€sso Vrees voor algemeen conflict in het midden-oosten Amerika dringt aan op DE grote voorzichtigheid O O Nuchtere voorbereiding van een eventuele aanval op Egypte Bonn volgt nauwgezet het conjunctuur-verloop II Suezkanaal TOERISTISCHE TIPS VOOR VAKANTIETRIPS De knuppel in 't hoenderhok ZATERDAG 4 AUGUSTUS 19S6 De militaire situatie in de Suezzone Overal veel kauw Wrigley Doublemint. n - overal veel verkeer - overal veel drukte En wat dan nog? Kauw Doublemint - pittig, tintelend, dubbel lang lekker - Doublemint geeft rust, rust bij het rijden - en Uw adem wordt zuiver als Zwitserse berglucht. (Van onze militaire medewerker) ontwikkeling van de situatie aan het Suezkanaal wijst erop, dat het grote bewapeningsprogramma van Egypte niet alleen een bedreiging inhoudt voor Israël maar tevens de gehele westerse wereld voor moeilijk heden en gevaren stelt, welke niet mogen worden onderschat. Nog slechts enkele jaren geleden moesten de erbarmelijk uitgeruste en slecht aange voerde Egyptische strijdkrachten in de Negeb-woestijn volledig het on derspit delven tegenover de enthousiaste troepen van het jonge Israël. Door een grootscheepse reorganisatie en door uitgebreide, nieuwe bewape ning met Sowjetmaterieel, is hun gevechtskracht thans evenwel enorm toegenomen en is. Egypte in zeer korte tijd op militair gebied tot de sterk ste mogendheid geworden van het midden-oosten. sland, dat teriaal ten aanzien van de voorziening schafte, zijn met reserve-onderdelen voor vliegtuigen dit gedeelte en overig materieel praktisch geheel was slag totaal ver- aangewezen op Engeland, kan deze thans deze w(jzl- geschieden door aanvoer per schip of per vliegtuig udt Rusland en zijn satel- De tijd is voorbij dat de Britten door et afkondigen van een wapenembargo in staat waren om de aanvoer van benodigde onderdelen stop te zetten het militaire apparaat van Egypte reeds a korte tijd te verlammen, zoals rhiedde tijdens de oorlog met Israël 1949. Door het toedoen va Egypte de nodige wapen: de krachtsverhoudingen van de wereld met één anderd. Welke gevolgen ging in de toekomst nog zullen voort vloeien. moeten worden afgewacht. Het conflict over het Suezkanaal vormt de inleiding tot een ontwikkeling waarvan het verdere verloop nog niet kan worden voorzien Niet alleen het Egyptische leger en de Egyptische vloot zijn versterkt en van nieuw zij het niet het allermodernste materiaal voorzien! Ook de Egyptische luchtmacht i6 geheel opnieuw uitgerust! Behalve over Engelse nachtjagers van het type Meteor N F 13. beschikt deze thans over ongeveer 200 Russische dag- jagers van het type Mig ft en over min stens 30 tweemotorige straalbommenwer- pers van het type Ilyu6hin I L - 28. Zeven vliegvelden Door het terugtrekken van de Britse troepen uit de zone van het Suezkanaal (enkele maanden gele den) kwamen alleen reeds in dit ge bied niet minder dan zeven grote modern uitgeruste vliegbases in han den van de Egyptenaren. Met Rus sische hulp werd rondom de belang rijkste strategische centra in Egypte een radarstelsel opgebouwd, waar door een krachtige luchtverdediging mogelijk werd en een doeltreffend gebruik van de luchtmacht. Terwijl men vroeger toen de Egyp tische strijdkrachten nog vrijwel uit sluitend waren uitgerust met Britse ma- Ook Syrië Niet alleen Egypte, maar ook zijn bond genoot Syrië zou. volgens diverse richten, thans overgaan tot een rei nisatie van zijn strijdkrachten tot een ipnieuw uitrusten daarvan met behulp ran de Sowjets. Doordat dit land met Egypte reeds' een gezamenlijk opperbe vel heeft ingesteld, beperkt de nieuwe situatie zich geenszins tot het gebied van de Nijldelta, maar strekt zij zich uit tot aanzienlijk groter gedeelte van het midden-oosten. De bewapening van Egypte