Vredige omgeving het terrein van harde arbeid van het draaiboek Vijf panden moeten bij vonnis worden ontruimd -Vf-VAif MENS TOT MENS VANAVOND LUISTERT U NAAR: NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 Reizen door Frankrijk (III) Op bezoek bij Van Leeuwen en Oppelaar (uit Hazerswoude en Zwammerdam) (Speciale correspondentie) „Une belle fille est une belle poule". Ja, ik begreep het: „een mooi meisje is een mooi kippetje". Ik heb ze verteld, dat wij die uitdrukking ook ken nen, daarbij verzwijgend, om hen, die zo vriendelijk waren mij op de hoogte te brengen van het Frans als cultuurtaal, niet te kwetsen, dat de uitdrukking „een mooi kippetje" tot de vulgaire taal wordt gerekend. Deze mensen waren aardig gezelschap op een deel van de lange weg tussen Fontenouille en La Belliole, hoewel gezelschap langs de Franse landwegen geen vereiste is. De vele schakeringen bruin en groen maken het heuvel achtige landschap, waaraan de rivier de Yonne haar naam heeft gegeven, tot eén prachtige aanblik. De kleine dorpjes en de bossen tussen de heu vels verspreid vervolmaken het tafereel. nog niet allemaal melkvee, hebben dus een Hollandse degelijkheid. Het land bij de boerderij is vijftien hectaren groot, maar met acht hectaren bijgehuurde grond moeten hij vrouw, zonder personeel. 23 heet; werken. De hit die hen in het begin hielp is vervangen door een tractor. De tractor verzet meer werk en kan bovendien op hol gaan, wat met de hit nogal gebeurde. Mevrouw heeft haar entr het dorp eens gemaakt op de hit, die door haar razend tempo, gelukkig zonder gelukken te maken, alle weg joeg. Ook de heer J. A. van Leeuwen, di- jong van de Rijndijk te Hazerswoude is vertrokken, woont in deze vredige geving, bij uitstek geschikt voor vakan tie, maar voor hem het terrein van harde arbeid. In La Belliole wjst de bakkers vrouw onmiddellijk de boerderij aan t< wijzen, want de Hollandse boeren zijn. hoever zij ook van het dorp verwijderd wonen, goed bekend en zij stéón ook goed bekend. Johan van Leeuwen is direct na de log naar Frankrijk getrokken, waa eerst bij zijn zwager, de heer J. Groen, hij wie we ook nog op bezoek gaan, ging werken. Zijn moeder en oudste broer ble ven achter in Hazerswoude, want nog drie broers zijn naar Californië gegaan en zuster was al in Frankrijk. Nadat hij kele jaren bij zijn zwager had gewerkt, vond hij een boerderij, en toen kon hij gaan trouwen. Zijn vrouw heeft hij leren kennen op een bijeenkomst van de Gere formeerde kerk in Sens. De kerkelijke band is vrij sterk. In Sens heeft men een kerkgebouw, waar 's gens de Franse protestanten bijeenkomen en waar 's middags de Hollandse boeren hun kerkdienst hebben. In ds. Winter heeft de Gemeente rond Sens een eigen predikant. Hij is niet de enige Geref. pre dikant in Frankrijk, want in Sceaux plaatsje vlak bij Parijs, woont ds. Jonk hof, die de zorg heeft voor de Gerefor meerden in de verstrooiing. Hollands vee Johan had dus een boerderij en hij kon gaan trouwen, maar zijn toekomstige vrouw zat juist in Nederland om ziet gebit te laten aanmeten; toen zij in April 1954 terugkwam, had de plechtigheid vlug plaats. Ook mevrouw Van Leeuwen heeft enige tijd alleen op de boerderij moeten doorbrengen; in augustus is Johan Nederland geweest om Hollands vee, in tegenstelling tot het Franse vee t. vrij is, te gaan halen. Zijn vijftien koi Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN ^BegraleaióóeH AGENDA VOOR LEIDEN Leiderdorp, 8 uur: eerste optreden mei serenade bij raadhuis van de harmonie kapel (met nieuw instrumentarium). Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8half 10); „Rem brandt als leermeester" (tot 1 september) Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 25 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.pi. 15 september). Pietensker-kgracht 9, 101 uur (maan dag-, woensdag- en vrijdagavond ook 810 uur): Ars Aemula Naturae (tot met 18 augustus). Stand arbeidsmarkt De stand van het aanbod onderging geen wijziging en beliep 4 augustus 120 als geheel werkloos ingeschreven m nen .onder wie 55 minder-geschikten 40 minder-validen. De arbeidsmarkt blijft dus een gunstig beeld vertonen. De vraag bleef constant en omvatte 445 geregi streerde aanvragen, waarvan een kleine 200 betrekking hadden op jeugdigen. De werkelijke vraag naar arbeidskrachten is veel groter. Bij jeugdigen overtreft de vraag verre het aanbod. Het nazorgwerk is intensief ter hand genomen en beoogt de plaatsing van jeugdigen zoveel mogelijk te doen be antwoorden aan aanleg en opleiding. De contactavonden mogen zich verheugen in grote belangstelling van jeugdigen en hun ouders, zodat op de ingeslagen weg zal worden voortgegaan. Het geregistreerde aanbod vrouwelijke arbeidskrachten steeg van 45 tot 60, maar het aantal aanvragen bedroeg 450. Onge veer 200 hiervan hadden betrekking op Jeugdigen. Ook de contacten met de vrou welijke jeugd werden voortgezet. Een dokter nodig De zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de art sen Den Haan, Pleiter. Kortmann, Ver- brugge en Van Wingerden. Bij geen ge hoor bij huisarts of specialist, bel dok terstelefoon 22222. Welke apotheek De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden wordt als volgt waargenomen: Zaterdag 11 augustus zijn 's middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten de Doeza- apotheek. Doezastraat 31, tel. 21313, en de apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 Zondag 12 augustus is van 's ochtends 8 tot 's avonds 12 uur alleen geopend apotheek Nieuwe Rijn. De nachtdienst w.ï-dt van 24 uur weer waargenomen door de Doeza-apotheek en de apotheek Nieu we Rijn. Geen klagen Over de bodem heeft Johan van Leeu wen geen klagen. Hij heeft het in verge lijking met andere boeren goed getroffen, want zijn grond is uitstekend geschikt voor weiland. Door h^rd werken en goede bewerkingsmethoden (bij de Fransen man keert hier nog wel eens wat aan) kan de pacht, die in kilo's tarwe wordt uitge drukt, op tijd worden voldaan. Hij heeft geen klagen, ook al niet over de Franse „buren", die hem met alles hebben geholpen. Vooral met een boer die uit noord-Frankrijk is gekomen, is hij de beste vrienden. In deze streek komen, door overbevolking in noord- Frankrijk, steeds meer van deze boeren. De mogelijkheden tot vestiging voor de Nederlandse boeren zijn hierdoor mini maal geworden. Als het werk is gedaan, zitten, vooral in de wintermaanden als 's avonds niet kan worden gewerkt. Johan en zijn vrouw in de kamer een vertrek, symbool van de huiselijkheid, dat de Fransen niet ken nen die gemeubileerd is met moderne meubels, een typisch gezicht in deze oude Franse „fermes". De Nederlandse radio brengt dan ook hier ontspanning. Na het middagmaal, half Frans, half Nederlands, haalt de heer des huizes de motor, die ook eens per -jaar wordt gebruikt om zijn schoonouders, die 250 kilometer zuidelij ker zijn gaan wonen, te bezoeken, van stal, om me in razende vaart weg te bren gen naar de volgende boerderij, die be woond wordt door de gebroeders Oppe- Tussen de bladzijden Aansluiting Het is een grote schare, want in Egriselles-Le Bocage wonen twee Nederlandse families bij elkaar. De gebroeders Oppelaar hebben elkaar opgezocht en met hun vrouw, kinderen en een nichtje bevolken zij dit plaatje. (Eigen foto) Van Zwammerdam naar Egriselles-Le Bocage is een hele sprong, een sprong die gemaakt is omdat er na de oorlog geen kijk op een boerderij was. De heer C. Op pelaar