Vandaag rouwt België om doden van Marcinelle Vrij stelling van huurverhoging voor ouden van dagen Geen prijs voor prinses Irene Droeve zondag boven een verstikte mijn De deur is nog altijd open s MAANDAG 13 AUGUSTUS 1936 (Vervolg van pag. I) 7ELFS DE BELGEN durven niet te spe culeren op de levenskansen van deze het diepst gezakten. De Walen echter, zij zeggen: onder de mannen daar zijn oudere mijnwerkers. Die weten wel zij moeten doen om in leven te blijven en zoeken elk gaatje en hoekje dat lucht en leven kan verschaffen wel op. En de mijnpaarden, zo ze daar zijn, behoeven ze niet in de weg te liggen. Vroeger heb ben ze weieens de urine van deze die ren gedronken om niet van dorst om te komen. Dus waarom nu niet. Trouwens, er ligt ook bluswater in de mijn. De ouderen zullen de onervarenen er in elk geval wel doorslepen. Diep in hun hart geloven deze oude komDels. die de vrou wen en kinderen nu maar wat moed in spreken. ook niet zo vast meer in die levenskansen. Het zoveelste communiqué werd zon dagavond uitgegeven. Het heet daarin, dat de werkzaamheden op een diepte van 1000 meter actief voortgang hebben. De mijngang is afgesloten om de hete ronk tegen te houden en de daardoor te hete temperatuur te doen dalen. Daartoe Is ook een waterleiding aangelegd. Het be langrijkste werk is nu om de stutten te vervangen teneinde verdere afbrokkeling en instorting te voorkomen. De ernst lag de autoriteiten, die aan deze korte verklaring geen woord wen sten toe te voegen, op het gezicht te le zen. De bedoelde gang leidt naar de die per gelegen plaats waar men een aantal van de 260 ingesloten mijnwerkers hoopte te vinden. Pogingen van de reddingsploe gen om in de gang door te dringen mis lukten wegens de grote hitte. Kort na middernacht verscheen ook koning Bou- dewijn met zijn vader ex-koning Leopold weer op het ramptoneel. Vóór hem was premier Van Acker verschenen. Beide bezoeken waren tevoren niet aangekon digd. Overspanning SPANNING maakt plaats voor overspanning. Het is aan alles te merken. De mijnautoriteiten zelf lij den ook aan die ziekte. Ze kunnen of durven geen woord meer uit te brengen. Persconferenties zijn al te ruggebracht tot perscommuniqué's. Dat voorkomt lastige vragen, die antwoord behoeven. Bij de laatste „echte" persconferentie werden im mers vragen op de man af gesteld. Dan moet er een minister aan te pas D? komen om een in verlegenheid gebrachti directeur van het mijnwezen uit eer netelige situatie te redden. De persconfe rentie wordt abrupt beëindigd en de i nister door de beledigde journalisten zijn gezicht uitgefloten.. Ondertussen levert het beeld van vrachtwagens die zakies ongebluste kalk aanvoeren ook al geen opwekkend beeld De Inhoud werd door de hulpploegen mee naar beneden genomen om daar te wor den uitgestort over de lijken van men' en dier. Door de enorme hitte, die soms tot vijftig graden oploopt, gaan de hie en daar in de gangen verspreid liggende lijken zeer snel tot ontbinding over. 's Middaes om twee uur bracht men nog twee lijken aan de nnpervlakte. Het bleken de stoffelijke resten te zijn van Pool en een Italiaan. Duitse chemici ginaen laatste lijk met hun zqn. Ch 4-schrijver naar heneden óm de ont.plofbaarheid van het aanwezige miinqas te con troleren. Bij een dichtheid van vier ■procent vlieqt de hele zaak de lucht in. zeiden ze heel lakoniek Het viel met die dichtheid aelvkkiq nogal mee. die varieerde namelijk van 1.9 tot 2.9 procent. De ploeg van von Ho ff. naar wie gretig wordt geluis terd. gaf na deze waarneminaen het volgende advies door: gooi zoveel en zoveel ventilatie in de schacht. Dat ..zoveel" wil dan zeoaen, een mini mum aan lucht om het mijnvuur laag te houden en de brand geen nieuw voedsel te geven, maar