Doktersfamilie botter deed op Breskense Leiden aan Conferentie perikelen Kon. Emmaschool uitgebreid met enige lokalen ■'Sfc? RENNIES Einde juli stonden maar dertig werkzoekenden ingeschreven NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1956 Uit Vlissingen door Hollands water Ze hebben hier op mooi weer (voor de merenliggen wachten (Van onzer verslaggevers.) yE MEERDEN AAN DE BEESTENMARKT in de Sleutelstad, dr. Kroon uit Vlissingen en zijn gezin. Vader, moeder, vijf jongens en een meisje, met een tot plezierboot omgebouwde Zeeuwse botter op een watetreis door het westen van ons schone land. Ze waren wèl van plan, Leiden aan te doen, maar niét om er meer dan een dag te blijven. Maar wat doe je, als het regent en waait, ja plenst en stormt! Dan zoek je de Kaag en de Brasem niet op. Dan blijf je binnen de veilige schutse van stedewallen. Drie jaar geleden heeft dr. Kroon, die medicus is en in Leiden gestudeerd heeft, de botter van een Breskense visser, die ermee ophield, gekocht. Het scnip heeft indertijd op weg naar IJmuiden schollen en op weg naar Breskens garnalen ge borgen. Voor plezier was er toen niets mee te beginnen uiteraard. Maar er wel degelijk wat van te maken. Toen dat „maken" gebeurd was. stond dr. Kroon een gezellig en gerieflijk vaar tuig ter beschikking, waarmee hij op va kantie het water van Zeeland en Hoiiand zou doorklieven. Twee jaar geleden deed hij het voor het eerst, 't Werd een suc ces. Afgezien van de regen dan: toen hadden we ook een regenzomer. Nu doet hij het voor de tweede keer. Schommelen jeuk e middel dart I andere huidklachten itionale conferentie geopend worden waar toe alle staten, belanghebben bij het Suezkanaal. door Groot-Britannië zullen worden uitgenodigd. Ook de Sowjetunie en Egypte. Nemen deze de uitnodiging niet aan. dan zal de conferentie tóch doorgaan. Tot het einde van deze conferentie zal geen geweld worden gebruikt, maar wat er zal gebeuren indien geen overeenstem ming wordt bereikt, is een open vraag. Dat Engeland in het bijzonder en ook Frankrijk, hoewel gematigder, bereid zijn wapengeweld te gebruiken is overdui delijk. Dat Amerika dit met grote be zorgdheid gadeslaat evenzeer. De Franse gematigdheid vindt niet haar oorzaak in de mindere verontwaardiging over Nassers optreden maar in de prak tische kant. Frankrijk heeft reeds alle moeite de Algerijnse strijd te financieren, hoe zal het dan een oorlog tegen Egypte en de bondgenoten daarvan, die ongetwij feld ook in het geweer zullen komen, ooit betalen? Engeland, economisch even kwetsbaar, schijnt dit punt terzijde te hebben geschoven. Soberheid en dis cipline zijn voor de Britten graag ge brachte offers als het om nationale eer Dat zijn de geluiden, die men van het politieke front hoort, maar daarachter moet toch de gedachte niet kunnen wor den uitgebannen dat een gewapend con flict dat als stok achter de deur wordt ge houden, niets anders betekent dan een derde wereldoorlog, verschrikkelijker dan Daarom is het goed alle krachten te ge bruiken om de conferentie te doen sla gen. Helaas zijn alle voorzorgen daartoe o.i. niet in acht genomen. Ten eerste de keuze van het con- 't Verklaarde ferentieterrein. Lon den, de hoofdstad Uitzicht van het land, dat het grootste wapen gerucht doet horen. Waarom niet een neutraler terrein gekozen? Het moet voor de Egyptenaren niet aanlokkelijk zijn om naar Er.geland te komen wanneer een uit nodiging daartoe juist komt na het advies van de Britse en Franse regeringen aan hun onderdanen In Egypte om daar maar hun koffers te pakken. Ook al neemt Egypte de uitnodiging niet aan, dan nog gaat de conferentie door. Maar zonder Egypte zal het moeilijk zijn te onderhan delen over het