CHRISTFIIJK 1 BWaüs 1 r KANTTEKENING Prof. dr M. J. A. de Vrijer morgen vijf en zeventig jaar Boek Snelle toeneming van aantal Tor ad ja-kerken op Celebes Een brief aan de kerkeraden en een open brief van prof. Haitjema s-sShEHSJ&Z De regenramp 2 (Van onze kerknieuwsredacteur) Morgen wordt prof. dr. M J. A. de Vrijer vijfenzeventig jaar. En in september zal het vijftig jaar geleden zijn, dat hij de kansel opgeleid werd. Dat was in het landelijk Odijk. Vandaar is zijn weg gegaan langs Bloemendaal, Amsterdam, Utrecht, Hemmen en Soest; een wonderlijk zegenrijke weg door Gods wijngaard. Hoewel dr. De Vrijer aanvankelijk vooi het kantoor bestemd was, ging hij theo logie studeren aan de Utrechtse Univer siteit. In 1906 betrok hij de Odijkse pastorie. Zijn leraarschap aan het chris telijke gymnasium te Utrecht deed hem zich bezinnen op de waarde en het resul taat van het godsdienstonderwijs op de middelbare school. Een brochure „De dominee en zijn jongens", het resultaat van een enquête over dit onderwerp, was er de eerste neerslag van. In zijn eerste pastorie zette hij ook zijn studie voort, die als eerste van een reeks weten schappelijke werken zyn dissertatie „Henricus Ragius, een Cartesiaan aan de Utrechtse Universiteit" opleverde. Naast het gewone pastoraat in de gemeente Odijk beoefende dr. De Vrijer reeds hier een bijzonder pastoraat: vele Utrechtse gymnasiasten vonden de weg naar Odijk, later ook gymnasiasten uit het gehele land. toen dr. De Vrijer bij het werk van de Christen-Gymnasiastenbond betrokken werd en de conferenties begon bij te Hier vinden we drie lijnen die In dr. De VrUers ambtelijk werk zijn aan te wijzen: organisatie van het pastoraat (de enquête), maar dan ook van pastoraat (de titel van de enquête); spe cialisme naast het gewone werk middelbare scholieren, later studenten predikanten); grote belangstelling vi Advertentie Vrouwen! Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pynverdijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. By apotheek en drogist 0,95, 2,40 en 8,88. VAN DE DAG Algemeene Nederlandse Systema tisch Ingerichte Encyclopedie. Uit gave van n.v. Amsterdamse Boek en Courantmaatschappij. Van de A.N.S.I.E. verscheen het twee de deel. Een derde deel zal het alfabe tische register zijn, zodat over de eerste twee delen samen nu een oordeel kan vallen. Daarbij moet ons van het hart, dat wij iets tegen het systema tisch ingericht-zijn hebben. Natuurlijk is het zo. dat de encyclopedie oorspron kelijk een samenvatting beoogde te ge ven en dat die samenhang in het al- phabetisch systeem, zoals dat gangbaar is. verloren gaat. Aan de andere kSnt geloven wij. dat er meer behoefte be staat aan naslagwerken dan aan lees boeken. Mogen wij ons daarin eventueel vergissen, een ander bezwaar is van minder praktische aard: wie samenvat en verbanden legt, kan niet anders dan minder objectief zijn dan een feitenver zamelaar. Zelfs deze laatste kan gedach ten een kant opdwingen, hoeveel te meer de syntheticus. De A.N.S.I.E. is hier en daar een boeiend leesboek. Maar het is eenzijdig, niet zo erg ..algemeen", en voor het echte gebruik weinig geschikt. En er ko men hinderlijke fouten in voor. de tjjd rond de „oude schrijvers", uitge breid tot de mystiek ln het algemeen. Na een korte periode in Bloemendaal werd dr. De Vrijer predikant te Amster dam, de grootste en toen ook de „minst levende hervormde gemeente ter aarde", eerst in de wijk rond de Zuiderkerk. later in de tegenwoordige Oudekerk gemeente, in het schijnbaar ontvolkte en kerkelijk gedesorganiseerde „duistere" deel van de binnenstad. In 1935 werd