Volkstuinen in Leiden-Noord onder water gelopen Waag je nóóit te ver in zee! HUNTER Leiclse bevolkingsaclministratie gemechaniseerd Prof, dr. J. F. van Bemmelen te Leiden overleden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1956 „De boel verrot"........ ,De grond had vóór het gebruik geëgaliseerd moeten worden E (Van een onzer verslaggevers.)' EN VERDRONKEN LAND ziet er heel wat triester uit, maar eigenaars van een aantal tuinen in het nieuwe volkstuincompl het noorden van Leiden hebben toch wel grote ogen van verbazing en teleur stelling opgezet, toen zij een dag na de hevige regenval van deze week op hun landje kwamen. Het water in de greppels was tijdens de buien alsmaar gestegen. Nóg zo'n bui en het zou mis gaan. Die bui kwam en het ging mis. Toen stroomde hèt water over de kleine landerijen, waarop de nieuwe vruchten stonden te rijpen. De klacht van de betrokken volkstuin ders is, dat de boel zal verrotten. En dat ls tragisch. Men weet, dat dit volkstuinpark nog niet zo lang geleden in gebruik is geno men, nadat de „tuinders van de vrije tijd" van hun oude grond, die voor andere doeleinden moet worden gebruikt, waren verdreven. De verdrevenen zijn bepaald niet bij de pakken gaan neerzitten; ze hebben de nieuwe grond gretig aanvaard en zijn er met geestdrift op aan het werk gegaan. De resultaten van het eerste begin kun nen voorwaar niet slecht worden ge noemd. Geen tuinder geeft er de voorkeur aan, de zaak maar stop te zetten. De grond bleek vruchtbaar te zijn en de ge wassen hielden zich goed. Totdat in het begin van deze week de abnormale buien verscheidene delen van het park letterlijk onder water zetten. De foto bij dit artikel is woensdagmiddag ge maakt en dus was de regen al vrij lang achter cle rug. Gisteravond moeten enkele delen van de tuin nóg niet droog geweest zijn. Van werkelijk „droog" kan nog geen sprake zijn; met „droog" bedoelt men dan, dat er geen water tussen de gewassen Schade „Als het water door bemaling en de veranderde weersomstandigheden nu spoedig wordt weggenomen, kan er dan nóg van schade worden gesproken?" Een volkstuinder: „Als het water weg is, gaat de grond dampen. De aardappels bijvoorbeeld zijn uitgeweekt; ze gaan broeien en worden ziek. Ik verwacht er werkelijk niet veel meer van." „Is de oorzaak van de overstroming al leen de regenval?" Tuinder: „Naar mijn mening en ook naar die van anderen beslist niet. De grond van het nieuwe volkstuin park ligt over het algemeen te laag ten opzichte van het boezemwater. Daarbij komt nog, dat de grond niet overal op gelijke hoogte ligt. Er zijn „dalen" in, waar het water vanzelf- Symfonie no. 1 van Mahler. (K.R.O. 21.55 uur) Gustav Mahler was 28 jaar toen hij de eerste van zijn tien symfonieën klaar had. Dat was dus im. 1888. In 1889 ging de we reldpremière in Boedapest. Heel veel succes had het werk toen nog niet en ook bij de Nederlandse première ondier Wil lem Mengelberg op 31 januari 1904 was er nog niet zo veel enthousiasme. De waar dering is later pas gekomen en nu zijn er al weer (on)muzikale betweters, die het werk verouderd vinden. Als we dit werk eens in zijn tijd zien, dan is het opval lend welk nieuw geluid Mahler toen deed horen, zonder dat het eigenlijk werd opge merkt. Het was de tijd dat Bruckner zijn 8e Symfonie voltooide. Brahms zijn Vier de. Saint Saëns zijn Derde en Tschai- kowsky zijn Vijfde. En nu kwam daar Mahler met z'n symfonische eersteling met zowel in melodie als in contrapunt, harmonie en ritme heel andere normen, b.v. beklemtoning van het volkslied en vocale melodie, of de symfonische con- trapuntiek als b.v. de canon op ..Bruder Jakob, schliifst Du noch?" in het Andante. Het harmonische element staat niet voor op in deze symfonie en door het contra- puntische is de klank bijzonder open. Bo vendien is er dan nog het subjectieve, dat onderworpen zijn aan menselijke stem mingen in deze natuur symfonie, die be gint met stemming en melodie van het heerlijke natuurlAed van Mahler uit de „Lieder eines fahrenden