voornaamste punt: inter nationaal toezicht op het beheer van het Suezkanaal. President Nasser van Egypte is niet alleen een dictator, die met een grote mond fn brallende speeches zijn volk hypnotiseert, hij is ook de leider van de .Arabische wereld en bovendien nog een voorzichtig man.'wanneer het erom gaat door de mazen van het internationale recht te kruipen. Dat is gebleken uit het herroepen van d. eerste maatregelen, welke werden af gekondigd. dat ailen. -die ontslag namen bij de Suezkanaalmaatschippij, gevange nisstraf riskeerden. Later is geprocla meerd, dat dit alleen gold voor hen, die „weigerden te werken of saboteerden". Het zou dus mogelijk zijn om normaal met inachtneming van de opzeggingster mijn ontslag te nemen. Ook de eis van contante betaling der doorvaartgelden heeft Egypte laten val len. Tot nu toe werd geen schip gehin derd in de doorvaart en gingen Britse toeristen gewoon voor een uitstapje bij voorbeeld in Port Said van boord. Dat alles is geen garantie voor de toe komst. Maar het is wat dwaas dat het communiqué van de Grote Drie spreekt van een verloochening van de fundamen tele rechten van de mens. Hoe kunnen En geland. dat op Cyprus geen blank geweten kan hebben en de Verenigde Staten, waar de rassenstrijd nog een tergend schandaal is, deze toon aanslaan? Ze verzwakken er slechts hun argumenten mee. Een gevaarlijke verzwakking, terwijl er hun alles aan gelegen moest liggen om met Egypte tot een akkoord te komen. Nasser schijnt op dit ogenblik de sterke man te zijn, doch in wezen is de last, die hij op EgVDte heeft gelegd door de natio nalisatie zo zwaar, dat hij zal begrijpen, dat een aanvaardbaar en redelijk akkoord met de overige gebruikers van het Suez kanaal hem meer nut zal brengen dan een starre houding als ware hij werelddictator. Dat is hij niet en zal hij nooit worden. Daarvoor zal o a. de Sowjetunie. die nu nog glimlachend toekijkt, wel zorgen. ma afgewerkt. De botter voer naar Veere, Zierikzeé, Willemstad, Rotterdam, Waddinxveen, Avifauna in Alphen aan den Rijn en woensdag naar Leiden, waar hij de hele dag heeft gelegen om op be ter weer te wachten. Ze hebben de tijd, de opvarenden van de Breskens-ll-in-de-nieuwe-vorm. Vol gende week hebben ze ook vakantie. Het doel is Amsterdam. „En de jongens moe ten natuurlijk ook Schiphol zien". Maar ze moeten nog helemaal terugvaren en daarom verlangen ze toch wel erg naar zon en zachte bries. „In Rotterdam zijn we werkelijk de ha ven binnengevlucht. We hebben daar twee dagen liggen schommelen", vertel de dr. Kroon. „Maar zeeziekten zijn op mijn schip nog niet voorgekomen" We stellen ons zo voor, dat de dokter de dag vóór zijn vertrek wel even in zijn apo theek zal rondgescharreld hebben om hier een poedertje, daar een pilletje tegen het eventueel optreden van dit tergende euvel weg te nemen! Geluk Zijn vrouw was aan het inkopen doen. En de jongens zaten gistermorgen om 10 uur in de kajuit te lezen en platen te kijken. Nol, 15 jaar, Kees, 13, Piet. 10, Pim 8 en Michiel, 5. Het meisje, San- drina. 11 jaar, hebben we niet gezien Die zal wel bij moeder geweest zijn. De schipper heet Geluk. J. van voor naam. Wat het weer betreft heeft Geluk nog geen geluk gebracht, maar hij be wijst dit varende gezin op zijn manier gelukkige diensten. We mogen wel verklappen, dat we dr. Kroon gistermorgen tegen tienen uU zijn kooi hebben gehaald. „Och, wat doe je, als het weer zó is. Dan blijf je wel eens lang te bed." Het blauwe scheepje met de gele zwaarden, de vaste hoge mast en de driekleur aan het roer vormde be paald een attractie in dit fragment van het stadsbeeld. Vakantiegangers, die op deze herfstachtige tweede augustus Leiden maar eens kwamen opzoeken (wat zijn er gisteren een Katwijkers en Noordwijkers naar Leiden gekomen!), stapten ervoor af enuit. Wij hopen voor dr. Kroon en zijn gezin, dat het schip er niet meer zal liggen, als deze krant uitkomt. We hebben zijn adres in Vlissingen genoteerd en sturen dan wel eer krantje daarheen. Naar Juliana- laan 8. V ALKETS BURG Er werd geen actieve tuberculose gevonden Het tweede bevolkingsonderzoek in deze gemeente had plaats van 3 tot 5 april van dit jaar. Gefotografeerd werden 1138 per sonen. De opkomst was 69,09 prbcent van de bevolking. Bij het eerste onderzoek kwam 72,90 procent op. Het aantal perso nen dat regelmatig wordt onderzocht, is in Valkenburg door de aanwezigheid van het vliegkamp vrij groot. Het aantal men sen dat geweigerd heeft, aan het onder zoek deel te nemen was 53. Gevonden werden drie gevallen van in actieve tuberculose en vier gevallen van hartafwijking. Hoewel het verheugend is, dat geen actieve tuberculose werd gevon den, mag niet de conclusie worden getrok ken. dat deze er niet is Voor een derde onderzoek hoopt men op nog grotere deel neming. Alleen op deze wijze is de tuber culose doeltreffend te bestrijden. WARMOND Opbrengst collecte De collecte, die ten bate van het Reu mafonds in ons dorp werd gehouden, heeft een bedrag van f 62,84 opgeleverd. Twee diploma's tcgelflk i Onze plaatsgenoot, de heer G. J. Jan sen slaagde voor het honCdonderwij; examen, zowel voor deel A als voor B-gedeelte. Oecumenisch congres Oud Poelgeest Christelijke verantwoordelijkheid in tropisch Afrika Evangelie geldt voor gehele mens, overal op de wereld NA DE VISIE van twee Afrikanen op de situatie in Centraal-Afrika hief dr. U. van Beyma. die bij de afdeling internationale hulp voor landen buiten Europa van de Wereldraad van Kerken werkzaam is, tijdens het vijfde Oecumenische Congres op kasteel Oud Poelgeest gistermorgen een inleiding over „The christian responsibility in the rapid change in tropical Africa". De sociale veranderingen begonnen toen de eerste West-Europeaan in Centraal- Afrika voet aan land zette, zei spreker; en in de eeuwen die volgden werden twee samenlevingen van een geheel verschil lende structuur met elkaar geconfron teerd. De ontwikkeling begon langzaam, maar verloopt sinds de tweede wereld- „De Kloek" heet het plezier schip van dr. Kroon uit Vlissingen. Vroe ger hebben er schollen en garnalen in gezeten, nu zit hij er met zijn gezin in, vrouw en zes kiekens. De klokhen bezorgt deze mensen, die zich in de vakantie nergens beter thuis voelen dan op het water, kos telijke dagen. En al hebben ze nu wegens het weer in de Rotterdamse haven twee dagen liggen schommelen, welgemoed blijven ze altijd. Op het schip: dr. Kroon (met bril), schipper Geluk en enige zonen van de Vlissingse medicus. Foto N. van der Horst Alphen aan den Rijn Als de cursus 1956—'57 over enkele weken begint, komen de leerlingen van de Koningin Emmaschool voor buitengewoon lager onderwijs aan de Jongkindt Coninckstraat in een ruimere behuizing. Deze Chr. onderwijs inrichting bestaat in onze gemeente reeds meer dan 25 jaar en was een der eerste scholen voor deze categorie van kinderen vaak ten onrechte ach terlijk genoemd in ons land. Ze heeft een sterk centrumkarakter, want de leerlingen komen ook uit tal van omliggende gemeenten. oorlog met grote schokken Dit geldt niet alleen voor dit land. maar voor alle lan den op de wereld. Ook de meer ontwik kelde gebieden kampen met problemen, want overal op de wereld brengt de snel le sociale groet moeilijkheden voor de sa menleving met zich mee; deze liggen voor elk land evenwel weer anders. Er is allereerst de trek naar de grote steden om werk te vinden en geld te dienen. Sommigen gaan