hij als opvolger van prof. dr. A. M. Brouwer benoemd tot kerkelijk hoogleraar te Utrecht. In 1947 ging prof. De Vrijer met emeritaat; twee jaar later verhuisde hij als hulpprediker naa pastorie te Hemmen, waar hij ruimte had velen te ontvangen, die bij hem om raad en rust kwamen. Korte tijd was hij daar na geestelijk verzorger van het sanato rium Zonnegloren te Soest. Als herder van herders en toekomstige herders is prof. De Vrijer velen tot zegen geweest; als Amsterdams predikant heeft bij het diakonaal-maatschappelijk werk sterk gestimuleerd; als wetenschapsmens heeft hy de kennis vap de Nederlandse —i niet onaaniien- F N als mens, als gelovige is hij een bescheiden man, ondanks de soms ietwat luchtige zelf ironie, waarmee hij soms van zichzelf spreekt. Vaak hoort men hem zeggen: wat ik ben heb ik aan mijn vrouw te danken („Mar leentje, die naar de hemel ging"). De mystiek is hem niet alleen een object van onderzoek, maar hij leeft zelf uit en zeer gezonde mystiek. Ligt hier misschien het geheim van de zegenrijke weg, die hij in de kerk is gegaan? Vervroegd emeritaat Wegens voortdurende ongesteldheid zal ds. H. A. Piersma. predikant van de Gereformeerde Kerk te Stadskanaal emeritaat aanvragen. Ds. Piersma werd in 1899 te Gronin gen geboren. Hij bezocht het Wülem Lodewykgymnasium aldaar en stu deerde aan de Theologische School te Kampen. Op 29 november 1925 werd hij te Sleen in het predikambt beves tigd. Hier Jieeft hij een evangelisatie gebouw op ..Het Haantje" gesticht. In 1929 werd hij predikant te Anjum en in 1948 verbond hij zich aan zijn tegen woordige gemeente. Reeds geruime tijd heeft ds. Piersma ziekteverlof. Beroepingsiverk GEREF. KERKEN Benoemd tot directeur van het Gere formeerd maatschappelijk werk in Zuid- Holland: J. D. Koers, geestelijk verzor ger van de Stichting Bloemendaal te Loosduinen, die deze benoeming ook heeft aanvaard. Advertentie HANDEN DESINFECTEREN maar dan ook goed doen l UNICURA G-ll DESINFECTERENDE ZEEP Een ander geslacht „En het volk zeide tpt Jozua: de Here onze God zullen wij dienen en naar zijn stem zullen wij horen." Dat staat in het laat ste hoofdstuk van het boek Jozua. Het vervolg vindt u in hoofdstuk twee van Richteren: „Het volk diende de Here gedurende heel het leven van Jozua en van de f oudsten die Jozua overleefden en die heel het gro te werk gezien hadden dat de Here voor Israël gedaan had. --Na dat ook dat ge hele geslacht tot zijn vaderen vergaderd was, kwam een ander geslacht op dat de Here niet kende noch het werk dat Hij voor Israël gedaan had. Toen deden de Israëlieten wat kwaad is in de ogen des Heren en gin gen de Baals dienen." Nu zijn er deze vragen: Begrijpt u waarom het zc broodnodig is dat u en uw kin deren regelmatig naar Gods huis i, naar de kerk waar Zijn naam gepredikt wordt? Begrijpt u hoe broodnodig het is dat u thuis met uw kinderen de Bijbel leest, met hen bidt, hun EEN WOORD VOOR VAN DAAG Zendingsdag Geref. Zendingsbond Zending concentreert zich steeds meer op onderwijs en medische zorg flAT de liefde voor de zending in de Ned. Herv Kerk nog sterk leeft, en hier het roepingsbesef voor dit werkniettegenstaande de naoorlogse ver wikkelingen, nog ongeschokt bestaat, daarvan was gisteren de 45ste lande lijke zendingsdag, uitgaande van de Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk, weer gehouden in het Driebergse bos, een duidelijk bewijs. Niet minder dan 5.000 leden van de <erk waren naar Driebergen gekomen om hier op indrukwekkende wijze hun belangstelling voor het werk van de de zending te demonstreren. Op indrukwekkende wijze, want het dwingt respect