Voor farn. Reyneveld (Koudekerk) was hier ge< n plaats Plan activering jeugdwerk in Nieuw-Vennep en omgeving VISSERIJGOLFIES Preken dominees dikwijls niel te moeilijk voor jongeren? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 19 Reizen door Frankrijk (II) In de oogsttijd worden dagen gemaakt van zestien uren (Speciale correspondentie) Een honderd huizen, een kerkje, een levensmiddelenwinkel en drie cafe's, dat is de inventaris van veel kleine Franse dorpjes. De Franse landwijn mag zich verheugen in een grote belangstelling van de dorpsbewoners, die, als zij terugkeren van hun werk, naar de „bistro" gaan, waar, nadat op de meest hartelijke wijze ieders hand is geschud, de fles wijn ter tafel komt om de moeiten van de dag weg te spoelen. Het is een gezéllige aan blik. De herbergier hangt over de tapkast met de volle zwaarte van zijn niet door zware arbeid geplaagde lichaam. Hij maakt een praatje, drinkt eens mee, terwijl zijn dochter de mannen van vin rouge voorziet, opmer kingen over haar schoonheid parerend Na een reis van vele uren met rapides Bourgogne", een bus, dde met gescheurde ruiten en lekkende dak zich ten doel heeft gesteld, alle dorpen en huchten binnen een straal van vele kilo meters van de hoofdweg aan te doen. maar waarin ik over over grote afstan den toch de eniige passagier was. bereikte ik Douohy, dat op ongeveer zevenenhalve kilometer ligit van FontenouiHle. waar de N1EUWVEEN Rond installatie van burgemeester Kammenga Maandagmiddag om kwart voor drie wordt burgemeester B. Kammenga met zijn gezin aan de Kattenbrug verwacht. Ter begroeting zullen daar de beide wet houders aanwezig zijn met het dochtertje van de gemeentesecretaris, Marjoke Roo- vers, die mevrouw Kammenga bloemen zal aanbieden. Vervolgens wordt om 3 uur tn bondsho- tel Leliveld een buitengewone gemeente- vergadering gehouden, waarin de nieuwe burgervader zal worden geïnstalleerd, 's Avonds van zeven tot negen uur wordt in hetzelfde hotel een receptie gehouden, waar de inwoners met burgemeester Kam menga kennis zullen kunnen maken. De vlaggen worden natuurlijk overal uitgestoken! Duivenconcours De in de concourscommissie „Rijn en Gouwe", georganiseerde duivensportlief hebbers hebben een concoursvlucht ge houden van St. Ghislain. De snelheid van de eerst aankomende duif bedroeg 1255 meter per minuut. De uitslag luidt: P. Borgers, Alphen 1. 16; B. Hoogervorst, Alphen 2, 4; Hasse laar en Vos. Alphen 3; K. v. d. Veer, Bo degraven 5; Gebrs. de Wit, Koudekerk 6, 7, 8; R. Pauw, Roelofarendsveen 9; J. D. v. Rijn, Bodegraven 10; H. v. d. Willik, Boskoop lil, 20; H. C. Woerde, Alphen 12; W v. d. Jagt, Waddinxveen 13. 23; G. v. Klaveren. Koudekerk 14; M. Schellinger hout. Koudekerk 15; P. Zeilstra, Bodegra ven 17; J. Degenkamp, Boskoop 18; P- Metselaar, Waddinxveen 19; A. v. Leeu wen, Nieuwkoop 21; H. Mens. Alphen 22; H v. Dijk, Waddinxveen 24; W. v. d. Wa- f a-milde G. J. Reyneveld, uit Koudekerk afkomstig, al negen jaar woont. Maar de enige taxi die Douohy rijk is, was juist uitgereden, zodat ik twee uren de tijd had het Franse dorpsleven-op-zijn-best te beschouwen. De Franse wijn is inder daad goed! Zestein uren Omdat de heer Reyneveld zijn bedrijf in Nederland te klein vond en vestiging in de Wieringermeer of de Noordoostpol der, door te grote belangstelling, niet mo