Via een onheilspellend eiland naar Kreta BOLS Spanjaard toont mode met gevoel voor t draagbare Koffieweek geeft ergenis op plezierige wijze lucht Cycladisehe vlueht liep uit op ontmoeting met Kretenzer boer DE VAN HAARLEM BEGINT DE VICTORIE Zó wordt het 5 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1956 Griekse archipel in vogelvlucht onvoorstelbare vloedgolven die er het gevolg van moeten zijn geweest, richtten niet alleen de zeemacht van Kreta ten gronde, maar teisterden er ook de kusten én zijn bewoners. Zo kan de zo hevig bewogen geschiede nis van Griekenland en zijn schone archipel zich tot in deze dagen haast huiveringwekkend herhalen. (Van onze speciale verslaggever.) TNE SPRONG LIJKT GEWAAGD. Van het ezeltje in het vliegtuig. Antie- U ker en moderner kan het al niet. Beide vervoermiddelen zijn in Grie kenland in trek. Voordelig zijn ze ook nog. En van het vasteland over springende op de Griekse archipel is de overstap van het grauwtje naar de Douglas niet eens zo schokkend. Tenslotte wil ik de eilanden in vogelvlucht doen. Zulks ook alweer omdat we recht aanvliegen op het voor Kxeta ge legen eilandje Dia, waar, zoals het oude verhaal wil, Daidalus en Ikarus eens met hun vleugels pionierden. Ik was in mijn jonge jaren een driftig model-vliegtuigbouwertje. Dus doet de omstandigheid, dat ik nu dezelfde lucn doorkliefde als eens Illuster voorbeeld Ikarus, me wellicht meer ander. Met Ikarus liep het( naar ge zult weten, slecht af. De mythologische lucht- maniak nam een te hoge vlucht, waar door de zon de was, waarmee de veren vleugels bijeengehouden werden, deed smelten. De hedendaagse Douglas is be ter doortimmerd en houdt zich goed ten overstaan van Helios. Het is een klein uur vliegen naar Kreta, maar juist lang genoeg voor de piloot om de voornaamste delen van de antieke archipel even aan te stippen. En de be vallige stewardes is bijdehand genoeg om bij de hand te zijn als haar om uit leg gevraagd wordt. Tot mijn grote vreugde was deze gastvrouw nog in het bezit van een klassieke Griekse neus ook. Iets waarnaar ik tot dan toe tevergeefs bij de (levende) Grieken gezocht had, merkwaardig genoeg. Boven Santorini '"PUSSEN Athene en Iraklion, de hoofd- stad van Kreta, ligt een menigte eilandjes, bijna alle waard nader bezien te worden. Twee van deze zijn belangrijk genoeg er boven te verwijlen: Milos en Santorini. Over de laatste heeft kortge leden nog de noodklok geluid. Want niet alleen de geschiedenis van de Griekse archipel is bewogen, de uit eenvallende eilanden zyn het in de loop der t(jden meer dan eens geweest. Maar Santorini lag er tijdens ons overcirke- len nog ongeschokt bij. Weinige weken later zouden de verpletterende gebeur tenissen op dit vulkaaneiland de wereld in opschudding brengen. Niets wees er op dat de vulkaanbodem op uitbarsten stond en een nieuwe puin hoop zou voegen bij die waaronder het Griekse land gebukt gaat, sinds mensen heugenis. Mijn buurvrouw, die een paar dagen tevoren dit rond zijn vulkaan zo vredig sluimerende eiland bezocht wijst me, als we heel laag overvliegen, de bron van al het kwaad; de rondom in het water stekende vuurkegel. Ze schuift me de veelkleurige vulkaanstenen toe, die ze daar nog warm geraapt heeft. Ze wa ren nu afgekoeld, maar de zwavelstank zat er nog aan. Deze Griekse Vesuvius Griekenland slechts zestig minuten lang en al die andere parels in Cycladisehe