af als zoveel mensen een grote reis maken om dan in de open lucht een dag door te brengen, terwijl de weersomstandigheden verre van gunstig zijn, of duidelijker gezegd, het was een regendag, die De Bilt reeds had aan gekondigd. Het gebeurde in de ochtendbijeenkomst, dat een der sprekers zijn rede zelfs moest uitspreken voor honderden uitgestoken paraplu's, maar onder dit geïmproviseerde regendak werd door de enorme schare met opvallende in teresse geluisterd. Nee, de regen was hier geen spelbreker, niemand klaagde over het weer: er heerste daarentegen een prettige opgewekte stemming, die ieder goed deed. De ry van sprekers werd door ds. A. Meijers uit Utrecht, die opriep niet te verslappen of te ver- vertelt van God en Zijn werk en dat uw leven voor hen een voor beeld is? Na ons komt een ander geslacht laat het niet onze schuld zijn dat zij de Here niet kennen noch het werk dat Hij voor ons heeft! Advertentie CAMERAS FILM Melodie en woord der Ethergolven ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 12 00 Gram: 12.30 Land- en tulnb meded 12 33 Gram; 13.00 Nws; 13.15 VABA-Varla 13.45 Sportpraatje; 14.00 1330 Lichte am; 14.3" ontspai volkstui nnlng, caus; 14. 15.12 Rep, 15.35 HoUand Puzzel mee HORIZONTAAL: 1 Orgaan der vissen. 3 Wapen. 7 Spil. 9 Zangnoot, 10 Lepel kost, 12 Plaaggeest. 14 Geslacht. 15 Pech, 20 Ernstig, 21 Vod, 22 Verlaagde toon. 24 Zangnoot. 25 Verworpeling, 26 Zou- VERTIKAAL; 1 Onduidelijk. 2 Be staat. 4 Slede, 5 Bezorgd, afgeleverd, 6 Vreemde munt. 8 Dier. 10 Schrander. 11 Staatsman. 13 Tandeloos zoogdier. 15 Vluchtheuvel, 16 Bijwoord, 17 Deel van de bijbel, 18 Kledingstuk. 19 Ruw, 23 Zangnoot. 24 Kindergroet. OPLOSSING PUZZEL NO. 479 HORIZONTAAL; 1 Robijn. 4 Sneu. 6 Is. 8 Si. 9 De. 10 Ha, 12 Marmot. 15 Erp. 17 Ego. 18 Peilen. 21 Eg. 22 Es. 23 E.o. 25 K M 26 Spin. 27 plaat. VERTIKAAL: 1 Ruim, 2 Bier. 3 IJs, 4 Schepel, 5 Es, 7 Betogen, 9 Doge. 11 Ares. 13 Are. 14 Me. 16 Pi, 19 Lama 20 Nest. 24 Op, 25 KI. •olist; 16.35 Boekbespr; 16 50 Z.K.H Pri: kaart; VPRO: 19 40 De Bijbel i phase Nat. Anjer VARA: 20.00 Nw Gram: 9.00 V.d. vrouw; 10.00 V.d. kleuters: 10.15 Gram; 11.00 V.d. zieken; 11.45 Gram; 12.00 Angelus: 12.03 Gram; 12.55 Zonnewij zer: 13.00 Nws en kath nws; 13 20 Lichte muz; 13.50 Gram, 14.00 Boekbespr; 14.10 Instr Octet; 14 20 Gram; 14.40 Amateurultz; 15 00 Kron v Letteren en kunsten; 15.40 Amateursultz: 16.00 De schoonheid van he Gregoriaans; 16.30 Gram; 17.00 V.d. jeugd, 17.40 Gram: 18 00 Lichte muz; 18.15 Journa listiek weekoverz: 1825 Gram; 18.30 Pari overz: 18 40 Gram: 18 45 Idem: 19.00 Nwt 19.10 Gram; 20 00 Inleiding laatste fase Na tionale Anjer-actie door Z.K.H. Prins T hard. 20 05 Gram. 20 20 Act; 20.35 De wone man; 20 40 Eureka; 21.30 Gram; Wij luiden de Zondag in! Aansluitend Av gebed en liturg kal; 23.00 Nws; 23.15 in Esperanto; 23 22 Dansmuz; 23.45—24.00 Nederland. E atleUekwedstrd 16.30 Lichte kind; 17.55 Weerber; 18 00 Nws; 18.15 S 18 30 Lichte muz: 19.15 Pari oven; Interv: 20.00 Gevar progr; 2100 Nws; Hoorsp; 22 45 Litanie; 23.00—23.08 Nw: Sport; 13.35 Lichte 4.00 Ork conc; muz; 15.25 Sport; ber: 12.34 Gram Almanak: '4.30 Gram; 16.00 Acc 18.30 Accordeonre. 17.10 Orgelrecital: 17 45 Koe gelrecital: 18.18 Koorzang: 18.30 19.00 Nws; 19.40 Gram; 20.00 20 30 Operettemuz; 2100 Lichte i Nws; 22 15 Grim: 22 30 Joodse vo 23.00 Nws; 23 05—24 00 Gram. Brussel 484 m: 12 15 Gram; 1 13.15 Verz progr; 14.00 Holland Falstaff opera; 18 30 Lichte muz; 17.10 Lichte muz: 17 30 17 45, 18 3 Gram; 19.30 Nws; 20 00 Gram: en 21.30 Gram, 22.00 Nws; 22 muz; 22.55 Nws; 23.00 Lichte muz; 10 30. 