gelijk was, is hij naar Frankrijk getrok ken. En is nu alles voor elkaar, zijn de Nederlandse boeren in een luilekkerland, waar met weinig werken veel te verdie nen valt? Nee, dat beslist niet. Alle be zochte boeren verzekerden, dat er hard gewerkt moet worden, niet met de Franse slag. In, de oogsttijd worden dagen ge maakt van zestien uren. Vooral de eerste jaren zijn erg zwaar. De levensstandaard in Frankrijk ligt lager dan in Nederland, de verkoopsprijzen zijn niet erg hoog, zodat er keihard gewerkt moet worden om enigszins de Nederlandse levens standaard te kunnen handhaven. De heer Reyneveld heeft nu een doorbracht. "halve" Agerlen en Hans wonen er ook een paar getrouwde dochters in Frankrijk. In Frankrijk is het onmogelijk geregeld op visite te gaan, want hoewei •Kke boer een auto heeft (geen luxe, maar noodzaak) blijven de afstanden groot. De bezoeken gelden dus meestal de dochters n enkele kennis. De burgerlijke stand Frankrijk kent de belde zoons ien en Hans niet eens, want toen van hun komst in Frankrijk melding werd ge maakt. zei de dorpssecretaris, dat die na- veranderd moesten worden. Agerien werd Henrd, Hans werd Ans. HAZERSWOUDE Gouden huwelijk Het echtpaar D. de Gelder en N. de Geldervan Bekum hoopt 23 augustus ijn gouden huwelijksfeest te vieren. Het gouden paar woont Dorpsstraat 10. Examens In ons bericht van gisteren is een fout geslopen. Mejuffrouw A. Harkes Dd. heeft het Mulo-diploma A met het mid denstandsdiploma behaald. Wij hadden deze getuigschriften per abuis aan me juffrouw A. Hassefras toegedacht. Opbrengst Ijjstcollecte De lijstcollecte voor het uniformfonds heeft 937,20 opgebracht. Er is thans nog een tekort van 500. Alberts en Morel. N.V., A'dam, opge richt, voortzetting van fa., kap. 1 min. in 1000 aand.; geplaatst en volgestort 500, w.v. 475 bij de N.V. Bantle en Preiss; in rotting, bamboes, vezel, kunststoffen; dir. H. C. Alberts. P. Ablij en T. Meijer. Subsidies van rijk en gemeente BIJ ENIGE MAATSCHAPPELIJK vooraanstaanden te Nieuw-Vennep leeft de overtuiging, dat in deze gemeente op sociaal en cultureel ge bied nog veel te doen valt. Bijvoorbeeld wordt gedacht aan vrijetijdbeste- ding, aan jeugd vorming buiten schoolverband en zorg voor ouden van dagen. Langzamerhand is het plan gegijpt voor al dergelijke activiteiten een centrum te scheppen in de vorm van een dorpshuis, bestemd voor het zuidelijk deel van de Haarlemmermeer, dus ook voor de buurtschappen aan de' dijk. Het Is bekend, dat het bestuur van de school met de Bijbel aan de Schoolstraat reeds enige tijd het plan heeft een nieuwe school te bouwen. Het oude gebouw zou waarschijnlijk tot een dorpshuis om te bouwen zijn. Men ziet thans, naast het veel t(jd vergende plan tot de bouw van een dorpshuis, als onmiddellijk doel de aanstelling van een leider voor het sociaal en cultureel vormingswerk in uitgebreide zin, waarbij voorlopig de jeugdzorg het zwaarst wordt geaccen- De initiatiefnemers hebben te kennen gegeven ook op een subsidie van de zijde van de gemeente Haarlemmermeer te ho pen. Zij menen voorlopig te kunnen vol staan met een bedrag van 7700 per jaar. Het rijk kan 3080 beschikbaar stellen, uit plaatselijke fondsen kan onge' gemeente i i 2620 wordt 2000 worden bijgedragen, zodat 1 W. van de gemeente Haarlem- hebben de raad gunstig over de plannen