Blad Koningin Elisabeth van België 80 JAAR Onze kamer planten Zo schuimend als de zee Wij over onszelf ER WORDT TEVEEL VAN HAAR GEËIST Gehuwde werkende vrouwen voor 85 pet overspannen Kwikjes strikjes ROEZIG INTERMEZZO ZONDAGSBLAD ZATERDAG 28 JULI 1956 Beschermster van kunst en wetenschap In een der zalen van de Koninklijke Academie voor Genees kunde in Brussel hangt het door Allard d'Olivier geschilderd portret van koningin Elisabeth van België. Zij staat er op afgebeeld als assistente van prof. Depage in het hospitaal „L'Ocean" in De Panne. Dit portret typeert de grijze Koningin, die op 25 juli tachtig jaar is geworden, treffend. Want deze vitale vorstin, weduwe van koning Albert, moeder van ex-koning Leopold en grootmoeder van de tegenwoordige, jeugdige koning der Belgen, Boudewijn, heeft zich vooral bekendheid veiworven en zich geliefd gemaakt door haar werk voor de soldaten tijdens de eerste wereldoorlog van 1914 tot 1918. België was toen grotendeels doorde Duitse overweldiger bezet. Zij gaf met anderen leiding aan het Rode Kruis en had een actief aandeel in de in richting van de hospitalen. In die tijd bleek haar moedig gedrag. Ononder broken woonde zij met de Koninklijke familie in De Panne, dicht achter het IJzerfront. Koningin Elisabeth, die de Belgen in ere houden, mede omdat zij sinds het overlijden van koningin Astrid, de eerste vrouw van ex-koning Leopold, de enige Koningin is, die de Belgen hebben, was het verplegen van zieken en gewonden niet vreemd. In haar jeugd reeds hielp zij haar vader bij diens arbeid als heelmeester en als oogarts. Deze had zijn militaire loop- Elisabeth Valérie werd op 25 juli 1876 in Passenhofen geboren als dochter van Karl Theodor van Beieren. Van daar, dat zij o.a. de titel van Herto gin van Beieren draagt. Op 2 oktober 1900 trad zij in het huwelijk met prins Albert van België. Op 17 december 1909 werd Albert, als opvolger van zijn broer Leopold II Koning van Bel gië en Elisabeth werd dus Koningin. Bijna vijfentwintig jaar is zij de vrouw van een regerend vorst van België ge weest. Koning Albert kwam namelijk precies tien maanden voor zijn zilveren regeringsjubileum, op 17 februari 1934, om het leven. Hij verongelukte bij de beklimming van de rotsen van Mar- che-les-Dames bij Namen. Huldebetuigingen Na de dood van haar echtgenoot is ko ningin Elisabeth zich in het openbare leven blijven bewegen. Nog altijd voelt zij zich Koningin, zij het Koningin in naam. De uit het dragen van deze titel voortspruitende huldebetuigingen laat zij zich gaarne welgevallen. Behalve naar de oudstrijders en de jeugd gaat haar belangstelling uit naar de zieken en de blinden. Zij beweegt zich nog altijd op deze terreinen en wellicht is het aan haar intense medeleven met ver schillende groepen van de Belgi sche bevolking en haar interesse voor hun wel en wee te danken, dat zij op tachtigjarige leeftijd nog steeds vitaal en jeugdig is. Haar medeleven met de zieken blijkt o.a. uit de stichting op 8 oktober 1930, kort nadat zij met koning Albert een lange reis door de Belgische Kongo ge maakt had, van een stichting, die haar naam draagt, de „Fondation Médicale de la Reine Elisabeth pour l'aide mé dicale aux indigènes." Vóór die tijd had zij reeds blijk gege ven van haar belangstelling voor de antieke wereld. In 1923 kwam de „Fondation Egyptologique de la Reine Elisabeth" onder leiding van prof. Ca- part tot stand. Van de hand van G. Kromdijk verscheen bij de N.V. Gebr. Zomer en Keunings Uitgeversmaatschap pij te Wageningen een boekje onder de titel „Onze kamerplan ten". Dat dit door de uitgeefster zo bij