J. J. Los jubileerde en nam afscheid Dr. KAREFA SMART SPRAK OVER CENTRAAL AFRIKA Chris SPORT EN WEDSTRIJDEN Instructeur autorijschool had zelf een lesje nodig Winkeliers Haarlemmerhout stellen vragen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 31 JULI 1956 i-Vewofo patir NIEUWS ^SLEUTELSTAD Hervormde schoolvereniging Bijna zijn gehele diensttijd was hij onderivijzer aan Pasteurstraat Op 1 augustus is het veertig jaar ge leden, dat de heer J. J. Los als onder wijzer in dienst trad bfl de Hervormde schoolvereniging in Leiden. Bijna zür hele diensttijd was hij onderwijzer aa school in de Pasteurstraat. In verband met de vakantie werd dit jubileum enkele weken geleden gevierd. Dat de heer Los wegens zijn gezondheids toestand van die gelegenheid gebruik moest maken om afscheid van zijn werk te nemen, was een schaduw, die over feest viel. Ieder, die hem kent, weet i: mers, hoe hij met hart en ziel opging zijn werk. Wie na veertig jaren nog staat is, met opgewektheid zijn dagelijks werk te verrichten, moet wel een bege nadigd mens zijn. Bij hem geen zweem van sleur, geen spoor van al te grote routine, die in een omgang met kinderen zo schadelijk 's Op een ouderavond werd de heer Los gehuldigd. De grote belangstelling bewees wel, hoe zeer zijn werk ook door de ouders der leerl'n"m werd gewaardeerd. Namens het bestuur voerde de heer De Reede het woord. Hij prees de persoon- Ds. Hakman te Kockengen overleden Op 71-jarige leeftijd is plotseling te Kockengen overleden ds. D. C. J. Hakman, emeritus-predikant der Geref. Kerken en hulpprediker te Kockengen. Ds. Hakman werd op 2 juni 1885 te Leiden geboren, bezocht het Erasmiaans Gymnasium te Rotterdam en studeerde aan de T.H. te Kampen. Op 16 Juni 1912 deed hij zijn intrede in Hollum op Ameland. Achter eenvolgens was hij verder werkzaam te Harlingen, Drachten. Almkerk en Boorn- bergum, waar hij 1 november 1953 met emeritaat ging. Ds. Hakman heeft naast kerkelijke functies ook enkele functies vervuld op het gebied van de drankbe strijding. Hij was o.a. vice-voorzitter van de Geref. Vereniging voor Drankbestrij ding en redacteur van het orgaan dier vereniging. De ter aarde bestelling heeft plaats mongen om half drie te Kocken gen na een rouwdienst In de Geref. Kerk, welke dienst geleid wordt door ds. A. Keyser uit Utrecht lijke kwaliteiten van de heer Los en dankte hem voor de grote toewijding en trouw, waarmee hij zijn werk had ver richt. Daarna sprak één der collega's, de heer Jansen, de Jubilaris toe. Hij vestigde er de aandacht op, dat meester Los zich vol komen thuis voelde tussen de kinderen. Namens het personeel bood hij een ge schenk aan. Als derde spreker trad op de heer Van Glnkel, die namens de ouders dankte voor alles wat de heer Los in het belang van hun kinderen had gedaan en vooral ook voor de manier waarop hij dit deed. Hij bood een stoel aan met de wens, dat de jubilaris die nog vele jaren zal mogen gebruiken. Ten slotte sprak nog het hoofd der school, de heer Kalsbeek In een harte lijke toespraak cam hij afscheid van zijn onderwijzer, dia hem een vriend was ge worden. Oude herinneringen werden door hem opgehaald. Hij dankte hem voor al les, wat hij voor de school deed en wenste hem een gezegende levensavond toe. De heer Los sprak een uitvoerig dank woord en nam daarna afscheid van de ouders. Beproefde emigrante in Nederland Mevrouw Van Gelder-Spangenberg, een Nederlandse emigrante, die in Austra lië door een serie bijzonder ongelukkige omstandigheden werd getroffen, en wier terugkomst in Nederland werd mogelijk gemaakt door een geldinzameling in Am sterdam, is zondag op Schiphol gearri- Twee Jaar geleden emigreerde zij met haar man en twee kinderen. Haar liet haar in de steek, haar woning werd door een vrachtauto in elkaar gereden en het oudste zoontje stierf door het eten de vergiftigde inhoud van een potje, dat hij op straat had gevonden. Zij wilde daarop alleen nog naar Ne derland terugkeren, doch het geld ont brak haar. Medelijdende landgenoten, in Nederland en Australië, brachten in weken drie en een half duizend gulden n, die mevrouw Van Gelder-Span genberg en haar anderhalf Jaar