(Ssso) Lijdende beeldhouwer heeft zijn profeten en heiligen Camillo en Rocco keren niet naar hun woonplaats terug Droeve tijding in de huizen der Italiaanse rampslachtoffers BEURSBAROMETERl Toeschouwers wenden zich afschuw van hem af vol Autoles-waarschuwing bracht ons vele reacties in een Laos rode greep? ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 DE POST bracht de boodschap op het stadhuis van Manopello. De bur gemeester was er niet. Zijn waarnemer Guiseppe di Bartolo, een oorlogsinvalide, nam zijn krukken en strompelde naar de priester van het stadje. Alleen kon hij het de vrouwen niet vertellen. Onzekerheid weerspiegeld op geld en kapitaalmarkt DE FINANCIËLE CENTRA hebben deze week de onzekerheid weer spiegeld, ontstaan door de eenzijdige daad van president Nasser, welke, met name in Engeland, grote beroering heeft verwekt. Het hoofd fonds Koninklijke Olie daalde op één beursdag ongeveer 40 punten. Later volgde een gedeeltelijk herstel. Terwijl de reddingsploegen onvermoeibaar schijnen in het zoeken naar hun misschien wel omgekomen kompels en telkens weer in de ton frisse mannen met stofbrillen en zuurstofmas kers op naar beneden gaan (rechts), zitten buiten de mijn op harde houten banken de verwanten, de moeders en vrouwen van de vermiste mijn werkers, al dagenlang te wach ten. Hun ogen zijn rood van de tranen en de slaap, en met het verstrijken van de tijd vallen zij meer en meer ten prooi aan een doffe wanhoop. De kleine stoet liep door de str langs de armelyke huizen. Arm is liet stadje Manopello in noord-Italië. Industrie is er niet en de heuvels zün kaal en droog, ongeschikt voor de landbouw. Maar de Italiaanse gezinnen z(jn kin derrijk. De „bambini" moeten werl als ze groot worden. Tweeduizend m nen van de in totaal 7000 bewoners 1 Manopello en omgeving zijn daarom de orlog naar de mijnen In België Noord-Frankrijk gegaan. Daar wachtte werk en geld om het bestaan van verwanten thuis dragelijker te maken, Uitstapje Conferentie over Suezkanaal (Vervolg van pag. 1) In Egypte is de rede van de Britse pre mier Eden bijzonder slecht ontvangen. Eden wordt verweten, dat hij een wig wil drijven tussen president Nasser en het Egyptische volk. In Kairo is een demon stratie gehouden door 5000 Dersonen, die resoluties aannamen, waarin voor 16 aug. als protest tegen de Londense conferentie een algemene staking wordt afgekondigd. De sprekers werden herhaalde malen onderbroken door kreten uit het publiek „Weg met Frankrijk, weg met Engeland en Amerika". Onder de demonstranten bevonden zich vele Grieken, die spandoeken meevoerden met leuzen als ..De Grieken steunen Nas ser". Inmiddels is bekend geworden, dat Griekenland, ondanks de bezwaren tegen Londen als conferert;°-oord. de uitnodi ging heeft aangenomen. De sprekers waren vertegenwoordigers uit het gehele Midden-Oosten. Twee Britse employé's van de Shell Petroleum Company in Egypte zijn don derdag gearresteerd en vrijdag aan boord gebracht van de Panamese tanker Cs- prelle. die naar Londen vertrok. De ge zinnen van beide mannen waren reeds geëvacueerd. De vriend en vertrouweling van Nasser, majoor Salah Salem, heeft nogmaals ver klaard. dat het Suezkanaal vernield zal worden, indien Engeland een schot op Egypte lost. „We kunnen het gemakkelijk onbevaarbaar maken. door de bergen langs de kust te doen springen", merkte hü op. De Egyptische ambassade in Londen heeft nogmaals in een officiële verklaring het Egyptische standpunt uiteengezet en gezegd, dat geen enkel compromis mo gelijk is. De conferentie Van verscheidene landen is reeds be kend. wie od de conferentie te Londen aanwezig zullen zijn. Tot dusver is de lijst: Frankriik: Christian Pineau: Ver Sta ten: John Foster Dulles: Bondsrepubliek West-Duitsland: Heinrich von Brentano; Portugal: dr. Paul Cunha: Noorwegen: Halvara Lange, minister van buitenland se zaken: Nederland: mr M. A. H, Luns. minister zonder portefeuille: Indonesië: Ruslan Abdulgani; Australië: R. G. Casey (minister-president Robert Menzies zal de conferentie eveneens bijwonen); Nieuw- Zeeland: T. L. Macdonald. en India met Krishna Menon. Nehru's adviseur voor buitenlandse aangelegenheden. Reder Andrea Doria eist f90 miljoen De Italiaanse scheepvaartmaatschappij Italia heeft vrijdag bij het federale hof te New York tegen de Zweden-Amerika Lijn een schadevergoeding geëist van 25 mil joen dollar (ongeveer 90 miljoen gulden). De Italia stelt daarbü dat. zij niet verant woordelijk kan worden gesteld voor het gebeurde, omdat de aanvaring tussen de Andrea Doria en de Stockholm te wijten zou zijn aan de fout en onachtzaamheid van het Zweedse schip Zoals bekend heeft ook de Zweden- Amerika Lijn het federale hof de uit spraak verzocht, dat zij niet verantwoor delijk gesteld kan worden. De Zweedse maatschappij liet toen weten, een eis tot schadevergoeding te zullen indienen. Bij deze beschuldigingen en tegenbe- schuldigineen gaat het vooral om de vraag, welke rchip in het vaarwater van het andere schip is gezwenkt. Uit de ver klaringen van beide maatschappijen valt op te maken, dat zowel de Andrea Doria als de Stockholm kort voor de aanvaring een wending hebben gemaakt. Vierde arrestatie in autosmokkelzaak In verband met de smokkel van gestolen auto's uit West-Duitsland is in Doorwerth de autohandelaar R. gearresteerd Enige weken geleden werden in Dinxperlo reeds een vader en zijn twee zoons, verdacht van deze smokkel, in hechtenis eeno In samenwerking met de recherche zijn door de douane reeds vijftien gesmokkf auto's achterhaald. Regelmatig wordt c tact onderhouden met de Westduitse poli tie- en douane-autoriteiten. 1 noopten alleen een enkel detail. e< enkele gelaatstrek te kerven en hij dat detail dan zijn hele wezen legde. Daar hij eigenlijk een onontwik keld man is en ook de elementaire kennis van eeh „school" of atelier moest missen, is zijn werk min of (Van onze correspondent Hans Kievid) feer. Primitief. Maartegelijk toch breed, groots en diep, omdat het lij- "TAE WERELD HEEFT vele dichters, schilders, componisten en beeld- den zijn beste leermeester was. Geen houwers gekend, die in armoedige omstandigheden hebben geleefd, wonder, dat zijn Christus-figuren het velen ook die lichamelijk gebrekkig waren, maar juist daardoor het schoon- best zijn, het sprekendst. Christus de ste hebben geschapen. De dwerg Toulouse Lautrec, Van Gogh, die zich in verzinnebeelding van het lijden is een vlaag van verstandsverbijstering een oor afsnijdt, Leonardo da Vinei, 0ok zijn verzinnebeelding, verlamd en verbannen, De Maupassant, die uit angst voor waanzin zich de En toch sterft hij niet. Nog niet. Als s opent, Beethoven, die doof wordt, de dichter Heine, die zeven hü bijna 37 jaar oud is, aanvaardt hij de jaar in zijn ziekbed steunt „dat hij maar niet kan sterven", en zoveel j^^eeide anderen meer zijn daap voorbeelden van. Maar al dit leed en al deze tragiek worden wellicht overvleugeld .door de tragiek van de Braziliaanse beeldhouwer houtbewerker Aleijadinho, een ver schrikkelijk verminkte lepralijder, een zó mismaakte dwerg, dat de negerslaaf, die hem moet dragen, zich uit weerzin het 1 benemen wil. Een kreupel wrak, dat op krukken moet rondstrompelen, ja kruipen, maar dat zich, ondanks pijn en gebreken, tegen een ladder omhoogtrekt n beelden te kunnen snijden. Zijn lichaam is reeds zo uitgeteerd, dat hij het mes. waarmee hü zün figuren kerft, aan het stompje van zijn hand moet laten vastbinden, want de vingers zün erschrompeld. En zün gezicht is zo mis- naakt. dat hy. als hü werkt, een groot zeildoek om zich heen hangt, opdat de thouwers