een maximum om het mijngas te ver drijven. Langen, een andere Duitser, kon overigens op die grote diepte ook :t lamplicht geen hand voor ogen zien door de dichte rookwolken. De muren komen je als schimmen tegemoet, zo zei hij. De klemmende vraag is ook voor hem nog steeds, of de lucht in de eerste uren de ramp. toen de honderden mijnwer kers een goed heenkomen zochten in de •an deze dwergmijn. even zui- ls nu. De hitte-barrière staat nu nog steeds het betreden van de laagste verdieping in de weg. Intussen was men zaterdag nog druk- lende met het herstellingswerk van de i schachtgeleidingen op 907 meter. Die kwamen 's avonds klaar, zodat de lift- ton weer verder kon zakken. Niemand i I Zelfopoffering de dag I A AN VRIJWILLIGERS ontbreekt het niet. Maar men dient onder deze om standigheden wel het hoofd koel te hou den. Uit dien hoofde werd dan ook het aanbod van een jonge mijnwerker uit Luik, die zich wilde opofferen voor het goede doel. na lang wikken en wegen af- „Ik wil proberen om langs een stalen kabel verder af te dalen en de hitte te overleven", zo zei hij De jongen had eerst op de mijn geen gehoor kunnen vin den voor zijn gewaagde plan om langs een stalen kabel zich over het diepste punt heen te wagen. Daarom nam hij per soonlijk de koning en de minister in de arm. Zo kwam dan gistermorgen zijn ver zoek andermaal terecht bij de mijnleiding, die daarop besloot de leider van de Duit se gasploeg over de mogelijkheden te raadplegen. Deze moest de dappere jon geman echter naar huis sturen, onder dankzegging uiteraard. Maar onder deze hitte was er ook voor hem geen door komen aan. Het zou zelfmoord betekenen, zei Von Hoff beslist. En daar is niemand mee gebaat. Hoe het nu allemaal verder moet gaan? Koning Boudewijn van België bracht gisteren weer een bezoek aan de mijn Het Bittere Hart te Marcinelle. ach ter de vorst, die de trap naar de Kanaalrace een dag uitgesteld De start voor de Kanaalrace, die in de nacht van zondag op maandag kort na middernacht zou geschieden, is 24 uur uitgesteld in verband met de weersver wachting. Alhoewel zondag de zon scheen boven het Kanaal, waren de weersver wachtingen voor de komende 24 uur, de periode, waarin de zwemrace zou vallen, ongunstig. Blijkens een mededeling van de Syrdsihe ambassade zullen twee Syrische zwemmers, die voor de Kanaairace waren ingeschreven, niet starten. Dit in verband mtt het feit, dat de organisatoren aan de Egyptisohe zwemmers de deelneming heb. ben verboden. Een zwemmer uit de Liba non heeft zich ook teruggetrokken, even eens als teken van solidariteit met de Egyptenaren. Onder de drieëntwintig deelnemende zwemsters en zwemmers be vindt zich ook de 17-jarige Maria Mees ters uit Bergen op Zoom. Gevluchte voetballer terug in Boedapest De Hongaarse voetballer Arpad Faze- kas, die enuge weken geleden in Duitsland politiek asiel vroeg, maar zich later be dacht. is weer terug in Boedapest. Hij ver telde. dat hij een contract met een Wes*.- duitse club op zak had. dat hij als een „souvenir" zou bewaren. Hij zei verder, dat hij illegaal de grens was over gegaan omdat hij tot 1957 was geschorst. „Ik wens niet anders dan ln Hongarije te voetbal len". zo besloot hij. „maar ik vrees dat mijn fout niet zal worden vergeven" veet het precies meer. De wurgende onzekerheid is in gegaan en nog steeds stijgen de rookwol ken uit de mijn. Slechts een handjevol mannen is bij het eigenlijke reddings werk het voorbereidende uiteraard betrokken. Men staat nog steeds machte loos. En iedereen denkt er zo het zijm van De Duitsers zeggen: „had ons maa: eerder geroepen, dan hadden we wellicht meer kunnen doen". De Belgen worden van chauvinisme beschuldigd. De mijn- directie wilde de zaak teveel en telang in eigen hand houden, zegt men. Zij stuurden de Franse reddingsploeg, ook specialisten, zelfs botweg terug. Sinds zaterdag wordt echter wel dankbaar gebruik gemaakt deze mensen. Aan Heden van goede wille ontbreekt het op het ogenblik werkelijk nief.