is, nadat hij enige tijd bij een dere boer had gewerkt, met de boerderij begonnen, en zijn broer, de heer J. Oppe laar, heeft zich later bij hem gevoegd. Het is ook hier hard werken, want juist de slechtste boerderijen worden verkocht er de bedrijven moeten van de grond af wor den opgebouwd. Het bedrijf is nu 60 hec taren groot, waarvan 40 hectaren bouw land en 20 weiland. De helft van het bouwland wordt weer besteed voor vee voer. Ongeveer 20 melkkoeien en wat jongvee moeten van dit voer leven. D< moeten hier veel meer werken Nederland. Tegen mannenwerk zij niet opzien, vooral omdat het personeelsgebrek erg groot is. Het pro bleem van de vrije-tijdsbesteding is hier onbekend. olksaard van de Fransen ligt de familie Oppelaar niet erg; daarom is het hen ook moeilijk aansluiting te krij gen. Voor de rooms-katholieke boeren uit Nederland is het veel makkelijker. Zij gaan gelijk met Fransen naar de kerk (niet eens met zoveel, want Yonne is het meest onkerkelijke deel van Frankrijk) en daardoor ontstaat een band. De familie Oppelaar is Hervormd en staat onder de zorg van ds. Ten Kate, die vanuit Parijs het hele land verspreide Ge meenteleden bezoekt. Ongeveer achtmaal houdt de dominee op de boer derij in Egriselles een kerkdienst. De an dere zondagen gaat de familie naar de Geref. kerk in Sens. Ons zusterblad „De Rotterdammer" is de bron voor het uit Nederland. Twee harde werkers, die in een vreemd land de handen uit de mouwen steken voor een goede toekomst: de heer J. A. van Leeuwen uit Hazerswoude met zijn vrouw. (Eigen foto) Woningleed op hoek Levendaal-St. Jorissteeg Op de hoek Levendaal—St. Jorissteeg I is. Door het plafond schijnt staan vijf panden, die b|j vonnis van de kunnen kijken. Hij heeft kantonrechter ontruimd moeten worden. Eén gezin is al vertrokken, een ander gezin mag van de verhuurder voorlopig blijven zitten. Het gezin van de heer C. N. Schellingerhout is vanmorgen uit de woning gezet. Hij heeft zelf bij huis vesting acht woningen aangebracht, maar geen van de woningen is hem ge- Dit huis moest van de huiseigenaar v den gevorderd en deze weigerde het d; ;m op te knappen. Aanvankelijk weigerde de heer Schellingerhout in deze woning trekken, omdat die aan alle kanten stuk Kindercircus Knikkebeen Op speciaal verzoek geeft het kinder- rircus Knikkebeen dinsdagmiddag 3 uur rog een voorstelling in de tent op het :errein bij de Röodenburgerstraat. Stelende rechercheur Ambtenaren van het politiekorps ii Sneek hebben woensdag een van hun col ega's kunnen arresteren, ervan verdacht :ich jarenlang aan kruimeldiefsiallei hebben schuldig gemaakt. De men heeft »n volledige bekentenis afgelegd. Reeds vele jaren werden met tussen pozen van enkele weken rookartikelen ontvreemd uit een bestelauto van een grossiersbedrijf, wanneer deze in de ga rage van het bedrijf stónd. Twee rechercheurs stelden zich enkele nachten verdekt in de garage op. Toen zij tegen middennacht stappen hoorden en het licht aanstaken, herkenden zij tot hun grote verbazing hun collega F. Plannen met Lauwers- zee zijn nog voorlopig Minister Algera heeft in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid H. D. Louwes (lib.) verklaard, dat het tracé de toekomstige afsluitdijk van de Lauwerzee nog niet is vastgesteld. De mogelijkheid wordt echter onderzocht het tracé zodanig te kiezen, dat mede een voor militair terrein wordt ingedijkt. Overleg zal worden gepleegd met de pro vinciale besturen. gekregen, waarin staat dat de eigenaar alle „voor zijn rekening komende her stellingen moet laten verrichten." Omdat de formulering vrij vaag en de tijd die er over kan verlopen, voordat de her stellingen zijn gedaan lang is, hecht be trokkene weinig waarde aan dit epistel. Toch