oude zoontje Hans in staat stelden terug Het geld is nog niet geheel gebruikt. Het resterende deel zal worden benut de aankoop van een invalidenwa gentje voor een man, die zich niet zonder dergelijk voertuig kan bewegen, doch wie tot nu toe het geld ontbrak zich t wagentje aan te schaffen. Bisguier won Amerikaanse „open" titel Arthur Bisguier heeft het open Ameri kaanse schaakkamppioenschap gewonnen. Hij maakte in zijn laatste partij remise met Jimmy Sherwin. Deze beide spelers indiigden het toernooi met een gelijk aantal punten (9%), maar Bisguder werd kampioen uitgeroepen op grond van zijn resultaten tegen de best geplaatsten. Bisguier. een 26-j. accountant uit New York, heeft ook verleden jaar de titel gewonnen. Nieuws van en voor Voorschoten De inrichting van het verenigingsgebouw Vijfde oecumenische congres In tegenwoordigheid van vele gas ten sprak dr. J. Karefa Smart gis teravond in kasteel „Oud Poelgeest", waar deze week het vijfde oecume nische congres wordt gehouden, over „The technical assistance and its spiritual aspects". Dr. Karefa Smart, zelf Afrikaan, sprak /er de onvoorstelbare verwaarlozing van centraal Afrika, waaraan door de meer ontwikkelde gebieden aanvankelijk geen aandacht werd geschonken. Pas tweede wereldoorlog.kwam men ertoe, op; grote schaal technische hulp te verlenen toen een orgaan als de Verenigde Naties stand kwam. Spreker gaf de beweeg- •n tot de oprichting van dit orgaan Naast de voorzorg tot het voorko men van een nieuwe oorlog zag hij toch in deze oprichting een doorwerking van de christelijke idee. Voorts vertelde dr. Karefa Smart i gezondheidstoestand. Velen vallen jaarlijks ten slachtoffer aan de malaria- Door geldelijke steun v kkelde gebieden kaïn een middel tegen deze ziekte worden geproduceerd. De bevolking is nog te weinig bekend iet een doelmatige methode van werken Was ze dit wel, dan zou het land ook kunnen opbrengen. De ervaring die de westerse wereld bezat, moet hier uit komst bieden. De Unesco werkt aan de culturele ont wikkeling van de bevolking. Daarnaast nog de persoonlijke hulp die de geestelijke en de onderwijzer kunnen geven; de hulp van mens tot m Mgt reeds op het terrein geest. Dr. Karefa Smart zou een ander aspect van geestelijke hulp willen zien in de gedachte, waaruit een bepaalde hou ding ten opzichte van de minder ontwik kelde gebieden zal voortvloeien, dat alia In Oude-Vestkerk Hanegraaff bespeelde nieuw orgel Goed instrument voor eredienst Chris Hanegraaff heeft ons maandagavond tijdens zijn avondmuziek in de Geref. kerk aan de Oude Vest twee dingen duidelijk aangetoond: dat' hij een bekwaam organist is, en dat het bespeelde orgel in zijn huidige vorm ongeschikt is voor concerten. Al eerder vermeldde ons blad het een en ander over dit pas geïnstalleerde instrument, waarbij er de nadruk op werd gelegd dat de tegenwoordige dispositie maar voorlopig is. Er is door de bouwers ruimte gelaten voor een belangrijke uitbreiding. Dat men niettemin nu al een indruk heeft willen ge"en van 's orgels mogelijk heden, heeft weliswaar betekenis, maar die ligt niet op artistiek terrein. Het is namelijk zo, da: de kerkeraad een orgel heeft aangeschaft dat voor gebruik in de eredienst ruim voldoende is. Wil de ge meente méér, dan moet zij de daarvoor benodigde gelden zelf bijeenbrengen. Zij kan nu zelf beoordelen. In hoeverre zij dit noodzakelijk acht Demonstratie Het programma was, zoals bij een der gelijke gelegenheid verdedigbaar is, een demonstratie van een aantal stijlen in tijdsvolgorde. Het werd ten dele ook een demonstratie van de gebreken van dit Instrument. De aanwezige registers zijn weliswaar volgens moderne principes ge bouwd en klinken alleen naar onze smaak gedeeltelijk wat al te zeer op de man af, maar al dadelijk bleek in de variaties over psalm 116 van Anthonle van Noordt het gemis aan voldoende „zout van het orgel spel": vulstemmen. Overigens was dit stuk, de laatste tijd bekend geworden door een uitstekende grammofoonopname van Piet Kee, een °oedekeus, en het werd met het vereiste gevoel voor deze stijl uitgevoerd. Bach (Preludium en fuga In c en twee koraalvoorspeler.) had het