niet uit afschuw zullen weglopen. Of, zoals anderen zeggen, op dat ze de stank van Aleijadinho's wonden niet zullen bespeuren. Boeren helpen Het Tweede Kamerlid H. Gortzak (comm.) heeft minister Mansholt vra gen gesteld over de schade die boeren in Oost-Nederland lijden ten gevolge van het sleohte weer. Gevraagd wordt of stappen zijn onder nomen om de getroffen land- en bouwers te hulp te komen. Vragen over onlusten Ambonezenkampen Het Tweede Kamerlid H. Gortzak (comm.) heeft minister Van Thiel vragen testeld over de moeilijkheden, die zijn ge rezen in en rondom de woonoorden ae> Ambonezen. De heer Gortzak noemt de bezwaren der Ambonezen tegen de „regeling zelf- verzorging" gegrond. De moeilijkheden die hieruit voortvloeien, kunnen niet wor den opgelost door gewelddadig politie optreden en het wegvoeren der manne lijke bewoners, zo wordit gezegd. „Is de minister niet van oordeél", aldus de vragensteller, „dat. waar velen van deze Zuidmolukkers de wens te kennen geven terug 'te willen naar de Republiek Indonesië, deze terugkeer dient te wor den bevorderd en dit o.m. zal kunnen worden bereikt door het verspreiden van voorlichtingsmateriaal over de Republiek Indonesië, respectievelijk het toelaten van vertegenwoordigers van de republiek tot de woonoorden om daar voorlichting te geven over de vraag, onder welke voor waarden deze terugkeer mogelijk zou zijn?" Tot slot wordt gevraagd, in afwachting van het tijdstip waarop voor allen een be vredigende regeling is getroffen de sociale voorwaarden in de woonoorden te verb®- Voor f 445 miljoen aan rijksgebouwen Minister Witte heeft de Tweede Kamer een overzicht doen toekomen van de bouwwerken, waarvoor in de periode van 1 juni 1954 tot 1 juli 1956 rijksgeedkeu- ring is verleend. In deze periode werd toestemming ge geven voor de bouw van 763 scholen ter waarde van 220 milioen gulden', voor 59 overige bijzondere gebouwen (waarde 16 miljoen), voor 43 overheidsgebou' (waarde 15 miljoen), voor 122 gebou- voor gezondheidszorg en hygiëne (waarde 74 miljoen) en 323 gebouwen voor handel en verkeer ter waarde van 165 miljoen. De gezamenlijke waarde van deze wer ken bedraagt 490 miljoen gulden. Aangehouden werd de bouw van 231 scholen (waarde 105 miljoen). 120 overige bijzondere gebouwen (waarde 75 miljoen), 35 overheidsgebouwen (92 miljoen), 82 ge bouwen voor gezondheidszorg en hygiëne (waarde 50 miljoen) en 201 gebouwen vooi handel en verkeer ter waarde van 125 miljoen gulden. De totale waarde der aan gehouden bouwwerken bedroeg 445 mil joen gulden. Lepra1 De gevreesde ziekte, waar- >or allen op de vlucht slaan en mendg- ;n hem bespot en bespuwt. Waarvoor ij zelfs een keer „onrein" werd ver klaard en uit de kerk gejaagd, die hij zijn kunstenaarsarbeid aan het ver-? en is. Waarom hij grote capes draagt, ;ijn verminkingen moeten verbergen. Waardoor hij al zijn vrienden verliest eenzaam, ziek en geplaagd alleen komt Hij haat de gezonden, omdat ze hem ïjden. En ook omdat zij wél gezond zijn. Want op hen is hü ontzettend ja- Wanneer hij een keer bij de gouver- ;ur wordt geroepen en hij merkt hoe de adjudant zich met een „Och, wat lelijk" van hem afwendt, sist de dwerg terug' „Wacht maar. jij zult ook lelijk worden." Daartoe snydt hij de volgende dag akelige Judaskop met de trekken deze adjudant. kerk de lijdensweg uit beelden. Binnen vier jaar snijdt deze invalide 36 levensgrote beelden, een soort panopticum van de lijdensweg. Slaven eten hem van beeld tot beeld dragen twee hulpjes zetten die beelden in de verf, omd'S't Aleijadinho geen penseel hanteren kan. De opdracht komt klaar, vèr voor tijdWant nóg sterft hij niet Nog blijft zijn geest rusteloos en schept hij het ene werk na het andere. Te paard trekt hij van kerk naar kerk om er zijn drang uit te vieren. Hij wordt