Eigen-woningbezit niet immer groot voordeel geweest VANAVOND LUISTERT U NAAR: NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 Bijdrage aan discussie Pleidooi voor kop er van belangen verhuurd van de huis OP 1 AUGUSTUS publiceerden wij de belangrijkste passages uit een pre advies van B. en W. aan de Leidse raad over de bevordering van eigen woning-bezit en de garanties, die de gemeente kan en wil geven aan men sen, die een eigen woning willen verwerven. In „De Rechtskundige Advi seur" troffen wij een artikel aan van de hand van de secrètaris dezer ver eniging, de heer Th. J. van der Heyden te Leiden, dat ook over deze materie handelt. Aangezien de raad dinsdag wellicht over deze kwesties, die vrij in gewikkeld zijn, zal beraadslagen, nemen wij hier de hoofdinhoud van het artikel over. De „eigen woning" wordt hierin van een andere zijde belicht, waarbij voornamelijk het belang van de koper van een verhuurd huis naar voren wordt gebracht. roept dat hij zijn eigendom dringend voor eigen gebruik nodig heeft, de economische belangen en maatschappelijke behoeften van beide partijen bij het verkrijgen, res pectievelijk het behouden, van het huur- object af te wegen. Van de uitkomst van deze afweging stelt de rechter zijn beslis sing afhankelijk. „De oude gedachten, waarbij de eigen dom werd beschouwd als natuurrechtelijk en onschendbaar, hebben afgedaan. Het heden ten dage nog geldende artikel 625 van ons burgerlijk wetboek, dat eigendom noemt een zaak om daarover „op vol strekte wijze te beschikken", betekent in onze tijd vaak een paskwil. Moderne op vattingen over de eigendom gaan. gelijk mrs. dr. H. M. M. Knol uit Leiden en J. Rutgers in hun leerboeken over de begin selen van het privaatrecht doceren, uit van het standpunt, dat men daarin vooral een sociaal dienende functie moet zien. Naar deze inzichten houdt het eigendoms recht in een plicht om goederen, welke men onder zich heeft, aan te wenden over eenkomstig hun bestemming ten voordele van de gemeenschap. Het individuele be lang is daarbij niet zo primair, maar dat van de gemeenschap speelt geducht mee. Men hoede zich, aldus de heer Van der Heijden, hierbij voor het overdrijven in een van de uiterste richtingen; voor de ene richting, welke propageert dat eigen dom absolute vrijheid betekent en dat alles, wat men er meer van zou willen zeggen het recht van eigendom opheft; voor de andere richting, welke uitgaat van het standpunt, dat in onze tijd bij de eigendom de waarde van de individuele persoonlijkheid niet meer aan bod mag Conflicten Herhaaldelijk doen zich conflicten tussen huiseigenaren, die 1 bezit persoonlijk willen gaan bewonen, en huurders, die weigeren hun verkochte huizen na huuropzegging te verlaten. Vele huurders negeren elk belang van de eige naar en stellen zich ten onrechte op het standpunt, dat zij hun huurobject slechts behoeven prijs te geven, wanneer zulks met hun belangen volkomen strookt. Zij verbinden aan hun bereidverklaring om uit de gehuurde woning te vertrekken ex orbitant hoge eisen. In dit verband wijst de schrijver er op, dat de wetgever bij de totstandkoming van de Huurwet uitdruk kelijk naar voren heeft gebracht, dat er zelfs voor het toekennen van verhuizings- kosten aan de vertrekkende huurder geen enkele rechtsgrond aanwezig is. Deze wet is een jonge wet, welke tot stand kwam, nadat de onvolkomenheden van haar on middellijke, onder Duits regiem tot stand