hoogtepunt van het concert kunnen zijn: de uitvoering voldeed veelszins aan de els. en dit waren de enige werken van werkelijke allure die op het programma voorkwamen. Ook hier echter ste'.ce het orgel teleur. Het is met het nu aanwezige materiaal wel mo gelijk om de verschillende stemmen zich duidelijk tegenover elkaar te laten afteke nen maar niet om daarbij ook nog bij voorbeeld in de grootse fuga de vereiste spanning en climax door middel van de registratie op te bouwen Overigens is Hanegraaff muzikant genoeg om Bach zelf aan het woord te laten en door een soe pele agogiek veel te suggereren van wat zijn instrument niet vermag te vertolken. Eind goed In een Cantabile van César Franck kre gen we nog gelegenheid het fraaie mo derne tremolo van het orgel te bewonde ren. Maar daarna ging het met het pro gramma bergaf De overrijpe vruchten van de roman'iek. ons voorgezet door Siegfried Karg-Elert en Jan Zwart, sma ken in onze moid niet meer adellijk zoals die van Reger of Ramin. maar ronduit be dorven. Het Premier Choral van Hendrik Andriessen, jeugdwerk van een componist die later dikwijs de wegen van de ware schoonheid heeft gevonden, is wel een erg slap aftreksel van het gelijknamige stuk van César Franck. Gelukkig vond Chris Hanegraaff aan het slot, in drie psalmbewerkingen van Gagnebin, nog eenmaal de goede toon terug. Deze muziek, geïnspireerd door de oude hugenotenfsalmen. die na alle mis handeling in te afgelopen eeuwen weer in al hun frisheid worden herontdekt, leent zich uitstekend voor uitvoering op een eenvoudig orgel. Eenvoudig, maar degelijk is dit instru ment. De grondslag is uitstekend. De vraag is. of men het verantwoord zal vin den Leiden met zijn vele oude orgels, deels in uitstekende staat en deels dus danig. dat ze na vakkundige restauratie: tot de mooiste van ons land kunnen be mensen op de wereld behoren tot één grote familie, die een Vader heeft: God. Bij deze zienswijze is het onmogelijk ge woon 'te vinden d'at de ene broeder rijk is en de andere arm. Na de inleiding volgde een discussie. Ds vragen werden door de spreker beant- Het belangrijkste agendapunt voor raadsvergadering van vrijdagavond het voorstel tot beschikbaarstelling een krediet van f 47.000 voor de inrich ting van het verenigingsgebouw. B. en W. concluderen, dat het gebouw zowel voor culturele doeleinden in de engere zin van het woord als voor con gressen, tentoonstellingen, jaarvergade ringen en feestavonden gebruikt zal wor den. Echter niet voor bruiloften en par- tijei te schaffen stoelen zullen bedrag van f 29.000 vragen. Verder gen B. en W. f 4000 voor tafels. Ook de toneelinrichting worden diverse kre dieten gevraagd. Een plano kost f 1700. De huur van deze plano zal f 10 per avond bedragen. Voor de inrichting van het buffet is 1880 nodig, terwijl voor allerlei kleinig heden en een filmdoek f 4000 wordt ge vraagd. Nieuwe taakverdeling B. en W. Na de benoeming van de heer J. de Graaff tot wethouder hebben burge wethouders de. taken opnieuw verdeeld. Wethouder Schrama heeft onderwijs, culturele, sociale en perso neelszaken. De burgemeester houdt finan- algemene zaken, huisvesting er drijven en wethouder De Graaff krijgt openbare werken en plantsoenen. Loco- burgemeester blijft wethouder Schrama, bij diens afwezigheid zal wethouder De Graaff optreden. Nog geen schoolzwemmen? De raad is al dikwijls gevraagd na. mogelijkheid om de Voorschotense kin deren zwemles te geven in schoolverband In het nieuwe zwembad in Wassenaj W. hebben daarover een enquête onder de ouders gehouden en de resultaten gunstig. Zij hebben daarna gedacht maatregelen, waardoor onderricht kan worden gegeven aan de leerlingen de vijfde klassen gedurende één j; Rekening houdende met een bijdrage de ouders zouden de kosten voor de nog komen op 4000,- 5000,- grond hiervan een hogere uitkering uit per jaar, 20,- h f 25,- per leerling. Dit achten B. en W. bij de huidigefinanciële toestand van de gemeente niet verant woord. Wel willen zij trachten, mede op het gemeentefonds voor 1957 te verkrij gen. Bebouwing langs Papelaan De N.V. Gebr. Eggink is er ongerust /er, dat door de voorgenomen bebou