is hij vanmorgen, omdat er geen an dere mogelijkheid is. in dit huis getrok- Een ander gezin, dat van de heer P. Pape, zal over veertien dagen uit de wo ning worden gezet en, hoewel ook hier weer verschillende woningen zijn aange bracht, is er nog geen woning toegewezen. Het begint nijpend te worden. Waarschijn lijk zal voor die tijd wel een woning aan gewezen worden, maar de gemeentelijke huisvestingscommissie zit voor een onmo gelijke taak. Het aantal woningzoekenden in Leiden is op het ogenblik 4200. Hier van zijn 2700 gevallen urgent, terwijl 600 woningzoekenden tot de zogenaamde „kre- peergevallen" behoren. Veel mensen den ken, dat hun geval toch werkelijk het allerergst is. hoewel nog veel gevallen erger zijn. Maar in geval van uitzetting heeft de commissie tot nu toe steeds een woning kunnen toewijzen. Geref. Gemeente in Ned. Voor de Gereformeerde Gemeenten in Nederland spreekt ds. H. Ligtenberg dins dagavond om half acht in gebouw Hoge Rijndijk 24 te Leiden. Glasblazer bezat drie vuurwapenen Een 31-jaTÖge Amsterdamse glasblazer bezat enkele gevaarlijke vuurwapenen als souvenir van zijn illegale periode tijdens de bezettingstijd, veilig weggeborgen op Terschelling. Zijn bovenburen waren evenwel op de hoogte van dit bezit en toen hij op een goede dag zijn boven buurman bedreigde was de politie snel op de hoogte gebracht, zowel van de be dreiging met doodslag als van het bezit van de karabijn, de mitrailleur en de sten- gun. in strijd met de Vuurwapenwet. Des wege heeft de glasblazer C. R. gisteren terecht gestaan voor de hoofdstedelijke rechtbank, waar hij één jaar gevangenis straf met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar tegen zich hoorde eisen. Uitspraak 17 augustus. Het glazen muiltje TRIANON. Natuurlijk kennnen we allemaal het sprookje van Assepoester. Dat verhaal is nu op de filmband vast gelegd. Met een paar verrassende wijzi gingen, maar toch in hoofdzaak volgens de originele versie. Leslie Caron, die ook eens de verrukkelijke rol in Lili speelde, is hier Assepoester, ofte wel Ella. En ze is om te stelen. Michael Wilding is de prins, die haar het glazen muiltje aan past en Ella tot zijn gade maakt. Het Ballet de Paris van Roland Petit danst erbij. Is het een wonder, dat de kinde ren van het verhaal genieten, ook al be grijpen ze er niets van? Dat is namelijk het bezwaar, dat men tegen „Het Glazen Muiltje" kan aanvoeren: het wil een film voor volwassenen zijn, maar is veel te gerekt. En de jeugd ontgaat dan weer de hierin verwerkte wijsheden. In de vakantietijd is dit een film, die gerust met het hele gezin kan gaan zien. de allerkleinsten dan natuurlijk uitge zonderd. (Muiltje van (Frans) bont werd vat glas, en wordt er des te aantrekkelijke Heb je'm door? LIDO. Behalve de van fijne humor doortrokken films leveren de Ealing- studio's van het J. Arthur Rank-concerr ook wel eens een produkt af, dat onder het betere gooi-en-smijtwerk moet wor den gerangschikt. In „Heb je 'm door?' ontmoeten we een jonge man, verzot oj detective-romannetjes. Door het winnei van een prijsvraag is hij in staat zich als particulier detective te vestigen, al gaat die vestiging op zichzelf al gepaard een aantal zeer stormachtige scène een ijsrevue. De man raakt verzeild in een heel eigenaardige zaak. Een Ameri kaans professor wenst aan een buiten landse mogendheid, Uralia genaamd, uitvinding te verkopen, bestaande uit gfote machine, waarmee het weer de hele aardbol naar believen kan den geregeld. Een proefmodel stas Londen opgesteld, en daarmee zal een uitgelezen vergadering geleerden worden gedemonstreerd. De deteotivi aangeworven om als dubbelganger va de professor op te treden, slaagt erin m« dit apparaat een geweldige