uitvoering van deze gordel van smaragd moeten wel onbesproken blijven. Kreta is al een mond vol en daarom hierop in de eerste plaats verder de aandacht Het valt de luchtvaartenthousiasteling bar tegen, dat er niet eens een airstrip is op Dia, het pal voor Kreta's hoofdstad gelegen eilandje. Ikarus had beter diend en de Dianen zullen dus nog altijd met ezel of muilezel genoegen moeten Kreta in zicht TZ'RETA ZELF LIGT dan even later aan onze voeten, wat weggedoken tussen zijn hoogruggige bergketens ingekapseld door een melkig permanent van witte wolkjes. Een door omspeeld Kreta, in zijn door bergen loodzware langwerpigheid onoverzich telijk, maar in zijn volle breedte smal en daar dus wel zeer overzichtelijk. De stad Iraklion of Heraklion lijkt van de lucht uit gezien, als verscholen liggend tussen de plooien van uitwijkende heuvelrugjes, wat klein en eng behuisd. Een knaap van een Venetiaans fort lag er in gebed tussen de ver vooruitgrij pende havenhoofden en trekt de aan dacht. Van de landing op het natuurlijke Kerk van Cyprus vraagt rechtvaardigheid De Grieks-orthodoxe kerk van Cyprus heeft gisteren een aantal vooraanstaande personen, onder wie president Eisenho wer, de Engelse oud-premier Attlee en de aartsbisschop van Canterbury verzocht hun invloed aan te wenden ten einde rechtvaardigheid voor Cyprus te verkrij- vliegveld niets dan goeds. Men heet u er hartelijk welkom op Kreta of Kriti, zo als ze daar zelf zeggen. De Kretenzers zijn terecht trots op hun zwaar omstreden eiland, dat het grootste van de Griekse archipel is. Veel, ik zeg het op voorhand, herinnerde me er aan Cyprus, dat ik nog geen twee jaar geleden bezocht en dat de Grieken nu zo graag als kroon op hun archipel zouden zetten. Eilanden hebben echter dikwijls de hebbelijkheid (of on hebbelijkheid) ligplaats te kiezen op stra tegische punten. Zo ook Kreta trouwens, dat met net verder gelegen Rhodos ligt op een kruis punt van handelswegen tussen Azië en Europa, Egypte en de Hellespont. Het geen dan weer meebrengt, dat het graag bezeten en bezet wordt. De Kretenzers kunnen er van mee praten. Nog maar zo betrekkelijk kort geleden, kort voor de eerste wereldoorlog, werden ze be vrijd van de Turken. Een wereldoorlog later moesten deze mensen, samen nog geen half miljoen, de Duitse parachutis ten over zich heen laten gaan met die hele nare nasleep van dien. Een volk dat zoveel bezettingen over zich moest laten komen, kan eigenlijk maar twee kanten uit: of tot slaaf verworden of tot fiere vrijheidsstrijders uitgroeien. Gf behoeft er de Kretenzers, vooral die uit de bergachtige binnenlanden, maar op aan te zien om het antwoord te kennen. Kreta en de Kretenzers zijn van vreemde smetten vrij. Originele boer liep, was een typische vertegenwoordiger van dit ras. Een breedgeschouderde boer uit de verre bergen; vergrijsd in het haar, verrimpeld in het door de zon bruingeschroeide gelaat, maar fel de ogen en fiere houding. Hij moest voor zaken naar Athene. Zijn muilezel had hem tot aan de rand van het vliegveld gebracht en werd daar zolang gestald. Zijn baas stapte, in vol ornaat, in de originele kretenzische dracht over in het vlieg tuig. De plooibroek met de rijke en ontelbare vouwen viel hem ruim om het achterwerk en rijkte tot in de knieholte. Het hangt er allemaal minder flodderig bij dan men op het eerste gezicht wel denkt. De knieën blijven bloot en de