zonder keurig verzorgde boekje reeds zijn zesde druk beleefde, behoeft nie mand te verwonderen, die kennis neemt van wat de bekwame schrijver hierin biedt. Want dit is nu net iets wat onze bloemen- en plantenlief hebsters nodig hebben om plezier van hun kamerplanten te beleven. Ze vinden er in: algemene wenken, eisen, die kamerplanten stellen, ziek ten en beschadigingen, die ze bela gen, het zaaien en stekken van kar- merplanten en, natuurlijk de behan deling van een grote verscheidenheid van kamerplanten. Alles geïllustreerd met een groot aantal zeer fraaie foto's. Elke bezitster van dit werkje zal er heel vaak naar grijpen, om dit even na te zien of dat te weten. En ze kan ?.r honderden keren naar grijaen: het boekje kan er tegen, gebonden ais het is in een soepele plastic band. Het is nu net ie-ts voor de man om zijn vrouw cadeau te doen (of voor de jonge man cm zijn verloofde te schen ken). Ze zullen hun dankbaarheid tonen met bloemen (en met de daad....) Schone kunsten Het meest gaan haar de schone kun sten ter harte. Toen koning Albert nog leefde, was zij bekend om haar bescherming van kunstenaars en geleerden, die veel aan het hof ont vangen werden. Nog altijd bezoekt zij veel concerten. Zij is o.a. meer malen een gewaardeerd gast bij de jaarlijkse uitvoering van de Mat- ^-irü-bir-irü-bir-CrtrtrCrü-irir-iztrtrü-üïrüirtrtrii thans Passion in Naarden. Het be roemde concours, dat jaarlijks violisten en pianisten te zamen brengt, draagt ook haar naam. Zelf speelt zij uitstekend viool en zij is een verdienstelijke beeldhouwster. Een heel merkwaardige verzameling heeft zij aangelegd van door haar zelf samengestelde beschrijvingen van de vele vogelsoorten in haar park. Hier bij behoren grammofoonplaten, waarop de vogelgeluiden zijn vastgelegd. Tijdens de tweede wereldoorlog bleef zij bij haar volk. Na de oorlog ver tegenwoordigde zij het vorstenhuis bij officiële gebeurtenissen en openbare plechtigheden. Hoewel zij zich niet met de politiek bezighoudt, is zij er toch wel enigszins bij betrokken ge raakt. In de eerste plaats toont zij een openlijke belangstelling voor de lan- den achter het ijzeren gordijn, althans voor de kunstmanifestaties daar. Sommige bevolkingsgroepen hebben haar dat ook wel kwalijk genomen. In de tweede plaats is van haar bekend, dat zij het gedrag van haar zoon Leo pold tijdens de tweede wereldoorlog niet bewonderd heeft. Sommigen zou den haar daarom tot exponent van het anti-Leopoldisme willen maken. Hoe wel dus niet alle Belgen gelijk over haar denken, hebben zij toch van har te meegeleefd met de viering van haar 80ste verjaardag. óf om er no vruclitenpuddin de dito bessenvla foor de pudding heeft u nodig: 500 gr vruchten, (aardheien of hessen), 100 gr suiker, 18 gr. gelatine, 3 dl. melk, twe< eiwitten. De vruchten schoonmaken ei )c gelatine weken, de melk koken, van het vuur nemen en de gelatine en de suiker erin oplossen. Af laten koelen totdal de massa drillig begint te worden, dan het vruchtenmoes erdoor roeren. )e eiwitten slgf slaan en voorzichtig door de puddingmassa scheppen. Daarna het geheel in een met water omgespoelde puddingvorm laten opstijven. De pudding na het storten garneren met de achter gehouden vruchtjes. )ngeveer hetzelfde systeem volgt n voor de bessenvla, waarvoor u 500 gr. bessen nodig hebt. Zo mogelijk gedeeltelijk rijker zijn en bovendien de klei 100 gr. basterdsuikei )cssen schoonmaken en door een zeef ijven. De melk koken, van het vuur men, de suiker en de geweekte gelatine loor roeren. De vloeistof af laten koe- tot zjj drillig begint te worden, dan s het vruchtenmoes