Vlees hooit erbij mm Theresia gleed vlot in zijn natte element Kern - energetische stralingen kunnen gevaarlijk zijn Victoria Regia bloeit in Hortus In badplaatsen zeggen vele Duitse gasten op NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1956 Op scheepsiverf IS. V. Boot te Leiden a Eerste Nederlandse trawler met straalbuisroer Ie ÖP DE SCHEEPSWERF van de N.V. Boot aan de Sumatrastraat te Lei den is gistermiddag de Katwijkse trawllogger Maria Theresia (KW onder grote belangstelling te water gelaten. Om klokslag vier uur Vukte de echtgenote van de reder, mevrouw M. Th. Haasnoot, aan' het Touw, dat de gereedhangende fles champagne tegen de harde scheepswand jan scherven deed slaan. Terwijl het witte schuim bruisend en spattend naar beneden liep, sprak mevrouw Haasnoot de traditionele woorden: „Ik ejoop u Maria Theresia. Goede vaart en behouden reis. Aan Godes zegen BIs alles gelegen". Onmiddellijk hierop schoten de in blauwe overalls ge doken werkers bedrijvig toe om de steunen, die het schip de glij naar het verhinderden, te verwijderen. d. De spanning was schier ondraaglijk het kolossale gevaarte onder luid jeroep van de werklieden langzaam zij waarts, daarna steeds sneller in de rich ting van het in de zon schitterende water egleed. Een geweldige plons. Hoge golven jloegen op de kant, deden de talrijke «toeschouwers wegrennen om de voeten s^roog te houden. Daar lag het schip, "boog op het wild golvende water. De '*Maria Theresia was in zijn element en iDfeder en scheepsbouwer schudden elkaar jartelijk de hand. a Proef 01 Alvorens het allemaal zover was, ;iè hadden de genodigden op de scheeps- •u werf alle gelegenheid gehad de veer- tig meter lange trawler op hun ge mak te bekijken. Het straalbuisroer, dat rond de enorme bronzen schroef at is gebouwd, viel wel het meest op. Dit is een draaibare bolvormige in stallatie, waarmee het schip wordt r- gestuurd en waardoor tegelijkertijd a. het water wordt aangezogen. Een draaibare kortstraalbuis (zo geheten, omdat het principe met dat van een en straalmotor is te vergelijken) bevor dert In belangrijke mate de lang- n" scheepse stabilisatie en doet het e- schip bovendien sneller varen en har- der trekken. Het is de eerste maal, dat een dergelijke installatie op een Nederlands vissersvaartuig is gemon- er teerd, zodat hier min of meer van een proef kan worden gesproken. cn Door dit alles verwacht men, dat het schip een vermogen van tenminste 500 pk zal hebben. n Moedig r Het podium ter' hoogte van de fles champagne werd hierna beklommen. Be halve het hoofd Wederopbouw, afdeling vaartuigen, de heer Boogaard, de heer n.Tuntler, hoofd van de scheepvaartinspec- ,tie en de heren Boot en Haasnoot, namen r3ook de burgemeester van Katwijk, de H. Duiker, en zijn echtgenote hierop plaats. Mevrouw Maria Theresia Haas noot hield, alvorens de doopplechtigheid kfe verrichten, een korte toespraak, waarin rij zei, dat de naam van de boot eens werd gedragen door een keizerin, die be- kend stond als een moedige en doortas tende vrouw. In dit verband sprak zij de uit, dat de trawler eveneens een „.