en zUn hondgenoten met Russisch materieel heeft tot gevolg dat een westerse militaire actie tegen de zone van het Suezkanaal een krachtige gewapende tegenstand in Egypte zou stuiten en waarschijnlijk ik Syrië in de oorlog zou brenge Israël onder deze omstandigheden de kans an zou zien om zich voor lange tijd zijn doodsvijanden Egypte en Syrië te ontdoen, door op zijn beurt tot een mil iir optreden tegen deze beide iandi ver te gaan, zou het plaatselijk ioi iet aan het Suezkanaal zich snel u: breiden tot een algemeen conflict in het midden-oosten. Onder deze omstandigheden is het begrijpelijk, dat de Verenigde Staten aandringen op de uiterste voorzich tigheid. Rusland heeft met zijn wa penleveranties aan Egypte de mili taire krachtsverhoudingen midden-oosten fundamenteel gewij zigd. De middelen waardoor men vroeger in staat was de belangen van de westerse wereld in dit ge bied te beschermen, hebben hierdoor veel van hun waarde verloren. De toekomst zal moeten leren welke Wegen moeten worden bewandeld om zonder een grote oorlog te ontketenen nog iets van die be langen te kunnen redden. Militaire activiteit in Engeland IN DE HERFST VAN 1955 ontwierp de bondsregering voor de eerste maal een program van conjunctuurpolitiek, dat gebaseerd was op de toen malige cohjunctuursituatie en was gericht op een consolidering van de conjunctuur met dien verstande, dat maatregelen konden worden getrof fen tegen uitwassen, die de conjunctuur te zeer zouden overspannen. Thans staat de Westduitse regering voor de tweede maal gereed een pro gram van conjunctuurpolitiek ten uitvoer te brengen, maar voordat tot handelen kan worden overgegaan, moet het parlement zich over de wen selijkheid en de noodzakelijkheid van de in dit program voorgestelde maat- regelén beraden. onze correspondent) Londen, zaterdagmorge OEWEL MEN in Londen opgelucht is, dat de Grote Drie in zo grote voer h.t garat de kanaalzon, op- r ..ïii i i nieuw bezet moest worden. Dit plan n eensgezindheid de staf over IVassers vrijbuiterij nebhen gebroken thans wederom ter tafel gebracht [bepaalde voorzorgsmaatregelen doet tref fen. Toen de ontruiming van de Suez- L kanaalzone enige maanden geleden haai beslag kreeg, werd er een plan uitge- cn Egypte voor een forum van waarlijk internationale allure gedaagd gewerkt, zodat het onmiddellijk kan i is, is dit voor de Britse regering toch geen aanleiding geweest op haar J~~ J lauweren te gaan rusten. Integendeel: sinds de Koreaanse oorlog heeft er in Engeland nimmer zo'n grote militaire activiteit geheerst als thans. Moeilijkheden Bommenwerpers, jagers, eenheden van vloot en leger, wapens en munitie worden overgevlogen of overzee gestuurd, zodat een ring om Egypte wordt gevormd met als dislocatie-punten Malta, Cyprus, Libye, Iran, Jordanië en Aden. (Vervolg van pagina 1) Ondanks de Egyptische bedreigin gen hebben intussen naar schatting tachtig procent der schepen, die het Suezkanaal zijn gepasseerd hun gel den gestort op de geblokkeerde ster- lingrekeningen. De nieuwe Egypti sche maatschappij heeft slechts wei nig contante betaling ontvangen. Het Noorse schip Vito werd gedreigd niet te mogen passeren, als het de tol gelden op de geblokkeerde rekening stort te Twee keer werd de agent van het schip in Port Said door de nieuwe maat schappij opgebeld. En de agent antwoord de: ..Gaat uw gang Wij kunnen niets doen Houdt u het schip maar tegen, als dat noodzakelijk is". De Vito mocht tenslotte toch zijn reis vervolgen. Ook de Neder landse schepen, die met cheques betaal den. zijn zonder moeilijkheden doorge- De bestuursraad van de Suezkanaal- maatschappij kwam inmiddels in Parijs bijeen om de situatie te bespreken De vergadering richtte een oproep aan alle landen om alle