gekomen voorgangers de belde Huur- besluiten aan de dag waren getreden. In de Huurwet zijn alle voordelen, welke de wetgever ter bescherming van de so ciaal zwakkere huurder noodzakelijk acht te, voorgeschreven. De huurder kan dus geen schadevergoeding eisen, wanneer hij op grond van de wettelijke voorschriften het veld voor de belangen van de ver huurder moet ruimen. Afweging De wetgever heeft de rechter een zware, veel macht gevende taak op de schouders gelegd. De rechter is bij de wet opgedra gen om zodra een eigenaar zich erop be- Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN ^iegralenióóen Een dokter nodig? De zondagsdienst van de huisartsen wordt waargenomen door de dokters Gaasbeek, Verhoef, Kortmann en Lange- Welke apotheek De avond-, nacht- en zondagsdienst van de Leidse apotheken wordt als volgt ver- Zaterdag 4 augustus zijn 's middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553 Zondag 5 augustus is van 's ochtends 8 tot 's avonds 12 uur geopend de Zuider apotheek. De nachtdienst wordt van 24 uur weer waargenomen door apotheek Van Driesum en de Zuider-apotheek. „El Sombrero de Tres Picos" van De Falla(K.R.O. 10.10 u.) De Spanjaard Manuel de Falla (1876 1946) heeft een novelle van zijn landgenoot Alarcón gebruikt voor een balletdat hij „El Sombrero de Tres Picos" noemde, of tewel „De driekante steekhoed". Het is het verhaal van een oud en lelijk mole naartje, dat zo'n knappe vrouw heeft, dat de politierechter er verliefd op wordt. Het zit deze man echter niet mee en de tekst schrijver Alarcón wilde er eigenlijk maai mee zeggen, dat een hoge functie geer vrijbrief is voor amourettes. Van dit ballet maakte De Falla een orkestsuite, bestaan de uit drie delen: dans van de buren, dans van de molenaar en een Jota als mene slotdans. In de eerste dans is er de vrolijkheid van het buren bezoek bij de molenaar, als er goed gedronken wordt en er de genieting is van de zwoele nacht. In de tweede dans gebruikte De Falla de Spaanse Farruca-dans in een meeslepend en adembenemend ritme. De slotdans enigt alle motieven in zich en eindigt een snelle Jota in driedelige maat. ook een Spaanse volksdans. Het is een gekleurd werk, dat ondanks het heel ge wone gegeven nergens banaal is. doch eer echte Spaanse grandezza heeft. De uit voering geschiedt door het Symfonie Or- In de aankoop van een verhuurde woning met het doel de huurder daar uit te verjagen en het huis zelf in ge bruik te nemen kan een onbillijkheid tegenover de huurder schuilen. De wetgever heeft het voldoende geoor deeld deze onbillijkheid op te vangen door de nieuwe eigenaar een wacht tijd van drie jaren na zijn eigendoms- verkrijging voor te schrijven. Men heeft zich bij de wil van de wet gever in een democratische maatschappij neer te leggen. Het voorschrift van drie jaren betekent niet, dat een actie tot ontruiming na verloop van deze termijn zal slagen. De belangenafweging van par tijen blijft aan de rechterlijke macht. Eerst indien deze oordeelt dat de belangen van de eigenaren moeten gaan boven die van de huurder komt de drie-jarige ter mijn aan de orde. Verleden In het verleden heeft de overheid niet veel gedaan om eigen woningbezit te sti muleren. In de crisisjaren werd vr« met eigen-woning-bezitters omgespron gen. 7.ij kwamen eerst voor steunverle ning in aanmerking, wanneer zij hun eigendom met een zo hoog mogelijke hy potheek hadden bezwaard en de verkre gen hypotheek