Dulles stuit in Londen op vastberadenheid bij Winstpunt Grote Drie Professor Romme gaf zijn opdracht terug M. BRINKS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1956 „Sta nu naast ons!" Londen, donderdagmorgen TTEEL LONDEN is vervuld van de Suezkanaalkwestie. De Britten voe- J-J- len alles voor een krachtige militaire actie tegen Nassers „piraten- politiek". De hoofdartikelen in de dagbladen, de Times voorop, getuigen daarvan. Dat de Amerikaanse president Eisenhower ijlings zijn minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, zelf naar de conferentie van Sel- wyn Lloyd, Pineau en Murphy heeft gezonden, werd opgenomen als een teken, dat Amerika deze gevoelens niet deelt en het wat rustiger aan wil doen. De Britse premier Eden en zijn min.ster van buitenlandse zaken T.loyd hebben Dulles wel duidelijk gemaakt, dat Enge land, zich gesteund wetend door Frank rijk, vastbesloten is krachtig tegen Nasser op te treden, daar zijn daad beschouwd wordt als een tegen het hart van het westen gerichte dolkstoot. Indien het westen en mei name Enge land de naasting van het Suezkanaal door Egypte als een voldongen feit aanvaardt, betekent dit voor het westen het begin van het einde Azië en het Midden-Oosten zullen alle respect voor hat westen ver liezen en de inschikkelijkheid uitleggen als een gebrek aan vastberadenheid en eensgezindheid. Zij zullen er een vrebrief in zien voor nog 'erger daden, die de ge vestigde wereldorde op volkomen losse schroeven plaatst Engeland is bereid, indien alle andere middelen falen, zijn militaire macht te gebruiken om de olievoorziening, het vitale punt voor de Engelse en Euzcpese economie en industrie te verzekeren Bereid te vechten Reeds tijdens het bezoek van Kroesjt- sjef en Boelganin in april jl heeft Eden de beide Russische staatslieden uitdruk kelijk te verstaan gegeven, dat Engeland het Midden-Oosten als winplaat? van Europa's olie zo belangrijk acht, dat het bereid is voor de verdediging ervan ten oorlog te gaan. Deze woorden doet Eden thans gestand, ook en vooral nu de vrije doorvaart door het Suez-kanaal in ge vaar gebracht is. Amerika schrikt er voor terug deze vastberaden Britse houding te steunen, althans in haar uiterste consequenties. Met de presidentsverkiezingen van november a.s. in het vooruitzicht wil de Amerikaanse regering haar kansen niet in de waagschaal stellen door zich te ver plichten tot eventuele militaire actie Zij is beducht, dat wapengeweld tegen Egypte zich zal uitbreiden tot een com plete oorlog in het Midden-Oosten, daar de toch reeds lichtgeraakte nationalisti sche gevoelens der Araoische volkeren d'oor aantasting van Egypte's soeverei niteit" tot het kookpunt zouden worden gebracht. Engeland stelt daar tegenover, dat de gevolgen van een toegeeflijke houding op den duur veel ernstiger voor het westen zullen zijn. Dulles voerde als argument tegen het plan van actie aan, dat het voor het gevoel der Arabische en Aziatische volken niet zou berusten op internatio naal aanvaarde rechtsgronden. De Suez- kanaalmaatschappij beschouwen zij als een Egyptische maatschappij, die door het soevereine Egypte alleszins recht matig. genationaliseerd mocht woiden. Volgens Britten en Fransen neemt Ame rika hierip een te legalistisch standpunt in: op zuiver juridische gronden moge Nasser zich in zijn recht achten, dit wil nog niet zeggen, dat hiermee ook het TAe soep wordt nooit zo heet gegeten. als ze wordt opgediend. Dat is weer eens gebleken uit het resultaat van de I ondense besprekingen over de naasting van het Suezkanaal door Egypte. Fiank- ijk en Engeland dreigden openlijK met bel gebruik van geweld, omdat zij wei geren Nasser zijn zin te geven. Het is dan ook al een belangrijk winstpunt, dat de Grote Drie (Dulles. Selwyn L.loyd en Pineau) hebben besloten, dat er in geen geval geweld zal worden gebruikt om Egypte te dwingen, zich te voegen naar de inzichten 't Vmrklnardm Uitzicht inteinatlo- van de westelijke mogendheden, die grote belangen heb ben bij het kanaal Dat Engeland het voorbehoud gemaakt beeft, militaire maatregelen te zullen ne- rren. als Britse scheDen de toegang door het kanaal zou worden geweigerd, is be grijpelijk. Er zijn in Engeland belangrijke groepen, die op een gewapend optreden tegen Egypte hebben aangedrongen en daarmede moest de Britse regering reke- n ng houden