mogelijke maatregelen te treffen, dat een doelmatige controle door de maatschappij over het Suezkanaal weer mogelijk gemaakt zou worden. De maat schappij protesteerde verder tegen het in beslag nemen van haar eigendommen en het vorderen van niet-Egyptisch perso neel. Noodtoestand Engeland heeft gisteren verder gewerkt aan zijn militaire voorbereidingen. Gister avond tekende Koningin Elizabeth een proclamatie, waarbij de ernstige noodtoe stand werd afgekondigd en het mogelijk werd 400.000 reservisten onder de wape nen te roepen. Tot nu toe zijn nog slechts enkele duizenden opgeroepen. Op La Valetta. de hoofdstad van Malta zijn nog meer straalbommenwerpers aan gekomen. Straaljagers en bommenwerpers Het conferentie-oord Israël heeft zich bij Engeland beklaagd geen uitnodiging voor de conferentie te hebben ontvangen, terwijl het toch grote belangen bij het Suezkanaal heeft Intussen worden in Lancaster House, gelegen naast het St. James Palace. reeds de voorbereidingen getroffen voor de grote conferentie. Reeds menige belangrijke internationale conferentie is er sinds het in 1941 door buitenlandse zaken werd gevorderd, ge houden. Vroeger heette het enorme ge bouw Stafford House. Het werd door Lord Leverho'.me aan de stad Londen ge schonken om er het Londens museum in onder te brengen, maar in later jaren ging de verzameling op enkele Romeinse schepen na. over naar het Kensington Palace. Met de grootste aandacht volgt de bonds regering de ontwikkeling van de con junctuur. Ze registreert nauwkeurig de schommelbewegingen en is op haar qui vivë om de leidende figuren in de economie aan hun grote verantwoorde lijkheid tc herinneren, indien cr tenden sen zouden ontstaan die tot een ont wrichting van het economisch bestel kunnen leiden. Toch is niet alles van het program van de herfst 1955 ten uitvoer gebracht. De expansieve ontwikkeling die nog steeds door prof. dr. Ludwig Erhard Westduits minister van economische zaken. een stijgende lijn vertoont verhinderde in enkele gevallen de toepassing vooraf beraamde maatregelen oit conjunctuur op een normale stand, dus een normale temperatuur te houden. Zo is bijvoorbeeld de wet tegen de con- currentiebeperkingen nog steeds niet aangenomen en een dergelijke wet be oogt de concurrentie te stimuleren, waardoor een goedkopere produktie wordt bevorderd. TN OVEREENSTEMMING met de opzet van het eerste program van conjunc tuur-politiek is in de eerste plaats een psychologische beïnvloeding van het prijs- en loonpeil nagestreefd. Het is echter de vraag of daarmee bii het tweede program kan worden volstaan. Het is een feit, dat de economische toe stand van de bondsrepubliek door span ningen wordt gekenmerkt. Het is even zeer een feit. dat de psychologische uitwerking van het eerste program van conjunctuurpolitiek een negatieve ontwikkeling van de conjunctüur ver hinderde. Voor de zoveelste maal in de geschiede nis van de economie is weer bewezen dat er een teruggang van verhoogde prijzen mogeljjk is. Hier en daar ste gen de pryzen, in de latere ontwikke ling daalden deze weer en het is niet verstandig een prijsverhoging als voldongen feit te accepteren. De kopers reageren in het algemeen fel op kortstondige prijsverhogingen. Dit is geen verontrustend verschijnsel, in tegendeel, het pleit voor een gc/ond economisch inzicht, dat men niet al zeer geneigd is een prijsverhoging als blijvend te aanvaarden. Om echter ook de tendensen van prijs verhogingen tegen te gaan is het nood zakelijk geworden over te gaan tot eei actievere conjunctuurpolitiek, hetgeen Dit zijn geen voorbereidingen ten oor log, maar louter militaire voorzorgsmaat regelen met een tweeledig doel: Egypte door krachtsvertoon te imponeren en zo mogelijk tot rede te