„moedige en doortastende" vaart zal hebben, ie Parel bolisering van deze wens bood hij mevr. Haasnoot een broche aan. Hierna werd nog het woord gevoerd door reder Haasnoot zelf en de procuratie houder van de rederij, uit wier woorden bleek, dat het in de bedoeling ligt het schip over negen weken de proefvaart te laten maken. Trots In de allerbeste stemming bleef men nog geruime tijd bijeen. Mevrouw Duiker, de echtgenote van Katwijks burgemeester, vertelde, dat zij het zo buitengewoon spannend had gevonden, schipper Jan Dijkhuizen liet ons weten, dat „zijn" schip wel 2800 kisten verse vis zal kunnen voeren en de twee lieftallige jongedames, die op het kantoor van rederij Haasnoot werken, staken hun trots over de nieuwe aanwinst evenmin onder de tafel. Maar intussen waren de werkers van de fin Boot al weer druk bezig om het schip spoedig mogelijk kant en klaar te krij gen. Want ging de Maria Theresia gisteren reeds van de wal in de sloot, de bedoe ling is toch, dat het schip binnen de kortst mogelijke tijd van de sloot in ruiiher sop komt. En dan op de visgronden af Het bruisende water spatte hoog op toen de Maria Theresia (KW 99) van de scheepswerf in Leiden het water ingleed. Foto N. v. d. Horst. Nadat de tewaterlating zo vlot was begaf het gezelschap zich naar en„Het Gulden Vlies", waar de heer P. Boot jr. voorstelde een toast op de goede vaart van het schip uit te brengen. Hij f—sprak daarbij de hoop uit, dat de KW 99 ^een parel in de vloot van rederij N.V. N. Haasnoot zal blijken te zijn. Ter sym- de Symfonie no. 5 van Mozart. (A.V.R.O. 20.05 uur) 7n 1765 waren Mozart, zijn zusje Nannerl m zijn vader in Den Haag. De kleine eUmiuicu, was toen nog maar 9 jaar. Vader was een goed impresario met jjOeel reclame talenten. Hij kondigde een toneert van zijn zoon als volgt aan: „Met zal de Heer Mozart, Muziek- wijmeester van den Prins Bisschop van Saltz- jhjbura, de eer hebben op Maendag den 10 September 1765 in de Zaal van den den Doelen in 's-Hage een Groot Con- jes.*ert te geven, in het welke zijn zoon. oud 8 jaeren en 3 maanden, beneevens ,JÖ'n Dogter, oud 14 Jaeren, Concerten op let Clavecimbel zullen executeeren. Alle l^"ïe ouvertures (d.z. symfonieën) zullen zijn elspan de Compositie van dien jonge Com ponist, die nooit zijn weerga gevonden hebbende, de goedkeuring van de Hoven ..Dan Versailles, Weenen en Londen heeft weggedragen. De Liefhebbers kunnen na B*"èun plaisir hem Muziek voorleggen, hij fi-zal het zelve voor de vuyst spelen. Ieder voor een persoon is 3 Guldens, en Door een Heer en Dame f 5,50. De Entree- e Billetten worden uitgegeven bij den Heer Logeerende op den Hoek van de lenBurpuial, alwaar de Stadt Parijs uithangt, anslsmede in den Ouden Doelen". Met de leeftijd van de zoon, die 27 januari 1756 1Bpeboren was, nam vader Leopold het dus zo nauw. Zowel Wolfgang als Nan- zijn erg ziek geworden in Den Haag. ;jj„De kinderen zijn er echter weer bovenop .gekomen en konden nog enkele concert peuen. En zo konden ze ook nog iets mt van de feesten ter gelegenheid v de inhuldiging van Prins Willem V. Vc die feesten componeerde Wolfgang Mozi werken, die werden uitge- itigfeven onder de titels,,Six Sonates pour Ae Clavecin avec l'accompagnement d'un la Violon, dédiées d Madame la Princesse bk'Nassau Weiburg, née Princesse d'Orange, par W. Mozart, agè de 9 ans. Op IV", „Een Nederduitsch Air op de Installatie van Z.D.H. Willem den V. Prins Oranje &c. &c. door C. E. Graaf in muziek pebragt en door den beroemden jonger Compositeur J. G. W. Mozart, oud •hr.Jaeren, tot konstige Variatiën vermeer M-derd, d 12 stuivers", „Het bekende Airtje '^'Wilhelmus van Nassau gevarieert voor (V'.'t Clavier door gemelden jongen Mozart. lieló 6 stuivers". Daarnaast schreef de 9- eni"rige Mozart nog een Symfonie in Bes in .m-drie delen: Allegro, Andante en Allegt demolto. In het langzame deel ontdekken te we al iets van de melancholieke sfeer 0T~ Mozarts laatste werk. De finale van werk is voor het eerst in rondo-v Beschreven. Uitbreiding onderzoek gaat voort (Bijzondere correspondentie) TIJDENS het Eerste Internationale Congres voor Anthropogenetica (de tak der geneeskunde, welke zich bezighoudt met de wijze waarop erfelijke ziekterl en afwijkingen ontstaan, worden doorgegeven aan vol gende generaties, en kunnen worden voorkomen), dat van 1 tot en met 6 augustus te Kopenhagen is gehouden en waaraan ongeveer vijfhonderd medici uit 27 landen hebben deelgenomen, is bijzondere aandacht gewijd aan de schadelijke gevolgen van kern-energetische en Röntgen-stralen voor de persoonlijke gezondheid en die van het nageslacht. De Amerikaanse hoogleraar in de zoö logie, prof. dr. H. J. Muller, aan wie de Nobel-prljs werd toegekend voor zijn in 1927 gedane ontdekking van de erfelijke veranderingen („mutaties"), welke door Röntgenstralen kunnen worden teweegge bracht, en vooraanstaande specialisten op het gebied der erfelijkheid bij de mens, zoals prof. dr. L. S. Penrose uit Londen prof. dr. J. V. Neel uit Amerika, heb- beh het woord gevoerd over dit zo be langrijke en urgente onderwerp. Het congres werd besloten met het aannemen de volgende resolutie, opgesteld in antwoord op een vraag van de Wereld- :ondheids-Organisatie over de mening het congres betreffende de schade lijke gevolgen van ioniserende stralingen. Resolutie „Het is komen vast te staan, dat ioniserende stralen beschadiging van de erfelijke materie veroorzaken; met dit feit dient ernstig rekening te wor den gehouden zowel b(j vreedzaam cn militair gebruik van kernenergie als ook b(j iedere toepassing, hetzy me disch, commercieel of industrieel, van Röntgenstralen of andere ioniserende stralingen. Het is raadzaam de onder zoekingen naar de omvang en db aard van deze schade en hiermede samen hangende vraagstukken op het gebied der erfelijkheid aanzienlijk uit te breiden en te verdiepen, teneinde de gezondheid van komende generaties te beschermen." Uit vele van de meer dan tweehonderd anthropogenetische onderzoekingen, wel- p dit congres werden besproken, is Uitstapje, muziek en zang voor bejaarden De ouden van dagen en invaliden van het Haagwegkwartier. in totaal 160 per sonen. hebben gisteren een uitstapje ge maakt met tien auto's en vier bussen. Voorafgegaan door twee ordonnansen, de heren Hartkoorn en Tegelaar. vertrok men om 1 uur naar Zeist, waar in de uitspanning „Het Jagershuis" de lunch werd gebruikt. Nadat de deelnemers zich in de speeltuin hadden vermaakt werd de terugreis aanvaard. Via Alphen aan den Rijn bereikte men Leiden, waar bij de 5-Meibrug de Chr. muziekvereniging Concordia stond te wachten. Onder vro lijke muziek ging het gezelschap naar het clubhuis van de speeltuinvereniging ..Westerkwartier", waar koffie met ver snaperingen klaar stond. De hear J. Schroder, voorzitter van de buurtver eniging, sprak een dankwoord tot allen die de tocht mogelijk hadden gemaakt. De heer J. Glasbergen had een leuk programma opgesteld. De bejaarden wer den met muziek en zang aangenaam be zig gehouden. Mevrouw De Cler-de Bruin bedankte ten slotte namens de ouden van dagen het bestuur van Haagwegkwartier voor de prettige middag. Nederlands suikercontingent. In in ternationale suikerraad te Londen heeft Nederland 36.000 ton afgestaan van zijn suikercontingent. In totaal is door 5 lan den 451.000 ton afgestaan. Belgiës quo tum is verhoogd. Singapore. 