CHRISTELIJK m Amsterdamse studentenhuisvesting verkeert in noodsituatie Boek Hedendaagse spanningen en onze verantwoordelijkheid De staatkundige, economische en geestelijke nood van Azië DAN MAAR ZO! 2 Beroep op de volksconsciëntie Kamervoorraad neemt af, aantal studenten wordt groter De noodsituatie bij de huisvesting van studenten, waarover wij reeds verschillende malen berichtten, is het grootst in Amsterdam, met zijn naar het aantal studenten grootste inrichling voor hoger onderwijs, de Univer siteit van Amsterdam en met zijn Vrije Universiteit. Nu het aantal stu denten toeneemt en het aantal kamers vermindert, heeft de Algemene Studentenvereniging Amsterdam de organisatie van de studenten-„zuil" der universitaire gemeenschap een aanval met moderne publicitiets- methoden beraamd op de volksconsciëntie, door het uitschrijven van een prijsvraag voor een cartoon (,.een grappige tekening of een getekende grap"), die de aandacht van de Amsterdamse bevolking moet vestigen op de uiterst benarde situatie. De A.S.V.A. (uitspreken als „asfa") is heel in de verte te vergelijken met een vakbond van studenten; zij heeft een arbeidsbureau voor werkstudenten, ver krijgt voor de studenten van de Univer siteit van Amsterdam, die automatisch lid van de A.S.V.A. zijn. faciliteiten voor concertbezoek enz., behartigt hun sociale belangen en heeft een kamerbureau, dat bij het zoeken van woonruimte be middelt. Door een overeenkomst met de Studentenraad aan de Vrije Univer siteit kunnen V.U.-studenten ook de vruchten plukken. De A.S.V.A. nu is tot de overtui ging gekomen, dat men niet meer zoals vlak na de oorlog een kamer verhuurt, „om de huismoeders te spekken". Nu de welvaart gestegen is, laat men de kamers van vertrek kende studenten onverhuurd, omdat het niet meer nodig is. De nieuwe huizen zijn niet berekend op inwo ning. Kamerverhuursters kunnen in de zomer met het onderbrengen van buitenlanders meer verdienen dan wanneer zij een vol jaar huisvesting aan een student verlenen. In september komen ongeveer 750 nieuwe studenten een beroep op de toch al geslonken kamervoorraad doen. Daar komt bij, dat de hospita's zwaardere eisen stellen. Bij drie kwart van de kamers van omstreeks veertig gulden (meer kan de doorsnee-student niet betalen i. die in het afgelopen jaar via het A.S.V.A.-kamerbureau verhuurd werden, stellen ze voorwaarden als „Geen corpsleden", „Geen Indonesiërs", „Overdag niet op de kamer", „Geen bezoek" of „Geen gebruik van toilet". Slechts 22 pet. van deze catego.rie mag theezetten, eieren koken e.d., ge bruik maken van de keuken. En van de kamers in deze prijsklasse heeft 38 pet, geen stromend water. Voor de beste cartoons worden een -r VAN DE DAG Moord in het Studentenhuis, door Agatha Christie. Uitgave A. W. Sjjt- hoff's Uitgeversmij N. V. Leiden. Agatha Christie heeft al heel wat scherpzinnige detectives op haar n staan. Met de hierboven vermelde heeft ze er een nieuwe aan toegevoegd. Wie haar vorige detectives kennen, zullen geen aanbeveling nodig hebben om zich ook haar jongste product aan te schaf fen. Voor de anderen delen we graag mee. dat dit voortreffelijke lectuur voor de vacantie is. Het zijn knap opgezette belevenissen, die Agatha Christie weet op te dissen. Ze zet ons aan het denken, juist ook omdat ze er tot de allerlaat ste pagina's in slaagt, ons in het onze kere te houden, over de toch zo onver mijdelijk nader komende ontknoping. De prijs van 50 en een van 10 uitge loofd. De heren Simon Carmiggelt, Marten Toonder en Hans Frankfurther vormen de jury die de tekeningen zal beoordelen. Zij zal op 6 september haar beslissing bekend