Wat Katwijks raad donderdag te behandelen krijgt Uniforme bebouwing kan met sueees worden bestreden Overheid behoort tegemoet te komen aan geuite wensen De strijd is ontbrand VISSERIJ EN MAMKTNIEUWS NIEUWE LEÏDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 25 JULI 1956 Woning- en winkelbouw gaat anderlwlf miljoen kosten "yOLGENS EEN VOORZICHTIGE BEREKENING zal de vlottende schuld van de gemeente in de tweede helft van september het maximum bedrag benaderen. Verdere opvoering van de vlottende schuld is niet toe gestaan, zodat om de voortgang van de in uitvoering zijnde kapitaals- werken te verzekeren, tegen die tijd consolidatie van de vlottende schuld moet plaats hebben. De Rijkspostspaarbank biedt nu een lening van 1.000.000 aan tegen 4V4 per 1 september. B. en W. stellen de raad voor op de aanbieding in te gaan. Het bestuur van de Katwijkse Bouwver eniging heeft het plan om In het uitbrei dingsplan „De Koestal" te bouwen 90 wo ningen en 6 dagwinkels. De stichtlngskos- ten zullen bedragen 1.482.800,96. aldus gesplitst: 160.054,09 voor de grondkosten en 1.322.745.97 voor de bouwkosten. Het bestuur heeft het gemeentebestuur ge vraagd grond- en bouwvoorschotten tot de genoemde bedragen te verlenen. B. en W. adviseren voorts de gronden voor de bovengenoemde woningen aan de bouwvereniging over te dragen. De te be bouwen gronden beslaan een oppervlakte van 8584 m2; 3814 m2 kosten 14.20 per m2. 3630 m2 zullen 12 moeten kosten en 1140 m2 belopen 31,60 per m2. Molenblok In het afgelopen Jaar zijn aan de 262 woningen in het Molenblok diverse verbe teringen aangebracht. Deze werkzaamhe den bestonden uit het waterdichtmaken van de glaspuien van de woonkamers der etage^voningen door middel van het aan brengen van dubbele deuren, dubbele pa nelen en lood. Voorts zijn de glaslatten van de vaste ruiten opnieuw in de slappe stopverf gezet "n totaal vergden deze ver beteringen een uitgaaf van 39.556,82. Verder zijn nog verbeteringen aange bracht aan de sluitingen van de portiek deuren. Dit kostte 3.332.50. De raad wordt gevraagd goed te vinden deze be dragen te putten uit de door de rente winst gevormde reserve. De vereniging „Het Groene Kruis" en de Chr. Wijkverpleging hebben hun exploita tierekeningen over het Jaar 1955 Ingediend en verzoeken om subsidie. Voorgesteld wordt het Groene Kruis met 2.388.44 te subsidiëren en de Chr. Wijkverpleging met 3.216,66. Schoolzaken De Hervormde schoolvereniging te Kat wijk aan Zee wil haar kleuterschool in de Voorstraat uitbreiden met een vierde lo kaal en vraagt daartoe aan het gemeente bestuur medewerking. De Vereniging voor christelijk kleuter onderwijs te Katwijk aan den Rijn heeft het voornemen om de aan haar verkochte noodwoningen, die op het Andreasplein hebben gestaan, te gebruiken als tijde lijke kleuterschool. De bedoeling is, dat dit tijdelijke gebouw zal komen te staan aar de Wassenaarseweg achter de woning var de heer H. M. Hueting. De kosten var grondaankoop, van de opbouw en de in richting worden begroot op 53.000. B. er W. adviseren medewerking te verlenen voor de stichting van een kleuterschool stellen bovendien den te voteren. De Oranjeschool te Katwijk vraagt medewerking van het gemeentebe stuur om gordijnen r de benodigde gel- fen. te kunnen schaf- De vergoeding 1957 per leerling voor het bijzonder gewoon lager onderwijs willen B. en W. vaststellen op 35; voor het bij zonder voortgezet lager onderwijs in ver band met de hogere uitgaven in het vak handenarbeid op 42,50, en indien er ook onderwijs gegeven wordt in koken er wasbehandeling op 62.50. Voor het bij zonder uitgebreid lager onderwijs wordt een bedrag van 55 per leerling geadvi seerd. Een viertal kinderen uit de gemeente Katwijk zijn in het internaat van het christelijk instituut voor doofstomme kin deren Effatha te Voorburg opgenomen. Het bestuur van Effatha huldigt de me ning, dat het ouderlijk tehuis van groter waarde is dan het best verzorgde inter naat. Er is nu een mogelijkheid dit vooi deze vier kinderen te bereiken, daar eer der leerkrachten de kinderen dagelijks per auto heen en weer wil brengen. De kosten bedragen dan 650 per jaar per kind. De ouders van de kinderen hebben nu het gemeentebestuur gevraagd om kenning van volledige vergoeding va genoemde kosten. Tot nu toe bedroegen de verpleegkosten 1200 per jaar per kind, wat grotendeels ook ten laste kwam het gemeentebestuur. Het CJMV-tamboer- en pijperkorps DVS heeft volgens een muziekdeskundige be hoefte aan een aantal nieuwe instrumen ten tot een bedrag van 4325. Het heeft aan het gemeentebestuur een gemeente- VISSERIJGOLFJES De mlddenweek De woensdagmarkt werd bezocht door de trawlers El ie (13 Julfl) met 760 kisten vis, waarvan 350 met schelvis en piepers, 140 kabeljauw en gwi, 160 makreel, 35 zwarte kool, 50 wijting, 25 haring en 10 varia met 520 stijve kabeljauwen, door de Abraham (van 14 juli) met 1005 kisten, waarvan 300 schelvis en piepers. 