9/8 rubber 101% cent de pound, 3% cent, tin 384% dollar de pikol, dollar. duidelijk gebleken, hoe groot de vorde ringen zijn, die men de laatste jaren heeft gemaakt op dit gebied der geneeskunde, dat zulke belangrijke mogelijkheden biedt ter voorkoming van ziekten. AGENDA VOOR LEIDEN Vrydag Stadhuis. 7.30 uur: excursie vereniging Oud-Leiden. Zaterdag Bij gebouw Kamer van Koophandel, uur: vertrek voor fietstocht naar Bos koop van afdeling Leiden van de Ned. hr. Reisvereniging. Leiderdorp, 8 uur: eerste optreden met serenade bij raadhuis van de harmonie kapel (met nieuw instrumentarium). Apotheek De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door: apo theek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. de Zuider-apotheek. Lammenschans- weg 4, tel. 23553. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8(half 10)„Rem brandt als leermeester" (tot 1 september) Rijksmuseum voor volkenkunde. 105 ur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 2—5 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september). Picterskerkgracht 9, 104 uur( maan dag-, woensdag- en vrijdagavond ook 8-^-10 uur)Ars Aemula Naturae (tot ei Benoemingen aan de Leidse universiteit Bij beschikking van de minister va: O., K. en W. zijn voor het jaar 1956 be noemd aan de Leidse universiteit tot wetenschappelijk ambtenaar bij de perimentele zoölogie P. Sevenster, thans hoofdassistent; tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A bij de inwendige ge neeskunde P. D. Kapsenberg, thans we tenschappelijk hoofdambtenaar; en tot wetenschappelijk ambtenaar eerste klas se bij de parasitologie dr. J. J. Laarman, thans wetenschappelijk ambtenaar; alge mene zoölogie P. Dullemeyer. thans hoofdassistent; geologie A. C. Tobi, thans wetenschappelijk ambtenaar; oogheel kunde L. E. M. Valk, thans hoofdassistent. Gerekend vanaf 1 januari zijn aan de universiteit benoemd: tot wetenschappe lijk ambtenaar eerste klasse bij de socio logie Th. J. Izerman„ thans wetenschap pelijk ambtenaar, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de cardiologie F. A. Rodrigo, experimentele histologie dr. J. J. P. Zaaijer, beiden thans wetenschappe lijk ambtenaar; tot wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse bij de systema tische plantkunde J. J. Barkman; het rijksherbarium F. J. Reichgeld en dr. P van Royen; de anorganische chemie P. Cossee. allen thans wetenschappelijk ambtenaar; en tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in algemene dienst van de faculteit der wis- en natuurkunde dr. H. R. van der Vaart, thans wetenschap pelijk ambtenaar eerste klasse. Bij beschikking van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is de technisch-ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst L. J. Wiggers bevorderd tot tech nisch-ambtenaar. Mej. Van der Wiel benoemd Onze stadgenote mej. H. S, van der Wiel is met ingang van 1 september be noemd tot lerares Nxx, kinderverzorging en opvoeding aan de huishoudscholen te Middelburg. 