Haar wij denken er zó over Creme PufF' natuurlijk! Aanvoer van augurken is beneden normaal ver Veiling in Lisse week de 50.000 haalde deze manden wel TOERISTISCHE TIPS VOOR VAKANTIETRIPS NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 Alles goed en wel (Ingezonden «tukken) De tandartsenstudie Naar aanleiding van het artikel in uw blad van maandag, 6 augustus J.l. over het tandartsentekort, wil ik als tandheel- 1 kundig student gaarne enkele opmerkin gen maken. Een van de oorzaken, waarom zich zo weinig jonge mensen voor de tandartsen- studie laten inschrijven, is de duur en de duurte van de studie. De opleiding is der- j mate verzwaard, dat menigeen reeds in de eerste jaren de studie moet beëin digen wegens de eisen die gesteld wor den, vooral op theoretisch gebied. Men mag dan wel spreken van het nut van een meer algemehe medische opleiding j van de tandarts van heden, maar waar- I om deze eisen zo opgeschroefd moeten J worden, is voor menigeen een raadsel. Door de vele colleges en practica zijn de werktijden dusdanig lang, dat men 's avonds moeilijk aan de slag kan komen, (de practica, welke soms hele dagen in beslag nemen, worden veelal staande be oefend). Het is velen misschien nog onbekend, maar de tandheelkundige studie is de duurste (ruw geschat f 20 000). Dit komt I doordat de student zelf zijn instrumenten 1 moet aanschaffen; een boormachine al- i leen kost al meer dan f 550. Al deze oorzaken hebben tot gevolg, dat er per jaar nog geen honderd nieuwe studenten worden ingeschreven. Hiervan bereikt slechts 10 15 pet direct de eind streep. Wordt het niet hoog tijd, dat hieraan door de overheid iets wordt gedaan, door b.v. de studenten het materiaal in bruik leen te geven en de studie te bekorten door de theoretische eiser) niet zo hoog op te voeren? EEN TANDHEELKUNDIG STUDENT A. W. v. WOERKENS, Ziekenfonds Meermalen komen in de dagbladen be richten voor over verhoging van zieken-' fondspremies, enz. Dikwijls komt de ge dachte naar voren dat het toch mogelijk moet worden geacht, een algemeen Rijks ziekenfonds te stichten, waarbij alle Ne derlanders worden ingeschreven en deel- Gedacht wordt, dat betaling kon plaats hébben door b.v. enige opcenten te hef fen op loon-, inkomsten- en vermogens belasting, waarbij de lonen door loonsver hoging stijgen, dan wel door loonsver laging dalen, zodat niet telkens daarover door ziekenfondsen besprekingen hoeven te worden gevoerd, terwijl toch uiteinde lijk de regering (Ziekenfondsraad) moet beslissen omtrent betaling. Het lijkt toch niet economisch, dat over het gehele land gerekend, zovele perso nen nodig zijn om gelden aan huis af te halen voor ziekenfondsen (vrijwillige, verplichte en aanvullende verzekerin gen), terwijl het zelfs mogelijk is dat voor verschillende ziekenfondsen meerdere personen in eenzelfde straat komen. Hoeveel gemakkelijker zou het kunnen zijn, indien betaald kan worden uit de gelden, geheven uit de opcenten van de belastingen, gestort in een Algemeen Rij ksziekenf onds. Zou het ook mogelijk zijn, hiervoor een eenvoudiger regeling te treffen, zodat de verplichte, vrijwillige en aanvullende verzekering .komt te vervallen (omdat het betreft de algemene volksgezondheid) en ieder verzekerd wordt tegen kosten van dokter, geneesmiddelen, operatie, zieken- huisverpleging, sanatorium enz., alles laagste klasse en verpleging In hogere klasse mogelijk blijft door directe bijbe taling van het verschil? ABONNE Stem van Ambonnees In uw blad van maandag 6 augustus las ik het bericht over „De Ambonnezen