m Olieboringen gaan zandstormen door de Drie sterren aan het Parijse modefirmament Harde werkers leven wekenlang eentonige zandwoestenij in Tunnels van Atlantische naar Stille Oceaan? DINSDAG 31 JULI 1956 In zengende Sahara-hitte (Van onze reiscorrespondent Link van ^Bruggen) Bied Safia juli TTET ZOEKEN NAAR OLIE is in de Sahara een hard bedrijf. Men werkt er, in ploegen natuurlijk, zonder onderbreking door en de „tooi pusher", de man, die voor de boring en alles wat er mee samenhangt de verantwoordelijkheid draagt, stelt er een eer in, het volle etmaal in pro- duktie te blijven. Elk uur, dat de beitel stil staat, kost zijn maatschappij handen vol geld. Vandaar, dat er in de grootste hitte wordt doorgewerkt, evenals trouwens tijdens de zwaarste zandstorm. den. Hun aggregaten waren al op de dag van aankomst ingeschakeld. Hun ijskasten en koelkamers waren twaalf uur later in gebruik en binnen een etmaal waren ze weer bijna net zo goed ingericht als in bun vorige kamp. Er werken een aantal Nederlanders bij de C.P.A., allen ln leidende functies Een paar jaar geleden zijn ze naar dit uitge strekte concessie-gebied In de Sahara ge- Hiertegenover staat, dat de pio niers, die wekenlang in de woestijn verblijven, als kleine kinderen ver troeteld worden. Hun maatschappij omringt ze met de zorgen van een huismoeder en doet alles om hun meer dan eentonig bestaan zo aan genaam mogelijk te maken. Zo staat er op de eindeloze, onbewoonde vlakte van Bied Safia een grote, air conditioned kantine annex eetzaal, die 25.000 gulden heeft gekost en waarvan het grootste deel bij ver huizing naar een volgende put moet worden achtergelaten. De mannen slapen verder in eigen, eveneens air conditioned hutten 10.000 gulden per stuk drinken hun wijn, bier en mineraalwater vaak koeler dan in het beste hotel, terwijl hun maal tijden door het gebruik van ijskas ten en koelkamers frisser op tafel komen dan in menig restaurant van Algiers. Dit is eigenlijk het eerste, dat de be zoeker van een olieboring in de Sahara treft. Hij vindt er een comfort, dat niet voor dat ln moderne steden onderdoet en dat het harde leven op zes graden noor derbreedte en 29 graden oosterlengte toch nog vriendelijk maakt. Om midden in een barre zandwoestenij, in een bijna moor dend klimaat, gedouched en met een goed gevulde maag te kunnen rondlopen, is. op zn zachtst uitgedrukt, opzienbarend en getuigt van een organisatie, die tot in de kleinste details moet kloppen. Er is nog iets, dat op de bezoeker een diepe indruk maakt. Hij bemerkt na melijk, dat alle bedrijvigheid in het kamp cp dat ene gat in de grond is gericht, waarin de beitel rusteloos ronddraait. Een dikke zestig man 25 Europeanen en een kleine veertig Arabieren en negers zijn alleen ter plaatse nodig om een met een doorsnee van misschien dertig centimeter en maximaal 2.500 meter diep in de aarde te boren. Grote generatoren zijn er voor opge steld, een stalen toren van 45 meter hoog te, een laboratorium, waarin de grond- formaties worden onderzocht en werk plaatsen. die het machine- en het autopark pagnie des Pétroles d'Algerie), die 1954 nog tevergeefs naar olie heeft ge zocht. Seismische groepen en geoiogei hebben er de bodem getest en zijn O erond van hun proeven tot de conclusie gekomen, dat hij naar alle waarschijnlijk heid gunstige resultaten zal opleveren. Direct nadat ze de put, waaraan ze bezig waren, hadden afgewerkt, zijn de mannen van de boring er heen getrokken. Ze hebben hun kamp, dat vele honderden kilometers westelijk gestaan heeft, afge broken, hun hele hebben en houden, inclu- s'ef de boortoren, op zware trucks geladen en zijn naar de aangegeven plaats gere- Een toren van 45 m. hoogte en wat latten er omheen, dat is in de gloeiend hete Sahara de plaats