IN BREESTRAAT HEERSTE „3-OCTOBER -DR UKTE JANSEN Leidse markt verhoogde de corso-vreugde KLEURENPRACHT DRUKWERK DRUKKERIJ P. J. JANSEN Met Bowientje 's avonds naar het verlichte corso Mr. Kist sprak in dienst Pauluskerk Tevreden! Reden? Eden NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 Honderdvijftien zieken zagen corso Werkmans Wilskracht en Concordia begeleidden s middags optocht TOEN DE KOP VAN DE CORSOSTOET het Leidse stationsplein naderde, kwamen rettettet-boem-boem van de andere kant bij het Schutters hof Werkmans Wilskracht en de Chr. muziekvereniging Concordia aaté- marcheren. Nog even zochten fluitende trams en bellende fietsers hun weg door de roezemoezige menigte. Toen was ook dat afgelopen. De Rijnsbur- gerbrug bij het Schuttershof werd afgesloten. Het corso kon komen. Het corso kwam. Het tijdschema klopte. Om drie uur waren bij het Academisch Ziekenhuis banken, brancards en rolstoelen buiten de poort gezet. Honderd vijftien patiënten zouden het corso zien. Toen hoofdportier J. W. van der Zon om kwart over drie met zijn twee brillen op ging kijken of het corso naderde, zag hij »n de verte de politie-radiowagen reeds. Hij had zijn zonne bril wel nodig. De zon scheen fel op de hagelwitte lakens van de brancards. De staart van de stoet werd nog door patiënten en verpleegsters bewon derd, toen het begin ervan al was verdwenen onder het viaduct. Met Werk mans Wilskracht en Concordia waarom waren er niet meer muziekkorp sen? trokken de rijdende bloemstukken de binnenstad, in, de singels langs. autoriteit weg was, zeiden ze „Hij is goed snik" Precies op tijd gingen de touwen hoog. Iedereen zat weer op trekker of wagen Het corso rolde de Jan van Hout kade af. de Jan van Houtbrug over en de Zoeterwoudsesingel op en de Planta gelaan ln. Laatste bedrijf. Gré van der Mey zat weer in de ..Oosterse Gondel" en Willem Star en Gerrit van Zuylen damden er op „Damclub" van de Rijns- burgse damclub weer lustig op los. Ze maakten werkelijke studie van de partij. Benieuwd wie gewonnen heeft. Gerrit stond er in de Breestraat slecht voor. Maar dat stonden er daar meer. Want stonden evenveel mensen als bij 3 oktoberoptocht. En de achtersten konden dus niet veel meer zien dan de achterhoofden van de voorsten. (Advertentie) Geef kleur aan uw huis, dan geeft u kleur aan uw leven MARE 116 VERF BEHANG Zoals een bloemencorso voor UW oog voorbijtrekt zo kunt U van de GEHELE WERELD bijzonderheden zien televisie toestel geïnstalleerd door I. L. Nouwens Electro-techn. Radio- en Televisiebnreaa GEVERSSTRAAT 25 Telef. 20904 - Oegstgeest DORPSSTRAAT 78 Telef. 353 - Warmond o£" MERCEDES-BENZ type 190 75 P.K. motor Benzineverbruik 1 op 10. Snelheid 140 km. ƒ11.995.— ROOIJAKKERS' AUTOMOBIELHANDEL LEIDSESTRAATWEG 1 OEGSTGEEST TELEF. 22855. Corsocomitélid Lindhout stond arm zwaaiend vooraan de Rijnsburgersingel. drommel deed die wagen daar nou >p de straat? Maar het ging goed. De en grinnikten even later om de twee heksen, die allebei aan hun feestneuzen elden. Die neuzen zaten bij di iet zo plezierig. Op de praalwagen ..Griekse schoonheid" van de buurtver eniging „Sandtlaan" hield Henk de Mooy als goed verenigingslid het (Griekse?) beeld in evenwicht. Hennie de Mooy had :o geconcentreerd zitten harpspelen had gezien, dat de stenen, in medi tatie verzonken, dame achter haar bij he' op het punt stond de vergankelijk heid van zelfs Griekse schoonheid te de- lonstreren. Zonder haperingen reed het corso voort Zo vlot ging het. dat de chauffeur van di laatste praalwagen in snelle