420 ha ring, 30 makreel, 50 wijting, 200 kabel jauwen en gul, leng en blarike kooi, 5 varia en 40 stijve, terwijl vannacht de Corneliia Maria thuis voer met 200 kisten en 140 kleine kistjes haring. Dinsdag aan de markt De Bergen was gisteren present met 710 Iristen, waarvan 240 schelvis, 60 makreel 60 kabeljauw en gul, 270 haring, 70 wij ting en 10 varia, alsmede 10 varia en 35< kleine kisten haring met 20 stuks stijve, terwijl de Swift 230 kisten schelvis ei makreel en de KW 7 er was met 145 We ten vis. De prijzen De haring deed gisteren f 21 f 17.50, de makreel noteerde f 12 tot f 10 60 en de regels kabeljauw haalden f 58, terwijl voor de Weten kabeljauw f 130 kwam de kisten kleine f 90 deden. Grove gul haalde f 38. mhfcMgd f 32 f 40 en ren f 20. Voor de grote echelvis betaalde de handel f 35 tot f 32 en voor de giroot- midel f 35 tot t 45. terwijl de kOeinmid- del f 20 tot f 23 opbracht. Voor de pen nen kwam f 10 en de wijting noteerde f 14 f 16. Grove zwarte kool deed f 66 tot f 68 en de middel f 72. Sportpark Voor de bouw en uitbreiding van sportpark werd in een vroegere vergade ring een krediet beschikbaar gesteld 159.000. De aanlegkosten, opk nog hoogd door aanbrenging van enkele nood zakelijke voorzieningen, verband houden de met de gespeelde interlandwedstrijd, zijn echter in werkelijkheid 203.230. B W. vragen nu een bedrag van 44.230 beschikbaar te stellen, om dit geheel te kunnen financieren. Voorts wordt nog een bedrag van 2.527 gevraagd voor de wo ning bij het tennispark. Ook daar waren de kosten hoger dan begroot was, namelijk 13.527 inplaats van 11.000. De gemeenteraad zal donderdagavond de taak hebben een vacature ift de cc missie tot wering van schoolverzuim vervullen. Met ingang van 1 augustus- heeft de heer P. H. Castenmiller namelijk ontslag gevraagd. B. en W. hebben het volgende tweetal gesteld: W. van Veen J. A. Bominaar. In de vergadering van 28 april 1955 be sloot de raad tot verkoop van een perceel- grond in het industriegebied bij de Berg- haven aan de handelmij Gebr. Den Duik. Deze maatschappij heeft bericht, geen in teresse meer te hebben voor dit perceel zij wenst haar rechten en verplichtingen /er te doen aan de firma Gebr. Zwitser, en W. adviseren dit goed te vinden. De erfpachtscanon, die de gemeente jaarlijks aan het rijk betaalt voor het ge- KATWIJK AAN ZEE Donderdag strandfeest Donderdagmiddag om 2 uur wordt op het parkeerter-ein bij De Zwaan strandfeest gehouden voor kleuters. Op het programma staan wasophangen, vlag getje steken, a-jtopedrace en kruiwagen race. Bij voldoende deelneming wordt ook een kruiwagenrace voor volwassenen ge houden. Spreekbeurt Morgenavond om half acht spreekt in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente ds. J. B. Bel van Krabbendijke. Hoog en laag water Donderdag: hoog water 5.09 en 17.33 uu laag water 1.06 en 13.20 uur. KATWIJK a. d. RIJN Geslaagd De heer P. Piers Jr slaagde te Leiden voor het praktijk-examen boekhouden de Ned. Associatie voor praktijkexamens. LEIDERDORP Chr. ulo Evenals vorig jaar zijn ook dit jaar alle leerlingen van de Chr. ulo geslaagd het eindexamen. LISSE Evangelisatie Vanavond om acht uur wordt in „De witte Zwaan" een evangelisatie-sa: komst gehouden. De heer B. Pera Leiden zal daar spreken. van de zeereep, bedraagt 525. Het gemeentebestuur heeft aan de inspecteur der Domeinen om herziening gevraagd de canon in verband met de grote offers, die de gemeente zioh de laatste ja- voor de instandhouding van de zee wering heeft getroost. De inspecteur be richtte, dat verlaging was goedgevonden van 525 tot 263. NOORDW1JK Katwijkse bromfietser gewond De heer J. W Vendel uit Katwijk aan den Rijn reed gisterochtend op het smalle gedeelte van de Duinweg ter hoogte van de boswachterswoning, toen uit tegen overgestelde richting met eveneens grote snelheid een personenauto naderde. Een botsing volgde De heer Vendel kwam op de motorkap terecht