wing aan de Papelaan de gezonde ont- wikkeling van het bloembollenbedrijf I deze firma in het gedrang komt. B. er Rouwdienst in Luth. kerk voor de lieer Paulus Spaanderman derman, die verleden week vrijdag in he academisch ziekenhuis overleed tengevol- an een hem overkomen ongeluk. De heer Spaanderman heef: ruim dertig jaar de Evangelisch Lutherse Gemeente als collectant gediend. Er was voor deze dienst veel belangstelling. De voorganger was ds. H. J. A. Haan, die voorlas 2 Cor. 1 vers 1 tot 11 en een gedeelte van Marcus 12. Ds. Haan wees in zijn prediking op, dat men zich in Zes Polen vlogen naar de vrijheid Twee Poolse vliegtuigen met vluchte lingen zijn zaterdag in Oostenrijk geland Het eerste arriveerde des morgens (zoals i een deel onzer edities zaterdag gemeld) had vier kadetben (van 20-23 jaar) van de opleidingsschool der Poolse luchtmacht aan boord. Ze waren opgestegen van /liegveld te Deblln bij Warschau en den gedacht naar München te vliegen. Ze waren echter de koers kwijt geraakt en moesten in Oostenrijk dalen Tot hun opluchting ontdekten ze echter, dat Oostenrijk ook bevrijd gebied is en ei geen Russische bezettingstroepen meei De jongelui hebben politiek asyl ver kregen en hopen naar de Verenigde Sta ten te emigreren. Het tweede vliegtuig kwaim van hel Poolse vliegveld Semlln en was bemand met twee militaire piloten. Een van hen werd bij de noodlanding gewond. Kroesjtsjef boos op ministerie Part(Jsecretarls Kroesjtsjef heeft te Al ma Ata, de hoofdstad van Kazakhstan, In een rede tot 100.000 landarbeiders het Sowjet-mlnisterie van landbouw er beschuldigd, dat het niet vooruitziet dat z(jn ambtenaren organisatorische er varing missen. Hij deed een beroep op de arbeiders om de vastgestelde graanquota in te leveren. „Wij kunnen nu genoeg graan produceren, niet alleen om in de lopende behoeften te voorzien, maar ook om een grote hoeveel heid op te slaan", aldus Kroesjtsjef. nergens anders heen dan naar de dood. Waar vind ik in deze wereld en in deze tijd het geloof behouden? Wij moeten echter niet alleen rjenken aan de eigen rouw, maar ook aan het kruis van de ander; dan worden wijzelf eveneens ge dragen. God verhoort niet altijd het ge bed zoals wij het wensen. Wij mogen Pauflus Spaanderman niet op hemelen. Hij was ook een mens. als wij. Wij zijn mensen, die onder Gods wet leven, die wij geen van allen houden. Aanvaard zijn erfenis, zo zei ds. Haan tot de familie, en wees zelf ook overzorg- t. Stel uw vertrouwen op God, Die de doden levend maakt, en niet op uzelf. God slaat een bres in ons leven opdat wij gered zouden worden. Uit ons lijden schept God het heil. De dienst werd gesloten met het zingen van gezang 236 (Lutherse bundel) in beurt zang: „BUijf bij mij, Heer". zijn bereid het uitbreidingsplan voor dit gedeelte van de Papelaan te wijzigen, mits de fa Eggink aan enkele den voldoet. De heer G. de Regt te Rotterdam de gronden aan de Papelaan ter hoogte van de Hyacinthstraat van de gemeenl I kopen om daat 10 woningen met 8 gara ges te kunnen bouwen. Deze koper zal een bijdrage van 6000,- moeten verle nen voor de aanleg van een gedeelte vai de geprojecteerde zijstraat in het ver lengde van de Hyacinthstraat. Postduivennleuws De postduivenvlucht van de postduiven vereniging „De Zwaluw" had een traag verloop met veel achterblijvers onder de jonge duiven. De vlucht ging van Vilvoorde, ongeveer 134 km. Aankomst eerste duif 14.02.38; snelheid 875,24 meter per minuut. Aankomst laatste duif 15.07.32; snelheid 615,21 meter per minuut. De prijzen kwamen toe aan: P. N. van Wissen 1, 5, 18. 23, 28, 29, 31; G. L. Schrij vers 2, 19; F. Hendriks 3, 6, 9, 14, 20, 35, 42; H. Schoo 4, 7, 8, 26, 44; M. Wolles- winkel 10, 38; C. Zwaan 11, 12, 15; K. 1. Waasdorp 13, 39, 45; F. C. van Heusden 16, A. de Graaf 17; P, van Klaveren-21, 30, 37; P. d'Haens 22, 24, 25, 32, 33; A. J. Rossen 27, 41, 43; J. van Ewijk 34; H. Verhoork 40. Stormschade Gisteren is het gehele dak van de rij wielbergplaats van de in mei geopende Chr. Uloschool gewaaid. Deze stalling ligt open op het zuidwesten en ving dus de volle wind. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Johanna Martina, d. van B. J. Lamboo en M. E. van Meijgaar- den, Leidseweg 165; Rudolf Eduard, z v. C. J. A. Wildenboer en C. C. Kneyber, Schoolstraat 108. ONDERTROUWD: Popke Dillema Rot terdam en Jannetje Schipaanboord, Voor straat 2; Nicolaas de Water, Leidseweg 481 en Neeltje Sollie, Leidseweg 469. GEHUWD: J. J. Oorschot en M. C. van Rossen, Leidseweg 415; B. van Klaveren en J. M. Saris, Bijdorpstraat 7; W. P. v. d. Berg en P. H. Bouthoorn; M. J. Schep- man en W. Lekkerkerker, Laan van Lan- genhorst 2; J. C. Susan en M. J. Schip per, Voorburg, Oosteinde 144. LEIDERDORP Benoemd aan chr. ulo Aan de chr. uflo is in de plaats van de heer Vieretra, aan wie op zijn verzoek eervol ontslag is verleend met Ingang 1 september, tot onderwijzer benoemd de heer J. Swanik. hoofd der dhr. school te Zijderveld. NOORDWIJK Spreekbeurt Morgenavond half 8 spreekt Geref. bond ds. Fokkema, em.-p NOORD WIJKERHOUT Burgerlijke stand Geboren: Hieronymus Antonius Maria, z v A G T van der Lugt en M T van Keijst; Marcelis Johannes Theodortis, z v T F Jelierse en A C M Hoogkamer; Adrl- ana Aagje, d v P L Duivenvoorden en G Langereis; Hendrika Alida, d v W P Neaerstigt en M J Duivenvoorde; Maria Kuberta Christina, d v J T den Elzen en J J van Leeuwen; Helena Maria Anna. d v P H Captein en B A van der Putten; Jacoba Joanna Maria, d v C G van der V eek en T A Klinkenberg. Ondertrouwd: J J H Reemer, 32 J en J C P Mens. 23 j; A T M Doove. 24 j en E J H A Tastón, 21 J. Gehuwd: C J A Willemse, 26 j en G C f van Haaster, 23 j; J R van Elk. 27 j i I G Vermast 22 J. Overleden: P F M van den Berg, 7 j; C G Vermeer. 79 j; H F van Hees. 82 j. NIEUWVEEN Schoolreisje De leerlingen van de openbare school aakten onder 'eiding van het onderwij zend personeel, leden van de oudercom missie en enke'e dames, hun schoolreisje. In Rotterdam hadden zij een rondvaart door de havens en na de rondvaart werd gereden naar R ,ckanje,-waar de kinderen zich geruime Mjd vermaakten aan het De storm Tijdens de s'orm van zondagmiddag braken hier en daar stroomdraden, ten gevolge waarvan enkele Inwoners zonder elektrische stroom kwamen te zitten Nederlandse zwemploeg voor Engeland gewijzigd De Nederlandse zwemploeg, die op augustus te Ooaitbridige tegen Engeland zal uitkomen ijs op een aantal plaatsen ge wijzigd. Bij de dames Is Cookie Gasbelaars, die onlangs Is geopereerd aan de amandelen, rangen door HetWe Balkenende (ZAR). Rita Kroon (Robben) neemt de plaats in van Doortje de Leeuw (RDZ) Ook Geertje Wielema (HZC) zal niet star- Op de 100 meter rugslag komt Jopie van Alphen (RDZ) uit. Loes Zand vliet (Leidse Golfbrekers) neemt de plaats n Jopie van Alphen op de 100 meter vrije slag. Budge Patty verslagen door Sirola De eerste verrassing in de internatio* nale Duitse tenniskampioenschappen, ilke te Hamburg worden gehouden, was de nederlaag van Budge Patty. De Ame rikaan werd verslagen door Orlando Si te (Italië) met 6—2 10—8 6—4. Voetbaloefenwedstrijd tegen Duitse ploeg op 5 sept. De Duitse voetbal bond heeft aan K.N.V.B. verzocht accoord te gaan met •n tweetal wedstrijden tussen de Duitse ploeg, welke naar Melbourne zal gaan deelneming aan de Olympische Spe- 2n een elftal van Nederlandse teurs. De eerste ontmoeting is thans vast gesteld op 5 september a.s. te Hengelo. De tweede wedstrijd zal reeds 14 dagen later worden gehouden in een der grens steden in de buurt van Venlo of Roer- Voor Leidse kantonrechter Een instructeur van een autorijschool uit Amsterdam moest voor de Leidse kantonrechter verschijnen, omdat hij op 22 mei op de rijksstraat weg onder Sassenheim met zijn auto vreemde capriolen had uitgehaald. Zonder dat daartoe enige noodzaak bestond was hij met grote snelheid in gereden op een voor hem rijdende auto, waardoor grote schade ontstond. Verdachte voerde a&s verontschuldiging I niet voorkomen. De schade bedroeg f 400. aan, dat het hiér een misrekening betrof. Overeenkomstig de eis werd de vracht- De kantonrechter-plaatsvervanger, mr. autochauffeur veroordeeld tot betaling Goudsmit, merkte op dat verdachte zelf van f 100 boete, nog wel een lesje nodig had, voor hij zijn n Rijtijdenbesluit