Delft de vijf Nederlan ders. die begin vorige week bij een auto ongeval in Tiroi om het leven kwamen, ten grave gedragen. Het zijn mevrouw M. E. van Drongelen-Van den Berg uit Delft en de heer en mevrouw Van Drongelen- Meihuise-n en hun beide kinderen uit Gro ningen. De stoffelijke resten waren dins dagmorgen in Delft aangekomen en in daarop zelf een bedrag van f 1000,Van- het jeugdhuis aan de Voorstraat opge- morgen om half elf was op dit gironum- i baard. Zij werden in twee familiegraven mer een bedrag van f 49.516,30 gestort. bijgezet. Met 1373 stemmen Adlai Stevenson is b(j de eerste stero- werd advocaat. Als jong advocaat sloot riling op de democratische parttfeonventie hij zich aan bij de Raad voor buitenlandse Ie Chicago met 905!a stem gekozen tot betrekkingen te Chicago. In 1943 leidde hij kandidaat voor het presidentschap der,een burgerlijke economische missie naar Verenigde Stoten. Z(jn tegenstander Har-1 het vrije deel van Italië en in 1945 bereikte riman, die tot het laatst toe ijverig ge- hij een hoogtepunt, toen hij naar de V N-- steund werd door oud-president Truman. j conferentie te San Francisco ging en deel behaalde 189'i stem. uitmaakte van de Amerikaanse delegatie Dus nu naar alle waarschijnlijkheid de verkiezingsstrijd van het Amerika: volk in november weer gaan lussen dezelf de candidaten als in 1952: de Republiki Eisenhower en de democraat Stevenso De grote vraag is verder, wie nu kandidaten zullen zijn voor het vice-pre- sidentschap. Stevenson heeft zich hier over nog niet uitgelaten. De namen, wel ke in dit verband genoemd worden, zijn die van de senator Hubert Humphrey Minnesota, senator Ester Kefauver Tennessee, senator John Kennedy Massachusetts, burgemeester Robert Wag ner van New York, senator Alb van Tennessee en gouverneur Rob ner van New Yersey. Vanavond zullen Stevenson en Truman voor de conventie spreken en de kandi daat voor het vice presidentschap geko zen worden. Van Truman wordt verwacht, dat hij zijn draai zal moeten vijlden om de boze dingen, welke hij van Stevenson gezegd heeft, weer goed te maken. Hij heeft reeds verklaard, wanneer Ste- »nson het hem vraagt, deze te zullen eunen. Zijn eerste reactie op de kandi daatstelling van Stevenson was: „W# n het winnen". k had hij een glimlach voor het voor aan gouverneur Gary van Oklahama, a de stemming voorstelde om Steven- iu met algemene stemmen tot presi dentskandidaat uit te roepen. De afge vaardigden juichten dit voorstel toe eD op het bord der uitslagen kwam achter aam Stevenson het cijfer 1373. Reddingswerk te Marcinelle door mijn gas opnieuw opgehouden Vijftien Belgische en Italiaanse mijnwerkers werden gisteren in de mijn Werister bij Luik gewond, toen de lift, waarin zij met 35 collega's stonden, omlaag stortte. Dit gebeurde tussen de verdiepingen 400 en 500. Dc steunklampen van de lift werkten gelukkig onmiddellijk, zodat alle man nen het er zonder ernstige verwondingen afbrachten. Twee Italianen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. andere mijn. niet ver van de ploegen in te dringen en zwoegde onver- brandende Bois du Cazier, constateerde moedd'baar zestien uur per dag. Dit was de digploeg een abnormale rookonlwikke- pas na enkele dagen opgevallen iing cp de verdiepingen 1150 en i220 De Vandaag op de dag dat in Marcinelle mannen werden iilings naar de begane 3S ,,„hlo;ter, v,„ mönr,„p „„rden grond gebracht Technic! daalde wrtrol- lenen alle Belalsche mtlnwer- kers uit picteit het werk neer. Onder de 36 doden z(jn 21 Italianen. 12 Belgen, een itatenioze. een Pooi en een Tsjech. De de Italiaanse slachtoffers zul- stellen. gens af om een onderzoek i Het bleek, dat er geen sprake brand of infiltratie van rook uit da ramp mijn, maar hoogstens van wat waterdamp. Het bergingswerk Ie Marcinelle Ij ,UJe|UWe ,r,v,„ „arden neersela- teren geniime tijd gestagneerd doordat ,ea v3n hun in de hoofdschacht, tassende eerdiepingen overbrenslns naar TtaallB. Vannacht zijn nog vijftien lijken van omgekomen mijnwerkers ontdekt in de rampmijn en wel op de verdieping van 769 meter. Vanmorgen vroeg is een red dingsploeg doorgedrongen tot de galerij op 1035 meter. Tot dusver was dit nog niet gelukt. mijngaszak opleverde voor de redders, die nog altijd proberen, de 169 ingeslc-tenen, waarschijnlijk omgekomen mijnwerkers, te bereiken. Franse en Duit- specialisten werden teruggeroepen om it te onderzoeken. Pas gisteravond kon men weer verder aan. De lift zou zakken tot een diepte an 911 meter, waarna men door middel an een aan de liftkooi bevestigde schachtton zou trachten door te