Ilicutuo £diwr(je (faurant Egypte gaat niet naar Londen voor Suezconferentie lil!! Nasser bereid tot herziening verdrag van Konstantinopel Weinig optimisme over kans van slagen Schim van Assoean achter Suez MAANDAG 13 AUGUSTUS 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: f 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58930 ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimetet Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Zevenendertigste jaargang No 10727 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden ev Omstreken „Stantvafticfi l« «Ijelleora tnyn hert la tcgljenspoef Weer moeilijkheden met Ambonezen ZIE PAGINA 5 BRUILOFT ZONDER BRUID EGYPTE ZAL DE LONDENSE CONFERENTIE over het Suezkanaal, -LJ die donderdag te Londen begint, niet bijwonen. Egypte is wel bereid een internationale conferentie te beleggen met de landen, die de con ventie van Konstantinopel van 1888 hebben ondertekend en de landen, die geregeld gebruik maken van het Suezkanaal, dit zijn 45 staten. Op deze conferentie zou een verdrag gesloten moeten worden, dat de vrij heid van de scheepvaart door het Suezkanaal garandeert en een zeker toezicht op het kanaal nog mogelijk maakt. Deze overeenkomst zou bij het secretariaat van de Verenigde Naties ingeschreven worden. imperialisme om hun onafhankelijkheid te bewaren". De houding van het westen, welke door Nasser „een samenzwering om Egypte uit te hongeren en te bedreigen", werd genoemd, had het weigeren van de Lon- dense uitnodiging in de hand gewerkt. De rede van de Britse premier Eden. 'aarin deze Nasser onbetrouwbaar noem de, had er voorts toe bijgedragen. Volledige vrijheid van doorvaart van bet Suezkanaal werd door president Nas- wel 'i kerd. Griekenland heeft inmiddels doen we ten evenmin aan de conferentie te willen deelnemen. „Een bruiloft zonder bruid" noemde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken de komende Londense conferentie. In Londen en Parijs worden de plannen van Nasser onaanvaardbaar genoemd. Londen zeide, niets anders verwacht te hebben. Men gaat in Engeland, voort met het treffen van militaire voorbereidingen. De luchtbrug voor het troepenvervoer naar de Middellandse Zee is thans in werking gesteld, na twee dagen uitstei. Drie Britanniavliegtuigen zijn reeds vol troe pen vertrokken. Uit Southamton zijn Syrië heeft het Egyptische voorbeeld gevolgd en een nationaal bevrijdingsle ger uitgeroepen. Alle mannen en vrou wen zijn opgeroepen om zich als vrij> willigere te melden voor een spoedoplei ding van dertig dagen. In Kaïro zijn de ministers, onder lei ding van hun collega voor onderwijs gisteren begonnen met militaire oefe ningen. NASSER: Niet naar Londen Dit heeft de president van Egypte zon dagmiddag op een persconferentie, die door ruim driehonderd journalisten werd bijgewoond, verklaard. Nasser sprak rus tig zijn rede uit en liet zich niet storen toen tot driemaal toe een fotograaf bij i zijn poging om een foto te nempn over een balustrade viel. Hij ontvouwde breedvoerig zijn plan nen, waarby duidelijk werd, dat Nasser de exploitatie, het beheer en de finan ciën in Egyptische handen wil houden. Wel wil hij andere landen het recht toe kennen van politiek toezicht ter hand having van de vrijg doorvaart. Dit zou moeten worden vastgelegd in een herzie ning van de conventie van 1888. welke ge deponeerd moet worden bij het secreta riaat der Verenigde Naties. In diplomatieke kringen heeft de rede van Nasser, waarvan men aanneemt dat deze voor een goed deel geïnspireerd is aoor Nehroe, het besef gewekt, dat de. Londense conferentie voor grote moeilijk heden zal komen te staan. Desondanks heeft Londen het Rus sische