vaart di bocht nam om het contact met z\jn voor ganger niet te verliezen. Als los lopende honden kwamen de bezemt het land met het maa hem op de hielen. Het leek Kip-ik-heb-je Soep en broodjes De afzetting werd opgeheven. De kij kers stroomden de straat op. En chauf feurs konden claxonne: den, de menigte moest haar loop hebben. achteraan had gestaan trok Breestraat en Noordeinde. Om het daar beter te zien. Maar de Breestraat was niet vol. Aan het begin tenminste niet, bij het Rapenburg. Daar wart rijen maar dun. Er stonden geen ag< Dat was niet nodig ook. Iedereen kon Rijnsburgs bloemenpracht bewonderen. Niemand behoefde zijn hals te rekken. Het corso begon hier aan het laatste deel van de route, langs Witte Singel. Noord einde en Witte Singel reed het Jan van Houtkade. Het werd daar stil- 150 deelnemers gingen Burcht. Om daar soep en broodjes te eten En om er te luisteren naar een confe rencier. Inmiddels brachten monteurs op de praalwagens en luxe wagens de verlichting aan voor het avondcorso. De Jan van Houtkade was afgezet met touwen. Alleen wie daar woonde, mocht onder de touwen door. Er woonden ineens heel veel mensen op de Jan van Hout kade En ook veel jongens. Een agent had het door. „Vooruit, daar achter die wa gens weg. Vooruit schorrie morrie. Als de donder Hé meneer, wat loopt u daar Sprookje Jammer, want de bloemen mochten er dan niet meer zó fris uitzien, alsof ze net waren afgesneden, de kleuren kwa men in het kunstlicht prachtig uit. Het was een sprookjesstoet. De geluidswagen En dan weer een plaatje „When Lola is dancing in the market place". Maar op de markt danste niemand. Daar ruimden de mensen van de gemeentereinigin, papieren en de schillen en de dozei van de mensen, die 's middags zich op de feestmarkt aangenaam hadden ver poosd aan de kraampjes. „Wie maakt me los dames en heren! Ik heb nog 200 loten. Om zeven uur wdrden de prijzen bekend gemaakt door de heer Van der Kw onze wethouder van(hier aarzelfde de spreker even) van financiën." O ja. Eén klappie Maar we waren aan de avond bezig. „Bitte beiseite Damen und Herren". Nu. dat hoefde niet. De toeschouwers hingen toch achter touwen. Ha. daar had je K. en G. rommeldebom voorop. Mens wat een geluid. Een zwaar preludium op het corsoconcert om even met burge meester Van Kinschot te spreken. Er was één kijkerdie klapte voor alli praalwagens, een heer op een stoel. De andere toeschouwers hielden zich rustig. De man op de stoel hoonde hen. „Ken et er weer nie af. één klappie?" riep hij verwijtend. „Toverheks, toverheks, lelijki heksl" riepen een paar kindertjes, die a lang in bed hadden gelegen als er pee» corso was geweest De punthoeden vat de twee heksen kwamen dicht bij de bo venleiding van de tram. Als ze die geraakt hadden, waren er misschien vonken c gesprongen. Maar dat gebeurde gelukkig niet. Daar kunnen zelfs heksen niet t< Gezellig Op de Leidse feestmarkt is het zaterdag zeer druk geweest, niet in het minst door het feit, dat een gratis-loterij een kans bood op een aan trekkelijke prijs. De heer H. Stikkelorum, voorzitter van de plaatselijke vereniging van markt-, straat- en rivierhandel, heeft zojuist een prijs tevoorschijn gehaald, terwijl wethouder Van der Kwaak nieuwsgierig in de zak kijkt wat er nog meer te verdelen zal zijn. Peil van standwerker moet komen op middenstandshoogte LEIDEN ZONDER MARKT is historisch niet denkbaar. Temidden van verdwijnende aspecten van het stadsleven blijft de markt onwrikbaar bestaan in omvang en populariteit. Hoeveel mensen zouden op één zaterdag