waar de olieboring wordt verricht. sluurd om Franse boormeesters op te lei en ze met bun ervaring bij te staan. Mant de Fransen, die pas na de oorlog :t het zoeken naar olie begonnen zijn, •eten nog veel op het gebied van de ortechniek leren. Ze passen zich ech- snel aan, getuige het feit. dat er steeds ier Hollanders verdwijnen en dat hun plaatsen door Fransen ingenomen werden. In het kamp van Bied Safia zijn op dit moment nog slechts drie Nederlanders Twee jaar geleden waren er nog twaalf, maar geleidelijk aan zijn deze leermeesters naar andere oorden vertrok- De speciaal geconstrueerde woestijnjeep, die tegen alle hin dernissen van de Sahara be stand is. ken, omdat hun taak ten einde liep. Ze het goede slag, deze Hollanders. Ze hebben op olievelden in Egypte en Tunis gewerkt, leerden hun vak in Indo nesië of nieuw-Guinea, of waren jaren lang betrokken bij de boringen in Vene- ET ZIJN all-round mensen, har- weer om deze kostbare vloeistof aan U Op het terrein zelf ls op grote diep te ook wat water gevonden. Maar de put, die eerst vijfhonderd liter per gaf, geeft er nu nog maar driehonderd en staat op het punt van uitdrogen. Het water in Bied Safia is als gevolg van dien ontzagwekkend duur. Het kost liefst acht cent per liter, waarbij nog komt, dat men nog niet eens van drinkwater kan spreken. Geld schatten geld. Er wordt per dag een kleine twintigduizend gulden uitgegeven om het -bedrijf efficiënt te laten lopen. De groenten, het fruit en de andere levensmiddelen moeten per vliegtuig uit Algiers worden aangevoerd, de wijn, het drinkwater en het bier per auto uit El Golea. En de boorbeitels, die soms binnen de vierentwintig uur versleten zijn, kunnen tussen de duizend en vijf tienduizend gulden kosten, om dan maar niet van de boortoren zelf te spreken. 's Winters als de temperatuur draaglijker is, worden verschillende derdelen wel per vliegtuig boven werkterrein uitgeworpen. Het is altijd nog goedkoper dan ze per auto voeren', vooral als het materialen betreft zonder welke de boring stil blijft staan. De Europeanen, die in de verdroogde gebieden van de Sahara werken, zijn g< hard en kunnen heel wat verdragen. Als de Arabieren, die ln de kantine of als hulparbeiders werkzaam zijn, in de merse hitte van zo'n vijftig graden Cel flauwte nabij zijn, als de ge reedschappen tegen het middaguur op kookhitte komen, gaan zij nog onvermoeid door en ook de chauffeurs blijven lange, warme ritten door de uitgestrekt heid van de woestijn rijden. En in het najaar, als er hevige zand stormen in de Sahara woeden. blijven deze olie-pioniers eveneens op hun post. Gewapend met grote brillei op het plankier, het scherpe zand. dat in mond, neus en oren dringt waartegen geen afsluiting bestand verbeten trotserend. Die zandstormen zijn dikwijls nog zwa Ier te verdragen dan de hitte. Ze ont wikkelen een sterke, statische elektrici teit, die de haren bijna rechtop doet staan in die bij het aanraken van ijzer, elfs bij het geven van een hand schok veroorzaakt en een vonk zichtl doet overslaan Wilskracht en de licht gedacht worden. Ze ver blijven jaren achtereen in de woestijn aak onder de meest ondraaglijke weers omstandigheden. Om de drie weken vlie- ilgiers om temidden van hun gezin een beetje op rust te komen, week vertrekken ze weer Ze verkeren het grootste deel van het jaar in dezelfde barre omgeving, zien altijd precies dezelfde gezichten en doden hun vrije tijd met een kaartspelletje glaasje bier. Eens per week zien misschien een film, maar dat is ook het enige, dat ze van de buitenwereld mer- t leven is .alleen voor zeer wilskrachtige naturen uit te houden, oor figuren, die in elk geval geen last van hun zenuwen mogen heb ben. Het is geen grapje, om onder welke comfortabele omstandigheden