maken. Hospitaalkerkschip vandaag thuis Het hospitaalkerkschip De Hoop wordt vandaag van zijn tweede reis naar de visgronden in dit haringseizoen in de Scheveningse haven terugverwacht Het schip, dat op 4 juli uit Amsterdam ver trok onder commando van kapitein Rog, heeft ondanks het slechte weer, vooral in de eerste week van de reis, een groot aantal patiënten kunnen helpen. De medische dienst van De Hoop behandel de van 4 tot 31 juli in totaal 131 patiën ten, 17 personen werden opgenomen (met 95 verpleegdagen), 82 recepten werden afgegeven, 45 medische advie zen werden langs radiografische of tele fonische weg verstrekt en 10 patiënten konden naar de wal worden vervoerd. telijke verzorging van de zeelieden" be hartigde, bracht twaalf maal een bezoek aan een logger en hield twaalf kerk diensten, die per radio werden uitgezon den. De radiotechnische dienst van De Hoop voerde 18 reparaties aan boord van loggers uit en 36 maal werd radiotechnisch advies gegeven. Voorts werden 114 weerrapporten na< K.N.M.I. in De Bilt verzonden. De afgelopen zondag bracht De Hoop wegens de aangekondigde storm, in Engelse haven door. Het hospitaalkerkschip zal dinsdag, 7 augustus a s., weer naar de visgronden vertrekken. vertaling van deze detective is a ra Vreeland, het omslagontwerp i Wijnans. My- Amerikaanse poststempel „Bidt voor de vrede" Vanaf morgen gebruiken de 50 groot te postkantoren in de Verenigde Staten bij het afstempelen van alle poststukken een appart ontworpen stempel met het opschrift „Bidt voor de vrede". Zo spoe dig mogelijk zullen de Amerikaanse posterijen ook de andere postkantoren van dit stempel voorzien. De goedkeu ring voor het gebruik van dit stempel ligt vervat in een wet, die president Eisenhower op 20 juni bekrachtigde. 11 Advertentie beroemde geneesmiddelen in i tablet doen wonderen! Chefarine „4' Melodie en woord der Ethergolven DONDERDAG 2 AUGUSTUS AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram 9.10 V d vrouw; 9 15 Gra 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gra 14.00 Bariton en piano; 14.30 Kla- tr vier. hoorsp. 15.05 Gram; 15.15 V d eken; 16.00 Voordr; 16.15 Muz caus; 16.45 d Jeugd; 17.30 Gram; 17.45 Regerings- 18.15 Sportprobler ïrkzaamheden der Puzzel mee "1 20.45 Viool 3.15 Beursber e NCRV: 10.00 Gra tuinb meded; 12.33 Wij 16.00 Bijbellezing; 16.30 17.45 Promenade jeugd; 17 30 Gra dlokrant; 20.20 Radio 21.45 Klein vrouwe 22.25 Gram; 22.45 Nws; 23.15—24.00 G NTS: 20.00 Journ Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Heteren (toez.): W. Kra- »n donk te Driesum. Aangenomen het beroep door de Gene rale Synode voor bijzondere werkzaam heden als vlootpredikant: kand. C. R. H. r Haar Romeny te Leiden. Bedankt voor de benoeming tot hulp predikant te Loosduinen (ver. van Vrijz. Hervormden); S. A. Schenk te Scheemda (nadere beslissing). GER. GEREF. KERKEN Beroepen te Broek onder Akkerwoude: kand. J. Brons te Ermelo. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Katwijk aan Zee: J. B. el te Krabbendijke. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Ede: A. Burghoorn te Edam, H. G. C. Kok te Weesp en C. F. S. Ste- genga te Zwolle. Groot is Artemis Weet u wat de Demetrius- mentaliteit is? Demetrius, de zilversmid uit Epheze, was een slim man Hij zag bijtijds het ge-, vaar dat door de prediking van) Paulus zijn inkomsten zouden dalen en dus belegde hij een vergadering van vakbroeders. Zijn EEN WOORD VOOR VAN DAAG toespraak luidde: „Wij lopen niet alleen gevaar dat onze tak van ar beid niet meer in tel zal zijn, maar ook dat de grote godin Artemis van haar luister beroofd zal worden! U ziet de