Gesellen": „Ging heut' Morgen iiber's Feld". Mahle i grootste vriend Bruno Walter zal het werk uitvoeren met het Philharmonic-Sympho ny Orchestra of New York. sprekend, gemakkelijk komt en blijft staan. De grond had, voordat het park in gebruik werd gegeven, ge ëgaliseerd moeten worden. Het is onze opvatting, dat de uitvoerders op dit punt in gebreke zijn gebleven. De mensen die toezicht hebben uitge oefend, hadden het ook moeten zien. Eigenlijk hadden de tuinders detui- in déze toestand niet moeten ac- j cepteren. Men had beter tegen ons kunnen zeggen: Blijf nog maar zo lang mogelijk op je oude tuin." Over de oorzaak van de ongelijkheid in het niveau wordt beweerd, dat men i de vorst van de afgelopen winter door de weekheid van de gronden geen kans heeft gezien, egalisatiewerkzaamheden uit Overmacht Wij hebben de klacht van de volkstuin ders ook aan de heer Galjaard, chef van de gemeentelijke plantsoenendienst, voor gelegd. Hij zei, dat men natuurlijk niet moet vergeten, dat er ongewone hoeveel heden water te verwerken zijn geweest. De regenval was abnormaal. „Is de molen aan de Stinksloot dan niet i staat zoveel water te verwerken?" De heer Galjaard: „De capaciteit van de molen is groot genoeg, maar er was weinig wind. zodat de produktie wel be neden de maat moest blijven. Inmiddels is het water in de sloten tien centimeter .Zullen naar aanleiding van deze erva ring nog maatregelen worden getroffen?" Antwoord: „Het is de bedoeling, it er nog een machinale bemaling bij komt, maar dit heeft pas zin, als de sportvelden en de speelweiden, in déze omgeving zijn geprojec teerd, zijn aangelegd. Het. zou alleen voor de volkstuinen niet exploitabel zijn." De heer Galjaard zei ook nog: „Men moet er begrip voor hebben, dat wij niet tegen overmacht kunnen vechten. Maar wij zullen ernaar streven, ook tegen dagen als die wij nu hebben gehad, gewapend te zijn." De volkstuinders weten dus, dat hun ge gronde klacht bij de gemeente weerklank heeft gevonden. Gehoopt wordt, dat, wan- Als de volkstuinder zijn landje i regenval zó aantreft, kan de moed hem wel in de schoenen zinken. Dat water zal vroeg of laat heus wel zakken, maar als de boel eenmaal aan het ver rotten geslagen is, is er niets er aan te doen. Dit „tafereel tje" is in het noorden v den te zien, op het vaste volkstuincomvteT. Foto N. van der Horst. neer het bemalingsplan zal zijn uitge voerd, ophoging van de velden, die uiter aard hoge kosten met zich zou brengen, niet de énige mogelijkheid tot verbetering van deze teleurstellende toestand zal blij' ken te zijn. Een permanent volkstuincom plex, voor welks bewerking de eigenaars van de tuinen geld en zeer veel tijd i ten over hebben, dient aan alle eise beantwoorden! AGENDA VOOR LEIDEN Vrijdag Stadhuis. 7.30 uur: excursie vereniging Oud-Leiden. Zaterdag Bij gebouw Kamer van Koophandel. uur: vertrek voor fietstocht naar Bos koop van afdeling Leiden van de Ned. Chr. Reisvereniging. Leiderdorp, 8 uur: eerste optreden met serenade bij raadhuis van de harmonie- kapel (met nieuw instrumentarium). Apotheek De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door: apo theek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406. de Zuider-apotheek, Lammenschans- weg 4, tel. 23553. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8half 10)„Rcm- randt als leermeester" (tot 1 september) Rijksmuseum voor volkenkunde. 105 ur: ..Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25). 2—5 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september). Pieterskerkgracht 9, 104 uur( maan dag-, woensdag- en vrijdagavond ook 810 uur): Ars Aemula Naturae (tot en 18 augustus). Kinderfeest in het Morskwartier Gistermiddag was het groot feest op de tuin van de speeltuinvereniging Mors kwartier, waar honderden kinderen ge noten van een programma, dat werd ver zorgd door een kindertheaterbureau. Het programma bevatte onder meer gooche len, het optreden van een sprekende pop, zang en muziek en clownerie. De kinde ren waren soms zo geboeid, dat ze ver gaten te klappen. En dat wil wat zeggen bij kinderen! De voorzitter van de commissie voor de leugd-vakantiebezigheden, de heer De Vrind, richtte zich aan het eind van de voorstelling tot allen, die ln deze weken de jeugd zulke prettige uren hebben be zorgd. Volgende week dinsdag is er nog een groot kinderfeest in het Morskwar tier voor alle Leidse speeltuinkinderen, de kinderen van het Volkshuis en die van het r.