in conflict met de politie". Oorzaak hier van moest zijn: „omdat zij zicji verzetten tegen de bestaande op hen toegepaste re gelingen". De vraag is: waarom verzetten zij zich? Ik wil die vraag beanwoorden met eerst even in het recente verleden terug te grijpen. Deze Ambonnezen zijn oud KNIL-mlll- tairen die, op bevel van hun commandan ten in Indonesië, met de voorlopige status van K.L. naar Nederland zijn gekomen. Maar nauwelijks hebben zij in Nederland voet aan wal gezet of de Nederlandse re gering ontneemt hun deze status en zij worden als burgers in kampen gestopt. Nederlands Koningsrok, die zij eeuwen lang steeds met ere hebben gedragen, wordt hun botweg verboden. Zij krijgen een dak boven hun hoofd, mogen drie keer per dag uit de gezamenlijke keuken hun eten halen en krijgen bovendien voor volwassenen f 3 (zegge drie gulden) en de kinderen f 2 (zegge twee gulden) per week. Na allerlei maatregelen die op hen in hun vijfjarig verblijf in Nederland zijn toegepast, krijgt de Nederlandse regering het kort geleden op haar heupen om deze Ambonnezen als werklozen te beschou- Invulformulieren en arbeidsbureau komen er aan te pas. En hiertegen verzetten zich de Ambon nezen in Zeeland. Zij zijn van mening, dat de Nederlandse regering niet de be voegdheid heeft om hen als werklozen te behandelen. Zij zijn Immers buiten hun schuld in Nederland gekomen. Boven dien is het maar een voorlopige afvoer, is hun in Indonesië medegedeeld. En al9 de Nederlandse regering tot nu toe niet bereid is, hen veilig af te voeren naar hun vaderland de republiek Zuid-Mo- lukken dan dient de staat voor hun levensonderhoud te zorgen. Uit deze vegingen verzet zich de kleine groep Ambonnezen in Zeeland. Dom? Misschienl Maar dit is dezelfde Ambonse verzetsgeest, die zich ook in de bezettingstijd op Java heeft geopenbaard, toen die ene Ambonnees zich liever door de Japanners liet bajonetteren dan te zwichten voor de Japanse dwang over de Nederlandse vlag te lopen Die daad van deze Ambonnees heette toen trouw. Trouw aan Nederland en de Ne derlandse vlag. Zo blijft die kleine groep Ambonnezen in Zeeland trouw aan haar eigen zaak. Andere tijden, andere meningen! Zo wordt naar de ene trouw met ontzag respect gezien, voor de andere trouw komt men in de gevangenis terecht. Och, het zijn immers maar Ambonnezen. F. A. APONNO (Geen enkele Nederlander, die trouwe Ambonnezen een warm hart draagt en gaarne voor hun rechten ei langen opkomt, kan de plundertochten goedkeuren. Dezelfde rechter, die de Repu bliek der Zuid-Molukken erkent,- zal c het gedrag der plunderaars oordelen. Red.) Veiling Ter Aar Tot woensdag bleef de notering steeds oplopen Bij aanvoeren dde ver ten acbteT blijven bij de normale, werden deze week weer hoge prijzen genoteerd voor vrijwel alle ïtesoorten. Vooral de snijbonen wor den uitstekend betaald. Weil is de prijs laeer geweest dan dn die vorige week, dat it wiet weg. dat de notering hoog Nadat men weer gewend was ge- aan de iets lagere prijs, is er in de van de week voortdurend een etij- e ldjn geweest, zodat vrijdag de snij bonen het dunst waren. Door de slechte I van de gewa66en komen er veel partijen met gebreken. Vandaar dat er nogal een ruime prijsvariatie is. Intussen is het voor de tuinders ge lukkig, dat de prijzen hoog zijn, want an ders zouden ze zeker in de nood geraken. Van de prinsessebonen is de prij6 tegen gevallen. Voor deze plaats is de teelt doorslaggevende betekenis. houding tot de snijbonen zijn ze niet duur. Witte pronkers worden nog niet veel aangevoerd. De prijs