niet over de Boter- en Vismarkt, de Nieuwe Rijn en de Hoofdstraat schuifelen! Verloofd Om half negen liepen wethouder Van der Kwaak en wethouder Menken over de Jan van Houtkade. Te wachten tot het corso zijn laatste tocht zou maken. De agent Joeg hen niet weg. Had ie moe ten wagen. Was die even zuur geweest? Een hoge corso-autoriteit zei, dat drie corsodames diezelfde middag verloofd waren. Het zouden de drie- dames van praalwagen „Surprise" zijn, de wagen van buurtvereniging „Kanaalstraat". „Niks- van-aan" riepen ze alle drie. Toen de Bloemsierkunst „REGINA" Hogewoerd 93 Tel. 24537 in uw brengt AALMARKT 3 LEIDEN - TEL. 21500 Circus Knikkebeen In de afgelopen week werd het kinder circus „Knikkebeen" door meer dan 1500 kleine en grote mensen bezocht. Voor deze week werd een nieuw programma inge studeerd. De clown „Knikkebeen" komt met nieuwe lachnummers en Freule Sixma van Heemstra laat haar groep van zeven kinderen behalve met het circuspaard „Karaat" ook met een gedresseerde hond werken. Een geheel nieuw olifanten- en girafnummer zal de Jonge toeschouwers verbazen. De muzikale clownerie van de heer Onderwater ls zeer gevarieerd. Deze week zal het dus in de grote circustent aan de Du Rieustraat weer druk zijn. Iedere middag om 3 uur ls er een voor stelling met het volledige programma; maandag, woensdag en vrijdag wordt ei ook 's morgens om 10 uur gespeeld, terwij', alleen dinsdag en donderdag om 8 uur eer avondvoorstelling wordt gegeven. Hoogheemraadschap Rijnland Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijn land maken bekend, dat bij de periodiek verkiezing in het zesde kiesdistrict, hoofd- s Lisse. tot hoofdingeland is gekozen de heer G. A. Verdegaal te Noordwijker hout en tot hoofdingeland-plaatsvervan ger de heer C. G. M. Meskers te Hille gom. In het zevende kiesdistrict, hoofd plaats Haarlemmermeer, afdeling Nieuv Vennep, is tot hoofdingeland-plaatsver vanger gekozen de heer N. van Reeuwijk Jzn, te Abbenes. In het veertiende kies district, hoofdplaats Warmond, is to hoofdingeland gekozen de heer P. F. Ver. geer te Warmond en tot hoofdingeland- plaatsvervanger de heer S Verdegaal Czn •e Sassenheim. In het vijftiende kiesdis trict. hoofdplaats Wassenaar, ls tot hoofd ingeland-plaatsvervanger gekozen mr A J. O baron Van Wassenaer van Catwijck te Wassenaar. Het was een gezellig verlicht corso. Er waren ook meer muziekkorpsen dan za terdagmiddag. Nieuw Leven en de Post- harmonie, ta-ra-ra-boem-boem en Con cordia. Een dikke dame kon Concordia dat ze tegen c dat was niet zo. In elk geval, burgemeester Van Kin schot zei donderdag in de Burgerzaal al. dat de Rijnsburgers volgend jaar van harte welkom zijn. Dat heeft hij zeker >ns alle burgers van Leiden gezegd. Maar dan volgend jaar ook wat Leidse praalwagens en in de middag wat meer iek bij het oorsowerk. Als dat ge beurt heeft Leiden er definitief een feest dag bij, naast 3 oktober. De marktcommfssie vindt het echter nodig, af en toe voor deze markt bijzon dere aandacht te vragen. Ze doet dat dan met verrassingen, versieringen en met muziek. Zaterdag was het bloemencorso gerede aanleiding om ook het marktleven wat op te fleuren. Bij de openingen van het terrein waren zuilen gezet met bloembakken, alle kra men droegen fijntjes de sporen van deze voor Leiden zo attractieve bloemendag, er was een vrolijke decoratie van vlagge tjes. er klonk over het hele terrein mu ziek. de standhouders waren niet alleen gul in het aanprijzen van hun waren, maar ook in het verstrekken van gratis loten, op het Stadhuisplein