bij het bepalen van haar standpunt Getracht zal nu worden, e naie conferentie te beieggen de Sowietunie en Egypte zullen deel nemen In de komende dagen zal we'iicht pss duidelijk worden, of deze landen iets voor dit internationale overleg voelen Premier Nasser reageerde reeds met de mededeling, dat hij nooit zou toestemmen in een nieuwe Internationalisatie van het Suezkanaal. maar de omstandigheden zul- 'en hem wellicht dwingen water in de wijn te doen. De houding van de Sowjetunie zal wel licht worden afgestemd op het stand punt. dat Nasser tegenover de pogingen van de westelijke mogendheden inneemt Intussen vindt het voorstel van Lord Kore Belisha om een nieuw kanaal te d-.en graven tussen de Mlddelllandse Zee en de Golf van Akaba weinig instemming in Engeland De belangrijkste tégenwer- p ng is. dat het n.euwe kanaal even kwetsbaar zou zijn als het Suezkanaal Het is dan ook een zaak van het hoog st- belang, dat thans een oplossing wordt gezocht, die alle belanghebbende pirtijen kan bevredigen. De Grote Drie hebben gemaakt. rechtsgevoel bevredigd is. Zo ergens dan geldt hier: summum jus summa injuria (het hoogste recht is het hoogste onrecht). Eden heeft Dulles gewezen op het ge vaar voor de Anglo-Amerikaanse ver standhouding, indien Amenka mocht be sluiten zich in dit conflict afzijdig te houden. „Wij stonden naast u toer. uw levensbelang op het spel stond in Korea", aldus het Britse standpunt. „Staat gij nu naast ons nu ons levensbelang u. de waagschaal wordt gesteld In de komende dagen zal blijken welk standpunt de overhand krijgt: het door tastende Britse of het voorzichfige Ame rikaanse. Nog is de teerling niet ge worpen. Grote Drie willen conferentie (Vervolg van pag 1) De ambassadeur van Egypte te Washing ton heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Dag Hammarskjöld. bezocht e tische besluit i Suezkanaal ope n de doorva te houden. De twee jagers Van de twee door Egypte van Engeland gekochte torpedobootj agersdie 12 augus tus naar Egypte moeten vertrekken, ligt er thnas een in de haven van Portsmouth, waar voorbereidingen worden getroffen om de overeengekomen partij munitie te laden. De tweede zou 8 augustus uit Southamp ton in Portsmouth aankomen. De Britse pers echter betwijfelt, gezien Edens uitlatingin het Lagerhuis, dat „de Britse marine die wel voor haar re kening nam", of de beide torpedojagers inderdaad naar Egypte zullen gaan. Radio-Moskou heeft Groot-Britannië vandaag gewaarschuwd, dat eventuele po gingen om met betrekking tot het Suez kanaal druk uit te oefenen op Egypte, een schaduw zal werpen op de Britse betrek kingen met de Sowjetunie. die de laatste tjjd verbeterd ztfn. Gisteravond zijn twee correspondenten van Britse bladen, een Engelsman en een Jordanlër, in Kairo op een vliegtuig gezet en is hun de toegang tot Egypte ontzegd. Het Britse Lagerhuis zal van het zomer reces worden teruggeroepen, indien de internationale toestand dit eist. Het Lager huis zal morgen nl. tot 23 oktober op re ces gaan. Sigarenhandel boos Accijnsvrije sigaretten over de grens Via buitenlandse relaties weet een aan tal touringcarbedrijven grote hoeveel heden Nederlandse sigaretten accijnsvrij de grens over te krijgen. Deze buiten landse relaties betrekken de sigaretten direct van de fabrikant Hierin zit niets onwettigs. De goedkopere rookwaren komen ten goede aan de passagiers van de touringcarbedrijven. De passagiers zelf mogen geen accijnsvrije sigaretten over de grens brengen. De Nederlandse sigarenwinkeliers zijn hierover boos. Ze vinden het oneerlijke concurrentie en hebben bij het ministe- ngediend Het n 1 hoei de handel hiervan schade lijdt en naar aanleiding van dit onderzoek zich bera den, of er termen aanwezig zijn om maat regelen te nemen. Herdenking honderdste geboortedag van prof. dr. Hector Treub De grondlegger der gynaecologie in ons land. prof. dr. Hector Treub. die honderd geleden in Voorschoten het levens licht zag en op 7 april 1920 overleed. Is gisteren tijdens een plechtige bijeenkomst de Universitaire Vrouwenkliniek van het W ilhe 1 mi nagas th uis te Amsterdam herdacht. Voor deze herdenking bestond grote belangstelling Tot de ere-gas- i behoorde een dochter van prof. Treub. gezelschap van haar dochter, klein dochter en nog enkele familieleden Na openingswoord van prof. dF. B S ten Bergen, voorzitter van