is nogal va riërend. maar niet slecht. Nog altijd wor den tuinbonen aangevoerd. Maar de an dere produkten uit de eerste- campagne kwamen niet meer ter veiling.. Tomaten vertoonden een vrij vaste prijsnotering. De verschillen tussen de dagen waren zeer gering. De hoogte die eind vorige week was gehaald, werd ge handhaafd en dat wil zeggen, dat de goede tomaten behoorlijk betaald wer den. in alle sorteringen. Bloemkool was eveneens duur. De grote prijsvariatie was er natuurlijk door kwaliteitsverschillen, maar zonder enig voorbehoud kunnen we van bloemkool vermelden, dat deze duur i6 geweest. Ook de sla bleef het -vrij goed niet j doen. De kwaliteit iaat echter dikwijls Wat maakt haar so 9,ge si en Creme Puff: de volmaakte make-up met de onweerstaanbare charme van frisse natuurlijkheid. Creme Puff: boeiende, betoverende schoon heid - in enkele seconden. MAX FACTOR HOLLYWOOD Imp. Marfac N.V., Huddestraat 5, Amsterdam Belangrijk voor deze veiling is de vraag, hoe het gaat met de augurken. Wat de aanvoer betreft, die is ver beneden normaal, en het laat zich aanzien, dat het normale peil dit jaar niet behaald zal den. De prijzen waren echter best. Tot woensdag bleef de notering oplopend. Donderdag en vrijdag was ze iets lager, toch nog altijd hoog. Het grootste deel van de aanvoer werd opgenomen door de binnenlandse markt. Van de overige groenteneoorten waren de mee6te ook weer goed aan de prij6. Goede peen was tegen redelijke prijs te verkopen, zowel Waepeen als bospeen. Postelienin en groene en rode kool wei-den behoorlijk betaald. .Ook de uien. Andijvie duur, kroten waren iets minder. Sel derij, en peterselie waren niet duur. 2warte bessen werden opnieuw hoog ge noteerd. Van de bollenhandel Er schijnen voldoende-hyacinten te worden verwacht manden bloembollen zijn geveild. Het zijn nog hoofdzakelijk de tulpen. Verscheidene kwekers zijn nog narcissen aan het rooien. In de hyacinten veilingen begint nu wat schot te komen. Hollands Bloembollenhuis veilde vrijdagmiddag meer dan 2400 mand. Er schijnen voldoende hyacinten te zijn of te worden verwacht, want hoge prijzen worden er niet meer voor betaald. De blauwe zijn, evenals verleden jaar, het goedkoopst, sommige rose zakken ook al aardig af naar de minimumprijs, terwijl de witte aardig boven de door het Produktschap voor Siergewassen vastgestelde, rode streep, waaronder niet mag worden verkocht, blijven. Dit is zeer opmer kelijk, want twee jaar geleden nog waren ze niet aan de straatstenen te verkopen. Aan de klanten trouwens ook niet. Dit ls overigens niet alleen bij de hya cinten zo. Ook de witte tulpen kunnen zich al enige tijd in de belangstelling van de kopers verheugen. De enkele vroege tulp Witte Valk kostte op de veiling al 10,80 per 100. Deze wordt nog geslagen door de darwintulp White Giant, die het tot 11,30 voor zift 12 bracht. De enkele late tulp Albino bracht het tot ƒ9.80. Hef publiek schijnt dus op het ogenblik weer witte tulpen te willen hebben. Zwanen burg kwam op 10,80 Rose is ook nogal in trek. Zo brengt de reeds sinds 1850 in cultuur zijnde Pro serpine op het ogenblik 16,20 voor zift 12 op en 12.30 voor de iets kleinere zift 11! Hoewel Rose Copland eigenlijk meer' naar het lila zweemt, rekent men haar toch ook wel tot die categorie. Hiervan heeft de export dit jaar waarschijnlijk wat minder verkocht, want deze qua op pervlakte grootste soort bracht nu slechts ƒ7,50 zift twaalf op. Verleden ja: om dezelfde tijd of Bartigons, een kwam op 14,10. Ook oude Dit „nieuw" wil niet zo bijzonder veel