's-Heerarendskerke en Krui- ningen. Procedure beëindigd Mr. Tj. D. Schaper, alhier, heeft een rechtsvordering tot schadevergoeding tegen de gemeente ingesteld wegens be weerd onrechtmatig optreden van de po litie. In zijn vergadering van 19 december j.L heeft de raad besloten tegen deze rechtsvordering verweer te voeren. Thans wenst mr. Schaper deze procedure, di nog lopende is, te beëindigen. Burge meester en Wethouders hebben besloten zich tegen het royeren van dit geding niet te verzetten. Voor de picknick: heerlijke vleeswaren in blik UW SLAGER HEEFT DE BESTE SORTERING I Hoe Sjj ook zij Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Elisabeth Maria, dr van T. P. van der Hulst en J. Hilgersom; Menno Herman, zn van C. J. D- Slegtenhorst en H. M. Catin; Wilhëlmina Gertruda Maria, dr van J. F. Burghouwt en W. C. Groen in 't Woud; Dorothea Geertruida, dr Lepelaar en J. C. Faas; Sabine, dr F. L. Stenfert Kroese en P. Saohse: Hui- berdina Johanna Flora, dr van H. P. Corvers en M. A. van Leliveld; Simon, zn van J. Schellingerhout en J. van Zwieten; Theresia. dr van A. Petit en C. van Oos ten; Yvonne Johanna, dr van C. Baas J. Molenaar: Pieter, zn van D. A. de Mooij en J. Ouwehand; Johannes Gerard, an J. Minnee en J. C. Frudiger; Cor nelia Margaretha, dr van C- J. Laterveer J. Ruitenbeek; Lijdia, dr van C. Var- kevisser en L. Leeuwenburg; Teunis, zn van T. van der Blom en S. M. Arnolds. GEHUWD: S. R. Pottasoh en A. M. de Groot; C. Teske en H. C. Stouten; P> Koppeschaar en S. S. van Tongeren; T. Schuitman en H. van E6; W. A. van Heel en J. M. A. van Doeveren; T. S. Oen en S L. A. Oei; C. W. Janssen en G. Kore- wasen. Voor dc krijgsraad te velde-West Is gistermorgen de dpi. scfldaat J. P. uit Den Haag veroordeeld tot 4 weken detentie. Hem werd ten laste gelegd geslapen te hebben op wacht. De verdediger merkte op dat het terrein waarover de wachter was aan gesteld (de Paardenmarkt te Delft) een ommuurde binnenplaats was. waarbuiten óók wachten waren aange steld. Toen beklaagde enrtige rondgangen had gemaakt had hij het ndet nodig geoor deeld de wacht verder voort te zetten. In dezelfde zitting werd de beroepssol daat eerste klas C. H. v. G. veroordeeld tot een jaar met aftrek, waarvan drie maanden v.w., en een proeftijd van drie Jaar. Hij werd veroordeeld wegens vals heid in geschrifte, oplichting en diefstal. Na het veranderen van zijn spoorweg- legitimatiebewijs had hij daarmee een postwissel van ruim 400 gulden geïnd Na krijgstuchtelljke arrest had hij nog een bromfiets gestolen, die hij weer verkocht had met afbetaling. De verdedigster voer de aan dat de man et geld nodig had voor zijn moeder die hij onderhield. Hij had van het geld ndete voor eigen gebruik achtergehouden. IJsballetshow Baier in oktober op Malieveld Het ijsbaliet van het schaatskampioens- paar Maxi en Ernst Baier zal het grote Nederlandse tournee, dat momenteel wordt gemaakt, besluiten met een voorstellingen in Den Haag. De voorstel lingen worden gegeven van negen tot met zevenentwintig oktober in een groot transportabel ijs'jheater, dat zal worden opgebouwd op het Malieveld. Maxi en Ernst Baier zijn vele jaren achtereen wereldkampioen op de schaats voor paren geweest en evenzo hebben zij versohillende Olympische titels behaald Het echtpaar heeft het kunstrijden op de schaats op een niveau gebracht, dat het klassieke ballet soms benaderd. Vele pro minente schaatssterren werken aan programma mee. Zij brengen geen losse show-scènes, maar beelden in gracieuze lijnen vertelsels uit. Kettingreactie van fouten Noordwijkse chef-kok procedeerde wel erg ongelukkig Leids kantongerecht verklaarde hem niet-ontvankelijk in zijn eis Voor het Leidse kantongerecht speelde zich een arbeidsprocedure af, die grote verwarring, zowel ten aanzien van het ontslagrecht