Jlicutue £eiJtsrt|e GTourant Boycot kanaal eerste stap der westelijke landen Ingrijpende wijzigingen in de regering van Hongarije Logboek Doria is terecht Romme werkt het program van dr. Drees verder uit Distributie olieprodukten in >a te verwachten Europe Kanaalgelden op elke wijze te betalen DINSDAG 31 JULI 1936 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: J 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per mlllimetet Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 zevenendertigste jaargang No 10716 Directie: F Ü1EMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H W I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stant»a«tlcfi l< gfiebleoeti "myn htrt ia legt)enspoct Olieboringen gaan in zandstormen door ZIE PAGINA 5 NAAR westelijke waarnemers aan nemen met het doel de commu nistische partij populairder te maken bij het volk, is de regering van Hon garije ingrijpend gewijzigd. Als opvolger van Emoe Geroe. thans eerste secretaris van de communist! partij, is Istvan Hidas, een der vice- miers, benoemd tot eerste vice-premler van Hongarije. Gyoery Matoson. een voor malige socialistische leider, die in 195( werd gearresteerd en onlangs is gereha biliteerd. wordt plaatsvervangend pre mier. Hij werd kortgeleden eveneens ge kozen in het centraal comité van de com munistische partij en in het politiek bureau. Minister van buitenlandse zaken wordt Het logboek van het gezonken Italiaanse passagiersschip Andrea Doria is behouden Dit werd gisteren door de Italiaanse scheepvaartmaatschappij bekend gemaakt. Het logboek is een document van vitaal belang, waarin van uur tot uur de koers van het schip e.d. bijgehouden wordt. De New York Post heeft „betrouwbare zegslieden van beide schepen" geciteerd, die verklaard zouden hebben, dat de An drea Doria en de Stockholm zichtbaar waren op eikaars radarschermen en waar genomen werden enige tijd voordat zij met elkaar in botsing kwamen. Een goed ingelichte zegsman aan boord van de Stockholm zei, dat de radar aan boord van dat schip de Andrea Doria had waargenomen tenminste een half uur voor de botsing, aldus de Post „en het beeld bleef op het scherm tot het ogenblik van de botsing De eerste van. naar verwacht wordt een lawine van schadevcrgoedingseisen in ver band met de scheepsbotsing, is maandag ingediend bü het federale hof. Mejuffrouw Nancy Leo uit Miami eist een schadever goeding van 200.000 dollar van de Italia lijn en de Zweeds Amerikaanse scheep vaartmaatschappij. Men heeft thans het wrak van de An drea Doria kunnen localiseren. Het schijnt dat het schip op een hoogte van twintig meter boven de zeebodem is blijven han gen door de opgesloten lucht. Boven het wrak zou zich dus een veertig meter water bevinden. Romme even spreken?' Imre Horvath, die wegens deelneming aan de opstand van Beda Kun In 1919 tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, werd uitgewisseld voor Hongaarse offi cieren die in de SowjetünieAgevangen wa ren genomen, in 1984 illegaal naar Hon garije terugkeerde en daar in 1944 door de Russen werd bevrijd. Hij is ambassa deur geweest in Moskou. Oost-Berlijn, Washington, Londen en Praag. Dc vroegere minister van verdediging, generaal Mihaly Farkas, die onlangs uit de Hongaarse arbeiderspartij werd gesto ten, heeft zijn volmacht als afgevaardigde van de Natidnale Vergadering beschikbaar Voorts zijn vijf andere ministers ver vangen. Over eventuele benoemingen van de aftredende ministers ds niets bekend gemaakt Jungschlagers rechter rooms-katholiek Rechter Maenwkom. de landrechter te Djakarta, die de zaak-Jungschlager be handelde. doóh niet tot een openbare uit spraak is gekomen, daar de beklaagde overleed. Is rooms-katholiek geworden, aldus meldt net Kath. Ned. Perebureau. Gelijk men weet. was tegen de heer Jungschlager de doodstraf geëist. Later meldde de openbare aanklager, dat rech ter Maengkom