geïnformeerd. ZOETERWOUDE Vrachtauto met stenen In de sloot. De heer de W. uit Leiderdorp, reed met een vrachtauto, geladen met stenen, over de Miening alhier. Bij het inhalen van een ander motorrijtuig, reed De W. te veel naar links en kwam met de wie len van de auto naast het wegdek in de zachte berm. De auto kantelde van de plm. 2 meter hoge berm in de sloot, waar uit een kraanwagen van Van Leeuwen te Leiden, de drenkeling weer ophaalde. De bestuurder kon zich tijdig in veiligheid i de stellen. De materiële schade i In de linkerbovenhoek van foto ziet men de „gui", vanuit zijn randsituatie een anslag pleegt op de appel boom, die toch zo nuttig kan zijn, zelfs voor een sapintje, een borrel. (Eigen foto) En maar zoeken... De organisatoren van de tentoon stelling „Oud Katwijk", die in de oude zaal Irene aan de Voorstraat wordt gehouden, hebben gistermor gen bij de opening de schrik van hun leven beleefd. De in Katwijkse klederdraoht gestoken pop, die de vorige avond nog netjes op haar plaats in de woonkamer van het oud-Katwijkse huisje zat, bleek namelijk spoorloos verdwenen. Alvorens men echter de poiitie van de diefstal op de hoogte ging brengen stelden de nerveus gewor den organisatoren zelf een uitge breid onderzoek in. Alles werd overhoop gehaald, overal werd ge keken, maar wat ook voor de dag mocht komengeen pop. Ten langen leste begaf één der moegezochten zich naar het toi let. Wie schetst zijn verbazing toen hij de vermiste Katwijkse schone op haar dooie gemak op het tegen het huisje aangebouwde privaat Kennelijk is deze geslaagde grap uitgehaald door iemand, die in de vroege morgen het gebouw is bin nengedrongen. NOORDWIJ K Standwerkers- concours Het standwerkersconcours, dat giste ren onder auspiciën van de Stichting V.V.V. werd gehouden, heeft grote be langstelling getrokken. Honderden men sen hebben op de Hoofdstraat de ver richtingen van de deelnemers dertig in getal gadegeslagen. Allerlei huis houdelijke apparaten werden door de standwerkers gedemonstreerd en aan de man (vrouw) gebracht 's Avonds had in „Passage" de uitrei king van de prijzen plaats. Eerste wer den de heren G. Ebbers en A. Jongkind, die met groentesnijders demonstreerden, tweede H. Komman (golfmessen), derde J. Rabbi (portefeuilles), vierde J Go- berts (menssenslijpers) en vijfde R. Schalkwijk (tassen). Allen waren af komstig uit Amsterdam. De jury bestond uit de heren W. van Haselen, C. van Vliet, W. Spaanderman, G. Cramg, N. A, Meiland en J. van der Steen. voorzitter van de sectie standwer- van de centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel, de heer R. Wijngaard, dankt gemeentebestuur en politie voor de medewerking. In bloemencorso Katwijk komen zeven groepen Zoals WU reeds eerder in het kort hebben gemeld heeft het bestuur van VVV plannen uitgewerkt voor een bloe mencorso op 16 augustus, in samenwer king met Wassenaar- De nadruk zal hierbij vallen op deelneming door kin deren, maar ook de burgerij cn de bad gasten krijgen alle gelegenheid mee te werken. Er is een commissie gevormd, bestaande uit de heren Chr. Verplanckc, directeur VVV, J. Paauw, K. F. Rom- bouts en J. van Rijn. avonds om half acht, Filmavond „De Minor" In zaal Rijnstraat heeft de aquarium- vereniging „De Minor" gisteren een pro- paganda-filmavond gehouden. De bijeen komst werd geopend door