benen steken in zachtleren laarzenOver het linnen hemd droeg hij een fraai geborduurd vest en het haar ging gedeeltelijk schuil onder een zorgvuldig gewon den hoofddoek. Dat was de oude Kretenzer ten voeten uit. De pijp was misschien het enige dat aan hem naar de Turken riekte Toch is hel z ZIJN EB OLIEANTENKEBKHOVEN? I dieren hebben, deze ver- naar al te goed, de hond of voelt dat het afgelopen is, in een donkere schuilhoek listig te sterven. Alle senti- wil ook r gaat het gewonde of verbergen om te kun- Het valt anderen niet lastig niet 1 ryn. dat van anderei maal, dan lcgge bij neer, noch i heeft ook lev tot zelfbehout i elke vyand irdrietig, noch bly. Zy yensdaad met dezelfde eit als de koe, die zich kalven, of de kip, die kudde volgt has iondert zich stilletjes van de en geen van de kuddegenoten :n hem te weerhouden, of zal ieuwsgierigheid of uit „kudde- iterna lopen. De kudde ver- weg en het oude, afgeleefde it het zyne. Wèl zal hel aftandse dier by een ontmoeting met vyanden nog trachte en zich by dat is geen De kans c lijfsbehoud niet groot, omdat ook de roofzuchtige wolven weten dat het dier zyn einde nadert en behoudens bijzondere om standigheden liever zullen wachten tuurlyke einde is gekomen, /eg te vluchten, erdedigen. Maar erzet tegen de dood. p een dcrgclyk gevecht om plaz zich zagen zy voelt, dat het daarbinne is. Zó tydig krijgen zy het dood Ic gaan of om te ban de tyd hebben om hun (ini te veel. Het dier dat erg aan on is, mag ons dan nog eens ee blik gunnen, maar er ligt geen of strijd in. Alleen berustinj onvermijdelijke, waarvan hy het komen gaat. tachtig kunnen slaan zo lang het dier op de benen is. Met dat al hebben we nog steeds niet betoogd, dat er géén olifantenkerkhoven bestaan. Begrijpende lezers zullen echter wel vermoed hebben dat het voorgaande ;en noodzakelijke inleiding was. Das rolgende keer. (Nadruk verboden) Lanvin-CastilloV-motief Parijs, donderdagochtend SPANJAARD Castillo ont werpt voor het Parijse mode huis Lanvin en hij doet dat met de allure, zijn landgenoten eigen. Maar bovendien heeft hij gevoel voor draagbare, voor stijl en voor wat bij de confectiefabrieken in een later stadium mogelijk zal zijn. Daarom hebben de inkopers van deze fabrie ken bij Lanvin keus genoeg om tus sen de extravagante modellen een serie eenvoudige, goede toiletten uit te zoeken. Castillo heeft het V-teken als motief ge nomen. Telkens weer zien we het in zijn mantels en japonnen herhaald. Vader en zoon op Kreta. De va der, op de voorgrond, draagt nog de originele Kretenzische dracht. Let op de tot aan de knieën rei kende en van achter uitzakkende plooibroek, die de knieën vrij houdt. Achter deze schone fagade sluimert de gevaarlijke vulkaan van San torini. Dit vulkaaneiland in de Griekse archipel werd onlangs zwaar getroffen door een aardbeving, die veel puin en slachtoffers maakte. zijn geweten. scheen t Toen ik naderhand, na de aard- J hun wiji bevingen, vernam van de metershoge vloedgolven die ook de noordkust van Kreta besprongen, dacht ik even terug aan wat me in Iraklion, bij een bezoek aan de geweldige konings burcht Knossos was gezegd over het hadden kennelijk al irbouwd en keken de hoog vliegers maar zowat aan. Zij weten w: het betekent op een vulkaan te leven. sche cultuur. Dit einde ligt ongeveer 1250 jaar v. Chr. en wordt algemeen uitgelegd als een gewelddadig einde. Hiervoor worden dan