ook, slechts een weekje opgesloten in de woestijn te zijn, laat staan ja ren achtereen. ZIEKENFONDSRAAD WIL PREMIEVERHOGING De Ziekenfondsraad heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid ge adviseerd een premieverhoging voor de verplichte verzekering te bewerkstelligen van 4.2 tot 4.8 pet. Een minderheid van de raad. hoofdzakelijk vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisa ties, heeft echter aangedrongen om niet verder te gaan dan 4.6 pet. Zoals men weet worden de premies der verplicht verzekerden voor de helft door hen zelf en voor vijftig procent door hun werk gevers voldaan. De sociaal-economische raad zal thans zijn standpunt over de eventuele premieverhoging moeten bepa len. H1 Romantiek uit vervlogen jaren. Balmain laat, om die terug te winnen, deze hoed dragen. Géneviève Fath brengt platge slagen kozakkenmutsen van bont of soepel vilt. BALMAIN, COCO CHANEL en CARDEN Parijs, dinsdagmorgen ER IS eigenlijk een symboliek in, dat de uitverkopen en de grote shows der nieuwe modellen precies in dezelfde tijd vallen. De symboliek hoe vergankelijk alles is en dat wat eens werd toegejuicht en als de vondst der vondsten werd begroet nauwelijks enkele seizoenen later achteloos op de grote hoop wordt gegooid en met „alles moet weg" van de hand gaat. Zo komen en gaan ook de ontwerpen, ieder seizoen duiken nieuwe namen op en verdwijnen andere en slechts een enkeling blijft jaren schit teren aan het Parijse firmament, terwijl zijn glans ver over de wereld reikt. Heel zacht beige-geel is de nieuwe modekleur van de nertz, waarvan dit model. Diadème, door Emba voor Dior gemaakt werd. Daar is grootmoeders knoop- laarsje weer, maar dan door Ro ger Vivier ontworpen voor Dior. Het is vervaardigd van bedrukt satijn. Heel plat en spits is het teentje, dat onder de enkel-lange rokken van Diors creaties moet uittippen. President Sukarno van Indonesië heeft bekend gemaakt, dat hij thans uitnodigin gen heeft ontvangen om spoedig bezoeken te brengen aan India, Pakistan, Afgha nistan, Irak, Soedan, Egypte, Ceylon, N.- Zeeland en een aantal Zuidamerikaanse Zo sloten in de laatste jaren Sciape- relli, Piquet, Rougat en Jean Baillie en seizoen nog Paquin en Pierre Cla- ace, maar bleef Pierre Balmain, onge- ijfeld de belangrijkste ontwerper van Parijs. Niet omdat hij elk jaar een sen- brengt als Dior, maar omdat hij het „goed gekleed zijn" voor miljoenen ouwen bereikbaar heeft gemaakt. Hij twerpt met een meesterschap, waarn niet de fantasie maar de perfectie het richtsnoer is Zijn doel is niet de vrouw te hullen in bizarre kledij, maar zoals hijzelf zegt: ,Haar mooi te doen zijn en haar vrouw te doen blijven". •ouwelijkheid weet hij telkens en nieuwe wijze te apcentueren. gisteren verraste zijn collectie bijvoor beeld door de nieuwe mouwlijn en schou dercoupe. iverigens opvallend, dat alle modehuizen het accent zo sterk op de schouders leggen Balmains mouw is wel tien centimeter beneden de schouderlijn ingezet en lijkt geplaatst. Dit komt door dat het rugpand wijd is als een cape van achteren gezien. Hij heeft dit gevon den door van beide schouders een brede platte plooi te laten doorlopen tot de taille. Zijn mantelpakjes zijn weinig getail leerd en hebben een kort schootje. Ver der zien we veel korte losse jasjes, die gedragen behoren te worden bij jersey japonnen. "lijn mantels hebben hoge bontkragen grote ruitde8sins. Zijn japonnen voor de morgen en vroege middag zijn lief en charmant met hier en daar een lichte draperie en grapjes met ceintures, die als het ware door de Japon geregen dan van voren hoger of lager te vo schijn komen, dan eens onder, dan ei boven de taille. Shetland, de diagonaal geweven tweed zonder nopjes, ls een geliefd materiaal en dan wollen