voorzitter J. C. Zijdenveld, waarna secretaris W. J. Nug- ter het doel van de vereniging uiteen zette. De heer A Gols uit Rijswijk vertoonde kleurenfilms over Denemarken en de te- nadat de jury gelegenheid heeft gehad de kenfilm „Het tinnen soldaatje". Na de voertuigen te beoordelen. Deelneming pauze werd de rolprent „Wonderland der staat open ingeven groepen, te weten: l.j koralen" gedraaid, reclame, 2. personenauto's, 3. ponnywa-1 tilbury's, 4. bromfietsen kinderfietsen en driewielers, 6. versierde groepen, 7. verenigingen. Speciale prijzen zijn uitgeloofd voor de origineelste verlichting, en natuurlijk zijn ook prijzen beschikbaar voor de mooiste versieringen. De inschrijving van deel- bedrijf van ongeveer 85 hectare, nemers sluit dinsdagavond 14 augustus. l_ Aanmelding kan geschieden bij de voï- J. Paauw, Waaigat 28. L. K. F. Rom- de opbrengst gedeeltelijk edrc als veevoer wordt qebruïkt. Met zijn parlevldet, Voorstraat zoon Agerien en een knecht wordt bouts, Vinkeweg 14 te Katwijk het werk gedaan. De veestapel be- ^Ön- Voor de jury zal staat uit koeien, varkens en kippen. t Voor eigen gebruik wordt op de boer derij nog wat kaas gemaakt. De grote zorg van de familie ging op het ogen blik van mijn komst uit naar de twee dagen oude kuikens, die onder spe ciaal toezicht stonden van een zwa- K AT WIJK AAN ZEE Volleybalwedstrijd Onder auspiciën van VVV werd gieter avond op het parkeerterrein aan het An- dreaspleir. een volleybalwedstrijd gehou den tussen een team, samengesteld uit badgasten, uit inwoners en de Professo- renwijk te Leiden. De heer Van Egmond Leiden had de leiding. De uitslagen LISSE Afscheid vicaris Wolfensberger den! luiden: Katwijk—Badgasten 0—2, 13—15, deskundigen 14~16". Badgasten—Prof.wijk 2—0, 15—7 en 15—11, Prof.wijkKatwijk 20. 15—7 en 1513. Het badgastenteam verwierf dus de eerste prijs. De heer KI. Zwitser reik te met een korte toespraak acht draag- medallles uit. Het afscheid ger uit Nederland, die met zijn gezin, fensberger, vic volgens mevrouw Reyneveld de leuk- meente, is bepaald ste mensen van Nederland, een ge- VVV-bridgedrive In café-restaurant Marina aan de Bou levard wordt hedenavond weer een door de heer G. H. Wol- vvv georganiseerde bridge-drive ge-hou- der Hervormde Ge- jden tussen badgasten en ingezetenen Sapintje zondag 26 augustus, j der leiding van mr. J. van der Plas. Het De afscheidsd-ienst begint niet om 5, doch I inschrijfgeld bedraagt f 3 per jaar om 7 uur, waarna in Rehoboth gelegen- Hoog en laag water deelte van de vakantie op de „ferme heid bestaat persoonlijk van de vic afscheid te nemen. Het actie-comité de Jonge Kerk biedt dan een blijvende herinnering aan. Bijdragen voor dit af scheidsgeschenk worden ingewacht bij de comitéleden C. Blom, Hereweg 144, Jac de Kooker, Lisserweg 584, P. A. Roels Jr, Wilhelminastraa-t 39 en mej. J. M. van eren, Veldhorststr. 