er bij doen. it de eiwitten stijf geslagen zijn, deze or de vla scheppen. Het geheel over- en in een vlaschaal en desgewenst gar- ren met enkele achtergehouden bessen. Op een vergadering van de interna tionale federatie van werkende vrouwen, die in Montreal (Canada) gehouden werd, heeft een Canadees socioloog, professor dr. Aileen Rosse van de McGill univer siteit, verklaard, dat een goed stel her senen een vrouw kan helpen een car rière op te bouwen, maar dat de man haar toch nog steeds liever „iets min der verstandig" heeft. Volgens haar be zoeken vele vrouwen de universiteit al leen, omdat zij op zoek zijn naar een "ian, en niet zozeer om te studeren. De voorzitster van de Zwitserse ver ligingen, mejuffrouw Elisabeth Fel- r, zei dat er voor de leidende functies behoefte is aan vrouwen, omdat zij on partijdig en diplomatiek zijn. Zij her kennen gemakkelijker de psychologische en menselijke facetten in de industrie, aldus mejuffrouw Feller, die besloot met te zeggen, dat eens alleen de per soonlijkheid zal gelden, niet de man of de vrouw. Mejuffrouw Britta Elmen uit Gothen burg, de presidente van de Zweedse or ganisatie en kamerlid, vertelde dat zij in de politiek was gegaan om de sociale misstanden waarover ze wel eens had geklaagd, van meer nabij te leren ken nen. „Wij vrouwen moeten helpen een betere samenleving op te bouwen," zo verklaarde zij. -8- Oók in de chocolade ketel Een van onze lezeressen, mejuf frouw L. M. Hekje, heeft ons ge schreven dat ze het volkomen eens is met wat onlangs in het rubriekje „Gehoord, gezien, gelezen" stond, nl. dat het zo aardig staat om bloemen in een theepotje te zetten. Zij voegt er aan toe, dat zij dit al jaren doet en dat het ook heel decoratief staat, om in een oude chocoladeketel met raf- fiahengsel, waarvan zij er een bezit, rozen of margrieten te schikken. Veel dank voor deze tip, waarschijnlijk zullen er veel lezeressen zijn die uw raad zullen opvolgen! Bg de uitvoering van de Matthaus Pas- de Gro Kerk Naardei koningin Elizabeth vaak aanwezig. Hier betreedt zjj in gezelschap van de bur gemeester van Utrecht, jlir. mr. C. J. A. de Ranitz, zelf een uitstekend pianist, de kerk. De voortdurend stijgende levensstandaard in de in hoge mate getechniseerde landen is voor een groot deel te ver klaren uit het feit, dat steeds meer gehuwde vrouwen gaan werken. Daardoor staat in ongeveer 50 pet. van alle gezinnen een hoger inkomen ter beschikking dan in die huishoudens, waar alleen de man een beroep heeft en de vrouw thuis het huishouden doet. De hogere levensstandaard is dus voor een groot deel te danken aan die vrouwen, die de. dubbele last van een beroep èn een huishouding op hun schouders, nemen. Doch het is evenmin een geheim, dat de werkende gehuw de vrouw en moeder in vele gevallen overbelast is, omdat ze twee werkkrin gen heeft. Deze overbelasting blijft niet ongestraft. Soms is schade aan de ge zondheid het gevolg, soms verwaarlozing het gezin, j een internationaal congres van vrouwelijke vakbondsleden, dat in Hei delberg gehouden werd, heeft Frau Mar- quardt, die een belangrijke plaats in neemt in de Duitse industrie, over dit verontrustende feit gesproken. Afgevaar digden uit Engeland, Nederland, Oosten rijk, Frankrijk, België, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland en de Westduitse bondsrepubliek hebben van haar te horen gekregen, dat de fanden met een hoge levensstan daard deze alleen maar konden handhaven, omdat miljoenen huisvrouwen buitenshuis ken. De gezondheidstoestand van deze vrouwen gaat evenwel zo snel en zorg wekkend achteruit, dat men niet