twee mogelijk heden aangegeven: door oorlogen of door natuurrampen. Een oude Kretenzer bezwoer me dat die zo bloeiende cultuur met zijn dragers in verval geraakt is door een ontzettende uitbarsting van deze zelf de vulkaan Thera op Santorini. De de Cycladen, de witgepleisterde platgedakte kubusachtige hutzen. De Venus, zei mijn buurvrouw ten overvloede, Dit is immers de geboorte plaats, de standplaats zo ge wilt, van de Venus van Milo, van hier naar het Pa rijse Louvre versleept en verscheepc, waar dit schone Aphroditebeeld nu dan alle wereldse ogen die van de gehele wereld dus tot zich trekt. En terecht, ze is het aanzien nog steeds ten volle Evenwel, een uur vliegen is ook in Na Bloemeniveektraditie wilde men nu eens wat anders (Van onze verkeersredacteur) KUNT U ZICH OOK zp KWAAD MAKEN over het kwalijke vocht, dat men u in zoveel Nederlandse restaurants en lunchrooms durft voor te zetten, als u om koffie hebt gevraagd? Wel, dan dient u te weten, dat de Haarlemmers die ergernis voelen en dat zij hun kwalijke gevoelens een al lerplezierigste uitweg hebben gegeven: de koffieweek, die de gebruikelijke Haarlemse Bloemenweek dit jaar vervangt. Dat is er geworden van een idee, om een „koffiekeurdersgilde" in het leven te roepen, dat schilden zou uitreiken, die bevestigd zouden kunnen worden op de gevels van de zaken, waar de koffie naar het oordeel van het gilde de toets der kritiek kon doorstaan. Men liet heit plan dat er van deze zaken noch van de han delaren of de Horeca medewerking te verwachten viel, integendeel. Maar het uitgangspunt bleef: in maar al te veel zaken in ons land wordt u een drabbig vochit voorgezet, dat slechts de kleur met koffie gemeen heeft. Het ergerde de Haarlemmer Wirn le Ree. Koffie is een nationale drank, vond hij, omdat hij had becijferd, dat Nederland p. jaar 'n tachtig miljoen kop jes koffie (of wat daarvoor doorgaat) wor den geschonken. Hij stapte met zijn ideeën naar de stichting Haarlems Bloei, waar d'ireoteur W. van Willigen, onder zijn vrienden als 'n notoir koffiedrinker en -kenner bekend, er meteen zéér warm voor liep. Idee geboren Hij was het die met de koffieweek- gedaehte kwam, toen bleek, dat oorspronkelijke idee niet zo veel bijval te verwachten was van de mensen va wie men het toch moest hebben. Ja renlang heeft Haarlem een Bloemen- toen bleek, week gehouden met een Bloemenko- n-ingin en iedereen wilde eigenlijk wel eens wat anders. Dat „andere" is tot werkelijkheid gekomen, het is op het moment in volle gang. Want wie Haarlem per trein binnen komt, kirij-gt er in de meest letterlijke zin al direct een voorproefje van. Tegenover Regen geen beletsel voor koffieweek CL ECHT WEER? van!" De direct 1 ems Bloei" wuift meteen weg. Storm, mogen een belemmt het strandleven of bezi en openlucht pen koffieweek als de Haarlemse steken zij in geen enkel wiel een spaak. Integendeelkoffie drinken gaat misschien nog beter binnen dan buiten. Niemand klaagt hier. de zaken zitten stampvol en als het een regenachtige dag is, is Haarlem 's avonds bepaald drukker dan na een dag van zonneschijn. Alles zit hier dan stampvol." maar. dat er over de kwaliteit hiervan eeen klacht wordt geuit! Op de Grote Markt wordt ook 's avonds een koffiefilm vertoond en in de prachtige oude vleeshal wordt de koffiecantate Bsch uitgevoerd, met ecn op huidige grippen afgestemde tekst. Maar dat is nog niet alles- Iedere