zeggen, want in de prijslijsten veilingen ziet men ook zeer oude tulpen, met bijzonder aantrekkelijke prij zen voor de kwekers. De enkele vroege tulp Couleur Cardinaal bijvoorbeeld kost op het ogenblik 12 tot 14 gulden, alleroudste enkele vroege tulp Kei kroon die reeds in 1760 werd vermeld, werd nog voor ƒ8,20 gekocht. Deze oud jes doen het nog best. De pas vijftig j, oude Brillant Star behoort nog steeds tot de koplopers, dit typische Kersttulpj- dat zich gémakkelijk laat broeien, kostte op de veiling 13,60 voor de grootste ƒ7,30 voor de kleinere De vergrote uit gave hiervan, Brillant Star Max, kwam tot ƒ14,60. Tocti is hel zo OOSTERSE EN WESTERSE GEBRUIKEN 710). In onze beschaving schuilei rgke resten van oorspronkelijke bruiken, waarvan de betekenis meer duidelijk is aan de mensen onder nis h< wie de folklore bleef voortleven. In bet algemeen zijn het restanten uit di heidense tijd, maar de zin van dii gebruiken is daarmee niet verklaard odat wc naar soortgelijke gebi bg ■olkei krggen in de bi ze thans nog hebben. Dat daarbij wel eens kan worden misgetast, zal iedere onderzoeker direct onderschrijven, want twee gelijke handelingen behoe ven niel noodzakelijkerwijs van de zelfde oorsprong te zgn, noch behoe ven zjj dezelfde betekenis te hebben. Maar de kans is toch groter, dat dil wél het geval is. Bg begrafenissen iaat men hier te lande de lijkstoet soins een omweg maken en nog eens langs het sterfhuis rgden, hetgeen als een laat6te afscheid wordt opgevat. Als zodanig is dit een Da gebruik dat eerbied afdwingt en ge- vloei rcspecteerd moet worden. Maar de tang wortels hiervan liggen in veel vroegere tijden, toen het gebruik een geheel andere betekenis had, een betekenis die men thans uiteraard vergeten is. Precies zö zal het gesteld zijn met een speciale deur, die in ouderwetse boer derijen in Friesland nog aanwezig is, en welke deur alleen opengaat om bg een begrafenis het lgk naar buiten te overlevenden niet zal lastig vallen. Daarom wordt bg een begrafenis een gat in de vloer, of in de muur ge maakt, waardoor het lgk voor de laat ste gang naar de rustplaats naar bui ten wordt gebracht. Daarna wordt de kist snel enige malen rondgedraaid en vervolgens worden in het bos allerlei egen gemaakt en slingers uitge- d, eer de overledene op de be- fplaats belandt. Door al dergelijke ipulaties meent men dat de erleder spoc zal kwgt raken, en mocht hg i •hoopt tóch in slagen de afgelegde te vinden, dan komt hg thuis voor gesloten deur, althans voor een ten vloer of deur, want het uit- broken gat waardoor hg het huis rliet, werd Ijlings dicht gemaakt na- it het lgk hier doorheen was gelaten. elgke begrafenissen uit- i van de dodenvrees die 1 prediking van het Chris tendom in onze streken heeft ge heerst, dringt zich onweerstaanbaar aan de voorzorgsmaatregelen die Dajaks en andere natuurvolken in dit opzicht nemen. Deze mensen trachten de ziel van de overledene op een dwaalspoor te brengen, zodat hg de weg naar hnis niet zal kunnen terugvinden en de Het spreekt vanzelf, dat de oorsp kclgke betekenis van dergelijke briiiken hier te lande geheel is gesleten en betekei wordt toegekend, aan het feil, dat het een oerwoud uit vloeisel is van een geheel andere Tussen twee haakjes, hetzelfde kan worden gezegd van de beleefde ma nier waarop U uw hoed afneemt, of iemand bg een begroeting de hand schudt Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). De dubbele vroege tulpen brengen ook hógè'bëdragén op? pe kwekers schijnen ze niét'meer zo graag te telen, hoewel een prijs van 