volgorde: het materiële gewin dat de Artemisverering hem verschaft, vindt Demetrius eigenlijk veel belangrijker dan de luister van die godin. Zijn brood winning is in gevaar en dat wekt het meest zijn verontrusting. Onlangs is, tijdens een vergade ring van een onzer grote christe lijke maatschappelijke organisaties de vrees uitgesproken dat de aan trekkingskracht op de leden niet zozeer ligt op het christelijke dan wel op het materiële vlak. Weet u nu wat de Demetrius- mentaliteit is? Benoemd tot directrice der Chr. In dustrie- en huishoudschool te Bodegra ven: mejuffrouw L. P. J. Heynsdijk te Congres Intern. Chr. Vredesbeweging Evangelie ook aannemelijk maken voor geïndustrialiseerde wereld l)E INTERNATIONALE Christelijke Vredesbeweging houdt deze week op het conferentieoord de Drakenburgh bij Hilversum haar internationaal zomercongres. Delegaties van alle aan deze beweging meewerkende landen zijn op het congres aanwezig: België, Dene marken, Duitsland, Frankrijk, Nederland en Zwitserland. De beweging is in het buitenland meer bekend onder de Mouvement Chretien pour la Paix (M.C.P en in de Duits sprekende landen als Christlicher Friedensdienst (C.F.D.) De congresgangers kwamen maandagmiddag in het conferentieoord aan en gistermorgen had de plechtige opening plaats door de burge meester van Hilversum, mr. J. J. G. Boot. Burgemeester Boot gaf een beeld de moeilijke internationale verhoudingen en stelde daartegenover de opdracht, die de Christen heeft. Wanneer de Christe nen de maatschappelijke problematiek, die op het ogenblik zo talloze volken ir beweging brengt, niet doordringen var de geest van Christus, aldus burgemees ter Boot, dan zullen de communisten dit doen met de geest van het Marxisme. Het Evangelie moet niet alleen aannemelijk zijn voor de agrarische wereld, maar ook voor de geïndustrialiseerde wereld. Het einddrama der wereldgeschiedenis is begonnen. Gods Koninkrijk is reeds op aarde en de Christenen moeten als Ko ningskinderen leven. Met dit getuigend woord, dat zo nauw aansluit bij de beginselverklaring van de I.C.V.B., verklaarde de heer Boot het congres voor geopend. Vervolgens leverde ds. dr. J. Ozinga, Geref. predikant te Lunteren. een refe raat over Azië, waarop wij elders uitvoe rig terugkomen. Dr J. Ozinga sprak over Azië op het congres van de Internationale Christelijke Vredesbe weging, dat op de Dra kenburgh bij Hilversum dit kuituur-kader, dat in Voor democratie ont breekt t cultuur-kader •leze week wordt ge- Azië politicus kan dan in ekonomisch op zicht. Men meent daar op zelfs recht te heb ben. Maar men wil niet op de manier van schuiven. Hij voerde aan, bet westen tewerk ontbreekt. Een Jat immers de landen in gaan. Niet (zoals Soe- de omgeving, die nooit karno eens heeft houden, heelt as. dr.J. niet duidelijk maken, wie hij kolonie zifn aeweest even T - CY Ozinga, Geref. predi- i, en w.» hiwü. D^bevol- Ie ze^), h<* koloniën. In de koloniale tische, imperialistische, kant te Lunteren, gis teren het koloniaal, zendingen", ekonomisch en kultu- *J0aam™eJ. reel aspect vraagstuk Azië toege licht. Hij nam hierbij geen politieke „uit- -- - - in Djakarta gebieden hebben de over- materialistische, einde- n parlements- heden veelal het liberale |oos worstelende leven het STii van de Westerling. Een te staan waar hij wilde, kant wil vooruit, maar kono- de andere kant wil nabootsing nog geen parle ment bevat. Wat wil het Mohammedanisme op poll- nij Kans ne. voornamelijk Indonesië tiek vlak, en wat wil het misch ver te brenatn dan niet mee. l j „um,. nationalisme, wanneer de was dat best. ten voorbeeld en schets onafhankeiykheid is Stem, op'één Gebied £'£2ESi£' niet te lenigen nood De van de Aziatische voor malige koloniale ge bieden. bevolking weet niet het gaat. Niet dat de regering ha; heeft ingeschakeld, geen enkele regering kunnen. De verhouding tussen en deze gebieden, tusser wereld en die landen slagen onbegrijpelijk, doen wat het westen al u«» 8»«». ter' d?