brengen, en gereed te zijn om toe te slaan indien Nasser en zijn volgelingen voor geen rede vatbaar blij- Het is Engeland en Frankrijk bittere ernst. Toch valt er in Engeland geen 6poor van een oorlogszuchtige stemming te bespeuren. De militaire toebereidselen zijn van zulk een betrekkelijk beperkte omvang, dat het dagelijkse leven er nau welijks de weerslag van ondervindt, be houdens dan in bepaalde oorlogshavens, garnizoensplaatsen en op luchtbases. De realistische aard van het Britse volk blijkt thans. Men hoopt, dat de tegen 16 augus- bij eengeroepen internationale confe- ie voldoende zal blijken om de „dicta- van de Nijl" tot rede en inkeer te brengen. Maar men houdt er tevens reke ning mee, dat het logge en vanwege zijn omvang moeilijk hanteerbare conferentie schip op verborgen klippen zal stuiten, t de Grote Drie toch tot machteloos heid gedoemd zouden worden. Dit wil met Engeland ten koste van alles komen. In Engeland bestaat nauwelijks twijfel aan de Egyptiedhe houding. farao's wordt er een plotseling opgedoken eblager gezongen, die een stimulerende vUs en niet minder stimulerende woor- len heeft. Het lied draagt de titel: ..Het ied van het kanaal" en luidt vertaald als „De historie schreef een nieuwe blad jde, boekstaaft de glorierijke revolutie, die bewjjst, dat w(j mannen z(]n cn vü geleid worden door helden. Onder eze leiders Is er niets, dat w(j niet kun- en bereiken. Wij hebben het kanaal ge- ationaliseerd, omdat het gebouwd is door de zielen onzer zonen. Dit is ons antwoord anze vijanden. Wij zijn teruggekomen. Meer dan honderd jaar lang hebben zij ns, zoals gewoonlijk, onze rechten omen, maar nu heeft de Egyptenaai oeverelniteit en elke dag brengt iets Het is deze op het nationalistische g( voel gebaseerde stemming, die de Britten de hun eigen zin voor het realistische. Van Heuven Goedhart postuum onderscheiden Mr. G. J. van Heuven Goedhart, In le ven hoge commissaris van de Verenigde N'aties voor de vluchtelingen, is.postuum onderscheiden met de Nansen-medallle. Deze medaille wordt uitgereikt aan per- men, die zich buitengewoon verdienste lijk hebben gemaakt voor het werk van t Hoge Commissariaat Voorts werd de- onderscheiding toegekend aan mevrouw D D. Houghton uit de Verenigde Staten, die voor de Verenigde Naties op verschil lend gebied werkzaam'is. De eerste medaille voor dit jaar zal mevrouw Van Heuven Goedhart worden toegezonden. De tweede zal op 3 septem ber in Genève aan mevrouw Houghton worden uitgereikt. Vorig jaar werden on derscheiden met de Nansen-medaille ko ningin Juliana en mevrouw Roosevelt De medaille is ingesteld ter herdenking \tn dr Fritjof Nansen, een Noors ont- cltkkingsreiziger, die ten tijde van de Volkenbond Hoge Commissaris voor de vluchtelingen was en o.a. bekendheid ver kreeg door de instelling van het zgn. Nansen-paspoort statenlozen. een fosforbrand in een wagon ter hoogte van Horst-Sevenuim werd gestoord, was gisteravond weer normaal. n zo voor internationale verdraag zaamheid en liberale redelijkheid gepor teerd blad als de Manchester Guardian schreef gisteren in een opmerkelijk koel- berekenend hoofdartikel, dat typerend de nuchtere stemming, die thans in Engeland heerst: ..Als de regering vindt, dat militaire actie in Suez hiet tot de on mogelijkheden behoort, is het het beste degelijke voorbereidingen te treffen. Halve maatregelen zouden catastrofaal kunnen zijn, daar ze kunnen leiden tot een sle pende strijd en misschien zelfs tot de nederlaag. Als vechten noodzakelijk is om het kanaal open te houden zal dat een kostbare geschiedenis worden. Het Egypti sche leger is geoefend door de Britten (en door de Israëliërs), uitgerust door de Britten en heeft nu zware wapens Rusland ontvangen Tegen een gecon