per voet vele ki lometers, anderen gedeeltelijk per booi of per trein. Na verloop van maanden of jaren komen deze arbeiders weer in hun dorpsgemeenschap terug; enkelen blijven in de steden, hun vrouw en kinderen achterlatend. Niet de laatsten vormen het grote probleem, maar zij die terug keren. Zij komen terug met verhalen over wat zij van de Europeanen hebben ge voelen zich in de oude gemeen schap niet helemaal meer thuis, vanwege de invloeden die zij ondergingen. In de tijd, da', de mannen weg waren, zijn de dorpen armer geworden. Aan de ene kant wil de bevolking graag de accommodatie en 'de levensge- iten van de Europeaan overnemen, de andere kant is ze bang de diep ingewortelde tradities los te later. En zo leeft men in Afrika enerzijds in een ge- j voel van bevrijding en anderzijds In j voortdurende vrees. Spreker wees erop, dat dit niet al- j leen het probleem is van Centraal- I Afrika, maar evengoed van de moder- ne wereld, waar de tradities vtfor velen hun waarde hebben verloren. Het gevoel niet tot de nieuwe, maar ook niet meer tot de oude wereld te behoren beangstigst velen, geeft hen een gevoel van eenzaamheid. Wij kunnen dit probleem begrijpen omdat het, hoewel in mindere mate, dok het onze is. Vacuüm Wanneer een zo dynamische samenle ving als de Europese met een statisohe als de Afrikaanse in contact komt, zal de statische het onderspit delven. De Afri kaan, die als het ware in een vacuüm leeft tussen de oude wereld, die bezig is te verdwijnen, en de nieuwe, die nog niet is geboren, zegt tegen alle veranderingen tegelijkertijd ja en neen. Sommigen pro beren nog te redden van de oude tradi ties wat er te redden valt en grijpen naar machtsmiddelen. Men kan een ontwikkeling niet stui ten en zeker niet een vroegere toestand herstellen. In deze krampachtige houding is het evangelie de bevrijdende kracht. Er wordit in siteden en dorpen door ker ken en missies gewerkt. De bevolking komt om raad vragen, niet alleen voor de ziel maar evengoed voor het lichaam. Wier hier vreemd tegenover staat vergeet De uitbreiding was dringend nodig,1 of een min of i hoewel het feit, dat enkele jaren geleden plaats hebben i de Martha-Stichting officiële opening zal oja, wanneer dit zal QB i«a. u.«.-ow«.w..# eigen tTl'cu-af- zijn. Voor afronding van het geheel is deling kreeg, wel „lucht" heeft verschaft, het nl. nodig gebleken, dat ook het - niet zo, dat tal van ouders het speelterrein wordt vergroot en hiervoor blamage voelen wanneer hun moet de vereiste goedkeuring nog af- kind naar die school moet, school ook in haar uitgebreidi te klein zijn. De Koningin Emmaschool tijd gebouwd onder architectuur van de heer W. Brouwer alhier. Voor die tijd moderne onderwijsinrichting; nü zeggen we, met té weinig licht. Het ge bouw lijkt aan de buitenkant wat som ber. En hoewel het nieuwe gedeelte zich architectonisch geheel aansluit bij het oude. doet dit toch veel prettiger aan. omdat alles zo prachtig licht gehouden se nieuwe leslokalen en een gymnastiek- of ontspanningslokaal bij gebouwd. ook nu naar ontwerp en onder toezicht van de heer Brouwer. Het nieu- ve gedeelte heeft ook een eigen ingang, lie verband houdt met het voornemen, lat men heeft betreffende het onderwijs ian de school. De secretaris van het ichoolbestuur, de heer S. J. Koning, die :ich ook voor deze onderwijsinrichting en volle heeft gegeven, verzocht ons hierover nog niet te schrijven. Eerst gedurende 25 jaar onder leiding an de heer M. Lablans, nu weer enkele iren met als hoofd de heer H. G. Wij- lans. is er steeds naar gestreefd om voor e aan de school toevertrouwde kinde- ;n de beste onderwijsmethode te vin den En velen kwamen tot een normale positie in het