hadden opgesoupeerd. Hierdoor werd de arme man, die er met veel opofferingen in geslaagd was een eigendom te verwerven, bij tegenslag fei telijk gestraft, doordat men hem geen uit kering gaf, in tegenstelling tot zijn minder zorgzame en op de gemeenschapsvoorzii ning steunende mede-werkloze. Zelfs in de Noodwet-Drees wordt op uitkeringen nog de helft van het inkomen van de dersteunde in mindering gebracht; van de baten, welke verkregen werden uit het bezit van een eigen woning, wordt de helft afgetrokken. Verblijdend kan het worden genoemd, dat de wet op de alge mene ouderdomsvoorziening geen korting op het bodempensioen wegens eigen i: komen kent. Band De Partij van de Arbeid erkent het recht op huisbezit voor eigen bewoning. Bij het bespreken van haar standpunt tegenovi de huiseigenaar, die nalaat woningen op behoorlijke wijze te verzorgen, zegt zij dat zulks „een aanwijzing zou gaan vor men voor het feit, dat op de duur huizen- bezit anders dan voor eigen bewoning niet in handen kan worden gelaten de particuliere bezitter." Elders de Weg naar Vrijheid, blz. 20 schrijft de P.v.d.A.: Eenzelfde band, zij het minder sterk, kan ook bestaan ten opzichte v< eigen woning. Aan deze vorm ontleent de mens niet alleen het nut, dat uit eigen ge bruik voortvloeit, maar hierbij zullen ge woonlijk tal van persoonlijke betrekkingen bestaan, die in het leven van de l een grote waarde kunnen betekenen". Prof. dr. I. H. G. van Beusekom heeft voor de Nederlandse Maatschappij vc Nijverheid en Handel in haar jongste v< gadering een pre-advies over woningpi duktie en welvaart uitgebracht. Daarin zegt deze hoogleraar onder meer, dat het verkrijgen en behouden van eigendom de mens dwingt de in deze tijd zo gevaarlijke zich tot een persoonlijkheid te ontwikke- „YVie.eigendom heeft en het wenst te behouden moet telkens beslissingen nemen, waarvoor hjj zelf de verant woordelijkheid draagt. Hij kan deze niet op een anonieme instantie afwen telen. De typische houding van de massamens om niet verder te zien dan de ogenblikkelijke behoeftenbevredi- ging en alle verdere zorgen aan ande ren over te laten, is op den duur on verenigbaar met het wezen van de eigendom. Eigendom brengt de mens, welke plaats hij ook op de maatschap pelijke ladder inneemt, psychologisch en sociologisch in de sfeer van zelf standigheid en verantwoordelijkheid. Eigendom, met name een eigen wo ning. brengt zeer bepaalde sociale ver plichtingen met zich mede. welke een beroep doen op de beste krachten, die in de mens leven." J\ iet-a-sociaal De heer Van der Heijden wijst er op dat de massa teert op de sociale collectieve verbeteringen in onze maatschappij, voudiger gezegd, op de zekerheid v wieg tot het graf, en geen voldoende open oog heeft voor het nut van een grotere maatschappelijke weerbaarheid individu. Hij ziet in het aankopen verhuurde' woning, vooral huurder vergeefs in de gelegenheid is ge steld deze huurwoning in eigendom te ver krijgen. geen a-sociale handeling en be pleit, 'dat de rechten van de nieuwe eige naar. na verloop van de drie-jarige wacht tijd, volkomen gelijk moeten beoordeeld worden als die van de oude eigenaar. In ontruimingskwesties is er alle aanleiding rekening te houden met de factoren, die eigen bewoning aanlokkelijker maken, dan het blijven betrekken van een huurhuis. In de grote voordelen van eigen-bewoning ligt vaak opgesloten het belang van d< eigenaar om zijn eigendom