Jiicmne ftihsctfc (üimnml LE CASIEReen groot mij n werker sgr af Het Bittere Hart van België Van de 260 opgeslotenen nog geen levensteken Nederland protesteert krachtig in Djakarta Sowjetmiie beladen met bezwaren naar Londen BADC0STUUMS VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1956 BUREAUS: Steenstraat 37 ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; J 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimetet Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIOTSAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi Is gbebleoen "myn hert ia tcgljenspocf Zevenendertigste jaargang No 10725 Ontwerpen van V .N .-postzegels ZIE PAGINA 5 (Van onze speciale verslaggever) Marcinelle, donderdagavond TlELGIE BEREIDT ZICH OP HET ERGSTE VOOR. Het „Zwarte J-J land" rond Charleroi is gereed de rouw aan te nemen. De ongelijke strijd tegen het infernale vuur, dat de mijn de Casier nu al meer dan veertig uren doorspookt, loopt ten einde. En we vrezen het ergste, voor de 260 man die nog ondergronds en spoorloos zijn. De staf van mijn- deskundigen heeft zich thans voor een laatste massale krachtsinspan ning rond de mijnputten verzameld. Weldra zal men weten wat er van het ingesloten zwarte leger gewórden is, in deze in vele opzichten ge brekkige mijn. „L'Amercoeur" heet dit mijngebied: „Het Bittere Hart" Hoewel, hier moet zoiets als een wonder gebeuren om een ganse dagploeg weer levend in het daglicht te krijgen. Gelukkig maar, dat mijnwerkers vrouwen nog in wonderen geloven. Dat alleen geeft hen de kracht om te blijven wachten, haast tegen beter weten in. Zij weten al, dat van tenminste honderd van de ingeslotenen moet worden aangenomen dat ze een ellendige dood door verbranding of verstikking zijn gestorven. De 130, misschien zijn het er meer, die naar de laagste mijngang zijn gevlucht, hebben nu alleen nog maar een kans op uitredding. De angstige vraag is echter, is op deze onderste lagen nog een teken van leven te verwachten? Deelneming van de Koningin en Prins Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisteren koning Boudewün van België een telegram van deelneming ge zonden naar aanleiding van de mijnramp bij Marcinelles. In verband met het feit, dat zoveel Italiaanse mijnwerkers bij de ramp zijn betrokken, hebben zij tevens een telegram van deelneming gezonden aan de Italiaanse president Gronchl. Niemand wil er echter nog aan, dat deze mijn als een muizenval dichtklapte boven zijn slachtoffers, die zij nu langzaam aan het verteren is. Het werd mij, in het mid daguur rond de mijnput staande, eigenlijk pas werkelijk bang om het hart toen ik de kranige kerels van de reddingsploegen onverrichterzake zag terugkeren met de lift. Zij waren maar heel kort onder gronds geweest. Ondanks hun beschermende asbestpak- ken en zuurstofmaskers konden zij de hitte, die hen in de op 907 meter diepte gelegen gangen tegemoet golfde, niet weerstaan. „Ik hield het er geen twee mi- Ook vandaag zou koning Boude- wijn van België een bezoek brengen aan de plaats van de mijnramp te Marcinelle. In ge zelschap van de eerste minister A. van Acker wordt hem hier een overzicht van de situatie in de mijn gegeven. nuten uit," zo vertelde een van deze acht specialisten. De pols van deze man was i licht geschroeid en zijn adem was er bijna bij ingeschoten. Het is wel erg sneu vooi deze kerels die zich nu al tot op deze grote diepten hebben doorgewerkt, na de bovenliggende galerijen eerst met zand zakken te hebben afgegrendeld. En nu moeten ze het laten weten. Hun werd niet meer toegestaan nogmaals af te Hoop doet leven FN TOCH WORDEN JUIST alle krach- j ten aangewend om die onderste gan gen, die tot 1035 meter gaan. te bereiken. Want daar, zo neemt men aan. moeten de I overlevenden, tenminste 130 in getal, zich hebben geconcentreerd. Achter de dodenlijst is voorlopig een punt gezet. Maar achter de hekken kent men het vreselijke geheim ook wel. Deze mijnwerkersfamilies, meer dan eens ge troffen. laten zich niet zo gemakkelijk bedriegen. Verzwijgen helpt niet. Dc harde