jersey! De kleuren zijn: grijs, bruin, rood, olijfgroen en paars. Balmain zegt. dat de vrouw van 1957 leeft met een hart vol heimwee naar het romantisch verleden en hoewel zij geheel kind is van deze eeuw, ze toch niet de verleiding heeft kunnen w staan Iets te lenen van de heldinnen Anatole France en Marcel Proust of de vrouwen, die de Italianen La Gan- dara en Boldini schilderden. Daarom brengt Balmain wat roman tiek anno 1910 in tal van details. Om ei enige te noemen: grote hoeden, soms wat schuin op het hoofd, lange nauwe man tels voor de avond (zelfs een nertzman- tel tot op de grond), aigrettes, die recht op in de kapsel staan en handbroderie van gitjes op zwart fluweel. En dan nog verrukkelijke Italiaanse brocaten ln verstilde kleuren, fluweel met nertz en fluweel met hermelijn ali rijke randen om slepende avondtoiletten. Coco Chanel vreemdsoor- -, is de verzameling japon nen, pakjes en mantels die madame Coco Chanel een collectie noemt. Er zijn er bij met rokken, die nu juist nauw zijn en dan dat swaggerpakje een paar centimeter te kort zijn, schou dertjes die te krap zijn, mouwen d' Jersey, zo armoedig en zielig, da moesten denken aan het „arme, doch nette nichtje", dat de afdankertjes van haar rijke tante mag hebben. Maar om eerlijk te zijn, er waren ook een paar aardige zaken. Dat was een Japonnetje van zwarte crêpe georgette, geheel geplisseerd en met een pelerine en dan een zwart fluwelen jurk met stijf gesteven witte kraag en manchetten. Eigenlijk vielen verder alleen - sieraden op, naar men zegt copiën vi madame Chanels eigen (maar dan echte) bijoux, waarvan ze een fabelachtge col lectie moet bezitten. Nieuwe ster ook modekoning geworden, na jaren langzame opgang. In wezen ls hij geen ontwerper maar een perfecte kleerma ker. Geen fantasie, maar volmaakte coupe is zijn treffer. Zijn lijn heeft hij genoemd La Colonne (n het teken de Ogive). Dat wil zeggen, dat zijn dellen recht en statig als een zuil zijn met rondingen als van Romaanse bogen Ook Cardin gebruikt Shetland graag. '~T%£Sameg~i- ct\---. 35»!JETj Op het reusachtige plateau van R'Tem, in het hart van de Saha ra, daalt eens per week een vliegtuig om het 150 km. verder gelegen kamp van Bied Safia te ravitailleren. moeilijkheid terugdeinzen. Ze im proviseren, als het niet anders gaat en hoe vaak moeten ze dit niet doen met het oog op de enorme af standen, die moeten worden afge legd, als het op het vernieuwen van onderdelen aankomt en hun wijze van optreden is gemoedelijk, rustig en collegiaal. Neem de „tooi pusher", de heer M. Lobregt„ wiens gezin momenteel ln Al giers verblijft. Er kan niets gebeuren, of hij wordt er bijgehaald en het moet al heel gek lopen, wiL hij niet voor de op lossing kunnen zorgen. Hij hoort aan het geluld van de windas of er bijzondere maatregelen moeten worden genomen, bij voorbeeld het verwisselen van de beitel. Hij ziet met één oogopslag, of de getrok ken formatie oliehoudend is of niet en elke man. die bij hem werkt, kent hij de kwaliteiten en onvolkomenheden. Foutloos adviseert hij, als het op de sa menstelling van dc spoeling aankomt. Midden in de nacht staat hij op, als ei iets mis dreigt te lopen. En ledereen Fransman, Arabier of Hollander, respec teert hem om zijn haarfijne, duidelijke analyse, die hij op de plaats zelve maak en die er nooit naast blijkt te zijn. Het grootste probleem van Bied Safi: ls het tekort aan water. Per dag heeft mei zo'n veertig ton nodig en het grootste deel ervan moet van een plaats 150 kll< meter noordelijk komen. Aeht gro' tankwagens rijden dan ook dag en nacl tussen de bron en de boorput heen Toch is het zo "Wat er allemaal verzameld wordt •lies wordt. op dei plai reld i reikt teld plaats zon die lijst naar alle waarschijn lijkheid een ste\ig