zelf te ge bruiken. Daarom bepleit de schrijver in zijn ar tikel het een open oog hebben voor de be langen van de eigenaar, die voor zich er de zijnen zijn eigendom wenst te be trekken. Tewaterlating van logger in Leiden Volgende week woensdagmiddag om uur wordt van de scheepswerf van de ge broeders Boot aan de Sumatrastraat te Leiden de motortrawler-logger Maria The- resia (KW 99) te water gelaten. Deze Kat- wijkse logger werd gebouwd in opdracht van de N V. voorheen firma N. Haasnoot te Katwijk aan Zee. „Het bruidspaar van de dag" in het corso, Lida Leeuwenburg, 11 jaar en Piet Zandbergen, 10 jaar. „Gaan jullie later echt trouwen?" „Nee", zei Piet, maar Lida wist het nog niet. Foto N. van der Horst. AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Burgerzaal stadhuis: tot 10 uur ex positie bloemensierkunst. Station: 3.30 uur aankomst bloemen- Maandag Pieterskerk, 8.30 uur: avondmuziek, mevrouw A. BiankensteinOffenberg, Foyer stadsgehoorzaal, 10.30 uur: af scheid van ir. Boogerd, directeur Gemeen tewerken (voor superieuren, collega's en personeel). Burgerzaal stadhuis, 4 tot 5 uur: open bare afscheidsreceptie van ir. Boogerd. Dinsdag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8half 10): „Rem brandt als leermeester" (tot 1 september» Rijksmuseum voor volkenkunde. 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 25 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september). Pieterskerkgracht 9. 104 uur (maan dag-, woensdag- en vrijdagavond ook 810 uur): Ars Aemula Naturae (tot en met 18 augustus). Programma Avondmuziek Het programma van de vijfde avond muziek. maandagavond half negen in de Pieterskerk te verzorgen door mevrouw Biankenstein. luidt als volgt: 1. Preludium en Fuga in A. Bach. 2. Pastorale Bach. 3. Zes koraalvariaties over „Meinem Jesum lasz ich nicht" J. G. Walther. 4. Preludium en Fuga in Des Jan Koetsier. 5. Intrade. koraal en fuga over Psalm 33 A. Biankenstein. De toegang is vrij. Bij de uitgang wordt een collecte gehoudei^voor het orgelfonds Hooglandse Kerk. Bloemsierkunst: al mensen Naar wij vernemen, hebben al eenduizend mensen de tentoon stelling van bloemsierkunst in Burgerzaal van het stadhuis te Lei den bezocht. Verwacht wordt, dat in de loop van vandaag de tien duizendste de controle bij het hor des aan de Breestraat zal passeren. Aangevulde agenda De agenda voor de dinsdag om 2 uur te houden raadsvergadering van Leiden is met de volgende punten aangevuld: Voorstel tot het aangaan van een geld lening ad. f 500.000 Voorstel tot het voeren van verweer tegen een dooT de N V. De Nederland- ■sche Lloyd Ongevallen ingestelde rechts vordering tegen de gemeente. Verweer tegen een rechtsvordering In de naoht van 3 op 4 oktober van het vorige jaar geschiedde op de 5 Meilaan een verkeersongeluk, waarbij de auto van P. Th. Verbeek uit Honselersdijk werd beschadigd. De N.V. De Nederlarvdsche Lloyd Ongevallen, bij wie de heer Ver beek verzekerd is, wljit dit ongeluk nalatigheid van de gemeente, en heeft de gemeente gedagvaard tot betaling een schadevergoeding van f 1.547,67 De Bataafsche Verzekering Maatschappij N.V., bij wie de gemeente is verzekerd tegen de gevolgen van wettelijke aanspra kelijkheid, wenst dat verweer wordt voerd en zal de koeten uit het tihans bangige proces voor haar rekening nemen. Met de rechtsgeleerde raadsman van d»e gemeente zijn B. en W. van nting, dat dit verweer moet worden ge voerd en zij stellen de raad voor hiertoe Grote Brand te Djakarta. Donderdag 1950 huizen afgebrand. 