* ,de Nederlandse bepaald, noemde dr. Ozinga regering haar niet overheid in Indonesië in de leer van Boeddha. De want gebreke is gebleven lei- volgelingen van Boeddha u dat ding te geven, namelijk op hebben de mens in Azië en onderwijsgebied. Ir. het dan vooral in India, Birma en Indonesië bijgebracht, dat het leven, zoals het westen daarmee bezig is, in wezen uc Nedertandse lijden, is. Dat men er zo grondwet voorkwam, dat weinig mogelijk aan moet het onderwijs een voor- doen. Dat alle activiteit regeringsreglement jVpVROUW Pandit heeft Ind{ë stond niet de eens gezegd, aldus dr. xr-j— Ozinga. wij moeten nu gaan opleiden, die het algemene toerp vu,,t vuu.rintineTHie volle laat meetellen. Niet 5elang boven het bijzondere zorg is. De onderwijsuitga- Maar de deuken m dit voortdurende wondt, jezelf en de naaste. „ov -Vi willen zijn, wat wij daar geweest zijn, V1UU„ .y.. eeuwen lang, dat is maat- [cen(i, dat de demokratie gevend voor de verhoudin- zaak dje eerst bestaat gen van vandaag. Vandaar, een geheel var> ^''«ron dat bij voorbaat vast staat, samen de dat wij er uit liggen: dat telijke cultuur wij de gang van zaken in de de ex-koloniën betrokken landen op dit ecbter voor el ogenblik absoluut met kun- Alles wat wij hebben ge- komen_ daan is verdacht, is besmet, moet opgeruimd. Men keert daar in de mef' sekwente revolutie onze ideeën, stijl, ook onz terecht moet piaats js? z: sluirst ffsrsES'SM van de Indisehe beg-otmg. result#ert voor deje mensen Aan de huidige armoede is op korte termijn echter onj.jïrhlhd wl, niets te doen. Als een Ja- if vaan meer wil verdienen j wat betreft de waar kan hij naar de stad gaan. f de historie waar het meer verdienen heeft opgeleverd, van de er- dan nog in zeer beperkte fenis der vaderen mate en bovendien slechts 7" 20 komt net* dat men voor een gering aantal mo- h?4 8evoel. krijgt, dat er gelijk is. Maar de anderen mets meer is waarvoor men de stad geen zou kunnen vechten. Niet minder ernstig is het de meest kon- gesteld met het ekonomisch tegen aspect van de zaak. De ge- bjet 1 levens- bieden van koloniale struc- grond ekonomische tuur zijn alle straatarm. On- Dr. Ozinga koi echter een opvallende uit zondering constateren, meiyk de demokratie, hoofd per jaar hierbij inkomen, dat men eigenlijk m, niet van een inkomen kan kan spreken. wil kratie past In een bepaald kuituur-kader. Op zichzelf biedt de demokratie immers geen enkele waarborg, dat het goed, eerlijk ,Zij kunnen in hun vrije onverschilligheid, i hard rondom de dessa Dr. Ozinga sprak als zijn an lopen. Maar anders mening uit, dat dit psycholo- f °nt er is daar geen gisch grote ongelukken tot geen werk. En ook geVolg kan hebben, wan- neer t|ch bijvoorbeeld een gewapende communistische aanval zou voordoen. Deze mensen zullen dan niet be reid zijn hun leven te wagen voor een „rotten situation". Het enige, wat hieraan te doen Is, is de verkondiging van het Evangelie. Het Evangelie kan de mensen het leven geen kapitaal voor trans- igratie, industrialisatie of ...tensivering van de land- bouw." Met internationale hulp an men er alleen voor zor gen, dat de ellende niet er- ger wordt, maar beter wordt vond het 5pt n.k nipt het ook In zeker opzicht Dr. Ozinga Maar de demo- echter al te gemakkelijk ",J om de schula hiervan zon