de Ned. Gynae- •logische Vereniging, hield dr. J. A. van Dongen, vrouwenarts te Amsterdam, de herdenkingsrede Enige persoonlijke her- -ingen werden opgehaald door prof dr. M. A. Bouwdijk Bastiaanse. hoogleraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. Nederlanders gedeporteerd op Celebes Een zegsman van de politie te Makas sar heeft volgen-, Ass. Press medegedeeld, dat terroristen drie niet met name be kende Nederlanders, die zij enige jaren geleden ontvoerd hadd n. naar Kolaka in zuidoost Celebes gedeporteerd hebben Dit is een broeinest van coprasmokkel naar Portugees Timor. Iemand, die aan de terroristen ontsnapt was. zei deze drie blanken te hebben gezien. In West-Java hebben opstandelingen in het Tasikse in zes dorpen acht mensen vermoord en 194 huizen in brand ge- Aalsmeer zal weer het Bloemenfeest vieren Tussen 25 augustus en 8 september is in Aalsmeer een straatlengte van 24 kilometer met bloemen versierd. Voorts zullen dan waterpartijen zijn aangelegd, 's Avonds wordt dit alles verlicht. Hoogtepunt van de Aalsmeeree bloe- nienweken zijn het bloemencorso en de bioemenshow op 1 september in het Olympisch Stadion ie Amsterdam. De VVV Aalsmeer heeft gedurende deze weken een fotoprijsvraag uitgeschreven Onder de prijzen bevinden zich wekelijk se zendingen van bloemen gedurende tien, vijf en drie weken. „Zwarte" lonen in de treilvisserij De looncommlssie van de Stichting van de Arbeid heeft beide partijen in de on derhandelingen voor de nieuwe C.A.O. treilvisserij te IJmuiden gehoord. Eerst nadat overleg is gepleegd met de gehele stichting, kan advies worden uitgebracht bij het college van rijksbemiddelaars. Een eventuele beslissing, gesteld dat deze zal worden genomen, nu een con flict gaande is, wordt niet voor het einde van de volgende week verwacht. De stakers hebben inmiddels besloten het werk te hervatten indien een reder, de beslissing van de reder van de Deining die gisteren zee koos navolgend, mocht besluiten te laten aanmonsteren op de voorwaarden van de nieuwe- C.A.O. en bereid is met terugwerkende kracht tot 1 april lonen, kledinggeld en lever- en kuitgeld uit te keren. Reeds zouden twee rederijen zich hier toe bereid hebben verklaard en zouden vanmiddag de Klaas Wijker IJM85 en de Amsterdam IJM 28 vertrekken. Bo vendien zouden nog meer reders bereid zijn schepen volgens een nog niet aan vaarde C.A.O. ter visserij te laten ver trekken. LANGSPEELPLATEN zijn door de Westduitse fabrikanten van grammofoon platen in prijs aanzienlijk verlaagd. Deze verlagingen lopen tot 25 pet en in enkele gevallen zelfs daarboven. Bocrderybrand Met als vermoedelij ke oorzaak hooibroei is gisteren de boer- aerij van H J. Wyma te Buitenpost afge brand. Alleen het woonhuis kon behou den blijven. Wordt, minderjarige in Zweden vastgehouden? Het Tweede-Kamerlid jhr. mr. M van der Goes van Naters (soc.) heeft de mi nisters Van Oven en Beyen vragen ge steld omtrent een Nederlandse minder jarige, die met medewerking van Zweedse autoriteiten door een verblijf in Zweden aan het gezag van een officieel benoem de Nederlandse voogdes onttrokken zou k ij ven. Gevraagd wordt of de ministers van mening zijn, dat deze handelwijze in over eenstemming is met het tussen Nederland en Zweden geldende voogdijverdng en in het bijzonder met de bepaling, dat de voogdij van een minderjarige wordt be- Gedenksteen Duitse capitulatie Zaterdag wordt in de voorgevel van het huis te Vrouwenpolder, waar de laatste Duitse strijdkrachten zich 8 no vember 1944 aan het Commando IV der geallieerde legers overgaven, een ge denksteen onthuld. De Amerikaanse luchtmacht heeft de arrestatie bekendgemaakt van de soldaat Kilgore. die, in strijd met de voorschrif ten. zijn mond zou hebben voorbygepraat door aan enige burgers op Eniwe'ok te vertellen, dat de waterstofbom, die op 21 mei boven Bikini werd uitgeworpen. zUn doel gemist had. Palar, Indonesisch ambassadeur te Nieuw-Delhi, zal zeer waarschijnlijk waarnemend ambassadeur te Moskou worden tijdens Sukarno's bezoek. heerst door zijn nationale wet en dat deze z.ch uitstrekt over de persoon van de minderjarige, waar deze zich ook bevindt. De heer Van der Goes van Naters vraagt de nakoming "an dit verdrag te bevorderen, zo nodig door middel van het internationaal Gerechtshof. Mutaties rechterlijke macht Mr A. H den Boer is op zyn