consternati Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Miohiel J F, z v J P J vat Pelt en M Engers; Aaltje, d v A Hoek C van der Plas; Francisca N M, d a L J M Haanraadts cn J M Wegter; Mar- garetha, dvJ Bodijn en J Serlicr; Frant F C dc Vos en W H Korthals; Hendrik, z v P Guijt en J C Jonker; Jan z v J E Teske en C M E Soholtes. Ondertrouwd: H van der Waals en P Wcssel; H J Witte en A van Tol; G Noort en E Rijnsburger; G P la Lau H J J van Strater; H Hubsoher de Ruit en M W van Leeuwen; P G Gressie J Bavelaar; H Ciere en J C Hor ree; G N Meurs en J F Boom; T Spaander- H Heunks; J Verboom en J H W Pardon. Gehuwd: H Beijer en G van der Hoe- Ver- Excursie „Oud-Leiden" Wanneer „Oud-Leiden" iets onderneemt en ze doet dat schier maandelijks is steeds veel belangstelling. Zo ook gis teravond toen een groot aantal leden een bezoek bracht aan het stadhuis. Onder leiding van de heren Gillissen en Mennes, die het gebouw op hun duimpje kennen, werden de voornaamste gedeelten be zocht. Achtereenvolgens kregen de deel- irs de kamers van de wethouders, de gemeentesecretaris en van de burge meester te zien, alsmede de vergaderzaal het college van B. en W. en de raad zaal met koffiekamer. Dat de prachtige burgerzaal niet werd vergeten spreekt Dor zich zelf. Algemeen was men vol lof over hetgeen teweeg te brengen. Wanneer jve daar dan nog bijvoegen een komische achtervol ging in de zalen van een radiotentoon stelling, alsmede de jacht op een bier auto op een racebaan voor oude auto's, weet men wel zo ongeveer waar deze rolprent naar toe wil. Een krachtige, en hier en daar ook wel originele aanslag op de lachspieren. (Veel rumoer rond exploderende uit vinding). De vrolijke vagebond LUXOR. Van de nieuwe Rudolf Schock-film „De vrolijke vagebond" zal ieder, die het aardige zwerversliedje „Valleri - vallera" graag hoort wel kun nen genieten. Rudolf wordt de Richard Tauber van het witte doek genoemd, en die vergelijking is niet zo gek als zij er uit ziet. Goed microfoonwérk verdoezelt de tekortkomingen van die stem wel zo'n beetje. In de film gaat het, hoe kan het ook anders, erg romantisch en Duits- sentimenteel toe. Rudolf zingt met het kinderkoor Die Schaumburger Marchen- sanger en het gegeven is erg aardig. Een zangleraar aan een internaat wordt ont dekt door een gevierde operazangeres. In de stad geeft hij dan een magistrale Ri- goletto-vertolk-ing, waarop meteen een wereldtournee moet volgen. Oude getrou wen, zoals Willy Fritsch en Paul Hör- biger, lopen we tegen het lijf, en ook Wal-traut Haas speelt bijzonder aardig. (Zingend en lachend door het zuid- Duits e land). Het circus speelt toch Athene van Europa \[ET VEEL GENOEGEN heeft een aardig, jong Zweeds echtpaar ons vlakke land drie weken lang op de bromfiet-s doorkruist. De aamlei- dvng tot deze sportieve vakwntietocht was... een boek. Een interessant boek over Holland van de Scandinavische schrijfster Med Ellen Rydetiusi, dat onweerstaanbaar het verlangen op riep om dat typische land ook eens met eigen ogen te zien. Op een goede avond greep Georg dan ook resoluut naar zijn pen. Hij stelde een adver tentie voor woningrwil op en zo koos hij enkele weken later uit een stroom van brieven de aanbieding van de heer G. van Stralen uit de Reseda straat 30 te Leiderdorp, die op zijn beurt de afgelopen weken in Zweden doorbracht. Dinsdag waren we bij het onderwij zersechtpaar (beiden staan voor de klas van een school in Malmö, welke school 2000 leerlingen telt) op de thee. Overigens een drank, die Ella met veel moeite had weten te bereiden, omdat dit ons zo vertrouwde vocht in haar vaderland slechts spaarzaam wordt gesdhonken. Het kopje thee, dat zij ons voorschotelde smaakte niette min voortreffelijk en zo kwamen de