Zijn moeder vond hij terug. maar't oude huis niet meer Ik Gevleugelde weerprofeten MIEBEL BIJ DE MASSAJEUGD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 Hij was een echte Rotterdamse jongen. In het Hang stond zijn wieg. En een van zijn grootste liefhebberijen was rond te scharrelen langs de karren en schuiten op de Vismarkt, Zijn moeder was weduwe en zijn twee zusters waren werkzaam op een fabriek. En Henk van der Wees zelf? Op school behoorde hij tot de beste leerlingen. Wel wa6 hij altijd druk, soms brutaal, maar dat waren de meeste jongens. Meester Brouwer hield van Rotterdam en aanvaardde zijn jeugd zoals ze nu eenmaal was. Hij kon goed met haar opschieten en haar grollen en nukken nam hij op de koop toe. Henk van der Wees stond bij hem in een goed blaadje. Een heldere kop. Een jongen, die 't vaak moeilijk had met alles wat daar binnen in hem woelde en bruiste. Hij vocht dikwijls met zichzelf. Zijn kornuiten merkten dat zo niet, maar zijn meester wel. Af en toe ontmoette de weduwe meester Brouwer wel eens en vroeg hem dan wat hij van haar jongen dacht. Dan kwamen een paar diepe rimpels op des meesters voorhoofd en z'n hand streek door zijn reeds grijzend haar. Voor Henk bestonden vele mogelijkheden. Maar ook werd hij bedreigd door talrijke ge varen. Ja natuurlijk, dat gold voor iedere Rotterdamse jongen, maar heel in 't bijzonder voor Henk van der Wees. En als meester Brouwer 't gezicht vol liefde van 't kleine vrouwtje vóór zich zag, dan sloeg hij haar bemoedigend op de schouder. „Kop op, moeder en we moeten ook aan God wat durven overlaten bericht. Een brief van moeder! vaderstad. Met Hij was lang onderweg geweest maar bereikte toch het zonnige Afrika. Wat een vreugde bracht kinderen stapte hij in een auto, die hen geteisterde vaderFand? En op on- vlug naar het geregelde tijden volgden via het Nieuwe Westen Rode Kruis korte mededelingen, bracht. Daar woonde Mies, hij de Tafelberg aan de kim ver schijnen. De eerste maanden in 't prach tige land waren zwaar en vol ont- ■■■■■■■■PI bering. Maar hij hield vol. Dit deze blijde tijding uit het was de kans van zijn leven en hij >- zou alle krachten inspannen om die kans te grijpen. En 't lukte. Via.de wonderlijkste jobs wist hij De toestand voet aan wal te krijgen. Hij kreeg Later las werk op een timmerfabriek, waar van de eigenaar twintig jaar ge leden ook uit Nederland was ge- emigreerd. Het werk was voor Henk nieuw, maar hij wist zich spoedig zekere bekwaamheid te verwerven. Een paar jaar daarna behoorde hij tot de kern van 't talrijke personeel. Zij ambitie voor de arbeid jroei- hoorde Henk van iwe bombardementen, van ar- en honger, van wegvoering massagraven. bij Kon hij toch helpen. Hij leefde in over vloed en zijn oude moeder jvel- licht in honger de e bewust, dat hij jongeman bezat. Na verloop van weer enige ja ren werd Henk van der Wees de leider van het steeds zich uitbrei dend bedrijf. En toen hij de di recteur vroeg om de hand van zijn dochter was deze daarmee zeer in genomen. Zelf had hij geen zoon, maar met groot vertrouwen kon hij straks de timmerfabriek vreselijke beproeving een einde toen in n radio het bericht bracht: Duits land heeft gecapituleerd. Ook Ne- De volgende dagen ging Henk e nieuwe stad bekijken. Hij her ellende. Deze kende Rotterdam niet meer. weilijk, de eindjes knopen. Daarom ltiii iau Henk i vrij! van de schaarse van 1956 arriveerde den, i der Wees weer in zijn baar ?nJferit Lang stond hij stil bij het aan- n.ufV grijpende beeld van Ossip Zad- Maar telkens keek hij om. Daar lag vroeger