— Intussen houdt de enig? pries fer, die de bevoegdheid bezit om met de reddingsploegen mee af te dalen zich ter beschikking. Want mocht de Duitse voorspelling dat „alles ka- put" is onverhoopt uitkomen, dan is een geestelijke ook op duizend me ter diepte niet overbodig. >1 iEen dode en vier gewonden bij autobusbotsing in Westfalen Verzoek van belangencomité I?EN PAS OPGERICHT COMITÉ voor de belangen van ouden van dagen heeft vrilstellln* van de huurverhoging verzocht voor huurders en huursters, die ouder zijn dan 65 Jaar. Dit verzoek wordt gedaan in een adres, dat gericht is aan koningin Ju liana, de kabinetsinformateur en de frac tieleiders van de politieke partyen. Het comité vraagt tevens vrijstelling voor ge zinnen bestaande uit één nersoon. met een lager inkomen dan 35 gulden per week en voor gezinnen van twee personen met een inkomen lager dan 60 gulden per week. Voorgesteld wordt de huurders van de percelen, die voor vrystelling In aanmer king komen schadeloos te stellen uit het reservefonds. Het voornemen de 25 pet. huurverhoging niet op 1 juli 1957 maar op 1 januari 1957 te doen ingaan, heeft tot grote verslagen heid geleid. Want de ouden van dagen, zien hun hoon dat eindelijk per 1 lanuari htm positie wordt verbeterd, de bodem Hun gerechtvaardigde hoop. om einde lijk door de invoering van het staats pensioen in staat gesteld te worden in hun benarde positie enige verbetering te bren gen. wordt door de rigoureuze huurver hoging van 25 pet teniet gedaan. Daarbij komt. zo wordt verder in het adres gezegd, dat bij de stijging der kosten voor het levensonderhoud, de als compensate voor de op 1 september 1955 ingegane huurverhoging van 5 pet. de omzetbelasting op suiker en textiel op de fatale datum van 1 januari 1957 ook weer in werking treedt, waardoor voor deze artikelen prijsverhoging niet kan uit blijven. Concours Spa 7ATERDAG is te Spa in België een in ternationaal concours-hippique begon nen in de stromende regen en op een zware cn glad geworden baan. In de era- loge zaten prins Bernhard. zijn moeder prinses Armgard en prinses Beatrix Hun belangstelling ging uit naar de verrich tingen van prinses Irene, die op ..Rocket" meedeed aan het springnummer voor (Van onze speciale verslaggever MARCINELLE verschillende zondagmorgen. hek, waarachter de mis liaanse leger-cadet uit de Een mis die op de rand van hun de zenuwen leven, vóór de getroffen mijn. Het Is acht uur in de morgen de open Italiaans. om auto's door te laten. „On2e woorden zijn te Het reddingswerk op de klein en te weinig cm al mijn ligt niet stil Zelfs dit leed te omvatten". en er is zelfs zon. witte rookpluim uit schacht is er echter tok zakken door de knieën ogenblik van zijn grote ongerustheid kan toch met vertaald worden We zullen allen tezamen tot God kunnen en moeten aaan" Dan leest hii Psalm 23 „De Heer is mijn her- verzamelden, een trieste Op dit uur wordt in je wn van dodenwacht, houden dat olie kerken van België weten ook i rookkanaal ook tijdens de gebeden voor de slachtof- mis nauwlettend in het Iers en voor hen dan dat ze in de mijt zitten opgesloten. ..Geve God u de kracht hetzelfde' ogenblik om dit offer te den en te dragi Abbé Henri Waeterloos uit Louvière draagt de mis op verzoek van de bisschop van Doornik speciaal op aan de fami- geb eden. Ook op het mijnplein is indag. Daar staat op de 1 zij daar ergi op duizend misschien. weten daarvoo: mijnwerker de televisiecamera. priester. fjjj is meest gefotogra- Maar ook