treerde Britse aanval zal het niet lang stand houden, maar het probleem van overbrenging van een grote Britse strijd macht naar de Suezkanaalzone zal buiten gewoon moeilijk zijn. De troepen van Cyprus zouden in het begin volledig per vliegtuig aangevoerd en geravitaille moeten worden en de troepen, die vanuit Libye opereren moeten zich een weg ba nen door El Alamein en de Nijldelta." Het blad somt met realistische koelheid de beproevingen op, waarvoor het Britse leger gesteld zou kunnen worden: de Plotselinge overgang naar een sub-tropisch klimaat, weinig troepen, die de vuurdoop hebben ondergaan, tekort aan transport schepen, slijtage aan tanks en rupsbanden, materiaal, enz. Een volk, dat de zaken zo nuchter overlegt is, zoals het reeds eerder bewezen heeft, een gevaarlijke tegenstan der voor een dictator. Geladen stemming De stemming in Egypte is, blijkens be richten van ooggetuigen, gevaarlijk ge laden. Allerwegen in het oude land der in de huidige omstandigheden wil zeg gen dat tot een verhoging van de in vesteringssommen moet worden be- Alleen dan is het mogelijk het even wicht te bewaren voor de uitbreiding van de export en de toeneming van de behoefte in het binnenland. Sommige toonbewegingen dreigen van nadelige invloed op het bedrijfsleven te zijn, want de voordelen van een bereikte produktieverhoging vallen tegenover de veel zwaardere looneisen in het niet. Veel overspanningen van de conjunctuur leiden maar al te gemakkelijk tot ont wrichting. met de nieuwe ESSO EXTRA MOTOR OIL verdubbelt U de levensduur van Uw motor Met Esso bent U beter uit didaten de beide grote Amerikaanse par tijen zullen vertegenwoordigen bij de presidents verkiezingen in nov. In de loop van deze maand houden (eerst de democraten en daarna de republikeinen) deze partijen hun nationale conventie. Laar zullen beide partijen hun kandi daten voor het presidentschap vice-presidentschap aan-wijzen. Daarna begint het laatste en tevens belangrijkste deel van de verkiezingscampagne. Op 2 november breekt dan eindelijk de dag aan. waarop de Amerikanen in alle staten ter stembus zullen gaan om de kandi daat hunner keuze te kiezen. Of de derheid zich opnieuw voor Eisenhower zal uitspreken, is nog geen uitgemaakte zaak. De gezondheidstoestand van Eisen hower zal ook wanneer het lichame lijke herstel zich verder voortzet eer belangrijke rol blij— 't Verklaarde ven spelen. Zo zijn zullen onthouden, omdat zij menen, dat het niet woord is, een kandidaat te steunen, die over een zwakke gezondheid beschikt. Hoe groot dit aantal is. zal voor een groot deel afhangen van de keuze van de kan didaat voor het vice-presidentschap. Want zoals men weet, volgt 'n de Ver. Staten de vice-president onmiddellijk de presi dent op, wanneer deze tijdens zijn ambts termijn komt te overlijden. Zo werd Har ry S. Truman in april 1945 president, toen Franklin D. Roosevelt onverwachts stierf. fAVER DE republikeinse kandidatuur voor het vice-presidentsohap is en kele weken geleden een lang verwachte, maar even lang uitgebleven strijd ont brand. Zoals men weet. gooide de speciale vertegenwoordiger van Eisenhower voor ontwapeningsvraagstukken, Harold E. Stassen, de knuppel in het hoenderhok, hij verklaarde, dat niet Nixon, i gouverneur Christian Herter van de staat Massachusetts voor de kandidatuur In anmerking diende te komen. Dat Stassen hiermede zijn carrière op het spel zette, bleek uit de reacties, die onmiddellijk uit de hoogste partijregionen loskwamen- Herter zelf heeft de kandidatuur afgewe- Intussen is Nixon minder zeker gewor- en van een nieuwe republikeinse kandi datuur. Er zal op de paTtijconventie een open stemming worden gehouden. En og belangrijker is, president Eisenhower heeft (ook tijdens zijn