21.00 .15 Lie" 23.55 N' Overwegingen naar aanleiding van de Oproep /-vNDER DE VELE V' reacties op de syno dale Oproep zijn er twee, die wel bijzondere aan dacht verdienen. De mensen, gelijk deze verhou ding door Jezus Christus bepaald wordt. Het gaat hier toch om de verhou ding van volk en volk, cul tuur en cultuur, continent continent. Prof. Haitje- ziet in deze z.i. foutie- aanpak hoe het demo cratisch personalisme nog een zodanige overeenstem- Gods bevel ming met de volkerenige- stelt om „de opdracht, die meenschap, dat zowel de ens in de historie toeviel ste is eieenliik een reactie beste behartiging der be- voort te zetten en tot vol- 1 r j j volkingsbelangen als de einding te brengen". °P het vele stol, dat reeds grootst mogelijke staatkun- bij vergeleken steekt de altijd zijn duizenden, is opgewaaid en komt van dige stabiliteit redelijker- Oproep van thans toch wel tienduizenden verslaat. En Wet Wed mnrleramen wiJs gewaarborgd is". ongunstig eenzijdig af! Er daarom moet tegenover het breed moderamen schijnt thans in het geheel iedere monopolistische ten- van de generale synode geen „licht van het Woord denz van dit personalisme ,,lf Rinnan nan maand huldl" t t.t™.Gods" meer te vallen over de rechtmatlElield van de sell Binnen een maand, van Nien»-Giunea aanvecht- de lwerfe theocratisch- theocratisch historische nadat de Oproep aan de baar en onieker wuien historische richtlijn voor visie worden verdedigd, kerkeraden der Ned. %t* VI** «Üa.» het christelijk denken. Van- Herv. Kerk ia verzonden, SSS-*!? Jf ïïKï fen derde.-Een fcerltrech- hehhen zowel de kerke- heeft het recht en de ologlscne kort®luumgen- telyk bezuiaar, dat nl. O plicht ontleend een Oproep perste- Uit ietwat de Raad v00r de Zending de classicale tot bezinning te doen uit- "V*. ielwal u.;.—j j— Den gaan op een stand van za- krampachtige ar*gst ken, die minder aanvecht- tadeu vergaderingen Haag een schrijv vangen met als werp: Overwegingen naar aanleiding van de Oproep tembervergaderingen lot bezinning inzake Nieuw-Guinea I gedateerd 23 juli 1956). ont- baar Is cn ten goede ider- komen aan de bevolking Nieuw-Guinea. Wan- deze zaak in de sep- ™aar' n der Gods n»i, de orde zal worden gesteld, wordt *®8®nop voorgesteld de Raad de Zending toelichting Na enige opmerkingen over de reacties (die voor de synode niet onverwacht gekomen zijn) op de Op roep en het gezag en de wordt de doen geven bij monde vraag beantwoord: Waar deramen der generale sy- liggen de hoofdaccenten in node der Ned. Her de oproep? in „Woord Kerk Dienst" van 28 juli 11. van de hand van Dit is uiteraard het be- prof.^ dr. Th. L. Hajtjem; langrijkste onderdeel dit tweede geschrift hoogleraar vanwege de Ned. o-o-Het Hervormde Kerk aan de wil misverstanden uit de Rijksuniversiteit te Gro- weg ruimen. De eerste ningen. Niet zonder be- drie paragrafen van de Op- vreemding en_ diepe roep willen slechts de ac- ontrustinig tualiteit en de veelzijdig- genomen heid o (orgaan van bijstand der tweede°wöpenba- Synode) wel zeer sterk ringsbron is de huidige naar voren treedt. Van missionaire passie fel afke- hem toch ging het initio- 1 rig van iedere positieve tief uit jk meen" aMus ,T h°°"er?ar' doch men ziet er blijkbaar -fc* ™den h">T niet tegenop om „het hui- tegen het gevaar van de dige tijdsgewricht" in de centraliserende tendens, wereldpolitiek, en ook ,,de de deskundigheid van de concrete situatie" in het synodale organen van bij- ontwaken der volkeren in sjand tegelijk met de lijn bijna"zeWs naardien» tot eerste openbaring?