29. Rekeninghou- bij de girodienst kunnen hun bijdrage 9torten op rekening 206248 ten name van heer Roels. Op 18 augustus sluit de in- imeling. Rijkspostspaarbank In juli werd bij de rijkspostspaarbank ingelegd 63.354,89 en terugbetaald f 36.172,50. Straatprediking Men verzoekt ons mede te delen, dat de straatprediking op zaterdagavond voor taan niet meer om 8 uur, maar om half acht begint. Geslaagd Het praktijkdiploma boekhouden heeft verworven de heer C. Booden. Voor hel examen radio- en televisiehandelaar is geslaagd de heer Joh. Schouten. Het diplo ma machineschrijven is behaald door de dames R. Brandemann, Tr, Warner, M. Clemens, A. Goossens, R. van Stein, en de heren F. Slootbeek, J. Verhaar, Th. Opstal, C. van Diest. A. Schrama, P. Kuil- boer en H. Slobbe. Burgerlijke stand GEBOREN: Pieter L zn van P L den Boer en E Parmentier; Johanna J dr van P Onderwater en J C Kortekaas; Hendri- kus Th J zn van Th H A van Kampen C E van Amsterdam; Gerrit zn van Spaargaren en J J de Jong, ONDERTROUWD: J van Hemert en A J Eling; K de Graaff en N Trommel; J Kaak en M van Waveren. GEHUWD: L J van der Lans en S H van der Lans; C W Spreeuw en N Meij- Toen 's avonds om 11 uur de nieuwslezer an het A.N.P. bekendmaakte, dat de poging tot kabinetsformatie van prof. me om subjectieve en niet om objec tieve redenen was mislukt, begonnen we. Hollands-gezellig om de tafel gezeten, aan het laatste woord-zoekspelletje „scrabble" Na het kopje koffie werd nog een „sapint- (eschonken. Een „eapinlje". in naam overeenkomend met het borreltje, word', een lange omweg, uit appels bere4d. Frankrijk is beroemd om zijn „oidre", die ppels wordt geperst. De vezels die na het persen overblijven, worden zes weken ingekuild. Onder de grond begint het gis- prooes. Eens per jaar komt op elk dorp een rijdende jeneverbranderij. De s worden er naar toe gebracht en verkrijgt men een sterk-alcoholische drank (56°/.), die veel weg heeft van bran dewijn en óf puur óf met vruchten kan worden gedronken. volgende dag wa6 het weer. hoewel stralend, toch zo, dat een wandeling de uitgestrekte landen kon worden gemaakt. Sommige bomen, vooral vrucht, bomen, droegen aan het eind van de tak ken grote groene „kraaiennesten", dde ln Frankrijk „gui" heten. De heer Reyne veld was niets in zijn schik met deze uit wassen, want een Leidse journalist, die enige jaren geleden met oogsten had ge holpen en die in deze streek nog voort leeft onder de naam „de bok", vanwege de sik die toen zijn kin tooide, had d< „gui", bij ons bekend als „maretak", alt semi-parasiet 'herkend, een naam die door de feiten werd gedekt; de vruchtbomen worden, bij niet ingrijpen, totaal vernield C.A.O. trawlvisserij goedgekeurd Het college van rijksbemiddelaars heeft in zijn vergadering van heden zijn goed keuring gehecht aan de voorstellen van partijen bij de c.a.o. tra wl visserij te IJmuiden. Middenvveekse aanvoeren woensdagmarkt werd bezooht door de Abraham van 27 juli, met 625 kisten schelvis, 75 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 135 makreel, 330 haring en 10 wijting plus 640 stuks stijve kabeljauwen. De Soerabaya was er (van 28 juli) er. voer- an 1275 kisten haring plus 75 ma kreel, 35 schelvis, 25 kabeljauw en kool, vijting en 10 varia, terwijl de Dirkje dezelfde datum 100 makreel, 900 haring en 200 wijting liet lossen. De IJm 221 Wiron III (27 juli) had voor de isdagmarkt 390 schelvis. 40 kabel- en gul, 20 makreel en 350 stuks stijve kabeljauwen en de Mercator TJm 19) voerde aan 130 schelvis, 240 lakreel, 30 wijting en 30 stuks stijve kabeljauwen. Voorts was de Nestor KW 101 aan de afslag van 25 juli met 35 schelvis, 360 makreel. 150 haring, 250 wijting, 25 varia en 50 siuks stijve. De KW 89 voerde 5 schol. 