wekelijkse perscon ferentie) pertinent geweigerd, enige keur te kennen te geven voor Nixon verklaarde wel. een eventuele beslissing de partijconventie, die zou uitlopen op het aanwijzen van een andere kandi daat voor het vice-presidentsohap dan Nixon, niet te zullen verhinderen. sehijnlijk, dat de president zelf de keur geeft aan een andere kandidaat dan Nixon. Tijdens een bezoek, dat we ii najaar aan de Ver. Staten brachten, er een duidelijke anti-Nixon-stemming waar te nemen, die toen al verband hield met de gezondheidstoestand van Eisenho wer en dus de mogelijkheid van een pre- s:dentschap van Nixon. Wellicht is de verklaring van Eisenhower, dat hij geen voorkeur heeft, een belangrijke aanwijzing voor de conventie.... Hoe de democraten er op het ogenblik voorstaan, hopen we in een volgend ar tikel uiteen te zetten, Zij houden er noi steeds rekening mee. dat Eisenhower ziel .en slotte niet als kandidaat beschikbaa zal stellen en dat hij daarvan pas op de partijconventie, welke over enkele weken begint, mededeling zal doen (Van onze verkeersredacteur) DE V.V.V.'s centraliseren, en niet ten on- rechte. Toen we dezer dagen de directeur W. v. Willigen van „Haarlems Bloei", de Haarlemse V.V.V., spraken, vertelde hij ons, dat de vandaag geëin digde Haarlemse koffieweek de laatste puur-Haar- lemse feestweek zal zijn, als het aan hem ligt. TTIJ ZOU nameljjk het vol- gend jaar iets voelen voor een regionale feestweek: Haarlem samen met Heem stede, Bloemendaal, Zand- voort, IJmulden (gem. Vel- sen), allemaal plaatsen, die, omdat ze minder dan tien kilometer van het cen trum van Haarlem liggen, daarmee eigenlijk één groot bevolkingsgebied vormen met een schat aan toeristische at tracties. A LS WIJ nu eens een soort couponboekje gaan uit geven, zo redeneert de heer Van Willigen, met daarin bonnen die op reductie recht geven bij b.v. bezoek aan de watertoren te Zandvoort, het nieuwe restaurant bij de sémaphore te IJmuiden, het Kopje in Bloemendaal, be zoek aan het openluchtthea ter daar. het Frans Hals Mu- men. dan moet dat een bron van attracties en van ideeën z\jn. Is dit denkbeeld mis schien niet nieuwdat geldt wel voor het plan, om in dit boekje ruimte te laten voor de stempels der aangesloten schuttersgilde St. Sebastiaan en een uitgebreide verzame ling relieken uit het oude volksleven en gereedschap pen, werktuigen en produk-' ten van oude ambachten. OP DE SPOORWEGSTA TIONS Amsterdam-C.S., Rc-tterdam-C.S., Den Haag- H-S„ Utrecht-C S„ Arnhem, Apeldoorn en Nijmegen zijn tegen betaling van 0,30 per dag en van een waarborgsom van 3,00 paraplu's te huur voor reizigers, die door de regen worden overvallen. EEN NIEUWE aantrekke lijkheid van het toeristen gebied van West-Duitsland belooft de „Straat der resi denties" te worden, die van Frankfort a. d. M. naar het Bcrchtesgadencr Land loopt. De reis gaat door de steden WUrzburg. Bamberg, Bay- reuth, Amberg. Regensburg, Mühldorf, Altötting en Burg- hausen. Het volgende jaar zal men deze ruim 700 km lange reis in twee dagen per auto bus kunnen afleggen. Er zal dan te Bayreuth worden overnacht. TN HET KADER van het Rembrandtjaar is op5 Juli J.l. In de Bibliothèque Nationale te Parijs Rue de Richelieu een ten toonstelling van gravures van Rembrandt geopend, i het Daardo< boekje na gebruik een e dige vakantieherinnei worden en een aanwinst i het foto-album. TN DE MAANDEN augustus -I- en september is het dage lijks mogelijk per autorail van Genève naar Nice en v.v. te gaan. Deze autorails heb ben aansluiting op de in de richting Ziirlch gaande of van Zürich komende Zwit- Vertrokken wordt dagelijks van Genève om 10.51 u. De reis voert langs Bellegarde, Culoz. Aix-les-Bains, Cham- béry. Montmélian. Grenoble, Veynes, Sisteron