veertig, vijftig, zestig, zeventig jaar oud Uitgeteerd kan hü niet i TV/TA AR DAN is hü ook helemaal tamd en totaal uitgeteerd. Spreken leer. Hü moei ontzettende zo zeer, dat monniken et priesters, wier kerken hü met zün beeld houwwerk onvergetelijk maakt, bidden dat Aleüadinho zal mogen sterver En toch aanvaardt deze kunstenaar, bovendien half blind geworden omdat hij altijd binnen het tentzeil in het donker Voor de kunst heeft moeten werken, een nieuwe dracht. Het wordt zyn laatste. En ook zijn schoonste! Voor de kerk van gonhas worden van hem nog de stenen beelden der twaalf profeten verlangd Niemand gelooft, dat Aleijadinho nog lang zal leven. Niemand gelooft, dat hij nog de kracht kan opbrengen, de harde steen te bewerken. Maar de zieke schijnt, als hij modelleert, door een wondei bi lijke energie bezield. Hij, die soms al half bezwymt en zich telkens moet laten halen en brengen, raakt, ofschoon geheel uit gebrand. bij de beelden telkens weer ir vuur en vlam. Het werk komt klaar nèt op tijd Of wellicht was het altijd op tijd klaar gekomen. Het heeft vijf jaar geduurd. Hij is vijfenzeventig. Maar zodra hij zijn werktuigen voor goed laat afbinden, is hij stervensbereid. En hij blaast ook de laat ste adem uit. Dan wordt zijn lichaam, niet meer dan enkele tientallen kilo's zwaar, bijgezet. Doch zijn geest blijft behou den in honderden beelden, die in tientallen kerken stralen. Kerken, waar men nu aan de voet der aposte len, der engelen en heiligen krukken ziet opgehangen van hen, die ook thans nog aan lepra lijden. EEN is er echter, die deze vermink te en ook nog zo geplaagde ver schoppeling omarmt. Dat is de Kunst, zijn scheppingsdrang! Het is hierdoor dat de ongelukkige pün en spot weerstaat en telkens naar die kerk kan gaan, waar hij zijn profeten, heiligen, engelen en zijn Chris tus snijdt. En hij maakt daarbij nog haast ook, want hij denkt en wellicht hoopt hij het tevens dat hü spoedig ste zal. Daarom vindt hü elke dag opnieuw de kracht en de moed, dat half vei te de lichaam tegen de stellingen op hüsen en uren achtereen, vaak zonder eten en drinken, door te werken. Niet alles gelukt hem echter. Men ziet soms aan zijn werk, dat hel mes in het stompje hand niet zo is gegaan, als hij het had gewild. Men kan er ook zijn buien en zijn lijden van aflezen. Hier, bij figuren met hun smartelijke ge zichten, moet hü PÜn hebben gehad. Daar, als het ware enige humor zichtbaar is, zal hij een dag zijn opgeleefd. Maar overal is zün kunst eerlijk. Soms hard, toch ook weer teer. Zijn figuren, vaak i mengeling van Europese stijlen, heb- 1 toch een eigen karakter gekregen. Zulks omdat zijn lichaamsgebreken hem geld, dat hun misschien in de gelegen heid zou stellen, een eigen winkeltje te beginnen. De kleine stoet gaat verder, de pries ter biddend, de waarnemend burg^.nees ter bleek. Maar als de woning van wedu we Jezzi is bereikt, hoeven de belt mannen eigenlijk niets meer te zeggen. De vrouw neetl al een en ander door de radio gehooid. De komst van de geeste lijke en de magistraat brengt droeve zekerheid in het nog steeds hopend hart: haar zoons Camillo en Rocco, 26 en 16 Jaar, zijn dood. En wat het lot is van haar oudste jongen Leontlno, die tot de vermisten hoort, s.eet voor haar bij vo baat al vast. By het vernemen van de boodschap de mond van de magis raat valt de t duwe flauw. Later komen de bui troosten Maar er is bijna geen tro mogelijk. Drie zoons in één mijn en c terwijl ze binnenkort terug zout komen met geld. genoeg om een ei; winkeltje op ie zetten. Nu komt er geen winkel. Camillo en Rocco behoorden to de eerste doden, die uit de mijn naa: boven wérden gebracht. Verder gaat de kleine stoet. Maai het gerucht snelt hen vooruit. En ali men bij he! huis van de moeder Ptrcrazla di Luca gekomen is. wee