langer toe kan zien zonder maatregelen te Gebleken, is, dat 85 pet. van alle werkende vrouwen tegenwoordig niet meer in staat is hun beroep uit te oefenen, of dat zij ongeschikt worden om te werken lang voordat zij de daarvoor aangenomen ouderdoms- grens hebben bereikt. Zenuwziekten en Vooral een ruitje is heel geschikt voor dit aardige kinderjurkje, dat versierd wordt met een schuine bies, een paar strikjes en een wit kraagje. De rok is klokkend en heeft eveneens een brede bies. Patroon nr. 222 is verkrijgbaar voor de leeftijden 5, 7 en 9 jaar. Voor 9 jaar heeft u 2.50 m stof nodig van 90 cm breed. Aan onze bureaus zijn patronen verkrijgbaar a f 0.40. Ook kunt u per post bestellen, door aan de voorzijde van de briefkaart, waarop u deze be stelling doet, naast de gewone fran keerzegel, 0.50 aan postzegels te plakken. Na 4 augustus kunnen geen bestellingen meer worden aangenomen. Mensen gaan met vakantie, mensen komen terug. De thuis blijvers vragen de terugkomen den belangstellend: „En.... was het leuk? Heb je veel genoten? Goed weer gehad? Wat ben je lekker bruin geworden!" Goed weer in de vakantie hebben en bruin worden schijnen bij elkaar te horen. Maar hoe komt men aan een egaal-bruin gebrande huid? In elx ge val niet door de zon te plotseling, te lang en te gulzig op het lichaam te laten inwerken. Men verbrandt niet alleen de huid, doch stelt zich in let terlijke zin ook bloot aan allerlei stoornissen van ernstiger aard. Men zoekt dus een anti-zonnebrandmid del Een middel dat de huid beschermt tegen de schadelijke ultra-violette stralen. Het moet iets zijn, dat zijn een onbekende te ontvan gen, die men zelf geschre ven zou kunnen hebben. M e Ook hier speelt de tijd de week te wein waarin wij leven, de grootste naar zijn zin, we rol. Eén van de goede dingen werk betaalt 25 pet. van onze tijd is n l. dat wij onze geliefde, gezakte of ge slaagde pubers géén twee a drie maanden laten niets doen brief schonk mij de De helft van die lange vakan tie-periode wordt er door on ze jongelui hard gewerkt, ten einde het vakantie-genot van de andere helft, zelf te ver dienen. Alleszins lofwaardig. Maar wie nu denkt, dat de moeders hier een „makki r dan ik hem toch verbieden. dagwerk. Briesend komt Piet plaat op te zetten, als ik jou ,,'t Is toch en toch niet, Z-? Want kunnen wij niet thuis en moeder krijgt de volle laag. Piet is n.L hoogst prikkelbaar, sinds hij hele menende vriendinnen, nachten werkt en halve dagen dachten wij óók Och. lieve, het zijn goed deren?' n, ééns Kent We heb- zeggen: 't Zijn toch c „troost" van de gedeelde „smart". U en ik zitten in hetzelfde schuitje, waar wij, als deze regels in druk verschijnen, amechtig uit hopen te stappen. Aan één of ander rustig walletje of strand. Daar ik dat er onder c moeders van grote kinderen Marietje werkt bo- die zich wèl overbruggen. hebben. ermoed practijk zoals méér 'x z- d'e mij schildert e als ik die zelf precies z nl. déze: Jan naast. De Z'J het luchtje probeert verdrijven, stinkt zij margarine, zijn wegnemen laat Een grote jongen eigenlijk nog), die n; spanning en inspanning die nota vóór en die nota van moeder? Een joggie van tien jaar zag eens dat een leverancier een nota aan zijn moeder aanbood. Dat bracht hem op een idee. Zijn moeder vond 's middags aan tafel onder (kind haar bord een briefje, waar- li de op stond: Nota i George dezelfde ervaringen opdoen kersen plukken of heu-ei of opgedaan hebben, wil ik - deze hier toch eens publi ceren. Vrijwel algemeen is men namelijk de mening toegedaan, dat zodra de "komt er 's avonds om weer doodmoe, dikwijls is