en Digne naar Nice. Aankomst Nice Van Nice wordt vertrokken (ook iedere dag) om 8.30 u. Aankomst Genève 19.18 u. lands-Bclgische grens is half juli een heemkundig museum geopend. Dit mu seum is ondergebracht in de Roquebrune, tussen Menton en Monte Carlo. Op de voorgrond het oude dorp, op de achtergrond de mondainere oorden. tale gemeentehuis van deze plaats. Het beslaat 12 zalen. Men vindt cr het interieur van een oude Kempische kende Mont-Saint-Michel verlicht zijn. Zowel de abdij als andere gebouwen zijn ge ïllumineerd. OP HET BINNENPLEIN van het Paleis der Heren van Gruuthuse te Brugge, wordt elke avond om tien uur een „licht- en klankspel" opgevoerd. Dit is een hoor spel. waaraan voor de luiste raars op het binnenplein de lichteffecten worden toege voegd tegen de gevels van het paleis. De rollen worden gesproken door leden van de Koninklijke Nederlandse Schouwburg en het Neder lands Kamertoneel. Het spel verhaalt de ge schiedenis van Lodewijk van Gruuthuse en Pieter Lanchals bij de opstand van Brugge te gen Maximiliaan van Oosten rijk. Het duurt veertig mi- die tot eind septem ber te bezichtigen zal zijn. De tentoonstelling is dage lijks geopend van 10 tót 17 u. TTET REEDS jaren geleden ontworpen „Verkehrs- haus der Schwelz" zal nu tn de buurt van het Lido te Lu- 16.000 m2 ter beschikking is gesteld, worden gebouwd. Onder de pronkstukken, die daar tentoongesteld zullen worden, bevinden zich ttrtn- tip originele locomotieven, die aan voorbije tijden her- Olten een nieuw motel met 72 bedden geopend, dat de toepasselijke naam „Nord-Süd" kreeg, om dat het gelegen is aan de autoverbindingsweg Tessin— Gotthard—Luzern—Bazel. Dit moderne hotel ls voorzien van een zélfbedieningsrestau- rant, een eetzaal en een schrijfmachinekamer voor zakenlieden. RUn gelegen stadje Beuel wordt van 25 augustus tot 2 september een bloemen- feest gehouden. Tevens vindt een tentoonstelling „Huis en tuin" plaats, waaraan de diergaarde van Keulen haar medewerking verleent. OP 17 en 18 augustus komen de boeren van de hoog- en de laaglanden te Golspie in het graafschap Sutherland bijeen voor de Schotse Natio nale „Sheepdog Trials". De ze demonstratie met herders honden is uniek in de gehele wereld; zij bewijst hoe groot de samenwerking kan zijn tussen herder en zijn hond. De honden worden onder worpen aan een vermoeien de proef. De climax is wel, wanneer de hond een wille keurig schaap van de kudde afzondert en dat schaap In een nauw gangetje drijft tus sen twee hekken, een gange tje, dat juist breed genoeg ls om één schaap tegelijk te kunnen laten passeren. Deze demonstratie van ge hoorzaamheid, intelligentie en begrip voor bevelen is be wonderenswaardig. De beve len worden gegeven door middel van fluitsignalen door de baas van de hond, de her der dus. die op een betrekke lijke grote afstand staat. /~hP DE zaterdagen in augustus en op 1 sep tember zal het bekende Frans Hals-museum in Haarlem ook 's avonds geopend zijn en wel van 20.30—22 30 uur. Het museum is verder steeds van 10—17 uur en 's zondags van 1317 te bezichtigen. Beierse Zugspitz-Bahn een skilift te bouwen van het 2600 m hoge Zugspitzplatt naar de Schneefernerkopf (2874 m). Men hoopt deze lift reeds in het a.s. wintersei zoen in bedrijf te kunnen UEN VERBOLGEN Kamer ■*-J van Koophandel te Am sterdam heefl gereageerd op een advies van de K.L.M. aan luchtreizigers om in verband met te geringe parkeermo- gelijkhcdcn op Schiphol niet per eigen auto naar de lucht haven te komen. De Kamer acht voldoende parkeergelegenheid voor een internationale luchthaven een eerste vereiste en hoopt dat er volgend Jaar wel ruimte genoeg zal z(jn voor lucht reizigers, die per auto komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5