- al te dik aangestreept, te bron te maken in plaats waarschuwen. In het pres- van tot doorbraakplaats. byteriaal-synodale kerk- waar Gods openbaring recht blijve de lijn „van doorheen slaat met haar beneden naar boven" ge- ïl^'SS'd. ZZ «>al niet de stem van de concrete essentieier, dan de lijn situatie de stem van God „van boven naar beneden en zijn gerechtigheid zon der meer te horen. Want hoewel prof. Hai- Ten tweede; begrippen, tjema de „lijn van boven o die in een persoonsethiek naar beneden" (de leiding ontrusting heeft hij kennis alleen maar ten volle zin van 5oven-af; de centrale de synodale fu""en hebben, worden kri- tóndeIijfce leiding) steeds E TWEEDE REACTIE, waarop wij doelden. Open Brief het vraagstuk- overwegingen. Over Nieuw- tiekloos toegepast op volke- vertuiaina j. riuinoa oic „niitiet nm, ren als zodame. Zo bnv. mei overtuiging zegt gelegd op de vierde para- ma zich geen oordeel i het Neder- hij pleiten i op de Kerk. Teleurstellend kan terughouden zijn voor ieder, die „met gro- zuiver-theologische aard. Schriftwoord, dat ««e e.j.. kejjng van e moderamina te overtuiging een bepaal- te _194_5_ had deJoenmalige Sfi): der Provinciale Kerkver- de oplossing voorstaat wel, dat de synode moge nog eens nadrukke- °-a- aaT1 "e Hervormde lijk worden gememoreerd!) Kerk inzake het probleem in haar Oproep duidelijk Nederland-Indonesië. naar voren heeft gebracht, adviesschrijven va-, dat zij het niet de taak aan gemelde minister liet yin« öe-hoorde, der Kerk acht een oplos- nadrukkelijk twee richtlij- dus niet zo maar. zoals hun principiële beteke- genover de personen der tot het wezen van iedere in beneden naar boven" dient een rechtsorde georgani- in het geding gebracht te seerde volksgemeen- WOrden, opdat het beeld 1946 schap niet de zelfhandha- van het Gereformeerd Kerkrecht niet geschonden n_ worde, en zo nodig de al •is te eenzijdige voortvarend- vol- heid op de lijn van boven strekte levensoffer. naar beneden" tijdig ge- Reeds in 1945 wees Van remd kunnen worden, r r- Ruler op de onjuistheid om roorda, door pubukatie de kwest'e-Nieuw- zal bereid moeten zijn. zijn .-die van het gepassioneer- aanspraken om alleen op de. missionair geladen eigen gezag Nieuw-Guinea toe regeling ;eopend tragen by het zendingswerk, wanneer de oogst niet gezien wordt. Hierbij moet geduld geoefend worden, want de wasdom is immers alleen van God. Wij hebben slechts te doen wat onze hand vindt om te doen: het zaaien met ver wachting, in de zekerheid, dat de ar beid niet ijdel is in den Here. Met grote aandacht werd er geluis terd naar wat dr. H. van der Veen te Oegstgeest, die vele jaren in Celebes heeft doorgebracht, uit zijn zendings ervaring vertelde. Naar zijn mening gaat de Toradjakerk thans één belangrijke kerken in Indonesië wor den. Ds. G. Split te Ermelo sprak over de noodzakelijkheid van de zending voor een kerk, die leeft. Een kerk, die niet aan zending doet heeft iets do- digs. Wanneer we de woorden Gods in ons opgesloten laten dan versterven en verstikken ze. De zending kwam juist voort uit de stuwing van het Woord, waaruit de Kerk leefde. RENDING en kerk hebben elkaar nog nodig op Celebes, zo meende ds. P. van Wakeren te Stad aan .het Haïingvliet, al bestaat er tegen deze band wel veel verzet, zowel van bin nen uit als- buiten af. Vooral van bui tenaf is de tegenstand op Celebes groot. De zending zien velen als een woekerplant van koloniale origine. Er moet dan ook rekening mee gehou den worden, dat straks naar dit eiland met zijn reeds 300.000 bekeerde To- radja's geen zendingsarbeiders Nederland meer gezonden worden. De volgende spreker ds. C. Treure uit Ederveen wilde evenwel niet te zeer zien op de omstandigheden, die