verzoek per 1 augustus eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger te Utrecht. Mr W J. M. Berger is op zijn verzoek per 14 juni eervol ontslag verleend al6 rechter- plaatsvervanger te Breda en Maastricht. Mr J. Zuut is op zijn verzoek per 29 juni eervol onitslag verleend al6 kantonrech- ter-plaatsvervanger in Rotterdam Brielle en Oud-Beijerland Paleis op de Dam open Gedurende de maand augustus is het Paleis op de Dam op werkdagen tussen tien en vier uur voor het publiek open gesteld. Varkenspest. in Oldebroek zyn twee gevallen van varkenspest geconstateerd en wel bij de stapete van de heren A. Koele, wonende op de Vierschoten. en G. Koele uit de buurtschap 't Loo. Bij de schapen van de landbouwer J. Stouwdam uit 't Eekt te Oldebroek is een geval van rot- kreupel waargenomen. Notariële akte. Met ingang van 15 aug dient bij de levering van onroerende za ken en bij de vestiging van zakelijke rechten op onroerende goederen een no tariële akte te worden opgemaakt. Ongezonde kinderen op Noord-Veluwe De lichaamsverzorging van de school kinderen op de Noordwest-Vcluivc laat nogal te wensen, schrijft de schoolartsen- dienst Kring Ngkerk cn omstreken in *yn jaarverslag. De algemene gezond heidsgraad Is by de jeugd van deze streek allesbehalve ideaal. Ook groei en bouw van het lichaam Uten soms te wensen. Zeer vele. ja de meeste kinderen zyn te klein voor hun leeftyd. Ze hebben te vroeg gebogen rug gen. smalle borstkassen, kromme benen en enkels, soms al op het dertiende jaar. Nodig Is het. de sportbeoefening le be vorderen en de kinderen by te brengen, dat ze regelmatig melk drinken. Minder jongens worden beroepsofficier Neemt de behoefte aan beroepsofficie ren elk jaar toe met de animo voor een militaire loopbaan ls het omgekeerde het geval. Ondanks intensieve propaganda gaven slechts 256 Jongemannen zich op een opleiding aan de K.M.A. te Breda. Dit is twintig minder dan vorig jaar. WaarschUniyk zal slechts een derde van dit aantal de selectie, die deze maand wordt gehouden, doorstaan. Vijftig analisten van de Nijma ontslagen By de Kunstzijdespinnerij Nijma in Nij megen zijn vijftig werkneemsters, voor namelijk analisten, ontslagen. De directie deelt mede dat dit is gebeurd omdat en kele nieuwbouwprojecten hoge uitgaven eisen en als gevolg van de crisis in de Amerikaanse autoindustrie bestellingen voor technische autogarens, die de Nijma gewoonlijk levert, uitblijven. Het ont slag, met twee maanden salaris en va kantietoeslag. is geschied in overleg met het arbeidsbureau. Volgens de directie zullen bij de Nijma geen ontslagen op grote schaal worden gegeven aug ven 70—83, rode sen 142—166. 33. doperwt! ïveiltnj drui- n 24—26, zwarte bes- 7—20, augurken 27— i IS—185. -26. kroten ie kool 12—13. groene kool 12—13, 28—4(1. postelein 20—21, prei 18. 1114. spitskool 2515. komkoi 48—71 A 30—47. 36—47 C zilver- 31—58, komkoi 10—21 sla A 1,1—19. B 7—19. kroten 46. peterselie 25. adijs 3—5. sel- 1 16—40. aug Kaasmarkt. Aanvoer 'rijzen: le kwal 2:16—2.24. 2e extra kwal 2.25—2.4S Handel ROELOFARE.VD9VEEN. bos. Am anjers 3—6. lelies 36—40 per stuk R OELOFA R ENDS VEEN1 aug. Groen teveiling: tomaten 4654. kropsla 924 an- 816. breekpeen 1047, bospeen 16 ocmkool 1054. a nen 1250—17. snijb 95—1C1. dubbele stamborx A 12a B 106. C 7a DA 72 D 100 kg. RIJNSBURG, 1 aug. A 60—79. bospee- 3750. bosprel 89 20. ■ij 3 30—5.10. adijs 9.70. peterselie 660 «speen -uid 20—2 H 24—28.50, blauwe schokkers 72—75. "ogen 8 80-^10 40. kroten 5—13.50. TBR AAR. 1 aug Groenteveiling: gnlj- onen 140—175. B 104—139. stek 83—108. :okprinseesenbonen 75—90. stamprinsessen- onen 4570. afw 2530. witte pronker» doppers kg: peul ïrs 260—440 witte capuclji 130. alles per ïu kg; tomaten A 48—60. a 48—60. C 27—43. CC 20—24. aardappelen 5— 12. kriel 3—4. andijvie 15—CO. rode kool 7— 18. waspeen 13—22. B 7—IC. postelein 25— 40—63. B 24—47. 6 15—29. komkor 25—27. B 10—33, C U—16, stek 8—10. alles Der stuk; boskroten 38 bosuien 7—IC. bos peen 14—27, B 13 per bos; augunken; fijn 125 fijnbasterd 1UG. basterd 89. gro £A 69. grof I 53—55. CD 68. E 30—33 E geel 10—18. alles per kg; zwarte bessen 150—168 per kg: Idem per slof 260310. witte bessen 170 per slof; kruisbessen 56 per kg; idem por slof 120. Bloemen 2—7 per bos. KATWIJK AAN ZEE. 2 aug. Vangst- berichten uit volle zee; gr Haasnoot-Parle- vliet KW 16—1. 