boekdeel vullen. Koning Alphonso XIII van Spanje ver- zamelde destijds deurknoppen en aan de verzamelwoede van koning Lodewgk XVI dankt het Louvre voor een belangrijk deel lijn geweldige schilderijenveriame- ling. Maar tussen deurknoppen en schilde rijen liggen nog heel wat andere mogelijkheden, waaraan de verwoede verzamelaar zijn hart kan ophalen. Ook in Nederland beween de verzamelaars zich op de meest uiteenlopende gebieden. Postzegels, lucifersmerken, handtekenin gen en vlinders zijn op dit gebied wellicht de meest bekende en ook meest gangbare objecten. Daarnaast zijn er echter ook mensen die boerenwagens en de onderdelen daarvan verzamelen siering voor het nageslacht te bewaren. Tot dezulken behoort bijv. de heer F. Wilkens te Bilthoven, tevens voorzitter van „De Boerenwagenrlub", een vereni ging die de verzamelde gegevens publi ceert en enkele jaren geleden ook een tentoonstelling heeft georganiseerd. Waaruit u kunt zien, dat deze verzame laar in zijn belangstelling niet alleen ird door de platen briefkaarten, waaiers, muziekinstrumen ten, autnnummerborden, miniatuurflesjes voor spiritualiën, luchtvaartcuriosa, mijn lampen, microscopen, ikonen, boeken, tahaksartikelen, zalfpotten, kruiken en kannen, kortom, op bijkans elk gebied heeft de een of andere verzamelaar zijn belangstelling gevestigd. Waar weinigen wellicht ooit aan gedacht zullen hebben, akdoekenverzamcling. Een zakdoek relijks denkbaar. En toch deze lapjes interessante ob- rden zodra de enthousiaste >als dr. erband houdei tjeshoude asbakjes, Niet alle mogelijke vormen zoals verschillende klapkoersborden. lanti oude naambordjes, 1< railprofielen, stoomfluiten, gewone I k een ten, signaalhoorns en vooral niet te seerd. geten de vele soorten tramkaartjes zanie- over de hele wereld in gebruik zijn. alleen Anderen hebben zich gespecialiss op koekplanken, pijpen, tabaksdo: hobby sloten, apothckersinslrumenten, pr Hu Shih, Chin enigde Staten i gelegenheid van een diner werden zjjn gasten luciferboekjes uitgereikt, met hel portret van Hu Shih als etiket. In hel eerstvolgende nummer van „Life" werd een foto van de Chinese gezant afge drukt met de mededeling dat hij lucifers merken spaarde. En inderdaad werd Hu Shih eigenaar van een der grootste verzamelingen, omdat na deze publikatie de lucifersmerken hem uit alle delen 'ereld i wilde 'niiler verder cheviot en gewone tweed tot ta.il- leurtjes verwerkt. De toi'lle is nauwelijks aangeduid en bij de jannonen behoren rechte soepel vallende manteltjes. Deze mantels zijn bijna allen kraagloos of hebben een platte kraag. Zijn hoeden zouden we kleurige bloem potten en wollen paddenstoelen (champig nons dan) willen nomen. Ze zijn meer vreemd dan mooi, maar geven aan de gehele verschijning van zijn mannequins onbetwistbaar nog meer stijl. Onderzoek gevraagd naar Sowjet-kampen De Amerikaanse democratische sena tor James Eastland heeft gisteravond langedrongen op een onderzoek door de Verenigde Naties van beweerde wreed heden in Russische concentratiekampen. Eastland maakte een nota bekend aan Henry Cabot Lodge jr.. de Amerikaanse gedelegeerde bij de Verenigde Naties, in hij de aandacht vestigt op brie die vermoedelijk uit kampen van Oekrainse politieke gevangenen zijn ge smokkeld en waarin wordt gesproken van massamoorden, waarbij de gevangenen door tanks en pelotons werden wegge maaid. Sommigen zouden veroordeeld zijn ot de dood door verhongering. Meer geld voor Franse troepen in Algerije De Franse senaat heeft gisteren met 295 tegen 14 stemmen een wetsontwerp goed gekeurd. dat de regering machtigt tot een aanvullende post voor de financie ring van het militaire optreden in Alge rije. Premier Mollet had aan dit wetsont werp de vertrouwenskwestie verbonden. Volgens het