tongen los. Leiden, ja Leiden. Dat was de stad, die hun hart had gesto len. Het Museum voor Volkenkunde, de Hortus, de beeldenexpositie in Den Burcht, het bloemencorso, de rond vaart door de grachten, de hutspot, de pannekoeken en wat al niet meer. „Het is het Athene van Europa", prees Georg, zijn lofrede bondig samenvat- Behulpzaam "DOVENDIEN ZIJN de Hollanders erg behulpzaam", vond Ella. „Wanneer je ook maar even op de landkaart kijkt schieten er vast een paar mensen toe om te vragen, of ze je met het vinden van de weg mis schien behulpzaam kunnen zijn en als Je pech met je brommer hebt kan je zeker op ieders medewerking reke nen. Alleen het verkeer is zo ontzet tend druk en al zijn de Nederlandse wegen met de onze vergeleken dan ook heirbanen, de vele loslopende honden en de talrijke fietsers op straat noodzaken je om heel goed uit je ogen te kijken. De bromfietsen gaan hier ook al zo hard. In Zweden is de maximumsnelheid voor brommers op dertig kilometer gesteld! De afstand van Malmö naar Leddien Ö6 ongeveer 630 kilometer en daarbij komt dan nog negen uur varen. Elfla en Georg hebben over de heenweg drie dagen gedaan en toen wij hen op zochten moesten ze de volgende mor gen al vroeg weg, omdat Georg had beloofd het lesrooster voor het ko mende schooljaar te -maken. Dèèrvoor alleen-, want het Zweedse paar was nog maar al te graag een tijdje dn ons ila-nd gebleven. Vrije tijd hebben ze immers genoeg. De zomervakantie duurt voor de Zweedse schalen name lijk elf weken en aan extra vrije da gen komt men ook vast niet tekort. Desondanks is daar in het noorden, evenals in ons land. een groot gebrek aan leerkrachten-. De jonge mensen hebben, aangelokt door de hoge sala rissen, over het algemeen meer ambi tie voor een industriële werkkring. Men is evenwél doende het onderwijs te vernieuwen, waardoor o.m. de -leertijd binnenkort tot negen jaar zal worden uitgebreid en dan leert elke Zweed van de vijfde klas af Engels. Georg spreekt daarbij -kleis af Engels. George spreekt daarbij nog een aardig mondje Duits, maar daar is hij tenslotte ook onderwijzer Als zij onderweg geen pech hebben gekregen zullen de sympathieke toe risten vandaag weer dn Malmö arri veren. „Maar we komien zo spoedig mogelijk weer terug", ziedden Ella en Georg Nordstedt vastbesloten. „Het boek van Med Ellen Rydeliusi had ons de helft nog niet aangezegd...." Richard Porsche TVEE, NIET IN een echte Porsche kwam de heer Richard Porsche Leiden binnenzeilen, maar in een Opel Caravan, hoewel h|j heel in te verte toch nog familie is van de grote autobouwer- Die grote wagen was wel nodig, want behalve z|jn vrouw be vonden zich daar ook nog in de heer en mevrouw Bruno JSkei. alsmede een levensgrote herdershond, bedoeld om de dode have te bewaken. Richard Porsche woont in Schwabisch Gmünd, het centrum van de goud- en zilver kunst in Württemberg. Ais beroep gaf hij op „decorateur". Dat bleek zowel het restaureren van antieke meubelen in te houden als het vervaardigen van allerhande dozen, die dan met voor stellingen. in zilver gedreven, worden versierd. Z|jn echtgenote, wier vader eigenaar van de zllverfabriek Is. bleek bijzonder geïnteresseerd te ztfn in oude kunst. De versieringen op de dozen worden namelijk vervaardigd naar oude pentekeningen, die voorna melijk in Antwerpen en Amsterdam worden Ingekocht. Met deze Duitse gasten hebben we dan ook de tentoon stelling „Rembrandt als leermeester" In de Lakenhal bezocht. Prijzen ZWEEDS ENTHOUSIASME TERWIJL DE REGEN bij bakken uit de hemel viel hebben we in een Leids restaurant met deze Duit sers van gedachten gewisseld over de vreemde' capriolen, drie de prijzen in onze landen ui-thailen. Nederlandse eieren bij voorbeeld zijn in Württem berg