waren een paar kramen opgesteld, waarin de hon derden prijzen begerenswaardig lagen uit gestald, en over de markt liepen charmant en lieftallig tien meiskes, die de bezoe kers tegemoet traden met een zonnige glimlach en de pracht van de bloem, in wier teken voornamelijk deze dag stond; de anjer. De Rijnsburgse anjer, die wijd en zijd in ons land en daarbuiten een bekendheid geniet als de sering van Aals meer en de gladiool van Noordholland U itslagen Voor het mooist- en leukstgeklede bloe menmeisje was een prijs weggelegd. Die ging. nadat de de jury er vrij ernstig over had beraadslaagd, naar Willie Kooreman. 19 jaar oud, Nieuwe Rijn 60. Zij werd de „corso-girl 1956", zoals men het uitdrukte. Maar aangezien wij niet zo heel erg van „girls" houden en aangezien het aantal „koninginnen" in ons land al meer dan voldoende is (er is laatst nog een vrij- gezellenkoningin bijgekomen!), zeggen wij maar. dat Willie het het best deed zater dag op de markt en dat zij er het aardigst De jury keurde de uitstallingen op at tractiviteit voor de koper (overzichtelijk heid enz.). De winnaars werden hierbij: Ereprijs M. Vinkensteyn met fruit, eer ste prijs A. Swanenburg met haring, twee de prijs F. Heemskerk met bloemen, derde B. Zonderop met schoenen, vierde prijs J. van der Polder met textiel, vijfde prijs W. Verweij met kaas, eervolle ver melding J. de Mooij (poelier). De heer J. Stikkelorum, voorzitter van de afd. Leiden van de centrale markt-, straat- en rivierhandel. dankte de ge meente en andere instanties voor de be langrijke steun. De heer F. Verstegen be toogde, dat de bedoeling van wedstrijden als deze is, het peil van de gemiddelde standwerker op te trekken tot gewoon middenstandspeil. Hij had tot zijn vreugd- geconstateerd. dat het peil inderdaad om hoog gaat. GEMEENTE LEIDEN AFSLUITING Burgemeester en wethouders van Leider brengen ter openbare kennis, dat de Scheluwbrug in de gemeente Leiden op dinsdag 7 augustus 1956 in verband het uitvoeren van herstelwerkzaamh zal zijn afgesloten voor alle landverkeer en voor schepen met een hoogte van mee: dan 1.60 m. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Karei PieteT zn v H Brug man en P»van der Zeeuw. OVERLEDEN: J H Keeris zoon, 20 jr C de Groot, man 68 jr En omdat Bowientje en ik ervan over- uigd zijn, dat het leven, ondanks de vele nisère, toch nog altijd evenzovele schone •n goede dingen te bieden heeft, die liefelijk zijn en wél luiden, omdat tot deze zaken onder meer de bloemen be horen. die. volgens een Chinese wijsgeer de oude tijd, te beschouwen zijn als de diamanten en parelen op het kleed der :ur, omdat Bowientje en ik volkomen onderschrijven wat de Oostenrijkse dich- ian talloze epische en lyrische ver- Anastasius Griln, eens zei, namelijk bloemen langs elke weg te vinden zijn, doch niet iedereen weet er een krans te vlechten, omdat bloemisten en kwekers uit onze goede stad en omgeving laatste bewering wilden logenstraf- n er een deugd in zagen om in deze aan Suezkanaal. Marokko, kabinets- <akan\ lisèr woningtekort een festijn van bloemen elkaar te zetten, togen Bowientje en ik ar de Zoeterwoudse Singel, om het rlichte corso temidden van het gemene volk gade te slaan 1 stonden, om zo te zeggen, zaalloge, in de kromming van de singel zagen wij de prachtige stoet uit de eerste hand. zagen hem zelfs driemaal: wij zagen hem aankomen, voorbij trekken en ver der trekken. Dat is het nut van bochten. Ik weet zeker, dat onze vroede vaderen indertijd, toen ze met grote wijsheid een bochtige gracht om de stad lieten graven, aardoor de veste goed verdedigbaar erd, er nooit aan gedacht zullen hebben. 