het Hang. Daar stond eens het oude huis. waarvan zelfs de plaats niet was terug te vin- ,ar welks beeld onuitwis- zijn hart stond gegrift 't Is dikwjjls brengt de morkt, waar nieuw sowel als gebruikt te koop wordt aangeboden, nog wel eens uit komst. De koopman, met ogen van achter en van voren, heeft er geen bezwaar tegen, dat de klanten zelf zoeken en keuren, wat van hun gading is. En dan maar handelen over de prijs hield van zijn vrouw en kinde ren. Maar die geheimzinnige, ver re stem bleef ^roepen en lokken geen macht ter wereld was in Toen Henk's schooljaren voor bij waren, kwam hij op een han delskantoor. Daar zat voor hem wel iets in, dacht ook meester Brouwer. In rekenen en opstellen staat hem was de jongen altijd goed ge- te brengen. De vader weest en dat zou hem nu zeker te pas komen. Lessen van een avondcursus zouden hem verder moeten bekwamen. Natuurlijk moest Henk als jongste bediende beginnen. „Maar dat heb ik óók moeten doen," zei de procuratie houder. zelf uit 't zakenleven terug ken. In 't 1 een moeder met haar beide doch ters met belangstelling en dank baarheid de levensgang van de zoon en -broer in Zuid-Afrika. Meester Brouwer die een paar luwen zijn de bouwvakarbeiders in de vogelwereld ïrongelukte hij. jaar geleden overleden was Meester Brouwer die reeds de kreeg dus toch gelijk Henk maak_ school verlaten had, werd in de genomen. De goede Maar dat heb ik óók keek bedenkelijk, dacht lang na zei geruime tijd geen woord, hij kende dat sterke verlan- kreeg dus toch gelijk, te 't best, kwam zelfs tot grote welvaart. De brieven van moeder werden met intense belangstelling gele- spoedig beantwoord. De werd er wel eens tussengenomen, maar daar kon hij best tegen. Henk was gewillig en yverig en op het eenvoudige ad ministratieve werk, dat hem werd op gedragen, deed hij goed zijn best. In derdaad: dat kon best wat worden In het donkere bovenhuis aan het Hang woonde een dankbare moeder met haar drie kinderen. Met de meisjes had ze nooit last. Het leven Afrikaanse fabrieksdirecteur bleef ----- -. in zijn hart de Rotterdamse jon de dat ook uit zijn eigen jonge die met het wel en wee van Jaren. Maar was dat zonder va£jerstad bleef meeleven. Na de jaren van malaise volgde weer een tijdperk van bloei. Als 't zo bleef doorgaan zou Rotterdam nog eens worden de eerste haven stad van Europa. Maar m mei 1940 werd Neder land door de legers van Hitier overvallen. De binnenstad, het oude hart van Rotterdam, werd verwoest. Henk van der Wees ver nam de eerste berichten met gro te ontroering en toenemende on: rust. Tot in de nacht zat hij bij BBN HOZJ VBWM „Als de leeuweriken in het land zijn, komt er geen strenge winter meer", beweert een oude volkswijsheid. En laten we nu dit jaar op 14 januari de eerste leeuweriken Niet dat we erin geloven. O nee, maar je kón toch nooit weten. „Het mocht eens uitkomen", zo dachten we. Maar het kwam niet -uit. De hele maand februari hebben we winterkou, strenge vorst en dikke pakken sneeuw gehad. Al die tijd zaten de leeuweriken, onze prille voorjaarsboden, als zielige verenhoopjes verkleumd weggedoken achter de sneeuwrand van een sloot. Nee, de leeuweriken hebben ons lelijk in de steek gelaten. Met zwaluwen hebben we meestal meer succes: als ze hoog vliegen blijft het mooi weer; vliegen ze daarentegen vlak bij de grond dan gaat het de regenkant uit. I JAH VAK DER MAAS meer te veroordelen' er van Nederland en dam geworden zijn als Jan Coura ge steeds het zwijgen was opge- Was Jan Salie dan zo'n de chef de "wind er on- jongelui ten voorbeeld moest wor„e„ zun, OS'S!!