5000 mensen dak loos. Geen doden, maar wel enage ge wonden. Depraalwagenmeisjes en -mannen kregen in de veilingbanken van Flora vanmorgen om acht uur de laatste aanwijzingen van mevr. Kiersch, de echtgenote van de -corso-ontwerper Foto N. van der Horst Buitenlands bezoek voor oecum. jeugdraad Van 4 tof 13 augustus wordt in Neder land onder auspiciën van de Oecumeni sche Jeugdraad een zomerkamp gehouden voor Zwitserse en Duitse jongeren. Het is de bedoeling dat de jongens en meisjes de week daarop, van 13 tot 18 augustus, nm nader kennis te maken met ons land, de gast zulten zijn van Nederlandse gezin- Kintl verdronken Het vierjarige zoontje van de fam. Sprangers is donderdag, toen het met zijn tweejarig broertje in het gras langs het Wantij in Dordrecht speel de .in het water gevallen en verdronken. Marion Kromhout poseerde van morgen voor de jury op de praal wagen „Keramiek" van Nic.. den Heyer, bloemenexporteur en A.G.U. Kramiek N.V., Reuver (L.). Deze kreeg de derde prys in de afdeling praalwagens bedrijven. Foto N. van der Horst Mej. E. C. C. Oppenoorth Bij beschikking van de minister van or derwijs, kunsten en wetenschappen, is i de subcommissie tot bestudering van goe de onderwijsmethoden bij de opleiding assistente in de huishouding en de daarop aansluitende beroepsopleiding per 1 juli van dit jaar tot voorzitster benoemd mej. E. C. C. Oppenoorth te Leiden. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Krista "Mirjam, d v W Dijker man en S A Grauwmans; Hans Arthur, z v J J Barkman cn H M van der Weel; Johanna Cornelia, d v J van der Leek en J C S Vijlbrief; Albertus Wilhelmus Mafia, z v A A M Berbee en A W Hop; Lisabeth. d v M J de Wit en M van dei Neut; Maria Geranda Johanna, d v G J van Biezen en M Sinteur; Marinus, G van Tol en H van der Gaag, Minoek, d v A A Verdenius en j' W S van Dijck: Dick, z v D Uithol en A Kop; Henorik Petrus Johannes, z v H F J Vilier ei Stouten; Johannes Willem, z. v W Peet Ondertrouwd: J Wiedemeijer en J W van Weperen; I L Tan en J Kooreman: I Onderwater en J J Neuteboom; E W Klink en M T van Teijlingen; W P Mi en E Meijers; G M V van Aardenne er H Eerligh; W van Leeuwen en E den Berg; JAM CorneLissens en J Goddijn, N W van Tol en J W Vijlbrief; C Hannaart en E M van Went; W vai en J M Cranendonk; J M W Doove T Devilee; A J Olijerhoek en K Dürr; P Mieloo en R H Riethoven; J Schijff Polanen; A G J Oskam en H C Smit; J F S Bru9see en C P Brouwer. Overleden; C J van der Plas. dochtei maanden. ¥#ltf pIKIw IU 1 Fl£.rO Twee dominees TT ET GEBEURDE op een zaterdag- avond. Twee predikanten, onwe tend van eikaars gezamenlijke eind- bestemmng waren op weg naar het kleine station Giessendam-Neder-Har- dinxveld. Ds. C. H. Lindeboom Jr., predikant van de Geref. Kerk (art. 31) uit Kampen, w kudde van deze kerk in Giessendam te gaan weiden, en in Leiden had ds. J. Maaskant een kaartje gekocht om hetzelfde te doen met de Geref. Kerk (synodaal). Op het station Gies sendam N.H. zouden hun wegen uit een gaan, zoals dat op het kerkelijk erf ook geschiedt. Maar dat liep heel Oud en veilig FEN heel klein en heel oud autootje met een Frans nummerbord stopte deze week op de Beestenmarkt. Het wagentje, een Mathis van vóór de oorlog, trok zoveel belangstelling, dat we het onmogelijk over het hoofd konden zien. We verwachtten de een of andere