de vrouw »1. dat haar zoon zich n-iet onder de geredden bevond. Verdei gaan priester en invalide. Signorf PptftpC'a mort vernemen, dat haar zoons Ottovlo en Giuseppe nog in de mijn zitten opgesloten: moeder Zap- para hoort snikkend aan, dat hi zoon Frederico nog niet is gered. Zal zü haar tweede zoon verliezen? Haar eerste. Camillo, stierf onlangs enkele maanden, nadat hij uit de mijnen in Frankryk was teruggekeerd. Rouw in Manopello, het droge land bij Pescara aan de voet van de Apennijnen. Voort gaat nog de stoet, van deur tot deur, naar vrouwen en moeders en vaders van mannen, woensdag nog vol wil om t eleven, nu dood of vermist, met weinig kans op behoud. De magistraat vertelt, de priester bidt. Maar de vrouwen, zij ;ijn haast te bedroefd om nog ge troost te kunnen worden. Polygamie in Tunesië is afgelopen Na 1 januari 1957 zullen de Tunesiër» nog slechts één wettige vrouw mogen hebben inplaats van zoals thans, vi De minimum leeftijd van de bruid zaJ vijftien Jaar moeten zijn. De echtschei dingsprocedure zal langs gerechtelijke weg moeten geschieden. Tot dusver was het voldoende wanneer een man drie maal tegen zijn vrouw zeide: „Ik scheid van je". In de praktijk komt het weini voor. dat de mohammedanen in Turn siè meer dan een'vrouw hebben. 25 AUGUSTUS l/m 4 SEPTEMBER iedere avond van 9 uur tot 10.30 uur (zondags niet) Prijzen van f 1.60 t/m I 5.25 Kaarten te bestellen bij Uw plaatselijke V.VV. Het Is geen wonder dat juist petroleum- fondsen de gevolgen hebben ondervonden van dc nationalisering der Suezkanaal- maatsehappü door Egypte, omdat men een dreiging voor de oliebelangen in het Na- büe Oosten bespeurt. De produktie ïn deze gebieden is de laatste Jaren zeer belang rijk geworden en beloopt thans circa 130 miljoen ton. hetgeen overeenkomt met ibüna een vierde van de gehele wereld- I produktie (ex Rusland c.s.). Van de Ko ninklijke Shell groep komt een derde der produktie uit het Midden-Oosten. Reeds eerder heeft de voormalige Per zische dictator een poging gewaagd om zich te vergrijpen aan de Westerse olie- belangen, wat o-verigens Financieel toen mislukt i6 Maar de vrees op de achtergrond overzicht i6. dat op de een of an dere manier de Westerse belangen in het Midden-Oosten bij een welslagen van Nassers nation® ldsa-tie ernstige schade zullen ondervinden. Ongetwijfeld kan de kwestie rondom het Suezkanaal worden opge<vat als een symp toom van de andere houding der ge kleurde rassen tegenover de in vroegere jaren met zore en kapitaal opgebouwde belangen van de Westerse vo'.ken. Als zo danig is er reden te veronderstellen, dat de landen van het We9ten een steeds moei lijker strijd zullen moeten voeren voor het behoud der grond-stoffengebieden. Een stremming in de aanvoer van noodzake lijke proaukten voor de Westerse volks huishouding zou erote moeilijkheden kun nen veroorzaken in het produktieproces. Anderzijds herinneren we aan het feit dat voorlopig het Westen de vil nemer van o'ie. rubber e.d. blijft ook het transport hoofdzakelijk in handen de Westerse landen is- tar volgende week. 16 augustus, de conferentie tc Londen over het Suez kanaal wordt gehouden, is de verwachting gewettigd, dat dc effectenbeurs In de dagen een afwachtende houding zal i :n. De belangstelling in financiële kringen voor de komende besprekingen is groot en met spanning wacht men af n voor de internationale scheepvaart bevredigende oplossing kan worden ver- Indonesische schulden Er was deze wee-k nog een andere kwes tie, die de financiële kringen hier te lande net zorg vervulde en wel de nieuwe chending door de Indonesische regering -an een vrijwillig aangegane overeen komst betreffende de schuldenlast, welke euwe ebaat op zich zou nemen. Met niet serieus te nemen argumentatie heeft men in Indonesië zloh afgemaakt de