Jungschlager tot 20 jaar gevangenisstraf zou hebben veroordeeld. Vrij verhuizen Huybergen kent geen Radio Boedapest maakte bekend, dat i woningnood meer Hongaren voortaan zonder vergunning binnen de landsgrenzen van woonplaats mogen veranderen en dat, om dronken-1 schap tegen te gaan, de prijs van sterke 1 drank zal worden verhoogd. Bij het bekendmaken van de verande- Huybergen nog mag bouwen, zal het wo- ringen zei de premier Andreas Hegedues ningtekort volledig zijn opgeheven. Er dat niet te veel van de bevolking zou kunnen dan militairen op het vliegveld warden geëist bij de vervulling van het Woensdrecht worden gehuisvest. De bouw vijfjarenplan. Belastingschulden van klet- van deze twaalf woningen is onderhands ne particuliere boeren zullen worden ge- opgedragen voor een bedrag van 67.900 schrapt. gulden. Geen opheffing processieverbod Voorbespreking P.v.d.A. ongunstig voor de formateur (Van onze parlementaire redacteur) De ministers Drees, Suurhoff en Mansholt hebben gisteravond in het gebouw van de Tweede Kamer met het dagelijks bestuur van de socialis tische Tweede-Kamerfractie een voorbespreking gehouden over het ont- werp-regeringsprogram van formateur Romme. In politieke kringen nam men aan dat deze voorbespreking voor prof. Romme niet erg gunstig is uitgevallen. Dit is dan geheel overeenkomstig de publikaties, die de laatste de socialistische pers zijn verschenen. den zijn, op grondslag van het program, geestverwanten te adviseren zitting te nemen in het kabinet, heeft de V.V.D. kennelijk de nodige hoofdbrekens gekost. Zij stonden voor de vraag wat de heer Romme met deze mededeling precies heeft bedoeld. Deze gang van zaken k*.»ft op de V.V.D. een enigszins vreemde indruk gemaakt. En wat ligt meer voor de hand dan dat zij de formateur daarover nadere opheldering heeft gevraagd? Gisteravond heeft de C.H.-fractie ver gaderd. Men kan aannemen dat ook in deze kring het program over het alge meen niet ongunstig is ontvangen. Het zal de C.H. en A R. ongetwijfeld een genoegen doen dat de heer Romme in zijn program pleit voor een herziening van de rechts vorm der onderneming, een gedachte, die in het christelijke kamp sterk leeft. Requisitoir-Scbmidt uitgesteld Het landgerecht te Djakarta heeft het requisitoir in het proces tegen de heer Schmidt uitgesteld van 31 Juli tot 20 au Kustus. Dit uitstel is het gevolg van de vervanging van de openbare aanklager Sunarjo door Jusuf Suwondo. die de dos- j tiers nog niet volledig heeft bestudeerd. Heden, als de P.v.d.A.-fractle bij el kaar komt, valt echter pas de eindbeslis sing. De fracties hebben overigens de han den vol aan het ontwerpprogram van de heer Romme. Het is nl. elf gestencilde ellen lang, departementsgewijs opgesteld. De kabinetsformateur heeft dus een groots program ontworpen. Hoofdzakelijk komt het neer op een uitwerking in details het program-Drees. De bekende K.V.P.- eisen, waarop dr. Drees is gestruikeld komt men uiteraard In het program Rom- ie weer tegen. Ook het verlangen naar :n algemene grondwetsherziening. Prof Romme heeft voorgesteld in de komende parlementaire periode de gehele grondwet op de helling te zetten, echter met ter zij delating van de Codserkenning (of de naam van God als de bron van alle recht in de grondwet genoemd moet worden) en van de opheffing van het pro cessieverbod. Wel worden in het voorstel- Romme andere K.V.P.