rijdt een wagen met verjaarsmuziek-per- lüidspreker de jarige Haarlemse huis moeders af om ze met een feestelijke toe spraak in het bezit te stellen van een half pond vers gebrande koffie. Het zijn ei ongeveer 850. die deze week bezoek heb ben gehad of nog krijgen. En ten slotte opereert in het stadhuis tijdens de trouw plechtigheden een soort „Turk", die iede re nieuwbakken bruid een half pond kof fie overhandigt en de bruidegom een pakje sigaretten, om het evenwicht een beetje te bewaren. En in a-llf établissementen in Haar lems binnenstad wordt de koffie gekeurd, Zo komen de koffiekeurders deze week in de Haarlemse établissementen in de kostuums en converseren als in Hlldebrands tijd. Dan is de koffie wel goed'. In het Zweedse restaurant kreeg het keuringsgilde een complete Zweedse koffietafel voorgezet. koffie zoals het station wordt wie c kopje koffie aangebodei moet zijn. allicht. Heilige ernst En wie langer in Haarlem blUft, zal ervaren, dat het de bewoners van de Bloemenstad, althans in deze week, dc meest heilige ernst is met bet „streven verbetering" van de koffie. In een muziektent op de Grote Markt wordt ook koffie geschonken voor de voorbijgangers. De meeste winkeliers van de drukke win kelstraat, de Anegang schenken 's mor gens koffie voor hel publick en rekent u door een commissie, die, gekleed als in de tijd van Hildebrand, met een oude mailcoach arriveert. Godfried Bomans heeft het gezelschap zaterdag geïnstal leerd. Niet geheel ontkwam men hierbij aan modernismen: de mailcoach heeft ook een Surinaams orkestje aan boord, dat mu ziek maakt als de commiss.eleden hun ernstige taak vervullen. De keurders be waren onderling alle stijl, door elkaar slechts met ..oom". ..neef" en ..nicht" aan te spreken A] deze gekheid zai zaterdag weer ver eden tijd worden. De koffieweek zal trouwens alleen blijven, omdat de heer "jVTu de voornaamste Parijse modeontwerpers hebben laten zien, wat zij voor winter 1956—1957 de vrouw voor schrijven kunnen we de vol gende modevoorschriften ge- STOFFEN: weel tweed in ruiten en Shet land weefsel. Verder ruige wollen stoffen, crêpe, fluweel en voor 's avonds satijn, bro kaat en mousseline. KLEUREN: Eerst paars, van heel donker tot heel licht. Dan een hele tijd niets en dan wat zwart, écru, bruin, grijs soms even felblauw of rose. LENGTE; Zoals het u, mevrouw, het bes te staat. Volgend jaar zullen de rokken naar de experts verze keren langer worden. MODELLEN: Capes, in alle variaties. Wijde rokken (Dior) of kokerrokjes. Het lijfje van voren glad en de rug blousend, zodat het weer een cape-effect geeft. HOEDEN: Bol, hoog, van zwaar materiaal of bont. SCHOENEN: Spits en plat van voren, met hakjes, die een tendens hebben steeds hoger te worden. V-vormig de stiksels, die zyn dellen versieren. V-vormlg de capuchons, die op 1 nikenkappen lUken. Bijzonder fraai zijn de aangeknipt© of ingezette sjaal6. dde ofwel vrij afliangen of met nonchalante élégance over d< schouders en ook wel over het hoofd ge slagen worden De cape van huize Lanvin is de mooi ste van Parijs. Het is geen lompe zwan cape, maar een pracht-exemplaar dat rond om de schouders valt en soms voren twee punten heeft, die over elkaar geslagen kunnen worden. Kleine coquette zakjes in die puntpanden en dergelijke grapjes verhogen nog het effect.. Deze cape reikt tot de bailie en is van dezelfde stof als de bijbehorende tailleur