tot pessimisme zouden kunnen verlei den. De zending staat er niet slecht voor, zo verklaarde hy. God zelf zal de begeerte tot het christelijk geloof onder de Toradja's werken en Hij zal ze samen brengen van oost en west, van zuid en noord. Ds. J. de Lange te Nunspeet, zen- dingsdirector, sprak het slotwoord en riep na al het gehoorde en gesprokene op tot de daad. Ook al doen de men selijke overwegingen dikwijls vragen, heeft het nog wel zin? God geeft het bevel. En op dit bevel hebben ook de apostelen gehandeld, zelfs toen de overheden ze verboden. In een gesprek deelde ds. J. de Lange ons nog mede, dat zich op het ogenblik drie Nederlandse theologische studenten voorbereiden om op uitno diging van de Toradja-kerk op Cele bes (het zendingsterrein van de G.Z.B.) te gaan werken aan de theologische opleiding van pandita's, Toradja-pre- dlkanten. Binnenkort wordt het afkomen van het visum verwacht voor mej. dr. A. van Riessen, die als arts naast dr. J. J. Goslinga zal gaan werken op het zendingsterrein. In de toekomst zal het zendingswerk zich sterk gaan oriënteren op de dische en onderwijszijde om zo pastorale werk steeds meer aan pandita's over te laten. Hun aantal is echter nog veel te gering. Op het ogenblik is alleen ds. Balke nog als zendeling voor G.Z.B. in Celebes: er zijn voorts uit Nederland één medicus, twee onder wijskrachten en twee verpleegsters.- Het aantal pandita's, dat thans in tieve dienst is, schatte ds. De Lange op vijftien. Tengevolge van de gue rilla-activiteit zijn de Toradja's na d« oorlog over het eiland Celebes ultge zwermd, zodat het aantal kerkleden moeilyk is vast te stellen. Het gunstige gevolg hiervan is echter, dat bijv. in Makassar alleen al van de Toradja'; het aantal kerken van twee tot zeven is gestegen. Met de Chr. Geref. Kerken, die ook onder de Toradja's werken wordt steeds nauw contact onderhouden: dit geldt ook voor de zendingsdeputaten Nederland. 86. Een enkele keer wilde er wel 6 indringer door de wolken over de kust vliegen en er werd beweerd dat er massa's vliegtuigen in Frankrijk bijeen werden gebracht, maar tenzij Hitier een invasie wilde wagen, zag het er naar uit dat de oorlog was verlopen. Aan een kant jammer. Maar altijd hadden ze Churchill s woorden in gedachten: „De strijd in Frankrijk is achter de rug. Ik verwacht dat de strijd om Groot-Brittan- nië spoedig zal beginnen. Van deze strijd zal het lot van de Christelijke beschaving afhangen. Laten we ons daarom schrap zetten, onze plicht doen en ons zodanig gedragen, dat wanneer het Britse Gemenebest en het Imperium duizend ja ren zullen bestaan, de wereld zal zeggen: dit was hun schoonste uur." Op 11 juli zakten plotseling zware wolken over Coltishall neer en hevige regenbuien beletten het squadron op te stijgen. Bader zat bij de opstel plaats in een stoel te dommelen, toen plotseling de telefoon ging en „Operaties" rapporteerde dat ze een melding hadden van ee tuig, dat uit het Noorden langs de kust kwam gevlogen. Of ze er een sectie op af konden stu- DAN BRICKHILL O MAAR ZO! „Nou, goed! Dan zal ik zelf wel gaan." Hij smeet de telefoon neer en baggerde door de mod der naar z'n Hurricane. Hij moest welhaast op z'n instrumenten opstij gen, zo belemmerde een gordijn van regen het uitzicht en een paar seconden later zat hij mid den in de kletsnatte wolken. Hij riep Ops. Hoor z'n radio op om een koers te krijgen, waarop hij hevige regenbuien beletten het de vijand kon onderscheppen, maar er was re genwater in zijn apparaat gekomen en hij kreeg geen antwoord. Het had weinig zin op z'n instrumenten hoger een onbekend vlieg- te