leerlingen instructie geeft. Anders konden zij wel eens voor hun examen zakken! De eis was f 125 boete, maar de kantonrechter maakte er f 100 boete van of 30 d. h. Voor de zoveelste maal moest een chauf- I feur, in dienst van een Noordwijkse auto busonderneming, terecht staan wegens Roekeloos rh/nilfeilr\oveTtTedin& van het rijtijdenbesluit. De ixueneioos cnaujjeur |ondernemer ze]f was ook gedagvaard. De Een chauffeur uit Leiden was op 19 36 overtredingen werden alle erkend. De april met zijn vrachtauto de rijksweg ambtenaar van het O.M. eiste een serie 4 te Oegstgeest opgedraaid, van boeten van in totaal f 1.560. liiniks komend nog wel en was dwars op| De verdediger, mr. Sprey, verklaarde de weg blijven staan. Een met 75 km snel- dat de situatie dit seizoen moeilijker was heid rijdende Amsterdamse fabrikant kon, dan andere jaren. Alles wordt gedaan om i i i aanrijding oververmoeidheid der chauffeurs te voor komen. Als de chauffeurs vor een dagtocht thuis blijven, betekent dat een verlies aan verval van f 200. Hij bepleitte clementie. In zijn repliek hield de ambtenaar staan de, dat gemis aan inkomsten nooit een reden mag zijn om zich niet aan het rijtij denbesluit te houden. De kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde de chauffeur tot 36 boetes van f 10. hoewel hij krachtig remde, e Bloemencorso in Leiden gev. nog Men schrijft ons: Op 4 augustus trekt het Rljnsburgse bloemencorso dooi straten van Leiden. Hiermede w dan tegemoet gekomen aan de we van de inwoners van de Sleutelstad, die nu geen moeizame escapades per tram of fiets meer behoeven te ondernemen om vanaf een stoffig landweggetje de bloemenpracht te aanschouwen. Dat men een kilometerslange optocht iet zo maar zonder meer door een drukke stad kan laten trekken spreekt vanzelf. Zulk een manifestatie brengt onvermij delijk verkeersproblemen met zich mee. Edoch met open oog voor alle verkeers- haken en ogen begrijpen wij toch niet. sarom de Haarlemmerstraat niet in de >ute werd opgenomen. Zijn Haarlemmerstraat, waar het corso et, en Breestraat waar het corso wèl concertorgel bij te I doortrekt, niet de slagaders van de Sleu telstad? Is de Haarlemmerstraat, waar M. O. slechte twee maal per half uur de tram doorrijdt, moeilijker begaanbaar dan de Breestraat, welke naast haar veel gro tere tram en verkeersfrequentle boven dien nog voorrangsweg is? Dit zijn vragen, waarmee de winkeliers van de Haarlemmerstraat zich tot de or ganisatoren van het corso hebben ge wend en waarop zij tot dusver geen ant woord kregen. Per slot van rekening is een bloemencorso toch in eerste instan tie een commerciële manifestatie, een verkapte reclamestunt, die de straten, v/aar het corso doorheen trekt, in het middelpunt van de publieke belangstelling De neringdoende middenstand van de Haarlemmerstraat voelt zich door de hui dige gang van zaken terecht achtergesteld en verzoekt de organisatoren alsnog de Haarlemmerstraat in de route op te G. J. Bruinsma ter aarde besteld Onder zeer grote belangstelling is gis teren op de begraafplaats Zdrgvlied te Amsterdam het stoffelijk overschot van de heer G. J. Bruinsma, voorzitter van de centrale sportcommissle van de Kon. Ned. Motorrijdersvereniging en lid van de sportcommissie van de F.I.M., de interna tionale federatie, ter aarde besteld. In de aula werd het woord gevoerd door de voorzitter der K.N.M.V., de heer. N. Ro denburg, die o.m. zed, dat de plaats de heer Bruinsma in de K.N.M.V. heel moeilijk weer vervuld zal kunnen wor den De baar met het stoffelijk overschot werd door velen naar de laatste rustplaats gevolgd. Damclub Leiden Al is het dan vakantietijd toch wordt er gedamd. Sinds enkele jaren kent DCL geen rustperiode meer. Moge de opkomst in deze maanden dan ook op zijn kleinst lijn, er zijn toch steeds uitslagen te teren. Hier volgen ze: BenschopLaven 02, ZeegersRijs- dam 02, V. d. PuttenErades 20, v. d. Reyden—Duprie 2—0, Hakemulder—Blom 02, v. d. PuttenOlivier afgebr., Laven v. d. Reyden 11, Olivierv. d. Reyden 2—0, Belt—Duprie 2—0, Olivier—Schild 20, BlomHakemulder 02, Verhoog v. d. Putten 02, LavenBenschop 20, Blom—Zeegers 2—0, Rijsdam—Hakemul der 