**' ,SeTd"oS getrouwd, hadden ling, wa der had en taal der meisjes. Mies nie verdienden al behoorlijk en waren ook daarmee haar moeder tot grote steun. deze tijd, nu de mogelijkheid arbeid en brood te vinden steeds meer ingekrompen werd? Henk's moeder zag wel, dat van En ook met Henk ging het best. meester Brouwer weinig hulp te Hij had het blijkbaar op kantoor wachten was. Ja. ze zou de strijd best naar zijn zin en de meeste weer verliezen, hoe haar moeder avonden zat hij thuis ijverig te hart zich ook verzette tegen de studeren. Meester Brouwer kwam drieste plannen van haar zoon* zich wel eens op de hoogte stel- Er bleef haar nietj; anders over len en met groot genoegen nam hij kennis van de vorderingen van zijn oud-leerling. Hij had het goed gezien: voor Henk waren er vele mogelijkheden als de jon gen zó maar volhield. Wat was •t vooral voor grotestads-kinderen Henk van der Wees ging. Ge- toch van grote betekenis als ze makkelijk viel hem t afscheid in een christelijk gezin mochten niet. Zijn moeder had zo lang mo- opgroeien. dacht deze toegewijde gelijk zijn plannen gedwarsboomd onderwijzer telkens. De gevaren In het donkere bovenhuis aan het bleven ook hen bedreigen, maar fang waren vaak harde woorden hun leven werd door een sterke jevallen. Maar de liefde was ge- wal beschermd en telkens konden >leven. Nooit besefte Henk dit ze in 't rustige gezin weer op meer dan op die gure herfstmor- adem komen. gen. toen de grote vrachtboot de De weduwe J" 7 Q Ajfar rUSt. J.OI UI QC IiaCIll UI I11J -*e. - rwf" zün radiotoestel. En al maar dacht maal niet op een of ander i-oura- hij aan het bovenhuis in het voorspellingsinstmet. De strijd om Hang, een van de oudste straten het dagelijks brood is de oorzaak, in het hartje van Rotterdam Wat zou er van zijn moeder ge worden zijn? Zijn zusters warer getrouwd, hadden kinderen, en woonden in de nieuwe buitenwij ken. Maar zijn moeder Nu lijkt deze weerprofetie van ook de insecten laag met als ge- de zwaluwen erg ingewikkeld, volg, dat U de vogels vlak deze eigenschap berust hele- het land u~4 het water ziet vlie gen. Dan staat dus de zwaluwen- barometer op „veranderlijk." de loop van de tijd min of meer een huisdier geworden. Niet alleen nestelt hij onder bruggen enz., maar op het platteland is zijn nest een heel gewone verschijning in de stal of de schuur. U moet er in uw vakantie eens op letten, want ze broeden tot in augustus toe. Het is altijd een aardig schouwspel om die slanke vogels, in fraaie, snelle vlucht in en uit de staldeur of het hooizolderraam te zien scheren. Het nest bouwen ze tegen een zolderbalk, op de ruif van de paar den; ja zelfs hebben we eens een boerenzwaluwennest gezien op de schakelaar van het electrisch licht in een groot kippenhok. De nestbouw is de moeite waard om aandachtig te bekijken, want de zwaluw is een vakkundig met selaar. We hebben dit eens van heel nabij meegemaakt in een paarden stal. Eerst waren de vogels erg schuw, maar toen we ons rustig hielden, gingen ze kalm door met hun werk alsof we er niet bijston- RELIGIEUZE MUZIEK Het kan niet op de volgende week. Haast elk uur van de dag valt er wel een programma van klassieke muziek te beluisteren. Daarbij komen uitzendingen voor, die wel in het bijzonder de aan dacht waard zijn. Zo belooft het concert van de Kvindclige Studen- ters Sangforening (koor van meisjesstudenten) woensdagavond om tien voor tien voor de N.C. R.V. een indruk te geven van de religieuze muziek uit Noorwegen. Het is wellicht interessant om deze uitzending