der meer maar op de schouders van d recht- malige overheden ïlraij fWb'Ëi"liêt 1» Joh» koloniale gebieden te ten heeft, voornamelijk men zeer op verschaffen. En dit Evange- 11 aj ook In de avondvergadering bracht Frau Dr. Gertrud Kurz te Bern, de centrale figuur in de I.C.V.B., onder wier leiding ook dit congres staat, verslag uit over de situatie in Arabië en Israël. Tot de zeer interessante discussie, die zich ont spon tussen de afgevaardigden va verschillende landen, leverde Frau Kurz een belangrijke bijdrage. Het congres staat in het teken va algemene thema: De spanningen i hedendaagse wereld en onze christelijke verantwoordelijkheid. Zo zullen op dit congres behalve Azië, Arabië en Israël ook de andere gebie den besproken worden, waar op het ogenblik de situatie uiterst moeilijk is, zoals het rassenvraagstuk in Zuid-Afri- ka, het integratie-probleem in Europa, de verhouding FrankrijkNoord-Afrika, het vraagstuk ÓóstWest en het vluch telingenprobleem in Oostenrijk. Als gename onderbreking van de discussie- dagen is voor morgen een excursie Rotterdam georganiseerd. Zondag wordt het congres besloten met een godsdienst oefening en het vieren van het Heilig Avondmaal. Het dagelijks bestuur van de groep Ne derland van de I.C.V.B. is samengesteld uit mevr. prof. dr. G. H. J. v. d. Mo len, presidente, dr. H. Turkstra, president, mr. H. A. Homan Jr., s varis en de heer W. P. Wilschut, pen ningmeester. Hoewel juist in verband met de dienst plicht-invoering in West-Duitsland het anti-mijitarisme binnen de I.C.V.B. of het ogenblik een belangrijk discussie punt vormt, wijst de beweging het an- ti-militarisme toch resoluut af. Zij voert hierbij de leuze, die ook de ti tel .is van het Nederlandse maandblad Vrede door Recht. Het vierde punt van de beginselverkla ring luidt: In gehoorzaamheid aan de Vredevorst roepen wij alle Christenen op, zich met al hun krachten in te ten voor de toenadering tussen sen en volken, en hun stem overal te- verheffen, waar gepoogd wordt poli tieke, sociale en rasproblemen, of wel ke andere dan ook op te lossen door Behalve dat op universitair niveau belangrijke internationale contacten worden gelegd, doet de I.C.V.B. ook prachtig werk bü het organiseren internationale jeugdwerkkampen er hulp verlenen aan vluchtelingen. Zo brengen ieder jaar een aantal Lettische vluchtelingenkinderen een vakantie in Nederland door; vorig jaar warei 190 kinderen. De beweging bestaat In het buitenland reeds van 1923 af. Eerst na de oorlog (In 1949) is ook in Nederland een groep opgericht). Engelse regering: Bijbels terug of schadevergoeding De Engelse regering heeft Spanje ver cocht, een grote hoeveelheid protestantse literatuur, waaronder ruim 35.000 bijbels, die op 24 april in het bureau van het Brits en buitenlands Bijbelgenootschap te Madrid in beslag is genomen, terug te zenden of een volledige schadeloosstelling hiervoor te betalen, zo heeft lord Reading In het Hogerhuis verklaard. In antwoord op een vraag verklaarde lord Reading, dat de Spaanse minister van buitenlandse zaken op 10 juli had laten weten, dat enige van de in beslag genomen boeken een inbreuk betekenden op het Spaanse drukpersreglement. De Britse ambassadeur in Madrid had hier op een nota overhandigd, waarin werd gezegd, dat dit niet gold voor het merei deel van de boeken. Vrouwelijke rabbijnen (Van 1 medewerker) Het jaarlijkse congres van liberale rabbijnen in Amerika, dat in Atlantic City samenkwam, heeft een commissi ingesteld om te onderzoeken of het mc gelijk is vrouwen aan te stellen als •abbijn. Verleden jaar reeds werden /rouwen bij. de liberale Joden in Ame rika toegelaten tot het ambt van cantor, in welke hoedanigheid zij tot taak heb ben de synagogale diensten te leiden. De vergadering van liberale rabbijnen kwam tot het instellen van een studiecommissi omdat het volgens haar dienstig is d gelijke rechten van man en vrouw oo met betrekking tot religieuze zaken tot gelding te brengen. 