voorstel om de conferentie te ver dagen afgewezen. Ook is men niet bereid over te gaan tot het uitnodigen van In Washington, waar president Eisen hower en de minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, met de congres leiders hebben geconfereerd is duidelijk gebleken, dat president Eisenhower de internationalisatie van het Suezkanaal voorstaat en de congresleiders zijn poli tiek aanvaarden Men meende, dat Nas sers rede zeer gematig was. Nasser heeft in een radioredevoe ring, speciaal gericht tot de Arabische vercld, zondagavond verklaard, dat het Suezkanaal geen Egyptisch belang alleen is, maar een Arabisch belang. „Het gaat hier", aldus Nasser, „om alle kleine landen, die worstelen tegen het Vandaag rouw over België •jln drie dagen geen vooruitgang bij het reddingswerk geboekt (Van onze speciale verslaggever) A LLES 1ST GARANTIERT KAPUT". Deze keiharde woorden vielen in y*- een onbewaakt ogenblik uit de mond van de Duitser Georg Langen. Hij velde dit onverbiddelijke vonnis boven de nog steeds witte rook bra kende mijn „Het Bittere Hart" bij Charleroi. Langen, lid van de speciale gasploeg uit Essen had juist zijn gang naar de 907-meter verdieping, het magische punt, waar het hier nu al drie dagen lang om draait, gemaakt. Later zou deze wanhoopskreet van de man, die uit. een hel van hitte meer dan 45 graden tevoorschijn kwam, gesmoord worden door de chef d'équipe van de Duitse ploeg, die terecht moeilijkheden met de Belgische mijnautoriteiten vreesde. Deze gaan namelijk van het eerbiedwaardige standpunt uit, dat hoop doet leven bij de wachtenden van het eerste uur voor de „hellepoort", het mijnhek. Maar Langen had zijn mond al voorbij gepraat. Deze bittere pil, die door geen communiqué meer verguld kan worden, ligt zwaar op Het Bittere Hart. Dat juist zaterdag weer ruimer ademhaalde. Want er was hoop gegeven, voor de zoveelste maal. Ratnp in Columbia In Cali 403 doden geïdentificeerd Officieel is meegedeeld dat de stoffelijke resten van 403 mensen, die tengevolge van de dynamietontploffing in de Columbi- aanse stad Cali om het leven zijn ge komen, worden geïdentificeerd. Van veertien andere slachtoffers is offi cieel vastgesteld, dat zij overleden of ver dwenen zijn. Er worden 873 gewonden in ziekenhuizen verpleegd. Vakantie De verschrikkelijke waarheid zal niet lang meer verborgen kunnen blijven. Vandaag komt die echter in geen geval het licht. Het is nu immers de dag nationale rouw in Belgic. De stoffe lijke resten van zes mijnwerkers zijn vanmorgen in het massagraf op de be graafplaats van Marcinelle neergelegd. In dezelfde aarde waaruit zij vijf dagen ge leden dood werden opgehaald, een paar honderd meter verder. Een bulldozer heeft het grote graf gegraven. Maar het eigenlijke massagraf is de mijn, die nog steeds een 260 mannen, dood of levend, men weet het niet, ge- angen houdt. „Geve God u de kracht im dit offer te aanvaarden en te dra- ;en". heeft de priester, die zondagoch tend de mis opdroeg achter het hek van de mijn, gebeden. Dat was voor de na bestaanden. Zou de vreselijke boodschap, opge haald uit het diepst van de mijn, waar heid bevatten, dan zou dit bij een offi ciële bekendmaking de verschrikkelijkst© gevolgen kunnen hebben op deze rouw dag, waarop emoties een woordje gaan meespreken. Dus blijft de directeur van het Belgi- iche mijnwezen communiqué's uitgeven die op de toehoorders, op die huiten de poort in elk geval, de indruk maken dat onder de grond, vooruitgang wordt geboekt. Maar in de drie laatste dagen en eigenlijk nog geen stap verder gekomen. In een hitte die op de 907 me- n daaronder zijn hoogtepunt en zijn kookpunt bereikte is er voor de hulp ploeg niets