-k. comité. In het bijzonder werd dank gebracht aan de heer en mevrouw Flippo. de heer Majolee en de heer Las- schuit voor het vele voorbereidende werk en voor hun bijstand bij de uitvoering van de centrale activiteiten. Namens de kinderen bood een jongen hun geschen ken aan. Kinderwagens C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39.40 De heer A. Baan ter aarde besteld Onder buitengewoon grote belang stelling werd gistermiddag op Rhyn- hof het stoffeljjk overschot ter aarde besteld van de heer A. Baan een be kende figuur op het Gereformeerd kerkelijk erf en gemeentelijk deur- Voordat de stoet zich naar het kerkhof begaf leidde ds. J. Maaskant, Geref zie kenhuispredikant, een rouwdienst Hij sprak naar aanleiding van Jesaja 61 De eerste spreker in de aula was de gemeen te-ontvanger, de heer F. Verstegen, die een kenschets gaf van de goede eigen schappen van de overledene. Als vriend sprak ook de heer S. Melse, scriba van de Geref. kerkeraad. Ds. Maaskant las uit de tweede brief aan Timotheus. Op de begraafplaats merkten we op de heren D. van der Kwaak namens het gemeentebestuur, W. Kulk uit Katwijk, secretaris-penningmeester van de Kat- wijkse afdeling van de C.B.C., dr. H. J. Westerink, M. J. S. B. Adriani namens de deurwaarderscursus te Utrecht, vele ambtenaren van het stadhuis, vrienden en kennissen. Aan het graf sprak ds. Maas kant de apostolische geloofsbelijdenis uit, waarna een zoon van de heer Baan dankte voor het betoonde medeleven. Nieuwe werkwijze betekent een belangrijke verbetering Al enige tyd beschikt de afdeling bevol king ter gemeentesecretarie van Leiden over een sclcctic-drukmachine, die het mogelijk maakt, binnen korte tijd concre te gegevens te verschaffen, hetzij in af druk, hetzij in cijfers, met betrekking tot de bevolkingsadministratie. Zoals bekend, berust bij de afdeling be volking van iedere Leidenaar een z.g. peasoonskaart. Op deze kaart komên o.m. gegevens voor omtrent geslachtsnaam, voornaam, geboortedatum en -plaats, adres, burgerlijke staat, gezinssterkte,, religie en beroep. Deze gegevens zijn thans in leesbaar schrift geponst op lichtmetalen plaatjes, die zijn voorzien van nokken en ruiters om selectie mogelijk te maken; ieder plaatje biedt 27 van deze selectiemogelijkheden. Voorheen was men aan de afdeling be volking voor het verstrekken van massale gegevens, bv. met betrekking tot de dienstplicht, leerplicht, verkiezingen en bevolkingsonderzoek op t.b.c., wel ver plicht de ruim 94000 aanwezige persoons kaarten door te lopen om de vereiste ge gevens door visuele selectie en over schrijving te verkrijgen. Dat dit tijdro vend werkte, spreekt vanzelf. Nu kunnen deze gegevens langs mechanische weg worden verstrekt. Bij de recente verkie zingen heeft de machine reeds toepassing gevonden. Vroeger vergde het vervaar digen van de ruim 54000 oproepen voor het kiezerskorps en een even groot aan tal uittreksels uit het kiezersregister ten behoeve van de stembureaus een tijd van 7 weken. Dit jaar had men voor het ver vaardigen hiervan slechts ruim 1 week Het behoeft geen betoog, dat deze werk- jjze een belangrijke verbetering voor de bevolkingsadministratie betekent. Telkens ineer massale gegevens moeten worden itrekt, verleent de machine haar dien- I. komt hierbij tegemoet aan de heer sende pcrsoneclsschaarste en geeft zeker liet op de laatste plaats ook belangrijke inanciële voordelen. Systeem Het systeem ls stemdistrictsgewijze ge rangschikt, daarin op straat en vervolgens op huisnummer, terwijl per perceel een nauwkeurige gezinsafstelling is gemaakt. Deze