en belandde, na een onzachte aanraking met de voorruit, in een veld langs de weg. Dokter Lodder constateerde een gebroken sleutelbeen, hersenschudding en inwendige kneuzin gen. De onfortuinlijke bromfietser moest in het A.Z. te Lelden worden opgenomen. Politie zwom Een aantal leden van het Noordwijkse politiekorps heeft in Gouda deelgenomen aan een prestatie-zwemtocht in de Gou we, uitgeschreven door de Goudse politie- sportvereniging. Mejuffrouw C. Koele- man, een van de twee vrouwelijke deel nemers, bezette de elfde plaats. De heer A. de Vries legde beslag op de tweede prijs in de veteranenafdeling, en de heer F. M. Voogt bereikte een eervol resultaat in de hoofdafdeling. Lagere school uit Twee klassen van de l.o. school zijn naar Rotterdam geweest. Zij maakten een rondvaart door de havens, bezochten dier gaarde Blijdorp en vermaakten zich in een speeltuin. VOORSCHOTEN Burgerlijke stand ONDERTOUWD: P Dlllema en J Schip- aanboord; N de Water en N Sol-lie. GEBOREN: Maria J M dr van B J Lamiboo en M E van Meijgaarden; Rudolf E zn van C J A Wildenboer en C C Kneyber. GEHUWD: J J Oorschot en M C van Rossen; B van Klaveren en J M Saris; W P van den Berg en P H Bouthoorn; M J Schepma-n en W LaWkerkenker; J C Sus-an en M J Schipper. WARMOND Afscheid mejuffrouw Uit den Boogaard Mejuffrouw M. Uit den Boogaard, klerk op de gemeentesecretarie, zal de gen tedienst met ingang van 1 augustus laten. Het voltallige secretariepersoneel kwam in de raadzaal bijeen, waar di scheidende functionaris door de burge meester in hartelijke bewoordingen werd toegesproken. Deze legde de nadruk op de grote accuratesse, de ijver en de plichts betrachting, waarmee mejuffrouw Uit den Boogaard haar verantwoordelijke taak heeft vervuld. Namens het personeel bood de burgemeester een boek aan. Hierna sprak de gemeentesecretaris in dezelfde geest. Mejuffrouw Uit den Boogaard bracht dank voor de waarderende woorden en het geschenk. Zij verzekerde haar colle- dat zij de prettigste herinneringen de op de secretarie doorgebrachte Jaren bewaart. Na dit min of meer officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd in de beste stemming bijeen. Autobotsing Op de hoek LockhorstlaanJan Steen laan is een bus van de N.Z.H. in botsing gekomen met een personenauto. Beide wagens werden flink beschadigd. Niet naar O.S. De heer K. H. Warburg, één vi kandidaten om als Finjollen-zeiler de Olympische Spelen te worden uitge zonden, heeft zich om zakelijke redenen niet voor de spelen in Melbourne beschik baar gesteld. Ring na 25 jaar terug De heer A. van Iperen uit Oude Wetering had 25 jaar geleden het ongeluk hij het aardappel- rooien op het land van de heer N. A. Knibbe aan de Lisserweg zijn verlovingsring te verliezen. De schoonzuster van zijn zoon, de heer D. Knibbe, vond het kleinood dezer dagen bij het erwten plukken terug. De rechtmatige eigenaar was heel blijmet die ring, want zijn trouwring was totaal versleten! Strijd Algerije op vele fronten In de buitenwijken van Algiers hebben rebellen een Franse militaire vrachtauto beschoten, waarbij twee militairen gedood werden De overval gebeurde op klaar lichte dag en ging zo snel in zijn werk. dat men aanvankelijk niet wist vanwaar dp schoten kwamen Elders in de stad werd een politiebureau overvallen, waarbij een agent gewond werd. Bij de Marokkaanse grens bestoken Franse troepen, gesteund door artillerie en vliegtuigen, een bende rebellen, waar van er gisteren 47 gesneuveld zouden zijn. De Franse verliezen werden „licht" ge noemd. Bij Palestro, ongeveer 54 km ten oosten van Algiers, hebben de Fransen een versterkt dorp veroverd, waar de re bellen een opslagplaat® hadden aange legd. HAZERSWOUDE Rapid-nieuws De trai ningsavorrd van de handbalver eniging Rapid valt deze week niet op donderdag maar op vrijdag. Het aan- vangsuur blijft -gelijk. LE1MÜÏDEN Raad en bezoek van nieuwe burgemeester De gemeenteraad komt dinsdagavond om half zeven in open-bare vergadering bijeen om de begrotingswijziging 1956 behandelen. Dezelfde avond zal de nieuwbenoemde burgemeester, de heer B. Ka-mmenga de gemeenteraadsleden kennis komen Burgerlijke stand GEBOREN: Johanna G dr van J H der Tang en C Turk; Pieter zn van J Scheppingen en A A A Straathof; Hed- wigis G M dr van C P Beuk en A M v Lammeren; Maria dr van J A Mollers J M H Olijerhoefc; Alex J M zn van Senne en A J van Velzen. TER AAR Oefening E.H.B.O. Op een terrein bij café 't Centrum