sikkeneurig omdat hij door Voor twee ma 'Voor het doen v schappen Omdat hij altijd maal kolen halen ƒ0.30 :e maanden hout ƒ0.10 het gezin de De verdienste gaat kistje geplukte kersen! Voor deze Jan moet er 's voor X brood 't Z. ik vind dit intermezzo klaargemaakt worden en een de afgelegde examens behoorlijke portie! Bovendien moet er 's avonds droog goed hem klaar liggen. Dat is aangebroken. ..Maar schrijft 1 naar vèt. Moeder heeft al eei lange broek en een truitje, n beiden meerdere „soppen' gegeven te hebben, weg moe ten gooien, omdat de vel lucht er nog niet Dit zijn nu no( in drie muziek en de eigenlijke vakantie nóg vermoeiender en enerve- render. Of, voel ik dit zo, omdat de spanningen vóór en tijdens overgangs- en eind examens me óók al niet ir „kouwe kleren" zijn gaan de zo is voor moeder de inderdaad veel vermoeiender dan de (naar geest en lichaam!) dan menig buitenstaander ver- Nu: Plet. Hij heeft nacht werk in een fabriek. Van s avonds tien tot 's morgens zes uur. Voor hém moet er 's morgens vroeg eten en drinken klaar staan. Ook moet hij 's avonds wat mee hebben. Hij slaapt overdag en hou ■■gaMHtegHHHde familie heeft en ondergetekende: En dan komt er loze vriendin aan de deur zegt: „Nou zeg, dat is toch het begin maar een boffie voor jullie, vakantie al die verdienende kinderen. Je zal je rust niet kennen. Gelijk vangt haar krijsende geluiden gaan wer ken. om straks in augustus zijn eigen ontspanning te kun nen betalen en die nu in zijn momentele overspannenheid déze nota: rust vindt in die onrustige zijn tijd moeten moment laten be- 't werk gaan. er. Maar laat niemand zeggen, kinder- dat dit intermezzo tussen het •inde van de schooltijd en an onze eigenlijke or de moeders ge makkelijk is. Integendeel. Wij brachten onze dagen heel de wat rustiger door toen de kin deren nog op school De moeder zei niets, maar en het avond-eten werd op gediend. lag onder zijn bord moeder e lelijke jazz-plaat op. hele avonden met hun huis- Nota jongen: Voor tien jaar leven in een gelukkig tehuis Niets Voor tien jaar voedsel en kleding Niets Voor veel zorg gedurende ziekten Niets Omdat ze tien jaar een 'oor hem Niets Totaal: Niets goede moeder „Sstt! Hé, is dat bij jullie?" „Ja, dat is Piet z'n lieve- Piet lings-muziek." „Is Piet dan niet aan het werk bezig waren. Ondanks de spanningen. Toch zij het betreft de- lijkluidend als die onszelf i zen te beklagen. Dat wa de bedoeling van uw schrij roezig intermezzo nota toch ge- MARGARITHA kracht behoudt, ook al smeert het dun uit over de huid. Maar men wil toch bruin worden, dus het mag ook niet teveel weren! der moet het minstens twee standhouden tegen de inwerking de zon, het moet een warmte kunnen doorstaan, die soms oploopt tot 80 graden Celsius en het moet vol komen onschadelijk zijn voor de huid. O ja, en dan mag het ook niet oplos baar zijn in water, want dan zou zo'n preparaat na het bad zijn beschermen de werking verliezen, juist op een mo ment dat die huid het zo heei erg nodig heeft! We wilden voor een lief ding, dat we u het ideale anti-zonnebrandmiddel kon den vertellen, maar helaas, zo een voudig ligt de zaak niet. De meningen in vakkringen zijn er dan ook verdeeld over. Er zijn nl. drie ten verkrijgbaar, een olie, een c en een looistof op alcoholbasis. Alle drie hebben ze stuk voor stuk voor- en nadelen. Oliehoudende preparaten bezitten eer uitstekend dekkingsvermogen, ze hech ten zich onmiddellijk vast aan de huid en zijn bestand tegen zeer hoge temperaturen. Maar ze kleven zo!. Crèmes zijn ook heel geschikt, maai zij hebben het nadeel dat ze niet be stand zijn tegen zeer