47 g.v.. 54—6. 166—1. 170 g.v.. gr Rijnstroom: 15—5. 43—4. 97—50. gr Ken- nemerland: 20—38 29—5. 39—7, gr Adeco: (Vervolg van pag 1). In het program-Romme zijn alle K.V.P.- punten opgenomen, die de formataepoging van dr. Drees deden mislukken. De heer Romme vond dat logisch, omdat deze pun ten voor zijn fractie zeer belangrijk zijn. Dat blijkit wel uit het ieit, dat zij de voor keur heeft gegeven aan de mislukking van Drees boven het opgeven van deze pun ten. Uitvoerig is de heer Romme nog op deze punten Ingegaan. Gisteren hebben wij reeds vermeld welke verschilpunten met de socialisten bleven bestaan. Zij hebben betrekking op de bezitsvor ming, de verhouding van bijzonder tot openbaar hoger onderwijs en Nieuw-Gui- Een nieuw geschilpunt met de socialis ten was het verbod van arbeid van de gehuwde ambtenares. Het past niet in de persoonlijke visie van de heer Romme om dit verbod op te heffen, "Hoewel daarover in het progrard-Drees yvas gesproken. Voor de heer Romme was dit echter geen „breekpunt"' geweest. Een andere moei lijkheid met de P.v.d.A. fractie is het schoolgeld geweest. De heer Drees wilde verdere afschaffing hiervan. In het pro gram-Romme wordt gezegd, dat het be slissend is of het schoolgeld een onrede lijke belemmering vormt voor het volgen van onderwijs. Wel was de K.V.P.-voor zitter bereid te onderzoeken „in hoeverre de noodzakelijke kosten, thans verbonden aan het volgen van onderwijs (schoolgeld, boeken, leermiddelen, transport, verblijf buitenshuis) onredelijke belemmeringen opleveren" Aan het huur- en defensiecompromis is door de heer Romme niet getornd. Wat dit laatste betreft heeft hij alleen een budgetaire verschuiving aangebracht, zon der aan de bedragen iets te veranderen In de preambule van het ontwerp- regeringsprogram wordt gesproken van de geestelijke en stoffelijke ontplooiing van de menselijke, persoonlijkheid, overeen komstig de onder de invloed van het christendom gegroeide Nedertandse volks zeden. Niet minder dan 47 dagen is er thans geformeerd. Het enige resul taat is dat er twee programs op tafel liggen: één van dr. Drees en één van prof. Romme. Nu is het zoeken naar de man die een synthese tussen deze twee programs kan vinden. Een lichtpuntje is er in deze formatie- narigheid, n.l. dat langzamerhand de tijd begint te dringen. - Repliek van P.v.d.A. De voorzitter van de P.v.d.A.-fractie In de Tweede Kamer, mr. Burger, heeft In middels gereageerd op de verklaringen van ex-formateur Romme. „Het is by- zonder onjuist." aldus de heer Burger in een onderhoud met het A.N.P., „wanneer prof. Romme suggereert, dat subjectieve redenen van beslissende betekenis zyn geweest by de afwyzing van de P.v.d.A. van zyn ontwerp-programma." „WU hebben integendeel mede met het oog op de politieke toestand in ons land de voorstellen van prof. .Romme in con structieve geest tegemoet gezien hoe wel wij. gezien de verkiezingsuitslag, de noodzaak van zijn formatenrsrhap moe ten betreuren en uitdrukking gegeven aan onze teleurstelling over de wijze, waarop hij zijn formatiepogingen heeft gedaan Volgens de heer Burger stond de mislukking van prof. Romme vast door de methode van het opstellen van een geheel nieuw programma, hetgeen voor de P.vd.A. onaanvaardbaar moest zijn. Hij zeide het verwonderlijk te achten, dat volgens prof. Romme de voorbeelden van de socialistische bezwaren tegen het pro gram. die in de brief aan hem waren ge noemd, overbrugd hadden kunnen worden. „Integendeel," aldus de heer Burger, „zijn deze punten in het program zo scherp ge steld, dat de kloof breder en niet smaller is geworden. Prof. Romme heeft in zijn programma formuleringen opgenomen, die strijdig zijn met het inzicht van de socia listische fractie. Deze is verder o.m. van mening,, dat de financiële omstandigheden in ons land de uitvoerbaarheid van het program-Romme in -de weg staan. Het aantal geschilpunten, dat de formatie- Drees heeft doen mislukken, is al met al nog vermeerderd en verscherpt. Fractieleiders bij Koningin H.M. de Koningin had voor een confe rentie hedenmiddag op Huis ten Bosch uitgenodigd achtereenvolgens de voorzit ters van de Eerste en Tweede Kamer, de heren mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Kortenhoret, de vice-president van de Raad van. State, dr. A. A. L. Rutgers, de voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, mr. J A W Burger, de voorzitter van de KVP-fractie, prof. mr. C. P. M. Romme, de voorzitter van de A.R.