f onze j€uqó-p&qinèi Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefde SCHAAKRUBRIEK HET AVONTUUR met VELDWACHTER ZONDAGSBLAD ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 Onze brievenbus Nu, hoe von den jullie deze ■puzzel, met al De hoofdprijs gaat deze keer naar RiavandeLelie, Kees je van Kleef, D e nis e N ij- man en Johnny Koevoet krijgen elk een troostprijs Harte- lijk gefeliciteerd. hoeden. Zij wel erg moeilijk m;,""jume' geloof ik, want verschillende jon gens en meisjes schreven dat ze hadden gevon den. Nu voor de ze keer heb een voorwerp Een dan hier de briefjes. Jij hebt zeker wel een heel aardige juffrouw, Petro Netten, leuk dat ze mee gaat de tweede klas zeg. Dat is een aparte wip die jullie hebben, Ria van den Haven, hoe zijn de poffertjes uitgevallen, smaakten ze lekker? Dus jij bent aan het uitgaan, Ineke van Herp, schrijf je me de volgende maal eens wat jij ik zoal hebt gezien in de dierentuin? s- Wat heb jij een mooi rapport, Gerda Mallegrom, geen wonder dat 2 kon een je overging. Veel plei Hieronder volgen de oplossin gen: Nummer 1. padvinder, 2. cow boy, 3. militair, 4. kok, 5. brand weerman, 6. rechter, 7. duiker, 8. vliegenier, 9. matroos, 10. jockey, 11. postbode. Jeugdverhaal door Meeuw van Rotterdam het stille watervlak van de boezem, dat daar zo vredig ligt te spiegelen m de warmte van de lentezon. Op straat babbelen en ravotten kinderen in hun vrolijke spel. Een auto rijdt voorbij. Voetstappen gaan dicht langs hen Kees' heen. Maar niemand weet. dat ach ter die hoge, groene poort zich twee jongens stilletjes hebben verscholen. kantie hoor. Ik ben blij dat je de puzzel leuk vond Henk Sluyter, wan neer schrijf je me weer eens een lange brief? Jij hebt lang vakantie, Carla Nieborg, wat zul jij goed le ren naaien en koken op die nieuwe school, vind je het niet leuk? Nu deze keer sta je er wel in Nico Naaktgeboren, ik denk dat je brief de vorige maal te laat is aangeko men om nog in de krant te kuhnen. Met mij gaat alles nog goed hoor en met jou? Kees de Koning ligt het ziekenhuis, hoe maak je het Je had toch nog (Vervolg) „Moet je die alweer wom icnu uu heen is. ..Daar staat 'ie bij het Hijgend hollen ze over de smalle zjcht staat gemeentehuis." Hij trekt zijn vriend graspaadjes, die dicht langs hei spie- zaj die rakkers wel Een zwarte poes komt verschrikt jo." Duistert Wim, "vereind en vlucht haastig weg. als de grootste schrik Je rakkers haar te dicht naderen. Voorzichtig «lende water de boezem liggen. daarf Ergens wordt heftig op een raam ge klopt. Gejaagd kijken ze op. In een schim zien ze een vuurrood hoold en mi iiuc uc gebalde vuist die dreigend om- zakdoek ijverig h°°8 ,M»" hebben geen tijd aandacht aan te besteden. Ze verder, telkens omhoogsprin- n de kostbare bloemen voor vernieling te sparen. Eindelijk kt ze bij een keurig aai pad. Hierlangs zullen gaan. Door een openstaande deur ho ren ze het regelmatig geklop van Daarbinnen is de werkplaats van de schoenmaker. Op hun tenen sluipen Met ingehouden adem buigt Karei klopt. Gejaagd kijken zich over hem heen. Een ogenblik later ziet hij, hoe de veldwachter met een zakdoek ijverig bezig is het water van zijn uniform en uit zijn hals te vegen. Een paar oude mannen kijken belangstellend Send toe. Ze praten en knikken. Zouden ze vermoeden wie de daders zijn? ..Kijk eens Wim hij pakt z'n fiets Nou komt 'ie hierheen Haastig trekken ze zich terug, ren nen over het grasveldje naai oene den en blijven dan even later opge wonden op het erf onder een grote ap pelboom staan. Karei staart met angstige ogen naar het poortje, dat zo dadelijk wel zal opengaan. „Laten we ons verstoppen in het kippenhok," beeft