als omtrent de werkloosheidswet demonstreerde. Het gewestelijk arbeidsbureau te Lisse gaf een hotelhouder uit Noordwijk toestemming diens chef-kok op basis van een opzeggingstermijn van 14 dagen te ontslaan. Het G.A.B. zag daarbij volkomen over het hoofd, dat de werknemer sinds 1946 in loon dienst van de hotelhouder was en hier de opzegging dus met 8 weken had behoren te geschieden. Deze fout van een instantie, tot wier taak het onder meer gerekend kan w den het publiek juist in te lichten waarvan men had mogen verwachten dat het ons ontslagrecht zou kennen, leidde tot een verbazingwekkende kettingreac tie van verdere fouten. Zij belandde ten slotte op de groene tafel van het kanton gerecht te Leiden, welke haar vlijmscherp ontleedde. Hierdoor werd de in Noord- wijk woonachtige chef-kok in zijn vorde ring bij het kantongerecht niet-ontvan kelijk verklaard, eenvoudiger gezegd on getroost door de rechter naar huis terug gezonden. Wat was het geval? De hotelhouder had moeilijkheden met z'n chef-kok ge kregen. De werkgever zegde hem, na voorlichting te hebben gevraagd aan het gewestelijk arbeidsbureau te Lisse, daar om de dienstbetrekking met 14 dagen op. De kok. die aan de rechtsgeldigheid daar van twijfelde, hoewel z'n patroon de ve eiste ontslag-vergunning van het G.A. had verkregen, reageerde daarop met de mededeling, dat hij met het ontslag wel akkoord wilde gaan, maar dat eventueel voor hem uit het accepteren van het ontslag voortvloeiende schade voor reke ning van de hotelhouder zou komen. De hotelhouder verenigde zich op zijn beurt met dat beding. Uitkering Toen de kok na het einde van zijn dienstbetrekking, samenvallend met het einde van het bad-seizoen. niet dadelijk aan de slag kon komen, vroeg hij werk loosheidsuitkering aan. Zijn aanvraag liep echter onmiddellijk stuk op het feit, dat hij slechts met een opzegtermijn van 14 dagen zijn congé had gekregen en daarmede akkoord was gegaan. Immers, indien er een dringende reden is om de arbeidsverhouding te verbreken of in dien de arbeidsverhouding met weder zijds goedvinden, ofwel op grond van een overeenkomst tot beëindiging van de arbeidsverhouding. de dienstbetrekking wordt beëindigd, kan er geen aanspraak op uitkering worden gemaakt. De werk nemer is in deze gevallen in het alge meen vrijwillig werkloos in de zin van de Werkloosheidwet. Dit gold hier dui delijk, omdat de kok genoegen had ge nomen met een ontslag, waarmede hij géén genoegen had behoeven te nemen. De kok bleef niet lijdelijk bij de pak ken neerzitten. Hij beschouwde het ont slag alsnog als onrechtmatig en vorderde voor de kantonrechter betaling van f 689.04 als wettelijke schadeloosstelling wegens onrechtmatig ontslag, gelijk staande aan 6 weken bruto-loon f 114.84. De kok was ontslagen met 14 dagen en hij meende hierdoor ten slotte Aandachtig luisteren de jongere leden van het Christelijk tamboer- en pijperkorps „Kunst en Genoegen" te Leiden naar kampleider De Reede. De jongens kamperen momenteel in „Het grote Bos" te Drie bergen. In deze gemeente hebben zij zondagmorgen muzikale mede werking verleend aan een kerkdienst, die door het l.K.O.R. werd uit- Foto N. v. d. Horst. toch aan zijn 8-weekse trek te kunnen komen. Edoch, hij vergat, dat schade loosstelling alleen kan worden toegekend, wanneer het ontslag onrechtmatig is ver- Vonnis De Kantonrechter te Leiden "leidde uit de voordrachten, die beide partijen over de ontslag-historie gaven ,af, dat