te vergelijken met de uitvoering van de Psalm symfonie van I. Strawinski, maan dagmiddag om twintig voor vier voor de N.C.R.V. en met het op treden van de Harvard Glee Club onder leiding van Wallace Wood- worth 17 juni in de Kurzaal van Scheveningen. De V.A.R.A. zendt dit concert in het kader van het Holland Festival zaterdag om ntig n tyd!) uit. In dit programma komt de wondermooie spiritual JVIy Lord, what a 'mornin'Deze muziek is totaal verschillend, ontstaan in geheel andere landen, maar, en het is een belevenis om dat te ontdekken, ontsproten uit en geïnspireerd door één zelfde geloof. Ik zou dergelijke muziek graag nog eens in één programma horen. Zou het een moeilijke op gave zijn zo'n programma samen te stellen? METSELAARS De zwaluw is namelijk een uiterst nuttig dier dat miljoenen insecten verslindt. Op een mooie o o_ zomerdag, vooral in de avonduren staan. Niet alleen als lenteboden niet zuinig met water omgespron- Ze worden vaak op grote hoogte vlie- (het gezegde „Eén zwaluw maakt gen, zodat i nog tijdig de gen en muggen waargenomen. De nog geen zwaluwen zijn daar dan ook pre- respectabele leeftijd werd oud z kunnen nemen? zwaluwen zii_ dit hoge jachtterrein van vreselijke spanning. Eindelijk, gebruik te maken. Is het daaren- o__. eindelijk, kwam het verlossende tegen vochtig weer, dan vliegen huis beschermt schijnt al altijd een half uit- wel overvloedige reden baar te zijn. En dat was ze ook. Toen ze het bericht ontving, dat haar man bij een ongeval op zee om 't leven was gekomen, zag haar toekomst er somber uit Nu stond ze alleen, vc ging en opvoeding der Wees had Maaskade verliet. Zijn moeder i dank- zusters stonden op de wal. En hij bleef aan hen zwaaien net zo lang tot op de kade niets meer te onderscheiden was. Hii moest aan boord de handen flink uit de mouwen steken. Dat ie verzor- was je voorwaarde waarop hij 6u.6 v... w».drie jonge deze tocht mocht meemaken. kinderen. Moedig had ze zich Maar arbeid was hem welkom, door de moeilijke jaren heen ge- püj Was 't beste medicijn voor slagen. Toen Mies en Lenie in t z,jn weemoed en onrust. Op de eigen onderhoud konden voorzien, lange reis werden ze door een betekende dit een grote verlich- hevige storm overvallen. Doodziek ting in de stoffelijke zorgen. En dacht Henk, dat hij Zuid-Afrika toen ook Henk daartoe een steen- nooit zou bereiken. Maar toen zijn tje ging bijdragen, viel er een zeeziekte voorbij was, keerde zijn heldere lichtstraal in 't leven van moed en vertrouwen terug. Hij deze zorgende moeder. Wat zette de tanden op elkaar, vast maakte God voor haar en haar besloten de strijd om het bestaan kinderen alles toch wèl. Soms met alle kracht voort te zetten, kon ze haar dankbaarheid niet Door dit voornemen bezield zag op. ook als. geluksaanDren- ger. Eén zwaluwnest aan of in uw huis beschermt uw woning al te gen brand en voorkomt het inslaan gend gedroogde plas lag. Aan de rand van de plas streken de zwaluwen neer. Dit was eigenlijk de enige plaats waar ze op de grond kwa- int voedsel vingen ze vlie- uitrusten geschiedde op de de' bljkserh. Bovendien helpt staldeur of op de draden van het dit het veé vermeerdering.1 Deze bakerpraatjes behoren gezins- .elecU-a. Wanneer ze bij dé plas een stuk je klei hadden verzameld ter en erwt, vlogen ze de zolderbalk m de stal. Eerst werd de fundering te- bijgelovigheid reeds ®en de baUc geplakt, waarbij hun vele speeksel als cement diende en riet en stro als „bewapening" van het „beton" fungeerden. De vogels vlogen af en aan en langzaam groeide het nest tot een stevig