waarheid is dat tussen dc begane grond en de dan nu bereikte 900-mcter I grens nog vele tientallen doden moeten j liggen. Maar om deze lijken in de al op-1 gegeven en afgesloten gangen kan; de leiding van de reddingcentrale zich nu niet bekommeren. Eerst de levendenl I\E DODEN BLIJVEN DAAR voorlopig liggen. Eerst moet alle aandacht gericht wor den op hen die misschien nog in leven zijn en zich dan in de onderste gangen, op de bodem van de mijn, moeten ophou den. De rest laat men voorlopig rusten. Het is hard voor de verwanten, maar het kan moeilijk anders. Wij zouden als leken tenminste niet durven beweren, dat er niet met alle macht die de Belgen hier ter beschikking staat wordt gewerkt aan de verlossing de ongelukkige ingeslotenen. De Rel- gen schijnen zelf over genoeg technische hulpmiddelen te beschikken. Anders be grijpen we tenminste niet waarom ze de hulp van de Duitse, Franse en Neder landse mijnbrand-blusspecia'listen hebben afgewezen. Ik sprak er zoeven nog met de heer Vandenheuvel, de directeur-generaal het Belgische mijnwezen over. Hij beves tigde, dat het er thans nog alleen maai gaat door te stoten tot de gangen on der de 900 meter. „Wij verwachten dat d< grote hoop van de mijnwerkers daar naai toe zal zijn gevlucht. Maar onze redding- ploegen kunnen we met de hitte die w« daar ontmoetten niet meer naar beneder brengen. Dan zouden er zeker doden val len onder hen." De ingenieurs hebben er nu echter wat anders op gevonden, naar de heer Van denheuvel vertelde. „We kunnen nu niets anders doen dar ïrst met behulp van een aanwezige pijp leiding die we daar voor dc gasafkocling gebruikten, water naar binnen te bren- Door het water tegen de galerijen te spuiten, hopen we wat afkoeling te ■krijgen om de 16 man van de redding- itrale, die het eigenlijke pionierswerk doen in de gevaarlijke zones, enige :hting te brengen." Thans worden dus alle pompen bijgezet r de afkoeling en de doorbreking v; de rookbarrière zo spoedig mogelijk tot tand te brengen. Het betekent helaas wel lanzienlijk tijdverlies. Vele uren gaan op deze manier verloren met wachten. Het haast om wanhopig te worden, ;n andere mogelijkheid is er niet Deze gigantische aanval op doorbre king van de onderste mijngangen kan de hele nacht nog voortduren. En dan g maar worden afgewacht of er :t met de ingeslotenen tot stand kan trden gebraoht. Een teken van leven heeft men tot nu toe namelijk nog op generlei wijze ontvangen. Dat kan veeg teken zijn, maar het zegt nog niet alles. Volgens de heer Vanderheuvel w de mijnwerkers op het ogenblik vai ramp als volgt over de verschillende J~ÏEZE doorsnede van de mijn, een tekening van Le Soir, laat duide lijk zien hoe het vuur, veroorzaakt door kortsluiting, de uitgangen (4 en 6) blokkeerde en verhinderde, dat men gebruik maakte van de schacht voor de luchttoevoer (7). De mijnwerkers die in de bovenverdiepingen verble ven, naar voorlopige schatting een honderdtal, zijn reddeloos verloren. Alle aandacht richt zich nu op de on derste galerijen, waar nog 130 man- lopig aan, dat op een diepte tussen de 900 en 1000 meter de atmosfeer nog voldoende zuiver is om de daar in geslotenen in het leven te houden. De mijnwerkers zijn ingesloten in de gangen onder het vuur, vanaf 3, ter wijl bp 5 de liftbak nog zit vastge klemd. Via de nieuwe bouwput (1) heeft men thans een doorbraak naar onderste aardlagen geforceerd, o.m. door het laten springen van een betonnen muur. Wat speelt zich op een diepte van duizend meter in de bran dende mijn af? Mijnwerker Bar- bieux vertelt zijn ervaringen aan een geestelijke en verslag gevers. Hij was een van de wei nigen, die nog tijdig de mijn kon den verlaten. Communiqué Belgisch kabinet De Belgische regering heeft het volgende communiqué gepubliceerd na een speciale zitting van gister middag: De Belgische regering heeft met diepe ontroering kennis genomen van de ramp van Marcinelle. Zij wenst de moedige redders ge luk die zonder zich te sparen wer ken. gesteund door de bewonde renswaardige solidariteit van de mijnwerkers, de arbeiders