150 schelvis, 50 kabeljauw en gul, 10 makreel en 25 varia aan en de KW 52 had 50 schelvis, 150 makreel en 15 varia bij zich. Van di kleine vaart stonden 3000 kilo tongen ei 300 kisten schol. OVERLEDEN: H P van Gerven 11 jr. NOORD WIJKERHOUT Nieuw seminarie Het nieuw te bouwen seminarie van het bisdom Haarlem komt in Noordwij-ker- hout. Daartoe is een deel van de buiten plaats De Leeuwenhorst gereserveerd. Van het oorspronkelijke plan dit semina rie in Leidschendam te bouwen is men afgestapt. De drie mannelijke bewoners van de Hollandse „ferme" in Fontenouille. De heer G. J. Reyneveld met Hans en Agerien voor de tractor, een onmisbaar voertuig op de Franse boerderijen. (Eigen foto) JEUGD AAN HET WOORD keek, omdat de preek me niet boeide, viel het mij ineens op, dat et zo weinig jonge mensen in de kerk zaten. Wel kinderen met hun ouders, maar geen jongeren, die alleen of met vrienden naar de kerk gingen Terwijl ik dat constateerde, probeerde ik ook de reden hiervan op te zoeken. De dominee, diie op dat moment preekte, had zijn argumenten goed uit gezocht. Er zat geen enikel hiaat in de preek en hij probeerde zoveel mo gelijk de raadsels voor de „broeders en zusters" te ontsluieren. Deze broeders en zusters luisterden Maai- hoe zij luisterden? Beleefd, zeer beleefd. Men zat. zoals een volwassen mens betaamd, sbiil en luisterde. Maar hoevelen zullen alleen met de oren, doch niet met het bant geduisterd heb ben? Vele gezichten vertoonden geen belangstelling. Alleen maar een soort afgesleten eerbied De jongeren luisteren nog wel echt, maar dikwijle denken ze erbij: Neen, 'k vind die andere dominee van vorige week toch beter.... En de 'volgende zondag zoeken ze net zo lang in de kerkbode tot ze „die andere" hebben gevonden. Dan gaan ze met een ge ïnteresseerd gezicht de kerk binnen en luisteren met oren en hart. En waar zit -dat nu in. dat „die an dere" toch beter was? Volgens mijn bescheiden mening zit dat hierin: Die dominee, waar ik het eerst over had, preekte goed. Hij kende zijn bijbel, had er goed over nagedacht, zette een preek in elkaar en was op de kaneel geklommen. Niets op aan te merken. Maar om dit alles gaat bet niet alleen. Het gaat om de manier waarop hij de preek in elkaar zet en weet te „brengen". Hij was niet actueel genoeg, niet een voudig genoeg. Deze dominee wrong welgeteld drie keer vol wanhoop zijn elen en voor de grove gul werd van tot 60 betaald, terwijl de middel- ran ƒ33 tot ƒ42 haalde. Torren deden tot ƒ26 en zwarte kolen van 68 tot 75 de 125 kilo. Voor kleinmiddel schel- is 18 a 40 gegeven en de pennen ikten 12 tot 36, terwijl de braad- jes 10 tot 23 deden. Wijting is geho erd met ƒ15 tot ƒ10 en de schol II ging van de hand tegen 28 a 32, met 24 tot 16 voor dë schol III. Haring haalde in kisten van 50 kilo ƒ15 tot ƒ19 kistjes van 22 kilo 5 70 tot 6.20, terwijl voor de makreel 14 a 20 kwam. Vandaag mager Voor de donderdagmarkt was gijteren nog geen schip bekend. Binnengekomen: Kw 155, 101, 52, 89. Vertrokken: Kw: 10, 114, 69, 155, 140, 81, 76, 3, 88, 68, 33, 92. De export nam af Voor de buitenlandse handel werden de regels kabeljauwen gekocht en voo grote betaalde men van ƒ112 tot ƒ140, terwijl de kleine weg gingen voor 50 60. De kisten grote kabeljauwen maak ten ƒ134 tot ƒ150 en de kleine ƒ100 tot f 145. Grove schelvis ging even naar het buitenland en haalde 37 tot 65. Deze laatste hoge