klein mandje, dat ten slotte binnen werd bekleed met jes, veertjes en paarden haar. Toen kwamen de kleine eitjes Terwijl de ene vogel Later hebben we het opgroeien tuurlijk van a tot z tot het rijk grootte der fabelen. Alleen de zwaluwen h'e,rmJe zelf voeren wél bij deze verzinsels. Zij werden beschermd andere vogelsoorten bij duizenden werden afgemaakt. Doch ook zonder verdichtsels be horen de zwaluwen tot een vogel familie, die alle belangstelling waard ia. Er zijn in ona land dria ^i.M;r™.erties betrekkelijk algemeen voorkomen- t?"- veenjes de soorten: de boerenzwaluw (met roodbruin voorhoofd en keel en SUCCES Ik had hierboven desnoods de Missa Dona Pacem van Ernst Pepping ook nog kunnen noemen. Het N.C.R.V. vocaal-ensemble voert deze muziek donderdag avond, de vroljjke avond van de N.C.R.V. uit. Ook deze avond heeft de ernst meer zyn intrede gedaan nu de Vossenjacht is afgelopen, de wedstrijd, die over dè gehele linie qua radioprogram ma, ondanks de hoge pryyen, geen totaal succes is gebleken. heeft), de huiszwaluw (in tig zwart met wit pak en met een kortere staart) en de overzwaluw crS's kis)nSte familielid dat bruin" bovenTet'nesTwer'te' De zwaluw is werkelijk een len tebode, maar de vogel schijnt er zelf van overtuigd te zijn. dat hij op zijn eentje geen lente maakt. Soms verschijnen er enkele name lijk al omstreeks de wisseling van februari en maart, wanneer het nog erg koud in ons landje kan zijn. Dan vertrekken ze veelal weer CJ1 u snel naar het meer behaaglijke dag* kozen Eerst werden de jonge zwaluwen het nest gevoed, waarbij we klein denkbeeld kregen van het enorme aantal insecten dat deze vogels per dag vangen. Ze groeiden dan ook als kool ten spoedig hun vader en moeder op de nestrand op te wachten. Ten slotte fladderden ze naar de deur en op een prachtige zomer- het luchtruim. .Toen overhandigden" de oudervogels De boerenzwaluw i inn nun iiiini mik min min min urn jiiii linn mill mill hui iniin niiii iiiiiiniii iiim iiini iimi inn linn iiiini iinin iiiil min iiniii mini mm urn iimi min al vliegend het voedsel Zo gingen de jaren voorbij. Mies was 23, Lenie 20 en Henk 18 jaar. Een diep ingrijpende crisis teis terde de wereld. Vooral van een handelsstad als Rotterdam wer den zware offers geeist. Overal werd personeel ontslagen en t leger der steuntrekkers groeide met de week. Mies moest haar trouwplannen voorlopig uitstellen. Gelukkig kor zij en ook Lenie aan 't werk blij ven Henk kreeg de boodschap mee, dat hij een andere betrek king' moest zoeken. Daar eigenlijk in jongen. Dit was het laatste' be drijf van de ouderplicht. Kort daar- wierden oude en jonge zwalu- door het luchtruim of namen een bad in de vaart door bij het vliegen de oppervlakte van het wa- CrtrCrirtrtrCrA ter te raken, waarbij ze een spat- p- tenbaan nalieten als bij de lan ding van een miniatuur-watervlieg- samenleving. Als het zich rugtrekt Gezin achter matglas (VII) 7'WEE kenden dus die dag de van gedachten 1 familie Peen: de hoofdhik eenmaal rn onderwijzer en ik. En ook voorstellen dat u juist ontmoeting met Christus tuig. eigen spinsel samen hebt uitgemaakt dat onze onmaatschappelijken be- i agressief ge- die dominee lijk eenmaal roofridders op hun mokkend ontslag te gemoet. Zijn moeder maakte zich al lang ongerust over hem. Wat mankeerde de jongen de laatste maanden? Hij werd steeds meer het evenbeeld van zijn vader. In houding, spreken, oogopslag en ook in zijn driftbuien. Telkens weer viel zijn moeder dat op. Dat maakte haar ongerust, vervulde haar soms met angst. Zou dat verlangen naar verre landen ook in haar jongen wakker worden? 