12.55 Llche muz: 13.00 Nws: 13.10 Meded; 13.00 13 55 Sportuitsl; 14.00 Ork conc: 15 00 Hoorsp; 16 30 Gra I 22.25 Gitaar en zang; 22.45 Pari overz; 23.00 Engeland, BBC Home Service. 330 m 12.00 Nws en weerber; 23.08—23.13 Koersen 12.00 Pari overz; 12.15 Dansmuz; 13.00 Sport; PUZZLE NO. 478 Horizontaal; 1 Wortel 7 vogel. 8 vaas, 10 bijv zinslid. 12 dierenroep. 14 onbedorv 15 delfstof. 16 vereniging. 18 voeg woord. 20 uitroep. 21 slede. 23 bloei- wijze, 25 levenslucht. 27 dwaas, 28 berg. Verticaal; 1 Manl. dier, 2 titel, 3 aardhoopje, 4 specerij, 5 dier, 6 iem. die flaneert. 8 zedelijke gebondenheid. 9 Chin. maat. 11 onmeetbaar getal, 13 fijn marmer. 17 zangnoot. 19 dichtbij, 22 zangnoot. 24 dier. 25 als onder, 26 gezinslid. OPLOSSING PUZZLE NO. 477 Horizontaal; 1 Draderig. 6 neb, 8 flater. 10 ze, 11 mol. 12 tel 13 as, 16 te. 17 kaf, 18 pak. 20 O. T„ 21 gereed. 22 nes. 24 richting. Verticaal: 2 Adam. 3 ezel, 4 in. 5 [ezet, 7 beleid, 8 flakon, 9 tof. 14 sa- gezet. ter, 15 muz; 16.15 Mrs Dale 17.00 Ork conc- 17.f 9.00 Nws en Jour; 19.: 8 00 Sport; 18.35 Kooi Sport; 19.30 Hoorsp: 20.00 Gevsi ma; 20 30 Lichte muz; 31.00 Gevar prog 21.25 Caus; 21.30 Voordr en muz; 22.00 Nw 22.15 Anekdote. 22 20 Weense muz; 23 00 Voo dracht; 3.15 Lichte muz: 23.50 Progr over: 23.55—24.00 Nws Brussel. 324 m. 12 15 Gram: 12.30 Weerbe 12 34 Gram (Om 12.55 Koers 13.15 Orgelspel; Éggta 17.15 V d 1900 Nws 2130 Grar 22.40 Grar spel; 13.00 Gram; 14.3C de Jeugd: 15.50 Gra Klassieke muz; 15.45 Gram; 15 Gram; 17.00 Nws; 17.10 C Ind: 18.15 Gram; 18.30 V d 1940 Gram; 20 00 Verz progr; 22.00 Nws: 22 15 Pianorecital; 22 55—23.00 Nws 12 00 Gram; 12 30 Orgel- nar, 18 pech. 19 kepi, 23 i .9.05 Gram; 19.30 Nw: i; 22.00 Nws 22.15 Jazzmuz 22.55 Nwa. 84. Hij liet iedere vlieger op zijn beurt een forma tie aanvoeren bij een schijnaanval en blafte zo'n leider als een opgewonden bulldog af wanneer de mans ,.iets stoms" uithaalde. Ze moesten leren door ervaring, door het voorbeeld, door zelf te doen en dan door nóg meer ervaring. Ze wisten dat, zo lang ze hun best deden, zijn geblaf niet kwaadaardig bedoeld was en ?e spanden zich allen terdege in omdat ze begre pen dat indien hij ging bijten, dit gevoelig aan u komen en fatale gevolgen kon hebben- Op een keer trachtte hij het squadron achter elkaar vliegend een loop te laten uitvoe ren. doch alleen de eerste vier slaagden erin, de rest gleed af en verbrak de formatie. Maar de commandant kwam niet met verwijten aan zetten, want ze hadden allemaal eerlijk hun best gedaan. Zelfs in de mess deden ze hun best, want ze besteedden nu meer zorg aan hun uiterlijk. In de eerste tijd, wanneer ze bij het aanbre ken van de dag klaar moesten staan, sliep hij met de voor dienst aangewezen vliegers op de ijzeren ledikanten in de hut bij de opstelplaats. Hij deed dan z'n prothesen af en zette ze naast z'n bed, compleet met sokken, schoenen en broek, zodat hij sneller aangekleed was dan de anderen. De eerste keer dat ze hem dit zagen doen. keken ze gefascineerd, doch een beetjt verlegen naar hem. Natuurlijk zei niemana iets, maar het was toch wel eigenaardig te con stateren dat deze man, die zo ongelooflijk vitaal en energiek was, wérkelijk kunstbenen had. Dp legende was dus waarheid. PAUL BRICKHILL Een squadron in oorlogstijd is een uitermate