prijs werd gege- ven voor de bijzonder mooie kwaliteit waarmee de KW 89 ter markt verscheen Grootmiddel varieerde van 25 tot 56 en de grove tohgen deden van 5.40 tot f5.50. Grootmiddel haalde (zakkend) van 4.20 tot 3.70 en kleinmiddel zak kend van ƒ4.20 tot ƒ3.40, terwijl de enen eveneens zakte van 3.70 op ƒ3.40. De tweetong maakte 2.90 a 2.70 en voor de tarbot betaalde de export van 3.30 tot 3,50. Schol I ging eveneens naar het buitenland en maakte ƒ55 tot 65 Binnenland eveneens wisselend De uiteenlopende kwaliteit deed de prijzen voor het binnenland evenseens BENTHUIZEN Gouden feest Op vrijdag 24 augustus hoopt het echt paar Jac. de Ruiter—A. Verheul, Dijk 197, zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Burgerlijke stand ONDERTROUWD: J C de Bruin 26 jr n J Smink 26 jr GEHUWD: A Bij de Vaate 28 jr en P an der Hoeven 24 jr Op het gemeentehuis is een plastic ca puchon (regenkapje) als gevonden voor- erp afgegeven lJkzitting De ljkzitt:ng eai donderdagiuoigen van en tot. een uur in het verenigingsgebouw worden gehouden S.S.-generaal opnieuw voor het gerecht De 64-jarige voormalige S.S.-generaal Zepp Dietrich vs door de Westduitse auto riteiten in staat van beschuldiging gesteld van medeplichtigheid aan moord bij de bloedige zuivering van de S.A. in 1834. Dietrich werd ln het najaar 1955 dooi de Ameirkaanse autoriteiten op vrije voe ten gesteld, nadat hij eniige ja-ren in ge vangenschap had doorgebracht na eer veroordeling tot levenslang wegens het gegeven bexel aan zijn S.S.-troepen om ir 1944 te Malmedy 142 ongewapende Ame rikaanse krijgsgevangenen dood te schie- Als mede-verdachte is de S.S.-officier Michael Lippert, die na 1945 eniige jaren in Nederland gevangen heeft gezeten, in staat van beschuldiging gesteld. Italian-Line geeft Stockholm schuld De federale rechter te New York heeft bepaald, dat alle schadeloosstellingsproce- dures tegen de Sweden-America-Line voortvloeiend uit de aanvaring tussen de Stockholm en de Andrea Doria, zullen worden opgeschort en gecentraliseerd één geding. In een memorandum zei de rechter, dat de verantwoordelijkheid van een reder voor betaling van schadevergoeding t( gevolge van een aanvaring beperkt tot de waarde van het schip. Het doei van de actie van de Sweden-America- Line is om eventuele eisen tot schade vergoeding te beperken tot dit bedrag De Italian Line heeft nu ook een lc gegeven van het gebeurde. De schepen hadden elkaar niet bakboord aan ba" boord, maar stuurboord aan stuurboi moeten passeren. Daarom had kapl! Calamai van de Andrea Dona zijn koers naar bakboord verlegd. Twee fluitstoten van het Italiaanse schip zouden niet zijn beantwoord. De Stockholm zou te snel hebben gevaren, geen mistslgnalen heb ben gegeven en van koers zijn veranderd. Studebakcr-Packard. Am. leger stond van 36 min. dollar voor bouw 5037 \Vz ton trucks; contract wordt toegewezen aan nieuwe Ubica-Bend Corp. welke geheel eigendom is van Curtiss- Wright. Utica-Bend heeft eveneens een >r 16.5 min. produktie van antitankprojeotael, genaamd Dart. handen, maakte geboden en verboden en schiep veel te ingewikkelde pro blemen. Evenmin betrok bij actuele gebeurtenissen im zijn preek. ACTUEEL ZIJN Tj^EN DOMINEE moet. volgens mij, de kunst verstaan om op vlotte wijze actuele voorvallen door zijc belteksten te vlechten. Op dde mandei