het Leger des feerde mijnwerker ter onder zich, eter diepte Heils heeft hier zijn ten- wereld De man meent het De ten opgeslagen. De zus- niet zo kwaad, hij is al- der liefde doen er leen gek op publiciteit, kracht hebben veel en goed werk In hun De mijnwerkers hadden delen, de anderen blij- grote legertent hebben deze mooiprater al snel deze nacht vele Italianen, door en vonden een toe die hier gisteren per spe- passelijke bijnaam voor verstijfd kleumd als ze zijn. zitten. Het is een ellendig ge zicht Als dc communie wordt uitgereikt vaart er een snik door de menigte. Pastoor Waeterloos staat achter het hek voor een houten tafeltje met de mis-attributen. Priesters telde n die assisteren gaan buiten Zurhan de hekken rond met de middag zijn hostie Voor velen wordt dit ogenblik te machtig. En terwijl de priesters en gestrekt. „Eerst wilden ze niet van slapen weten, maar toen we ze eenmaal binnen hadden vielen ze staande in slaap", zo ver telde majoor H Vinet— gebtds- gestort Ietwat vreemd deed het aan tienduizenden dagjes gasten op de omringende heuvels te zien staan. De toeristenwerden met busladingen tegelijk leeg- het mijn- met het Uzi Een hartelijk applaus viel de prinses ten deel. toen zij als 23ste van de 34 deelnemers aan dit nummer in de ring verscheen. Prinses Irene reed gecon treerd en snel het 530 meter metende par cours, dat 15 sprongen telde, uit, zonder fouten te maken. Daarmee klasseerde zij zich voor de barrage Niet minder dan achttien combinaties kwanten in 't barrageparcours, waarbij 6 Even voorbij Munster wilde de chauf- tn 26 licht gewond, feur. die met het gezelschap zes dagen :aterdag een Nederlandse bus met naar Sauerland was geweest, :n een bocht j hindernissen moesten worden genomen I Winnaii- in dit internationale (ezeLtcbap w*b fuion _n.. i.iB.nt |g "'aCT j °f werd onze landgenoot Hein de Langn, die op „Doesjka" wederom zonder fouten •d in de tijd van 37,3 sec. Prinses Irene horst in Westfalen (W.-Duitsland), hyniyk door slippen in botsing ki et een vrachtauto plus aanhangwa i drong met de i njsen een vrachtauto met aanhangw 1.1 die uit tegenovergestelde richting kv Van de 39 inzittenden konden 11 diezelf de middag de reis met een andere, toe vallig- passércnde*hus uit Holten vervol- 21 lichtgewonden zijn de volgende 'oor de thuisreis afgehaald. Eén der gewonden, de 60-jarige Jan; had in deze ronde minder Bolhuis uit Oosterhogebrug is enige uren1 sprongen Waren niet zuiver na het ongeluk, vermoedeiyk ten gevol ge van een hartverlamming, overleden. Nederlandse schepen op Arabische zwarte lijst Het Nederlandse schip Strabo (378 ton) is op de zwarte lijst van het Arabische bureau voor de boycot van Israël ge- st en mag geen Arabische havens aandoen. Het schip zou strategische goederen naar Israël hebben getranspor- rd. Hiermede is het aantal Nederlandse schepen, dat op de zwarte lijst is ge plaatst, tot elf gestegen. Weer Griekse Cyprioot doodgeschoten Gewapende overvallers hebben zaterdag nabij Famagusta de Griekse Cyprioot Theodoslou doodgeschoten. Hij was poli tieman in bijzondere dienst. Vrijdagavond in Nicosia en Limassol twee andere Grieks-Cyprioten vermoord. Voorts werden zwaar gewond de be duurder van de bus, de 24-jarige Gerrit Snijder uit Surhuisterveen. de 65-jarige eterke Dijkstra uit Leek, haar 2l-jarige dochter Klara en de Duitse chauffeur van de vrachtwagen, die met zijn auto tegen een boom was gevlogen. De drie gewonden verkeren nog ln le vensgevaar. De auto's zijn door de politie in beslag genomen en naar Munster ge sleept. :dn de •ste hindernis werd door ..Rocket" om ver geworpen. Met een totaal van 20 fouten viel de Prinses buiten de prijzen. Onmiddellijk na het beëindigen van het parcours, verliet de