-fraetie, prof. dr. J. Zijlstra, de voor zitter van de CHU-fractie, de heer H. W. Trianus en de waarnemend voorzitter van de VVD-fractie, drs. H. A. Korthals. De Tweede-Kamerfracties hebben in de loop van vandaag vergaderd om hun frac tievoorzitters te adviseren alvorens dezen naar de Koningin zouden begeven. 2—19, 3—2. 5—40. 14—50. 23—2 ttist IJM 74— 35. gr. InsuUnde-Parlevüet; KW 22—60. +5— 60 127—13. 189—60. 163—90. gr. C. den Duik: 67—14. trekkers70—20. 122—W. 74—20. 80— 60. 141—5a 10140. 37 g.v Heden geen afslag SCHEVENINGEN. 2 aug. Vtsserijbertcht; irkt kustvissers argen de totaal grm. 5.10—5.70, II 2 60—2 2.25—2.60. grote schol 50—56. middel 50—60. kleine 40—49, schar 22—25. bot 22—27. alles per kist van 40 kilo. SCHEVENINGEN. 2 aug Vtsserljbe- richt Vangst bericht van hedenmorgen uit volle zee: SCH 7810. 305—2 87— 65 th st.. 200—90. 341—25. 342—85 rog 50 n 402—2. 412 —8 159—50 nog 50 n 229—80. 339—50. 23— 22. 33—2. 104—2. 21—060 nog 20 n 57 g.v., 181— 45 nog S3 n 199—50 32—2. 48—60 h.vl.. 49— 2. 99 g v. 132—5. 133—50. 169-2, 262 g.v.. 285—-17. 2—10. 5—20. 9 gisteren 50. 1510 h.vl.. 19—50, 25—3. 37—15. 45 g.v 55 giste ren 100. 130—40, 2462. 250—9. 310-3. 399— 80. 325 gisteren weinig. 314—25. 141—9. 186— 90. 361—2. 50—'10. 61 gisteren weinig that.. 61 weinig. 66—10, 72 gisteren 34. 73 gisteren 25. 81—66. 89'12. 97 gisteren weinig. 123—3. 134 g.v h VI.. 180 gisteren 34, 275—'10. 3—40. 302 gisteren 34. 333 gisteren 34. KW 50—45 nog 35 n 173—2 VLAARDINGEN. 2 aug Binnen te Vlaardingen: VL 206—31 last van 6 schepen Binnen te IJmuiden; de trawler VL 27—400 kisten verse haring en veree vis en 380 kant jes zoute haring De zoute haring zal in Vlaardingen worden vericocht. Vangstberlch- ten- VL 70—20, 78—15. 79—17. 172—20, 203—2 last. 29—20. 86 thuisv 1.14—1 tast. W5—3. 142 gisteren 50, 193—5. 196—3, 197 giste 3 last. 199 gisteren 3 last. 53—3. 81—5. gisteren 25 503. 563 last nog 50 n.. 55 h.vl.. lilfi5 last. 132—10 kantjes SCHEVENINGEN. 2 aug Kustvissi SCH 70—250. 13—200. 12—400. 65—720. 1 59a 44—790. 18—320. 76—500. 62—170. 12 430. 74—190. 1—340 en 6 Goereese schokk Visserij be verse haring: SCH 105—3100. 30—3560. 210—3600 297—3400. 84—2060. 223—3420 Prijzen verse vis: grote tong 4.90—3, grm. 4 20—4.30. kim. 3.60—3 65. 33—40, kl 33—34 50. alles en klein 32—44 haring 20—22. IJMUIDEN. 2 Iers; IJM 103—31.800. VL 27—16 Ier—22.800. loggers: IJM 204IC30. taring 3500 es groen 70-72. zout groot 32—35 steur- kantje Besommingen; traw- 84320. 10— 4630, 72—400, 35—160. 210—400. «—79. 56— 420. 77 —270. 71—170. 27—500. 53—100, 56—230. 60—54, IJM 31(1—54 7—830. 76—'170. 59—360. 45—98. 4—(1010. 40—300. 3—190. RO 29—100, TX 33—,1030 Chinese handelsmissie blijft langer De Chinese handelsmissie die op het ogenblik in Den Haag verblijft, zal nog iwee weken langer blijven dan de be doeling was De verwachting is dat be vredigende transacties zullen worden af gesloten. Lening Bank Ned. Gemeenten De Bank voor Nederlandse Gemeenten zal binnenkort overgaan tot de uitgifte van een 4M pet. 30-jarige obligatielening, groot f 10 miljoen. Devaluatiegerucht in Suriname In de Surinaamse Staten heeft de mi nister van financiën dinsdag geweigerd de geruchten over een op handen zijnde devaluatie van de Surinaamse gulden t» bevestigen of tegen te spreken. De Suri naamse regeringsvoorlichtingsdienst heeft echiter ontkend, dat de regering deva luatieplannen zou hebben. De Surinaamse kamer van koophandel heeft een spoed vergadering gehouden en de regering daarna een brief gezonden, waarin eer dergelijke maatregel wordt ontraden Hongarye. Volgens de Hongaarse pro cureur-generaal zijn de laatste tUd 23.000 personen gerehabiliteerd. Thans zouden nog 4184 personen in Interneringskampen verblijven. Hij zeide voorts, dat de staats veiligheidsdiensten van 1948 tot 1953 ern stig misbruik hadden gemaakt van hun macht. Soc. Verzekeringsbank thans een feit Gistermrogen heeft de staatssecretaris van sociale zaken. mr. dr. A. A. van Rhijn, het bestuur van de Sociale Verze keringsbank geïnstalleerd. Het oudste uit voeringsorgaan van de sociale verzeke ringswetten was tot nu toe de Rijksver zekeringsbank. een overheidsorgaan. Na een bestaan van ruim 55 jaar wordt zij tot