-stokpaardjes be reden. Zo wordt b(j». in overweging ge geven om revolutionaire vertegenwoor digers uit de Kamers. Staten en Raden te verwijderen. Het program-Romme heeft in het al- meen op de liberale fractie geen ongunsti ge Indruk gemaakt, al blijft er natuurlijk nog wel het een en ander te wensen over Het feit dat de heer Romme niet aan de liberalen heeft gevraagd of zij bereid zou- De storm is voorbij. De zte is weer kalm geworden. Toch brengen wij nog deze foto, om dat hij zo mooi is. De harde wind, die zondag over ons land raasde, heeft veel moeilijkheden veroorzaakt en schade berok kend. Vakantiegangers speciaal hebben gemopperd, omdat zij „hun geld in armoe verteerden". Maar als men oog heeft voor de schoonheid, die de natuur onder alle omstandigheden biedt, be hoeft de koude en stormachtige dag toch niet verloren te zijn. Een aanblik vah de Schevening- se haven zoals op deze foto ver geet men zijn leven lang niet. Willem Mudde naar Zweden De Lutherse organist Willem Mudde is naar Zweden vertrokken om deel te nemen aan een vergadering van de in- kerkmuziek. die van 31 juli tot 6 augustus te Ransater gehouden wordt. In Oslo, Stockholm en Helsinki zal hij bovendien enkele orgelconcerten geven. De kersverse directeur van de genaaste Suezkanaalmaatschap- pij, kolonel Mahmud Yunes, staat triomfantelijk bij een kaart van het Suezkanaal in het bu reau van de maatschappij te Ismalia. Het zojuist aangebrach te portret van president Nasser ziet tevreden glimlachend op de brave dienaar neer. Wapenleveranties aan Egypte stopgezet Royal Navy worden uitgerust. Eden ant woordde „dat hem over hun verblijfplaats niets bekend was doch dat de Britse ma rine wel in staat zou zijn deze voor haar rekening te nemen waar zij zich ook zou den bevinden". In admiraliteitskringen is men blijkbaar tot 't inzicht gekomen, dat het vertrek der beide oorlogsschepen ju ridisch niet kan worden verhinderd, daar zij door de Egyptische marine reeds van de Royal Navy waren overgenomen en Londen, dinsdagmorgen als Egyptische oorlogsbodems in dienst 6 6 gesteld. TTOEWEL premier Eden weigerde het Lagerhuis nadere inlichtingen te BUjkens u„ Kair0 atkomslige be. 7 verstrekken over de besprekingen, die gisteren te Londen gehon- richten yindt het scheepvaartver. den rijn tussen Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse raken, keer normaal v00rtgang, doch sche. pen van de Britse Middellandse-Zee- (Telefonisch van onze correspondent) Pineau, zijn Franse collega en Murphy, de Amerikaanse onderminister buitenlandse zaken, schijnt er toch tussen Groot Brittannië en Frankrijk vloot hebben opdracht gekregen zich een grote mate van overeenstemming te rijn bereikt over de beleidslijn, d te houden Qm z0 „odi Britse die inzake het Suezkanaal moet worden toegepast. Eden kon het Lagerhuis niet meer meedelen dan dat alle wapenleveranties aan Egypte zijn stop gezet en dat de Britse regering onder geen voorwaarde zou toestaan, dat het S'"*zkanaal in handen komt van één enkele mogendheid. Doch zo niet officieel dan toch offici eus, is er het een en ander vast te stel len. Het schijnt, dat het in Londen bespro ken plan van actie twee fasen zal on ten. Tijdens de eerste fase zullen Enge land en Frankrijk en zo mogelijk ook de V.S. en de overige Westeuropese zeeva- rende naties (waaronder dus ook Neder land) zich voornamelijk ertoe bepalen Egypte ondfr diplomatieke en economi sche druk te zetten. Men wil via de V.N de Westerse landen verzoeken geen gevolg te geven aan Nassers eis de verschuldig de tofgelden voor de doorvaart door het Suezkanaal te voldoen aan de door Egypte genaaste Suezkanaal maatschappij. Nasser zal dan waarschijnlijk reageren door de betaling weigerende schepen de vrije doorvaart te ontzeggen. In antwoord op deze uitdaging zullen de westerse landen dan hun schepen verzoeken de route via Kaap de Goede Hoop te nemen. Door deze boycot zal Nasser ius niet het inkomen passagegelden kunnen toucheri waarop hij gerekend had, zodat hij ge dwongen wordt met het westen tot een rgelijk te komen. Van lange duur Men moet er evenwel op rekenen, dat deze boycotperiode lang kan duren, zodat West-Europa zich er op moet voorberei den een vrij strenge distributie van pe- oleumprodukten toe te passen. Er zijn nmers niet voldoende tankers in de vaart m ook vla de lange Kaaproute de olie- voorziening van