maatschappelijk leven. Kansen De uitgebreide school zal nóg meer ge legenheid bieden tot specialisatie en die kansen /.uilen stellig worden gebruikt. Ons kon nog niet worden medegedeeld komen. Maar het ieder geval verheugend feit, dat men met het onder wijs zelf de vleugels reeds meer kan uit slaan. In de nieuwe, keurig uitgevoerde lokalen zal het voor de kinderen (en de leerkrachten) prettig toeven zijn. BENTHUIZEN Tjjdrede Volgende week woensdag houdt ds. E. du Marchie van Voorthuijsen, oud-Geref. predikant te Leersum, in de kerk der Geref. Gemeente een tijdrede voor de S.G.P. De bijeenkomst begint om half acht. Nieuwe postcommandant Ter opvolging van de heer Kik is tot postcommandant van de rijkspolitie alhier benoemd, met ingang van 16 augustus, de heer W. Muilwijk, wacht meester eerste klasse der rijkspolitie, wonende te Oegstgeest. De heer Muil wijk is gehuwd en heeft twee kinderen HAZERSWOUDE Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer G. v: faven Mzn, is geslaagd voor de heeft ƒ105 opgebracht. VISSERIJGOLFJES Gisteren ter markt Van de trawler- en Noordloggervloo waren gisteren de VL 27 Burgemeester Heusden" aan de markt met 770 kisten van 21 juli. waarvan 550 met haring, 100 wijting, 120 kleine kistjes haring er stuks stijve kabeljauwen. De VikingbanK met 1030 kisten van 24 juli, waarbij makreel. 600 haring en 20 stuks stijve met de ..Postboy" (25 juli) met 1070 kis ten, waarvan 950 haring en 200 klei kisten haring. De opbrengst De regels grote kabeljauwen gingen voor export naar België van de hand f 160 tot f 180; de kleine deden f 72 f5 en de kisten leverden f 212 f 220 op, terwijl de kisten kleine kabeljauwen f 160 f 208 deden. Grove schol haalde f 56 f64; middelschol deed f56 to*, f64 en zei schol f55 tot f58, terwijl voor de ene f 47 tot f 50 kwam.' Grootmiddeltong haa de f5 tot f 4.80(!) per kilo; de kleinmidde) deed f 4.40 de enen f 3.80 f 4. Binnenlandse brandprijzen De staking heeft de binnenlandse han del kennelijk gealarmeerd: er werd voor een kilo tong gisteren f 5,50 tot f 6,50 betaald! De torgul deed f23; de middel f49 en de grove f 55 k f60; voor de ma kreel kwam f 23 a f 27 en de haring no teerde f 16 tot f 19, terwijl de kleine kis ten haring f8 tot f7,50 noteerden. Braad eohelvis is verkocht voor f 27 tot f 38 en de sohol III voor f 34 tot f 44, terwijl de wijting f 15 f22 opleverde. Leng boekte f86 en zwarte kool f61 tot f80. met f44 f 50 voor de schol II Na een stille vrijdag nog geen traw lers bekend komt zaterdag de KW 176 met 630 kisten vis, waaronder 500 mei haring en 100 makreel plus 30 wijting. In i uit 34, 12, 72 Vertrokken: KW 151, 159, 57, 17, 44, 65, 18, 49, 175, 89. 64. 38, 126, 73. 41, 32, 140, 162, 40, 48, 35, 58. 98, 96, 79. 72. 165. 27. 210. 62. 88, 94. 34. 77, 56. 178. 128. 1SIEUWVEEJS Middenstandsdiploma Voor het middenstandsdiploma slaagden onze plaatsgenoten de dames C. Bos, H. van Griethuizen en D. van den Hoorn en de heren H. Roof eri N. G. van Keesel. Pastorie weer bewoond De pastorie van de Hervormde gemeen, te, die onlangs door de kerkvoogdij aan de Gemeente is verkocht, heeft tijdelijk weer bewoners, al is het dan geen pre dikant met zijn gezin. Zij wordit bewoond door een gezin uit .Almelo, waarvan de man als boekhouder zijn werkzaamheden in Nieuwveen heef*. VOORHOUT Raadsvergadering Hedenavond half acht komt de raad bijeen. Er staan slechts twee punten op de agenda: Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de achtste wijziging van de begroting 1956; rondvraag. elkaar beïnvloeden, aanzien hiervan merkte dr. Van Bey. op dat de methoden, dat lichaam Ten aanzien h 'n Verzuurde vacantie? Nu Ieders maaltijd weer die snerpende zuurbrand? „Gezellig* als je zó uit bent! Zorg dat zoiets U niet overkomt - neem Rennies mee! Ook de hevigste zuurbrand wordt door Rennies onmiddellijk geblust - nog vóór de pijn opkomt is zij al verjaagd. Een even ideale als simpele remedie - 'n Rennie neemt U net als een snoepje - zonder .V.