't Liefst zwierf hij langs de ha vens en sprak daar met vreemde zeelieden. Overal had men met de crisis te kampen. Maar voor een jonge kerel, die van aanpakken hield, bestonden er toch nog wel mogelijkheden. Hier zat hij op een schopstoel. Er waren landen, waar men nog wel aan de slag kon komen. Bijvoorbeeld in Zuid- Afrika. Men moest niet kieskeu rig zijn, maar aanpakken wat men krijgen kon. Zo had men Henk verteld. Die gedachten namen hem geheel in beslag en dikwijls sprak hij er thuis over. De plannen, die in zijn hoofd en hart groeiden, wer den de nachtmerrie van zijn moe der. Zij trachtte hem in een rustig gesprek er van af te bren gen maar ze wist dat ze deze strijd ten slotte toch verliezen zou. Zo had ze vele jaren geleden ook met haar man gesproken. Het was een goed huwelijk, hij k bliE het er over eens: hier hadden we dan beslist te maken met een onmaatschappelijk gezin. We zijn zuinig met die term, grijpen, en uiteindelijk schien helpen. Niet met het farizeïstische gezicht van „Ik werkgever of burchten langs de Rijn vol arg- ondergeschikten bepaald waan loert op en afgeeft op keerd handelen. Ik kan me dank U God dat ik en aanvalt op die rest van de zelfs indenken dat er lezers als één van dezen... wereld. Onmaatschappelijk of zijn, die zich dóór iedereen daarvan rep je de steek gelaten voelen ben L-sociaal veel en al te lichtvaardig ge- - - bruikt wordt. Menigeen bezigt T m om alles aan te duiden wat hem niet ligt; wat hij niet direct kan doorgronden. Maar wtl- zó eenvoudig is die zaak niet. jk mag daar het gerijpte besef dat we in die de kern der zaak juist wel zijn één van dezen, maar dat tegelijk door een onbegrij- al die mensen hebben toch één pelijke goedheid bewaard zijn overhoop ligt en ook niet genade ervaren: ze maken niet om ons zo te uiten en te ge- anders dan overhoop liggen met iedereen krakende, flitsen- dragen als zij doen! wil! de ruzies. Morgen gaan toch Wie „anders-dan-ikzelf" met deze uitdrukking wenst te be stempelen, kan wel aa gang blijven! Elk gezin ver schilt hier of daar wel van andere gezinnen. En zeker ver schilt elke stand, elke groep, iedere coterie van anderen. Ieder mens komt dagelijks met tientallen andere mensen in aanraking, die zijns nu en dan „raar" man, die met 'n actentas naar zijn bureau gaat, gedraagt zich de maatschappij anders als de arbeider met 't m stikkezakkie op z'n rug, en ook weer anders als de direc teur, die zich door zijn chauf feur laat brengen. De dominee, de arts elk eigen manieren op Uit de VOLKSWIJK kleine kant- de tekening bij maken en wel deze, dat we ons nooit erop kunnen verhef fen dat wijzelf niet bij deze groep behoren. Misschien lijkt hebben geleerd het iemand een wat te dik en dóen. De plechtstatig woord, maar het „genade" dat wezelf .„„re Ondertussen: ik ben geen hun werk en f™"1 werkster. Ik ben ,eugd- leidster. En de schoenmaak- morgenavond oordelen ze al weer anders over hun me demensen. Mis- r. Zeker gevolg van hun milieu gaan beschouwen je nu eenmaal geen grove j zijn gedachten genoeg, die t tien keer bedenkt eer je iet: andere kant op wijzen. Ik ben zegt. En daarachter staat he' overtuigd dat heel wat lezers evangelische besef dat altijd in de schuld staan tegen over God geen recht hebben om een gro- WM zullen toestemmen, houden neer ik zeg dat wij ook aardig op na. of liever: onaardig in >- Maar met onmaatschappelijk- conflict verkeren met onze te mond op te zetten. Zo wor- g heid heeft dit alles niets te medemensen. Ik kan me voor- den