11 eeuwen later twee vermaarde In- oners hun bochtenwerk op )ond in hun hart zouden zegem Ge moogt het gerust weten: met nóg de herinnering in ons hart aan de ge- illumineerde Place de la Concorde en Rond Point des Champs Elysées en de verlichte bloemenweelde van de Tuille- rieën, en met een tikkeltje weemoed terugdenkend aan de stralende Sacré Coeur en de obelisk van de Place de h Bastille, stonden wV enigszins sceptisc) langs die singel, want ook dat moogt ge gerust weten Bowientje en i op het gebied oan bloemfestijnen dan perujend. Euenzeer als op het sti Nóg de luchten pan de Ripièra de zuchten pan bewondering en ontroering, die wientje en ik indertijd geslaakt hebben, toen we de onbegrensde weelde va schoonste bloemen In dit paradgs-van- Europa mochten aanschouwen. „Daar komen ze", zei Bowientje. En wp pleegden een welwillend glimltjchje om nze verwende mond, toen wij in de verte '.unst en Genoegen hoorden aankomen, •is pan de lever blazend en trommelend, a daarachter de eerste lichtjes van het 3rso ontwaarden. Roerloos lag het water ln de gracht. iet hier en daar grote donkere plekken er omzomende bossages', die zwaar en dreigend hingen boven hun spiegelbeeld. aar dat is prèchtig", zei Bowientje zichtjes. toen we om de hoek de langzaam voortschuivende stoet zagen aankomen. Een glinsterende slang, zich voortkron kelend langs de herenhuizen, voort glijdend op de evenzovele lichtjes, die ze in het grachtenwater wierp. Een sprookje van geheimzinnigheid en liefelijkheid en onwerkelijkheid. En ik geloof, dat degenen, die langs de singel stonden, het meest aenoten moeten heb- Omdat de entourage, de voorname •nrg en het feestelijk spiegelende r, er zo volkomen bij hoorden, ar gingen de eerste auto's en wagens ons voorbij. En al de geïllumineerde pracht en weelde der Parijse parken en •n. apenues en boulevards waren met één slag vergeten. Het was niet groots •n overweldigend, zoals we het in Frank- •jjks hoofdstad hadden gezien, maar be- icheiden en tegelijk van een zeer grote kunstzinnigheid en lieftalligheid. Fel lichtten de bloedrode anjers op ln het schijnsel der lampen, het groen van blad en varen kreeg die onwezenlijke toets, zoals men het op kleurenfilms ziet n goed verzorgde sprookjesboeken Zacht zoefden de luxe wagens voorbij, int in hun vorm, door meesterlijke hand gesierd met toeven gele rozen en dieppaarse gladiolen. En ik moest opeens denken aan de woor den van Henry Ward Beecher. Henry. Ward Beecher, vrienden, leefde van 1813 1887 en was een Engelse dominee. Hij was een groot kanselredenaar en hij heeft eens het volgende gezegd: „Bloemen z\jn de liefelijkste dingen, die God ooit maakte en die hij vergat een ziel mee te geven". En een ogenblik was ik geneigd om hem. wat het laatste ge deelte van deze uitspraak betreft. ongelijk te geven. Hoog op hun stengel wiegend, leek het of de amaryllis, van het blpste rood dat ik ooit gezien heb, zich bei was pan haar taak. om er op deze avond schoner en poornamer dan ooit uit te zien Niet om de eer pan de auto-eige naar te verhogen en hem aan een prijs te helpen, doch enkel en alleen om het volk langs de toep een brok schoonheid mee te geven, waar het stil van wordt en u van het de ontroering lange tijd draagt in het hart. En nu moet ik opnieuw iemand cit Tot nu toe heb ikzelf helaas nog geei vleugelde woorden kunnen lancere ■felijke i dat ik steeds i groten in de Ik denk nu ai ■getelijke i kunnen s ■eldlit m de