wijze van rangschikken maakt het mogelijk, gegevens te verstrekken die op een bepaald stadsdeel betrekking hebben. Wil het gemeentebestuur bv. graag we ten, hoeveel toekomstig leerplichtige kin deren in een bepaalde wijk wonen in ver band met de bouw van een nieuwe school, dan wordt een beroep op de mechanische administratie gedaan, die binnen enkele uren nadat de vraag is ingekomen reeds de concrete gegevens kan verstrekken. Aan de machine zijn 16 tellers verbon den. waardoor tegelijkertijd met het af drukken van bepaalde gegevens nog aller lei tellingen kunnen worden verricht, bv. omtrent het aantal inwoners in een be paalde straat of wijk. gegroepeerd naar godsdienstige gezindte, beroep, burgerlijke staat, leeftijd en gezinssterkte. De mutaties die binnen komen, zoals vestiging, verhuizing, vertrek, huwelijk, geboorte, overlijden. beroepswijziging, worden dagelijks in het plaatjesregister overgenomen, zodat steeds van een re gister dat tot op de dag „bij" is kan wor den gesproken. i Behalve voor het verstrekken van ge gevens ten aanzien van de bevolkingsad ministratie kan de machine tevens dienst baar worden gemaakt voor het voeren van andere administraties, zoals .de plaatselijke belastingen, waartoe binnen kort zal worden overgegaan. De machine biedt tal van mogelijkheden. In een kunnen 3500 plaatjes door de machine worden gevoerd. Sluiting laatste fase Oostelijk Flevoland Waarschijnlijk zal donderdag 13 septeir ber het laatste gat in de dijk om Oostelijk Flevoland gedicht kunnen worden. On middellijk zullen gemalen met een capa citeit van vier a vijf miljoen liter pei minuut in werking worden gesteld. Een goede raad aan alle jeugdige badgasten Ook a s. zaterdag en zondag vliegt de populaire Hunter-helicopter weer langs het strand tussen Hoek van Holland en Zandvoort, be stuurd door de bekende helicopterpiloot de heer Eelco Schuller. Onlangs redde hij, zoals kranten en radio berichtten, een 1 1-jarige jongen, die zich te ver in zee had gewaagd en in levensgevaar verkeerde. Nog altijd blijkt - de heer Schuller ziet het steeds vanuit zijn cockpit - dat veel jeugdige badgasten zich te ver in zee wagen. Doe dit niet Waag je nooit te ver in zee! HELICOPTERPILOOT EELCO SCHULLER .redde 11-jarige jongen. American King Size Internationaal gerechthof De si taris-generaa! der Verenigde Naties Hammarskjoeld, heeft aan de veiligheids raad voorgesteld, reeds tijdens de komen de zitting van de algemene vergadering der V.N. over te gaan tot de verkiezing van een nieuwe rechter in het Internatio naal Gerechthof te Den Haag in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van dt Chinese rechter Hsu Mo. De opvolger van Hsu Mo zal zitting hebben tot 5 februari 1958. Hjnwerker aangereden Op de spoor lijn van Amsterdam naar Halfweg is van morgen de 54-jarige lijnwerker A. Waals door een trein aangereden. Hij wa~ slag dood. Babycommodes C.H. LENS 8. Co NIEUWE RIJN 39-40 Vlotte vaart op vlot in Rijn per vlot Men kan dit fenomeen tegenwoordig ook in dt Leidse grachten waar nemen. dank zij de vnkan- Vrov tie. Deze week troffen wij Gera op de oever van de R\jn derti dicht bij de. Bostelbrug ling twee knapen aan. d.e daar tural astellei vlot. Ze hadden er al meedrijven c eerder op gevaren, maar de zware ta een van de drijfvermogen de stroom o\ leverende oliedrums was aanvaarden, lek geraakt en dat was inspannend natuurlijk niet bevot der- de grote u l\jk voor een vlotte gang sing van de van zaken. De stop van daarmee een de drum werd met vet zoet zijn dichtgesmeerd en het vlot te water gelaten. iaar oud en leer- het St. Bonaven- im. de Riir. op. Ze laten zich 'tan een heel mening een vlot-in-de- et. Een brug- heeft zelfs de verkondigd dat voor een dergelijk vaar tuig havengeld verschul- troom digd zou zijn, maar een i'.gens aanslag hebben de opva tegen renden nog niet ontvan- ien te gen. Frans en Gerard zo'n hebben al overwogen hun egens vaartuig met een zei', uit maat- te rusten, maar dit bleek toch op te veel bezioui hele