verantwoordelijkheid voor de over eengekomen grootte van de bestaande overheidsschuld. In deze daad is te zien /ervolg van de opzegging der Ronde Tafel Overeenkomsten en we vrezen, dat hiermee nog niet aan het biothoofd- stuk van het treurig vervolgverhaal zijn gekomen. Reeds werd in Indonesië aai gedrongen op de nationalisatie van al vitale ondernemingen, op het staken v< de transfer naar Nederland, op het in b slag nemen van de olievelden van Noord- Sumatra Dat men zich door het verscheuren plechtig getekende overeenkomsten be rooft van het laatste restje in de Westerse wereld, beseft grove kortzichtigheid niet. W;e zal nog een cent nieuw geld durven steken land, dat wordt geregeerd door et lafide overheid? Aanbod - geen liquidatie Het spreekt vanzelf, dat de aandel- van ondernemingen met belangen in I donesië door de jongste gebeurtenissen waren aangeboden, hoewel een grootscheepse liquidatie mogen spre ken. Handelsvereniging .Amsterdam" loor 10 punten. Oude Deld 6 punten. Tijde lijk waren handelsondernemingen flauw gestemd, nu de import van Indone sië zo drastisch i6 beperkt. Gelukkig dat vele directies donesië werkzame maatschappüen reeds ettelü'ke Jaren de arbeidssfeer hai dernemingen ook op andere landen heb ben gericht. Indonesië gaat steeds m een chaos en een bankroet tegemoet het zou er verre van rooskleurig voor o maatschappijen uitzien, als men alleen IN DE VORIGE AFLEVERING van Benzine-injec- ties" hebben we aan de hand van enkele minder prettige ervaringen een waarschuwend woord laten horen tegen laakbare praktijken van enkele malafide autorijscholen. In zekere zin blijken we met die waar schuwing in de roos geschoten te hebben: vele lezers zonden ons brieven zelfs met het verzoek erbij „alles met naam en toenaam in de krant te zetten". Dat kunnen wij natuurlijk niet doen, maar met al die re acties zijn we blij. zich de niet goed kunnen herinneren, hier nog even een korte satflenvattlng: verschillende rijscholen blijken, als ze de leerling zeggen: „Uw examen is aangevraagd, in die tussen tijd zou ik maar wat extra lessen nemen die oan- vraag in het geheel niet te hebben ingediend En als het dan abnormaal Idng duurtvoor de oproep arri veert. halen ze de schou ders op en zeggen: „Tja. het is bijzonder druk Het Centraal bureau tot af gifte van rijvaardigheidsbe wijzen vertelde ons echter, dat de tijd, die verstrijkt Daar knoopten we de waarschuwing aan vast: „Als de oproep te lang uit blijft. schuif de schuld dan op Den Haag. of 'V- het ndiem der traag i de - school wel degelijk de i vrage op de beloofde datum heeft ingediend Een Leidse rijschool ver scheen ter redactie met een bewijs, dat de oproepen aangetekend verzonden werden en de rijschool houder deelde mede, dat h\j, ter vermijding van alle wrijving, deze bewijzen van aangetekende verzending aan de leerlingen liet zien. En dat is o.i. de beste manier en als dan zoals in het Leid se geval, hlijkt, dat de tijd tussen aanvraag en oproep een paar dagen langer duurt dan drie weken, treft nie mand schuld. Echter is een waarschu wing op dit terrein nodig, want nog steeds blijkt dat op het gebied van' auto- en mo torics dingen mogelijk zijn. die te ongeloofwaardig klin ken dan dat men ze op uisite zou durven vertellenHet is dan ook geen wonder, dat de bonafide rijscholen alles doen, om zich b(j voorbaat van elke blaam te zuiveren En daarin hebben ze groot gelijk. Snelle Amerikaan Over het algemeen en speciaal in kringen van meer sportieve automobilisten wordt nog wel eens denigre rend gesproken over de snel heidscapaciteiten van Amen. kaanse wagens. Deze leken- praat vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak In het algemeen be kende feit. dat de snelheids meters van die wagens overdrijvend.w.z. een ho ger aantal kilometers