West-Europa zo gelijkma tig te doen verlopen als thans het geval is. Pas als deze eerste fase Egypte niet op de knieën kan brengen zal men eraan gaan denken de tweede fase in werking stellen waarbij de wapenen mee moe ten spreken. Al heeft men te Londen de mogelijkheid van gewapende actie ter dege onder ogen genomen, toch zijn noch Engeland noch Frankrijk en zeker niet Amerika er bijster op gesteld wapenge- eld toe te passen, bevreesd als men is oor de repercussies, die dit in de Arabi sche wereld zou opwekken. Militair gezien is de herbezetting der Suezkanaalzone niet zo moeilijk, doch de politieke gevolgen hiervan kunnen overzienbaar zijn. Vooral Amerika is voor de gewapende actie allerminst geporteerd en ook voor de door Engeland voorge stelde economische sancties kunnen de V S. weinig enthousiasme opbrengen. Men verwacht, dat Murphy eerst n Washington zal overvliegen om de Britse voorstellen met zijn chef Foster Dulles en president Eisenhower te bespreken. Amerika zou voorlopig een houding van welwillende neutraliteit willen aannemen in afwachting van de uitwerking, die de Brits-Franse maatregelen op Egypte6 houding zullen hebben. Ook Pineau is Met spanning wacht men af wat er morgen zal gebeuren als het 28000 ton gisteren n-aar Parijs teruggekeerd, om het metende passagiersschip Himalaya het te Londen besprokene aan zijn collega's kanaal moet invaren voor te leggen Vier troepenschepen, die vanuit het In het Lagerhuis is voorts nog de vraag Verre Oosten op weg waren naar Enge- gesteld of het tegen Egypte uitgevaardigde land, kregen eerst opdracht de route via wapenembargo ook van toepassing is op Kaap de Goede Hoop te nemen in plaats de beide torpedobootjagers, die op het van die via het Suezkanaal, doch deze or- ogenblik in een Britse haven door de der werd laten ingetrokken. \E EGYPTISCHE regering heeft de order Amerika de Egyptische handel tot contante betaling van de door- vaargelden voor de schepen in het Suez kanaal Ingetrokken. De schepen mogen op iedere gewenste wjjze de betaling ver richten. Ook het verbod van uitvoer van sterling goederen is opgeheven. Egypte zal cheques op Londen. Parijs of Kairo aan vaarden als steeds Er is nadrukkelijk verklaard, dat de Engelse en Franse activa in Egypte niet geblokkeerd zijn. Wel heeft het Fgyptische ministerie van financiën bepaald, dat zonder vooraf gaande toestemming van een centrale raad van toezirht op het geldwezen geen rekeningen meer mogen worden gebruikt betalingen in Egypte of overmakin- ïaar het buitenland Dit voorschrift geldt in het bijzonder voor rekening van nlet-ingezetenen De Britse ambassade vroeg een toestem ming aan voor het opnemen van gelden om de salarissen van het personeel uit te betalen. Deze werd gegeven. De Egyptische minister van financiën heeft met de directeuren van de Frans en Engelse banken in Egypte de finan ciële aangelegenheden besproken. Barclay's bank te Port Said heeft mede gedeeld van de Egyptische regering op dracht te hebben gekregen alle handel in buitenlands ge'd te staken. In handels kringen verwai.lt men dat de gehele aan voer van buitenlandse goederen nu mei een paar dagen zal zijn afgelopen. De directeur van een Britse scheepvaartmaat schappij reageerde met de opmerking, dat Egypte zo gek niet zou zijn en dat spoedig ook hier een tegenorder verwacht kon worden. Scheepvaartmaatschappijen bui ten het sterlinggebied is verzocht kanaal- gelden in Amc/:kaanse dollars of Zwit- franken et, zoveel mogelijk recht streeks naar Kairo te betalen. De Westberliinse banken hebben maan dag de aankopen van Egyptische ponden gestaakt omdat de koers op de vrije markt gedaald is tot f 8.68 tegen een offi ciële koers van f 10.90. terwijl bij aanvra- Nederlsnd, Zwitserland en West- Duitsland de waarde bleek te schommelen in f3.60 tot f5.60. Op de Londense effectenbeurs verloren de oliewaarden gisteren ongeveer een