13,40. voor de goede Mr. v. d. Hoef. 13,10 voor Murillo en 12,60 voor Theeroos er toch heus wel mag zijn. Bij de enkele late tulpen komen dergelijke prijzen niet voor. Zij schijnen niet zo ge zien te zijn, want alleen Mongolia en Mount Erebus kwamen ver boven de tien gulden, nl. 13,55 en 12,20. De gele Mrs. Moon bracht het nog tot 9,80. Mrs. John T. Scheepers, een ln Amerika graag ge kochte tulp. bereikte de elf gulden. Ver leden jaar om deze tijd was het ƒ9. In trek De rode darwintulpen zijn aardig in trek. Koploper ls hier de oranjerode Apeldoorn, die nog tot 18,60 per 100 komt. Dit is het nieuwste snufje. City of Haarlem, een heel doodgewone tulp, kost, als men op de veiling inkoopt, 10,60. Red Pitt komt tot 9,80. Met Paul Richter zouden de exporteurs zich ver gist kunnen hebben. Verleden jaar kost ten ze nog ƒ8.50 en nu ƒ12,85. De don kere tulpen komen niet zo ver; Black Eagle en Queen of Night brengen ƒ8,10 en 6,40 op. Bij de Mendeltulpen is Oranje Wonder, een prachtige statige tulp in een park, geklommen tot een prijs van 13,20. Pink Trophy is met 12,40 een goede tweede. Het is maar goed. dat er ook nog vele goedkopere variëteiten te krijgen zijn. anders waren de bollen onbetaalbaar voor ln een tuintje. Over het geheel genomen moet men wel rekenen op ec-n gemid delde veilingprijs van een cent of acht. Exportkwaliteit dan. Men kan het echter ook wel met wat minder doen. De Triumphtulperi als Pink Glow, 13,60. Roland ƒ13,20, de o.i. mooiere Lustige Witwe 12,20, zijn echt niet bestemd voor een bosje van fl of ƒ1,25. Het zal vele vrouwen plezier doen, te vernemen, dat de bekende lelie- bloemige tulpen niet zo duur zgn op de veiling. Ze zijn al voor zeven en acht cent te koop. dus misschien val len ze in de winkels straks ook wel mee. Hetzelfde kan worden gezegd van een groot deel van de parkiet tulpen. Van deze staan niet al te hoge bedragen meer op de lijsten. De be- kendc Orange Favourite en Orange Parrot kosten nu 8,40 en 9,40. Red Champion echter nog veertien gulden. De donkere Black Parrot komt tot 8,40. Over trompetnarcissen moet men nog niet te hard peinzen. Meer dan twintig gulden inkoop voor Golden Harvest is voor de kweker echt een gouden oogst. Elf, twaalf, dertien, veertien gulden voor de grote maten is gewoon. De kleinere maten komen dan tot 10. De andere en met kleinere cupjes zijn ook ste- lan de prijs. Ze variëren van 10 tot 14 gulden. In Nederland zal men minder e voor wat minder geld kunnen krij gen. Later in het Jaar worden ze op de veilingen waarschijnlijk wat goedkoper. (Van onze verkeersredacteur) T J WEET, dat twee grote manifestaties, die ter ge- U tegenheid van het Rembrandtjaar worden ge houden, stuivertje gewisseld hebben. Wij bedoelen, dat van 8 augustus tot en met 21 oktober de collectie van 100 schilderijen en 120 etsen van de Nederlandse meester te zien zal zijn in het Museum Boymans te Rotterdam (van 1017 en woensdags en vrijdags tevens van 19.3022), terwijl in dezelfde periode om streeks 200 tekeningen van Rembrandt in het Rijks museum te Amsterdam geëxposeerd zullen worden. De openstellingsuren zijn hier dezelfde als in de Maasstad. TAE driehonderdvijftigste geboortedag van.de schil der wordt in ons land trou wens door nog twee ex posities herdacht in Amster dam en door één in Leiden. In het huis. waar de mees ter van 1639 tot omstreeks 1660 leefde en werkte (Rem- brandthuis, Jodenbreestraat 4-6. Amsterdam) wordt tot en met 30 .september onder de titel. „Hoe zag Rembrandt Amsterdam?" een tentoon stelling gehouden van teke ningen