heeft de E.H.B.O. een geslaagde buitenoefening gehouden. Er werden vier patiënten be handeld, die allerlei verwondingen hadden opgelopen. Na de oefening werden de ongelukken besproken. Het geheel stond onder leiding van dokter Van der Bijl er de instructeur, de heer Staffeleu te Lei- Geslaagden De heer A. v. d. Boogaard Wz. is ge slaagd voor het examen moderne be drijfsadministratie. De heer Jac. Lek Mz. kwam in het be- t van het praktijkdiploma Nederland- sche handelscorrespondentie. Koningin Julianaschool te Alphen In een gezellige bijeenkomst teerden diploma s uitgereikt TN DE REEKS van diploma-uitreikingen aan de verschillende scholen in onze gemeente had gistermiddag de laatste van dit jaar plaats, namelijk die aan de landbouwhuishoudschool Koningin Juliana. Mèt de meisjes, die hun getuigschrift zouden ontvangen, waren veel ouders aanwezig om ge tuigen te zijn van het succes van hun dochters. Allen werden welkom ge heten door de presidente van de commissie van toezicht, mevrouw Van WijkBoot. Onder hen, die bericht van verhindering hadden gezondén, was ook de inspectrice van het landbouwhuishoudonderwijs, mej. B. Prinsen. Juni en juli zijn de maanden vol spanning voor leerlingen, ouders, ja heel veel gezinnen, aldus mevrouw Van Wijk; voor de meisjes hier was de span ning nu wel weggenomen, maar men zot toch stellig benieuwd zijn naar de cijfer lijst en daarom kreeg de directrice, mejuf frouw J. B. Heesen. het woord. Deze gaf eerst enkele algemene opmer kingen. Spr. zei. haar leerlingen met eer zekere blijdschap voor zich te zien. Zi; hebben immers een doel, dat voor hen ge steld was, bereikt. Aan de andere kant is het toch al-tijd weer een moeilijk ogen blik als men een grote groep leerlingen moet laten gaan, zij het dan met de vreugde van het behaalde diploma. Erkenning Dit diploma is méér dan zo maar stukje papier. Men heeft er, vooral de laatste maanden, hard voor moeten i ken en het is dan ook een erkenning bekwaamheid. Maar men is er hiermee nog niet. Spr. hoopte dat de meisjes de RIJNSBURG Spreekbeurt Vrijdagavond om acht uur spreekt ds. H. G. Abma uit Monster in de zaal achter de Chr. Geref. kerk voor de afdeling van de Geref. Bond. CHJG nieuws Vanavond organiseert de CHJG op het strand te Katwijk een sportfeest. Om ven uur vertrekt men van de kerk de Kerkstraat. Op het programma staan handbal, vol leybal, hardlopen met hindernissen en zwemmen. Na afloop van de wedstrijden zal met begeleiding van gitaarmuziek strandwandeling worden gemaakt T^R zijn verschillende oorzaken aan te wijzen voor het ontstaan van de uniformiteit. Ook van overheidswege kon het toenemen van dit ver schijnsel onder de drang der omstandigheden niet worden tegengegaan. Het is evenwel de vraag in hoeverre de overheidsvoorschriften op het gebied van het bouwen te dwingende of onjuiste bepalingen bevatten met betrek king tot de architectonische vormgeving." Dit zeide op 15 september 1954 de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, in zijn rede waarmede hij de zgn. Commissie uniforme bebouwing installeerde. Deze commissie is inmiddels met haar taak gereed gekomen en heeft in een uitvoerig rapport haar zienswijze op de ongewenste uniformiteit in de na* oorlogse bouw gegeven. In i uit Binnengekomen: KW 7, lfl, 77, 128, 56, 00. Vertrokken: KW 163, 170, 12a 52, 24. 114, 89 91, 45. 51, 20. 57. 105, 10, 64. 26, 126, 104, 65, 155, 28, 161, 6, 108, 17. 69, 59, 88. 33 30 170, 210, 53. 21, 98. 8a 72, 27, 185, 34, 98, 79, 180, 58, 77, 60, 56, 128. De commissie had tot taak antwoord je geven op de vj'gende vragen: 1. Leiden de voorwaarden voor het ver kregen van financiële overheidssteun in de richting van een uniforme bouw- 2. Zo ja, kan de commissie met behoud van de doelstelling der voorschriften inzake obje< tieve beoordeling van de bouwplannen, de voorschriften zodanig wijzigen, dat ongewenste uniformiteit wordt vermeden? Leiden de normen voor de financie-, ring van grond- en bouwkosten in de richting van uniforme bouwwijze? Zo ja. ziet de commissie kans met be houd van de doelstelling der financie ringsnormen nl volkswoningen te bou wen met een redelijke huurprijs, deze normen zodanig te wijzigen, dat o wenste uniformiteit wordt vermeden? Ruimer standpunt stond van Jhr. M. J. I. de Jonge van Elle- ontkennend. Theoretisch bezien staat het Immers ieder vrij boven de ge stelde minima uit te gaan. Echter, vooral de oorzaken van economische