02. Laven, die gunstig lootte, heeft nog steeds de leiding Tot dusver moest hij slechts 1 puntje afstaan. In het internationale tennistoernooi voor tennisleraren te Scarborough heeft de Nederlander G. van Beem in de 1ste ronde verloren van de Egyptenaar Mo hammed Ali (6—0 6—3 6—2). Waterpolo C.W.P. I-Sleutelstad I (dames) 1-3 Onze stadgenoten van Sleutelstad I moesten met drie invalsters aantreden te gen CPW I. De plaatsvervangsters heb ben zich echter uitstekend geweerd. De overwinning werd behaald. Sleutelstad en Zios kunnen nu de beslissingswedstrijd gaan spelen voor het kampioenschap. De thuisclub was voor de rust iets sterker, in de tweede helft lukte bij Sleutel stad alles beter en Lies Wolters wist de 10 stand spoedig op 11 te brengen. B. Taffijn bracht de stand op 1—2. Nadat een Sleutelstaddame naar de kant verwezen, werd later ook een speel- van CPW weggestuurd. Lies Wolters bracht niet een strafschot de stand op lr—3. LG.B.TSwift I (dames) 3-2 V.N.-waarnemer in Israël omgekomen Een Deens officier, Svcn Rasmussen waarnemer van de Verenigde Naties, is te Jeruzalem om het leven gekomen toen een mijn onder zijn auto ontplofte op Israëlisch grondgebied bU Gaza. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken van Israël heeft verklaard, dat sporen van de plaats der ontploffing leidden naar de Egyptische grens. Men vond voetafdrukken van drie mannen, waarvan er twee militaire schoe nen moeten hebben aangehad. In de gedemilitariseerde zone van El Auja hebben Egyp te-na ren vrijdagavond Israëlische vrachtauto met automa tische wapens aangevallen Er vielen geen doden of gewonden. Ondanks het feit, dat LGB met twee invalsters moest spelen werd het voor de thuisclub toch nog een overwinning. Swift begon met het initiatief in handen te ne men, maar er werd slecht geschoten en doelpunten bleven uit. Daarentegen maak te A Epskamp van LGB 1—0. Even later oerde ze de stand op tot 20. Bijna di- ekt na het weer uitzwemmen verkleinde fwift de achterstand tot 21. In de tweede helft veranderde het spel- beeld weinig. Meermalen moest de Leidse keepster alles geven om doelpunten te voorkomen. Maar het lukte haar. Daarom was het jammer, dat ze bij een uitgooi de bal door eigen doel haalde 22. A. Eps kamp wist echter voor de derde maal t« scoren 32 Met Swift in de aanval kwam het einde. Het doelpunt, dat een Swift- speelster nog maakte, werd gemaakt vlak nè het eindsignaal. Voor de ontmoeting LGB IÏ-HWV II (heren) lieten de Hagenaars verstek gaan. Waterpolo. Voor de zomercompetitie van de KNZB zijn de volgende wedstrij den gespeeld: heren hoofdklasse: GZC (Gouda 1)— HZ en PC (Den Haag) 3—2. Eerste klasse a: DJK 1Dolfijn 1 03; eerste klasse C: Zwemlust 1Neptunus Arnhem 1 1—2; AZ 70 1—UZSC 1 2—4. Op de onbewaakte overweg in de Ba- vinkelweg in Almelo werd zondag een vijftienjarige Jongen uit Parijs, F. A. M., die in de omgeving van Almelo bij fa milie logeerde, door een trein gegrepen, •d vijftig meter meegesleurd HILLEGOM Tennistoernooi goed geslaagd Het tennistoernooi, georganiseerd dooir de Hi'llegomse tennisclub H.T.C. en ge houden van 19 tot en met 28 juld, is een groot 6ucces geworden. Vrijdagavond en zaterdagmiddag werden de finales ge speeld. In totaal werden 38 wedstrijden afgewerkt. De publieke belangstelling was groot. De prijsuitreiking, zaterdagavond in de Tulipbar van Treslong, droeg een feestelijk tintje. De toemooiledder, de heer C. van Dijk, memoreerde, dat bij dit toernooi heel weinig fouten zijn ge maakt. Alleen moet men volgend jaar ten minste een maand vroeger beginnen, om dat anders de drukke tijd in het bloem bollenbedrijf tussenbeide komt. De voor zitter, de heer Mohlman, reikte de prij- •n uit. De einduitslagen luiden: Dame6 enkel 1. Mej. E. van Zij verden; 2. Mej. M. van Zijverden. Heren enkel: 1. W. Knoflach; 2. C. Vroegop. Dames dubbel: 1. mevrouw an Trigt—mej. E. van Zijverden; 2. rouw C. Kramermej. M. van Zij verden. Heren dubbel: W. KnoflachO. Hofkes; 2. C. van DijkA. Sehreuder. Ge mengd dubbel: 1. mej. E. van Zijverden A. Sehreuder; 2. mevrouw H. van Trigt van Zanten jr. Tot slot liet mej. C. Zonneveld het toer nooi de revue