van Rembrandt en zijn tijdgenoten en van re producties en foto's naar werken van deze schilders (10-17). IN HET Amsterdams his- 1 torisch museum De Waag (NIeuwmarkt 4) vindt tot en met 30 september een ten toonstelling plaats van 'af beeldingen van Amsterdam ten tijde van Rembrandt" (10-17). In het museum De Lakenhal te Leiden wordt het Rembrandtjaar ten slotte nog gevierd met een ten toonstelling van een aantal der belangrijkste schilderijen en tekeningen van Rem- brandts leerlingen (10-17 en dinsdags en donderdags te vens van 19.30—21.30). TV"OG IETS, wat de schil derkunst aangaat: de his torische Vishal te Haarlem huisvest tot en met 26 augus tus een expositie van 86 te keningen van Vincent van Gogh (10-17). En om de schil derijen-exposities te beslui ten: ook een bezoek aan het Stedelijk Museum te Amster dam is tot 30 september de moeite waard. Daar hangt namelijk het aan de Spaanse burgeroorlog gewijde schil derij „Guernica" van Picasso, terwijl men er ook kan kij ken naar het beeldhouw werk „De Hellepoort" van Rodin. Voorts zijn er nog een aantal werken uit het oeuvre van beide kunstenaars te be zichtigen: 10 tot 17 uur. reizigers, hoofdzakelijk uit de Scandinavische landen, reeds talrijke plaatsen in deze trein gereserveerd. Zij kunnen zich op deze manier een 4000 km lange autoreis over Duits gebied besparen. Tot 1 september bestaat een dergelijke verbinding ook tussen OostendeBrussel München. De Belgische Spoorwegen hebben hiervoor tien bijzondere wagens ge reserveerd. TAE ZUGSPITZE, met 2963 meter de hoogste top van Duitsland, is thans van Mün chen uit in drie uur te berei ken. Men stapt te Garmisch- Partenklrchen over in een van de beide treinen van de vanzelfsprekend is. De lift brengt de basten in een paar seconden naar boven om te worden Ingeschreven de receptie ls namelijk onder gebracht ln een ruimte, die direct onder de daktuin ligt -- waarna men per lift om laag gaat. naar zijn kamer. Er zijn honderd kamers, elk met privé-badkamer. JN HET eerste kwartaal 1 van dit jaar reden 1.341.766 buitenlandse motorvoertui gen Zwitserland voor een tijdelijk verblijf binnen, dat is 340.403 of 33'l$ meer dan in het overeenkomstige tijd vak van een jaar geleden. ]\"OG EEN teken van voor- uitgang in Zwitserland: eind 1955 waren 2580 Zwit serse hotelbedrljven met een televisietoestel uitgerust, te gen 1447 een jaar daarvoor. ATOGEN WE u er nog eens aan berinneren, dat na 1 september kinderen, die zelfstandig reizen, dat op een eigen paspoort moeten doen en niet meer, zoals tot dus ver was toegestaan, bijge schreven staan op het pas poort van een van de ouders De beroemde boulevard in Nice, de Promenade des Anglais, biedt ook in de subtropische avond een sprookjesachtige aanblik. !llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||j|||||||||||l!ll!l|||||||||||||||||||||||||||||||[||||||||||||||||||||||||IHI t de i icht- ook een welkome passagier, waaraan verdiend kan wor den. Geej ze eens onoelijkl Tussen Hamburg-Altona en Chiasso rijdt thans viermaal in de week een speciale wagon van de Duitse spoor- i cht vervoerd. Het laden en lossen neemt maar een paar minu ten in beslag. Voor de eerst komende maanden hebben Beierse Zugspitzbahn, die thans de reis in dertig mi nuten (voorheen was hier voor een uur nodig) afleggen en elk honderd personen kunnen vervoeren. Bij een helling van 25 °/o bedraagt de snelheid van deze treinen nog 18 km/u. Rijn zal dit jaar van 1 tot 10 september worden gehou den. Op het programma staan verlichtingen van de omlig gende bergen, een