Prins de eretribune om de gemaakte fouten met zijn dochter te bespreken. Bosbrand aan Rlvlcra. Aan de Rivièra, 30 kilometers van Nice, is een enorme bosbrand met vereende krachten geblust. Men schat dat 800 ha door het vuur ver- Prins Bernhard is vrijdag, vergcr.uld van de prinsessen Beatrix en Irene «n Brussel aangekomen. Hij zal hei concours hippique in Spa bijwonen Tot de deelnemers behoort prinse Irene: Foto: kort voor de rennen inspecteerde de Prins de paarden. Opnieuw moeilijkheden met voedsel eisende Ambonezen in Steen wijk DE AMBONEZEN uit het woon-] deden het woonoord bewaken, een be- oord Beenderibben hebben sPre^nS me' de Ambonezen hield, waarbij zaterdag opnieuw moeilijkheden in j burgemeester J. Va.teUnk aanwez.g het naburige Steenwijk veroorzaakt Het resultaat van het onderhoud was Een groep van 35 man trok naardat de Ambonezen (althans voorlopig) de stad en trachtte levensmiddelen te verkrijgen zonder te betalen. In zes bedrijven werden artikelen be steld, waarvoor de rekening maar naai minister Van Thiel (maatsch. werk) moesl worden gestuurd. Toen de winkeliers weigerden, werden zij bedreigd („Als ie het ons niet geeft, zul je merken wat et gebeurt"). Bovendien bleef bij Iedere weigerachtige winkelier een Ambonees op post staan. De winkeliers waarschuwden echter de politie, die met manschappen van de rijkspolitie, die sedert vorige week maan dag toen zich soortgelijke incidenten voor- Voor de rechter Inmiddels zullen acht Ambonezen, allen bewoners van het kamp aan de Nadorst- weg te Middelburg, die worden verdacht van diefstal, verduistering en heiing. mor gen voor de politierechter van Middelburg verschijnen. Vorige week zaterdag hadden in de stad winkeliers lastig gevallen levensmiddelen ontvreemd. De datum, waarop de Ambonezen uit het woonoord Westkapelle zullen terechtstaan, is nog Wordt nu de vuurverhoging met zes maanden vervroegd, dat betekent dit vol gens het comité, dat bij een huur van acht gulden per week een schade aan inkomsten berokkend wordt van 52 gul den. waardoor deze thans op een bestaans minimum levenden niet ln staat zullen zijn de hoog nodige aanvulling van kle ding enz. tot stand te brengen. In zijn adres acht het Comité voor de belangen van de ouden van dagen de mo tivering. dat een vermindering van in komsten voor de ouden van dagen met 1 januari beter te dragen is dan met 1 juli niet juist. De ouden van dagen wonen in het algemeen in oude huizen met massieve muren, die kouder en vochtiger zijn dan de nieuwe huizen met spouwmuren. Een vermindering van inkomen is mede daar door in de zomer beter te dragen dan in het hartje van de winter, wanneer een groot deel van het kleine inkomen besteed moet worden voor de thans zo dure brandstof Brits sociétx-hawelijk in de hoofdstad Ongeveer 140 gasten, onder wie vele diplomaten, hebben gisteren zaterdag in de intieme Christ Church, de Engelse kerk. te Amsterdam de huwelijksinzege ning bijgewoond van de 22-jarige dochter Doreen Elisabeth van de Britse consul- generaal te Amstrdam. de heer G. E Vaughan. met Alfred Warne Boyce uit Zuid-Afrika Rev. J. N. D. Kelly, (van St. Edmond Hall in Oxford) leidde de dienst en werd daarbij geassisteerd door rev. Andrew Morrison van Amsterdam. Onder de aan wezigen bevonden zich o.m. de deken van het corps diplomatique, kol. P. I. Hoo- genhout. ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika. en Sir Paul Mason, de En gelse ambassadeur. Toen de kerk uitging, waren er vele Amsterdammers samenge stroomd om de mooie toiletten te bewon deren. 