uit te richten. En toch moet er tenslotte een doorbraak geforceerd worden van deze verdieping naar die op de onderste galerij, de 1035 meter verdie- ding. Daar moeten de mannen zitten, het restant van de 270. familieleden van de mijnwerkers en van de reddingspogingen op de hoogte gehouden door korte communiqué's. De Italiaanse ambassadeur bahron Sca- a di MurÉto heeft hiertegen bezwaar gemaakt omdat hij de communiqué's te kwellend vond. Hij zei, dat er te veel details werden verstrekt en dat met de mededelingen vermeden moet worden, dat hoop wordt gewekt of wanhoop te- rggebracht onder de betrokken fami lieleden. (Zie vervolg pag. 5). Onderhandelingen van Rusland met Japan zijn afgebroken De onderhandelingen tussen de Sowjet- unie en Japan over het vredesverdrag, welke te Moskou gevoerd werden, zijn op instructie van de Japanse regering af gebroken. Rusland had geëist, dat de Ja panse delegatie voor zondag de bepalin gen, zoals Rusland deze had opgesteld ztfu idertekenen. De Japanse minister van buitenlands© zaken, Sjigemi'tsou, leider der delegatie die de onverzettelijkheid van de Sowjet- unie inzake de weigering van de terug- garve der zuidelijke Koeriilen begreep, was een voorstander van deze onderteke ning. In Tokio echter wilde men er niet toe overgaan. Na de Suezconferentie te Londen, waarna zowel Sjigemi'sou als SjepdJof vertrekken, zullen de besprekin gen tussen Rusland en Japan hervat wor- Nederland in Londen Komen onze rechten ter sprake? De mogelijkheid bestaat, aldus een be richt van Associated Fress uit Den Haag, dat Nederland op de Londense conferentie over het Suezkanaal de schrapping der Indonesische schulden aan Nederland zal ter sprake brengen. Hoewel men van bevoegde zijde ver klaart van niets te weten en niet te be grijpen. waarop dit bericht zou kunnen berusten, is het duidelijk, dat er direct verband bestaat tussen de naasting van het Suezkanaal en het uit volkenrechte lijk oogpunt in beginsel veel ernstiger feit, van de schrapping door Indonesië van in volle vrijheid op zich genomen verplichtingen jegens Nederland. Trou wens van Indonesische zijde is ook ge wezen op dit verband, doch toen dit later j minder goed te pas kwam. heeft men dit verband weder ontkend. Op het ogenblik is het niet mogelijk de kwestie der schul den ter sprake te brengen op een confe rentie, welke slechts betrekking heeft op één onderwerp, doch het valt niet te zeg gen, hoe de conferentie zich ontwikkelen onderwerpen ter sprake zullen komen In het bijzonder trekt het in Haagse kringen de aandacht, dat Indonesië kans heeft gezien een lening van 50 miljoen dollar van het internationaal geldfonds ■erwerven juist voordat het zijn finan ciële verplichtingen jegens Nederland schrapte. Men Is wel zeer verbaasd, dat het fonds in een week tijd niet op deze daad heeft gereageerd, en vraagt zich af of dit krediet dan een soort beloning is prof. Lieftinck was vannacht niet erg optimistisch. De dag van vandaag het schenden van verdragen. Ook zal v00r informateur wel eens van het grootste belang kunnen zijn. Na vraagt men zich af welke zin het voor een oncjerhoud met de heer Romme, zaterdag j.l., zal heden de KVP-fractie Informatiepoging prof. Lieftinck (Van onze parlementaire redacteur) De stemming in Haagse politieke kringen over de informatiepoging van j zich af welke Amerika heeft nog lid van de Verenigd* Naties te zijn als het de schending vai internationale verdragen steunt. Oostduits aanbod aan Indonesië vergaderen over de bemiddelingsvoorstellen die aan de beide grote frac- ties zijn gedaan. Vandaag of morgen komt ook de socialistische fractie I bijeen. De heren Romme en Burger hebben za- houden blijkt wel