per uur aanwijzen dan in werke lijkheid wordt gereden Dat men zo redenerend in het an. dere uiterste valt liof voor ar handen daarom is het wel eens aardig de cijfers te pu bliceren over snelheden, die met een standaard uitgeruste Amerikaanse seriewagen de Verenigde Staten zijn be reikt. Het gaat in dit geval om een Pontiac, die onder controle van officiële v nemers uit de serieproduktie werd genomen. Op de z vlakte van Bonneville Utah bereikte deze Pontiac over een afstand van 160 km een gemiddelde snelheid 202,77 km/u en over een tale r(jtjjd ran 24 uur gemiddelde van 190,47 ki In deze 24 uur legde de gen ruim 4571 km. af. Meer tubeless De „tubeless tires", de bin nenbandloze buitenbandei voor welke krachtterm di aanduiding „luchthoudende banden" meer en meer veld wint. (gelukkig!), zijn hun opmars in de automobielwe reld begonnen. De luchthou dende band heeft vele voor delen eenvoud, sterkte en veiligheid (geen klap-banden meer), en de aanschaffings prijs is euen hoog als die van een normale band plus bin nenband. Dunlop heeft over de verkoop cijfers gepubli ceerd en daaruit blijkt, dat de verkoop van luchthouden de banden nu vijfentwintig procent bedraagt van de to tale verkoop Dit cijfer zal de komende jaren aanmerke lijk stijgen, daar vele auto- mobie' fabrikanten hun wa gens op de assemblagelijn met luchthoudende banden de ontwikkeling ginds was aangewezen- Bestudering van balansen leert echter, dat al heel wat bedrüfsmiddelen in an dere landen zün ondergebracht, die gelei delijk meer en meer tot de winsten gaan büdragen. Scheepvaarbwaarden hebben rich deze week best gehouden. Holland-Amerika Lijn was be<ter gestemd, ook incourante soorten behaalden een koerswinst. Rott. Lloyd, Stoomv. „Nederland" en Scheep vaart Unies waren iets luier gestemd, want deze ondernemingen maken gebruik van het Suezkanaal en hebben belangen in Indonesië. Een verscherping van de in ternationale toestand kan ongetwijfeld leiden tot meer transport overzee. Reeds zijn diverse eohepen nodig voor het ver voer van iegervoorraden voor de Britse troepen. Zou tijdelijk het Suezkanaal door de Westeree scheepvaart moeten worden gemeden, dan betekent de verlenging van de vaarroute via de Kaap de Goede Hoop een zware belasting voor de beschikbare tonnage en zou een drukke tijd voor de scheepvaart in het vooruitzicht liggen. Geen haast Op de emissiemarkt werd de 4,25 pet. obl. lening Bank v. Ned. Gemeenten, naar het zich op de laatste dag der in schrijving liet aanzien, niet onbevredigend ontvangen. Maar reeds dreigt er een ge drang te ontstaan om nieuwe dergelijke obligaties te plaatsen, want Leiden en Hilversum zijn met leningen van precies dezelfde voorwaarden aan de markt ge komen- Wij menen, dat de beleggers zich vooral niet moeten haasten om gebruik te maken van de 4,25 pot rentende aan biedingen. De situatie van de geldmarkt en in verband daarmede van de kapi taalmarkt laat nog steeds te wensen over en op het ogenblik hebben de geldschieters en ndet de geldnemers het voor het zeggen.' Met Esso bent U beter uit Indonesiërs sprongen van Nederlands schip Italiaanse politle-agenten, die gisteren langs het strand van het eiland Ischia lie pen, hebben twee buitenlanders ge arresteerd, die naar de wal zwommen Het bleken de Indonesische matrozen A ohm ad Harry Munry en Antonio Martin de Silva te zijn, oud 19 en 20 jaar, uit Djakarta. Zij deden dienst zeiden zij, op het Nederlandse schip Belliton (niet in Lloyds, naar alle waarschijnlijkheid de Billi'ton van de Stoomvaartmij. Neder land) en waren overboord gesprongen om een straf aan boord te ontlopen. De man nen zullen naar Genua gebracht worden t.i daar overgedragen aan de kapitein van het schip. Leider van opstand Equador gedood De bevelhebber van de strijdkrachten in Equador heeft bekend gemaakt dat de militaire leider van de opstand, lult.