de kok inderdaad in een beëindiging van de dienstbetrekking had bewilligd, zodat zij geacht moest worden met wederzijds goedvinden te zijn beëindigd. Dit goed vinden brengt, aldus de rechter in zijn vonnis, met zich, dat de hotelhou der niet ingevolge art. 1639 o. B.W. scha- de-plichtig is. Art. 1639 o. B.W. bepaalt dat ieder de dienstbetrekking zonder op zegging of zonder inachtneming van de daarvoor geldende bepalingen kan be ëindigen, maar dat de partij, die dit doet zonder dat de wederparty daarin toe stemt, schadeplichtig is. Bovendien, zo gaat de rechter in zijn uitspraak verder, eiser heeft, zoals hij zelf uitdrukkelijk Met een witte bloei heeft de Victoria Regia in de Hortus gisteravond de bezoekers ver rast. Langs een met kaarslan taarns afgezet laantje kon men de grote kas bereiken, waar enorme, in enkele dagen tijds gevormde bladeren, roerloos op het water lagen, met daar tussen de reine pracht van de bloem. Hedenavond wordt de rode bloem gevormd. Foto N. v. d. Horst. stelt, zyn actie niet gebouwd op de door hem gestelde nadere overeenkomst, waarby de hotelhouder financiële gevol gen van het ontslag t.a.v. de werkloos heidwet zou opvangen, doch uitdruk- kelqk op het onrechtmatig ontslag. Maar deze vordering wegens onrechtmatig ont slag moet binnen zes maanden worden Ingesteld, want anders verjaart zy. Eiser, die opgehouden werd door zijn vergeefs hoger beroep tegen de beslissing, waarbij hem een werkloosheidwet-uitkering werd geweigerd, heeft eerst né die verjarings termijn de actie aanhangig gemaakt. Niet gelukkig Aan de hand van het verloop van deze zaak zou men moeilUk kunnen zeggen, dat onze chef-kok gelukkig procedeerde. De eerste fout lag hier by het geweste lijk arbeidsbureau te Lisse, waar men vier maanden na het inwerkingtreden van het nieuwe ontslagrecht kennelijk nog geen voldoende kennis van de nieu we wijd en zijd gepubliceerde bepalingen had genomen en maar rustig voortbouwde op de voorschriften, die vóór die tijd golden. De tweede fout was dat onze kok zijn proces grondde op onrechtmatige verbreking van de arbeidsovereenkomst, in beëindiging waarvan hy zelf had toe gestemd en de derde dat hij eerst lang na verloop van de verjaringstermijn zich tot de rechter wendde. Men zal zelden een dergelyke ongelukkige samenloop van fouten tegenkomen I Uit angst voor kinderverlamming „De Volkskrant" van hedenochtend plaatst 'n artikel van dc Haagse respondent, waarvan wjj de hoofd inhoud hier laten volgen omdat het stuk van groot belang is hotel- en pensionhouders in de bad plaatsen: De gevallen van kinderverlamming (polio) in Nederland heeft in Duitsland een alarm-stémming gewekt, waardoor zeer vele vakantiegangers uit dat land afzien van een langdurig verbiyf hier. Vooral de laatste dagen stromen bij hoteliers en pensionhouders, verspreid over het hele land. maar met nan de kuststrook, afzeggingen binnen reeds lang besproken kamers. Het aantal afzeggingen groeit met de dag. Wanneer de bepaald overdre ven angst van de Duitsers om naar Nederland te komen niet- gauw af zwakt, is het gevaar van katastrofale gevolgen voor het Nederlandse hotel- en penslonbedryf niet denkbeeldig. Officiële kringen in Den Haag zyn geschrokken van de vreemde houding van de Duitsers. Het is bepaald in stryd met de feiten om de ziekte epi demisch te noemen, zoals dat in de Bondsrepubliek gebeurt. Tussen de autoriteiten van belde landen be staat een geregeld contact over deze