* water of wat ook. Wie Rennies mee op reis**.*. neemt, laat de angst voor brandend maagzuur thuis. Onbezorgd kunt U alles eten.V wat U verkiest! Het i6 duidelijk, dat ook de bolilenbe- -ijven met een gebrek aan personeel zit ten. Vooral nu. m de zogenaamde ..pak- tijd", waarin alles en iedereen een koorts- werkt wordt, dvkwij'ls zijn verouderd. Er I achti-ge haai?; heeft en handen- tekorl werkwijzen komen. Het is komt. En daarom had men h:er behoor- nodig dat men zich bezint op de vraag lijk omhoog gezeten, wanneer de 1 eer hóe de buitenkerkelijke bevolking in aan-lingen dier middelbare scholen niet zo tuk •aking me', het evangelie te brengen: alle waren geweest op geld verdienen. De af- ïgocentrisch handelen van Kerken moet gelopen weken waren er. zo zegt de heer worden uitgebannen. j Maas, bijna 2000 aan de slag in hoofd- zaak aan de bollenpel'tafels. Ze kwam uit Leiden. Haarlem. Rotterdam. Amsti Arbeidsmarkt gewest Lisse De grafiek hangt in het arbeidsbureau te Lisse.Zij is keurig uitge voerd in drie verschillende kleuren; groen en geel en lichtbruin en ver telt het verloop van de arbeidsmarkt in de bollenstreek in de afgelopen elf jaar. De eerste jaren na de oorlog laten een allesbehalve opwekkend beeld zien; steeds hoger wordende „pieken", die een groeiende werkloos heid in de wintermaanden verraden. In 1951 kwam de lijn op het hoogste punt en registreerde men het grootste aantal werkzoekenden na de tweede wereldoorlog. Toen kwam de ommekeer. Nu is het zo, dat de lijn op een niveau is aangeland, zó laag als zij nog nooit is geweest. En de directeur de heer G. Maas, vertelt dat er in het gehele gewest Lisse dat notabene Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Kat- wijk, Valkenburg en Rijnsburg omvat! eind van juli slechts 30 werk zoekenden stonden ingeschreven, terwijl er vraag was naar--.. 592 ar beidskrachten. j kan verdienen. Na het rooien breekt al 'spoedig de planttijd aan en als dat allle- Eigen vormen In verband met de evangelieverkondi ging en de eredienst wees spreker op het eigen vormen, die niet door de Europeaan worden opgelegd, maar door de bevolking zelf gevonden. Hei Westen vergeet dat het een eeuwenlange beschaving achter zich heeft, die sterk beïnvloed ls door de oude Grieken. Deze geest ls Afrika vreemd. Het evangelie :elf is niet te verafrikaniseren, maar wel vat de vorm betreft voor Afrikanen aan nemelijk te maken. Visie Dr. van Beyma gaf een uiteenzetting van de visie, die in de besluiten van de Wereldraad van Kerken is vastgelegd en die hierop neerkomt, dat de Chris tenheid de bevolking in de onontwikkel de gebieden, waartoe ook Centraal-Afri ka behoort, moet doen inzien dat deze snelle sociale veranderingen niet goed of slecht zijn, maar onvermijdelijk In de nieuwe samenleving is niet ieder voor zich alleen verantwoordelijk, maar ook voor de ander. Er zijn groepen van men sen die zeggen, dat het Christendom zich beter niet met politieke aangelegenheden kan bemoeien. Spreker zei van mening te zijn, dat het gehele leven van de christelijke overtuiging moet zijn door trokken en dus is elk levensgebied van belang, ook het politieke terrein. Het evangelie geldt voor de gehele mens, overal op de wereld. dam en zélfs uit Utrecht Steekproeven hebben aangetoond, dat het voor scholieren een noodzaak is in de zi geld te verdienen Niet alleen om hui kantie zelif te kunnen bekostigen, ook om een bijdrage te Leveren in de