vuurwerk en een feestelijke optocht van de wijnboeren. TN DE Pilalusstrasse, de elegante winkelstraat van Luzern. nadert het nieuwe Astoriahotel langzamerhand zijn voltooiing. Het zal een „hotel garni" worden, een hotel voor alleen logies met ontbijt, zoals dat in Neder land, in tegenstelling tot zeer veel andere landen, eigenlijk plus een verklaring van de houder van bet paspoort, waaruit blijkt, dat hU of zg geen bezwaar heeft tegen de voorgenomen reis. TJET VOORSCHRIFT dat degene, die met zijn auto plus caravan in Frankrijk een gele driehoek op die ca ravan moest hebben, net als de aanhangwagen van een truc-met-oplegger-combi natie. is vervallen. Tf OFF 1E-Iief hebbers, die naar het Duitssprekende deel van Zwitserland gaan: hier is uw terminologie. Als het koffie met room moet zijn café crème, als e* slag room op moet is het café mélange, zwarte koffie is café nature en café kirsch wordt geserveerd met een glaasje vurig Zwitserse Kirschwasser, dat men uit 't glaasje tn de koffie ofwel rechtstreeks in het keelgat giet. organiseert ook dit jaar weer verschillende vakantiekam pen in de bergen voor jon geren tussen de 16 en 25 jaar. Gelogeerd wordt in een ten tenkamp. Er worden excur sies georganiseerd, bergtoch ten ondernomen, lezingen ge houden enz., enz. De kampen worden gehouden te: Sa- moëns, Valloire en Barèges, (verblijf van 14-of 21 dagen); Villeneuve-Brunissard: Val d'Isère, Moulin-Baron, Alpe de Venose, Saint-Sorlin d'Ar- ves: verblijf van 14 dagen. don Park, bij Guildford, In Surrey aan de National Trust geschonken. Het park ligt in het mooie graafschap Surrey, waarin Guildford, aan de ri vier de Wey, de belangrijkste plaats is. Deze heuvelachtige cn bos rijke streek Is uitstekend ge schikt als centrum voor va- kantietochten. Van de heu vels ln het zuiden van Sur rey reikt het oog over Kent cn Sussex, tot aan de zee. Het huls van Clandon Park, dat omgeven is door een mooi aangelegd park, werd gebouwd door Giacomo Leoni voor de tweede Lord Onslow In 1731—1735; dit huls kwam ln de plaats van het oude gebouw uit het tijdperk van Elizabeth I. De familie heeft de belangwekkende verzame ling meubelstukken en schil derijen aan de National Trust In bruikleen gegeven. Het huls en de tuinen zul len in de zomermaanden voor het publiek op maandag, woensdag en zaterdag van 2 tot 6 uur geopend zUn. CON ET LUMIèRE sur les lies" is de titel van de voorstellingen, die door de gemeente Cannes georgani seerd worden op de lies de Lérlns, de voor de kust van deze stad gelegen eilanden. Tot 15 september a.s. kun nen de toeristen, die aan de Cöte d'Azur vertoeven Iedere avond een dergelijk schouw spel meemaken. Het is voor de eerste maal, dat eilanden en de zee de omlijsting vormen voor der gelijke voorstellingen, waar de bezoekers per boot heen gevoerd worden. De boten verlaten de haven van Can nes om 20.20 uur en het is vanaf de boten, dat zij eerst de voorstelling gadeslaan, die gehouden wordt op het Chateau-Fort, waar eens de bekende en geheimzinnige „Man met het IJzeren Mas ker" gevangen gehouden werd. Na afloop wordt men ontscheept op het eiland om in het kasteel de herleving van het Napole-ntische tijd perk mee te maken. Men ziet o.a. de terugkeer van Elba en het verblijf te Can- Om ongeveer 23.00 uur wordt de terugtocht naar Cannes aanvaard. Teksten van dit spel zijn van André Castelot, die te vens de regie voert. Muziek: Georges van Parijs. Geluids- en lichttechnicus: Pierre Ar- naud. De ijverige leerlinge

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 15