een orgaan, dat wordt bestuurd door vertegenwoordigers van werknemers- en werkgeversorganisaties en andere maat schappelijke groeperingen én de overheid. Dr Van Rhijn herinnerde eraan, hoe de taak van de bank in belangrijkheid zal toenemen, nu binnenkort de algemene ouderdomsvoorziening In werking treedt. De staatssecretaris wees erop. dat de ontwikkeling wat betreft de bank geheel strookt met de maatschappeiyke ontwik keling in ons land na de tweede wereld oorlog. Door de geschiedenis van de so ciale verzekering loopt van de aanvang af als een rode draad de strijd over de vraag, of de uitvoering ervan moet berus ten bij overheidsorganen dan wel-by be drijfsorganen. „Het komt my voor, dat met de nieuwe bestuurssamenstelling van de bank een stap gezet is op de goede weg. Reeds heeft de laatste ontwikkeling getoond, dat het mogelijk Is, de gedachten omtrent over heidsorgaan en bedryfsorgaan op elkaar af te stemmen". Dollars voor dekking van roepiah Het Internationale Geldfonds heeft In donesië een stabilisatielening toegestaan van 55 miljoen dollar. De directeuren had den eenstemmig voor dit besluit gestemd. De reserves zijn in Indonesië nu minder dan 19 procent, terwijl het dekkingsper centage onlangs van 20 tot 15 verlaagd is. Italiaans atoomonderzoek De Fiat en Monetecatini hebben beslo ten het kernonderzoek te combineren. Zij zullen een gemeenschappelijke maat schappij oprichten met een beginkapitaal van f 600.000. binnenkort te vergroten tot f 6 min. Het doel is wetenschappelijk on derzoek en fabrieken voor industrieel ge bruik van kernenergie. In roodPolen De partij zal niet langer regeren De Poolse communistische party trekt zich terug uit het directe landsbestuur en zal voortaan de politieke leiders slechts politiek inspireren, zo ls te Wars chau medegedeeld. Het centrale comité heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt erkend, dat de party een fout heeft begaan door bet landsbestuur op zich te nemen. Verder worden in de resolutie schone beloften gedaan voor de toekomst, die een Inkomstenverhoging voor stede ling en boer zou brengen van 30 procent. De opstand van Poznan heeft, zo werd gezegd, een nieuw Moht geworpen op de politieke en sociale toestand in het land. Dezelfde tendens hebben de redevoerin- ïn in Hongarije gehad. Het bezoek van Boelgandn aan Polen en van Mikojan aan Hongarije heeft ongetwijfeld hiertoe bij gedragen. Semaoen wil Moskou verlaten Sukarno heeft een onderhoud gehad met de gezinsleden van de communisti sche leider Semaoen, die thans te Mos kou werkt bij de Indonesische afdeling van de Russische radio-omroep en naar Indonesië terug wil, maar geen toestem ming krijgt van de Indonesische regering. Semaoen zou zijn Russisch staatsburger schap willen opgeven en weer Indonesiër willen worden. mica en nieuwe onderdelen te laten voorzien. Ook voor kachelreparatie. Bel 26545 en wij komen bij u. Ook buiten Leiden. Wij maken dat u de a.s. winter weer veilig kunt LANGEZAAL STILLE RIJN 3-4 LEIDEN, TEL. 26545 Leiden's speciaalzaak met de grootste sortering in Haarden Kachels - Petroleumkachels - Oliestookverwarmlng. Een haard of kachel van Langezaal kan u niet koud laten! ALLEEN VRIJDAG EN ZATERDAG BOTERBIESJES en WASSINGTONS, met roomboter bereid van 0,90 voor 0,80 per 200 gram. LEIDSE MOPPEN ƒ0,55 per 250 gram. Enter kennismaking: 200 gram BANKETBAKKERS BISCUITS voor 0.45. ROSELEURS BANKETBAKKERIJEN Nette jongens, meisjes en gehuwde dames kunnen voor hele of halve dagen direct geplaatst worden, voor in pak- of magazijnwerk. Z.-H Loonbedrijven. Valkenburg Typiste voor 3 4 maan den direct gevraagd. Gehuwd geen bezwaar. Brieven onder No 7730 aan het bureau van dit blad. Lampekappcnnaaister en leerling gevraagd. Haarlem merstraat 141. Gevraagd: in klein tuin dersgezin een net meisje van 14—16 jaar van 9—2 uur. A de Koning. Besjeslaan 1. Ho ge Rijndijk, Zoeterwoude. Meisje gevraagd voor de morgenuren. Mevr. Bakels, Willinklaan 18, Oegstgeest Gevraagd flinke nette hulp in de huishouding voor halve dagen. ma. en vrij. tot half 5 of 4 dagen per week Lot half 5. Aanm. bij mevr. Ras- ker. Oranjelaan 18. Oegst geest. Tel. 23814. Nette dienstbode gevr., géén winkelwerk. werktijd 8.30—4 u. Mevr. Kors. Haar lemmerstraat 241243. Personeel aangeb. Gevr. timmer, en metsel werk. Overal te ontbieden Adres Lisserdijk 303. Post Abbenes. Te huur gevraagd Echtpaar met 1 kind zoekt woonruimte. Genegen ver pleging of verzorging van oudere heer of dame op zich te nemen. Br No. 7740 Bur. Blad. Verpleegster zoekt ongem. zit-slaapkamer. bij voorkeur met kookgelegenheid. Br. No 7742 Bur. Blad. Te huur aangeb. Net Te koop aangeb. 