gaan, tenzij hij spoedig boven de wolken kwam. De naald stond iets boven de 300 meter toen hij plotseling boven de wolken kwam en zich in een andere, heldere wereld bevond. Beneden zag hij de kust. Boven hem waren nog meer wolken en zonder informaties van Ops was maar bitter weinig kans dat hij onder dergelij ke omstandigheden iets te zien zou krijgen. Toch draaide hij in de richting van Cromer, veeleer om zjjn eigen geweten gerust te stellen dan dat nemers Corps heeft ..i j tt'- Want hij had zjen komen, hij ging regelrecht de Bader greep de telefoon en antwoordde: „Nee we kunnen geen sectie uitzenden. De wolken han gen tot op de grond en met zulk weer stuur ik mijn vliegers er niet op uit. 't Kan niet ,,Is er geen enkele mogelijkheid'' Het vliegt in de richting van Cromer en we zijn er vrijwel zeker van dat het een vijandelijk toestel is." Ops. drong sterk aan. O, die verleiding! hij een vijand verwachtte te evenveel kans hier een vijandelijk vliegtuig te hébt hem vinden als een dief in z'n kamer. Ver voor hem uit verscheen een stip aan de hemel, een stip die snel groter werd doordat de beide toestellen elkaar naderden. Het kon onmo gelijk een vijand zijn, tenzij een zeldzaam bruta le of een half-blinde, want het toestel kwam recht op hem af. Plotseling zag hij met een schok dat de slanke romp twee vinnen had- 't Was een Dornier! Met bonzend hart draaide hij naar boven op de Dornier toe, die een paar honderd meter van hem verwijderd was. De Hurricane stond al op een vleugeltip toen de Dornier hem zag en omhoog naar de wolken joeg. Lichtende puntjes blikkerden uit de geschutskoepel en toen bracht Bader de vijand in zijn reflector vizier. Hij druk- te met de duim op de vuurknop. gaf een lange vuurstoot en schoot nogmaals. De boordschutter hield met vuren op en de Hurricane joeg achter de Dornier aan, nog altijd vurend. Hij zag niets anders dan een witte nevel en joeg nijdig door de wolken, maar het was alsof er geen eind de witte massa kwam en al gauw begreep hij dat verder zoeken geen zin had, daalde onder de wol ken en vloog op geringe hoogte naar de basis te rug Nijdig belde hij van de opstelplaats Opera ties op. vertelde hun wat er gebeurd was zich weer in z'n gemakkelijke stoel zakken, hoe wel volstrekt niet in de stemming om een dutje te doen. Vijf minuten later rinkelde de telefoon op nieuw. „Zeg, die Dornier riep Ops., opgewonden gevierend. „Nou, een kerel van het Waar uit de wolken omla DE Je (WUKD'I VERVOLGD) MENS blijft een afhankelijk vezen. Hij mag dan trachten, allerlei conjuncturen te beheersen, en hij mag daarin zelfs tot op vrij grote hoogte slagen, machteloos blijft hij, ook tegenover de korte golvingen van de weerconjunctuur. Aangrijpend zijn de mededelingen, gisteren gedaan door de voorzitter van het Landbouwschap. Met een aantal andere deskundigen heeft hij een be zoek gebracht aan enkele ooste lijke provincies en wel bijzonder diep is hij onder de indruk gekomen van de ontstellende gevolgen, die de over vloedige regenval van de laatste weken heeft en zal hebben voor onze landbouw. De bodem is oververzadigd van water. Alleen in Vroomshoop viel in 22 dagen niet minder dan 25 cm. Grote delen van de hooioogst zijn geheel en al verloren gegaan. De aardappeloogst Is, ook weer voor een groot deel, mis lukt- De boeren zij[n genoodzaakt, reeds in de augustusmaand het vee op stal te zetten. Er dreigt een finan cieel débacle. Kortom, men moet gaan spreken van een werkelijk nationale ramp. een regenramp. pjET IS VERDRIETIG, wanneer voor velen de vacantietijd niet datgene verschaft, waarnaar men heeft verlangd en