voor lagere prijzen te koop dan in Nederland, een opmerkelijk ver schijnsel als men rekent dat de vracht ook nog moet worden betaald. Met stomme verbazing hadden deze gasten de prijskaartjes bekeken bij in etala ges uitgestalde fototoestellen. Die ap paraten waren bijna tweemaal zo duur als in het land van herkomst. Terwijl Bruine Jakel. landmeber uit Memmdn- gen in Beieren, er wat zwijgzaam bij zat. vertelde Richard Porsche met klimmend enthousiasme over de vriendelijke bejegening, die hen in Vlaanderen en ons land te beurt was gevallen Vooral over de plaatselijke V.V V.'s was hij uitermate goed te spreken. In Duitsland is deze zaak lang niet zo goed georganiseerd als bij ons, vond hij. Op culinair gebied hadden de echt paren bijzonder genoten van poffer tjes, die ze ergens in het zuiden van Nederland hadden zrien klaarmaken. Maar verder vonden ze de prijzen van maaltijden in restaurants erg hoog. Met hun auto trokken ze de kampeer - plaatsen af. Een goedkope methode om een land te bekijken- Taaie Russen VRIENDELIJKE Sowjethand stuurt ons reeds lange tijd met de regel maat van een klok Russische informa tie-bulletinsdie wij aandachtig en met nimmer verflauwende ijver plegen te lezen. Deze week werd het bejaar denprobleem in Rusland aangesneden en wij kunnen het moeilijk nalaten u in gedachten even mee te voeren naar het hooggebergte van Lerik, dat in Azerbeidsjan als het paradijs van men- sen-met-een-lang-leven wordt be schouwd. Vooral nu de zorg voor be jaarden ook in Leiden zo goed wordt gesteund. In een weelderige boom gaard in het dorp Pirassoera bijvoor beeld wordt een huis gebouwd voor de oudste kolchosboer van het land, Mach- moed Ejwasow. Deze 148-jarige berg bewoner werd een pensioen toegekend van 600 roebel in de maand. Ejwasow wil zijn werk nog niet opgeven! In een naburig dorp bouwt de kol- chos Kroepskaja een huis voor de 136- jarige kolchosboer Koelie Mach- moedow. De oude herder zal geld en betaling in natura ontvangen, die een waarde vertegenwoordigen van 125 ar beidsdagen. Wachad Gassanow heeft meer dan 100 jaar als herder gewerkt. Hij geniet nu van een welverdiende rust. De 132-jarige bergbewoner zal op grond van een besluit van de Tsja- pajewkolchos een bedrag gelijk aan 125 arbeidsdagen per jaar ontvangen. De leidingen van drie andere kol chozen bouwen thans voor bergbewo ners, die meer dan 100 jaar zijn en het werk hebben gestaakt, ongeveer vijf tien huizen. Dat is me je even wat. De noodwet-Drees en zelfs ons nieuwe staatspensioen moeten bij al deze roe rende zorgen van de Sowjetregering toch wel diep in het niet verzinken Ganzenbord T7"OOR de vrouwenclub te Muiden „Maar negeer" zegt zij „roulette, als u op uw geld moet letten." „Hé zeg", brulde toen de horde, „Kun je daar niet ganzenborden?" CASINO. Liefhebbers v stellingen kunnen deze week hun hart ophalen aan de originele verfilming van het optreden van een machtig groot Sla- circus. Nu kan de regisseur voor dergelijke rolprent natuurlijk dom weg opnamen laten maken van het pro gramma. dat gewoonlijk in de piste wordt gebracht, doch dit heeft hij gelukkig in dit geval niet gedaan. Om de spanning te hogen en meer vaart in het kleurige filmwerk te brengen is namelijk in scène gezet, dat het optreden juist op een vrije van de artiesten moet plaats hebben. naam van het circus staat op het en zo wordt alvast begonnen, hoewel deel van de medewerkers zich nog ?en avondfeest bevinden en anderen het bruiloft vieren zijn. Ondanks deze strubbelingen verloopt alles natuurlijk toch heel vlot. al hangen de bruiloftsgan- gers dan ook in smoking en de bruid zelfs in haar lange witte bruidsjapon aan de trapezen. Maar dat geeft allemaal niets: „Het circus speelt toch!!" (Kleurige