aard doen minimumeisen tot normen worden, terwijl bovendien voorschriften en richtlijnen ge makkelijk tot uniformiteit leiden. Dit behoeft overigens geen aanleiding te geven tot wijziging der voorschriften, maar wel dient ieder middel te worden gebruikt om de nivellering te doorbreken, bijvoorbeeld door het Innemen van een ruimer standpunt b(j de toekenning van overheidsbijdragen. De derde vraag wordt ontkennend be antwoord ten aanzien van de grondprij zen. Inzake de bouwkosten missie, dat wat de toelaatbare prijs be treft. een ruimer standpunt moet worden Ingenomen. Kunnen echter huur noch overheidssteun in de huidige omstandig heden worden verhoogd, dan zal het moeilijk zijn ongewenste uniformiteit te- worden bestreden. gen te gaan. Hiermede is ook de vierde vraag beantwoord. Overigens meent de commissie, dat van overheidswege toch iets kan worden ge daan om de ongewenste uniformiteit te gen te gaan. In de eerste plaats acht de commissie het wenselijk, dat opleiding en ontwikke ling van het vormgevend vermogen van de ontwerpers wordt opgevoerd. De over heid zou het positief waardevolle kunnen bevorderen door enerzijds afwijkingen van bouwverordeningen of stedebouwkun- dige voorschriften toe te staan, anderzijds grotere stenn te verlenen aan wat in de architectonische of stedebouwkundige sfeer van betekenis wordt geacht. Mogelijkheden Ook zou de overheid steun kunnen ver strekken door een es^hetisoh niet verant woord voorontwerp tegen een surplus op het honorarium aan 'n bekwaam architect over te dragen. Voorts is hulp aan de verwezenlijking van het kleine object ge wenst. waar dit uit stedebouwkundig oog punt waardevol is. Vervolgens dient de experimentele bouw te worden bevorderd. Ten slotte worlt de nadruk gelegd op een goede stedebouwkundige verzorging. Ver waarlozing hiervan is een hoofdbron van het ontstaan van ongewenste uniformiteit. Het kernpunt van deze voorstellen be treft derhalve een nog meer kwalitatieve toetsing der plannen, in plaats van een beoordeling, die sterk is afgestemd op regelingen, voorschriften en maximum- Indien het de overheid ernst Is bij te dragen tot doorbreking van de ongewen ste uniformiteit, kan zü hieraan medewer king verlenen door tegemoet te komen aan de geuite wensen. Aldus mag men nieuwe mogelijKheden verwachten voor het individueel waardevolle, waarmede ivcllorcnde van de middelmaat kan jan de school zul- de ouders werd n zo volledig Dat is vooral voortgezette len volgen. Met na: gevraagd: Geef hun gelijke ontwikkeling ook voor hen zo belangrijk, die wellicht verstandelijk iets minder begaafd zijn, maar daarom de gave van de hand veel mogelijk moeten ontwikkelen. Dat zal hun dan toch het zelfvertrouwen schenken om in het leven te slagen. De directrice richtte zich vervol gens tot de leerlingen van de primaire (tweejarige) klas. Een roerig stelletje was dit geweest. Er was stuurmans kunst nodig om gemeenschapsmensen van hen te maken. Jullie bent nu nog niet volwassen, wel een stapje dich ter daarbij gekomen. Spr. hoopte, dat allen met veel plezier aan de school zullen terugdenken. Ook de andere groepen werden toege sproken en hij het overhandigen der di ploma's had de directrice voor allen nog een persoonlijk woord. Diploma's Het diploma ontvingen: 2-jarige primaire opleiding: C. L. v. Duyvenbode, M. Fijn, J. M. de Jong, A. P. Koetsier, N. Kwakernaak, M. van der Louw, T. F. Mulder, M. C. van der Stoel. N. Versluys, C. M. Visser en G. A. Zwaan, allen Alphen a.d. Rijn; E. Roest, Leider dorp; C. A. Speelman, Bodegraven; N. de Wit, Zoeterwoude; G. Reyneveld, Kou dekerk (3 niet geslaagd). Assistenten: A. M. Donker en N. van Wilgen, Alphen; A. D. v. Straaten, Ter- Aar; C. S. v. Klaveren, Hazerswoude; A. C. Leenheer, Koudekerk (2 niet ge slaagd). Vormingsklasse (dit jaar voor het eerst, een gezellig clubje, zei mejuffrouw Hee sen): F. A. de Jong en A. I. Dekker, Al phen; J. F. Boer, Boskoop; P. Oppelaar, Hazerswoude; Cath. Jore, Aalsmeer; B. C. v. Ommering, O. Wetering; R. E. van Eijk, Reeuwijk en A. C. Peters, Wou- brugge. Allen geslaagd. Naaldvakdiploma C: M. A. v. d. Lippe, Ter Aar. Nadat mevrouw Van Wijk-Boot namens de Comm. van Toezicht de meisjes had gefeliciteerd en directrice en leerkrachten dank gebracht voor de toewijding, was het officiële gedeelte geëindigd. Maar na de pauze hebben de meisjes zich met zang en scherts van de beste zijde doen kennen. OUDE WETERING Vlaggen en