Franse opperbevel zijn het afgelopen weekeinde honderd veertig Al gerijnen om het leven gekomen. De Fran se verliezen werden niet bekendgemaakt. Jongen viel van rots op Geulhemmerberg De elfjarige Jackie Duijkers uit Berg en Tertriijt (L.) had gisteren jui6t zijn rapport gekregen en speelde met vriend jes uitgelaten op de Geulhemmerberg. Plotseling echter viel hij achterover van •en rots op die berg. Hij viel dertien me ter en kwam met zijn hoofd tegen een boompje. Hij is ernstig, maar niet levens gevaarlijk gewond. Madame Manquin heeft elke Parijse traditie geschonden door niet heel geheimzinnig te doen met tekeningen en foto's van haar collecties. Met royale hand stuurde ze deze de wereldpers in. Twee typische voorbeelden van haar „floretlijn". Puntige diepe decolleté's en een geheel a-symmetrisch sluitend mantel tje, dat iets heeft van een cape, die strak om het lichaam ge slagen is. Victoria Regia bloeit In de hortus botanicus te Amsterdam bloeit de Victoria Regia. De verlichte kassen zijn vanavond en woensdagavond van acht tot tien uur geopend. Onder landengte door rPOEN HET PANAMAKANAAL werd aangelegd, dacht men, dat in een s- behoefte voor alle tijden zou worden voorzien. De sluizen zouden ge schikt zijn voor elk schip, hoe groot ook. Maar dit is niet langer het geval. Er zijn op het ogenblik reeds verschillende schepen van de Amerikaanse vloot, die geen gebruik van het kanaal kunnen maken, omdat het te smal is. Daarbij komt nog het feit, dat de schepen, die er wel door kunnen, soms dagen moeten wachten, voordat zij aan de beurt zijn. Daar komt dan nog het strategische probleem bij. Het Panamakanaal zal bij een even tuele aanval zeer moeilijk te verdedigen zijn. Het is zeer kwetsbaar, om dat het open ligt voor aanvallen uit de lucht. Vandaar, dat reeds geruime tijd naar een betere oplossing wordt uitgezien. Dé ingenieurs j. c. Deifino en r. g. hoewel de tunnel uit de lucht on- wer^gebrachtnw^dn!LeLwerd" pre-" kwetsbaar is, de mogelijkheid blijft blemen voor de scheepvaart als voor de bestaan, dat de sluizen aan het begin veiligheid van het kanaal zeggen te heb- en het einde onklaar kunnen worden reï riS gemaakt. Voorstanders van de tunnel leger van de Verenigde Staten. Het plan voorziet in de bouw van twee tunnels door he*, gebied van Costa RIca. Eén tunnel dient voor de scheepvaart van de Atlantische naar de Stille Oceaan en de andere tunnel voor het verkeer in •mgekeerde richting. Elke tunnel heeft len eivorm en aan weerszijden ls een klei- ïe spoorbaan ontworpen, waarop locomo- irven zullen rijden, die de schepen door de tunnel trekken. Want de schepen :ullen niet op eigen kracht kunnen varen n verband met de afvoer van de rook. Het gebied waar de tunnels zijn gepro- J?cteerd, en waarvoor de ingenieurs een concessie hopen te ontvangen van de regering van Costa Rica, bestaat uit rotsen van vulkanische ooreprong die een zeer grote hardheid bezitten. De tunnels zullen op zeeniveau komen te liggen waarbij elke tunnel twee sluizen zal bo- vatten. Zij zullen niet alleen het kanaal en de schepen tegen aanvallen uit de 'ucht beschermen maar ook fegen storm en de invloed van het regenseizoen be scherming bieden. TAE KOSTEN voor een dergalijke tunneu zijn echter enorm en zullen er de oor zaak van zijn, dat het laatste woord over dit plan voorlopig nog niet ls gesproken. Ei bestaat eens een kans, dat de tunnel zeggen echter dat de beveiliging van lf de kosten zou dekken door in de om- treving ervan de mogelijkheid aanwezig ,deze twee Sluizen heel wat makkelij- schijnt te zijn voor het vinden van ura- ker moet zijn dan de bescherming i'um en olie. van een open kanaal over de gehele Een andere kwestie is echter, dat, lengte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5