dringen de 975 meter verdieping, waar de vorige week woensdag is ontstaan Hier zullen morgen dus in geen geval tverlevenden verwacht worden. Stakingen Wie is hij Voordat Stevenson gouverneur van de ■taat Illinois werd, hadden zijn partijgeno ten al uitgemaakt, dat hü voor een verlo- saak vocht, omdat een republikeinse winning volgens hen overmüdelijk Tot aller verbazing won Stevenson echter de verkiezingen. Hij behaalde zelf» en half miljoen stemmen meer dan zü" epublikeinse tegenstander. In de periode, dat Stevenson gouverneur •an Illinois was. heeft hij talrijke wijzi gingen ingevoerd, die er toe leidden, dat n eind werd gemaakt aan de corrup- iie in de grote steden welig tierd# Daarmede won hij de sympathie van vel# :en. Maar hij maakte zich ook vel# vijanden. :t succes had voor Stevenson echter grote schaduwzijde. Zijn vrouw had afkeer van de verplichtingen, die d# functie van haar man voor haar mee bracht. Zij verliet hem en vroeg echt scheiding aan. Voordat Stevenson een jaar functie was, kreeg de echtscheiding haar beslag. Stevenson heeft drie zoons. Adiai (25). Borden (23) en John Feil (19). Adlai Stevenson's vurigste wens was. j een krant te gaan werken. Maar zijn vader wilde dat hij studeerde en dat ge beurde dan ook. Eenmaal afgestudeerd werd hij dank zij vaders connecties met het Hearst concern als correspon dent van de International News Service naar Moskou gezonden. In 1927 keerde hij te Chicago terug en Ier wil tweede Monaco stichten DOEN de mi 44-jarige pachtheer. Toen kocht hij geweldig t Great Saltee. Konijnei zeevogels zijn er de enige bewoners en Neale be weert, dat Ierland Michael Neale kleine jongen was keek hij vanaf de akkers van zijn vadci te Wexford aan de Ierse zuidkust over de kleine glanzende groene plekjes de Sahec eilanden in het blauwe ivaler lig gen. Hij beloofde zichzelf, dat die eens ven hem zouden zijn. Michael wil de geld verdienen, hg otng naar Londen en werd krantenverkoper, borden wasser en later kreeg hij nooit iets een baantje aan een che- heeft en di mische fabriek. Hij handig en zuinig en het Hij wil er een pnnsdoi wonder gebeurde, dat hij van maken e na enige jaren de fabriek Michael de m zijn bezit had Uit de Maar hij kaï winst, die hg maakte, van konijnen kocht hij boerenland en zecmeeuwene zo werd hij een rijk daarom wil eindelijk zijn jeugdideaal. Reeds heeft lxij tiendui- i bezit veilox znd tropische gewassen aan laten rukker,, die de achtergrond van het co- een „kroningszetel" loten beeldhouwen. De rest moet nog komen en de kustbewoners, die het helemaal niet zo gek vinden om van Great Saltee een luxueus va- cantieoord te maken, wachten maar af De moeilijkheid is, behalve het recht een prinsdom te stich ten, de Ierse wet. die alle gokspel verbied:. Neale wil baas. in eigen huis of liever prins op eigen eiland zijn en heeft ken nelijk Monaco als voor beeld genomen. Dc leren wachten nu maar af of dat lukken za'. In sommige Belgische mijnen te Char leroi en Bergen zijn gisteren, proteststa kingen uitgebroken In Bergen organi seerden de stakers in werkkleding en met hun mijnhelmen op een mars door de stad ter ondersteuning van de eisen tot verbetering van de veiligheid in de mij- Zij trokken van mijn tot mijn en hun aantal groeide steeds. Hier en daar moest a7"AÏ27mraeN«wdêrin\."ln"947'de P0""8 'xwcnMte komen, kon men hem weer te Chicago vinden enl een Jaar latc-r werd hij gekozen tot gou-' verneur van Illinois. I Een klandestiene redder te Marcinelle Als het waar is, dat politiek de „kunst is gisteren gehuldigd. Het was Frans Ver van het compromis" is, zei Stevenson eens,meulen, die enkele jaren geleden was ge- dan heb ik het er tot dusver niet gek af-.slaagd voor het examen mijnopzichter, gebracht. Mjjn moeder was een rcpubli-1maar die door de mijndirectie werd af- heinse eu Unitorisch. M'n vader was de- gewezen omdat hij na de oorlog wegens mocraat en Presbyteriaan. Ik eindigde incollaboratie was veroordeeld. Hij had kans zjjn partij en in haar kerk. gezien, zich ongemerkt tussen de redding- Klandestiene redder Blauwe trompetterscavalerie Het trompetterkorps der cavalerie steekt thans in gala-tenue. Gisteravond had de op de Hof voor de kerk van Sint-Joris, de schutspatroon der cavaleristen, ta Amersfoort, de overdracht van de nieu we uniformen plaats. Ze zijn een ge schenk van het „Comité Ceremoniële Tenue Trompetterkorps der Cavalerie", kopie van de vroegere blauwe Morgen in ons ZONDAGSBLAD „Terzijde van de grote weg" is de titel van een reportage, die wij morgen op de voorpagina van het zondagsblad zullen brengen. Onze