z'n stem. Maar Wim, die altijd weer een betere op lossing weet. grijpt hem bij de arm. „Nee, dat doen we niet, dan zou hij ons vinden en dat mag niet, nóóit!Kom mee, we gaan hier heen, vlug!" Samen rennen ze gebukt onder de laaghangende boomtakken door. Daar na klauteren ze over het hoge tuin hek en zoeken dan hun weg door de tuintjes van de buren, waarin de kleurige bloemen zich koesteren in het warme zonlicht. duchtig derhanden nemen. Het zijn natuurlijk dezelfde belha mels, die hij kort geleden ook al eens heeft gesnapt toen ze ergens mid- de polder een groot vuur brede stenen trap op naar bo- kei Hij stapt af, zet zijn fiets tegen het muurtje en gluurt er nieuwsgie rig overheen. Niets te ontdekken, alles is er rus- gebeurd Alleen in vele kronkels het water te vergieten. Ze zijn dus gevlucht die rakkers. Wacht maar, ze zullen hem niet ontglippen. Hij gaat de winkel bin- "rgens klinkt schreven zeg ondanks dat je in bed lag. Kom je al gauw thuis? Beter schap! Hier heb ik nog twee ge kleurde tekeningen van Nico Kwa- kernaak en Edeline van Halem. Dat - hebben jullie mooi gedaan zeg nog TnnhHr» welbedankt, schrijven jullie volgende keer eens een briefje bij de oplos singen? Zo Geert Klijn, dus jij gaat hooien bij de buurman? Heb je het al meer gedaan? En je gaat al tippelen ook met de Avondvierdaag- ven. Gelukkig, de hoge houten poort is gesloten. Daarachter kunnen ze zich voorlopig verborgen houden. Hijgend leunen ze tegen de muur. „Hè hè," zucht Karei, is me dat lopen." Wim geeft een ruk aan zijn kousen Hij heeft het er warm van gekregen Grinnekend legt hij zijn hand op kere, Kareis schouder. „Maar hij vindt ons nooit, dat zul je zien." ..Ik hoop 't". zucht Karei bedrukt. „Als 'ie ons snapt, dan zit Dan zwijgen ze weer. Vanuit de werkplaats beneden be nt een radio zacht te spelen. Ze luisteren alle twee en staren ns met al die ventjes erop, daar is toch een heel verhaal van ook, niet? Jij had je best gedaan op dat plaat: je Marius Klerk, het was erg mooi gekleurd. Anneke van de Kruk, Korendijkstr. 97, Scheveningen zoekt een correspondentievriendin van 12 jaar die net als zij ook naar de zacht gerin- H B S gaat in september, wie schrijft haar eens? Wat had jij een mooi plaatje gemaakt. Elly Ha melink met die klok en dat kleedje voor het bed, echt leuk hoor. Ju hebt je best gedaan Kees Maas je hebt een mooi rapport zeg. En wat heb je een mooie stempels, vooral die zeehond met die bal op z'n neus is mooi. Nu sta je er weer in Dicky de veldwach- Louter, hoe was het op de verjaar- ter. Met enkele woorden vertelt hij dag van je broer, heb je daar je wat er zo-even gebeurd is. brief geschreven? Wat een groot Wims vader schudt bedenkelijk het cadeau Arend Maas een nieuwe fiets, wa, hoofd. nu kun je mooie tochtjes maken in ,,'t Zijn toch zulke deugnieten me- je vakantie. Nogwel gefeliciteerd neer, maar we zullen gaan kijken. Johnny v.d. Heiden is naar zee ge Ze zullen 'em ondertussen wel gepiept weest, daar kun je altijd leuk spe. Een ogenblik later verschijnt Wims Hij kijkt vreemd op, als hij opeens voor de veldwachter staat. Met een vragende blik kijkt hij de forse man aan. Zou er iets aan de hand zijn misschien? En ziet hij 'et goed? Is het uniform nat? Dan komt de don- (Volgende 1 vind je niet Johnny, kuilen graven »rfWi enz. Welbedankt voor hetgeen je me stuurde, Marius, dat was mooi geborduurd zeg, ik zal het goed be waren. Pietje Kleppe stuurde mij een mooie kaart, je was daar zeker een daagje naar toe Piet je? De nieuwe nich ten en neven zijn Ria Kooiman, Koos van 't Hof en Elsje Bronsveld. Har telijk welkom. Voor deze week gaat de brievenbus weer sluiten. De volgen de week beantwoord