uitgezien. Het leven vergt in deze geestelijk en materieel wel zeer Ingewikkelde eeuw bijzonder veel van ons allen. En wat rust en wat zon hebben wij allen nodig om tot verademing te komen. Straks immers moeten we er maar weer tegen kun nen. Dan is het verdrietig, wanneer de luchten betrokken blijven en de dampkring vochtig. Ernstiger is het intussen, wanneer de landbouw de gevolgen van de weersomstandigheden ondervindt. Ook deze tijd, waarin de mens zoveel vermag, Is de landbouw een bij uit stek conjunctuurgevoelig bedrijf. Men heeft er te rekenen met de prijzen- situatie in de wereld. Men moet af wachten, hoe het zal gaan met zon en met regen en met wind. Niet voor niets houden we onze dank- en bededagen voor de oogst, dagen waarin we graag heel onze arbeid, ook die van de stadsmens, be trekken, doch waarbij we toch nog altijd graag in de eerste plaats denken aan het werk van de landman. £EN NATIONALE RAMP dus, waar bij we slechts mogen hopen, dat de uiteindelijke situatie nog zal blijken wat mee te vallen- Ook dan immers zal het ernstig genoeg blijven. In dit verband willen wij gaarne ondersteunen de suggestie, eveneens gisteren door de voorzitter van het Landbouwschap gedaan, om namelijk te komen tot een nationaal rampen fonds. Ook in deze tijd van toenemen de industrialisatie blijft onze landbouw een nationale zaak, een nationaal goed. Ons volk is een gemeenschap. Wanneer er onder ons volk zijn, enkelen of groepen, die door rampen zijn bezocht geworden, welnu dan ligt het op ons aller weg, ln solidariteit hun leed zoveel als wij kunnen méé te dragen- Dit hebben wij als volk gedaan, toen andere rampen over ons land kwamen. Wij hebben het gedaan, toen het water beukte en ramde tegen onze dijken en polder na polder ver zwolg. Wij zullen het ook moeten en mogen doen, nu het hemelwater de landen heeft doordrenkt en de bodem tot oververzadiging toe bevochtigd is. £)E MENS wij herhalen het blijft een afhankelijk wezen. Er 1 er, die met dit feit geen vrede kunnen en willen hebben. Het komt hun eer van mens te na. Een kort zichtig standpunt, dunkt ons. Want als de mens afhankelijk is. dan is hij het maar niet van redeloze elementen der natuur. Dan is hij het van Hem, Die hem heeft geschapen en Die, zijn on trouw ten spijt, op hem blijft neer- Wij allen hebben het soms nodig, op hardhandige wijze aan onze afhan- elijkheid te worden herinnerd. Men kan zich immers ook te veel gaan ver beelden. Van harte hopen wij, dat wij ook als volk uit deze regenramp deze les mogen leren. Het zal ons alleen kunnen opwekken tot ootmoed, tot solidariteit en daarom ook tot ge hoorzame activiteit. Blindedarmontsteking Willem Ruys en Oranje enterden elkaar De Oranje en de Willem Ruys hebben elkaar op 22 juli de Oranje was op de thuisreis ter hoogte van Jabal Attair aan de Rode Zee op vriendschappelijke wijze geënterd Een acute blindedarm ontsteking van één der vrouwelijke pas sagiers aan boord van de Willem Ruys was de oorzaak van deze ontmoeting. De Willem Ruys had telegrafisch de Oranje om chirurgische assistentie gevraagd. Toevallig was er aan boord van de Oranje een chirurg-met-verlof van de K P.M., dr. Weinmann. die zich onmiddellijk bereid verklaarde de operatie te verrichten. Aan boord van de beide zeereuzen werd rendez-vous gearrangeerd, een sloep werd uitgezet en dr. Weinmann begaf zich aan boord van de Willem Ruys. Hij keerde echter na korte tijd terug met de mededeling dat de toestand van de pa tiënte het toeliet haar naar Aden of Colombo te brengen, waar zij dan in een ziekenhuis kon worden opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2