avontuurlijke Fransman uit het vehikeltje te zien stappen, maar dat pakte wel heel anders uit. Eigenaar bleek te zijn de heer J. Nouwens, weliswaar in Frankrijk woonachtig, maar toch rasechte Oegstgeester van geboorte. Vóór de oorlog al, in 1937 om pre cies te zijn, zegde de jonge heer Nou wens het installatiebureau in Oegst- geest vaarwel om in Frankrijk wat van de taal op te doen. Maar in het voertuigje troffen we ook nog iemand anders aan: zijn charmante Franse echtgenote! Met de taal en met de liefde is het dus wel in orde ge komen. In het dagelijks leven houdt de heer Nouwens zich bezig met de verkoop van koelkasten en het verlenen van service aan de afnemers. In een grote wagen jakkert hij dan over de wegen in en rond Parijs en zijn echtgenote was helemaal niet van plan zich in zo'n adembenemend tempo door Europa te laten voeren. Daarom kocht hij van een garagehouder dit oude autootje, waaruit een maximum-snel heid van 60 kilometer per uur is te persen. Een versleten band kon hij in ons land niet door een nieuwe ver vangen, omdat de maat niet meer gangbaar is. Daarom kocht de heer Nouwens een nieuw wiel-met-band. en liet dat aan het voorasje zetten. „Ik ga naar het noorden", riep hij ons bij het afscheid toe, „daar ben ik nog nooit geweest." En puffend zette het voertuigje _ich in beweging, op weg naar onbekende verten. Dat is ook vakantie STEEDS komen we weer voor ver rassingen te staan over de wijze, waarop landgenoten hun vakantie plegen door te brengen. Nu kwam ons uit Alphen aan den Rijn een er varing ter ore. te aardig om hier niet te worden weergegeven. Dick Kaptein woont in Den Haag. Zijn grootvader heeft de Alpheuse jeugd nog onderwezen op de chr. lagere school aan de Julianastraat, en ook was hij voorlezer in de Her vormde kerk. Vader Jan Kaptein be dreef zijn kwajongensstreken in de omgeving waar nu het Hazenveld is. Er zijn dus relaties genoeg voor Dick met Alphen aan den Rijn. waar ook nog familie van hem woont Deze zomer is het juist tien jaar ge ledendat de toen negenjarige Dick kwam logeren bij zijn oom. de heer T. van Doorn in wijk Hoorn. Deze oom is baas by de betonfabriek Van Oosthoek en Zn. Dick ontmoette daar een expediteur, de heer Jacob van Arkel. die altijd voor Oosthoek rijdt, en maakte talrijke' tochten in de vrachtauto mee. Door l\ederland /"IF DICK nu lange of korte vakanties had, altjjd kwam hjj naar Alphen aan den Rjjn om met Van Arkel ol diens zwager Stuivcnberg per vracht auto Nederland te doorkruisen. In zijn jongelingsjaren kon Dick, die later hetzelfde beroep als grootvader koos. best mee met padvindcrsgrocpeu, cn ook kreeg hij meermalen de kans naar het buitenland te gaan. Maar dat kon allemaal niet halen bij de ritten van uit Alphen, vond Dick. H(j heeft nu zijn rijbewijs voor personenauto's. De expediteur wil hem alle medewerking verlenen dat hij ook op vrachtauto's kan rijden. Dat zou een mooi geschenk zijn voor dit tweede lustrum! Uit dit verhaaltje blijkt weer eens. dat het er niet om gaat waar men z'n vakantiegenoegens beleeft, maar hoé men ze beleeft. anders af, lezen we in een artikel, door het Geref. Gezinsblad over genomen uit „De Merwestreek", een weekblad uit Sliedrecht. De trein uit Gorkum rolde binnen met een minuut voorsprong op die uit de andere richting. De ouderling van de Geref. Kerk. (syn.) was het eerst op zijn post, gewapend met twee fietsen. Hij had geen moeite de predikant onder