ik de briefjes van O-Z. Dag jongens en meisjes veel plezier m jullie vakan tie en tot de volgende week. Dag. TANTE JOS. 40. Jimmy is een heel poosje be wusteloos. Hij blijft maar op de di van liggen. Dokter Boor maakt zich echter helemaal niet ongerust en be gint kalm zijn pijp te stoppen. Hij zal maar rustig afwachten tot zijn patiënt weer wakker wordt. Hij heeft 't vandaag erg druk gehad en een poosje rust is hem dan ook zeer wel kom. De dokter blaast grote rook wolken uit en houdt tegelijk zijn pa tiënt goed in de gaten. En ja hoor: eindelijk, eindelijk wordt Jimmy weer wakker. Hij rekt zich eens heer lijk uit. Zijn kiespijn is weg, maar wel voelt hij zich een beetje duize lig. Ook heeft hij een flinke bult op z'n kop. Maar dat zijn dingen, die vanzelf wel voorbij gaan. Geeuwend kijkt hij op de klok en zegt: ,,'t Is gelukkig nog niet te laat voor de zwemwedstrijd. Want die zou ik niet graag missen". De tandarts is in beste stemming en zal Jimmy even met z'n auto wegbrengen. Hij neemt hoed 'en stok en samen begeven ze zich naar de wagen. 41. 't Is een heerlijk tochtje. Als men zware hoofdpijn heeft gehad is er niets beter dan veel frisse lucht. En daaraan ontbreekt 't Jimmy niet. Hij zit als een koning in de auto. Dokter Boor is een uitstekend chauf feur, die bovendien van een flink gangetje houdt. Vroeg genoeg komt Jimmy dan ook bij de zwemwedstrijd aan. Maar hij is de eerste niet. Er zijn reeds velen aanwezig, die vol ongeduld wachten op 't ogenblik dat 't startschot zal worden gegeven. Jimmy heeft een mooi plaatsje en kan alles goed volgen. De nijlpaar den zullen de wedstrijd openen, 't Be gin belooft dus al spannend te wor den- Het beroemde nijlpaard Mag nus, die al vele wedstrijden gewon nen heeft, wordt geestdriftig toege juicht als hij op 't strijdtoneel ver schijnt. De luipaard, die hem zal mennen, zit al op zijn rug en houdt de leidsels vast. Alles is nu gereed en iedereen wacht. Panggg! daar klinkt het startschot. 42. Magnus zal in deze wedstrijd de buitenste baan zwemmen. Jimmy kan alles uitstekend zien en met in gehouden adem volgt hij al de be wegingen van de grote kampioen, 't Is toch wel fijn zo beroemd te zijn. Maar o wat gebeurt er nou? Wat doet die menner opeens vreemd. Hij verliest zijn evenwicht en stort voor over in 't water. Vele toeschouwers beginnen luid te lachen. Maar Jim my vindt 't alles behalve leuk. Nu is Magnus zonder menner en dat kan toch niet. Jimmy is door de wedstrijd zo in beslag genomen, dat hij zich door zijn geestdrift laat meevoeren. Hij weet niet goed wat hij doet. Hij springt op Magnus' brede rug, grijpt de leidsels en roept: „Vooruit, voor uit! Zwem sneller!" Dat is aan geen dovemansoren gezegd. Magnus zet al zijn geweldige krachten in beweging en doet er telkens nog een schepje op. En het talrijke publiek juicht. Dat belooft wat te worden... KRUISWOORD RAADSEL Om het gazon gemillimeterd te krijgen moet de machine minstens eens per uieek rollen. "irtrCrCrii-üïiii-ü-trtrttïrCrCnXirirü-irCi-tririrtrü-ü) Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. HADDEN DE JOEGOSLAVEN PECH? In de grote landenwedstrijd tussen Joegoslavië en de Sovjetunie hebben de eerstgenoemden een alleszins achtens waardig resultaat behaald. Zij behaalden 26 punten tegen de Russen 38. Nu hebben wij in de vakpers gelezen dat deze uit slag nog ongunstig voor de Joegoslaven genoemd mag worden, omdat zij in ver scheidene gevallen een voor de hand liggende winst uit de hand gegeven zou den hebben. Wij vinden het altijd moei lijk in zulke gevallen de grens tussen aperte tegenslag en onvolkomenheid te trekken, doch wij nemen gaarne op ge zag van hen die de partijen alle konden naspelen aan, dat de Joegoslaven een ongewoon portie tegenslagen te verduren hadden. Wij brengen hieronder drie stellingen uit deze wedstrijd. In twee daarvan ligt de pech bij de Joegoslaaf, in het derde bij de Rus. Wij voegen aan deze kleine serie voorts een eindspel studie toe, welke de fijnproevers zeker zal bekoren. 