bereikt men, dat de mensen de bijbel veel meer in het dagelijks leven gaan toepassen. Ik vraag me af, of de dominees wel echit tussen ons in leven. Leven zij, althans velen van hen, niet te veel achter een hekje? Een dominee heeft veel gestudeerd en dan is het misschien moeildjk om zich plotseling wee>r om te schakelen; op het .gewone" leven. Beschikt hijl over die lenigheid van geest, dan zal hij volle kerken trekken Hieruit vloeit weer voort, dat' een' dominee, die zijn preek actueel houdt,! spontaner wordt en eenvoudiger on derwerpen kiest om over te spreken.: Dan zal ook zijn woordkeus eenvou-j diger (en begrijpelijk er) worden. Ik heb eens een dominee geboord,) die een preek weefde om het volgende voorvalletje. Een jongetje vroeg aan zijn vader: „Vader, waar ds oma eigen- lijk?" Waarop de vader verstrooid antwoordde: „Die is dood, kerel."' „Nietes", vloog zoonlief fel op, „oma) is niet dood, alleen maar gestorven.."; „Nou, dat ds toch hetzelfde", zei pa' verbaasd, „Neen", zei de zoon stug. Pa lachte' eens en dook weer in zijnj Van dit kleine voorvalletje, waarin) het mysterie van de dood tot uitdruk- king komt. had die dominee een preek! gemaakt, die recht tot het hart sprak, Juist die eenvoud deed zoveel. OOK OUDEREN nELDT DIT alles nu alleen voor! jongeren? Ik durf wel te bewe-; ren, dat er heel wat ouderen zijn, dia met hetzelfde probleem worstelen. Het zou dus goed zijn als in het! algemeen gesproken de predikanten, door de preek eenvoudiger te maken,! dichter bij de mensen kwamen te staan. De gehele week moet men imgewik-' lcelde problemen ^oplossen, laat de; predikant ons op zondag op eenvou-; d'i'ge manier leren hoe deze ingewdk-; kelde problemen op bijbelse manier1 opgelost kunnen worden. Dan zullen' de kerken wel vol komen! (Advertenüi ALPHEN AAN DEN RIJN Voor zo spoedig mogelijk gevraagd een bezorger voor ons blad Inlichtingen: Dhr. J, van Leeuwen Jan Nieuwenhuijzenstraat 31. j ABBENES Verlichting torenklok B. en W. van Haarlemmermeer hebber de raad voorgesteld ten behoeve van d; verlichting van de torenklok van he kerkgebouw van de Nederlands Her vormde Gemeente te Abbenes een sub) sidie te verstrekken van f 1.252.50, on de: voorwaarde, dat de toren moet zijn voor) zien van een deugdelijk goed onderhou den uurwerk, dat geregeld wordt nage zien, zodat een juiste tijdsaanwijzing fc gewaarborgd. De totale aanlegkoste-n bedragen f 1670; SASSENHEIM Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor te Sassenhelm If in de maand juli ƒ62.059,14 aan spaar gelden ingelegd en ƒ50.683.12 uitbetaald! De Blauwband vloog De Blauwband hield zaterdag een wed] vlucht met jonge duiven vanaf Mons 201, km. In concours 79 duiven; deze werci/ij aldaar gelost te 12 uur; aankomst eerstt duif 3 uur 44 min 32 sec., snelheid 89! meter per minuut, laatste duif 4 uur 3i min. 57 sec., snelheid 740 meter per mit Uitslagen: A P Eist 1, 3, 8; H van Nic ker k 2, 4; C Drost 3; H J Krom 6, 13, 14 15; C Overweel 7, 10, 17; C Meeuwisset 9. 12; L J Drost 11, 16, 18, 19, 20. Zegveld zonder stroom Ten gevolge van blikseminslag dn de! bovengrondse hoogspanningsleid-ing is de gemeente Zegveld (U.) sinds maandag- ivond zonder stroom. Door de overstro- ningen in Zegveld worden de herstel-j lingswerkzaamheden zeer bemoeilijkt. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4