0 Witte trouwjapon maat 40. tasje. Rijn mond 173. Katwijk D.K.W. 200 cc. Tevens te koop gevraagd meisjesrijwiel voor de leeftijd van 7 jaar. Barnhoorn. Schoolstraat 9. Noordwijk aan Zee. Aangeb. Singer handnaai machine, prima werkend, verkoop met garantie. Prijs f 90. Haagweg 172A. Leiden. Tel. 25510. Opel Olympia bouwjaar 1940, linnen kap met kente ken Tegen elk aann. bod. Tevens handwagen, in prima staat. Maredijk 45. 0 Electr. houten wasmachine met wringer. Kuip in prima staat. Maredijk 45. Motorry wiel C.Z. 150 cc. Herengracht 78a. In zeer goede staat zijnde Solex bromfiets, prijs 120,-. Golfbaan 12. Noordwijk aan machine, ringspoel. goede staat. Ver beneden kostprijs. Volle garantie Handnaa:machine. in goede staat. Prijs 40— Heren straat 23. Leiden. Diversen 0 Hoeveel vulpennen wor den er verprutst door onvak kundige behandeling. Dit kunt u voorkomen door naar een speciaalzaak toe te gaan. Die biedt u volledige garan tie. Halpa Vulpen Service, Haarl.straat 64. t.a. Fruitpa- leis. Tel. 24185. Luxe autoverhuur. Wij verhuren o.a Mercedes - 180 - D.. Simca, V.W. en Morris. Garage Bierman. Voorhout Tel. K 2532—7433. Reist goedkoper naar uw vakantieverblijf in onze 4 tot 8 pers. luxe auto's Ga rage De Jong. Alleen: Zee manlaan 12 A Telef. 23055. 0 Kampeerders Pondsblik- ken volle melkpoeder f 2.25, blikken, aardappelpureepoe- der, 8 kg aardappelen f 1.75, volkorensport beschuit f 0.66 geconcentreerd appelsap f 1.20, geconcentreerd drui ven/appelsap f 0.90, tubes kaas. Hutspol f 1.10 Ligt- Reformhu hart. Terweewee 84, Oegst geest. Telefi i 25610. tafels, schuiftafels, huiska merstoelen. keukenkasten. Oud Holl. stoelen en tafels, ledikanten en spiralen. A. J. Hartwijk, Nwe Beestenmarkt 7—9. Tel. 26627. Burchtsteeg 4. Tel. 24013. 0 Op onze beddenafdeling de grootste keuze in divan bedden. ledikanten, tuimel- bedden enz., in alle pryzen vanaf: 1 pers. f 25.50, 2 pers. f 43.—. De Kleine Winst. Haarlemmerstraat 51. O Accordeonliefhcbbers! Wij hebben de grootste sorterine accordeons va ƒ2.- p aankoop van een accordeon 3 maanden gratie les Guita ren en banjo's v a 1.- p w Accordeonhandel John. Boe- iee Heemekerkstr. 84. Lei den. Tel 20928 Autoryschool „Oranje- Simca. Lesuur 6.en U rijdt een vol uur. Levendaal 47. tel. 23609. Leiden. Rijwielen. Prima dames-, heren-, meisjes- en jon gensrijwiel Alles in staat ik van maandag 6 tot t maandag 13 augustus iloten Papierhandel Pad Nieuwe Rijn 11. denb Uw bed slecht? Wij over trekken uw bed vakkundig met een nieuw dama6t! I- pere vanaf f 19 50, 2-pere anal f 26-50 In één dag Lei- Wasmachine* ver beneden normale prijs vanaf fabnek Tientallen guldens goedko per Grote kuip, geëmail leerd. volle garantie Ook vanaf f 2.20 per week A V.O x>stordere. Postbus 64 Lei- Verlovingsringen Fantasieringen Horloges - Klokken Gero Cassettes Haarlemmerstraat 126 t.o. Donkersteeg Geen filialen Naaimachines. Wij hebben weer enage prima gebruikt* machines, wo salonkast. In laad. Zig-zag en handnaai machines Speciale reparatie- inrichting. P. J. van Steyn, Nieuwe Rijn 79. Tel. 24809. 0 Naaimachines, zowel in hand als elektr. Ook Zig-Zag In elke uitvoering. De Naai machinespecialist Dernee, Haven 7. Tel. 25365; Waaigat 17, Katwijk aan Zee. 0 Fraai bankstel. Driezits bank met 2 clubfauteuils (even gebruikt), gekost 925, nu M5. Moderne clubfau teuils met 4 stoelen van 325 nu f 135 2 clubfauteuils. Nieuwenburg. Hooigracht 55 (geen winkelhuis). 0 Mooi 2-pers. kapokbedstel f 35.Eén-pers. 19, Vloerkleden f 25.—. Rijwie len 25.—, 2 armfauteuils 9.—. Ledikanten, uitschulf- tafels, wringers. 2 armfau teuils met 4 sloelen 45. Nieuwenburg. Hooigracht 55 (geen winkelhuis). Grote feestmarkt te Lel den op 4 aug. Er is weer een grote gratis verloting aan verbonden, met vele mooie prijzen. Let op de kramen met deelnemerskaart, die ge ven gratis loten. 0 Bezoekt zaterdag op 4 aug. de grote feestmarkt te Lei den wegens het bezoek van corso aan Leiden. Er is grote gratis verloting zeer vele mooie prijzen

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7