-kolo nel Aturo Davlla. door zijn eigen volge lingen is neergeschoten, omdat zij zich verraden gevoelden. De burgerlijke lei der. HomorO Andrade. Is gevangen geno- WEST-DUITSLAND EIST W.A.-VERZEKERING Met Ingang van 1 januari wordt voor ille buitenlandse automobilisten die laar West-Duitsland of Weat-Berlijn rei- :en. do wettelijke-aansprakeiykheids- •erzekering verplicht. Een buitenlander, die per auto het land binnenkomt, moet de grens aantonen, dat hij voldoende •zekering heeft gesloten. Als bewijs daarvoor wordt de groene internationale rrzekeringskaart erkend, wanneer deze ior de Duitse Bondsrepubliek geldig rklaard 1» Buitenlanders, die zonder een groene kaart naar West-Duitsland reizen, zal de mogelijkheid gegeven worden een kort lopende grenspolis te nemen. '"TERWIJL de aandacht van de wereld werd opgeëist door de moeilükheden, die president Nasser van Egypte rondom net Suezkanaal heeft veroorzaakt, had in Azië een belangryke gebeurtenis plaats. Het was een gebeurtenis, die zich in alle stilte afspeelde: het akkoord tussen de regering van Laos (dat vroeger deel uit maakte van Frans Indochina) en de com munisten, die met steun van rood China een deel van het land bezet hielden. De werkeiyke grens tussen oost- en zuid-Azië is een grens van godsdienst en cultuur enpolitieke zienswüze. ZIJ scheidt Vietnam van Laos en Kambodja 9 en wat verder als t f er Klaarde zuidoost-Azië bekend Uilxirhl staat. Met de overeen komst. die nu in Vien tiane tussen de Laotiaanse premier Soe- vanna Phoema en zün halfbroeder Soe- phanoevong (leider van de rode Pathet Lao) is gesloten, wordt dus niet alleen een kwestie geliquideerd, die tot gevaarlijke spanning aanleiding had kunnen geven, maar werd tevens een politieke grens ge markeerd, die van blijvende aard zou moeten zün. T AOS komt nu geheel In de neutralistl- J sche zone te liggen, waarin zich ook Kambodja al geruime tijd bevindt. In Laos is men eigenlijk tot de vaststelling van de politieke grens tussen India en China ge komen; in ruil voor de overgang naar het neutralisme zal Laos nu door de commu nisten met rust worden gelaten. In feite betekent dit slechts, dat de communisten thans op effectiever wijze zullen trach ten. zich van de macht in Laos meester te maken. De gebeurtenissen, die tot de recente overeenkomst in Laos hebben geleid, schijnen nogal duidelijk te zijn. Nadat eerst de regering van Kambodja zich voor een neutralistische politiek had uitgespro ken en de Chinese regering prins Slha- noek als bezoeker In Peking had verwel komd, kwam ook Laos aarzelend over de brug. Eind mei werd voor het eerst duidelük, dat de communisten in Laos hun onver- zoenlijke houding wilden opgeven. Zij spraken toen van het pad der neutraliteit, dat door India en andere Aziatische lan den gevolgd werd en zeiden te hopen, dat Laos dezelfde weg zou gaan. CINDSDIEN werd premier Soevanna Phoema voor een bezoek aan Peking uitgenodigd, de Sowjetunie erkende Laos en ln de uitzendingen van de commu nistische radio viel een minder vüandige stemming te bespeuren. De communisten hebben er nu in toe gestemd, dat het bestuur over de door hen bezette provincies in handen van de Laotiaanse regering komt De rode troepen zullen in het koninklijke leger worden op- genomen(l) Er moeten nog enkele kwes ties van ondergeschikt belang worden ge regeld, maar wat ten aanzien daarvan ook zal beslissen, het is volgens de Times dui delijk, dat de Pathet Lao opdracht heeft gekregen, zich goed te gedragen en met de regering in Vientane samen te werken. »t er van deze samenwerking op den duur terecht kan komen, hebben we in re landen aanschouwd, die nu onder communistische invloed staan

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5