licht De V.V.V. heeft 65 vlaggemasten langs het water laten zetten om de watertoeris ten een vrolijk welkom in Oude Wete ring toe te roepen. Aan elke mast worden bovendien drie lampen bevestigd, zodat de Ringvaart 's avonds een feërieke aanblik zal bieden. De verlichting brandt zater dag voor het eerst. De attractie blijft tot eind september RIJNS A TERWOEDE Bezoek burgemeester Dinsdagavond zal de nieuwbenoemde burgemeester, de heer B. Kamminga uit Den Haag, een bezoek aan de gemeente brengen om met de gemeenteraadsleden kennis te maken. Vragen over melk- beleid Het Tweede-Kamerlid ir C. J. van Meel (kath.v.) heeft minister Mansholt ge vraagd, waarom hij voor de tweede maal heeft geweigerd een besluit van het be stuur van het bedrijfschap voor zuivel goed te keuren, waarbij een verordening uit 1*953 volgens welke een heffing van zestig cent per honderd kilo werd opge legd op de in het westen gewonnen con- sumptiemelk, werd Ingetrokken. Schoenindustrie. Overeenstemming is bereikt over een loonsverhoging van drie procent me* ingang van 1 september. Door loonsverhoging Landbouw-garantie- prijzen verhoogd Minister Mansholt heeft de garantieprijs voor melk verhoogd van 22.80 gulden f 23 gulden per honderd kilo als gevolg van de verhoging van de akkoordionen en tijdlonen in de landbouw met drie procent. De verrekenprijs voor de sumptiemelk blijft evenwel hetzelfde, dat de consumptieprijs niet word't hoogd. Om dezelfde reden is de garantie prijs voor tarwe verhoogd van f 26 gulden tot f 26.30 per honderd kg. Ook de garantieprijs voor suiker een verhoging moeten ondergaan, maar dit heeft technische bezwaren met zich meegebracht. De verhoging wordt nu niet in de huidige suikerprijs verdisconteerd. De telers worden wel schadeloos gesteld door een toeslag op de bieten van tachtig cent per ton Verder zijn nog de volgende minimum prijzen vastgesteld voor de binnenlandse granen oogst 1956. gerst f24 gulden per honderd kilo en haver f22.50 gulden per honderd kilo Staten-generaal jonge chr. democraten De internationale unie van jonge Chris telijke democraten houdt van morgen tot zondag in Straateburg een studiebijeen komst onder de naam „Staten-generaal van jonge Christelijke democraten". Doel van deze conferentie, waaraan wordt deel genomen door driehonderd afgevaardigden uit vrijwel alle Europese landen. i6 onder de jongeren belangstelling voor het Euro pese en Chrietelijk-democratische ideaal te verlevendigen. Nederland wondt vertegenwoordigd door dertig jongeren uit de A.R.P. en de K.V.P De bijeenkomst wordt besloten door een manifestatie, waaraan behalve door de deelnemers ook door jongeren uit Straats burg en omgeving wordt deelgenomen. Dordrecht ontevreden over B.B.-heleid De burgemeester van Dordrecht, mr J. A E. H. J. van der Dussen. heeft naar aanleiding van vragen van een raadslid ernstig geprotesteerd tegen de wijze, waarop de regering de financiering van de Bescherming Bevolking op de gemeen ten zou willen afschuiven. Het kringbestuur, waarvan de burge meester ambtshalve voorzitter uiteraard van mening dat de gemeenten in de kosten moeten bijdragen, doch het grootste deel van de kosten zou door het rijk moeten worden gedragen. De praktijk zou echter anders zijn, Een kwartje per inwoner per gemeente zou acceptabel zijn, doöh op het ogenblik moet reeds zestig cent per inwoner den bijgedragen. De rijksbijdrage i commandovoering, in de vorm var normvergoeding, zou voor geen enkele B.B.kring voldoende zijn. Daarbij komt, hogerhand voorschriften worden gegeven over de salariëring van het B.B.- personeel. De Dordtee kringraad, die ernstig ver ontrust is, heeft zelfs overwogen osten tatief geen begroting op te stellen of op de begroting een „extra-uitkering van het rijk" te ramen. Men heeft de minister verzocht zo spoe dig mogelijk maatregelen te treffen om dergelijke situatie uit de wereld t« helpen. Uitstel dienstplicht voor onderwijzers Het Tweede Kamerlid H. van Sleen Csoo.) heeft de ministers Cals en Staf vragen gesteld omtrent de verlenging van uitstel voor de eerste dienstolUat onderwijzers. reeds moet worden de duur der hoofd- roor het s:hooljaar an eerste oefening Hij bepleit dat vastgesteld, dat voo aktestudie, althans 1957—1958, uitstel wordt verleend. Voorts acht de heer Van Sleen het on juist dat slechts diegenen, die geboren zijn in de jaren 1935 of 1936, en die als onderwijzer in 1955 uitstel van eerste oefening werd