de reizigers te ont dekken en zo begaf ds. Lindeboom zich met een broeder uit de andere Kerk op weg naar zijn logies. Ingewikkeld T\E twee fietsers, in gezellige kout verwikkeld, ontdekten plotseling de akelige vergissing. Ijlings keer den zij naar het station terug, waar intussen ds. Maaskant was aangeko men. De Leidse predikant trof het beter, want de zoon van de ouderling van de Geref. Kerk (art. 31) was met een auto gekomen en de Leidse pre dikant vleide zich behaaglijk in de kussens. Maar ook zy ontdekten on derweg dat er iets niet klopte. De zoon was wel zo goed ds. Maaskant naar het juiste adres te brengen, maar de vader van die zoon, de ouderling van de Geref. Kerk (art. 31) dus. was ongerust geworden over het lange uitblijven van de dominee en dus naar het station getogen. De herder en leraar uit Kampen kon aldaar toch nog worden overgedragen aan deze ouderling, waarna de ouderling (synodaal) met zijn twee fietsen huis waarts kon keren., waar hij ds. Maas kant al aan de koffie vond. Ter wille van de humor, die verbroedert en wijsheid schenkt, mochten wij dit ver haal niet onvermeld laten", zo besluit dit gedenkwaardige artikeltje. Geen been ACH DOKTER", zegt een zeemeermin, „Kijkt u 'es effe naar mijn vin: Ik houd steeds weer één nylon over, Eén heb ik aan is dat niet pover?" „Nee", zegt hij, „juffrouw zeemeermin, Ik zie er heus geen been meer in." Corso-uitslagen De jury heeft vanmorgen in Rijnsburg de corsowagens, die vanmiddag en van- vond door Leiden rijden, beoordeeld, ier volgen de uitslagen Praalwagens kwekers: ereprijs en eer ste prijs Vlinderspel, gezamenlijke kwe kers van Noordwijkerhout en Voorhout, angement Van den Berg-Smit te Noordwijkerhout; eerste prijs Tuinfant/asie, gezamenlijke kwekers van Oegstgeest, arrangement Corn. Kriest te Leiden; tweede prijs Kleurenharmonie, geza menlijke kwekers van Noordwijk, arran gement J. Christiaanse te Noordwijk; derde prijs Bruidspaar van de dag, ge zamenlijke kwekers van Rijnsburg, ar rangement A. Paauw te Rijnsburg; vierde prijs Oosterse gondel, gezamen lijke kwekers van Katwijk en Valkenburg, arrangement L. Parlevliet te Katwijk; luxe wagens zonder reclame: ereprijs en eerste prijs A. Paauw te Rijnsburg, eigen arrangement; eerste prijs J. Zwaan Oegstgeest, ar rangement L. Parlevliet te Katwijk; tweede prijs W. van Egmond, Rijnsburg, arrangement C. de Koning te Rijnsburg; derde prijs H. P. den Haan te Rijns burg, arrangement Van Driel te Apel doorn; vierde prijs C. D van der Vijver Rijns- burg, arrangement C. de Koning te Rijns burg. Luxe wagens met reclame: Ereprijs en le prijs nr 5, N.V. Motor huis, Leiden, arrang. J. van Iterson, Oestgeest; le prijs 22 Makelaarskantoor Den Haan, Noordwijk en Rijnsburg, ar rang. V. d. Laak, Amsterdam; 2e prijs: 34 Firma Hogendoorn, Leiden, arrang. H. Eradus, Leiden; 2e prijs N.V. Melkinrich- *.ing Menken, W as sena ar - O egs tg eest-Lei - den, arrang. A. Paauw, Rijnsburg; 3e prijs: 17 Café-rest. In den Vergulden Turk en Het Gulden Vlies, Leiden, arrang. fir ma Hosman, Leiden; 4e prijs: 28 P. Lee- nen. Leiden, arrang. J. v. d. Berg, Lei den; 5e prijs: 36 Firma Gebr. v. d. Amee- le. Oegstgeest, arrang. Buurman, Oegst- Mooiste luxe wagen van het corso, nr. 10, Albert Paauw, Rijnsburg. Eigen ar rangement. Nadere melding: 3e prijs luxe wagens met reclame voor firma Van Vel zen. Leiden. Arrang. H. Eradus. 