en het gehele land. De hoop wordt uitgesproken dat hun pogingen met succes bekroond zullen worden. Zij buigt in eerbied het hoofd voor de Italiaanse en Belgische slachtoffers die zij aan zij vielen Zij brengt haar bewogen eondo- leanties over aan de gezinnen van de slachtoffers. Zij neemt er nota van dat de meest uitgebreide reddingsmaatre gelen genomen zijn onder het waakzaam oog en met de actieve medewerking van de autoriteiten. Zij heeft het noodzakelijk geacht maatregelen te nemen om de ge zinnen van de slachtoffers bij te De Indonesische schulden DE NEDERLANDSE REGERING heeft haar zaakgelastigde in Djakarta, de heer H. Hagenaar, opdracht gegeven om heden op het Indonesische departement van buitenlandse zaken aldaar een nota te overhandigen, waarin Nederland krachtig protesteert tegen de flagrante schending van de door Indonesië vrijwillig aanvaarde overeenkomst betreffende de gedeelte lijke overneming der overheidsschuld van het voormalige Nederlands-Indië, aldus deelt het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken mede. De Nederlandse regering acht het in strijd met internationaal aanvaarde vor en betreffende het verkeer tussen soe- reine staten, dat zij door Indonesië niet officieel in kennis is gesteld van het be sluit om deze verplichtingen niet langer te erkennen. De mededeling van de Indo nesische regering, dat de heer Hagenaar officieel zou zijn ingelicht, is onjuist, om dat de heer Hagenaar slechts verwezen werd naar reeds gepubliceerde berichten. De Nederlandse regering protesteert derhalve eveneens tegen de wijze waarop de beslissing der Indonesische regering te harer kennis is gekomen. Deze gang van zaken wekt te meer be vreemding, waar in antwoord op Neder landse demarches, respectievelijk op 5 en op 13 april 1956 inzake de opschorting van betalingen door Indonesië pp haar lenings- Verplichtingen, werd medegedeeld, dat de regering der Indonesische republiek niet in staat was een beslissing te nemen. Aannemende, dat de in de pers ver schenen berichten juist zijn, wijst de Ne derlandse regering de argumentatie van de Indonesische regering, dat de ter Rondc-Tafel-Conferentie aanvaarde schul den mede zouden zijn ontstaan uit de kosten van militaire acties in de jaren 1945—'49. van de hand. Geen militaire uitgaven diepingen verspreid: 80 op 835 meter, 7 op 7 m, 13 op 975 m, 130 op 1035 m en 31 er andere galerijen. Ondertussen zal jh de situatie natuurlijk wel gewijzigd hebben. De grootste groep moet zich ech- onder de duizendmeter hebben ver zameld. Zo 1 het 1 i de ramp een doodse stilte gevallen. Er is nu niets te doen dan wachten, haast einde loos wachten. En ndets is onder deze om standigheden erger dan dat. Dat beseft de wachtende menigte achter de poort al veertig bange uren. Op het- mijnterrein was het tot nu toe anders. Daar had ieder een wel zo zijn werk rond de reddings acties. Nu liggen alle handen echter ledig in de schoot; de vrouwen hanteren daar om hun rozenkrans maar. De kralen glij den hen onophoudelijk door de vingers. En mét het wachten komen gen in hen op. Verbittering IK STA BIJ DE GROEP Italiaanse mijn werkers. Die zeggen na het afwikkelen van de reddingsactie linea recta naar hun vaderland te zullen terugkeren. De angst voor de Belgische mijnen, die immers altijd al in een kwade reuk heb oen ge staan. zit er nu wel diep in. Zij kwamen hier naar toe. aangelokt door de hc-ge ver diensten. Maar de veiligheid gaat hen uiteindelijk toch boven alles en die is in deze oude onderaardse krochten, die hier (Zie vervolg pag. 7) President Nasser organiseert een nationaal bevrijdingsleger RUSLAND heeft de uitnodiging om deel te nemen aan de conferentie te Londen over de kwestie van het Sueskanaal aangenomen. Maar in de nota, die gisteren aan alle buitenlandse ambassades in Moskou is overhandigd, wordt tevens gezegd dat de conferentie, zoals deze is voor gesteld, niet bevoegd is om over de toekomst van het Suezkanaal te heslissen. Moskou stelt dan ook voor dat de conferentie tot eind augus tus wordt uitgesteld, zodat nog 22 