verleend voor het school jaar 19551956. onder dezelfde voorwaar den verlenging van dit uitstel kunnen krijgen. Onderwijzers, die in de jaren 1933 of 1934 zijn geboren, vallen buiten deze regeling, waardoor verschillende isscholen in een nood toestand zouden komen, daar de moge lijkheid tot het aanstellen van ee vanger zo goed als uitgesloten ls. De AANKONDIGING van Harold Stas- sen dat hij de gouverneur van Mas sachusetts, Christian Herter. als tegen kandidaat voor het vice-presidenrtschap van de Verenigde Staten wil stellen, heeft de ware verkiezingsstrijd doen ontbran- Tot i toe meer geconcen treerd op de vraag of president Eisen hower werkelijk een tweede kandidatuur zou kunnen en willen aanvaarden, dan op de politieke vraag of republikein of democraat de winnaar zou zijn. Niet dat de democraten hun ambities voor het president schap zouden hebben van dat. Maar ook voor de democraten was de vraag of Ei senhower de grote kandidaat zou zijn van het hoogste belang. Het Franse blad Le Monde heeft ge schreven. dat de Amerikanen de hand maar eens in eigen boezenj moesten ste ken ten aanzien van de persoonsverheer lijking, die zij de Russen verweten heb ben. Een opmerking, die gespeend is van elke werkelijkheidszin. De grote persoon lijke invloed van president Eisenhower berust niet op de machtswellust van een dictator. Hij is een gekozen president na vrije en geheime verkiezingen, terwijl het parlement in volle vrijheid dé presiden tiële politiek bespreekt en naar eigen in zicht besluiten neemt. Men doet beter te spreken van het ge zag van president Eisenhower, dan van zijn macht. DAT ZIJN VERKIEZING tot president als kandidaat van de republikeinen echter voor deze partij niet een blijvende overwinning betekent is zeker. Eisen hower was niet de grote partijman, die gekozen werd. maar de populaire held. Hij is niet door zijn partijschap op de presidentszetel gekomen, maar door zijn presidentsstoel in de partij. Hij heeft door zijn persoonlijke eigen schappen die partij, waarin zich duidelijk linker- en rechtervleugel aftekent, ogenschijnlijk weten te egaliseren. Het optreden van Stassen nu heeft de scheidslijn weer duidelijk afgetekend. Hij heeft het bovendien op een tijdstip ge daan. waarop de storm nauwelijks meer kan. luwen voordat in augustus te San Francisco de grote partij conventie, die beslissen zal over de kandidatuur van president en vice-president, bijeenkomt. Zelfs wanneer Herter, zoals het er thans uitziet, een kandidatuur niet aan vaarden zou, dan nog zullen de republi- de gevolgen ondervinden van het duidelijk gebleken meningsverschil. De democraten zullen er zeker profijt in trekken, dat door de republikeinse onenigheid de politieke kant van de ver kiezingen sterker op de voorgrond treedt. De kiezers zullen niet louter "Mamie" meer zien, maar wel de gelijk beseffen, dat het gaat om republi kein, links of rechts, en democraat. De politici vinden voor hun verkiezings- :ampagne stof genoeg om de tegenstel lingen te verscherpen. De hulp aan het buitenland, economisch en militair, zal daarbij een voornaam punt zijn. Bij de republikeinen heerst hierover zoveel meningsverschil, dat de democra- er verkiezingsstof genoeg uit kun- Atletiekzege op IJsland Op de Nenijtobaan te Rotterdam is het tweede en laatste gedeelte gehouden de atletiekwedstrijd tussen de heren- ploegen van Nederland en IJsland. De Nederlandse herenploeg heeft ge- onnen met 111 tegen 103 punten. Vier records werden tijdens het tweede ge deelte van deze landenwedstrijd verbe terd. De Nederlandse estafetteploeg, be staande uit Koudijs, Moerman, De Kroon Coenen. liep de 4 x 400 meter in 3 min. 9 sec, waarmede het oude record met na 2 seconden omlaag werd gebracht. Dit record stond met 3 min. 18,8 sec. op i van de ploeg Smildiger, Smulders, De Kroon en De Kan. Fikkert verbeterde met een worp van ),495 meter het nationale record speer erpen, dat met 68,24 meter op naam stond van Lutkeveld, die deze prestatie september 1951 te Rijswijk ver richtte. Jan Parlevliet won de 400 meter horden in 53,1 sec. en Vergeer zegevierde op de 3000 meter steeple in 9 min. 23.6 seconden. ilksvee. 250 vette kalveren, 159 grask I. 395 nuchtere kalveren. 97 varkens, 74 biggen, 96 paarden, 39 veulens, 410 sch imiTieren, 26 bokken of geiten. Pi 3g; vette koeien 3.24—348. 2.80—3.14, 2.60 -2.70, vette kalveren 2.90—3, 2.70—2.80, 2.30— 2.50, slacht/paarden 2.50. 2,30, 2.10. Prijzei graskalveren 525. 