circusvoorstelling met tal van komische momenten op vlotte wijze ver filmd). Storm over de Nijl REX. Het Suez-kanaal is a/ltijd aan leiding geweest tot een hoop narigheid. Reeds omstreeks 1870 zien we die tegen stelling Egypte enerzijds en Engeland en Firankirijk anderzijds. De film die deze week in Rex draait, is dn zoverre ver dienstelijk te noemen, dat hij actueel is. Generaal Gordon, die belast is met het toezicht op Egypte, raakt in Kantoem ge- isoleerd. Hij sneuvélf en het Engelse valk het als een diepe schande, dat men voorlopig de handen van Egypte af moet houden. Dam komit het filmverhaal ;ry Favenshaim, teBg uit een mnliitadir geslacht, is opgeleid voc*r officier. Hij is echter een poëtische geest, die zich verre houdt van oorlog voeren. De Engelse re- s echter niet van zulk een poëtische aard. dat zij de belangen die zij dn het Midden-Oosten te behartigen heeft, niet onder ogen ziet. Gordon moet geweekt worden en Paversbam krijgt opdracht naar Egypte te ver trekken. Hij neemt echter ontslag. Zijn vrienden vin den dit laf en sturen hem elk een veertje. veertje is het 6ymbool van de laf heid. Ook zijn verloofde Mary Burroughs vindt het niet -raadzaam met zo'n laffe vent in het huwelijksbootje te stappen. Diit is te erg voor Harry, hij scheept zich Egypte met het doel te bewijzen, dat hij nriet laf ds. Hij ontmoet zijn vrien d-en. redt hen zelfs en komt terug. Zijn verloofde zal nu tóch maar in het bootje stappen en het ds weer voor elkaar. Het peil van deze film ligt toch hoger dan dat van de gemiddelde Rex-film. Duidelijk was dit ook te merken aan het •publiek, dat, dn tegensteCilriing tot andere keren een bijzondere stilte dn acht nam. (Actueel, maw van geen groot gehailte). Pianoconcert no. 1 van Mendels sohn (K.R.O. 19.10 uur) Toen de 20-jarige Mendelssohn in maart 1829 een kunstreis van drie jairen ging ma- 1ken door Europa, had hij vooraf het motto voor deze reis op muziek gezet, nl.: „Wem Gott will rechte Gunst erweisen. den schicht er in die weite Welt". In dAe wijde wereld heeft Mendelssohn overal veel eer ontvangen, als componist en als pianist. Hij was in Engeland en Schotland, in München en Wenen en ten slotte ook in Venetië en Rome. Op die reis ontstonden niet alleen de Schotse en de ItaliaaTise Symfonie, maar kwamen hem ooik ideeën het hoofd voor n Pianoconcert. Tijdens n kort verblijf in MünChen schreef hij dit werk. „Das 1st evn prdchtiges Gefiihl. wenn man des Morgens aufwacht und ein groszes Stück Allegro zu instrumen tieren hat", schreef h\j uit München. Mendelssohn zelf bracht het in München in wereldpremière, in tegenwoordigheid van de koning van Beieren. Vijftien jaar later dirigeerde Mendelssohn voor de laatste keer in het Leipzig er Gewandhaus en op het programma stond het Piano concert in g-moll. Dit maal was de soliste Clara Schumann-Wieck. Een jaar later (4 november 1847) stierf Mendelssohn in Leipzig. Dit Pianoconcert is dus het werk van een jongeling, maar met brille ge schreven. Die brille overheerst weliswaar wel eens de inhoud., maar er is glans en blijdschap vn dit werk. Fris en krachtig is het eerste deel IMolto Allegro con fuoco), waarna het Andante een innige lyriek ademt. In dit Andante is dc melodie ver werkt van een volkslied, die Mendels sohn ook gebruikte voor zijn 42e Psalm. In het slotdeel (Presto-Molto Allegro e vivace) herkent men ue componist van de „Sommernachtstraum"-muziek met de elfjessfeerEen bijzonder virtuoos effect vol slot zorgt voor een climax van een jeugdwerk, waarvan de drie delen zonder onderbreking in elkaar overgaan. De uit voering vanavond geschiedt door Ania Dorfmann met het Philadelphia Orkest ol.v. Erich Lemsdorff.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3