landen, waaronder communistisch China en Oost-Duitsland kunnen worden uitgenodigd. Na een kabinetszitting van drie uur heeft ook Indonesië besloten de conferen- rentie bij te wonen. Dit besluit viel, nadat Indonesië van Engeland de verzekering had gekregen, dat de agenda van de conferentie gewijzigd kon worden en geen afbreuk gedaan zou worden aan de soe vereiniteit van Egypte. In de Russische nota wordt de be schuldiging uitgesproken, dat de confe rentie een poging is om de Verenigde Naties te omzeilen. U itdaging De volgende zinsnede in de nota heef', de aandacht getrokken: „Er zijn, zoals iedereen weet. een aantal belangrijke zeekanalen en -straten van Internationale betekenis. Daar ln de verklaring van de drie mogendheden verwezen wordt naar het vraagstuk van het internationali seren van het Suezkanaal. kan natuurlijk de volgende vraag wor den gesteld: Waarom wordt het Suezkanaal afgezonderd van de zee straten en -kanalen van minder be lang?" Men vindt hierin een duidelijk ver band met het Panamakanaal. Rusland acht de nationalisatie van het Suezka- (Zie vervolg pagina 7.) Farao deed het! PRESIDENT NASSER heeft zich vijfentwintig eeuwen vergist, toen hij de „imperialisten" ver weet, dat 120.000 Egyptenaren om gekomen zijn bij het graven van het Suezkanaal. Dit heeft Georges Boris, de Franse afgevaardigde van de eco nomische en sociale raad der Ver enigde Naties, in Genève bijeen, ontdekt. Die 120.000 Egyptenaren zijn namelijk niet omgekomen bij het graven van het Suezkanaal on der Ferdinand de Lesseps, maar toen 500 jaar voor Christus de farao Necho zijn slaven aan het graven zette in een mislukte poging de landengte te doorsnijden, vertelde Boris. De Egyptische afgevaardigde zat na deze mededeling met zijn mond vol tanden en wist niet meer te zeggen, dan dat de bron van Boris, de encyclopedie Brltannica, door een kolonialistisch land is uitge geven en dus niet zo erg betrouw- neming van rechten R.T.C. over de ov verplichtingen Nederlands-Indië, een speciaal daartoe ge vormde commissie eenstemmig tot de slot- kwam. dat door Nederland aan Indo nesië een bedrag van twee miljard gulden diende te worden kwijtgescholden. Indo nesië diende de verdere bestaande over heidsschuld over te nemen, een en andei i volledig te hebben rekening gehouden iet militaire uitgaven. De desbetreffende zinsnede uit het ver slag der commissie luidt als volgt: B(j de bepaling van de door de repu bliek der Verenigde Staten van Indonesië op de dag van de soevereiniteitsoverdracht op zich te nemen schuld, heeft de com missie volle aandacht gegeven aan het ig van extra-militaire uitgaven en het bedrag van andere uitgaven, die vol- het oordeel der commissie betrekking hebben op militaire handelingen. In deze commissie had, naast vertegen woordigers van Indonesië en Nederland, ook zitting een vertegenwoordiger van de nissie der Verenigde Naties voor Indonesia (Unci). Nederland en Indonesië hebben de voor stellen der commissie aanvaard. De Nederlandse regering doet in haar ota een beroep op de Indonesische rege- ng om haar besluit te herzien en alsnog maatregelen te treffen opdat de verschul digde rente en aflossingen, die sedert maart 1956 krachtens de aanvaarde ga rantie tijdelijk door Nederland aan d talloze obligatiehouders zijn betaald, wo den gerestitueerd en in het algemeen ha; verplichtingen zullen worden gehono- Het ministerie vestigt voorts de aan acht op de verklaring van de Indonesi sche minister van financiën van 9 dezer, dat het besluit de schulden niet langer erkennen, reeds geruime tijd geleden door de staatscommissie zou zijn genomen. Dez verklaring heeft bijzondere betekenis i verband met het feit, dat de publikati van het besluit plaats vond enkele dagen nadat het internationale geldfonds besl< ten had een lening aan Indonesië te vei strekken, groot 55 miljoen dollar, zonder dat het fonds over dit besluit licht. Amerikaanse stem De Washington Post and Times Herald vraagt zich af in een hoofdartikel, om Indonesië een overdreven voorstel ling geeft van het bedrag der