gevoelige gemeenschap. De mannen die er in /liegen behalen grote roem en sterven jong. Dr mannen die tot het grondpersoneel behoren, leven lang en hun werk is verre van spectacu lair: maar dat werk vergt de allergrootste toe wijding, want wanneer zij tekort schieten, kost dat een vlieger het leven Daarom moet er een vederzijds respect bestaan en het is de taak vai de commandant er voor te zorgen dat dit delice - evenwicht bewaard blijft. Binnen twee weken was 242 Squadron eei »echte eenheid, die ten volle in zijn commandan /ertrouwde, met het gevolg dat de verschillen le componenten loyaal jegens elkaar waren eder wist wat zijn taak was, waarom en wan leer deze taak vervuld moest worden: allen be frepen ze de betekenis van hun werk en wistei e dat ze op hun commandant konden rekenen Bader zag het squadron als zijn persoonlijk lezit („Ik had het gevoel dat re allemaal var nij waren, vliegers zowel als "rondp«»rsonee) Ik kon razend worden als le'n °t- an her zei of zich met hen bemoeide. Ik sprak met de politie in Norwich af dat ze mijn jongens nooit voor een burger rechtbank zouden brengen, maar elke aanklacht aan mij zouden doorgeven zodat ik hen zelf kon bestraffen. Ik pakte hen altijd hard aan, maar stond altijd achter ze wan neer een ander zich met hen wilde bemoeien Goed, dat was dan misschien wel een onredelij ke houding, maar het was nu eenmaal een obses sie voor me geworden: ik kón niet hebben dat anderen maar naar m'n squadron Dikwijls liet hij zijn grondpersoneel tot laat in de nacht zwoegen om de Hurricanes in de lucht te kunnen houden, maar in ruil daarvoor ver dedigde hij hen tegen de basiscommandant, die erg precies was wat de dienstvoorschriften be trof. Vaak gingen Bader en Rupert Leigh samen naar het bureau van de basiscommandant om hun opvattingen te verdedigen. Ze waren alle drie mannen van Cranwell en er bestond volkomen onofficiële traditie, dat wanneer of ficieren van verschillende rang hun uniformpet ten hadden afgezet, de jongere officieren het recht hadden met meer vrijheid te spreken dan de liscipline normaal toeliet- Zo hadden ze, bloots hoofds, felle debatten, vooral wanneer hun man- \en te laat .binnen" waren gekomen of de ver- luistering van hun barakken hadden Bader zag kans voor Thelma een huis in Col- .shall te bemachtigen en haar aanwezigheid Iroeg er toe bij dat het op zulke avonden een jeetje rustiger toeging, al was dat bepaald niet •rg rustig. Ze deden graag een spelletje, waarbij •e een yol glas bier op het hoofd moesten balan ceren, ronddraaien, zingen en door de knieën zakken zonder dat er een druppel verloren ging. WUKD'l VEHVUi .OD/ Het processieverbod QP HET MOMENT waarop wij dit schrijven is het ook ons nog niet bekend, of de poging van prof. Romme om een kabinet te vormen inderdaad algeheel is mislukt. In geval van mislukking moet betwijfeld worden, of het, naar het schijnt, omvangrijke program, dat hij aan de fracties heeft doen toekomen, binnen afzienbare tijd openbaar zal worden. Er is intussen van dit program wel iets uitgelekt, dat op genoegzame zekerheid schijnt te berusten. Het heet, dat prof. Romme in zijn program grondwetsherziening voorstaat, met dien verstande evenwel, dat hij aan het bestaande grondwettelijke proces sieverbod niet wenst te tornen. Dit is duidelijk een belangrijke te gemoetkoming aan de protestantse partijen. Evenals de protestantse kerken zijn de protestantse partijen tegen opheffing van het processie verbod. Toen in de laatste verkiezings campagne de V.V.D. bij monde van prof. Oud zich voorstandster van op heffing toonde, heeft dit onder de protestantse leden van de