wij behouden voor het af wordt gelezen door WOONRUIMTE- VORDERING Evenals zijn boeréncollega is de huiszwaluw een vakman op metselgebied. Hij bouwt echter zijn nest, dat ldompvormig is, niet binnen maar buiten aan de huizen, bij voorkeur onder de dak- lijst. Soms ziet men huizen met vijf of zes nesten aan één gevel. Andere vogels, die de daken tot woonruimte verkiezen, zijn onze brutale straatjongens in de vogel wereld, de huismussen. En tussen zwaluwen en mussen komt het nog al eens tot vechtpartijen, wanneer de mussen bezit willen nemen van zo'n solide kleinest, dat de zwa luwen bouwden. Het gaat er dan niet bepaald zachtzinnig toe. We hebben eens gezien, dat de veren in het rond vlogen. Hoe wel de rpussen steeds weer aan vielen. werd elk offensief afgesla gen, zodat ze tenslotte hun pogin gen tot vordering staakten. Het loopt echter ook wel eens anders af. al is het een sprookje, dat de zwaluwen dan zouden wachten tot de mussen in het nest zijn om het met klei dicht te metselen. De laatste zullen in zo'n geval trou wens niet lijdelijk binnen blijven wachten tot de opening bij stukjes en beetjes is dichtgeplamuurd, zo dat ze uiteindelijk de verstikkings dood zouden sterver). iter moet zich bij haar leesI houden. Het mag mijn taak wel wezen om met de familie Peen een behoorlijk contact op te bouwen, zodat ze dan tenmin- schien danken sje tegenover ons strikje ker- hun opvoeding: ze keWerk zonder argwaan gaan „te geven staan, en ons misschien op de is het ook duur als vertrouwde vrienden uwen, maar ik kan beginnen dit gezin ook wat van dit vertrouwen in ie heele wijde maatschappij bij te brengen. Dat is de taak ■ian die andere in ons team verband. En dus praat ik er met haar over en zeg: ..Hun 'daarom W daar niet eens naar toegaan?' FREEK VAN DER MEER. GOED FIGUUR Met al die ernst moet toch nog iets gezegd worden van de Neder landse amusementsmuziek, die er mag zyn in deze wereld. De Zaaiers onder leiding van Jos Cleber namen deel aan het „Tweede Internationale Festival van het Chanson" in Venetië. Hoewel het ensemble en zyn solisten de gouden gondel niet mee naar huis namen, schreef het grootste dagblad in Italië de „Corriere della Sera": „Wy feli citeren de Hollanders met hun uitmuntende prestaties. Het en semble vormde een homogeen en technisch byna volmaakt geheel. Elk nummer werd door het orkest „De Zaaiers" onder leiding van Jos Cleber met een meester schap uitgevoerd zoals men dit zelden hoort." Daar kunnen we het dus mee doen. De buiten landse radio had dan ook grote belangstelling voor dit Neder landse orkest. 'Donderdagavond lendl de A.V.R.O. het programma T"~ i zyn DE KOMENDE WEEK De N.C.R.V. vervolgt maandag avond haar serie reportages „Ne derlanders, vrachtvaarders van Europa" Johan Bodegraven heeft per vrachtauto komkommers en tomaten naar Stockholm gebracht. Woensdagavond om kwart voor negen zendt de V.A.R.A. het hoorspel „Eduard en Caroline" naar het gelijknamige toneelstuk van Jacques Becker uit. Pia Beek speelt dinsdagavond van twintig icht 1 acht vermoedt, dat er tijdens de trek in 1953 naar Zuidafrika een cata strofe heeft plaatsgehad, die tallo ze vogels doodde. DE GRONDWERKER Kunnen we de boeren- en huis zwaluwen als de metselaars be schouwen, de bruingrijze oever zwaluw is de grondwerker van dit drietal bouwvakarbeiders in de vo gelwereld. Dwingt de nestbouw van de bei de eerstgenoemde soorten reeds aller bewondering af, bij het werk dat de oeverzwaluw van zijn nest maakt, is dit nog meer het geval. De oeverzwaluw graaft zijn nest in de steile kant