speciale ver slaggever had langs de weg een onderhoud met enkele buitenlanders, die, elk op eigen manier, hun vakantie in Nederland doorbrengen. De Quisten gaan een fami liereünie houden en wat dit betekent, staat eveneens op die voorpagina. Op bladzij twee schreef J. W. Ooms een kort verhaal, wordt een beschouwing opgenomen óver het Hervórmde kerkje van Heumen en vinden radiorubriek en volkswijk een plaats. Blad Zij wijdt aandacht aan de zomer, althans zo zouden wij het willen noemen. Er wordt namelijk geschreven over regenkleding. Een nieuwe lijn in het kapsel wordt daar eveneens onder de loep genomen. w Tragiek en leed bij kunste naars, is de titel van een beschouwing in het cultu reel venster. Er worden weer allerlei onderwerpen op het zo uitgebreide ge bied der schone kunsten besproken. In Hollywood, de Ameri kaanse filmstad, bestaat een bloeiende bijbelclub. Hoe men daar te werk gaat ont vouwt een artikel op de pa gina Geestelijk Leven. huzai .uniforr ■zitter van het Comité, reserve kolonel titulair b.d. jhr. P. J. Six. droeg de uniformen over aan de chc.f van de Generale Staf, generaal B. R. P F. Has- selman. Vele hoge militaire en bui eer lijke autoriteiten woonden de plechtxo- heid bij. Met een taptoe en een mars door Amersjoorts binnenstad, waarvoor zeer grote belangstelling bestond, besloot het trompetterkorps de plechtigheid. Bruiloftsgasten aten bedorven soep Negen feestgangers kropen ziek onder de wol De viering van de zilveren bruiloft van het eehtpaar B. Vogel-De Koning te Bovcn-Hardinxveld eindigde voor negen feestgangers in bed. Oorzaak van dil -achte sli liddaes had gekookt en hc-eft echte deksel de zond tevoren al wel in een weckiketel. Men niet meer geroerd, noch het do ketel afged: Pamflet gevonden Neale soep gereed was. Gevolg: een te langzami afkoeling De ketel werd als hel ware een broedstoof voor bacillen. Toen men de soep at, proefde men niet. dat ze al een beetje zuur was. 's Avonds werden de gevolgen echter duidelijk. De ouds'e zoon werd ziek Even later raak te diens vrouw bewusteloos. Zij is in het ziekenhuis te Sliedrecht opgenomen, maar kon de dag daarna al weer naar huis. Ock de andere gasten werden niet goed Een nacht te bed heeft echter ge noeg genezende invloed gehad. De ingrediënten, die in de soep waren verwerkt, bleken bij het onderzoek de toest der kritiek te kunnen doorstaan. De slager treft geen schuld. Zijn vlees was De leider van de Cyprische verzetsbe weging op Cyprus heeft door middel van een vlugschrift bevel gegeven het verzet tegen dc Engelsen te staken. Na het vin den van een exemplaar van hel vlug schrift in Nicosia is gouverneur Sir John Harding onmiddellijk In conferentie ge gaan met zijn adviseurs om de nieuwe situatie te bespreken. Men twijfelt name lijk aan de echtheid van het strooibiljet, omdat dc verzetsbeweging meestal bij dui zenden haar vlugschriften verspreid, ter wijl van het strooibiljet met de verras sende mededeling tot nu toe slechts enkele exemplaren gevonden zijn In dit vlugschrift schrijft dc leider van de Eoka: „Ik ben bereid een bewijs te leveren van mijn menslievende gevoe lens door nieuw bloedvergieten te voor komen en te helpen bij het bereiken van een oplossing tussen de beide partijen. Om mijn onwankelbaar verlangen tot het bevorderen van een gunstige oplossing van liet werk. ondernomen door aartsbis schop Makarios te bewijzen en de Cy prische nationale kwestie op te lossen, geef ik bevel om van vandaag af de operaties van alle strijdkrachten onder mijn bevel stop te zetten." Op Cyprus neemt de afkeer tegen het terrorisme steeds meer toe. Zelfs een Grieks orthodox priester in Nicosia heeft openlijk de geweldpleging van de extre misten afgekeurd. Hij heeft een brief ge schreven. die vandaag in het Grieks voor de radio zal worden voorgelezen De iden titeit van de priester wordt geheim ge houden. In zijn brief schrijft de priester. „Hoewel ik van het begin af geweld veroordeeld heb, heb ik tot vandaag me niet in het openbaar durven uitspreken Maar mijn hart kan niet langer de daden van de terroristen, die in naam van de vaderlandsliefde de meest beschamende misdaden begaan, verduren. Ik doe een beroep op de terroristen hun moorde naarswapens weg te werpen." DE COMPLETE 12 MATEN 6 DESSINS NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 WEERBERICHT Onbestendig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend matige zuidwes telijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN 5.31—20.00; maan 16.14—2.24. Op 21 auguitus volle

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1