V.V.D. heel wat verzet opgeroepen. pjÓE HOOG deze zaak bij bepaalde protestanten zit, kon men nog slechts weinige jaren geleden op maken uit enkele uitlatingen van de bekende protestantse hoogleraar Mis- kotte. Toen weer eens de vraag aan de orde was, of het processieverbod dien de te worden opgeheven, schreef deze: „Ik voorzie een voorspel, zoal geen burgeroorlog, dan toch een burger guerrilla in dit goede land. wanneer Rome voortgaat in het publieke leven te demonstreren voor hetgeen ons het meest tegen de borst stuit"- En ook: „Er zal vroeg of laat maar één dilem ma zijn: het land verlaten of het land verdedigen, zich onttrekken aan de verantwoordelijkheid of zich verzetten uit hoofde van onze verantwoordelijk heid, welverstaan niet allereerst voor kerk, neen voor ons volk, ter- wille van zijn vrije toegang tot God en tot de troon Zijner genade, ook om zijn historie, zijn roeping, zijn ge meenschap en zijn toekomst". ^AN DE ANDERE KANT zit de zaak uiteraard ook onze r.k. land genoten hoog. Nog niet zo lang ge leden meende een r.k. dagblad, dat het processieverbod de r.k. land genoten degradeert tot „vaderlanders van een mindere soort". Prof. Romme zelf schreef nog vorig jaar: ,.Ik zou als katholiek in mijn eigen land toch wel erg graag naar mijn laatste rustplaats gebracht wor den op een manier van mijn kerk met het kruis voorop, en met priesters hun superplie, die mij van de kerk over straat naar mijn graf begeleiden. Ik vind het vrij onverdragelijk, dat dat niet kan. Dat in het portaal van de kerk de lijkkist verder wordt over gelaten aan de goede zorgen van de begrafenisondernemer en zijn dood bidders; dat we ons allemaal moeten wegstoppen in auto's en rijtuigen. En dat alleen binnen de veilige hekken van het kerkhof onze liturgie zich weer mag ontplooien. Ik kan het niet helpen maar ik vind dit in een land van godsdienstvrijheid rijkelijk erg". Y^IE DIT LEEST, begrijpt, dat het voor prof. Romme een offer heeft betekend, dat hij in zijn program geen voorstel heeft willen opnemen tot opheffing van het bestaande pro cessieverbod. Dit betekende een tegemoetkoming aan de protestantse partijen. Het betekende ook, dat hij het de F.v.d.A. op dit punt niet extra moeilijk heeft willen maken. Aangenomen mag immers worden, dat de P.v.d.A. te dezen aanzien voor i haar problemen staat. Zij geeft tamelijk hoog op van de (naar wij menen zijn het er zes) r.k. leden binnen haar fractie. Deze r.k. leden van de P.v.d.A. zullen stellig waar de hechten aan de opheffing van het processieverbod. Even stellig mag worden aangenomen, dat de protes tantse leden van de P.v.d.A. over de opheffing van het processieverbod niet anders denken dan de protes-„ tantse kerken, en derhalve er af wijzend tegenover staan. yOOR het ogenblik hebben wij geen behoefte, nog eens weer in den brede de protestantse beden kingen tegen de opheffing van het processieverbod uiteen te zetten. De bezwaren mogen bekend veronder steld worden Zij komen hierop neer, de processies, in de ene meer, in de andere minder, de r.k. ere dienst op straat wordt gebracht en zich daar aan allen oplegt, op de straat, die het terrein is van alle burgers en waar men ook in de toe komst zichzelf moet kunnen zijn. Voor de protestant betekent een bestendiging van het processiever bod geen aantasting, doch omgekeerd een bescherming van de burgerlijke vrijheid. Daarom acht de protestant bestendiging van dit verbod ook een noodzakelijk ding. De heer E. van Vollenhoven, hoofd personeelszaken van de K.L.M. is met ingang van 1 augustus benoemd tot on- •directeur..

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2