of japon, mantels zijn recht en wijd met een rui- hals, waardoor de kraag even afstaat. Een wit kraagje of boordje „piept" er onder uit. Strikjes op de eohouder of op de rug breken de lijn. Een ander belang- Van Willigen er niets voor voelt, et een tradibie van te maken, die misschien toch ik weer aan futloosheid zou gaan ïabo- Hoop op resultaten En al realiseert hij zich, dat er ook i deze week in Haarlem wel weer eens een bijzonder kwalijk kopje koffie zal worden gedronken, hij hoopt toch, dat de actie blijvende re sultaten zal afwerpen. Dat is niet zo onwaarschijnlijk, omdat in bepaalde zaken de koffie al merkbaar beter werd, toen de kojfieweék alleen maar werd aangekqndigd. Als dan andere steden eens mochten volgen, dan kan men met récht zeggen, dat Haarlem de victorie is begonnen. Want de koffie in Alkmaar kennen wij niet. rijk detail is de blousende rug, die uit holt boven de kokernauwe rok. Van voren i6 de ruimte weer verdwenen in het lijfje. In zijn avondtoiletten kan Castillo zijn Spaanse aard geheel uitleven. Het is als heeft hij uren zitten turen naar de por- en door de Spaanse grootmeesters der schilderkunst van de Infantes gemaakt. daarbij, want zij weet de kostbare toilet ten te dragen met een houding, die niet te evenaren is. Haar hoofdje ongenaakbaar trots geheven, schrijdt ze de zaal in, een heel mooi, heel verwend, te vroeg rijp geworden kind. Eerst droeg zij een toilet, bestaande uit een wijde rok van paare moirée met een witte orèpe blouse en een brede groen- Toen een zwartfluwelen japon, stijf van het Spaanse goudborduursel en dan een lila kanten creable met een fichu, welke ook als capuchon over het hoofd getrok ken kan worden en die bezet was met minuscule satijnen strikjes. Ten slotte kwam Danny zedig en stil ails bruid vn een wit sober toiitet els een kloosterkleed. En ze liep daar door de rijen kritiserende blikken met misschien, een gedachte aan haar eigen trouwdag, die nog maar een maand geleden was, toen zij met een Parijse schilder in de echt verbonden werd. Zulke hoeden, complete halve bollen, wil de jonge Parijse modeontwerper Pierre Cardin ons in de komende win ter laten dragen. De Frangaises zullen bovendien zich. tooien met sieraden, geïnspireerd op militaire rangen. Ter verduidelijking diene, dat deze dame zich de rang van luitenant-kolonel heeft aangemeten, vijf strepen om pols en hals bij gebrek aan manchet en kraag. Rapport over Surinames welvaart Een aantal vooraanstaande personep, verenigd in de studieclub G-65, hebben een rapport aangeboden over Surinames welvaart. De naam G-65 is gekozen met het oog op het feit, dat de uitvoering van het Surinaamse welvaartsplan in 1965 zal zijn afgelopen. Het rapport is van me ning, dat het land in 1965 op eigen benen moet kunnen staan, waartoe de vorming van een nationale band tussen de ver schillende bevolkingsgroepen noodzake lijk is. Volgens de mening der rappor teurs zal het opgehoopte begrotingstekort in 1965 100 tot 200 Nederlandse guldens bedragen. Bezuiniging alleeq, is niet vol doende om dat te voorkomen, men zal volgens de rapporteurs de overheidsbe drijven in particuliere handen moeten brengen. In de G-65 zitten drs. J. Groot, H. Weisfelt. K. Coleridge, L. Lichtveld, A. J. Morpurgo, D. Samson, ir. G. Tiggel- man, prof. dr. E. Eykemans en dr. D. Renooy Zcic/di^ toc/i pittug

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5