uit de vele gesprekken terdsg de „bepaalde bemiddelingsvoor- die hij gehad heeft met de staatssecretaris stellen" ontvangen. Het fractiebestuur van finaciaiën, de heer v. d. Berge en met van de P.v.d.A. heeft daarover reeds j enkele hoge ambtenaren van financiën en De Oostduitse handelsvertegenwoordiger tweemaal vergaderd. Men kan daaruit economische zaken. Zoals bekend wenst Djakarta. H. Kindier. heeft verklaard, concluderen dat de heer Lieftinck voor- I de heer Romme bij deze formatie te be- dat zijn land bereid is Indonesië bij zijD stellen heeft gedaan, die voor zijn partij- j sluiten dat er fiscale faciliteiten worden vijfjarenplan te helper, met kapitaal-genoten vrij moeilijk te verteren zijn. gegeven om de bezitsvorming te bevorde- goederen tegen langdurige kredieten j Maar of de K.V.P. van enthousiasme staat j ren. In socialistische kring j/ordt De handelsovereenkomst tussen Indo- te trappelen over de informatiepoging nesië en Oost-Duitsland werd niet ver-! van de heer Lieftiu.ok valt ook té betwij- nieuwd. Twee jaren geleden nam Oosu i f^en- Het is wel duidelijk geworden dat Duitsland op zich bij Djokja een grot»; de bezitsvorming een van de grote moei- suikerfabriek te bouwen. maar het i» liikheden is waarmede de informateur te thans op het bouwschema ten achter door kampen heeft Dat de heer Lieftinck zich vertraging bij de levering van machines. mtens met dit probleem heeft bezigge- De mannen van de dodenmijn be spreken onder elkaar de situatie. Zij staan klaar om hun makkers die nog steeds z\jn opgesloten zo snel mogelijk te bereiken. Amerikaans generaal: Rusland in de lucht sterker dan V.S. De Amerikaanse generaal Twining, die kort geleden een bezoek aan de Sowjet- unie heeft gebracht, heeft in Washington verklaard, dat de Sowjetunie „duizenden straaljagers in operatieve eenheden" meer heeft dan de Amerikaanse lucht- en zee- Hij zei voorts, dat de Ver. Staten wat betreft „aanvalskracht" vanuit de lucht nog steeds een overwicht hebben, maar dat zij dit, naar zijn mening, kunnen ver liezen, tenzij met de uitvoering van het vele miljoenen «vergende programma voor onderzoek en produktie het volgend jaar een begin zou worden gemaakt. De generaal verklaarde, dat hij „zeer getroffen" was door de snelheid, waarmee de Sowjetunie Mig-jagers had gebouwd. Antillen en Ilo. Bestuur van interna tionale arbeidsorganisatie (Ilo) heeft van de regering der Nederlandse Aniillen de verzekering gekregen, dat de rechten van de vakverenigingen niet meer zullen wor den geschonden. TJEEL de wereld houdt op het ogenblik de blik gericht op het Suez kanaal. Maar daarachter toch moet men de schim Voorts zal het land vol ledig beschermd kunnen worden tegen overstro mingen. en het gehele jaar door regelmatig van ha. maar deze maatregel heeft, gezien de grote be hoef te, zeer weinig te be- De dam, die het natio tvant zonder het plan voor dit gigantische werk zou de Suezkanaalkwestie niet in de wereld zijn ge komen, althans niet op dit ogenblik. Welnu, door de bouw worden. nale inkomen jaarlijks met 335 miljoen Egyp tische ponden zou kunnen verhogen, is alleen vn staat, de Egyptische le vensstandaard te verho- De Duitse ondernemin een gebied, zo groot als Nederland. beïnvloed worden. Kon men tot nog toe door enkele kleinere dammen slechts een acht ste van het Nijlwater „in blikken" en bewaren voor de dorstige periode van maart tot juli, de Assoc- andam zal de gehele N\jl m de menselijke greep brengen. Ook zal er Voor de Egyptische be volking, die sinds 1900 uitgroeide van Uen mil joen mensen tot 22 mil joen. is de dam eigenlijk een levensvoorwaarde ge worden. Want zonder grotere vruchtbaarheid gen Hochtief en