morgen te stuiten. Goedi TYTAAR eerst thans bekend wordt is maandag te Leiden op zesennegentig- jarige leeftijd overleden prof. dr. J. F. van Bemmelen, die vier jaar ge leden nog het feit herdacht dat hij zeventig jaar geleden aan de Leidse universiteit promoveerde. Hij is docent geweest in acht plaatsen, aan elf inrichtingen en in acht vakken. Prof. Van Bemmelen werd 26 december 1859 in Groningen geboren. In 1882 pro moveerde hij aan de Leidse universiteit tot doctor in de wis- en natuurkunde. In september van dat jaar werd dr. Van Bemmelen assistent op het dierkundig laboratorium te Utrecht en kreeg hij een zelfde functie aan het zoölogisch labora torium aldaar. Na in het buitenland enige onderzoekingen te hebben verricht werd dr. Van Bemmelen in 1885 benoemd tot privaat-docent in Utrecht, en twee jaar- later tot leraar in de plastische anatomie aan de rijksnormaalschool voor tekenon derwijs te Amsterdam. In 1890 verrichtte dr. Van Bemmelen een wetenschappelijk onderzoek naar de ontwikkeling van schildpadden in het toenmalige Neder- lands-Indië. Van 1891 tot 1894 was hij do cent in de natuurlijke historie aan gymnasium Willem III te Batavia, en van 1894 tot 1907 onderwees hij deze stof aan het Haags gymnasium. Van 1906 tot 1907 hoogleraar ;n de paleontologie aan de Delftse Technische Hogeschool, van 1907 tot 1930 hoogleraar in de zoölogie aan de Groningse universiteit. In 1915 werd prof. Rond slachthuis en keuringsdienst Aan het verslag omtrent het openbaar slachthuis en de keuringsdienst van vet en vlees voor de kring Leiden over hel jaar 1955 ontlenen wij, dat aan het slacht huis dit jaar 23.282 dieren ter slachting werden aangevoerd tegen 25.272 in 1954 De slachtingen voor de slagers vermeer derden met 1006 stuks en die voor de ex port met 40 stuks. De slachtingen voor dt vleeswarenfabrieken liepen evenwel te rug van 3413 tot 349 stuks, doordat de firma Tioleman en Dros de fabricagi van vleeswaren heeft beëindigd. De overi ge fabrieken verwerken namelijk uit' sluitend van elders ingevoerd vlees. Van de gelegenheid om honden en kat ten pijnloos te doen afmaken werd ook dit jaar door het publiek ruimschoots gebruik gemaakt. Hiervoor wordt schietmasker gebezigd, welke methode van afmaking door ervaren personeel bovem andere te verkiezen cchijnt te zijn. Men mag aannemen, dat met het vallen van het schot onmiddellijk bewus teloosheid intreedt, terwijl het toege brachte letsel dermate ernstig is, dat de dood zeer snel volgt. Wedvlucht Het Oosten Wedvlucht met jonge duiven van Mons af op zaterdag 4 augustus. In concours 113 duiven, die om 12 uur met westelijke wind werden gelost. De eerste duif be reikte zijn hok om 15.34.57 uur en maakte snelheid van 899.48 m per minuut. De laatste prijswinnaar om 16.10.24 uur met :n snelheid van 767,80 m per minuut. De uitslag: J. Faas 1. 4; B. Singeling 2, 9, 71; J. v. Wezel 3, 5, 15; L. Burgers 6, 14. 18. 19. 21, 23; J. Roest 7; H. v. d. Vecht 8; D. Zwaan 10; J. G. R. Langhoul 11, 12. 22; Chr. Selier 13; H. Bey 16; S (Eigen foto) Schoeman 20. Van Bemmelen benoemd tot lid van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen. Hij was directeur van het Bio- Genealo gisch instituut te Leiden. Op zijn naam staan talrijke wetenschappelijke werken en ook reisbeschrijvingen. De crematie van de overledene "-^eft in alle stilte plaats gehad. Militaire order J. J. Krantz en Zoon te Leiden heeft een militaire order gekregen voor de levering van veldtenuelaken ten bedra ge van ƒ159.600. Staatsexamen li.b.s. en gymnasium Voor het staatsexamen gymnasium A is geslaagd mej. A. W. Waivaart, Sas- senheim; voor gymnasium B de heren A. Epskamp. Leiden en W. D. M. van Dongen, Voorschoten. Voor het staats examen h.b.s. A slaagde L. E. Reichen- feld te Leiden; voor B de" heer F. H. Werkhoven, Leiden. Puzzel prominenten 1. K. Hooijmeijer, Emmastraat 19. Lisse; 2. W. F. Roozendaal, Herenstraat 131, Leiden; 3. J. J. Teeuwen, Nassaukade 25, Voor schoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3