7VTASSER heeft door zijn redevoeringen -1-™ van gisterefi een nieuw gezicht laten zien. Een gezicht, dat wij, zoals we reeds eerder schreven, wel vermoedden, maar dat nog nooit zo duidelijk om de hoek gekeken heeft. Namelijk dat van de slimme diplomaat. Hoewel hij de uitnodiging voor de con ferentie te Londen heeft afgewezen, heeft hij er zorgvuldig voor gewaakt, da deur voor verder overleg dicht te slaan. Ook heeft hij er zich voor gehoed de con ventie van 1888 opzij te schuiven. Maar bovendien heeft hij de zwakke punten bij zijn tegenstanders zo duidelijk mogelijk in het licht 't Verklaarde gesteld. Hij heeft TJ. Frankrijks onmacht Uitzicht met een nonchalant gebaar aangeduid, door te wijzen op het Algerijnse conflict en de Britse premier Eden voorgehouden, dat deelneming aan de conferentie van Lon den geen zin heeft voor Egypte, wanneer bij voorbaat vaststaat, dat voor Engeland Nassers woord toch geen waarde heeft. Eden Immers noemde hem „volledig on betrouwbaar". Juist de gematigheid van Nassers rede is er de sterkte van. Verscheidene leden van het Britse Gemenebest, met name In dia en Ceylon, hebben reeds met grote tegenzin de Britse militaire maatregelen gadegeslagen en Nassers houding van nu versterkt hun argumenten, dat door rus tig overleg meer te bereiken is dan door dreiging met wapengeweld. Niet dat de reacties in Engeland op Nassers rede over het algemeen op ont spanning wijzen. De conservatieve Daily Mail noemt de belofte van Nasser tot vrije doorvaart niet meer dan een stuk papier, dat verscheurd kan worden, zoals Nasser ook de conventie van 1888 verscheurd heeft. Maar dat is nu juist de vraag. De con ventie van Konstantinopel legt nadrukke lijk de vrije doorvaart vast en de garantie daartoe ook door de Suezkanaalmaat- schappij. Maar aan een natioftailsaitiie van deze maatschappij door wie ook is begrij pelijkerwijs in 1888 nimmer gedacht en dus is er in het verdrag ook niet in voor zien. Tot dusver is het in Moskou merkwaar dig rustig gebleven. Hoewel men ver wachten kan, dot Nassers woorden er in goede aarde zijn gevallen (ze vertonen belangrijke overeenkomst met de Russische voorstellen) is men er voor- :ichtig en in Ieder geval niet snel met commentaar. Maar Intussen heeft Nasser zijn voet tussen de deur gezet en blijft er ruimte overleg, dat mogelijk ook tot ont spanning zal leiden. Toch is het zo HET AFNEMEN VAN DE HOED i geven: „Uw (vroeger: onvrye) dienaa Omdat d: Akkoord, beleefd bij hel groeien dc hoed af? I een beleefdheidsroanuaal ia! maar waarom geldt het al; e hoed voor elkaar af I, begrijpt, dat omgangsvormen (soma stilzwijgende) afspraak n zijn. Het gaal erom, dat de n« een zekere wellevendheid de hoed wilier demonstreren. Ook hiervoor moeten we vér in de gryze oudheid teruggaan, toen .onderworpenen voor de voeten van de overwinnaar (of koning, of machthebber) op de grond lagen (of knielden, met hun hoofd tegen de grond sloegen, of de grond kusten). Zowel de buiging als de kushand bü begroeting van een dame zün hiervan Uit de onderdanigheid die het liggen op de grond demonstreerde mag uiter aard niet worden afgeleid, dat de lager geplaatste op zün gemak mag zitten in tegenwoordigheid van de gebieder. Dil toonde Lodewyk XIII op overtuigende wijze aan, toen hü de zieke minister spreken. De Franse uii vrijheid lang haar, noesten hun horigheid o. den in kortgeknipte Har onvrijen bovendien goed i hed rekte hoe laten i die de anl het paste niet dat n de onderdaan genoe- rug lag! Welke over- hiervan nog kennen, ilopgevoed ia. iendsrhappclyki is ongetwijfeld le ontwikkeling ze te pas en te onpas hun schedel tonen. In het kort: de vrije kon bij voorkomende gelegenheden tyn hoofd deksel ophouden, de onvrye niet. Hier uit is het groeten met dc hoed voort gekomen. waarbij de heren (als het i pree elkai bijzonder modern ia. een volgende keer. (NADRUK VERBODEN)

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5