Dort- mundar hebben een plan voor de bouw van de dam ontworpen. Samen met de reeds aanwezige kleine Assoeandam kan een groot stuwmeer ge vormd worden met een lengte van 600 km. De totale lengte van de dam moet vijf kilometer wor den. In de onmiddellijke omgeving zijn krachtcen trales en ivatertunnels nieuwe vruchtbare grond gewonnen worden tot een oppervlakte van de pro vincie Gelderland. Met behulp van de dam zal ook een enorme hoe veelheid energie opge wekt kunnen worden, die van Egypte een indu strieland kan maken. van het land en indu striële ontwikkeling dreigt het volk door het hoge geboorte- en verlaagde sterftecijfer in de toe komst tot armoede te vervallen. Op het ogenblik is hel grootgrondbezit reeds be perkt tot maximaal 20ü geprojecteerd, tfoor de bouw van de darn, die turn zal sluiten bij een zwaar rotsmassief en bomvrij wordt gemaakt, zal de N\jl tijdelijk ver legd moeten worden. En dit alles moet een som van vijf miljard gul den kosten. weinig gevoeld. Daar voelt men meer voor de collectieve bevordering van de bezitsvorming. Het feit dat het dagelijks bestuur van de P.v.d.A. Tweede Kamerfractie twee maal in twee dagen heeft moeten verga deren doet vermoeden dat het juist de socialisten zijn die de bemiddelingsvoor stellen van de heer Lieftinck moeilijk kunnen verwerken. Het resultaat van de fractievergaderingen van de P.v.d.A. en K.V.P. zijn dan ook van het grootste be lang voor de ver der er gang van zaken. Aan een volledig uitgewerkt program is de formateur nog steeds niet toe. En wis er in de houding van de twee grote frac ties niets verandert is het de vraag of de heer Lieftinck nog wel bereid zal zijn dit program op te stellen. Zaterdagmiddag heeft de informateur ook nog een bespreking gehad met prof. Zijlstra, die in Friesland met vakantie is. Zij hebben elkaar in Hoorn in hotel „De Doelen" ontmoet. Twee uur lang hebben zij met elkaar gesproken. Prof. Lieftinck vond dit onderhoud nodig na de gesprek ken die hij met de heren Romme en Bur ger had gevoerd. Men kan aannemen dat één van de twee fractieleiders zich op het standpunt heeft gesteld dat een bepaald economisch probleem maar met de mi nister van economische zaken uitgepraat moet wordeif De derde fase in deze kabinetscrisis is ln een beslissend stadium gekomen. Als het pessimisme de overhand houdt kan de vierde fase wel eens dn het versohiet lig gen, tenzij informateur Lieftinck van geen wijken weet en dus tot het uiterste zal proberen de twee grootste fracties nog bij elkaar te krijgen. Op deze, van het televisie scherm genomen foto ziet men het geïmproviseerde altaar voor het kerkje op het gemeentelijk plein te Marcinelli. Hier werd de plechtige eredienst gehouden ter nagedachtenis aan de zes slachtoffers, die vandaag begra ven zouden worden: drie Italia nen, twee Belgen en een Pool. Dronken chauffeur rijdt kind dood Een dronken chauffeur, de houthande laar H. uit St. Antonius, reed zondag avond op de Maasdijk in A p p e 11 e r m (Gld.) in op bet fietsende echtpaar Van Schaik uit Alphen (Gld.) Beiden werden van de dtfk geslingerd, waarbij het zes jarig zoontje dat b(j zijn moeder achter op de fiets zat om het leven kwam. Ook de vrachtwagen stortte van de dijk. Het bleek dat de chauffeur in An- peltero, waar kermis werd gehouden (het echtpaar Van Schaik was op weg naar deze kermis) verscheidene café's had bo- zocht. De slachtoffers zijn in het zieken huis opgenomen. De chauffeur is gearres teerd. Ten gevolge van het breken van de uitlaat, die tussen de spaken raakte, sloeg de 53-jarige brom fietsrijder A. Lahey uit Kerkdriel driemaal over de kop. Met een zware schedelbasisfractuur werd hij in het ziekenhuis te 's Hertogenbosch