kwestie. Onjuiste berichten ln de Duitse pers en radio hebben over vrywel de gehele Bondsrepubliek vrees doen ontstaan een gevaar dat er niet is. Er is een moeilyke situatie ontstaan, waaraan van Nederlandse en thans ook van Duitse kant druk wordt getracht een eind te maken. De direct betrokken Nederlandse instellingen, de Algemen Nederlandse Vereniging voor Vreemdi lingemverkeer en het bedrijfschap Horeoaf, hebben gezamenlijke besprekingen ge voerd met dr. Banning, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid in Den Haag. Zeer nauwgzet volgen zU de ontwikkeling ran de zaak, voorzover die hun terrein 'an toerisme en van hotel- en pension- ïuisvesting bestrykt. Op het ogenblik 'alt nog niet by benadering te zeggen hoe groot het aantal afzeggingen precies is. Dat het niet gering is en voorlopig wellicht nog groter zal worden staat welhaast vast. Verhaal Daar verwacht mag worden, dat de hoteliers en pensionhouders stroppen zul len lijden door de plotseling thuisblijven de Duitse gasten, maakt Horecaf een studie van de mogelijkheden van schade vergoeding Het zal er om gaan, uit te zoeken, of de Duitsers zich kunnen be roepen op overmacht. Het kan voorko men. dat ouders met kleine kinderen het verstandig oordelen van een vakantie in Nederland af te zien. Zij kunnen zich dan terecht beroepen op overmacht, zo dat het hotel of het pension met de lege kamers blijft zitten zonder aanspraak te kunnen maken op schadevergoeding. In het algemeen is dit echter niet het geval. Met andere officiële woordvoer ders was de zegsman van het bedrijf schap van oordeel, dat het grc« van da Duitsers in de heersende kinderverlam mingsziekte een reden zoekt om de ka mers af te zeggen, terwyl in feite het regenachtige weer hen afschrikt. Van deze mensen kan uiteraard een schade vergoeding gevraagd worden. Hoe dit allemaal precies geregeld moet worden zal het bedryfsohap geval voor geval be kijken, zodra er een zeker totaalbeeld is gevormd. Contacten De ANW is, evenals alle andere Instel lingen zeer voorzichtig met uitspraken. Maar de Duitse berichtgeving werd ook daar uiteraard afgekeurd. Er is contact opgenomen met het ANW-kantoor in Keulen. Van daaruit heeft men zich ln verbinding gesteld met de daarvoor in aanmerking komende instanties. Ook de Nederlandse ambassade in Bonn is van de gang van zaken in kennis gesteld. Daar heeft men eveneens de nodige stap pen gedaan. Er zyn besprekingen ge weest met Duitse regeringsfunctionaris sen want ook van officiële zijde was een waarschuwing uitgegaan, met name een uit Westfalen en met de Duitse radio-omroep. De besprekingen, die hier en in de Bondsrepubliek in brede kring over de wonderlijke situatie zijn en wor- gevoerd, zullen hopeiyk het gewenste "ffect hebben. Obligatielening 4/ pet. gemeente Leiden Ook de gemeente Leiden gaat, zoals wij al hebben gemeld.over tot de uitgifte van een 4% pet 30-jarige obligatiele ning, groot 5 000.000, waarvan reeds f 600.000 obligaties op inschrijvingsvoor- ./aarden zijn geplaatst. De inschrUving op de resterende 4.400.000 wordt open gesteld op vrijdag 17 augustus, by de firma F. Staal te Amsterdam en de M V bankierekantoor Staal en Co. te 's-Gra- venhage, tot de koers van 100 procent. Beursnotering zal worden aangevraagd. Aflossing geschiedt door 20 jaarlijkse uitlotingen a pari, voor het eerst ln sep tember 1967. De opbrengst dient ter fi nanciering van de woningbouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3