woorden Vlaamse dichter-priestei Guido Gezelle, die het zo simpel zei (ge kent het vers, dunkt me): „Mij spreekt de blomme een tale. Mij is het kruid beleefd. Mij spreekt het altemale. Dat God ge schapen heeft". Want, vrienden, daar op die Zoeter woudse Singel, in de afstraling van het voorbij trekkend corso, was de taal der bloemen zó duidelijk, zó alles overheer send. dat de mens niets anders kon dan zwijgen. Kinderen, die tevoren luidruch- ig heen en weer liepen, stoeiden en oi alle mogelijke manieren ongedurig waren groteren, die onder elkaar nog even dt internationale politiek doornamen of hur zienswijze omtrent het Hollandse klimaa\ nan de laatste jaren weggaven, al of nie: vergezeld van een inzicht omtrent he. causaal verband tussen de atoomproever en de dampkring, zij allen zwegen, toer de stoet langs hen heen schoof, en konder alleen maar een enkele bewonderende oep slaken of de handen ineen bren gen tot een dankbaar applaus. Want, vrienden, dit moet ge goed in d gaten houden, vinden Bowientje en il de wereld mag dan in het boze liggei maar zolang de mens van deze tijd no geraakt kan worden door de reinheid e schoonheid der bloemen, is er nog altijd reden om het heden tn dank te belevi en de toekomst met vertrouwen tegemo Het sprookjesboek was dichtgeslagen Langzaam trokken de mensen naar hun haardsteden „Ik vond dit mooier dan welke 3-ok- toberoptocht ook", zei Bowientje Ik keek haar verschrikt aan. „Zeg dat alsjeblieft niet hardop". fluisterde ik, ..zoiets kun je in Holwerd en Worchester (Massachusetts. U S A.) zeggen. Desnoods ln Ter Leede of in Kelat. Baloetchi Maar uitgerekend niet in Leiden". „Nou. dan laat je het maar ui eindelijk heeft de lezer recht Oecumenisch jongerencongres Hij waarschuwde voor de zonde der zelfrech tvaardi gi n g TN DE PAULUSKERK TE OEGSTGEEST werd gistermorgen ter gelegen heid van het vijfde oecumenische Europese jeugdcongres een dienst gehouden, waarbij de deelnemers van dit congres, die in de afgelopen week op Oud-Poelgeest de ontwikkeling van Afrika bespraken, aanwezig waren. Liturg was ds. B. C. Visser, Herv. predikant te Oegstgeest. Mr. A. W. Kist, directeur van „Oud-Poelgeest", sprak over „Afrika: vraagteken op de wereldbol". De dienst werd rechtstreeks door het I.K.O.R. uitge zonden. Zefanja 3 714 werd gelezen in het Zweeds. Handelingen 8 2632a in het Nederlands en vers 32b tot het slot in een van de Afrikaanse talen, het Yoruba. Hieraan vooraf ging de lezing van vers 18—20 van Psalm 72. Mr. Kist wees erop, dat de vertegen woordigers van de landen Zweden en Nigeria, die even tevoren een schriftge deelte hadden gelezen, de lijfelijke teke nen vormden van het wonder, dat God het Evangelie tot in de verste hoeken van de wereld deed doordringen. De woorden van Psalm 72, neergeschreven i-n en tijd en een land waarin Zweden en Nigeria nog onbekende gebieden 'waren, worden in deze gebeurtenis waar ge maakt. In Handelingen 8, waarin gesproken wordt van de Moorse kamerling, die naar Jeruzalem trok om te aanbidden en de terugtocht aanvaardde, waarop hij Fiiippus ontmoette, maakt God ons dui delijk door de figuur van de Moorse mi nister van financiën, dat Hij beschikt over de toekomst van rassen en wereld delen. Deze schijnbaar toevallige voor vallen blijken later de inzet te zijn ge weest van een radicale verandering in de geschiedenis van de volkeren. Hierdoor is de ontwikkeling van Ethiopië en heel Afrika op een ander niveau gekomen. Toen Willebrordus door de omstreken van Oestgeest wandelde en een praatje maakte met deze