op genomen, waar hij later is overleden. Op de Sibtardweg in Heerlen slipte zaterdagmiddag een personenauto. De wagen reed het trottoir op, overreed daar twee voetgangers (van wie de een, H. George uit Heerlen op slag dood was en de ander zwaar werd gewond) en kwam in de etalage van een slagerij tot stilstand. De bestuurder, die een shock kreeg en drie andere inzittenden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Eveneens door slippen werden zaterdag op de Bovendijk In Rotterdam twee fietsers, de 36-jarige los arbeider S. K. en zijn 21-jarige collega E. V. aangereden, toen een vrachtauto moest remmen bij het passeren van enkele koeien, die langs de dijk werden geleid. K. bleek bij aan komst in het ziekenheuis te zijn overleden, zijn collega werd ernstig gewond. De Belg Raoul Degueldre uit Charleroi, die inspecteur van politie is in de Bel gische Congo, is in Napels op straat door een bende overvallen in zijn auto. Toen hij de rovers wilde achtervolgen werd hU ln de buik gestoken, zijn toestand is zeer ernstig. Drie eigenaars van geheime schat Een stel jongens in Manchester be steedden zijn vakantie door op een vuil nisbelt te spelen en daarbij een oude sofa im stukken te hakken om er eer „fikkie", van te stoken. Tot hun verbazing ontdekten zij eer pakje met f32.000 aan pondsbiljetten ir de rug van het meubelstuk. Zij brach ten het plichtsgetrouw naar de politie, die ook enkele betaalde rekeningen in het pakje vond, waarop de naam Horro- vitch, voorkwam Er bleek een mijnheer Maurice Horro- vitch in Manchester te wonen. „Wij heb ben die sofa twintig jaar gehad", zei hij, „maar wij wisten niets van dat geld af. Wij hebben het ding een paar jaar ge leden voor zestig gulden verkocht mevrouw Getrude Powell". Mevrouw Gertrude Powell zei: „Ik heb de sofa in mei aan mevrouw Webster ge geven. Zij heeft me er nooit een cent voor betaald, dus ik neem aan, dat hij nog steeds iron mij is". Mevrouw Webster zei: „Stel je i dat ik zo maar f32.000 op de vuilnisbelt heb gegooid. Mevrouw Powell heeft mij de sofa gegeven, dus ik neem aan, dat het geld van mij is. Ik zal het wel niet krij- Fransen mochten niet aan land op Bali Enkele diagen geleden kwam he'. Franse oorlogsschip Dumont Jourville te Boele- lang op Ball aan. De havenmeester gaf de opvarenden van het oorlogsschip ech ter geen toestemming om te passagieren, daar hij geen instructies van hogerhand had ontvangen inzake de komst van dit schip. Ook de staatspolitie en de militaire politie waren niet van de komst van het schip op de hoogte, aldus het A.I.D. pen, maar als dat wel zo is. zal ik haar de helft geven. De politie heeft het geld toen maar in de brandkast gesloten, want het ziet er wel naar uit. dat de rechter een beslis sing zal moeten nemen. Oorlogsmisdadiger Funk ernstig ziek Walther Funk, de vroegere minister van economische zaken van Hitler, is gisteren van de gevangenis voor oorlogsmisdadi gers tc Spandau voor onderzoek naar een ziekenhuis overgebracht. Hij was te Neu renberg tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, en heeft negen jaar van zijn vonnis uitgezeten. Tewaterlating Leersum. De echtgenote van de burgemeester van Leersum, me vrouw Martens van Gilst. heeft zaterdag ochtend in Heusden de mijnenveger Leer sum te water gelaten. WEERBERICHT Koel, maar opklarend Tot morgénavond verwacht De Bilt: Zonnige perioden, maar voornamelijk iin het noor den van het land ook plaat selijk enkele buien. Krach tige tot matige westelijke wind. Weinig verandering dn temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon 5.24—20.08. Maan 15.27—23.41. Op 21 augustus volde maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1