dieko6ten. Er heeft !n de zomermaanden nog een „trek" plaats. De bollenstTeekbewoners, die in de slappere tijden aan de havens in Rotterdam en Amsterdam werken, la ten de schepen rustig deschepen en gaan in de streek aan de gang. Niet om dat men anders banig ie dat de bollen niet op tijd uit de grond zullen komen, omdat men met „aangenomen werk" meer De Katwijkse zeeverkenners zijn onder leiding van de schip pers Haasnoot en Ravensber- gen naar Vinkeveen vertrok ken en amuseren zich koste lijk op de Loosdrechtse Plassen. Ze houden allerlei wedstrijden en doen dat met een vinding rijkheid, die een padvinder siert. Onze fotograaf trof de zeeverkenners op de kampeer plaats. Ondanks de regen is de stemming onder de jongens best. Foto D. Kruyt. maal weer aahter de rug is, wijst de ka lender al weer november en wordt men aan de havens dankbaar opndeuiw aange- Kwetsbaar Ondanks de hoogconjunctuur, ondanks het feit, dat ook op de arbeidsmarkt de vraag het aanbod vele malen overtreft, blijft de heer Maas van mending, dat spe ciaal de bollenstreek zeer kwetsbaar blijft. En het is daarom, dat men op heit arbeidsbureau te Li6Se de geleidelijke uit breiding van de bestaande industrieën en de vestiging van nieuwe in deze contreien met genoegen bekijkt. Veel variatie in werkgelegenheden maakt de arbeids markt in de bollenstreek minder gevoelig en mede daarom heeft men vanuit Liss® ook sterk gewezen om de omschold ngsmo- gelijkheden op de Rtfkswerkplaatsen, waarvan velen een dankbaar gebruik heb ben gemaakt Wait de mannelijke bevolking fn het ga- west Lisse betreft: 28"/o wenkt in de nlj- verheid (industrie en ambacht). 29®/o In de land- en tuinbouw, waarvan de bollenteelt een zeer grote plaats inneemt, 6*1» in de visserij en 37V» in de dienstensector (bol- lenveilingen. beure. hotels, enz.). Van de vrouwen in het gewest Lisse werkte 14% in de nijverheid, 6% in de land en tuinbouw. 4"/« in de visserij en de rest in de dienstensector. Zeer opmerkelijke Emigratie Typisch was het ook te horen, dat hoogconjunctuur of géén hoogconjunc tuur! dc emigratie omvermimderd blijft voortgaan. Dank zij een gunstige regeling, die Iet 1 'juli j.l. van kracht was, gingen diit jaar heel wat gezinnen naar de Ver. Staten. Verder stonden Canada. Nieuw Zeeland en Australië eng ün de gunst. De bolilenstreekbewoners. die emigreren, doen dit in hoofdzaak omdat ze voor hun kin deren te weinig toekomst-mogelijkheden Eri inmiddels breidt de bevolking zich ook in het gewest Lisse flank uit. De man nelijke bevolking kwam sinds 1947 van 42.656 op 51.592 en de vrouwelijke in het zelfde tijdvak van 41.81-1 op 50.476. En ook in verband daarmee zal het interessant zijn te zien wat de rapporten van het LEI en het ETI over de toekomstige werk gelegenheid in de bollenstreek zuMen zeggen. LISSE Straatprcdiklng Morgenavond 8 uur is er straatpredi- king in de Narcissenstraat te Haarlem mermeer. Spreker is de heer A. van Aalst De heer T. Scholte houdt een vertelling kinderen met behulp van het flanelbord: Geslaagd De heren B. Baars, L. van Rooyen en van der Zwet slaagden voor het prak- tijkdiploma Nederlandse taal en handels correspondentie. Tent geborgen Tengevolge van de opnieuw opgesto- sn storm dreigde gistermorgen een grote tent van Youth for Christ, staande bij het sportpark, in elkaar te storten. Met behulp van de brandweer is de tent geborgen. Hoog cn laag water Zaterdag 4 augustus: hoog water 0.44 1 13.23, laag water 8.52 en 21.27. Waterpolo. De uitslagen van de wed strijden, gespeeld voor de zomercompeti- title van de K.N.Z.B., luiden: heren: hoofdklasse: GZC—AZ en PC 4—2, SVH—HZ en PC 1—6, Meeuwen— t IJ 4—1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7