en gene, had hij ook niet kunnen vermoeden, dat 1200 jaar la ter mensen sommen gelds over zouden hebben om zijn kerkje te restaureren en nog veel minder, dat een Europees jon gerencongres in deze omgeving zou wor den gehouden. De worsteling en de ont wikkeling van de Afrikaanse volken, het gehele gigantische gebeuren van de vrij making heeft een spoor dat terug leidt tot Fiiippus en de kamerling. Salo- mo's gebed, dat alle volkeren zioh vooi de God van Israël zullen buigen, gaat in vervulling. Jezus Christus is niet voor niets opgevaren; Hij heerst op Zijn troon om op Zijn stille, besliste wijze te beslis sen over de amimitische bewoner van de Afrikaanse dorpsgemeenschap en over de naar de steden getrokken Afrikanen, die leven in een ontredderd proletariaat. Lang en bitter De film van Afrika's geschiedenis is nog -niet af, zei mr. Kist, maar we kun nen hem wel terugdraaien naar Fiiippus en de kamerling Dezelfde Heer Die in dit verhaal wordt genoemd, heeft oog voor de Afrikaanse volken of voor de eenzame verloren zielen. Hij ziet en weet hoe laat ze langs komen en zendt Zijn medewerkers naar hen toe. Maar de weg is soms lang en bit ter. Zo ook voor de kamerling, die van Ethiopië naar Jeruzalem was ge reisd, om daar de ware godsdienst te zoeken, maar hem niet vond en te rugkeerde. HU was progressief, een baanbreker, bereid zijn eigen religie op te geven, waarbU hU geen vrede meer vond. Dit betekent iets in deze tUd. vond mr. Kist. Toen zün lust tot net aanbidden van de ware God niet bevredigd was, aangezien de Israëli tische godsdienst hem had teleurge steld. gaf hU het toch nog niet op en las Jesaja. Dan komt Fiiippus om hem van Jezus Christus te vertellen. In deze toevallige ontmoeting van twee mensen wordt beslist over cul tuur en religie. In de zestiende eeuw zet een blanke voet aan wal in Afrika, ongevraagd. Drie eeuwen lang sleept hij duizenden Afri kanen achter zich aan, geboeid. Dan komt er een einde aan de slavenhandel: het geweten van de Europeaan ontwaakt. Maar dn de 19de eeuw wordt Afrika als een meloen in porties verdeeld en door Huldiging en afscheid van W. J. Hatenboer Kapitein W. J. Hatenboer, voorzitter van de Ned. Christen-zeelledenvereniging, is in Rotterdam gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als voorzitter van deze vereniging, die hij mede heeft opgericht, en van het fait, dat hij 45 jaar bij de Kon. Rotterdamse Lloyd werkzaam is geweest en van deze maat schappij nu afscheid nam. De laatste jaren was hij bij de Lloyd als kapitein werkzaam. De huldiging ln het tehuis lieden aan de Veerhaven droeg een fees telijk karakter. De heer D. de Vries, secretaris-generaal van het directoraat- generaal voor de scheepvaart, deelde mee, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd, de heer Hatenboer te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- Na de officiële huldiging had in enigingsverband een afscheid plaats. De heer Hatenboer werd benoemd tot ere voorzitter van de Ned. Christen-zeelieden- vcreniging. Zijn opvolger ls daar kapitein H. J. Korver, die werkzaam is bij de K.N.S.M. M. van der Keur nam afscheid bij S.L.F. Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd heeft de heer M. v. d. Keur. die als voorman-monteur werk zaam was bij de stedelijke lichtfabrieken, gisteren na een diensttijd van bijna veer tig jaar afscheid van directie, chefs en collega's genomen. Wegens verhindering van de directeur sprak ir. F. J. J. Meuwese de heer Van der Keur in waarderende bewoordingen toe. Hij prees hem voor de accurate vervulling van zijn taak. die, waar deze het contact met het publiek betrof, met tact werd uit gevoerd. Van der Keur stond op elk ge wenst ogenblik gereed om de hem opge dragen werkzaamheden te verrichten. Daarbij sloten zich de directe chef en de woordvoerders van de personeelsver eniging aan. welke laatsten een geschenk aanboden. In de intieme kring van zijn dienst werd daarna nog menig hartelijk woord tot de heer Van der Keur gespro ken. Men deed ze vergezeld gaan van aar- Europa overheerst. Natuurlijk is er ook veel goeds gedaan door de Europeanen, maar mr Kist waarschuwde voor het ge vaar van de zonde der zelfrechtvaardi ging. zoals hij het noemde. Laten ande ren maar op onze goede dingen wijzen. Vroeg Spreker weer erop. dat in Zefanja staat, dat Christus ook opgestaan is om de koninkrijken te verzamelen in Zijn oordeel, die er vroeg bij waren om hun wandaden te bedrijven. Maar meer nog dan een koning die tuchtigt, is Jezus Christus een bevrijdende koning. Laten wij als Fiiippus er vroeg bij zijn om be schikbaar te wezen als Christus dat van ons vraagt. Wij? Europa? Met ons impe rialisme, ons rassenvooroordeel, ons su perioriteitsgevoel? Als de rover, die omziet naar wat voor schade hij heeft berokkend, zijn wij juist tot de naaste van Afrika geworden, in de letterlijke zin. Wanneer Afrika het wil, moeten wij de gelijkwaardige partner van dit werelddeel worden, als kinderen van dezelfde God. Er zal veel hulp geboden moeten worden: het kanaliseren van de ri vieren, het bevloeien van vele hectaren vruchtbaar land, het op wekken van energie door middel van de watervallen, de strgd tegen de ziekt :n. Maar leder voor zich is niet In staat hulp te verlenen. Daarom moet een verenigd Europa zich opma ken om zowel geestelijke als materi ele bUstand te bieden. Wat een groot se taak ligt hier voor de Kerken, die misschien van Afrika de eenheid in levenssüjl kunnen leren, waarnaar zU verlangen. Spreker gaf dit verlangen weer to de woorden van Remco Camperts gedicht: „De neger van Mozambique". 's Middags werd een maskerspel in het koetshuis van Oud-Poelgeest opgevoerd, waarin de jongeren een uitbeelding ga ven van wat het congres hen had geleerd. Vele gasten konden door mr. Kist worden verwelkomd vóór de opvoering van dit spel. dat werd ingeleid door Afrikaanse muziek en waarvan de tekst werd ge sproken door freule Van Heemstra. Van ouds de héél bekende VIRGINIA: AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Pieterskerk, 8.30 uur: avondmuziek, door mevr. A. BlankensteinOffenberg, Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Synagoge ongedempte Levendaal, 8 uur: excursie vereniging „Oud-Leiden" (heren moeten voorzien zijn van hoofddeksel). Avondstilte (tot Pieterskerk. 7.30 8 uur). Langegracht, 8 uur: Openluchtsamen komst (uitgaande van verschillende ker ken). Apotheek De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door: apo theek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek. Lammenschans- weg 4. tel. 23553. Tentoonstellingen Lakenhal. 105 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8—half 10): „Rem brandt als leermeester" (tot 1 september) Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Burcht (tot zonsondergang), open- luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 25 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september). Pieterskerkgracht 9, 104 uur (maan dag-, woensdag- en vrijdagavond ook 810 uur): Ars Aemula Naturae (tot en met 18 augustus).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4