schulden aan Nederland. „Is het omdat het onder de Bandoeng-landen ophef wil maken zijn wandaden?" vraagt het blad. Wat ook de reden is. loochening van schuld is verderfelijk of het nu gaat dollar of om een miljoen. Het is zeker geen verantwoorde daad in het bijzonder wanneer Indonesië zijn kredietwaardig heid wil behouden, aldus het Amerikaan se blad. De Invloedrijke Tribune te Genève noemt in een scherp hoofdartikel het be sluit der Indonesische regering betreu renswaardig. Deze schulden waren nie opgelegd door de kracht van een koloniale mogendheid, maar erkend en aanvaard door een soevereine Indonesische rege ring. Djakarta's besluit schijnt er op tt wijzen, dat het niet mogelijk is vertrou wen te hebben in het woord der Indonesi- Ische regering en dat het ter beschikking van Indonesië gestelde kapitaal reddeloos verloren is. Nu hulp aan achtergebleven landen een der eerste plichten westen wordt en deze hulp in ee; geest zonder imperialistische bijgedachte georganiseerd wordt, kan het Indonesi sche voorbeeld niet op een slechter ogen blik gegeven worden. Kleuter in put gestikt Terwijl de moeder even weg was oir boodschappen te doen, is het twee-jarige dochtertje van de familie H. J. te Elschot te Neede in een gootsteenputje geraakt gestikt Toen de moeder terugkwam kon zij het meisje nergens vinden, totdat haar buurvrouw het kind in de put zag liggen. tTo"-*ol van uit de lucht bezien, is tiet nieuwe station van Eind hoven fraai van lijn. Vanmid dag heeft de directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, de opening verricht. Nieuw stationsgebouw in Eindhoven De president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hol lander. heeft vanmiddag in Eindhoven het nieuwe stationsgebouw geopend. Reeds in het najaar van 1953 werd tus- in de spoorwegen en het gemeente bestuur overeenstemming bereikt over de bouw van een nieuw stationsgebouw. De uitvoering, naar een ontwerp van ir. K. der Gaast. werd opgedragen aan de Eindhovense aannemersmaatschappij Pie- der Velden. Door de aanleg van hoogspoor is ruimte geschapen voor een stationsplein, waar reizigers onmid dellijk kunnen overstappen op andere ver voersmiddelen. Gevangenen verscholen zich op dak Gisteravond hebben twee gedetineer den uit de strafgevangenis in Leeuwair- mislukte ui tbr aakpoging gedaan. Toen de gevangenen omstreeks negen uur irden vermist, bezetten bewakers met geweren onmiddellijk alle uitgangen en werden politieversterkingen aangevoerd. Na ongeveer een uur werden de man- »n in het licht van een schijnwerper op ;n plat dak ontdekt. Zij gaven zich on- liddellijk over. Van de twee mannen uitgebroken. Straaljager in zee gestort Een HunterstraalJager van de vliegbasis leeuwarden is gisteravond omstreeks half es ten noorden van Ameland in zee ge- tort. Reddingboten hebben olievlekken waargenomen, maar de piloot, de 23-jarige sergeant-vlieger H. J. Broerse, is niet Sergeant Broerse had opdracht, op enige afstand van de kust de geluidbarrière te doorbreken. Hij moet dus vrij hoog ge vlogen hebben en men acht het daarom niet onmogelijk, dat hij de Hunter per schietstoel heeft verlaten, toen het toestel in moeilijkheden kwam. Badgasten hoorden een knal en zagen een hoge waterzuil uit zee opstijgen. De reddingboten Brandaris en Insulinde zou den de nacht op zee doorbrengen om naar de vlieger te blijven zoeken. Vanmorgen om half vijf zou het opsporingswerk met vliegtuigen worden hervat. Het reddingswerk werd ernstig gehin derd door een aetherpiraat die zich „De Zwarte Reus" noemt. Deze clandestiene zender stoort de visscryband. (Advertentie) LASTEX DAMES 3.50 Ook extra grote maten Natuurlijk bij HAARLEMMERSTRAAT 172-174-179 HERENSTRAAT 9 Lagere temperaturen Tot morgenavond verwacht 1 A De Bilt: Veel bewolking met 'V M7 enkele regen- of onweers buien. Overwegend krachti ge wind uit westelijke rich tingen, later tot matig afne mend. Lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon 5.19—20.14; Maan 12.05—21.55. Op 13 augustus eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1