van dijken, vaar ten of sloten.. Welk een arbeid dit twaalf centimeter grote vogeltje verzet, kunt u zelf nagaan, wan neer u weet dat hij een gang graaft, die soms bijna twee me ter diep is en vier tot zes centi meter doorsnede heeft. Aan het eind van de gang komt de ronde nestholte, die eerst met stengels en bladeren wordt gepleisterd en daarna bekleed met veertjes, scha penwol en ander zacht materiaal. We hebben eens een broedkolo- nie gezien, die in een dijk was gegraven. Er waren daar tiental len ingangen, maar slechts een ge deelte hiervar werd door de vo gels gebruikt. Bij nader onder zoek bleek, dat de meeste van de ongebruikte gangen, soms na ve le tientallen centimeters doodlie pen op een steen of een ander hard voorwerp. De vogels konden deze niet passeren en zagen geen kans er omheen te graven. Daarom was er maar één oplossing: een nieuwe gang maken. We hebben de zwaluwen tot in oktober bij ons. Tegen de herfst beginnen ze zich te verzamelen tot grote groepen, die gezellige kwetterconferenties houden op de electradraden. En opeens bemerk je dat ze zijn vertrokken, naar het warme zuiden vanwaar ze in de prille lente weer zullen terug- A.V.R.O. met haar Amerikaanse begeleiders Lloyd Thompson en Al Levitt moderne ritmische muziek. Tenslotte nog een kleine greep uit het ernstige muziekprogramma van deze week. Morgenmiddag 2.20 Hilversum I o.a. concert voor hoorn en orkest no. 2 van Mozart door Omroepkamerorkest. Mor genavond na kwart over elf Hil versum II een Brahms- en Men- dessohnprogramma. Maandagavond Hilversum I speelt het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Ber nard Haitltik Ravel en Debussv (Concert voor piano en orkest en La Mer). Dinsdagmiddag 2.30 Hilversum II klassieke en moder ne werken uit de Franse muziek literatuur. Woensdagmiddag van kwart voor twee tot vier uur het afwisselend klassieke programma van de N.C.R.V. Donderdagavond dirigeert dr. Walther Boer het Philharmonia Orkest (Hilversum I 8.05). Vrijdagavond 8.20 Hilver- II :ethoi n-progrs Concertgebouworkest onder leiding van Otto Klempe- rer. In de pauze vertelt Link van Bruggen over het leven rond Algiers. En dan zaterdagmorgen half twaalf Hilversum I Dichter- liebe van Schumann. Helemaal geen schande om dit laatste pro gramma mooi te vinden. R. A. Dio "trtrlrirüG-b-irirt-ti-triririririra-irtrtrtrlci •vederva nit» cc ,recrec,.re.,~„... - - nadrukkelijk dat deze sprake'van 'stellen dat dit 'Zondagsblad glijden naar de onmaatschappe- amilie zeker zich als de spreek- -v+ ->die lijkheid. En zo kunnen we te- woordelijke kat in het dito gelijk toch bij wat nadenken pakhuis voelt, en vooral in de persoonlijke En ik onderstreep bii het nest ten gedrang welste. De grote vogels kunnen namelijk niet meer alle in het nest overnachten en zij, die zich niet naar binnen kunnen werken, moeten elders een plaatsje zoe ken. De laatste jaren is het aan tal in ons land nestelende huiszwa luwen sterk teruggelopen. Men MIEBEL Heel vroeg op school wordt het al opgegeven, het rijtje woorden: Ik, dan jij, dan hij. Dit is de aanvang van ons mensenleven en 't staat in 't taalboek, d.us dat leren wij. Zo ingepompt schiet mij die les te binnen, van altijd ïk: Ik heb, ik neem, ik zei! Een brief mag niet met 't woordje ik beginnen, onlogisch iets, of ligt het nu aan mij? Er is een Boek dat voor ons werd geschreven. Nu onder 't licht buig ik mij dichterbij. Ik leer de les die Gij hebt opgegeven:: Gij, jij, dan ik-. Ons taalboek moet opzij. D. VAN BOXEL JR.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 10