passeren in een fraai lied, van het refrein door de aanwezigen werd meegezongen. Na het officiële ge deelte bleef men nog gezellig bijeen in het restaurant. KATWIJK AAN ZEE Concert Leike Asma Vanavond half 9 bespeelt'Feike Asma het orgel van de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat. Programma: 1. Psalm 75, J. Zwart; 2. Concerto in D, Handel; 3. twee koraalbewerkingenJ. S. Bach; 4. Alle gro uit Symfonie 6 van Ch. M. Widor; 5. Prelude, Fugue et Variationen, César Franck; 6. Scherzo Symfonique, A. Guil- mant; 7. Ohoral uit Symfonie 2, L. Vierne; 8. Finala, Feike A6-ma. Brand in klem gesmoord Twee etokerc van de gasfabriek, de he rn Aandewiel en Houwaard, ontdekten zondagochtend half vijf een brandje op het terrein van rederij Den Duik naast de chemische fabriek. Een schutting en een pakhuieje bleken door de vlammen te zijn aangetast. Dank zij het feit, dat genoemde heren de brandweer zo snel hebben gewaarschuwd kon een grote, uit slaande brand worden voorkomen. Spreekbeurt Morgenavond half 8 spreekt voor de Geref. Gemeente in Nederland in het ge bouw Casa Cara ds Ligtenberg van Rot- Hoog en laag water Woensdag 1 augustus: hoog water 9.33 en 22.05 uur; laag water 5.01 en 17.30 uur. moet vrijwel op slag dood zijn geweest, geslaagde dag! ALPHEN AAN DEN RIJN Geslaagd Te Den Haag slaagden voor het examen akte K: (nuttige handwerken) de dames mevrouw Van Wieringen-Vermeulen en mej. M v. d. Meent te Alphen a. d. Rijn; mej. R. Cok te Koudekerk a. d. Rijn en mej. S. Windhorst te Woubrugge; allen werden opgeleid aan de mode-vakschool van mevrouw N. C. v. d. Veer-Snel alhier. BENTHVIZEN Zomeruitvoering De gymnastiek- en korfbalvereniging Na Arbeid Sport gaf zaterdagavond een zomeruitvoering in de openlucht. Vooraf gegaan door de muziekvereniging Concor dia uiit Boskoop trokken de gymnasten van de Graaf van Bloisstraat naar het ter rein van de heer W. C. Diephout. Door de ziekte van de heer De Hertog te Zoeter- xnoesben de verschillend© oefenin gen, die zaterdag ten beste wei-den ge geven, door de leden zelf worden ingestu deerd. Toch mochten de resultaten zeker worden gezien,! De kleintjes deden weer uitstekend hun best. De belangstelling de inwoners was goed. Slipgevaar de hoek DorpsstraatSlootweg Geerweg is steenslag gestrooid, waardoor slipgevaar is ontstaan. Men zij dus voor zichtig. Politiedienst De politiedienst wordt in hoofdzaak voorlopig waargenomen door de wacht meester eerste klasse Spruijt, postcom- mandant is Moerkapelle. KOUDEKERK a.d. RIJN Ongeluk met bromfiets Zaterdagmorgen omstreeks half elf zou de heer Van Ewonende aan de Honds- dijk alhier, op zijn bromfiets met vakantie gaan. Hij reed de oprijlaan voor zijn huis lette niet voldoende op de auto van de heer Van A. die uit de richting Lei derdorp kwam Daardoor verleende Van E. geen voorrang en werd hij door de auto geschept, waarbij hij met het hoofd tegen de voorruit sloeg. Hij kreeg een hoofd wond en een hersenschudding. De man werd naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, maar kon na onderzoek aar huis terugkeren. ROELOFARENDSVEEN Geslaagd Voor het A-diploma MULO slaagden de dames J. Akerboom, Elly Wesselman, Ella de Koning en Anny Bartels. De drie eerst genoemde dames slaagden tevens voor het Middenstandsdiploma. Voor het diploma huisnaaien slaagde mej. M. de Koning. WOUBRUGGE Gaande en komende man Ingekomen: M. P. v. d. Hoogt van Al phen J. P. Koot van Reeuwijk, J. van 1 van Vlaardingen; vertrokken: P. Melick naar Maastricht, F. Ent hoven naar Heele (België), E de Haan Apeldoorn, E. J. Hofstra naar Apel doorn, G. Lenting naar Warmond, J. van 'u- Vaart naar Maartensdijk. Geslaagd De heer T. de Jong Is te Den Haag geslaagd voor het examen handenarbeid. Nieuwe auto De door zuster Ton gebruikte auto van het Groene Kruis deugt al lang niet meer. Zij krijgt echter een nieuwe wagen, zodat zij haar werk buiten de gemeente weer snel kan bereiken. Uitstapje Het personeel van de firma C. West- ijk en Zn maakte een uitetapje naar Utrecht, Doorn, Leersum (koffie), de Pos- bank en Amersfoort (diner). Het was een

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4