miljard gulden in koers, terwijl de liezen van zaterdag reeds f750 miljoen beliepen Sommige oliemaatschappij' overwegen ha*** tankers om de Kaap laten varen. Te Singapore ©teeg tin 5Vi dollar de pikol •schaduwen. Over het algemeen wordt een beheers raad van het Suezkanaal uit de Verenigde Naties onmogelijk geacht, daar behalve de Grote Drie ook de Sowjetunie daarvan deel zou uitmaken. Indonesië De Indonesische minister van buiten landse zaken. Ruslan Abdulgani, heeft na een onderhoud met premier All Sastroa- midjojo gisteren te Djakarta medegedeeld, dat Indonesië voorbereidingen treft voor conferentie van Colombolanden te Djakarta ter bespreking van het vraag stuk van het Suezkanaal, welke voorge- Zo zijn onze manieren Wie dacht dat president Nas ser het druk had met zijn Suezkanaal, heeft het mis. Hij houdt nog tijd over om het protocol te veranderen. De handkus, die barbaarse wester se gewoonte, moeten de diplo maten afschaffen. De Egypti sche dames mogen de handkus in geen geval aanmoedigen. Voorts moeten de dames hooggesloten en soepelvallende kledij dragen en dan nog in ge dekte kleurdt. Egypte zal al leen nog alcoholvrije dranken serveren op recepties, de bui tenlandse ambassades is in overweging gegeven zo zij de spiritualiën niet willen uitban nen. dan toch voor tomatensap en limonade te zorgen. Maatschappij-vergadering Nog deze week zal te Parijs een buiten gewone vergadering worden gehouden var raad van bestuur van de Suezkanaal- latschappi). Nederland is daarbij ver tegenwoordigd door mr. D. A. Delprat, di recteur van de MU Nederland. De Egyptische ambassade in Parijs heeft gewaarschuwd, dat de houding vai vroegere Suezkanaalmaatschappij, aange moedigd door regeringskringen, slechts schade kan toebrengen aan de belangei der aandeelhouders door vertraging in de regeling van hun aandelenbezit. De ver klaring gaat verder met de waarschuwing, dat het wenselijk zou zijn teneinde ook beursmanoeuvres te ontmoedigen niet te trachten een goede bedrijfsvoering van de genaaste maatschappij te belemmeren. De Franse resident-minister in Algerije. Robert Lacoste. is naar Parijs gevlogen de regering te waarschuwen, dat een Egyptische overwinning in het geschil Frankrijk in Afrika zeer ernstio zou Lacoste wil met premier Mollet spre ken vóór de Franse kabinetszitting. welke moroen te Parijs gehouden wordt. De Brit ten storen de uitzendingen van radio Kal- de Griekse taal. waarnaar op Cy prus geluisterd wordt. Radio Moskou heeft gezegd, dat het •cht aan Nassers kant is Als Grootbrit- :nif dit had gedaan nldsu Moskou, en het erd door een andere mogendheid betwist in zouden toe aar» de Engelse zijde ttaan De Amerikaanse pers dring' aan op lerleg De New York Times schrift dat Nasser als zfcn eerste overwinningsroes iorbf) is. misschien toil luisteren. De Herald Tribune voelt veel voor vlag- rrtoon «n het Suezkanaal. en wil scher en met het enorme katoenoverschot tn steld is door premier Bandaranaika van Ceylon. Woordvoerders van de Ceylonse regering verklaren echter, dat Bandara naika op dit ogenblik niet naar een spoedi ge conferentie streeft, omdat interventie in dit stadium de verwarring waarschijn lijk groter zou maken. De Bank van Engeland heeft aan de Nederlandsche Bank bericht, dat Egypte sinds 28 julli niet meer deel uitmaakt van de transferable account area, zodat geen overboekingen tussen transferable ac count en Egyptische rekeningen zijn toe gestaan. HET WEER IN EUROPA SS IQ 5 B I icht bew WZW 4 ?eh bew WZW ontoew windstil on-bew windstil balf bew NW 3 onbew ZW 6 WEERBERICHT Minder wind Tot morgenavond verwacht De Bil' jg Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomen- de bwen. Tot matig afnemen- westelijke wind. 'wiÉ' Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon: 5.0320 32 u. Maan: 0.00—15.58 u. Op 6 Augustus Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1