hoge tempera turen. Men kan ze dus in een berg land beter gebruiken dan aan z.. Looistoffen op al<*oholbasis bieden het belangrijke voordeel, dat ze niet vet zijn en niet kleven, dat is prettig! Zij hebben echter het nadeel dat ze op de huid een trekkerig gevoel geven bij het opdrogen. U ziet wel, alles heeft zijn voor er zijn tegen. Het volmaakte middel be- staat niet. Maar dit wil niet zeggen, dat u dan maar helemaal niets moet. doen. Dat is werkelijk heel dom. bin nen een minimum van tijd hangen dan de lappen er bij. Gebruik dus een anti-zonnebrandmiddel wat dan ook. Beschèrm vooral de meest bedreigde punten; dal zijn: neus, jukbeenderen, voorhoofd, lippen, nek, schouders en vergeet vooral uw dijbenen niet. Ga niet direct een 1 de dag liggen bakken, voor de eerste dag is twintig minuten al heel veel. Ver groot de tijd dagelijks met tien mi nuten tot u het uur vol hebt! zijn sterk toegenomen, aderontstekin gen komen zeven maal zo vaak voor als enige jaren geleden en algemene vrouwenziekten drie maal zoveel. Zenuwspanning De in de rationele produktie optreden de verschillen tussen werktempo en het menselijk levensritme moeten voortdu rend door de menselijke wil worden over brugd. Maar dat verbruikt de kracht van de zenuwen in hoge mate. Daarbij komt nog, dat bijvoorbeeld de monotone arbeid in een fabriek weliswaar de hoogste concentratie eist, maar daarbij geen ï- kele prikkel meer biedt voor gevoel, belangstelling of stemming. Daardoor wordt juist in de fabrieken steeds grote zenuwspanning geconstateerd. Boven dien spelen in vele gevallen slechte ver houdingen binnen het bedrijf een rol, evenals gebrekkige hygiënische toestan den en een te geringe achting voor de prestatie van de vrouwelijke arbeids kracht. Meestal komt het voor, dat er ook nog huiselijke zorgen zijn wie ont komt daar nu niét aan? Maar het ge volg is, dat de belasting van de zenu- van de werkende vrouw te groot wordt. Wanneer men dit alles in ogen schouw neemt, is het geen wonder, dat de gezondheidstoestand van de werkende gehuwde vrouw zo ziender ogen achteruit gaat. De vraag lijkt dan ook gerechtvaardigd, of er niet méér maatregelen genomen dienen te wor den, dan alleen het waarschuwend vinger-opsteken. Het kerkelijk snoepje De kosters van de Hervormde Ker ken schrijven in de Delftse Kerkbode: Regelmatig is er in onze Kerkbode geadverteerd met de meest natuurzuive re pepermunt. De kosters van onze ker ken kunnen telkens weer ondervinden dat deze advertentiecampagne zijn geld controleren, vinden zij onder de banken een papierlawine van omhulsels van rollen pepermunt, toffees en allerlei an dere snoeperijen. Afgezien van het ver foeilijke traditionele pepermuntje vra gen de kosters u het op de grond wer pen van papiertjes e.d. achterwege te laten. De advertenties hebben resultaat geboekt. Toe, gemeente, laten deze en kele woorden hetzelfde succes hebben en laten we samen proberen onze ker ken schoon te houden. Uw medewer king daarin is van zeer groot belang. Gehoord dat het drinken van koffie uit plas tic bekers (kampeerders zullen daar toe wei eens willen overgaan!) een donkere aanslag geeft. Water en li monade drinke men derhalve uit een andere „mok". Gezien dat de hals van een te wijd gewor den katoenen truitje „aangehaald" werd doordat een vrolijk gekleurd lint of een beter door het boordje werd getrokken. Cclezcn in het Diaconaal Corresponden tieblad, dat per 1 september een cursus begint (o.m. in Den Haag en Rotterdam) aan de chr. huishoud school, voor de opleiding van be jaardenhelpsters.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7