1. Uit de partij MILIC—KORTSNOIJ. In deze stelling speelde zwart 37 Txfl?? en iedereen zag hoe wit nu ge makkelijk kon winnen. Maar wit speelde 38. Lxfl?? en moest zich later na hard nekkige verdediging gewonnen geven. Hoe had1 hij kunnen winnen? HORIZONTAAL: 1 Man van adel, 10 witte mier, 11 inhoudsmaat, 12 voorzetsel, 14 metaal, 16 stad in Frank rijk, 18 parochie, 21 voeg woord, 22 varkenshok, 23 an dere naam voor Ierland. 24 telwoord, 25 aard- of berg geest, 26 kern, 27 dominee, 29 houding, 31 bevel, 32 oos ters snaarinstrument, 34 metselspecie, 37 hoofddeksel, 38 vrucht, 40 overschot, 42 wapen, 43 rijksmunt, 45 op schudding, 47 laatstleden, 49 naakt, 51 vissersmandje, 52 vreemde munt, 53 voedsel, 55 dril. 56 met name, 57 lij zig, 58 afkeer, 60 plat ovalen vat, 61 achter, 62 te kennen geven, 63 spaarzaam, 65 wa pen. VERTIKAAL: 2 Reeds, 3 krullige stof, 4 Ind. wapen, 5 elektrisch geladen deeltje, 6 voegwoord, 7 gemeente in Zuid-Holland, 8 onderdanig, 9 span paarden, 13 gezinslid, 15 kolfglas, 17 arktisch dier, 18 dierenverblijf, 19 vogel ziekte, 20 dodelijk, 22 taai studieboek, 28 prik, 30 bede huisje, 32 heilige, 33 grote bijl, 35 vlug, 36 berghol, 37 ijsdrank, 39 bijwoord, 41 spijl, 42 as, 44 stof, 46 uniek, 48 arrest op goederen, 50 ver- tragingstoestel, 54 mist, 56 midden, 58 snaarinstrument, 59 voegwoord, 60 bloeiwijze, 63 vogel, 64 pers. voornaam- Inzendingen Inzendingen per briefkaart voor a.s. donderdag aan bu reau van dit blad. In de lin kerbovenhoek aan de adres zijde vermelden: „Puzzle-oplossing". Prijzen: 1 5, 2 2,50, 3. 2,50. Oplossing kruiswoordraadsel van 4 augustus Horizontaal: 1 Pol, 3 klaar, 7 pruim, 9 baal. 10 ka. 11 dank. 12 N.N.. 13 in, 15 smalt, 17 voet. 18 neb, 20 aak, 21 pret, 22 stok, 24 dolfijn, 27 KRO. 29 na, 30 ei, 31 aard, 33 aarden, 36 Aa, 37 air, 38 er, 39. dol- In deze stelling had wit door 26. Txe8t Dxe8; 27. Lh6 (dreigt mat op g7 en Lxd2) gemakkelijk kunnen winnen. W de echter ineens 26. Lh6?? en Oplossingen man, 41 solda, 43 as, 44 ik, 46 pel, 47 vergen, 51 reek, 53 bark. 54 net, 56 nor, 57 vlag, 58 sneer, 60 s.u„ 61 al, 62 ster, 63 op, 65 stil, 66 boord, 67 knaap, 68 kas. Vertikaal: 1 Pias, 2 om, 3 kant, 4 lak, 5 al, 6 renet, 7 Prinsjesdag, 8 uk, 9 balkon, 11 daad, 12 noen. 14 net. 16 ma, 17 vrij, 19 bokaal, 21 p.f., 23 kraam, 25 laars, 26 bingelkruid. 28 or, 30 Ee, 32 danig, 34 reder, 35 dra len, 40 os, 42 op, 45 kennel, 47 vaal, 48 erg. 49 R.K., 50 neer, 52 Eos, 53 blank, 55 te, 58 stip, 59 roos, 62 sta, 64 Po, 65 S.A., 66 ba. Hieronder volgen de oplossingen dei- opgaven, opgenomen in onze rubriek van 28 juli jl. 1. Partijstelling LlntowBotwinnik: 1. h5! 2. Dxh5 Dhlt; 3. Kg4 Ddlt; 4. Pf3 Dd7 mat. Botwinnik was 14 jaar toen hjj deze partij speelde. 2 Partijstelling Spielmanl'Hermet: 1. Dxh6! gxh6 2. gxh6+ Kf8 3. Tg8j en zwart gaf het op, omdat op Kxg8 volgt 4. h7f benevens h8D of T mat. 3. Partijstelling JohnerRubinstein: 1Lxb2!l 2. Kxb2 Tc3! 3. Da4| Tc2+ en wit gaf het op. Zowel 4. Kbll Tb8f als 4. Kal Dc3+ benevens Tb8j leidt tot mat. 4. Probleem van Paul Steiner: de sim pele oplossing luidt 1. b5xc6 e.p. Om deze zet te vinden moet u eerst op het idee komen dat de laatste zet van zwart geen andere geweest kan zijn dan c7c5. Het bewijs zult u zelf wel kunnen leveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 12