400. 300. nuchtere c W, 70, 55, biggen 73, 60. 50. ve 00, 300, schapen 140. 130. 100. lammeren 110. 100 80, kalf- en melkkoeien 1300, 950, -arekoelen 875. 75, 600 vaarzen 880. 600, piniken 650. 500, 400. Overzicht; dend. Graskali ndel goed, en wat stijver in prijs. Nuchtere 1 veren; aanvoer korter, handel vlug. hogere ijzen. Biggen: aanvoer gering, handel kalm, prijzen onveranderd. Slachtpaarden; aan- er kleiner, handel hid. prijzen even hoger, mlens; aanvoer als vorige week, handel vlot, rui mprljshoudend. Schapen en lam- handel redelijk. n constant. Kalf- en melkkoeien: redelijk, handel kalm. goed prij9hou- Varekoeien; aanvoer flink, handel goed. ooral niet lager in prijs. Vaarzen en pinken; aanvoer Iets groter, handel leven dig. prijzen van vorige week konden zich goed handhaven. WOERDEN. 25 juli, Kaasmarkt. Aan- rvoerd 202 partijen, le kwal. 2.11—2.19, 2c .val. 2 05—2 12, extra kwal. 2.43. Handel kalm Jongveemarkt: aanvoer 49 biggen No- ring 55—65, handel kalm. KATWIJK, 25 Juli. Vangst berichten t volle zee: gr. Haasnoot-Parlevliet: KW 16—35, 19—30, 47—31. 148—25, 178-40, gr. Rijnstroom: 44—70 th-st., 97—4. 1110—8, gr. Kennemerisnd: 302, 41—>25, 7844. gr. Ade- 9 05. 33—25 2535. 138—20, 147—25, gr. Insulinde-Parievliet: 1B77. 17581 nog 23 5 g.v176—75. 4 trekkers: 70 g.v., 123—30. "430, 90-100 th.st., 73—26, 169—10. 141- jodelde vangst 20. 48—40. 95 —40 2 drie plaatsen 30 karatji.- KATWIJK. 25 juli. Aan de afslag: KW 168—594. gr. Haaanoot-Parlevliet; 22505. ilinde-Parlevliet. Prijzen- maatjesha ring groen 47—63. klein 44.30—19.50. groot 32.20—35. KATWIJK AAN DEN RIJN, 21 Juli. Groenteveiling: bloemkool A 52—66. B 26—37, C 10—19. waspeen A 16—28. B 29—34, bospeen 29—37, kruisbessen 61—65, selderie 530530 ;la 14.50—1630. tuinbonen 26—28. aardappelen bonken 1213, grote 141.7, drielingen 1112. j— Groenteveiling: eerstelingen 142012.30. ui enl415. gebost 26.50—23 50. kroten 930—11. bosprcl 7.40— 80. radijs 5.60—6 60. peterselie 4.90—7, sel derij 4.50—5.40, bonenkruid 2090, boskroten 3,40—4.90. sla 6.40—14, bloemkool 1448. TBR AAR, 24 juli. Groenteveiling; snij bonen 10—116.30, B 7.60—9.70, stek 7.50—8.60, ptamprfnsessenbonen 14, doppers 420. tuin bonen 1.553. alles per 19 kg; augurken; fijnbasterd 60, basterd 64. grof A 55. grof I 43—47, CD 44. CD afw. 18, E 26—27, alles per log. SCHEVENINGBN, 24 juli. Logger verse vis; SCH 1698890, loggers verse haretag; SCH 89—3380. Notering; verse haring 14.80— 1620, makreel lil38—14,10, beide per kist van 50 kg. Aangevoerd 1324 kantjes gezoute ha ring. Notering: kleine zoute maatjes 38.80 44.90. grote zoute 34—37,80. steurharing 26.20 —28. alles per kantje. 262—3820. 812800. Notering; 112.40—14.80, makreel 10—10/20. beide per kist van 50 kg. Kustvlssens: SCH 11—1815. 10 —880. SCHEVENINGEN. 21 juli. Aangevoerd 142 kg garnalen. Notering 1.43—1.60 per kg. SCHBVENÏNGEN. 25 juli. Vangstbe- 140—45 332 3 W.v., 201—140 h.vl., 261—10 h.vl. 57 nog 65 mijl, 199 nog 150 mijl. 32 nog 146 mijl, 40—30. 49—50. 99—60, 133—60, 169—55. 233—56. 247— 17. 285—9. 2—10, 5—17. 15—10, 25—17, 30—10, 35—79 h.vl., th-st.. 45—31. 84—65 nog f" i 70, hM, ndg. 73 Idem. 97 gisteren 40. 216—8. 47—10, 302—30 h.vl., 140—8. Binnen te ScheventngenSOH 339 met 28 last, 40 kantjes groene en 300 kisten verse haring, 26226 last. 210 kisten verse haring on 60 kantjes groene haring. VE AARDINGEN, 26 juli. Vangstberich- ten. Binnen te Vlaarddngen; VL 172—35 last van 8 schepen, 5610 last van 5 schepen. Binnen te IJmulden: de trawler VL 7—22 last en 700 kisten verse haring en verse vis Vangstberichten; VL 70—50, 85 g.v.. 203— 50 nog 30 netten. 2068, 206 niet gevist, gis teren 280. 207—75 naar huis. 216 niet gevist, gisteren 300, 28—79 nog 20 netten, 86—20, 97— 35, 115—1. 180—15, 50—25 61—17 71 nog 100 mijl, 83—16. 166—40, 50—12, 14 niet gevist "isteren 300. 80-50. 112—30 kantjes. UMUIDEN. 25 juli. - Besommingen- traw- irs UM 32—20100. VL 77—19100, loggere- UM 331-9910. KW 81-16900. KW 1(25-0810.' kot- rs: IJM 4—940. KW 1(28—150. 60—200. UMUIDEN. 25 juli - Prijzen per kg: heil bot 290-240. gr. tong 420—370. grm. 410-380. 440—400. kl. I 400—370. kl. H 325-300. t I 300—240; per 50 kg; tongschar 77—70. 25—16. kim. 25—11'. kl! I 33—8 -V. w""----- 40-32. _,vlo 22—13. wit 32; per 125 kg: gr. kabeljauw 232—75. gr koolvls zw. 78—6(2. wit 70, gr. leng 7667. Aanvoer 3100 kasten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4