4e pr. firma Beek en Zonen, assurantiebedrijf. Wassenaar, arrang. J. van Iterson, Oegst- Praalwagens: Ned. verenigingen: ere prijs en eerste prijs rur. 27, „Rembrandt van Rijn", buurtvereniging „Centrum", Rijnsburg, arrang. G. v .d. Heiden, Leiden; tweede pr. nr. 18, „Griekse schoonheid", buurtvereniging „Sandtlaan". Rijnsburg; derde prijs nr. 37 „Damclub", van dam club R.D.C., Rijnsburg. arrang. A.. Stok, Rotterdam; vierde prijs nr. 35 „Burcht van gezondheid", gymnastiekvereniging D.W.S., Rijnsburg, arrang. J. Kuiper, Aalsmeer. Praalwagens bedrijven: eerste prijs en bedrijven 30 „Gladiolenpracht" van firma Th. Vink, Noordwijk. Arrang. D. Schuyt, Haarlem en A. Paauw, Rijnsburg. le prijs: „Bloemen brengen vreugde". Snijbloemengrossiers en -exporteurs, Rijnsbung, Arrang. A/lbert Rnel, Leiden; 2e prijs: 21 „Hollands Glorie", Coöp boeren leenbanken R'burg en Leiden. Arrang. Van der Berg-Smit, Noordwijkerhout; 3e prijs: „Keramiek", Nic. den Heyer, Bloe menexport R'burg en A. G. U. Keramiek N.V., Reuver (L.). Arrang. Albert Riel, Leiden. Origineelste praalwagen: 21. „Hollands Glorie". Arrang. Van der Berg-Smit, Noordwijkerhout. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties den brengen ter openbare kennis, dat de bureaus van de Dienst van Gemeente werken op maandag 6 augustus a.s. van 10.30 tot 12.30 uur voor het publiek ge sloten zullen zijn in verband met het af scheid van de Directeur van genoemde De tverkloosheid in Leiden Vraag beweegt zich in stijgende lijn De stand van het aanbod (arbeidsreser ve) onderging vrijwel geen wijziging en bedroeg op 28 juli 120 als geheel werkloos ingeschreven mannen. Een vergelijking met de stand op het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 toont aan, dat de voordelige verschil len ten opzichte van 1953 en 1954 vrij be duidend zijn, resp. 850 en 450, terwijl het erschil 19551956 langzamerhand gerin ger wordt, te weten 90, tegen begin 1956 200. Een analyse van de arbeidsreserve, een Interessant gegeven, levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 60. sei- Tkloosheid nihil, structuurwerk loosheid nihil, minder geschikten 60. van 40 minder-validen (geestelijk of licha melijk gestoorden). De vraag bewoog zich wederom in stij gende lijn en kwam van 425 op 450. Bijna D van deze aanvragen had betrekking p jeugdigen, leeftijd 15 tot en met 18 jaar. In de bouwnijverheid, de metaalindu strie, de landbouw, de textiel-industrie en de handel doet zich een tekort aan per soneel gevoelen, dat hier en daar de pro- dukbie remmend beïnvloedt. Het aanbod van jeugdigen is ten aanzien an de vraag miniem. Intensief wordt on der de ex-scholieren gewerkt, teneinde mtwoorde plaatsingen tot stand te brengen. Vooral wordt de aandacht de jeugdigen gevestigd op de leer- •eenkomsten, die een goede basis voor de toekomst vormen. Het geregistreerde aanbod van vrouwen daalde vrij sterk, namelijk van 70 tot 45. Een aantal plaatsingen kon tot stand wor den gebracht, terwijl ook de scholon-actie resultaten begon af te werpen. De vraag daalde iets en beliep 450 geregistreerde aanvragen. Van dit aantal hadden 215 aan vragen betrekking op jeugdigen (15 tot en iet 18 jaar). In de confectie, de textiel, de handels sector, de wasserijbedrijven en de huis houding komt men nog steeds handen tekort. Getracht wordt, de Jeugdigen, die kort geleden de school verlaten hebben, p een juiste plaats te brengen. Advertentie TH. J. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3